Achtentwintigste bedevaart naar heilige Liduina Oosterkerk binnenkort dicht Srunott Fusie Schiedamse Scouts en Yan Haarengroep Nieuwe organisatoren voor jeugdfestijn termeulen MEM&HE DIENST r NU 149,75 termeulen 270 VERKIEZINGEN DS> 70 is vó metro Kandidatenlijst P.S.P. termeulen Wandeling in Beatrixpark termeulen 198 PERZISCHE TAPIJTEN1 DERAG DE HAVENLOODS, DONDERDAG 18 APRIL 1974 SCHIEDAM Zoals bekend heeft het zgn. Jeugdfestijn, dat het vorig jaar werd georganiseerd door de Stichting Raad voor Jeugd en Jongeren (SRJJ) nogal wat deining veroorzaakt, vanwege de financiële gevolgen en de totale opzet van dat festijn. Er is toen nogal felle kritiek op de gang van zaken uitgeoefend, waarbij de verantwoordelijkheid naar anderen werd verschoven. Als gevolg van dat alles, wordt het gewenst geacht, de organisatie van het jeugdfeest in andere handen te leggen. Dit houdt mede verband met de ingewikkelde situatie, waarin de SRJJ zich momenteel bevindt, ook in bestuurlijk opzicht. De nog in functie zijnde bestuursleden van de SRJJ, de heren Looy en Poels hebben de suggestie gedaan, de organisatie voor dit jaar op te dragen aan de Federatie voor sociaal- en cultureel werk, dit in samenwerking met de directie van de sporthal Margriet, waarin het festijn wordt gehouden. De federatie heeft zich beiden bereid verklaard de organisatie op zich te nemen. Ook het gemeentebestuur acht het gewenst de organisatie te wijzigen, ook terwille van de regelmaat van het jeugdfestijn, waarvoor dan een subsidie van f 30.000,- dient te worden verleend. Voor het jaar 1973 was in de subsidie van f 100.000,- voor de SRJJ een bedrag opgenomen van f 30.000,- voor het festijn. De plannen daarvoor zullen nu nader worden uitgewerkt en medewerking van artisten enz. wordt gevraagd. Popconcert in de Oude Lijnbaan SCHIEDAM Het ligt in de bedoeling om binnen niet al te lange tijd over te gaan tot de sluiting van de gereformeerde Oosterkerk aan de Rotterdamsedijk. Met wil hiertoe overgaan omdat door de geleidelijke ontvol king van de binnenstad en door het minder worden van het kerkbezoek van de bewoners in de buurt, de exploitatiekosten van de kerk veel te hoog worden om door enkelen gedragen te kunnen worden. Bovendien staat de kerk op een nogal moeilijke plaats omdat het gebouw verzonken is in een „kuil" evenals de woningen er omheen. De gemeente wil dan ook op den duur deze „kuil" rond het kerkgebouw dichtmaken. Het eerste begin is al gemaakt door de sloop van een aantal percelen langs de Rotterdamsedijk. Waar het mogelijk is, zal de „kuil" op gelijke hoogte worden gebracht met de dijk. Het is echter nog de vraag of alle woningen gesloopt gaan worden, omdat een aantal nog in een behoorlijke staat verkeert en bewoond worden. VI.AARDINGEN Vrijdagavond 19 april treden twee .Nederlandse popgroepen op in de Evenementenhal van het complex „De Oude Lijnbaan In het voorprogramma treedt l.ivin Blues op. Een van de sterke kanten vtin Livin Blues is, dat zij veel kontakt met het publiek heeft waardoor de groep veel improviseert. Na de pauze treedt Earth and Fire op. De show zal negentig minuten duren opgeluisterd door een eigen lichtshow. Earth and Fire bestaat uit een groep van 5 personen waarvan Jerney de enige vrouw is. Zij neemt de zang voor haar rekening. Aanvang 20 uur. Goed onder-bovengoed. Katoenen setje, waarvan het hemdje ook als T-shirt te dragen is. Van ribgebreid katoen in ge wassen denimachtige kleuren marine of rood. Dit setje, in naten 38 t/m 46, nu voor minder dan de halve prijs. Van f 12,50 voor AKTIE MOEDERS VOOR MOE DERS: voor Schiedam Mevr. Verkaik- Mennen, Diepenbrockstraat 8 Schiedam, tel. 702646. E.H.B.O.' weekeinddiensten van vrijdagavond 22.30 uur tot maandagochtend 7.30 uur Gemeenteziekenhuis, Burg. Knap- pertlaan 25, tel. 269126. Containers in Woudhoek SCHIEDAM De dienst van gemeentereiniging heeft goede ervaringen opgedaan met het plaatsen van containers op verschillende punten van de stad. Daardoor wil men het ophalen van huisvuil verder uitbreiden. Daartoe zullep 75 nieuwe containers met een totale kosten van f 70.500,- worden aangeschaft. De containers zullen in het bijzonder geplaatst worden in de omgeving van Kethel-Woudhoek, waar regelmatig nieuwe complexen woningen gereed komen. Ook de plaatsingsmogelijkhe den zijn hier ruimer dan in andere stadswijken. Speciale aanbieding Zaanlander, Royaal model prachtige uitvoering, zwaar koperen uurwerk, 8-daags lopend, slagwerk, volledig gegarandeerd, vanjf^FOT1 I Binnenweg 45 - Rotterdam l Telefoon (010) 11 6615 Koopavonden geopend y Voor het kleinste kamertje. Een trek aan het touwtje en de T.M. luchtverfisser verdrijft alle ongewenste luchtje en verspreidt een aangenaam parfum. Deze toiletspray (inh. 8 ounces) nu per 2 stuks. 2 stuks Pt SCHIEDAM In een schrijven aan het college van en W. van Schie dam, adviseert de afdeling van D. S. '70 nogmaals in overweging te willen nemen de aanleg van een metro, in plaats van een eventuele sneltram in het stadsplan. Van hogerhand is druk uitgeoefend om een metro aan te leggen. Het college vindt, dat financieel echter niet haalbaar, terwijl aanleg van een sneltram ook op kortere ter mijn kan plaats vinden. D. S. '70 vindt echter, dat het een bewijs van verstandig en modern beleid zou zijn, door aan de metro de voorkeur te geven, waardoor niet alleen de belangen van Schie dam, maar ook de verbinding met andere gemeenten in het Rijn mondgebied zouden zijn gediend. De metro van Rotterdam wordt tot het Marconiplein doorgetrok ken en er zou veel hinder en tijdverlies ontstaan door over te moeten stappen op een sneltram. Met betrekking tot de financiële consekwenties wordt gesuggereerd, dat Rijnmond, Rotterdam, Provin cie en Rijk daarvoor een aanvaard bare oplossing zouden kunnen ge- De S.G.P. zal verkiezingsvergaderingen houden op vrijdag 3 mei met als spreker ds. S. de Jong, ned. herv. predikant te Ouddorp, op vrijdag 24 mei, spreker P. Dorsman uit Staphorst, dinsdag 28 mei ir. B.J. v.d. Vlies uit Maartensdijk, jhr. F. Th. Roeters van Lennep uit Zwitserland en ds. M.C. Kanis chr. geref. predikant te Sliedrecht. Deze vergaderingen worden orp 20.00 uur gehouden in de zaal bij de chr. geref. kerk in de Warande. De S.G.P. heeft besloten niet samen te werken met de C.D.A. voornamelijk vanwege het contact met de K.V.P. en de naar haar mening te weinig principiële houding van de prot. chr. partijen. DS70 wil informatie over huurverhoging SCHIEDAM - Aan de leden van de afdeling Schiedam van DS'70 is door het bestuur een schrijven gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de noodzaak tot betere informatie inzake huurverhogingen. Men blijkt vaak bang te zijn om uit de woning te worden gezet bij weigering, maar bewoners kunnen weigeren, in dien het onderhoud van de woning beneden de maat blijft. Weliswaar is het gemeentebestuur onlangs met wat ruimer voorlichting gekomen, maar die blijkt nog onvoldoende te zijn en moet worden uitgebreid. Het gemeentelijk woningbezit zou in deze het voorbeeld moeten geven, al dus schrijft DS'70. SCHIEDAM De afdeling van de P.S.P. heeft voor de komende gemeen teraadsverkiezingen de volgende kandi datenlijst samengesteld: 1- Schravesande. J. M. 2- Dries. P. B. 3- Hontele. Yvonne M. S. 4- Den Hartogh. J. M. 5- Blaauw. Rieu. A. C. M. 6- Uittenbogaard. C. 7- Geeratz. H. J. 8- Den Hartogh. A.J. 9- Blaauw. Eiso. 10- Klein. A. Raadskandidaten van S.G.P. SCHIEDAM De kandidatenlijst van de afdeling Schiedam S.G.P. voor de komende raadsverkiezingen is als volgt samengesteld. Lijsttrekker het huidige raadslid, L. H. Knipscheer, verder 2. F. Rebel, 3. C. J. Hartingsveldt. 4. SCHIEDAM - Maandag 22 april wordt voor de 28-ste maal een bedevaart naar Schiedam georganiseerd, dit ter ere van de H.Liduina. In de kapel van Huize Frankenland zal om half elf een plechtige hoogmis worden opgedragen door pastoor G. v.d. Poel, waar pastoor J.H.ARemmers zal prediken. Na de eucharistieviering, is in het Rijnmondrestaurant een koffietafel 's Middags volgt in de Pius kerk te Alphen aan de Rijn een Mariahulde KERKDIENSTEN Ned. Prot. Bond. Westvest 10 u. ds. S. Bouman uit Rotterdam. Oud Katholieke kerk, Dam 28. Past. F. Smit 19 u. dienst. Evang. Luth. Gemeente, L. Nieuw- straat 10, 10 u. ds. A. Steinhart. Leger des Heils, L. Haven 27, leiding kapt. Helderop, samenkomst 10 en 19.30 u. Woensdagavond 20 u. Samen komst. Apostolisch Genootschap. Lindeyer- straat, Kethel, 9.30 u. dienst. Gebedsaktie Schiedam, iedere donder dagavond om half acht in de kapel. Warande 155. Zondags 18.3 u. gebeds dienst. Geref. kerk (vrijgemaakt) Westvest 9.00 u. en 16.30 u. ds. L.W.G. Blok huis. Geref. kerk (vrijgemaakt) Sohiedam- Overschie, gebruik gebouw Evang. Unie, Oranjestraat 8.15 u. dienst. Zevende dag Adventisten. Luth. kerk, Westvest, zaterdag 10-11 u., bijbelstu die, 11-12 u. eredienst. Volle Evangelie samenkomst, gebouw de 4 Molens, Burg. Gijzenlaan, 10 u. dienst. Chr. geref., Warande, 9.30 en 16.30 u. dienst. Ned. herv. Evangelisatie,gebouw Irene 10 u. ds. W van Gorssel uit Ridderkerk, Grote kerk 17.00 u. de hr. A.H.J. Visser uit Gouda. Chr, ger. kerk (Hoeksteenkerk, B.K. laan hoek Warande) 9.30, en 16.30 u. ds. W. van Sorge. Pelgrims, die aan deze bedevaart wen sen deel te nemen, kunnen informaties inwinnen bij de pastorie aan de Schenkkade 117 te Den Haag. De bedevaarten naar Schiedam vinden nu al ongeveer veertig jaar plaats. De aanleiding hiertoe is, dat Liduina een volksheilige was, die werd geboren in 1380 te Schiedam en hier in 1433 overleed. Zij bracht een groot deel van haar jeugd 'door bij het beeld van O.L.Vrou- we Maria, dat door de rooms-katholie- ke inwoners van Schiedam in die tijd sterk werd vereerd. In 1395 - aldus het verhaal,- viel Liduina op het ijs en brak een rib in de rechterzijde. Gedu rende achtendertig jaar leed zij alle mogelijke pijnen als gevolg van die val. Sommigen beschouwden Liduina als van de duivel bezeten, maar zij vond troost in het geloof en het gebed maar ook in visioenen die zij had. Haar graf werd al spoedig een bedevaartplaats, waarop in 1434 een kapel werd ge bouwd. In 1651 werden haar relieken door Ferdinand en Isabella naar Brus sel overgebracht. Die kwamen in 1871 weer terug naar Schiedam, waar de O.L. Vrouwe-visitatie kerk was ge bouwd. Verering In 1890 heeft Paus Leo XIII de ver ering van Liduina bekrachtigd. Even wel is zij officieel niet zalig gesproken. In 1933 werd zij echter door de Nederlandse Kerkprovincie als heilig vereerd in Mis en Brevier. Aan Liduina is ook in de buitenlandse literatuur nogal wat aandacht geschonken, zoals in Opera Omnia IV te Freiburg in 1905 en in 1901 te Parijs in „Sainte Lydwine" door Huysmans. Zoals bekend, is het kerkgebouw, dat aan de Nieuwe Haven, tegenover de Oranjestraat stond, enkele jaren gele den gesloopt, waarbij in de toren tijdens het sloopwerk brand ontstond. Tegen deze sloop is toen uit r.k. kringen fel verzet gevoerd, hetgeen evenwel niet heeft mogen baten. Het kerkbezoek was onvoldoende om het gebouw te handhaven ook vanwege de aanzienlijke kosten voor restauratie. Niettemin blijft een groep Liduina-ver- eerders de traditie van de bedevaart plaats handhaven en zal deze ook nu plaats vinden. XXL panties met een goede pasvorm geschikt voor de maten 46 t/m 52. Naadloze panties met een groot tussenstuk in het verstevigde broek- :n normale kousenkleur. SCHIEDAM Op zondag 21 april organiseert de Koninklijke Natuurhis torische Vereniging afdeling Schiedam een natuurwandeling in het Beatrix park ten behoeve van belangstellenden, die op deze manier nader kennis willen maken met activiteiten van de vereni ging. vogels. Verder zullen er ook deskun digen aanwezig zijn op het gebied van bomen, struiken en planten. De wandeling begint om 7 uur 's och tends en het vertrekpunt is de kinder boerderij. Inlichtingen zijn te verkrij gen bij de heer W. van Meggelen, Burg V. Haarenlaan 1185, tel. 704273 of bij h» k.., i Haren, Zwanensingel 58, 't Puikje van Boskoop. Iedere zomer geniet u steeds weer van deze zwaarbloeiende klimroos. Een kerngezonde klimroos met massa's zacht geurende trossen in de kleuren rood, rose.of geel. Tegen schuur of schutting een lust voor het oog. 't Puikje van Boskoop voor nog geen twee gulden. SCHIEDAM Een van de oudste Schiedamsèspadvindersgroepen, de „Schiedam- i„ iqaq se Waterscouts (S.W.S.) is gefuseerd met de „Burgemeester van Haareneroeo" Ir k°nden d® waterscouts de De S. W.S. heeft altijd min of meer een eigen leZ7eleTdZnrdTdTgZf^ Sfe "AW de GJP°\" aan" ^[erilijk verschilde van de zgn. „landgroepenook al heeffln de iuitenhave^ zjjfook yuLifinucrtuLiiFiieiitfri aanzienlij was het padvindersidpaal gelijk. Het zijn in het bijzonder de heren Alewijn de Groot en Sunderman ge- bezittingen van de Schiedamse padvin- C" ounuerman ge- derij verloren. Daarna fungeerde het weest, die aan de S.W.S. hun krachten pand aan de Nieuwstraat 12 waarin nu hebben gegeven; uiteraard naast de het Zoldertheater is gevestigd, als verschillende leiders, die de groep in de troephuis voor de Schiedamse pad loop der jaren heeft gehad. vinderij, die een grote bloeitijd door- p-, i„j„ maakte kort voor de oorlog. Se van Alewfin de ProT her De Schiedamse drumband bijvoorbeeld we rdla AL J .„de Gr°?l'„ het z?e' bezat in het land een zekere vermaard waardig schip „Margaretha ter be- heid. Nadat gedurende de bezetting beschikking kregen, waar evenwel de ook de padvinderij was verboden verkenners dikwijls te gast waren. kwam na de oorlog scouting weer Het schip ging gedurende de oorlogsja- moeizaam op gang, o.a. door gebrek ren met het grootste deel van de aan materiaal. Het schip Alewijn de Groot, dat in de Buitenhaven ligt. "«"vjiiiaYwl. 1^1 Z.XJI1 OOK een viertal vletten beschikbaar. Het verkrijgen van voldoende en vooral vakkundige leiders, gaf vaak moeilijk heden, juist vanwege de eisen die het beoefenen van de watersport stelt met betrekking tot het caren en het onder houden van boten. Door de fusie van de S.W.S. met de Van Haarengroep, krijgt laatstgenoem de dus ook gelegenheid de watersport te beoefenen. Leider blijft schipper Jaap Beek. De stichtingbesturen van beide padvin- dersgroepen zullen in elkaar opgaan. rryYYvvvv¥innnrw¥VMM¥MMw i i Koop uw rechtstreeks bij de importeur. Een vertrouwd adres met 100 pet. garantie. Altijd voordeliger. ROTTERDAM: Hl LLEGERSBERG: SCHIEDAM: Boezemweg 136-138 Fresricksplaats 9 Rubensplein 12 tel. 14.06.19 tel. 13.77.00 tel. 26.19.75

De Havenloods | 1974 | | pagina 3