Problemen rond benoeming leden S.B.L.O. Dr.Moerman: "Eén man alleen kan kanker vraagstuk niet oplossen" vil 8» 35, Gemeente is tegen overlegorgaan voor buitenlandse werknemers Raad trekt voordracht in termeulen Zilveren jubileum Sint Joris Doele termeulen termeulen Gemeenteraad laat zich voorlichten termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 28 MAART 1974 13-557 SCHIEDAM - De omstandigheid, dat -volgens eigen verklaring- de Schiedamse onderkomen voor deze dienst. Hij Bond voor Lichamelijke Opvoeding (S.B.L.O.) organisatorisch in een sluimer- vroeg ook betere informatie wat er .toestand" verkeert, gaf in de maandagavond gehouden raadsvergadering proble- gaat gebeuren, nu een nieuwe kring men inzake benoeming van vijf leden in de Sportraad. „Is de S.B.L.O. even ontwaakt, om deze kandidaturen te stellen aldus de verwonderde vraag van de heer Van Raalte (ECG), waarbij ook mevr. Taverne-van Campen (KVP) zich kon aansluiten. „Wie gaat dit slapend college nu vertegenwoordigen? eerder is de conclusie gesteld, dat de Sportraad moe, moet dan eerst maar eens worden bekeken, terwijl de S.B.L.O. sluimert. Mevr. Taverne vond de voordracht daarom volkomen onjuist en verklaarde geen zin te hebben het advies van de S.B.L.O. in deze te volgen. De heer Verlinden (PvdA) kon dat werkmeesters en een coördinator ten standpunt wel begrijpen, hoewel hij behoeve van de Sociale werkvoorzie- meende, dat men blij moet zijn dat er ning, bepleitte de heer Van Raai spoed mensen zijn, die zich beschikbaar stel len in het belang van de sportgemeen- schap. Maar op deze manier kan het moeilijk, want eigenlijk bestaat de S.B.L.O. niet. Bovendien'bestaat het bezwaar, dat volgens de bepalingen het lidmaatschap van de Sportraad bij ver vallen van het raadslidmaatschap, zo dat binnenkort daarin toch wijziging zou moeten komen. Zou het niet beter zijn om eerst een overleg te doen plaats vinden, waarbij de burgerij ge legenheid krijgt tot inspraak in de benoeming? Wethouder Verweij gaf toe, dat de S.B.L.O. is gaan sluimeren, om toch nu en dan even wakker te worden, zoals nu is gebeurd. Dat is volgens de regle menten noodzakelijk. Om die reden is de S.B.L.O. ook niet opgeheven, ook al functioneert zij niet. De sportraad heeft echter meer bevoegdheden. Er zitten mensen in, die het niet meer zien zitten, omdat alles is doodgepraat, maar ook niet alle moed hebben verlo ren. Een voorstel van mevr. Taverne, tot intrekking van de voordracht, werd door de raad aanvaard. Het voorstel om over te gaan tot renovatie van 121 woningen en 4 winkelwoningen, deed mevr. Krikke- -Hein (PvdA) constateren, dat er reeds veel beloften zijn gedaan op dat punt die nooit in vervulling zijn geraakt. „Veel bewoners van Schiedam-zuid zullen het gevoel hebben, dat ik ze in de steek heb gelaten, maar dat is niet waar. Wel hoop ik dat er een ander raadslid zal komen die de belangen van de bewoners van deze wijk gaat verde digen", aldus mevr. Krikke, die bij de komende raadsverkiezingen zal aftre- De heer Wiegman, nu nog zittend namens D 66 maar die overstapt naar de PvdA, nam kennelijk de taak van mevr. Krikke over en hield een uitvoe rig betoog over de narigheden welke er zijn geweest rond de renovatiewerken. Hij verzocht ook door te gaan met het schoonmaken van de voorgevels het geen van veel belang is. Wanneer het rijk daar geen bijdrage voor verleent, moet dan de gemeente er voor beta len? Wethouder collé verklaarde om trent dit laatste, dat nog overleg gaan de is met het ministerie. De raad ging met het voorstel akkoord. te maken met aanbrengen wordt gevormd van het Westland Delft. De heer Batenburg (PvdA) was van oordeel, dat de GSW een belang rijke taak heeft, die zeer gevoelig en vroeg zij zich af. Reeds kwetsbaar is. Ook spr< wilde op zo worden veranderd en dat kort mogelijke termijn wat meer dui- delijkheid over de nieuwe situatie. Wethouder Kaptein deelde de mening over het spoedig verbeteren van het onderkomen. Het uitvoerig plan zal binnenkort in de commissies komen. Indien Vlaardingen opnieuw bespre kingen wil is dat mogelijk. Ingevolge een motie van de heer Van Raalte, i beter SCHIEDAM - Rioolwaterzuiveringsschap „Nieuwe Maas", houdt maandag 1 april een openbare vergadering op het stadskantoor van Schiedam. Aanvang 9.00 uur. Een moderne streepjespantalon die een streepje voor heeft op alle "gewone" broeken door de uit lopende pijpen, jukstuk achter, blitse zakken, brede riemlussen enhet prijsvoordeel niet te vergeten. Met streepjes in de kleuren blauw, rood, wit, groen en geel. Deze katoenen pantalon voor jongens en meisjes van ong. 4 t/m 10 jaar, nu voor minder dan de halve prijs. Van fJJ^StTvo SCHIEDAM - Het clubhuis Sint Joris Doele aan het Doeleplein bestaat een kwart eeuw. Dit jubileum werd vorige week vrijdag gevierd. Het werd e medewer- ouders werd en wordt king gekregen. Gedurende enige tijd had men ook de ,vccfv K,„„U5 „w„ beschikking over een botenhuis en avond die niet alleen voor de jeugd was enkele vaartuigen, maar die zijn weer dat c Ook waren er veel oud-clubleden, waarvan er zijn die nu hun kinderen het clubhuis regelmatig laten bezoe ken. Op dat feit heeft o.a. directeur C. A.Veenema in zijn toespraak de aandacht gevestigd. De heer K. Scholten, de eerste hoofdleider, heeft deze funktie ongeveer vijftien jaar ver vuld en werd daarna opgevolgd door de heer A.Verpoorte. Na zijn vertrek trad in 1969 de heer Veenema in dienst. Onder zijn leiding werden in het gebouw diverse veranderingen aan gebracht en kwamen uitbreidingen tot Zo kon nieuwe ruimte verkregen wor den op de zolderverdieping en ook de kleine zolder werd benut. Vooral kin deren van de Parallelweg, de Singel en uit het centrum van Schiedam vonden hun weg naar het clubhuis en wisten zich te amuseren. Van de zijde van de verdwenen. Ieder jaar is er een zomer kamp voor de kinderen van diverse leeftijden en daarvan wordt goed ge bruik gemaakt. besloot de raad het voorstel van het college thans voor kennisgeving aan te nemen. Wat problemen had de raad met de ambulance, die op verzoek van de commissie buitenlandse werknemers aan een stad in Turkije zal worden geschonken. De heer Verhulsdonk (VVD) informeerde, of er geen grens- moeilijkheden zijn te verwachten, zo als bij eenzelfde gebeurtenis door Zaanstad gebeurde. Wethouder Kaptein kon meedelen, dat deze zaak is doorgesproken met be trokken instanties. De papieren liggen al gereed. Wethouder Collé en diens fractiegenoot Op't Ende, keerden zich fel tegen het voorstel, om een afge dankte ambulance te schenken, omdat die niet goed genoeg zou zijn. „Wan neer men iets geeft, laat men dan iets goeds geven", aldus spreker. F.el rea geerde hierop wethouder Verweij met: „Dit is geen afgedankte ambulance, maar een afgeschreven. En als dat niet het geval was, zou de ambulance hier nog dienst hebben gedaan". De raad accepteerde het voorstel nadat de heer V.d. Broeke (D'66) nog de mededeling had gedaan, dat indien de raad het voorstel weigerde hij de am bulance wilde kopen teneinde die als nog te schenken. De overige agenda punten gingen veelal onder de hamer Voor halve prijs. Een droom van een bedje, dit wit gelakt spijlenledikantje (60x 120 cm). Met sterke houten plank op de bodem. Nu veel en veel voordeliger, precies voor de helft van ^e prijs (zonder hemeltje). Van 139^ voor KERKDIENSTEN lieke kerk. Dam 28, pastoor F. n 27, Leiding kapt. Apostolisch Gen Geref. kerk (Vrijge Molens, Burg. Gijsenlaan, 10 u' Chr. Geref. kerk Warande, 9 Grote kerk, 10 uur ds. B. J. Spaling, 1 uur drs. W. J. op't Hof, Hedel; Bethelkapel, 10 uur ds. H. J. Groenew Gezin sdienst; Opstandingskerk, 10 uur, ds. J. Leij, Ri Aula', Pinasplein, 10 uur, ds. M. C. Baar St. Martinuskerk, 9.30 uur, ds. Dorpskerk, 10.00 uur, ds. E. C. B. Spijkenisse, 19.00 uur, geen dienst; „Vox Humana" concerteert VLAARDINGEN Woensdag 3 april geeft de gemengde zangvereniging ,Vox Humana" een concert in de R.K. Kerk aan de Cordesstraat in Hoek van Holland, aanvang 20 uur. Medewerking zal worden verleend door het Haags Jeugdkoor, onder lei ding van René Verhoeff. U betaalt 10 gulden minder. 2-Vaks clippertas, voor naar kan toor of school, dè ideale tas. U kunt kiezen uit de kleuren bruin of zwart. Tijdens deze aanbieding betaalt u er een tientje minder Van i 3-Vaks van JsAGf - voor f 39, - Hengelen toch toegestaan I SCHIEDAM - Het tijdvak van 16 tot en met 31 mei is voor de vissers dè z.g. „gesloten tijd". Dan mager in de binnenwateren niet gevist worden. Dit geldt echter niet voor de hengelaars die lid zijn van de hengelsport vereniging Schiedam: en Omstreken. Deze vissers kunnen namelijk door de bemiddeling van de vereniging si vissen in het water van de Federa- 1 tie „De Randstad". Hiertoe beho ren: het Veerse meer en de G re ve lingen. De minister heeft bij het j hanteren van de gesloten tijd voor sj deze beide binnenwateren een uit- zondering gemaakt. VLAARDINGEN - „U en ik maken hier vana vond historie. Dit is het moment waarop een kentering in de behandeling van de kankerthera pie zal ingaan". Dit zei dr. Moerman, dinsdag avond tijdens een openbare informele raadsverga dering. Ruim drie uur lang beantwoordde hij vragen van de raadsleden en verstrekte hij infor matie over zijn proeven met postduiven en zijn therapie, waarmee hij al jarenlang vele kankerpa- Dr. Moerman, stelde niet graag over zijn eigen therapie te praten. Hij ver zocht de keel- neus en oörarts dr. N. Versteeg uit Breda daar het een en ander over te zeggen. Dr. Versteeg is sinds enkele maanden werkzaam bij dr. Moerman. Volgens dr. Versteeg is de Vlaardingse arts er in geslaagd door grote persoon lijke offers een stukje van het kanker probleem op te lossen. Hij noemde drie voorbeelden van jonge kinderen die volledig genezen waren. Dr. Versteeg verwonderde zich over het feit dat de gemeente Vlaardingen zich weinig van deze inwoner van de gemeente had .aangetrokken en dat ook de GG en GD, een instantie die dat juist had moeten doen, nauwelijks informatie had ingewonnen over het werk van Moerman. Hij stelde dat zijn opvattingen totaal veranderd waren sinds zijn contacten met de Vlaarding- tiënten geneest. Centrale vraag tijdens deze spe ciale vergadering, waarvoor veel belangstelling bestond, was de vraag of de grond die de gemeente Vlaardingen wil onteigenen beslist noodzakelijk is voor de proeven met de duiven. De grond, op het landgoed Hoogstad van dr. Moerman is noodzakelijk voor de doortrekking van de Burg. Heusdenslaan. zelf onderzoekingen te doen (proeven werden door dr. Moerman en dr. Ver- Stam De duiven van dr. Moerman vormen een stam. Ze hebben niet alleen een vrij gelijke erfelijke aanleg, ook de omgevingsinvloeden zijn voor allen zo- Dr. Moerman met zijn duiven. veel mogelijk gelijk. Ze worden ge voederd met granen en peulvruchten van het eigen land. Ze velten op ditzelfde land, gelegen rond de boerde- Opvang in Schiedam is goed rij. De duiven leggen in een gesloten huishouding, het hok. de vlucht, het velten en het voeder vinden hun oor sprong in en bepalen zich tot de boerderij en omliggende landerijen aan de Broekweg. Bij gewijzigde omstandigheden van het milieu (de aanleg van een weg over het landgoed) zal anders gereageerd wor den op de proeven die voor het kan keronderzoek van Moerman noodzake lijk zijn. Als de Burg. Heusdenslaan wordt doorgetrokken, dan wordt de afstand van de verkeersweg tot de hokken 50 a 60 meter, terwijl deze afstand volgens dr. Moerman 300 a 400 meter moet zijn. Mevrouw Van Gent (KVP) vroeg dr. Moerman of enkele Belgische artsen, die met succes zijn therapie töepassen, met duiven) of moeten zij terugvallen op Moerman? Als zij uitgaan van een voltooid medisch gegeven, waarom is het din belangrijk dat de proeven worden voortgezet op ongestoord ter rein? Is het absoluut zeker dat zich op het landgoed, waarop volkstuinen lig gen geen a-biologische stoffen zijn. Zo niet wat is dan het verschil tussen het velten van de duiven op eigen terrein of elders. Resultaten Dr. Moerman, die zich alle vragen door gemeentesecretaris Duinkerken nog eens duidelijk liet voorzeggen: „Eén man alleen kan dit hele kankervraag- stuk niet oplossen. Ik doe eraan wat ik kan. Ik moet blijven doorgaan met m'n onderzoekingen, omdat er steeds weer nieuwe patiënten komen. De Belgische artsen hebben resultaten bereikt met bepaalde patiënten, waardoor amputa ties voorkomen kunnen worden. Maar er zijn nog tal van gevallen waar we geen raad mee weten. Ik hoop alleen dat ik de weg heb gevonden. Wat de volkstuinen betreft, zijn er strenge voorschriften. Mogelijk, dat er hier in Vlaardingen wel eens iets ge beurt wat niet mag. Maar welke gek spuit er vergif op zijn sla en eet dat zelf nog op"? Mevrouw Bellingwout (PCG) drong aan op een hernieuwd medisch onder zoek. Zij vroeg dr. Moerman of er medici zijn die volledig met zijn werk bekend zjjn en waarom de therapie niet bekend is in de medische pers? steeg bevestigend beantwoord. Bereikt is verder dat in het mei-nummer van een medisch tijdschrift een oriëntatie komt omtrent de therapie van dr. Moerman.. Verder is er octrooi aange- vraagd op de hoeveelheden stoffen, de dosering, die Moerman voor zijn pa- tien ten gebruikt. Aan het einde van de vergadering, bracht dr. Wolfs als medicus nog enke le punten ter tafel. Het was zoals mevrouw Bellingwout terecht stelde onbehoorlijk dat dit zo laat op de avond pas gebeurde, gezien de belang rijkheid van de gegevens. Dr. Wolfs had een onderzoek gedaan naar de bekend heid van de therapie in Amerika, met name bij het Sloan-Kettering Cancer Center in New York. Daar bleek, volgens dr. Wolfs, de naam van dr. Moerman niet bekend te zijn.„ Dr. Wolfs betreurde'het dat dr. Moer-' man geen nauwkeurige verslaglegging - had gedaan van zijn research, direct toegankelijk voor belanghebbenden. Verder stelde hij dat het onmogelijk is dieren nauwkeurig te onderzoek zon- der uitgebreid laboratorium-onder zoek. Waarop dr. Moerman antwoord- e de: „M'n collega Wolfs heeft helaas, van duiven geen klap verstand". h.s. SCHIEDAM De gemeente ziet een ambtelijk overlegorgaan van de Waterweg steden ten behoeve van buitenlandse werknemers niet.zitten. Volgens wethouder Bert Kaptein wordt in een dergelijke commissie overbodig werk verricht, omdat het besprokene in de plaatselijke commissies ook aan de orde komt. Bovendien is de wethouder van mening, dal de leden van dit interge meentelijk apparaat te weinig deskun dig zijn om tot een doeltreffend beleid te komen. De wethouder ziet meer in de oprichting zijnde adviesraad van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werk nemers in Rotterdam, waarmee Schie dam tot nu toe met succes heeft samengewerkt. In het ambtelijk overlegorgaan zitten vertegenwoordigers van Vlaardingen, die het initiatief hebben genomen om de werkgroep op te richten, Maassluis en Rotterdam en voorlopig een waar nemer van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Volgens de wethouder is het ambtelijk orgaan slechts een formele zaak, die erop gericht is om als Waterwegge meenten als één geheel op te treden en om het beleid, dat in de plaatsen Wanneer de Stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers niet zou deugen, zou een dergelijk orgaan wel zin heb ben, meent de wethouder, maar nu niet. Zo'n werkgroep heeft lang niet zoveel gezag als de Rotterdamse stich ting. Voorstander Wethouder Kaptein is een voorstander van de regionale aanpak van het migrantenbeleid. Hieraan wordt echter al ruim een iaar gewerkt door de Rotterdamse Stichting Hulp aan Bui tenlandse Werknemers. Deze is momenteel bezig aan de wijziging van de statuten om de andere steden van de Waterweg zoveel mogelijk gezamen lijk bij de opvang van de migranten te betrekken en de plaatselijke instellin gen van advies te dienen. Jubileum-concert van Shell-Y rouwenkoor VLAARDINGEN Het Shell-Vrou- wenkoor viert dit jaar zijn 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan wordt op 6 april een jubileumconcert gegeven in de sporthal „Vijfsluizen", Kesperweg 45 te Vlaardingen. Mede werkenden zijn naast het Shell-Vrou- wenkoor, het Shell-Mannenkoor, Lies- beth Damen, sopraan, het Haags Begc- leidingsorkest, dirigent Anner Biilsma. Het geheel staat onder leiding van Ria Borgmeijer. Aanvang 20 uur. Het Shcll-Vrouwenkoor werd opge richt op 13 oktober 1949 en stond onder leiding van de heer J. J. Bos. Na zijn overlijden in 1955 nam Ria Borg meijer Zijn taak over. Het koor gaf zijn eerst concert in het Algemeen Zieken huis te Vlaardingen. Het koor geeft nog jaarlijks enkele concerten voor zieken en bejaarden. Hulp In Schiedam verloopt de opvang van en de hulp aan buitenlandse werkne mers doorgaans zpnder problemen. Dit is te danken aan de goede verordening betreffende de pensions en de houding van de politie, meent de heer Kaptein. In Schiedam verloopt de opvang van en de hulp aan buitenlandse werkne mers doorgaans zonder problemen. Dit is te danken aan de goede verordening betreffende de pensions en de houding van de politie, meent de heer Kaptein. Fr wordt in Schiedam aan gedacht om de bestaande Commissie Hulp aan Bui tenlandse Werknemers onder te bren gen bij de Sociale Adviescommissie. Hierdoor zouden het beleid op sociaal en cultureel gebied in één instelling gebundeld worden. Hel is de bedoe ling, dat in deze subcommissie voor buitenlandse werknemers vertegen woordigers van de werkgevers, de werknemers, de kerken, sociaal-cultu rele instellingen, de gemeente en de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werk nemers zitting nemen. Erkenning opening van zaken SCHIEDAM - Afgelopen dinsdag is de winkel van de firma Bijtel aan de Groenelaan na een langdurige verbou wing heropend. Aanvankelijk was het een maatkleermakerij van vaderen zoon. Sinds 1950 werd er echter ook herenmode verkocht. De winkel groei de geleidelijk uit. Eerst was alleen het voorste deel voor de verkoop, maar in 1966 werd -ook het achterste deel daarbij betrokken, wat resulteerde in een totaal vloeroppervlak van 60 vier kante meter. Na de laatste verbouwing werd dat oppervlak uitgebreid tot 100 vierkante meter. Het interieur is^een eigen ontwerp van Bijtel junior. Bekend is dat dr. Moerman nooit erkenning voor zijn levenswerk heeft gekregen. „Alleen de laatste tijd zijn er enkele artsen die belangstelling hebben voor mijn werk, zoals dr. Versteeg. Daarvoor heette het kwakzalverij. Dr. Nuysink in Den Haag had het aardig onder de knie, maar die is helaas overleden. Hij schreef o.a.: Ik kan niet inzien dat er werkelijk objectieve gronden be staan aan Moerman de eer te betwis ten, op originele wijze een methode te hebben ontwikkeld, waarmee zelfs in een aantal ogenschijnlijk inoperabele, ja hopeloze kankergevallen, genezing werd bereikt. Dit betekent niet dat de methode niet verbeterd zou kunnen worden. Nader onderzoek is nodig". Verder zijn er enkele Amerikanen die belangstelling getoond hebben. „Ze zijn zelfs hier bij me geweest". Mevrouw Van Toor (VVD) vroeg na mens haar fractie of het niet mogelijk was de duiven op een ander stukje van het landgoed te laten velten. Het PvdA-raadslid Krabben stelde voor het hok enkele meters te verplaatsen. Maar ook dat is volgens dr. Moerman onmo gelijk. Een mogelijkheid is misschien zoals Piet Droppert (PvdA) opperde de weg langs de rijksweg te laten lopen in aansluiting op de Marathonweg. D'66 fractieleider Hofman vroeg zich af of het niet nuttig geweest zou zijn een reserve-stam duiven te hebben op grote afstand van de stedelijke bebouwing. Hij vroeg Moerman ook welke stoffen hij gebruikt voor zijn patiënten. Moer man dicteerde hem: citroen-zuur, jo dium, ijzer, zwavel en vitaminen. De directeur van de GG en GD, dr. Wolfs kwam daarop met een verklaring van het Kankerinstituut en de dr. Daniël den Hoed Kliniek waarin stond: iedere kreet in het kankeronderzoek heeft op hel ogenblik geldingswaarde. Octrooi Laat u niet verrassen door de regen. Neem altijd deze handige opvouw bare paraplu mee, die makkelijk in uw tas past (opgevouwen ong. 30 cm lang). Met staalvernikkeld frame en een 10-baans bespanning van 100%nylon. In vele fleurige dessins. Nu voor

De Havenloods | 1974 | | pagina 7