Alle Kruisverenigingen onder neutrale noemer Wereldkennis: topsport met volle tribunes....... d f li V KB Een dag» varen met Rijn-cruises Lijst 10 Voor het hele lands BUNDELING KRACHTEN James Last uitverkocht Ie charle\ Jan van der Halst Behang ,Een klein in de Doelen BEZORGERS (STERS) dinsdag 26 maart 1974 23e jaargang no. 13 UNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. EDITIE SCHIEDAM HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70. Ook de landelijke Kruisverenigingen zullen, naar Rotterdams voorteeld, met ingang van maandag 1 april voortaan gezamenlijk optreden onder de naam Stichting Samenwerkende Landelijke Kruisverenigingen. Er zal één landelijk bureau worden geopend, waar ongeveer 80 personeelsle den zullen werken. De dagelijkse leiding berust bij een eigen bestuur, samengesteld uit bestuurs leden van Groene, Wit-Gele en Oranje-Groene Kruis. De oude organisaties blijven voorlopig weliswaar nog bestaan, doch dit geschiedt hoofd zakelijk om subsidie-technische redenen. Het gebouw van het Oranje Groene Kruis in Den Haag zal worden gesloten, zodat voorlopig wordt volstaan met de bureaus van de beide andere Kruisverenigingen, die beide in Utrecht zijn gehuisvest. In het najaar verwacht men overigens één centraal pand, aan de Van Vollenhovenlaan, eveneens in Utrecht te kunnen betrekken. langrijker vindt dan haar levensbe schouwing. Van alle andere onder vraagden verklaarde slechts 7 pet. van alle leden zich tegen een fusie, waarbij dus voortaan geloofsovertuiging geen rol meer speelt. Gezondheid en geloof hebben niets met elkaar te maken t men kennelijk. Appreciatie Reeds eerder wezen wij in een artikel over de Rotterdamse situatie op de voordelen, die ongetwijfeld aan de fusering zijn verbonden. Het is bekend, dat ook in onze stad stemmen zijn opgegaan, die het verlies van de vroegere zelfstandigheid betreurden, maar de winstpunten, verbonden aan het samenbundelen van de beschikbare krachten, zijn de laatste tijd duidelijk aan het licht gekomen. De kruisverenigingen hebben de afgelo pen maanden een uitvoerig onderzoek laten instellen naar de wensen en verlangens van de leden, om op deze manier na te gaan, wat de leden van de kruisvereniging dachten en op welke wijze gebruik Wordt gemaakt van het beschikbare dienstenpakket. De resul taten van dit onderzoek zijn medebe palend voor de ontwikkeling in de thuisgezondheidszorg van de toe komst. Eén van de conclusies van dit rapport is wel, dat voor de leden zelf de bestaande verzuiling haar bestaans recht, bijna zonder uitzondering, had verloren. Wél staat men zeer positief tegenover het werk, door de „kruizen" verricht, vooral op het gebied van de kraamzorg. Hoewel het aantal thuisbe vallingen steeds minder wordt, bleek uit de enquête, dat ongeveer twee-der- de van de vrouwen tóch de voorkeur blijft geven aan een bevalling thuis. Dit is één van de conclusies uit het rapport „Beeld en gebruik van de kruisvereni gingen", dat zojuist is verschenen. Zondag 28 april organiseren wij een ééndaagse vaartocht op het gigantische m.s. Berlin van de bekende rederij KD German Rhine Line. Er is meer dan voldoende ruimte aan boord om u rustig te bewegen en wat bediening en service betreft kunnen wij u een optimale verzorging garanderen. Wat gaan we allemaal met u doen? We starten om 10 uur van de aanlegsteiger aan de Maasboulevard (ter hoogte van de Willem Ruyslaan). U mag al om half tien aan boord, komt u niet vroeger dan moeten wij u buiten laten wachten. We varen naar de Van Brienenoordbrug, om links de mon ding van de Hollandse lJssel op te gaan, waar onder meer de stormstuw te zien is. Bij de kruising van de drukste binnen scheep vaartrou te ter wereld aan de Noord en de Lek ziet u de grote scheepswerven. Vanaf de Lek een schilderachtig gezicht op Kinderdijk en de negentien molens. Vervolgens gaan we naar Lekkerkerk, Schoonhoven om tenslotte onder de brug bij Vianen door te varen naar het keerpunt, de rivierstuw bij Hagestein. Tijdens de tocht, ongeveer vijf en een half uur varen, krijgt u koffie met koek, een warme lunch (dus soep, groenten, aardappelen, vlees en des sert) en thee met cake. U ziet het Hollandse landschap voortglijden ter wijl een rustig achtergrondmuziekje de juiste sfeer brengt. Voor f 32,50 alles in vaart u mee. Bedenkt u eens wat u kwijt zou zijn aan een etentje in de stad! Voor kinderen tot en met twaalf jaar is de prijs f 27,50. Gezelschappen van mini maal 20 personen krijgen korting hierover ons hoofdkantoor bellen 132170 mei. Kaptein. Op de Berlin, een schip van 90 meter lang en 16 meter breed, is niet alleen een deskundige bemanning aanwezig In de keuken staan acht koks en er is een goede bediening. U kunt natuurlijk ook voor eigen rekening consumpties bestellen. HOOFDKANTOOR DE HAVEN LOODS, PR. HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. BIJKANTOREN VLAARDINGEN, HOOGSTRAAT 122, TEL. 352911. AGENTSCHAPPEN: Boekhandel Bokhorst, Vierambacht- straat 105, tel. 253716. Boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128, tel. 189356. Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83, tel. 184424. Boekhandel Bokhorst, Koperwiek (Winkelcentrum) 61-63, tel. 503251, Capelle a/d lJssel. Boekhandel Van Dordrecht, Benthui- zerstraat 84, tel. 243026. Boekhandel Hanou, Hoogstraat 50, Schiedam, tel. 269663. Sig. Mag. Nic. van de Spek, Nwe. Binnenweg 456-460, tel. 231644. Sig. Mag. Hanselman (De Bokser), Zwaanshals 245, tel. 658494. Van der Kaay Reizen, Beethovenlaan 1, Nieuwerkerk a/d iJssel, tel. 01803- 2776. i der 1289 leden van het Groene, het Oranje-Groene en het Wit-Gele Kruis. Dit onderzoek werd verricht door het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Nijmegen in opdracht van de Stich ting Samenwerkende Landelijke Kruis verenigingen. Nog nooit eerder in de geschiedenis van het volgend jaar een eeuw oude kruiswerk is op zo groot scheepse en wetenschappelijke wijze gepoogd een inzicht in de mening van de leden te krijgen. De voorbereidin gen hebben enkele jaren geduurd, het eigenlijke onderzoek heeft inclusief de rapportage ca. 2 1/2 jaar gevergd; Uit de steekproef blijkt dat het lid maatschap van de kruisvereniging doorgaans een gezinslidmaatschap is. Omgerekend blijkt 80 pet van de Nederlandse bevolking lid te zijn van een kruisvereniging. Daarmee is de kruisorganisatie verreweg de grootste organisatie in ons land. Leden Opvallend is wel de grote onbekend heid met de mogelijkheden, die de Kruisverenigingen aan hun leden bie den. Ook bij mensen, die vele, vele jaren lid zijn (in Rotterdam zijn alle ziekenfondsverzekerden automatisch bij de Kruisvereniging) is er een bepaal de onbekendheid, zover het de veel soortige aktiviteiten betreft, die tot het werk behoren van de Kruisvereni ging. De wijkverpleegster komt er overigens in het algemeen goed af. Er is veel lof over de geboden hulp en een kleine groep mensen kwam met kritiek, die evenwel grotendeels van lichte aard te noemen valt. Men kent de weg naar de wijkverpleging, evenzeer trouwens als het werk van de kraamhulp en de consultatiebureus ieders waardering wegdragen. Ook het uitlenen van verpleegartikelen is ingeburgerd. In vijf jaar tijd hebben ruim een miljoen leden één of meer dere malen hulp gevraagd. Het rapport is bijzonder leerzaam voor de bestuur ders van de Kruisvereniging en natuur lijk ook voor de mensen in het veld, voor de mensen uit de praktijk. Recht Informatie „Het is opmerkelijk zeggen de onder zoekers, „dat men vaak niet weet, of het al dan niet als een taak of plicht van de kruisverenigingen moet worden beschouwd of eerder als een aanvulling op het toch al ruime dienstenpakket, dat de Kruizen te bieden hebben. Er bestaat een tendens om de gezond heidszorg, veel sterker dan vroeger het geval was, als een vaststaand sociaal grondrecht te beschouwen. Lidmaat schap in die zin van het woord past dan ook steeds minder in de ethiek van gezondheidszorg en is in feite alleen dienstig voor het verwerven van gelde lijke middelen". Verzuiling De cijfers bewijzen duidelijk, dat de verzuiling, de dienstverlening in neu trale, katholieke of protestantse hokjes steeds meer uit de denksfeer is geraakt. Niet minder dan 83 pet. van de onder vraagden is zeer stellig in zijn mening, dat er geen enkele behoefte aan een „gekleurde" Kruisvereniging is. Overduidelijk blijkt, dat het werk van de Kruisverenigingen op hoge prijs wordt gesteld, zij het, dat men het eenvoudig tot de rechten van het huidige pakket van de gezondheidszorg ziet Toch blijft natuurlijk het lidmaat schap noodzakelijk, zulks in verband met de bestaande subsidieregeling. Maar het is wel duidelijk, dat de Stichting Samenwerkende Kruisvereni gingen, zoals die nu dan landelijk gestalte heeft gekregen in een veel sterker onderhandelingspositie komt te staan tegenover de regering, wanneer het om geldelijke middelen, subsidie en andere faciliteiten gaat. Zeker van uit dit standpunt bekeken valt de fusie, zoals deze van 1 april af gestalte heeft gekregen, slechts toe te juichen. TONNY BOK. FRANKEN Fons Jansen in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN - Fons Jansen her vat na 2 weken ziekte, zijn cabaret „Kwartetten" en komt op donderdag 28 maart naar de Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg. De voorstelling begint om 20.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa vari de Stadsgehoorzaal dagelijks van 10-1 uur en 's avonds van 19-21 uur. JAMES LAST komt morgenavond in De Doelen, maar de zaal is al sinds geruime tjjd tot de laatste plaats uit verkocht. De aantrekkingskracht van zijn melodieuze muziek is zelfs zo groot, dat men naar de mogelijkheid heeft gezocht voor mensen uit Rotter dam en omstreken om hun idool, tijdens diens bezoek aan ons land, toch te kunnen bezoeken, al zullen zij er een reisje(! naar Groningen voor moeten overhebben. Buiten Rotterdam en Eindhoven treedt James Last namelijk op donder dag 28 maart voor de laatste maal op deze toernee in ons land op, in de schaduw van de Martinitoren. Bij voldoende deelname wil men nu een vrijwel unieke bustocht organise ren, waarvoor de toegangsbewijzen voor hét Groningse concert zijn inbe grepen. Protor b.v. heeft een busreis op het programma staan, inclusief kof fie met „olde wieven,, aperitief en diner in het intieme boerderij-restau rant „De Coendersborgh" in Gronin- De totaalprijs, inbegrepen een bespro ken plaats voor het concert zelf, be draagt fl. 70,- all-in. Aanmeldingen kunnen, uitsluitend telefonisch, ge schieden bij Protor-Maassluis, tel.01899- 15063. De inschrijving sluit morgen, woensdagochtend om 12 uur. Sportpaleis Ahoy Versterk de PSP voor een links bestuur RENE DE BONT SPECIALIST IN BEDSPREIEN EN DONZEN DEKBEDDEN Jonker Fransstraat 71, tel. 13.99.94 Al zijn de opiniepeilingen nog zo snel haalt het wel Een week voor de liefhebbers van topsport, in het bijzonder natuurlijk van tennis. Sportpaleis Ahoy' staat de gehele week in het teken van Tom Okker en Hie Nastase, die zonder twijfel de hoofdrol zullen spelen in het toernooi, dat sinds gister officieel is begonnen. Belangstelling is er te over. Dat bleek reeds vrijdag, toen er aan het bureau van ons blad enkele honderden kaarten ter beschikking waren voor de eerste wedstrijddag, die door Samenwerking tussen ons en het Sportpaleis Ahoy' gratis aan onze lezers konden worden uitgereikt. Het liep storm, want na een klein half uur was er voor de eerste wedstrijdavond geen toegangsbewijs meer te krijgen. Harry Hofmeester, de directeur van Ahoy' heeft alle reden tot hooggestem de verwachtingen. In voorverkoop wer den immers reeds meer dan dertiendui zend plaatsbewijzen verkocht, aanzien lijk meer dan vorig jaar, toen er overi gens met 46.000 bezoekers in één week een Europees record op het gebied van belangstelling voor indoor- tennis werd gevestigd. Kanshebbers Het toernooi, waarbij ook ditmaal weer grote geldprijzen op het spel staan, wordt in ons land gesponsord door de ABN-Nederland, die trou wens ook nu reeds het proftoenooi voor het volgend jaar heeft geclaimd. De „Rode groep" telt, naast Okker en Nastase, als geplaatste spelers Gorman, Drysdale, Roche, Pilic, Alexander en Riessen, die in het huidige klassement van de groep de eerste tot en met achtste plaats bezetten. In de eerste ronde ontmoet Tom Okker de jonge Amerikaan Mike Estep, een fanatiek vechter met een goede forehand. Bij een te verwachten overwinning ontmoet Tom in de volgende ronde de winnaar van de ontmoeting tussen Georges Goven en de Australiër Philip Dent, waarna eventueel in de kwart finales de strijd zal worden opgenomen tegen Marty Riessen, indien deze er tenminste in slaagt zijn plaatsing waar te maken. Finale Alle aandacht spitst zich natuurlijk toe, als Vrouwe Fortuna dit tenminste toelaat, op een eventuele finale tussen Tom Okker en Ilie Nastase. Men kan er van overtuigd zijn, dat er harde strijd zal worden geleverd. De tweede plaats in de Rode groep, die recht geeft op plaatsing in de WCT-finale in Dallas, begin mei, wordt namelijk op dit ogenblik door Okker bezet. Maar zijn voorsprong op Drysdale en Tom Gorman is betrekkelijk gering, zodat er onze landgenoot alles aan gelegen zal zijn zoveel mogelijk toernooipunten op zijn naam te brengen. zend dollar. De verliezende finalist neemt toch nog altijd vijfduizend dol lars mee naar huis. Tijden De partijen beginnen dagelijks om twaalf uur 's middags en om zeven uur 's avonds. De finale wordt zondag a.s. in het Sportpaleis gespeeld. Een sport week zonder weerga, daar in het Sport paleis aan het Zuidplein, dat langza merhand een zeer vooraanstaande plaats in ons stadsbeeld gaat innemen. En terecht OOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. TEL.010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond. Vandaag, dinsdag 26, woensdag 27 en donderdag 28 maart geven Liselore Gerritsen, Laurens van Rooyen, piano en Harry Sacksioni, gitaar in de kleine zaal van de Doelen te Rotterdam onder titel Een Klein Concert", een muzikale theatervoorstelling van voor- namenlijk eigen werk. Aanvang 20.15 Het is de eerste keer dat deze drie Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestef28. DE HAVENLOODS ff artiesten samen in één programma optreden. Ze kenden elkaar uit de verte, hadden een onuitgesproken ver moeden van verwantschap, maar had den nog nooit eerder samengewerkt. Liselore speelde na haar PePijn-tijd bij de Jacques Brelproduktie en met Ram ses Shaffy; Laurens en Harry hebben meegewerkt aan de shows van Herman van Veen. De vorm van dit Klein Concert is die van een muziekvoorstel- ling door drie gelijkwaardige partners. De teksten van Liselore, zowel gezon gen als gesproken, worden begeleid en overgenomen door de muziek en de muzikale ideeën van Laurens en Harry. Ze spelen daarnaast komposities van henzelf en van anderen. Prijzen f 5,-, f 7,- en f 9,-. CJP en 65-plusf 5,-. De kaartverkoop vangt aan op dinsdag 19 maart. De kassa van de Doelen is dagelijks geopend van 10 tot 16 uur, 's zondags van 12 tot 16 uur. Telefonisch reserveren kan ook: dage-] lijks van 12 tot 16 uur. Het nummer i» 13.24.90.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1