>E HAVENLOODS Help uw ziekenhuis aan PIP-recorder 'Goddelijk straatje, ^lOude Binnenweg. f L PUlVüilMIAI CHU CHU 5 CHU CHU De Havenloodsprestatieloop '74 BEZORGERS (STERS) Hartlopers gevraagd SAMENWERKEN Betaald voetbal 0 Jan van der Halst Behang „Hartnaeht" goed voor anderhalve ton dinsdag 19 maart 1974 23e jaargang no. 12 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70. Hartstichting vraagt: medische behandeling. Daar en voor en na familiebezoek wil de patiënt horen en zelf vertellen wat zijn/haar toe komstmogelijkheden zijn na ontslag uit de verpleeginrichting. In de praktijk is al vaak gebleken, dat de patiënt uit angst, verwarring en onrust weinig heeft opgestoken van de doktersinstructies vóór het verlaten van het hospitaal. De zorg om het verdere bestaan, de angst voor herhaling van een hartin farct blijkt soms zo overheersend, dat de nodige kennisinformatie niet over- Daarbij komt, dat de medici vaak zó overbelast zijn, dat zij onvoldoende tijd kunnen vinden voor het steeds weer herhalen van de geruststellende informatie en de richtlijnen over leef regels na ontslag. Geld „PIP-recorder" in het ziekenhuis helpt de angst overwinnen. In de eerste week van april zullen aan de bijna 200 hartbewakingscen- tra in ons land zogenaamde „PIP-recorders" worden aangeboden. Binnen de Hartstichting is afgesproken, dat elke plaatselijke afdeling het geld bijeen zal brengen, dat nodig is voor het aantal recorders, dat binnen dat gebied zal worden geplaatst. Reeds eerder hebben wij iets hierover gepub liceerd, omdat het voor de stad Rotterdam betekent, dat aan niet min der dan tien ziekenhuizen zo'n kostba re recorder (f 2100,-) moet worden bijeengebracht. Ook uit de opbrengst van de „Nacht van het Hart" wordt één recorder betaald. Maar er is nog meer geld nodig. Dr. L. M. van Leeuwen, de voorzitter van de Nederlandse Hartstichting, af deling Rotterdam, deed een beroep op onze krant de lezers op te wekken een steentje, hoe klein ook, bij te dragen tot verwezenlijking van het plan om in die eerste week van april inderdaad aan alle tien ziekenhuizen zo'n PlP-appa- raat te kunnen geven. Er is al veel betaald, maar toch is er nog steeds méér geld nodig. Wat is "Pip"? Op ons verzoek bracht Dr. van Leeu wen onder woorden, wat precies de functie en het grote nut van zo'n PIP-recorder voor ons betekent: De PIP cassettescope, een eenvoudig te bedienen viewer met geluidsweergave, bevat twee cassettes; een Super 8-mm filmcassette en een normale C60 com- pactcassette. De geluidscassette bevat op de sporen 1 en 2 de spraak en de muziek. Op spoor 4 zijn onhoorbare electronische pulsen opgebracht op elk punt waarop de geluidsband een in structie moet geven aan het beeldtrans- portmechanisme om het volgende beeld op het scherm te brengen. De filmcassette kan tot 15 meter Super 8 film bevatten, dat is zo'n 3.600 beeld jes die vertoond worden hetzij één voor één, dus als stilstaande beelden, hetzij in elk gewenst tempo tussen 1 en 24 beeldjes per seconde. Deze combinatie van een draagbare recorder (weergever) voor beeld en geluid kan dienen voor de voorlichting aan revaliderende hartinfarctpatiënten. In enkele Engelse en Nederlandse car diologische centra heeft men experi mentele ervaring ermee opgedaan. Die ervaring is zó hoopgevend voor de hartpatiënten en hun gezinnen, dat de Nederlandse Hartstichting en het hoofdbestuur van de Vrienden er veel in zagen om een bredere spreiding mogelijk te maken. De audio-visuele combinatie van ge sproken tekst en instructiefilm is bij zonder geschikt - én bestemd - voor de voorlichting van hartpatiënten in de hartbewakingsafdeling van het zieken huis. Daar en op zekere momenten voelt de hartpatiënt sterk de behoefte aan geruststelling en vertrouwen in de Het klinkt alles wat geleerd misschien, maar ieder, die in zijn leven te maken heeft gehad met hartinfarct, hetzij persoonlijk of in zijn naaste omgeving, zal beseffen, hoe belangrijk juist het bestrijden van die „angst" voor de herstellende patiënt is. Wij staan dan ook ten volle achter het initiatief van de Hartstichting en willen graag, na mens hen, een beroep op u doen om met een financiële bijdrage te helpen het gestelde doel te verwezenlijken. Maar. er is wel haast bij. Want de eerste week van april moeten ze al worden aangeboden. Pak dus vandaag nog even een pen en uw chequeboekje. U helpt er anderen mee, misschien ook uzelf. U kunt Uw bijdrage storten op postgi ro 2810 t.n.v. Stichting Bevordering Volksgezondheid te Rotterdam. TB. FRANKEN De Havenloodsprestatieloop, zevende editie, telde maar liefst 2500 deelnemers. Vrijwel alle liepen de 5 of 7,5 kilometer binnen de gestelde limiet van vijftig minuten. Dit was een groot succes want het weer lokte zaterdag ajlerminst voor een pittige prestatieloop in het Kralingse Bos. De grasvelden waren nog drassig van de regen van vrijdag en op het laatste rechte stuk langs de Kralingse Piaslaan had men een stevige wind tegen. Toch leverden alle deelnemers deze prestatie. zeer verschillend schoeisel. De trai nings- en gymschoenen overheersten, maar ook liep een flink aantal op gewone schoenen. Onder de deelnemers waren ook weer een groot aantal groepen scholieren. De Hildegaerdschool uit Rotterdam liep met 152 leerlingen o.l.v de heer (i. Romers. Uit Capelle a/d IJssel kwa men 't Slot met 95 leerlingen o.l.v. de heer Joziasse en de dr. J H. Gunning- school met 75 leerlingen o.l.v. de heer J Klip. Andere scholen waren met een kleiner aantal deelnemers aanwezig. De organisatie van PAC was weer voortreffelijk en aan de finish zorgde Wim van Hemert als speaker ervoor, dat elke deelnemer zijn tijd te horen kreeg. De snelste deelnemer op de 5 kilometer was H. Bronswijk uit Naald wijk, die een tijd van 19 27 min. liet afdrukken en de 7,5 kilometer bracht Metro-atleet Hennie Smit uit Vlaardin- gen op zijn naam in 21 min. In deze prestatieloop speelden echter de tijden geen rol. Elke deelnemer, die de finish haalde, maakte kans op een prijs. Na afloop werden eerst alle deelnemers voorzien van een medaille en werden vervolgens door een trekking uit de ingeleverde labels de prijswinnaars aan gewezen Beschikbaar waren vijf paar sportschoenen, geschonken door sport- huis Eddie Pieters Graafland, acht bad- Tl| ■y Onder hen KNAU-atleten, maar ook vaders en moeders die hun zoon of dochter begeleidden, groepjes onder getrainde leiding, de mannen van Her mandad, zevenjarigen én zeventigers, echtparen en mannelijke en vrouwelij ke collega's van bepaalde bedrijven. Er liepen er in keurig trim- of atletiekte- nue. Er waren deelnemers met dikke truien aan en ijsmutsen of andere hoofddeksels op, andere hielden het op een enkel T-shirt. OOk zag men Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS {{gij) handdoeken en vijf breken over oud- Rotterdam van Joop Mekes (De Ha venloods), die het startschot voor deze prestatieloop had gelost. De sportschoenen werden gewonnen door Henny Butter, Doormanstraat 36, Capelle a/d IJssel, K. v.d. Bos, IJsclubstraat 20B, Rotterdam; G. .Broere, Bovenover 14, Rotterdam; V. J. van 't Westende, Provenierssingel 67B, Rotterdam en W J. van Limt, Mathenesserweg 23, Rotterdam. De badhanddoeken gingen naar Dick v.d. Kooij, Rutgersstraat 6, Rotter dam. Karin v.d. Gaag, Dieselstraat 82, Schiedam; D v.d. Werf, Lijnbaan 6, Den Briel, John Brouwers, Dijkstraat 37A, Rotterdam, D. de Haan, Mathe nesserweg 150A, Rotterdam, R. Vuik, Kortlandstraat 24, Nieuwerkerk a/d IJssel; J. J. J. Groenewegen, Burg. de Jos. de Jonglaan 4, Rotterdam en Gijsbert Slob, Piet Heinstraat 1 3, Ca pelle a/d IJssel. Een boek over oud-Rotterdam ontvan gen Peter Ligthart, Van Opbergen- straat 50, Rotterdam, Loes Malie paard, Van Beethovenlaan 15, Rotter dam, W. Lugtenburg, Rivierenlaan 8, Rozenburg; Annemieke de Jong, Van Maerlantpark 47, Capelle a/d IJssel en R. J.M. v.d. Pol, Reigerstraat 91, Haarlem. De prijswinnaars krijgen binnenkort van de atletiekvereniging PAC bericht thuis. De winnaars van de sportschoe nen zullen worden uitgenodigd om op 6 april in de zaak van Eddie Pieters Graafland hun schoenen in ontvangst te nemen. De Nederlandse Hartstichting vraagt voor de nationale c-jllecte op 4, 5 en 6 april de medewerking van een aantal „hart lopers": collectanten die zich willen Inzetten voor de bestrijding van volksvijand nr. i. het hartinfarct. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat m Nederland vijftigduizend patiën ten voorkomen met een acute hart kwaal. Wordt deze ziekte in een vroeg tijdig stadium onderkend dan staan er nog vele wegen open voor een juiste hulpverlening. Om dit te bereiken is echter veel geld nodig, veel geld. Voor lichting, wetenschappelijk onderzoek en daadwerkelijke hulp (het IMIR-pro- ject aan het Thoraxcentrum-Rotter- dam o.l.v. prof. P.G. Hugenholtz) kos ten het nodige. Daarom doet de Ne derlandse Hartstichting een dringend beroep op ieder die enkele uurtjes als collectant voor dit noodzakelijk werk over heeft. Men kan zich melden bij het buro der Hartstichting, Karei Doormanstraat 111 te Rotterdam. Tel. 135410. De Oude Binnenweg leek herboren, vorige week vrijdag, toen Loe Lap zijn „Verkooppaleis" opende. Drommen mensen liepen er, zoals in de „goede ouwe tijd", er werd gewinkeld, er werd druk gekocht, er was gezelligheid, zoals wij. Rotterdammers, die in onze stad zo vaak en zo sterk missen. Het bruist er van aktiviteit plotseling onder die middenstanders, in het hartje van de stad. De dynamische aanpak, waarmee Loe Lap zijn grootste zaak presenteerde, sloeg als een vonk over. Bloemstukken waren er van alle winkeliers in dat „schattige straatje", zoals Loe het noemt. Op korte termijn worden deze week de hoofden bij elkaar gestoken, want er zijn plannen; De Oude Binnenweg moet terug.... We geloven niet, Hst het deze keer gaat om loze kreten, om eindeloze vergaderingen, die tenslotte toch weer op niets uitlopen. Op de middag van de opening van zijn zaak zijn we, samen met Loe Lap, er een uurtje tussen uitgeknepen. Praten met zo'n man is een plezier apart, maar wat in het bijzonder opvalt is de keiharde werkelijkheids zin, het verantwoord optimisme toch ook weer, waarmee hij heel eenvoudig, maar overtuigend zijn ideeën op je overbrengt. „Ik ga beginnen om straks de koppen bij mekaar te roepen van de straat", vertelt Lap. „Het goddelijke straatje, man, ik hou d'r niet over op. Ik heb je de slager genoemd, het viswinkeltje, de poffertjestent, het cafeetje. Samen, met zijn allen, als we opkomen voor ons hele straatje, kun je veel doen. Ze zijn, naar mijn gevoel, nu allemaal even enthousiast. Dus moeten we nu het ijzer gaan smeden, direct Cafe-Chantant „Ik heb iets in mijn hoofd, dut beslist erdoor moet. Ik wil een café-chantant. Twee avonden per week wil ik ze hier wat brengen, de een na de ander. Een klassiek bandje, met muziek van zo'n vijfentwintig jaar geleden en de week daarop bijvoorbeeld een popgroep. Zijn er stoelen te weinigWe slepen gewoon wat stoelen an. Neem nou zo 'n terrasje van die poffet/eskraam bijvoorbeeld, dat zou toch een ideale plek zijn straks, als het straks zachter weer wordt „We maken d'r een gezellige toestand van en we stellen bijvoorbeeld aan die man van de kraam: wij, winkeliers, helpen je allemaal met bedienen. Trek ken allemaal een wit jasje an, als het nodig is en helpen mee. Schattig niet? Kosten „Ik heb zelf heel wat vrindjes in de artistenwereld, die het voor me willen doem om me te helpen. Niet voor poen, geyzoon voor een mooi cadeau, dat vinden ze veel sympathieker. Laat ik maar eens noemen: Piet Romer: maakt het voor me. Jan Blaaser? Krijg je een hele week voor niks, da's mijn eigen vriend, mijn privé-vriend. Let op, ik maak hier een café-chantant, let op m'n woorden. „Dat oude straatje kunnen ze gewoon straks niet meer missen in Rotterdam, let op mijn woorden. We houden het natuurlijk niet op één plaats. We kun nen bijvoorbeeld vragen, één keer in de 14 dagen bij Melief of bij Jan Linssen, ik noem er maar een paar. Ik zorg wel voor de artist, die voor ons gaat zingen of dansen, wat je maar wil. We brengen café-chantant." Artisten komen wel. Ik ben Mo- kummer, dat weet je. Maar Amsterdam is ziek. Ze weten van gekkigheid niet er 'allemaal ziek. het is een beetje te decadent. En dat is nou, wat ik in Rotterdam denk te vinden. D'r is hier niets, je kunt er nog alles maken. Er is immers niets, zelfs het decadente Standwerker „Da's de gein van mijn leven. Dat je dingen doet, die je zelf leuk vindt en waar je poen mee verdient. Da's mooizegt Lap. „Standwerken kun je niet leren, maar je leert er zelf wel een hoop van. Jë moet gein heb ben in de mensen. Je moet aan hun smoel kunnen zien, daar kan ik wat mee doen, daar heb ik niks an. Dat kan je niet leren, dat krijg je eigenlijk kado. Succes De eerste verkoopdag van het nieuwe Verkooppaleis van Loe Lap was een grandioos succes, dat veel goeds be looft voor de realisering van de plan nen, die hij voor het „goddelijke, lieve straatje", voor de Oude Binnenweg heeft. Dat betekent natuurlijk niet, dat alles zo van een leien dakje zal lopen, als Loe zelf altijd zal willen. Middenstan ders hebben nu eenmaal vaak hun eigen opvattingen, het zijn individualis ten. Maar toch, we geloven, dat er een goede kans bestaat, dat juist het succes en het enthousiasme van die éne uit hun midden als katalysator kan die nen, om werkelijk in dat oude stukje stad iets heel nieuws, of liever iets heel ouds ie Ia.en gebeuren. We zouden hem er alleen maar dankbaar voor kunnen zijn. TONNY BOK De werkgroep Behoud betaalt voetbal in Vlaardingen is na studie en overleg tot de overtuiging gekomen, dat een betaald voetbalorganisatie bestaansrecht heeft. De werkgroep is wel van mening, dat deze losgekoppeld moet worden van de voetbalvereniging Fortuna. Zij meent, dat een stichting - gedragen door financiers en sportleven - de beste waarborg is voor continuering van het betaalde voetbal in Vlaardingen. De werkgroep is tot deze conclusie gekomen na zorgvuldig bestuderen van de verschillende mogelijkheden en na overleg met vertegenwoordigers van o a de FBO, KNVB, Fortuna en het bedrijfsleven. Nauw contact heeft de werkgroep gehad met de industriële kringen Waterweg (groot industrie) en Vlaardingen (klein industrie). De stichting zou als doelstelling moe ten hebben: „De aansluiting van Vlaar dingen met de nationale voetbaltop veilig stellen door een zo goed moge lijk bedrijven van betaald voetbal in Vlaardingen, teneinde deze vorm van passieve recreatie voor Vlaardingen e o. te behouden, -de actieve voetbal sport in Vlaardingen e.o. te stimuleren en voetbaltalent de mogelijkheid te De werkgroep zal deze maand met een volledig uitgewerkt plan in de open baarheid komen, waarin naast de nieu we organisatievorm oor een advies zal staan om te starten met het huidige betaalde kader en spelersmateriaal. De werkgroep ontraadt het te vormen stichtingsbestuur grote uitgaven te doen voor het aantrekken van nieuwe Ook adviseert de werkgroep de band met de amateurvereniging Fortuna te behouden en in gezamenlijk overleg het gebruik van het bestaande complex aan de Marathonweg in Vlaardingen te OOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. TEL.010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond. zingen m de „Nach Gerard Cox en zijn vriendin Joke Bruys De Nacht van het Hart" telde wel enige incidentjes. De goed afgelopen valpartij tussen enige achter volgers, de paar men sen die het einde van de nacht niet meer meemaakten door flauw le vallen, de en kelen die de weelde van het bier niet meer aankonden en lave loos door de Ahoy- spelonken dwaalden, het hoorde er echter allemaal bij. Het was tenslotte het ruim zevenduizend koppige publiek dat cord-opbrengst van 125.000 gulden; ter wijl platenmaatschap pij Phonogram daar nog een eerste schep van 25 mille boven op deed. Zij mochten tenslotte weten hoe zij „hun nacht" wens ten door te brengen want hadden zij er geen fiks bedrag voor over gehad? Organisator A. Papier, wel moe maar zeer tevreden, zei na af loop: „Het is toch ge woon fantastisch dat zoiets mogelijk is. De artiesten die gratis op treden, het bedrijfsle ven dat zich van zijn beste kant laat ziert, het publiek dat zich kostelijk amu- Kostelijk amusement werd inderdaad veel geboden tijdens deze „Nacht". Het duo Cox-Halsema om een voorbeeld te noemen bracht een gave Belgische paro die; maar ook Robert Paul weet een „volle bak"uitstekend te be ls verder namen noe men door het grote aantal medewerken den bijna ondoenlijk; ering mag wel gemaakt worden voor het duo Mouth McNael dat - hoe wel optredend aan het slot van deze enerve rende nacht - de show helemaal maak te. Zij wisten het was al ver na vier uur) de enthousiaste menigte uit de stoelen te krij gen. Erg triest voor Ben Cramer die de on dankbare taak had de zondagochtend-wij ding voor zijn reke ning te mogen nemen. Hij kwam, op z'n Rot terdams gezegd, niet En de Vauxhall van van Gorp, de hoofd prijs op deze hartma- nifestatie? Die ging naar een meneer Leu ker uit Naarden. Dat vind ik nou leuk" moet hij gezegd heb- Wieger Dam

De Havenloods | 1974 | | pagina 1