proef wel eens maar spuug 't uit" „Ik vlug, veilig Ik noemde mezelf de V.V.V.-kapper en voordelig Kuiper Jan is achtenzeventig Instuif in vernieuwd CO-OP pand termeulen BIJ DAAN DEN OUDSTEN 110 KILO D'R AF 75-jarige kapper Van Dam houdt ermee op DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 APRIL 1974 14-556 Voor vele Rotterdammers is kapper Van Dam een goede bekende. 34 jaar geleden begon hij, nadat zijn vorige dames- en herenkapsalon op de Schiedamsedijk in mei 1940 was gebombardeerd, een „noodzaak" oji de hoek van de Schiedamsesingel en de Zwarte Paardenstraat in het hartje van Rotterdam. Hij is daar tot vandaag aan de dag gebleven. de plukken haar op houtjes, die in water in een ketel gekookt werden. Hetzelfde deed men later op het hoofd, maar dan met gebruik van vloeistof". Het publiek, dat kapper Van Dam bezocht, was zeer gemêleerd. Van Dam: „Ik kreeg van alles door elkaar. Dokters, advocaten èn jongens uit de garage. Ik had een democratische zaak. Voor iedereen was ik een soort ver trouwensman. Verhuisde er iemand, dan kwamen ze mij eerst goeiedag zeggen". Voor de kinderen uit de buurt hield Van Dam 's woensdagsmiddags van 2 tot 5 uur een speciale knip-kinderuur- tje. Maar buiten dat knippen hield Van Dam zich ook verder met deze buurt kinderen bezig. Jarenlang organiseerde hij voor hen voetbalwedstrijden op het veld voor zijn zaak, waarvoor dan bekers werden uitgeloofd- ,,Ik kon deze wedstrijden zelf alleen maar van uit mijn zaak bekijken. Maar het be langrijkste voor mij was dat er voor deze kinderen in een buurt die zo verpaupert, wat werd gedaan en dat ook de ouders hiervoor zo enthousiast waren. Zij speelden weer voor pu bliek". Kapper Van Dam is nog een man van het goede oude stempel, 's Morgens om half zes stond hij op, want om kwart voor zeven kreeg hij zijn eerste klanten al in de zaak. Dit waren dan meestal mensen die in het centrum werken en buiten Rotterdam wonen en in hun woonplaats een afspraak zouden moeten maken, bijvoorbeeld op zaterdag, om hun haar te laten knippen. „Ik heb nooit van afspraken gehouden", merkt Van Dam op, „wie iet eerst komt, wie het eerst maalt, zie k altijd. Ik hield er geen spoorweg boekje op na, met een speciaal pro gramma". Alleen kort loe denkt kapper Van Dam eigenlijk >ver de langharigen van tegenwoor dig? /an Dam grijnst. „Als ze er netjes litzien en hun haar niet te vies is, vind k het niet zo erg. Maar wanneer ze uil binnenkomen, vroeg ik: En knaap, 10e wil je het geknipt hebben? Was lan het antwoord: alleen een klein iuntje eraf, dan vertelde ik hem dat ik Jleen maar korte modellen kon knip- >en. Tenslotte had ik een naam óp te louden in mijn zaak". Kapper H. C. van Dam: Ik had een democratische zaak... Jver de tarieven, die kapper Van Dam :ijn klanten berekende, wil zijn vrouw cwijt: „Mijn man werkte veel te veel jnder spanning. En met de AOW erbij hadden we het best kunnen redden, wanneer hij de helft van zijn klanten had gehouden tegen een wat hoger tarief in plaats'van f 4,25 per keer. Wat dat betreft is hij helemaal niet zake lijk". Van Dam lacht maar eens. „Ik wilde geen klant kwijt", merkte hij op, „ik noemde mezelf altijd de V.V.V.-kap^ SCHIEDAM - Op vier april wordt de antiekbeurs „Schiedam" aan de Lange Haven 97 geopend. De beurs is gevestigd in een mooi historisch pand. De antiekbeurs staat bij het publiek beter bekend onder de naam „Old England". Voorwerpen die ver kocht worden zijn o.a. schilderijen, porse lein, gouden en zilveren sieraden, munten, oude boeken, etc. SCHIEDAM - Gisteravond is er in de CO-Op supermarkt aan de Laan van Bol'es een instuif geweest ter gelegen heid van de afronding van de verbou wing van het pand. De"instuif, die door veel mensen werd bezocht, duurde van half acht tot negen uur. De bezoekers konden zien wat er allemaal veranderd was met de winkel, die een vloeroppervlakte heeft van 300 vierkante meter. De looppaden zijn breder gemaakt en ook is er een afdeling voor vleeswaren bijgekomen. Deze verbouwing is de derde van CO-OP panden in het Waterweggebied in één jaar. Twee panden in Vlaar- dingen hebben al een opknapbeurt gehad en nu is in Schiedam ook een .pand klaar. De bedrijfsleider van de supermarkt aan de Laan van Bol'es is de heer H. A. Winkel, die al 17 jaar in het vak rit. per: Vlug, Veilig en Voordelig en dat is in al die jaren nooit veranderd". De reactie van de klanten op zijn weggaan (de kapsalon verdwijnt name lijk helemaal) was: „Van Dam, wat doe je ons nu aan. Dat kan toch niet. Maar er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Ik ga nu eens op mijn lauweren rusten. Wij hopen binnenkort naar Schiebroek te kunnen verhuizen, waar ik fijn kan gaan vissen en wande len. Alleen zal ik wel aan die hele overgang moeten wennen". HANNY VROEGH KERKDIENSTEN Ned. Prot. Bond Westvest 10 uur ds. A.D. Klaassen. Oud Katholieke kerk. Dam 28. pastoor F. Smit. 19 uur dienst. Evang. Luth. Gemeente. L. Nieuwstraat 10. 10 uur. de Heer J.M. Hudepohl uit CapeUe a.d. lJssel. Leger des Heils. L. Haven 27. kapt. Helde- rop, samenkomst 10 en 19.30 uur. Woens dagavond 20 uur. Samenkomst. Apostolisch Genootschap. Lindeyerstraat. Kethel 9.30 uur dienst. Gebedsaktie Schiedam. Iedere donderdag avond om half acht in de kapel. Warande 155. Zondags 18.30 uur gebedsdienst. Baptisten Gemeente Warande 30, 9.30 en 16.30 uur dienst. Geref. kerk (Vrijgemaakt) Westvest. 9.00 en 16.30 uur ds. L.W.G. Blokhuis. Geref. kerk (Vrijgemaakt) Schiedam- Overschie. Gebruik gebouw Evang. Unie, Oranjestraat 8.15 uur. dienst. Zevende dag Adventisten. Luth. kerk, West vest, za. 10-11 uur Bijbelstudie, 11-12 uur Volle Evangelie samenkomst, gebouw de 4 Molens, Burg. Gijsenlaan, 10 uur dienst. Chr. geref. kerk. Warande 9.30 en 16.30 uur, ds. W. van Sorge. Ned. herv. Evangelisatie, gebouw Irene, Nieuwe Haven, 10 uur de heer L. Stuurman uit Vlaardingen, Grote kerk 17.00 uur. ds. E.M. Bakker uit Nieuwerkerk a.d. IJssel. Grote kerk 10.00 u. ds. M.C. Baart, 17.00 u. ds. E.M. Bakker, Nieuwerkerk a/d IJssel. Bethelkapel 10.00 u. dr. L.J. Cazemier, Voorschoten. Opstandingkerk 10.00 u. ds. W.D.J. van der Kaaden, Rockanje. Aula Pinasplein 10.00 u. ds. A. van der Most, Rotterdam. St. Martinuskerk 9.30 u.ds. P. Magré. Dorpskerk 10.00 u. ds. S. Gerbrandy Bev. van nieuwe lidmaten, 19.00 u. geen dienst. De Rank 19.00 u. ds. T. Aris, Vlaardingen jeugddienst. SCHIEDAM - In gebouw de Rank in Kethel, Schiedamseweg 112, wordt vrijdag avond 19 april het jaarfeest gehouden van de wijkvereniging Groenoord. Medewerking wordt verleend door de to neelgroep „Groeten", dat het blijspel De Hoekse- en Kabeljouwse twisten zal op voeren. Aanvang 20.00 uur. „Ze vragen wel eens: Kuiper hoe heb je nou geleefd? Dan zeg ik altijd: ais je net zo oud ben als ik moet je ouwe klare drinken. Maar als je jong wiIt blijven moet je een jong borreltje nemen lacht Jan van der Heyden die als 78-jarige nog steeds bij Hulstkamp's distilleerderijen op de loonlijst staat. Hij heeft juist een groepje bezoekers, leden van een biljartvereniging uit Bennebroek, even laten weten dat het vak van Kuiper eigenlijk niets voorstelt. „Je moet het in je vingers hebben. Eerst de duigen. Dan hollen en ballen en vervolgens in vieren dei en", vertelt hij rad. Termen als vergaring, vuren, aanhouwelen, koppen en uitfoksen horen ook nog ergens in de story hoe nu precies zo'n houten fust tot stand komt. Maar wat voor Jan gesneden koek is komt op het gezelschap heren over als een bezoek aan het reservaat van Paul van Vliet. „De patroon zegt ook altijd. Heren, volgt u maar" verkneutert Jan die mijn gedachten kennelijk raadt. Jan van der Heyden is dus juiper. En dat vak doet hij nu precies 66 jaar. Eerst heeft hij 26 jaar bij diverse kuiperijen gewerkt de laatste 38 jaar is hij dagelijks van acht uur tot kwart over vijf aan de Maaskade te vinden. Dat hij op een leeftijd waarin de meesten genieten van een welverdiende rust nog steeds actief is in het bedrijfs leven, vindt hij zelf niet vreemd. „Van thuis zitten ga ik. dood. Hier heb ik mijn werk en 's avonds in de Per soonsstraat ben ik bezig met mijn hobby. Het maken van kleurenfilms met geluid. Dat is eigenlijk mijn leven. En natuurlijk ook het bezoek aan de kinderen waar ik om de beurt naar toe ga". Na deze uiteenzetting vindt Jan het eigenlijk welletjes en wat hem betreft mag het vraaggesprek zijn afgelopen. Steels kijkt hij naar een half afgemaakt fust op de draaibank. Al dat gevraag hoeft voor hem niet. („Ik heb al een keer in uw krant gestaan" herinnert hij zich plotseling. Hij duikt ergens achter in een soort kleedkamertje en komt met een krantenknipsel terug uit 1959. „Ik was toen wel wat jonger, zie je dat? Toch is de werkwijze van Kuiper Van "der Heyden in de loop der tijden wel veranderd. Houten fusten worde.n nau welijks meer gemaakt omdat de distil leerderijen langzamerhand overschake len naar plastic jerrycans. „Maar ik ruik er wel aan. Dat leer ik niet af. Ik heb tenslotte ook altijd aan mijn houten fusten geroken. En als de kleur van de drank goed is, is de smaak ook goed". Wel krijgt hij veel fusten ter reparatie terug. „Als je ziet hoe ze met die dingen omgaan. Soms met kleiqegaat- jes erin waar ze stiekum de drank hebben uitgezogen". Op de zaak zal Jan geen druppel drank aanraken. Wel thuis, bij zijn kinderen, neemt hij wel eens een borreltje. „Ik moet hier af en toe proeven. Maar ik spoeg hét gelijk weer uit. Anders ben je onbekwaam voor je werk. Je moet in dit vak sterke benen hebben" weet hij. Dat er niemand is om hem te volgen stemt Jan een beetje droevig. „Ik voel me net een antiquair. Ik weet niet hoeveel ik waard ben en er is niemand om me te vervangen". Omdat op hetzelfde moment een aan tal plastic fusten wordt binnengedra gen leek het ons een geschikt moment het kuipersvak te laten rusten en te praten over Jan's tweede liefde: de film. „Ik heb een hele kast vol staan met kleurenfilms. Van dier£ntuinen, bloe mencorso 's en de mariniers. Die waren een paar jaar terug ter herdenking van de strijd om de Maasbruggen op bezoek en bootsten een actie na. Man, ik rende straat in en straat uit om alles op te nemen. Daar heb ik veel succes mee gehad. Er zijn zelfs generaals komen kijken". De 78-jarige Rotterdammer is welis waar in het bezit van een kostbaar filmapparaat met casette-recorder maar heeft een scherp qog voor nieu wigheden. „Binnenkort komt een film camera op de markt met ingebouwde casette-recorder. Loopt de film synchroon met het geluid. Misschien dat ik zoiets nog eens ga aanschaffen". Jan's interesse blijkt overigens veelzij- diger. „Ik heb me rot gelachen toen Ajax verloor en Feyenoord naast zich moest dulden". Hij kijkt ook graag naar een pittig bokspartijtje en is gefascineerd door het biljartspel hoe- Nog geen vijf tientjes. Scheveningen. Tot Van Dam uiteinde lijk op deSchiedamsedijk nummer 21 belandde, bij een dames- en herenkap per, die in het pand van boekhandel Bolle was gevestigd. Verdiend Van Dam: „Ik heb daar zeven jaar voor een weduwe gewerkt. Toen zij hertrouwde, kreeg ik de zaak van haar, omdat zij vond dat ik hem verdiende. Ik heb daar nog ruim 11 jaar gewerkt tot aan het bombardement. Toen vond ik de ruimte, waar ik tot nu toe heb gezeten. Het- dameskappen heb ik in die tijd opgegeven, omdat er vlakbij nog een dameskapsalon zat en dat vond ik niet eerlijk". Kapper Van Dam weet alles van het kappersvak. „De toupetjes, die man nen tegenwoordig dragen, maakte ik al toen ik 18 jaar was", vertelt hij. „In de dameskapsalon maakten wij erg veel haarstukjes van haar, dat de vrouwen zelf van hun haar verzamelden en dat dan bij ons brachten om er een stukje of vlecht van te maken. De permanent is dan ook voortgek omen uit deze haarstukjes. Wij rolden Forse prestatie van Schoonhovenaar SCHOONHOVEN - „Letterlijk als herbo ren" voelt de heer C. den Oudsten uit Schoonhoven zich. Hij presteerde het om in 9 maanden tijds 110 kilo in gewicht af te nemen. In de sfeervol en gezellig ingerichte huiskamer van zijn ouderlijk huis - gezeten in de indertijd speciaal voor hem gemaakte stoel, waarin hij nu verloren dreigt te gaan - vertelt de thans 26 jaar oude Daan den Oudsten, het haast ongeloofwaardige verhaal van zijn enorme gewichtsvermindering, waarbij zijn doorzettingsvermogen en wils kracht een grote rol hebben gespeeld naast de medische begeleiding. Van stevige baby, groeide hij uit tot een mollige kleuter, maar met het verstrijken der jaren, nam zijn eetlust meer en meer toe en daarmee zijn omvang. Het eten werd voor hem een obsessie. Hij groeide uit tot de op één na zwaarste man van Nederland: 200 kilo! Het feit dat hij thuis wat het eten betreft, zeer kort werd gehouden, werd volkomen te niet gedaan door zgn. „vrienden" die hem buitenshuis steeds opnieuw in verleiding brachten, dit vooral tot grote wanhoop van zijn moeder. Denkt u zich eens in wat een dergelijke omvang - naast het gevaar voor de gezondheid - voor een problemen met zich mee brengt. Kleding in een dergelijke maat is nergens te koop, het meubilair moest worden aangepast en vandaag nog spreken de barstjes in de tegels van de keukenvloer op de plaats waar zijn stoel stond, boekdelen! Het was duidelijk dat het zo niet langer door kon gaan. Als gevolg van zijn enorme om vang verloor Daan den Oudsten zijn fut en levenslust, terwijl het reële gevaar bestond dat zijn hart het niet lang meer zou volwer- ken. In april 1973 werd de knoop doorge hakt en in overleg met de wijkzuster, de huisarts en de psychiater werd hij opgeno men in het Stads- en Academisch ziekenhuis Toen brak een ontzettend zware tijd aan. De eerste drie weken mocht hij alleen water en thee zonder suiker drinken, waarna een week volgde van 600 calorieën per dag, en dit afwisselend gedurende drie maanden. Daarna werd overgeschakeld op afwisselend 14 dagen water en thee en 14 dagen zeer streng dieet houden. Dat hij dit heeft kunnen volhouden is mede mogelijk gewor den door de uitstekende medische en psychische begeleiding van de sterk met hem meelevende artsen. Praktisch elke dag wer den hem de resultaten verteld en wanneer hij een - overigens zeer belangrijke - inzin king kreeg liet men hem via video-appara- tuur naar beelden kijken en gesprekken luisteren, die waren opgenomen voordat hij In de laatste maanden ging het zó goed, en had hij z'n eetlust zover onder controle, dat hij de weekenden thuis mocht doorbrengen. Toen het streefgewicht van 100 kilo bijna was bereikt, werd hij geopereerd, waarbij een „schort" van hardgeworden vet werd weggenomen. 23 januari van dit jaar was een grote dag voor het hele gezin Den Oudsten. Een herboren zoon kwam thuis. Een onherken baar veranderde, energieke jongeman in een modern confectiekostuum, 90 kilo „licht". Een man die zo vlug mogelijk aan het werk wil gaan, het liefst als vrachtwagenchauf feur, waarvoor hij alle benodigde rijbewijzen heeft. U mag uw douche voortaan gerust badkamer noemen als dit fijne zit bad erin staat. Van onbreekbaar wit plastic en met verhoogd zitje. In de maat 105x70x60 cm. Om uw douche erg voordelig kompleet te maken voor nog geen vijf tientjes. Dat Van Dam het kappersvak koos,, was geen kwestie van willen, maar van moeten. Komende uit een gezin met zeven kinderen, waarvan de vader als machinist op de vaart een karig week loontje verdiende, moest hij wel op 11-jarige leeftijd wat bijverdienen. „Ik begon bij kapper De Haan in de Gouvernestraat", vertelt Van Dam, „waar ik moest inzepen, want scheren hoorde er destijds helemaal bij. Dat betekende elke dag direct na schooltijd naar die zaak toe tot 's avonds 9 uur. Zaterdags werd er tot 12 uur 's nachts gewerkt en zondagsmorgens tot een uur of één". Later werden deze tijden enigszins veranderd, doordat er wetten kwamen. En er werd toen gewerkt. Het was niet even zitten. Constant werd je aan je haren erbij gesleept. Kijken, zei de baas, daar leer je alleen van. Want een opleiding aan een kappersvakschool zoals men die tegenwoordig kent, was er vroeger niet bij. Zo leerde Van Dam zijn vak. Bij kapper Zolf in de Nieuwstraat, bij Grondel in de Schietbaanlaan, bij Wil- lemsen op de Middensteiger en verder tijdens seizoenwerk in Noordwijk en wel hij geen van beide ooit gedaan heeft. „Ik ga niet eens meer trimmen". In juli gaat hij met het gezin van zijn oudste dochter mee naar Spanje. Zelf was hij liever naar Oostenrijk gegaan want dat blijft voor' hem één der mooiste landen. „Maar dat leek zo moeilijk met die benzineschaarste.En m'n dochter wilde ook eens een keert je vliegen". De kuiper is benieuwd of hij daar zijn natuurmethode Engels in praktijk kan brengen want dat is één van de diploma's die hij heeft behaald. Kuiper Jan is voorts nog gediplomeerd in het rondschrijven, machineschrijven, electrisch lassen en.... boekhouden. „Zelf heb ik het kuipersvak van mijn vader geleerd en mijn zoon is boekhou der geworden. Voel je 'm", zegt Jan. Ik voel 'm. Eén, nee, twee dingen blijven nog te wensen over in het arbeidzaam leven van Jan van der Heyden. „Ik hoop natuurlijk de veertig jaar hier vol te maken. Bij leven en welzijn is dat over twee jaar. En dan wil ik een safari-reis gaan maken naar Zuid-Afrika. Tenslot te ben ik al ouder dan de statistieken aangeven". We krijgen stellig de indruk dat Jan ook dat nog wel gaat WIEGER DAM Kuiper Van de Heide, vakmanschap h meesterschap. llElllllii:.:: ll? Mm; v r v „Ik ga nu eindelijk maar eens op mijn lauweren rusten. Toen ik 70 jaar was, vroeg mijn vrouw me ermee op te houden, maar ik hield zo van mijn werk en mijn klanten, dat ik het nog niet kon. Wel, heb ik haar toen beloofd op mijn 75ste jaar te stoppen. En dat is nu zover", vertelt kapper H. C. van Dam, die een half jaar geleden en dat was echt niet zo makkelijk zoals hij zegt definitief tot dit besluit kwam.

De Havenloods | 1974 | | pagina 7