Tvn ITAITTiimr AA1>C UJIj llnVljiJNiAiUlJO (i V Mevrouw Verweij ziet liever jongere generatie in raad Kruideniersbedrijven willen andere vakantieregeling nuTounnoEn JanvanderHnlst Behang Fortuna1904—1974 KUNSTGEBITTEN exclusie! behang Wethouder neemt na acht jaar afscheid Ergste nood aan vuilniszakken is voorbij EXPOSITIE meubelfabriek I Oisterwijk^j Vrije toegang Fusie Hofjes van Belois en Jacobs Gasthuis donderdag 18 april 1974 23e jaargang no.18 SCHIEDAM Vanaf 17 april wacht u een goed, gezellig en betaalbaar onthaal in het La Boca 'Bief en Bier' petit-restaurant aan de Kruiskade 59, Rotterdam. ^-7(naast Lumière-theater) SCHIEDAM Na acht jaar zitting te hebben gehad als wethouder voor sport, cultuur en onderwijs, zet me vrouw Verweij-De Graaff (PvdA/PPR) eind mei een punt achter haar wethouderschap. Een van de redenen voor haar vertrek is, naar zij zegt, het drukke leven, wat zo'n functie met zich meebrengt. Vijf dagen per week werken is natuurlijk niets bijzonders, maar vooral de vele avonden die zij moet werken, wegen haar toch wel wat zwaar. „Soms heb ik het gevoel dat ik aan het leven voorbij ren. De kleine dingen sla ik over en dat mis je op den duur toch wel", zegt ze. Maar er is ook nog een andere reden voor haar om te vertrekken. Mevrouw Verweij vindt dat het nu aan de jongere generatie is om haar taak over te nemen en zij is daar niet bang voor als zij kijkt naar de mensen die op de lijst van de partij staan. Als oud-onderwijzeres is het vanzelf sprekend dat vooral dat onderwerp haar het meest aan het hart ligt. Zij zegt hierover: „Naar mijn mening is vooral de inhoud van het onderwijs gedurende deze 8 jaar vooruit gegaan. Wat nog altijd een probleem is, is de personeelssituatie. Veel mensen willen gewoon niet naar de Randstad komen omdat ze denken dat Wij hier iedere dag stikken in de smog". Op onze vraag of zij niet bang is dat er scholen leeg komen te staan in verband met o.a. het leeglopen van Schiedam en de kleinere gezinnen van tegenwoordig, antwoordt zij, dat nu al enkele lokalen leeg staan, maar dat dat voor de betreffende scholen vaak heel erg goed uitkomt. Wat heel moeilijk blijkt, is de planning voor de bouw van scholen. Vooral in Groenoord. Men weet dat er op een gegeven moment een top te verwach ten is wat betreft de leerlingenschaal, maar in Groenoord blijkt erg veel verhuisd te worden en daarom valt er daar ook weinig te plannen. Uitgeefster Wethouder Verweij noemt zich tijdens het gesprek „de grootste uitgeefster van geld". Dit omdat vooral onderwijs, sport en cultuur drie dure posten zijn voor een gemeente. „Het kost bijna altijd alleen maar geld en er komt niet veel van terug". De culturele belangstelling van de Schiedammers vindt zij eigenlijk niet zo. slecht. Het verenigingsleven bloeit; waaruit blijkt dat er ook een actieve belangstelling bestaat voor de cultuur. Boven verwachting, loopt de Teerslpof goed en de bibliotheek heeft, naar haar zeggen, een lezersge middelde dat boven het landelijke-uit komt. „Als je ziet hoeveel mensen er de Doelen zijn wanneer er een uitvoering is van wereldformaat en je kijkt dan naar het achterland van de Doelen, dan denk ik dat het percenta ge bezoekers/bevolking hier (Schie dam) hoger ligt. Het laatste onderwerp waar zij de zorg voor heeft, is de sport. Toen mevrouw Verweij wethouder werd, langen er een aantal zaken die men wilde hebben. Hiertoe behoorden o.a. een zwembad ti zuid, een wielerbaan en een jachtha- en. De eerste twee wensen van het publiek zijn in vervulling gegaan en wat de jachthaven betreft, wethouder Verweij hoopt nog voor haar vertrek dit onderwerp in de raad te kunnen brengen. Daarom antwoordt zij op onze vraag of zij tevreden is over haar aanpak van de sportzaken: „Gezien de mogelijkheden die ik had (vooral fi nancieel) durf ik ,ja" te zeggen. Veel mensen komen vaak met een lange lijst wensen, die ze zo snel mogelijk verwe zenlijkt willen zien, maar als je dan zegt dat dan de belastingen omhoog tienermeubels moeten, wil die lijst wel wat kléiner worden. Ze betalen tenslotte alles uit eigen zak. S.B.L.O. Een apart onderwerp is dat van de S.B.L.O. (Schiedamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding). Wethouder Verweij erkent dat er een impasse is in de Schiedamse sportwereld, maar dat komt vooral doordat de S.B.L.O. niet goed meer functioneert. Landelijk be staat er de wens van een bundeling van de particuliere kant, maar sinds de S.B.L.O. is gaan slapen", mist men de mening van de burgerij. Omdat het contact met de bevolking zo broodno dig is, betreurt mevrouw Verweij de weigering van de gemeenteraad om nieuwe leden voor de S.B.L.O. te benoemen. Straks, na de verkiezingen van de gemeenteraad op 29 mei, gaat me vrouw Verweij eerst een tijd lang niets doen, om zo afstand te nemen van alles wat met gemeenteraad te maken heeft. Gedurende die tijd gaat zij zich weer oriënteren in de onderwijswereld en misschien staat ze dan over enige tijd wel weer voor de klas. Tijdens haar „bewind" heeft zij zich ook ingezet voor de verandering van de functie van de onderwijsinspectie. Hjj heet nu „onderwijs consulent" en heeft als functie het coördineren tus sen het kleuter-basis-en buitengewoon onderwijs. Vroeger kwam. hij om te controleren, maar tegenwoordig komt hij ook om te helpen bij bijvoorbeeld didactische moeilijkheden en bij de aanstelling van nieuwe leerkrachten. De begeleiding van het onderwijs is de laatste tijd vernieuwd. Nu wordt ge werkt met een Onderwijs Begeleidings dienst. Deze dienst is een overkoepe lend orgaan tussen de gemeenten Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam en is in december van het vorig jaar opgericht. Er wordt in Schiedam gewerkt met mensen die al in dienst waren, maar helemaal soepel verloopt alles nog niet, want ook hier komt het personeelsbe stand weer om de hoek kijken. Er wordt momenteel gezocht naar een directeur en wanneer het nieuwe cur susjaar begint hoopt men met bepaalde projecten te beginnen. Contact Mevrouw Verwejj (48) komt oorspron kelijk uit Den Haag. In 1950 stond ze voor het eerst voor de klas in Zeven huizen. In 1955 vertrok ze naar Schie dam. Over haar wethouderschap in het algemeen zegt ze: „Het boeiende van zo'n wethouderschap is dat je met veel mensen in contact komt. Er wordt vaak veel gescholden op de gemeente en op ons maar toch heb ik vaak het gevoel dat je, ondanks gemaakte fou ten, geaccepteerd wordt. Mijn visie op de mens zelf is door mijn tijd als wethouder niet veranderd. Ik kom uit een oud-SDAP gezin en daar leer je dat de geest van de mens goed is. Zo denk ik er nu nog over. Ik ga er van uit dat je moet beginnen met vertrouwen in de mensen te hebben. Bij uitzondering zie je bedrog, maar over het algemeen valt dat erg mee". Voor mevrouw Verweij is het verschil tussen de klas en de gemeenteraad niet zo erg groot. De heer Verhulsdonk heeft eens gezegd dat verhalen van haar voor de raad vaak leken op die van een schooljuffrouw voor een klas. Mevrouw Verweij: „Dat vind ik niet erg, een goede schooljuf is meege nomen. Als ik een lange tijd niet aan het woord hoef te zijn, dan luister ik altijd heel aandachtig en dan zie ik vaak duidelijk de vergelijking met een „Toch vind ik het wel jammer dat ik wegga. Als wethouder een baan zou zijn die je op kunt zeggen, zou ik waarschijnlijk ,ja" zeggen. Maar als ik nu ,ja" zou zeggen, dan ben ik voor vier jaar gebonden en dat wil ik niet". JAN VAN DER VEN uitlijnen balanceren -/chokbreker/ Excelsior Banden Van Riem/dijkuiea 23 Rotterdam 299222 SCHIEDAM - De Adviesraad voor de detailhandel en consumentenbelangen heeft besloten aan het gemeentebe stuur te verzoeken, de bestaande va- kantiesluitingverordeningen in te trek- .ken, dit naar aanleiding van een ver zoek van de CO-OP Nieuwe Waterweg. In het verzoek is gesteld, dat het aantal OOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. TEL.010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond. J De mannen op de foto hebben ook hun financiële zorgen gekend. Het zijn de oprichters van Fortuna - ruim twintig jaar geleden geportretteerd - die in 1904, gestoken in korte broek, de basis legden voor de Vlaardingse vereniging. Zij rekenden echter nog in stuivers en het was een goede gewoonte om bij een kastekort met de pet rond te gaan. Die levensfase is ruimschoots verleden tijd. De bedragen zijn aanzienlijk groter geworden, de tekorten ook. Maar de vereniging mag dan financieel behoorlijk in de knel zitten, het clubleven is nog steeds welvarend. De rood-gele harten kloppen nog alom en elk negatief bericht, dat hen bereikt wordt aangevoeld als een dolksteek. De kritiek op de pogingen van de commissie betaald voetbal Vlaardingen de Foto v.l.n.r.: D. Breedveld, Groot, L. 't Hart, B. van Sprang, M. den Breems, W. van den Arend Zuidgeest. om betaald voetbal in deze stad te behouden wekte onlustgevoelens op. Men hield ons aan, vragend: „Kunnen we daar nu niets tegen doen? Ze moeten afwachten. Ze moeten lijd zaam toezien, dat Fortuna in het jaar, dat het eigenlijk op grootse wijze zijn zeventig jarig jubileum moet vieren, vecht tegen in hun ogen - het on recht: een club, die van zo'n grote betekenis is geweest voor de ontwikke ling van het Vlaardingse voetbal mag niet oneervol van zijn bestaansrecht beroofd worden. Op onze sportpagina belichten onze medewerkers Gerard S. Verver en Kees Jonker deze week de Vlaardingse voetbaljubilaris. Ze heb ben bewust niet getracht in de proble men te graven, hoe actueel dat op dit moment ook zou zijn. Ze zien om, kijken toch vooruit, maar maken geen pas op de plaats. Fortuna denkt nu vooral aan de toekomst. Het wordt voorlopig een jubileum in stilte. REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf25.- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3, 6, 8 en 9 en buslijnen 32, 34, 39 en 49. kleine ondernemers in de kruideniers branche snel vermindert. Bij een en quête in 1969 waren 110 ondernemers betrokken met 124 zaken. Het over zicht dat nu werd verstrekt geeft aan, dat er nog slechts 53 zaken over zijn. Hoewel Groenoord en Kethel met in 1969 nog 7 zaken telde, is dat aantal kruidenierswinkels nu vrijwel gehal veerd. Wat de slijterijen betreft, blijkt uit een enquête in 1969, dat 38,5 procent vóór vakantiesluiting was. De CO-OP handhaaft het afwijzend standpunt van de vakantieregeling. In een toelichtend schrijven van de Ad viesraad wordt gesteld, dat alle winke liers bij een enquête slechts een stem hebben, dit terwijl grootwinkelbedrij ven soms wel tien of twintig maal groter omzet hebben en toch in de minderheid blijven, waardoor een enquête een vertekend beeld geeft. Wanneer de raad met zo'n voorstel tot intrekking van de vakantiesluitingsver- ordening voor de kruideniers akkoord zou gaan, heeft dat wel consequenties: de groentehandelaren, slagers, slijters enz., die ook vóór intrekking van de verplichte sluiting zijn (uit de enquête van vorig jaar bleek, dat dat een kleine minderheid is), zullen dan óók om intrekking van de verordening voor hun branche vragen. Het is ook eerlij ker om (eventueel) alle verordeningen in te trekken. Bewonersveren igin g organiseert tentoonstelling SCHIEDAM De Bewonersvereniging Schiedam-Zuid organiseert op dinsdag 16, woensdag 17, donderdag 18 en op vrijdag 19 april een tentoonstelling en voorlichtingsbijeenkomst, die opgezet is door afdeling milieu- en wijkverbete- ring van de Bewonersvereniging. Op zaterdag is er ook nog de mogelijkheid om de tentoonstelling te zien en wei van 11 uur tot 16 uur in de school Zwartewaalstraat 16. De bezoekers kunnen ook de uitslag zien van een enquête die door de werkgroep werd gehouden naar aanlei ding van de herbestratingswerkzaamhe- den in de wijk. HUNTENBURG Hoogstraat 45, tel. 26.23.41 m mm, n. rnm m i r mm.I T u mini nn mm, li VERMAGEREN MET WEIGHT CONTROLLERS Zie elders in dit blad SCHIEDAM - De gemeenteraad heeft al in de vergadering van 5 februari 1973 besloten, om de drie leden van het bestuur van het Sint Jacobs Gast huis tevens te benoemen tot bestuurs leden van de Hofjes van Belois. Daar mee werd vooruitgelopen op plannen tot een fusie, waarover toen overlegd Er is thans practisch overeenstemming bereikt en een nauwerè band gfelegd tussen beide besturen. De doelstelling van de Hofjes van Belois beperkte zich tot nu toe uitsluitend tot het plaatsbie- den aan vrouwen, maar dat zal nu worden uitgebreid tot bejaarden in het algemeen. In de praktijk maakt dit echter weinig verschil. In een brief, daterend uit 1 november 1593 staat o.a. dat in het Hofje moet worden opgenomen: „oud ofte jonge vrouwen, die haar leven onmachtig zijn ende haar cost niet en mogen winnen". Plan voor bouw van eengezinswoningen SCHIEDAM - Bij de gemeente is tei inzage gelegd het plan tot de bouw van totaal dertig eengezinswoningen en zestien portiekwoningen als proefwo- ningencomplex in het centrumplan. Binnen een maand kunnen tegen de plannen bezwaren worden ingebracht. De eerste paal voor dit complex zal op 13 mei worden geslagen. Hoewel nog niet de volledige goedkeuring voor de plannen is ontvangen, kan toch de gewone rijkssubsidie worden verwacht. Over de plannen zal de gemeenteraad in de maandagavond 22 april te hou den vergadering, nog moeten beslissen. H AARIMPORT VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 SCHIEDAM Bij de gemeentelijke Reinigingsdienst aan de Buitenhavenweg 154 zijn voor het publiek weer plastic vuilniszakken verkrijgbaar. De prijs bedraagt f 3,50 voor een pak van 20 zakken. De zakken zijn voorzien van het KOMO-keur. Ook in winkels zijn weer plastic vuilniszakken van een goede kwaliteit verkrijgbaar, hoewel de prijzen hoger liggen dan een half jaar geleden en de voorraden niet onbeperkt zijn. De ergste nood aan vuilniszakken schijnt weer voorbij te zijn. Aangezien het niet de bedoeling is dat de gemeente de winkels concurrentie aandoet, zal de Reinigingsdienst de vuilniszakken niet in onbeperkte hoeveleeheden verstrekken; het moet wel blijven bij één of twee pakken van 20 stuks per persoon. De zakken zijn te verkrijgen op de werkdagen gedurende de normale werktijden. De Reinigingsdienst wijst er op dat voor het aanbieden van huisvuil uitsluitend gebruik mag worden gemaakt van plastic vuilniszakken die niet van een KOMO-keur voorzien hoeven te zijn en van de oude metalen vuilnisemmers. Het gebruik van dozen is niet toegestaan. De reden is dat dozen makkelijk uitelkaar vallen en dan een grote verontreiniging van de straten geven. TAFELS STOELEN WANDKASTEN BANKSTELLEN TV KASTEN DEKENKISTEN Toonzaal: BERKEL RODENRIJS Noordeindseweg 116 (langs het water) BIEFENBIER' In het reglement van 13 juni 1856 is bepaald, dat de woningen zouden wor den afgestaan aan „oude gehuwde of ongehuwde vrouwen, tegen betaling van een redelijke inkoopsom". De nu voorgestelde omschrijving wijkt hier nauwelijks van,af en kan worden be schouwd als uit.de huidige omstandig heden voortvloeiende nadere uitwer king van de doelstelling. Met een en ander is de Soc. adviescommissie ac- coord gegaan. De Havenloods postbus 220 Sinds enige tijd beschikt zowel de redactie als de advertentie-afdeling voor de regio Schiedam, Vlaardin-, gen, Maassluis en Hoek van Hol land óver een postbus. Dit om een snellere verwerking van de post voor de redactie te krijgen en een snellere afwerking van de adverten tie-opdrachten. Het nieuwe adres: De Havenloods, postbus 220, Vlaardingen. Het kantoor is telefo nisch te bereiken onder nummer 010- 352911

De Havenloods | 1974 | | pagina 1