SB»BT „We zijn gelukkig met de amateur-status" „Cricket is een wreed spel" 29?° Hermes had een sfeer, die je p Functie bij Hermes DVS: afwisselend tijdverdrijf JjftsjffiL LANCS D£> I WATERWEG Hermes DVS praeses Ger Klein jan Oud-voorzitter Manus Stolk: Jubileum programma THEO VREDEBREGT termeulen Mar Goumare: X DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 APRIL 1974 Het lijvige document, waarin kroniek schrijver Ruud Baris een beeld schetst van Hermes-DVS door de negentig jaren heen, bevat vele data's, feiten en gebeurtenissen. Over voetbal, over cric ket. Over kampioenschappen, degrada ties en spelers. Negentig jaar Hermes- DVS komt aan de orde in het over zicht, dat als titel meekreeg ,,Het opgewekte leven van een negentigjari ge". In deze kolom zullen we de voornaamste feiten uit deze kroniek releveren. Over de exacte oprichtingsdatum zijn vele misverstanden in omloop. Men noemt 1 april 1884. Het jaartal is juist, de datum wijkt af van de werkelijk heid. Hermes werd als cricketclub op gericht op 8 april 1884. Waarom toen de naam Hermes gekozen werd, is niet bekend. De kroniek: ,,Hoe de god van de handel en de dieven in verband met cricket gebracht kon worden is be paald onduidelijk. Runs stelen komt voor, maar handel? Met umpires? Met tegenstanders? Meer acceptabel is de veronderstelling, dat het in die tijd in de mode was om clubs met klassieke namen te tooien. De bakermat van Hermes ligt op een stukje land aan de Oostsingel, dat echter in juli 1884 reeds omgeruild werd tegen het Schuttersveld, dat lan delijke bekendheid kreeg als het veld aan de Dam laan. Huurprijs destijds vijftig gulden. De eerste echte cricket wedstrijd werd in 1892 gespeeld tegen de Haagse Vereniging „Progress". Nota bene niet eens in Schiedam, maar in Scheveningen ter gelegenheid van een Sport-, Visserij- en Paardententoon- stelling. Inmiddels was in 1891 het voetbal aan de vereniging toegevoegd. De eerste wedstrijd werd gespeeld tegen Rapidi- tas. De kroniek: Onze spelers moeten zich toen niet correct gedragen heb ben: ze kenden de regels niet en ze waren vreemd uitgedost met baarden en het schoeisel was eigenaardig". Na 1894 volgden moeilijke jaren. Het le dental bleef beperkt. Getracht werd in combinatie met het Rotterdamse RCC cricket te spelen. De Maasstedelingen lieten echter dikwijls verstek gaan. Gevolg: degradatie naar de tweede klas. De basis werd pas goed verbreed na een fusie met DVV - een vereniging van HBS-scholieren maar de succes sen bleven uit. In 1905 speelde Hermes nog in de R VB. Pas in 1908 promo veerden ze naar de NVB, die toen nog niet Koninklijk was. Een jaar later promoveerde het cricketteam weer naar de eerste klas. Niettemin was deze groep toch te hoog. De degradatie volgde snel. In 1918 werd de tweede klas echter verlaten. Hermes-DVS heeft daarna altijd cricket op het hoogste niveau gespeeld, met slechts epn misstap in 1932. In 1914 behaalden de voetballers het kampioenschap van de derde klas NVB. Gepromoveerd werd er niet. Die promotie kwam in 1916, nadat Her mes weer kampioen van de westelijke derde klas geworden was. Direct daar na volgde promotie naar de eerste klas: de margarineafdeling. In hetzelfde jaar werd Hermes door enkele Schiedamse notabelen in staat gesteld een nieuw clubhuis te bouwen. Rond 1920 kwam de fusie met het Rotterdamse DVS door Vereniging Sterk ook wel genoemd De Vriendjes Sociëteit). Ondanks deze fusie degra deerde Hermes-DVS in 1922 weer naar de tweede klas. Niettemin werd in dat jaar wel de Zilveren Bal" gewonnen. Op 17 mei 1928 konden echter de vlaggen weer in top: na promotie degradatiewedstrijden met Unitas en Spartaan kwam Hermes-DVS weer te rug in de hoogste voetbalafdeling. Een overdekte zittribune wordt gebouwd. Problemen bleven Hermes-DVS niet gespaard. In 1930 ontstond een macht strijd tussen twee groepen, die leidde later tot laster en smaad. Het oude bestuur werd heengezonden. In 1941 deden zich weer meningsverschillen voor. Toen stapte een deel van het bestuur op. Onder coach Bill Marsden veroverde het cricket-team in 1938 het kam pioenschap van Nederland. De voetbal lers echter konden zich in 1936 en 1938 ternauwernood handhaven in de eerste klas. In 1943 ging het allemaal weer beter. Zelfs moest een beslissings wedstrijd tussen Hermes-DVS en ADO gespeeld worden in het Feijenoord Stadion (60.000 toeschouwers) om de kampioen aan te wijzen. ADO won met 2-1. Het cricketelftal behaalde in 1946 - Guus Nolet is dan 25 jaar captain - het kampioenschap van Ne derland. Wat de voetbaltak van Her mes-DVS in 1943 niet lukte kwam in 1952. Met mannen als Cock van der Tuyn, Jan van Buitenen, Joop en Jacques Heijster werd na een enerve rende competitie een gedeelde eerste plaats bereikt met Sparta. De beslissing viel in een volgepropt Feijenoord-sta- dion waar Cock van der Tuyn twee minutén voor het laatste fluitsignaal bij een 1-1 stand Hermes-DVS naar 2-1 tilde. Dolle taferelen volgden in Schie dam. Vanaf 1954 speelde Hermes-DVS in het betaalde voetbal. In 1956 bereik ten ze het kampioenschap van de eerste divisie. In de strijd om de twee promotieplaatsen met GVA V, KFC en NOAD bleven de resultaten uit. Op 13 augustus 1960 verhuisde Hermes-DVS officieel naar Harga. Inmiddels had Manus Stolk in 1959 zijn 10.000e run in het eerste klasse cricket gescoord. Het eerste voetbalteam draait in die jaren matig. Pas in 1964 kreeg Her mes-DVS weer de gelegenheid zich te manifesteren. Een tweede plaats gaf recht op promotiewedstrijden voor een plaats in de eerste divisie. Alkmaar, Roda JC en Zwartemeer zijn de tegen standers, doch promotie blijft uit. SCHIEDAM - Ergens in het gesprek met Her mes-DVS praeses Ger Kleinjan citeert hij zijn illustere voorganger Manus Stolk: „Het belang rijkste is, dat een vereniging op het hoogste niveau speelt. We moeten voorkomen, dat Her mes afzakt naar het peil van VOC of HBS. Zou dat gebeuren, dan ben je uit beeld". Het betaalde voetbal betekende voetbal op hoog niveau, maar Hermes-DVS bereikte daarin nooit het hoogste plateau. Nu zijn ze weer terug in de rijen van de amateurs: tweede klas, eerste klas, hoofdklaS. Ziedaar: het hoogste niveau. „Nie mand bij ons en ook niet bij de andere uit het betaald voetbal gesaneerde ve/enigingen is het ooit eens geweest met de door de KNVB gehanteerde maatstaven. Nu zijn we dat nog niet, maar niettemin zijn we - en ik meen terecht - gelukkig met de amateurstatus. De sfeer binnen de vereniging is aan zienlijk verbeterd en de animo van de leden om iets voor de vereniging te doen is enorm gestegen", heeft Ger Kleinjan geconstateerd. „Ze willen zich weer een opoffering getroosten. Kijk, ondanks het feit, dat we betaald voetbal op een erg zuinige basis speel den, kwam het er toch op neer, dat elke gulden, die aan het BV besteed werd ten koste van de vereniging ging. Dat wekte in de rijen van de liefheb bers enige wrevel op. Het betaald voetbal was de grote slokop. Wanneer ze nu iets voor de verenigingen doen dan weten ze, dat het bespaarde geld ten goedé komt aan de hele vereniging. Nu is voor het kweken van een goede sfeer uiteraard ook de prestatie van het eerste elftal ongelofelijk belangrijk. Ik geloof niet, dat er namelijk iemand in Nederland in staat is de leden van een vereniging, die terugvalt, te bewegen actief te blijven. Ook in dat verband moeten we ons beleid afstemmen op de door Manus Stolk uitgesproken en door mij goed in gedachten gehouden woorden". Dat kost enige inspanning. Maar suc cessen komen niet pardoes aanwaaien Spelers om die successen waar te ma ken ook niet. Ger Kleinjan glimlach begrijpend, wanneer we ae spelersaan was van de laatste jaren aansnijden Waarschijnlijk denkt hij: „Daar heb je het onderwerp weer eens". Komen die mannen uit eigen vrije wil naar Her mes-DVS of We zouden wel gek zijn, wanneer we ons in dat avontuur storten. Mannen als Ties van Duppen, Ger Bakkes, ze zijn gewoon teruggekomen, omdat ze genoeg van het betaalde voetbal had den. Omdat wij Hermes-DVS zijn en omdat ik voorzitter geworden ben. Dat is geen op de borst kloppen hoor, maar ik ben vanaf het Qelftal tot de regio nale jeugd hun leider geweest. De anderen, die gekomen zijn, zijn ge woon vrienden van elkaar. Ik weet, dat wij door een ongelukkige publicatie, op het gebied van betalen momenteel gewoon de schijn tegen hebben. Maar we moeten met zijn allen wel beseffen, dat het in de amateursector reglementair is toege staan onkostenvergoedingen te ver strekken. Uiteraard is dat de bron van veel praatjes", aldus Ger Kleinjan. niet onredelijk, dat ze een onkosten vergoeding krijgen. Kijk, s ze het niet willen hebben, hoeft het niet, maar als ze erom vragen, mogen we het geven". Alom wordt nu gesproken over een onafhankelijkenklasse. Een kruising van amateur- en betaald voetbal. Ger Kleinjan: „Het is moeilijk om daarover nu een mening te geven. We hebben nu onze aandacht gericht op de hoofd klasse en de onafhankelijkenklasse is een stap verder. Het is bij'ons zijde lings op een vergadering ter sprake geweest, maar voordat we een stand punt bepalen willen we weten welke normen de KNVB voor deze klasse gaat stellen". Training „Maar aan de andere kant eisen we ook iets van die jongens. We verwach ten ze drie keer in de week op de training. We verlangen, dat ze zich op zaterdagavond wat ontzien. Dan is het Jeugd We hebben nog slechts over het topje van de ijsberg gesproken. Niettemin is de jeugd welhaast belangrijker. Ger Kleinjan noemt voor de vuist weg een het wel accepteren, maar ik vind het jammer. Niet voor Hermes alleen, ook voor hemzelf. Dadelijk staat hij bij Feijenoord tussen een groep cory feeën. Bij ons krijgt hij een betere kans om zich in de schijnwerper te spelen". Ger Kleinjan slechts over het jubileum van zijn vereniging te praten. Het liep even iets anders. Het leven en een gesprek gaan hun eigen weg. Hermes-DVS en zijn leden ook. Want wat er mag voorval len, Ger Kleinjan zal zich immer reali seren, dat ook hij één van die pro-deo werkers is. over al die anderen zegt hij „Wanneer alles op rolletjes gaat ben ik dankbaar, maar zou het eens verkeerd gaan dan moetje niet kwaad worden". daarom kan Ger Kleinjan met een gerust hart stellen, dat „het een keur van verschrikkelijk gezellige mensen is, die niet zullen verhelen elkaar op zijn tijd de waarheid te zeggen om na afloop toch met elkaar een biertje te drinken". Ger Kleinjan had zich voorgenomen GERARD S. VERVER SCHIEDAM - Cricket Football Vereniging Hermes DVS viert op 8 april het 90-jarig be staan. In feite mogen de voetbal lende Hermes-leden zich pas over 7 jaar, in 1981, beroemen op hun 90-jarig bestaan, want „pas" in 1891 ging Hermes zich aan deze tak van sport wijden. Vóór die tijd speelde Hermes alleen maar cricket. Manus Stolk, ex-voorzit ter, kan uren door blijven praten over de geschiedenis van één van de oudste clubs in Nederland. Dit verleden ging eigenlijk over in het heden, door het verlaten van het terrein op de Damlaan, want aan dit terrein zit een hele lange geschiedenis verbonden. Voor de meeste mensen is de cricket- sport een weinig enerverende beziens waardigheid, vanwege de lange tijd, die Op zaterdag 6 april is er in het clubhuis van Hermes-DVS een receptie van drie tot vijf uur. Zondag 7 april: een toernooi voor C junioren, E vrijdag 12 april een toernooi voor D1 en E1 pupillen met buitenlandse deelname, zaterdag 13 april een feestavond voor de pupillen, zondag- 14 april (eerste paasdag) een toernooi voor B-junioren, zondag 28 april een pupillentoernooi en dinsdag 30 april (koninginnedag) een E veteranentoernooi. E Op zondag 5 mei spelen alle senioren voetbalelftallen een tweekamp I tegen het Haagse HBS, terwijl op zaterdag 18 mei Spido's vlaggeschip Pieter Caland is afgehuurd voor een boottocht voor seniorleden. Op 23 mei is er dan ook nog een toernooi voor A-junioren. Het eerste Z cricketteam van Hermes-DVS speelt op 8 juni een jubileumwedstrijd tegen een Nederlands captainsteam. De cricketjeugd komt aan bod op 30 juni met een Boysday. De seniorencricketspelers kunnen op 27 juli E deelnemen aan een singlewicketkampioenschap. Mede als voorbereiding voor het nieuwe seizoen speelt voetbalhoofd- 5 klasser Hermes-DVS op 24 augustus tegen de oucf-internationals (aanvang 16.30 uur). Op het programma staan tevens nog een cricketwedstrijd voor de E veteranen en een juniorentoernooi. Voor beide evenementen zijn I echter de data nog niet vastgesteld. IIIMIMIIMIP SCHltuAM - Gedurende een periode van 10 jaar heeft Theo Vredebregt voor Hermes DVS een belangrijke functie vervuld. Eerst heeft hij zich voornamelijk bezig gehouden met het betaalde voetbal, als voorzitter van de hiervoor bestemde commissie, daarna heeft hij zich als commissaris van materiaal bijzonder verdienstelijk gemaakt bij de overgang var. Hermes' oude terrein op de Damlaan naar het Hargapark. „Al mijn bezigheden bij Hermes, heb ik altijd als mijn hobby beschouwd", zegt Theo Vredebrecht, het moest er echter niet op uitdraaien, dat de belangen van Hermes gingen prevaleren boven mijn eigen belangen Aan het begin van de periode Betaald Voetbal had Hermes DVS een elftal, dat zijn beste jaren al achter de rug had. Er moesten vooral jongere spelers komen, die de oudere kern zouden kunnen vervangen. „Dat is ons Hermes is verstoten uit het betaalde voetbal. Ondanks de goede gang van zaken op het financiële vlak, moesten wij toch terug naar de amateurs en dat terwijl Hermes, in tegenstelling tot vele andere clubs uit de eerste en tweede goed gelukt", zegt Theo Vredebrecht, divisie, zich met eigen middelen kon want reeds in 1956 werden wij kam- redden. Gelukkig is de gezellige sfeer pioen van de Ie klasse B. In de hierna tJJ - volgende prömotie-poule, met GVAV, KFC, RCH en Noad, bleek de tegen stand voor Hermes helaas te sterk; bekende namen uit dit elftal waren Cock van de Tuyn, Wim van der Sloot, Frans van de Burgh, Jan Rijke en aanvoerder Aad van Diest". Het was opvallend, dat wij jn die tijd heel weinig linkse spelers hadden. Door de aankoop van deze spelers hebben wij toen zeer zeker betere resultaten bereikt". In 1964 had Hermes nogmaals een kans op promotie maar in de beslis singswedstrijd op het Haagse ADO veld werd met 2-1 van Alkmaar verloren. Verstoten Nog steeds is Theo Vredebrecht ver ontwaardigd over de manier waarop Nylon dames- en herentrainings pakken. Het jack heeft een nylon ritssluiting, gebreide rolkraag en boorden en kontrabiezen op de' mouwen, de pantalon een steek- zak met rits en ritssluitingen in de pijpen. Dit trainingspak in de kleur marine en de maten 4 t/m 7, voor nog géén drie tientjes. Manus Stolk een wedstrijd in beslag neemt. Volgens Manus Stolk echter, is een cricketwed strijd altijd het kijken waard door het geweldige gevecht, dat door de „bowler" en de „batsman" gevoerd wordt. Tijdens elke wedstrijd, die zowat zes en een half uur duurt, ontmoeten de spelers elkaar in de diverse onderbrekingen, als thee- en lunchpauze. Het onderlinge contact is meestal erg goed tussen beide ploegen; in de wed strijd is dit echter precies tegenoverge steld en dat is bijvoorbeeld al een boeiend aspect van het cricketen. Trouwens in Engeland worden vaak Testmatches gespeeld, die vijf dagen duren. Bij deze wedstrijden is een bezoekersaantal van tachtigduizend beslist niet overdreven. „Cricket is een bijzonder wreed spel", zegt Manus Stolk, „bij het voetballen kan een speler alle kansen missen en toch de gevierde held zijn door in de laatste minuut van de wedstrijd het beslissen de doelpunt te scoren. Bij cricket is dat echter totaal anders; een batsman, die een fout maakt, kan plaats maken voor zijn medespeler". Tot 1959 speelde Hermes op het veld aan de Damlaan. Het veld was echter te klein voor cricketwedstrijden; men volstond met een half veld, waardoor slechts naar één kant werd geslagen, en andersom gebowld. Elke wedstrijd op dit veld was een ware happening, omdat het Schiedamse publiek zo ont zettend enthousiast was. Elke tegen stander vond het maar een rumoerige drukte en verloor vaak de concentra tie, waardoor Hermes op eigen veld een moeilijke tegenstander was. Record Met enige trots zegt Manus Stolk, dat Hermes het Nederlandse record van de hoogste serie heeft. Op 9 juni 1935 behaalde Jan Offerman de ongekend hoge sóore van 240 punten „not out". In het clubhuis van Hermes hangt nog steeds het bat, waarmee Jan Offerman zijn record vestigde. In die periode speelde Hermes in de le klasse en in 1938 en in 1946 werden zij Kampioen. Helaas moest Hermes in 1961 deze le klasse verlaten, door onder aan de ranglijst te eindigen. Nog één jaar wisten zij terug te keren, maar na 1966 heeft Hermes geen le klasse meer gespeeld. „Het huidige cricketelftal van Hermes, waarin o.a. Koos Willems, John Beier, Rico Borrani en de gebroeders Stout- handel en Van Wijk spelen, moet toch zeker in staat worden geacht om weer een plaats op hoger niveau te bereik ten", aldus Manus Stolk. KEES JONKER VLAARDINGEN - Wanneer Mar Goumare eenmaal in zijn praat stoel zit, dan is het een lust om naar hem te luisteren. Gewoon niets te zeggen en je laten onder dompelen in een tijd, waarvan iedereen zegt, dat het die goede oude was, maar waarnaar eigenlijk toch niemand meer terugverlangt. Ondanks zijn pensionering en dus ruim 360 dagen vakantie is hij nog een drukbezet man. Met enig wrin gen heeft hij nog een uurtje voor ons weten vrij te maken. Sinds 1963 is hij lid van verdienste van Hermes-DVS: destijds een be loning voor zijn langdurige loop baan als speler, commissie- en be stuurslid. Deze vermelding waren de heren van de jubileum commissie niet vergeten toen ze hem aanzochten voor een plaats in de reünie-commissie. Mar Goumare zei geen neen. Natuurlijk niet, want in hart en nieren is hij nog steeds bij het Hermes-DVS gebeuren betrokken. „Honderd en tachtig aanmeldin gen", zegt Jiij trots, maar hij laat er wel op volgen, dat de organisatie van de reünie meer tijd in beslag genomen heeft dan hij ooit ver wacht had. „Ook heb ik een brief ontvangen van een zekere mijnheer Boekhout uit Almelo: of ik er voor kon zorgen dat hij een exemplaar kreeg van het jubileumnummer van het clubblad. Nou, die man krijgt zijn clubblad al zal ik het exemplaar van mezelf moeten geven. De enve lop heb ik speciaal bewaard". Goumare kwam in 1920 naar Vlaardingen. Weet zich de For- tuna-horden te herinneren, die na een overwinning zingend en met rood-gele vlaggen zwaaiend over de Hoogstraat trokken. Noemt de bijnaam van een etablissements houder aan de Schiedamseweg („het vraagteken, die man liep krom"), maar blijft de werkelijke naam van de man schuldig na interventie van zijn echtgenite. Voetballen ging hij bij de vereni ging Vlaardingen, die echter slechts tot 1927 heeft bestaan. Toen al trokken Hermes-spelers aan Goumare en verzochten hem dringend toch maar in Schiedam te komen voetballen. Hij moet toen wat gelachen hebben en gezegd: „Ik heb een beetje de p. aan jullie. Schiedammers zitten in Vlaar dingen altijd de leuke meisjes achterna". Goumare ging naar het Rotterdam se Sparta en werd daar ontdekt. Alles ging naar wens, totdat ze hem zonder opgave van reden buiten het eerste elftal lieten. Weg s hij-; toch rmes-DVS. eigenlijk door een vriend Arie Scheffer. Hij haalde me over om eens een avondje mee te gaan. Nou, toen was het gelijk raak, hé. Daar hing een sfeertje, dat je on middellijk pakte". Broekies Goumare had bij Sparta zijn visite kaartje afgegeven en het zou vol komen tegen de regels ingedruisd hebben wanneer hij in Schiedam niet bij de top-elf zou komen. „We hadden toen een enorm elftal, hoewel ik toch één van de oudsten was (red. in 1927 was hij 26). In die tijd waren Piet Scheffers en Jaap van der Griend nog broekies", vertelt hij vlot. Dat team bereikte ook de eerste klas. Over het voetbal van toen: „Laat nu niemand beweren, dat het voet bal destijds beter was. Vergeet niet, dat ze nu driemaal in de week trainen, dat de training bij kunst licht nu mogelijk is. Wij moesten het van de zomeravond hebben. Als je nu ziet, dat een voetballer niet de minste moeite heeft om een bal uit de lucht ineens dood te maken, dan moet ik heel diep graven in mijn geheugen om een speler in die tijd te vinden, die aat ook kon. Alleen de hoogstbegaafden speel den dat klaar. Door de geringe trainingsmogelijkheden kwam het voetbal niet uit de verf. Wanneer een voetballer als Bronneman des tijds drie keer in de week had kunnen trainen, geloof me, dan had hij in het Nederlands elftal gespeeld". Tot 1930 heeft Mar Goumare in zijn eerste periode bij Hermes-DVS gespeeld. Daarna verliet hij de club om dezelfde reden als zijn vroegere vertrek bij Sparta. Markant mo ment uit deze jaren: „In Schiedam liep een fotograaf Maltha. De man had een prachtig koffertje voor zijn fototoestellen en op een gege ven moment komt hij het veld oplopen, terwijl wij bij het doel een beetje aan het trappen zijn. Ik mis het doel, maar niet het koffer tje. Stond die man plotseling slechts met het handvat in zijn hand en zes camera's zwierden over het veld. Het was een toevals treffer, zeker geen opzet". Sic gezelligheid heerst in het clubhuis van Hermes, dat een verzamelpunt is voor alle Hermes-leden. Voor de bouw van het clubhuis is Theo Vredebrecht voor een zeer groot gedeelte verant woordelijk. Als commissaris van materiaal heeft hij eigenlijk de gehele overgang naar het Hargapark in 1959 gemakkelijk doen laten verlopen voor Hermes. Toen hij in 1964 besloot te stoppen met de functie van materiaalcommissaris, werd hij enige tijd daarna benoemd tot lid van verdienste. „Omdat ik mijn functie bij Hermes zag als een afwis selend tijdverdrijf heb ik er altijd erg veel plezier in gehad", aldus Theo Vredebrecht, die nu nog steeds lid is van Hermes DVS en dat voorlopig ook nog wel een poos zal blijven. KEES JONKER Een bijzondere Algemene Ledenverga dering besluit op 17 mei 1968 ondanks de povere financiële positie van Her mes-DVS toch betaald voetbal te blij ven spelen. De KNVB besluit in 1971 anders. Een zeer omstreden besluit, waarvan de gehanteerde maatstaven worden aangevochten. Niettemin keert Hermes-DVS terug naar het amateur voetbal. 1972 bracht het kampioen schap van de tweede klas na twee zenuwslopende beslissingswedstrijden tegen Zwijndrecht. Hermes-D VS was terug op het hoogste (amateur)niveau. Slechts 2 dagen Zujver scheerwollen herenkostuums,

De Havenloods | 1974 | | pagina 4