Bertrand Russell Tribunaal moet ogen openen voor onderdrukking in Latijns-Amerika 99.80 19®° MET DE HAVENLOODS OPREIS 3775 termeulen op vakantie citroën^ den ouden Visma'74 tweemaal zo groot als vorig jaar termeulen termeulen termeulen 995 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 APRIL 1974 14-571 'In Rotterdc id russell tribunaal 2 Dver brazilië, chili en latijns-amerika Zaterdagmorgen om 10 uur zal in Rome de jury van het tweede Bertrand Russell Tribunaal een uitspraak doen over de aanklachten van misdaden, die in Latijns Amerika dagelijks worden begaan. De opzet van het tribunaal is de ogen van de hele wereld te openen voor de onderdrukking in landen als Brazilië en Chili. TIet eerste tribunaal, dat de naam kreeg van de bekende filosoof, stelde de oorlogsmisda den van de Amerikanen in Vietnam aan de orde. In tien landen steunen comité's de opzet van het tribunaal. Het Nederlandse steuncomité wordt ondermeer gestimuleerd door de politieke partijen PPR, PVDA en PSP, door Novib, Arjos, Kerk en Luxe matrassen voor "droom-" prijzen. Tarzan, ons nieuwe merk polyaether matras. In maar liefst 7 maten en 15 cm dik. Met doorgestikte borders en damasten in de kleuren goud of blauw. Om het interieur zit boven dien een dacron laag: houdt de warmte vast, neemt geen vocht op en werkt anti-slip. Deze luxe matras sen, normaal f 139,-- t/m f 289,- voor extra lage prijzen. 90x190 cm f 119,80 90x200 cm f 134,80 120x190 cm f 159,80 130x190 cm f 179,80 140x190 cm f 199,80 140x200 cm f 229,80 VLAARDINGEN - De jeugdafdeling van de voetbalvereniging HVO organiseert op 2e paasdag een jeugdtoernooi met C-elftallen op het terrein aan de Zwanensingel 5. Deelnemende verenigingen zijn: w TVVH uit Ridderkerk, w Monster, w Spijkemsse, w Excelsior '20 uit Schiedam en HVO. Het toernooi begint om half tien. met citroen Zaterdag is het weer open-huis bij Den Ouden. Maak kennis met de ontelbare vakantie-ideeën van Citroën. Iedere gast krijgt gratis een serie oude ansichtkaarten waarop U straks Uw enthousiaste vakantiebelevenissen mèt Uw Citroën vastlegt. U komt zaterdag toch ook! Centrum: Cool singel 4 Noord: Moitzerstraat 16 Oost: Folkert Elzingastraat 2 Zuid: Wal ravenstraat 89 V/aardingen: Van Hogendorplaan 139Jj||i De aanzet tot het tweede tribunaal werd gegeven door Braziliaanse banne lingen, het comité tegen de repressie in Brazilië. Zij verzochten de Italiaanse senator Lelio Basso (rapporteur voor het Vietnam tribunaal) om wederom een tribunaal te vormen om te oorde len over de Braziliaanse militaire dikta- tuur en de gevolgen van het Braziliaan se „economische wonder". Door de staatsgreep in Chili werd het duidelijk dat het tribunaal niet alleen over Brazi lië, maar ook over Chili en heel Latijns Amerika zou moeten gaan, omdat alles in deze landen in nauw verband met elkaar staan. Het Vietnam Tribunaal, dat in 1966 de wereld wakker schudde m.b.t. de oor logsmisdaden van de Amerikanen, ver oordeelde alleen op grond van bestaan de wetten en kwam hierdoor niet toe aan de sociaal-ekonomische en politie ke achtergronden. Bij het komende tribunaal gaat het om martelingen en het geweld van het systeem. Het tribu naal moet tot een uitspraak komen over het Braziliaanse systeem van on derdrukking van het volk, aantonen hoe deze onderdrukking tot stand komt en welke internationale belangen hierbij in het spel betrokken zijn. Verzet bisschoppen Om de ontwikkelingen rond het tribu naal te kunnen volgen is het nodig een en ander te weten over de toestand in Brazilië. In 1964 vond daar een militai re staatsgreep plaats, waarbij het doel was Brazilië uit zijn onderontwikkeld heid te halen, d.m.v. een zeer snelle economische groep. Cijfermatig is het de militairen gelukt. Deze cijfers over treffen zelfs die van West Duitsland en Japan sedert de 2e wereldoorlog. Uit gangspunt was en is, dat het onzin is de armoede te verdelen. Integendeel, er moet gestreefd worden naar een zich zo snel mogelijk ontwikkelende economie, die goedkoop en zo winst gevend mogelijk produceert, zo komt er meer geld. Dit „economische wonder" kon tot stand komen, doordat Brazilië een zeer rijk land is. In de bodem zit alumi nium, nikkel, koper, ijzererts etc. Het is de grootste producent van bananen en koffie, en staat op de 4e plaats als fokker van slachtvee. De regering heeft uitverkoop gehouden van deze rijk dommen en gaat grote schulden aan om faciliteiten te kunnen bieden aan de buitenlandse ondernemingen. Deze ondernemingen betalen geen of nauwe lijks belasting en een schijntje voor de aanwezige grondstoffen. Zo kunnen ze goedkoop produceren en ontzettend veel winst maken. De bevolking inoet met steeds minder geld rondkomen, terwijl de voedselprij zen voortdurend stijgen. Medische voorzieningen o.a., waaraan het volk zo'n behoefte heeft, zijn er nauwelijks. Het aantal imbeciele kinderen ten ge volge van ondervoeding is 7 miljoen op een totale bevolking van 90 miljoen. De regering doet nauwelijks iets aan onderwijs. Alleen een kleine groep (die geld hebben) kunnen het onderwijs aan de middelbare school en universi teit volgen. Terwijl er grote werkeloos heid heerst (in het noord-oosten van Brazilië heeft 23 procent van de be roepsbevolking geen werk) zijn er geen werkeloosheidsuitkeringen. Er is geen land ter wereld waar het volk zo'n terreur zonder meer slikt. Om het economische wonder niet door arbeidsonrust te laten mislukken heeft het militaire regime dan óok allerlei maatregelen genomen, zoals verbod op vrije vakvereniging, verbod om te sta ken, censuur, verbod op samenscho ling, de mogelijkheid om mensen op grond van nietszeggende beschuldi gingen dagenlang op te sluiten. Ieder openlijk verzet wordt in de kiem ge smoord door middel van arrestaties, langdurige gevangenhouding en marte ling. Er zijn geen advokaten die de kans krijgen om politieagenten te laten vervolgen door een officier van justitie, „Wonder" Brazilië speelt daarbij de rol van poli tieagent in Latijns-Amerika. Een rege ring die tegen de Braziliaanse politiek ingaat is dan ook een vijand en moet zo snel mogelijk tot andere gebracht worden. Het laatste voorbeeld daarvan vinden we in Chili terug. Een ouder, maar het meest duidelijke voorbeeld is de Braziliaanse inmenging in Bolivia. Dit land had op een gegeven moment een president die nogal radi- kale hervormingen door wilde voeren. Deze gingen lijnrecht in tegen die van Van 19 tot en met 24 april zal in het Rotterdamse Ahoy-complex Visma '74 worden gehouden. Het is voor de zesde maal dat dit jaarlijkse evenement een vrijwel volledige presentatie over de hengelsport zal bieden. De oppervlakte die deze internationale hengelsportten- Ruim f 125, - voordeel. Jouw toch al gezellige "slaapplaats" maak je nog gezelliger met deze komplete tienerkamer. Kompleet, dus met een ledikant (90x190 cm), een nachtkastje met 3 laden, een secretaire met royaal schrijfblad, een onderkastje en boekenplanken om van alles en nog wat neer te zetten. In de kleuren wengé/wit, groen/wit of geel/wit. Als extra koopje (zonder matras en spiraal) ruim f 125, - voordeel. Van £-3257-- voor Bijpassende 2-deurskast f 168, toonstelling zal beslaan is tweemaal zo groot als die van Visma 1973, namelijk bijna 10.000 vierkante meter. Niet alleen de hengelsportartikelen zullen er voor de bezoekers te kijk en te koop zijn, ook aan allerlei hengelsportmoge lijkheden in binnen en buitenland, aan aquaria en algemene recreatie zal aan dacht worden geschonken: In speciaal daarvoor ingerichte bassins zullen alle vangbare soorten binnenvis op de Visma '74 zijn te zien. De entreehal van het Ahoy-complex zal zijn ingericht met een uitgebreide re portage over vissen vanaf de kust en vanaf de hengelsportschepen op zee. Alle hengelsportmaterialen zullen op de Visma'74 aanwezig zijn, waarbij onder meer ook de „eigenbouw" zal worden benadrukt. De laatste jaren is er een trent naar het bouwen van eigen hengels, waarvoor volledige sets mate rialen voor de handen worden ver strekt. Vanzelfsprekend zal men er vele typen hengels, molens, reels, dob bers en lijnen aantreffen, zowel voor het fijne werk in het binnenwater als voor het zwaardere werk op zee. Rivierpolitie Bijzondere stands zijn die van de Rot terdamse Rivierpolitie, waar de nieuwe bijdragebewijzen en kleine visaktes ver krijgbaar zullen zijn en de stand van het Centraal Nederlands Hengelaars- verbond, een van de twee landelijke organisaties die de georganiseerde hen gelsport in ons land kent. Daarnaast zijn er verschillende hengelsportver enigingen, die met een eigen stand op de Visma '74 acte de présence geven. Het zijn waterbeherende hengelsport verenigingen, die hun leden als ruil voor de contributie, de beschikking geeft over veel en goed hengclwater. Zo wordt Visma '74 weer een afwisse lende en spectaculaire presentatie van de veelheid, die de hengelsport aan materialen en mogelijkheden biedt. Visma '74 zal van 19 tot en met 24 april dagelijks geopend zijn van 10.30 uur tot 1 7.00 uur en van 19.00 uur tot 22.30 uur. De entreeprijs bedraagt voor volwassenen f 3.50 en voor kinde ren f2.50. Groepen boven de 20 per sonen (mits collectief besteld) betalen f 2.00 en ouden van dagen op vertoon van hun bejaardenpas f 1.00. Van voorgewassen denim. Het kleurrijk borduursel op de schouders en onderaan de pijpen maakt het echt tot een jofel lente- pak. Het jasje in het bekende liquette-model met drukknoop- sluiting, de broek met wijde pijp en en jukstuk achter. In de maten 104 t/m 164. Dit lichtblauw, voor gewassen denim-pak, normaal f 62,75 t/m f 68,75, nu voor vrien delijke prijzen. Vrede, Pax Christi, vakbonden, CLAT, Derde Wereld-organisaties, KWJ, X-Y beweging en uitgewezen missionarissen. Op verzoek van het algemeen secretariaat in Rome zijn in Nederland twee onderzoeksgroepen gevormd. Een om de belangen van Neder landse multinationals in Brazilië te onderzoeken en een voor een studie over de verhouding tussen kerk en staat. Het landelijk comité heeft verder steun van werkgroepen in verschil lende regio's. Het contactadres voor deze regio is gehuisvest aan de Tochtstraat 40a in Rotterdam (tel. 010- 672912). verzet mogelijk is. Dit is mogelijk en komt sinds een jaar juist veel vanuit de katholieke kerk. Na de bisschoppen conferentie van vorig jaar is een com munique uitgegeven, dat door de hele Braziliaanse pers werd doodgezwegen, maar wel in alle kerken wérd bekend gemaakt. Daarin staan felle verklaringen van de bisschoppen. Het belangrijkste van hun verklaringen is, dat zij het Braziliaanse „wonder" afkeuren en dat zij niet alleen de martelingen veroordelen maar ook het hele systeem van on rechtvaardigheid en onderdrukking Naar hun mening heeft de onderdrukte klasse geen andere weg naar de vrijheid dan de lange en moeilijke weg naar sociaal bezit van de produktiemid- Ter voorbereiding van het tweede ge deelte van het Tribunaal volgend voor jaar, wil het comité met plaatselijke groepen allerlei verbanden met Brazilië en de rest van Latijns-Amerika kritisch gaan bekijken: en vele andere vragen. Informatie over Brazilië, het Bertrand Russell Tribunaal en over hoe men kan meewerken, zijn te krijgen bij het Landelijk Comité „Brazilië Tribunaal Nederland", Nieuwe Gracht 47, U- trecht (telefoon 030- 319675) of bij de Rotterdamse werkgroep. Geld voor de organisatie van het Tribunaal is welkom op giro 39.000, t.n.v. het Landelijk comité. Brazilië. Zij wilde de olierijkdommen in het noord-oosten van Bolivia gebrui ken op zo'n manier dat alleen Brazilië er voordeel aan had. Het Boliviaanse volk verzette zich daartegen en de zaak dreigde door het volk gewonnen te worden. Daarop ging Brazilië de steun aan rechtse groepen vergroten en liet doorschemeren dat, als de zaak niet snel in hun voordeel geregeld zou worden, zij er zich wel eens op een hardere manier mee zouden gaan be moeien. Een staatsgreep in Bolivia volgde. Niemand was verbaasd dat de nieuwe president zeer nauwe banden had met Brazilië en daar een deel van zijn opleiding had gehad. Het nieuwe regiem, dat geheel de politieke lijn van Brazilië volgde, kreeg snel grote bedra gen te leen van Brazilië. Zelfs twee maal zoveel als van de Verenigde Sta in Chili had de Braziliaanse politie in het nationale stadion in Santiago een apart kamertje om „overleg" te kun nen voeren met enkele Braziliaanse vluchtelingen die na de staatsgreep opgepakt waren. In Argentinië heeft de Braziliaanse politie kortgeleden twee Braziliaanse vluchtelingen ont- Inmenging Zondag 28 april organiseren wij een ééndaagse vaartocht op het gigantische m.s. Berlin van de bekende rederij KD German Rhine Line. Er is meer dan voldoende ruimtp aan boord om u rustig te bewegen en wat bediening en service betreft kunnen wij u een optimale verzorging garanderen. Wat gaan we allemaal met u doen? We starten om 10 uur van de aanlegsteiger aan de Maasboulevard (ter hoogte van de Willem Ruyslaan). U mag al om half tien aan boord, komt u niet vroeger dan moeten wij u buiten laten wachten. We varen naar de Van Brienenoordbrug, om links de mon ding van de Hollandse IJssel op te gaan, waar onder meer de stormstuw Bij de kruising van de drukste binnen- scheepvaartroute ter wereld aan de Noord en de Lek ziet u de grote scheepswerven. Vanaf de Lek een schilderachtig gezicht op Kinderdijk en de negentien molens. Vervolgens gaan we naar Lekkerkerk, Schoonhoven om tenslotte onder de brug bij Vianen door te varen naar het keerpunt, de rivierstuw bij Hagestein. Tijdens de tocht, ongeveer vijf en een half uur varen, krijgt u koffie met koek, een warme lunch (dus soep, groenten, aardappelen, vlees en des sert) en thee met cake. U ziet het Hollandse landschap voortglijden ter wijl een rustig achtergrondmuziekje de juiste sfeer brengt. Voor f32,50 alles in vaart u mee. Bedenkt u eens wat u kwijt zou zijn aan een etentje in de stad! Voor kinderen tot en met twaalf jaar is de prijs f27,50. Gezelschappen van mini maal 20 personen krijgen korting - hierover ons hoofdkantoor bellen 132170 mej. Kaptein. BIJKANTOREN VLAARDINGEN, Hoogstraat 122, tel. 352911. KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. NATIONAAL VOORLICHTINGSINSTITUUT Geefi u gratis advies waar u naast een goede service met de hoogste korting onderstaande artikelen in uw omgeving.kunt kopen O autobanden O diepvriezers O televisie kleur/zwart-wit O wasautomaten O koelkasten O gashaarden O dfwasautomaten O film/fotoapparatuur Zet een kruisje in het betreffende vakje en zendt deze coupon aan: Nationaal Voorlichtingsinstituut, Postbus 616 te Hilversum Naam Adres Plaats Veel licht voor weinig geld. Voor nog géén tientje koopt u 'n komplete t.l. balk (123 cm lang), die veel licht geeft en toch maar 40 Watt verbruikt. Nu kompleet met starter en voorschakelapparaat. Alleen vrijdag en zaterdag zo voordelig, nog geen tien gulden. Matwitte plexi glas afschermkap met zwarte zijschotjes van f 5,95 voor f 3,95. Boekingen Boekingen voor deze meerdaagse rei zen kunnen vanaf heden gedaan wor den bij onderstaande adressen. HOOFDKANTOOR DE HAVEN LOODS Pr. Hendrikkade 14, Rotter dam, tel. 132170. academie van beeldende kunsten rotterdam dag- en avondopleiding Inschrijvingen nieuwe studenten cursusjaar 1974-1975 Aanmelden vóór 31 mei a.s. bij het sekretariaat, waar zowel schriftelijke als mondelinge inlichtingen te verkrijgen zijn. academie van beeldende kunsten G. J. de Jonghweg 4, Rotterdam-2 tel. 010-36 62 44, toestel 31

De Havenloods | 1974 | | pagina 15