Visdoc-projectdoelmatig beheer van maritieme collecties Lezing over middenschool Dr. van de Voort werkt aan documentatiesysteem Inzameling van kleding voor „Mensen in nood" termeulen termeulen termeulen 'Xja Chaise dOi' Stijgende omzet bij glasfabrieken Tentoonstelling van Nederlands Palet termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 18 APRIL 1974 16-556 11.9° VLAARDINGEN Sinds enige tijd beschikt het Visserijmuseum over een documentatiesysteem voor de geschiedenis van de Nederlandse zeevisse rij; aangeduid met „Visdoc". Aanleiding tot dit project uitgevoerd met financiële steun van C.R.M. - was de constatering, dat de documen tatie van literatuur, voorwerpen en afbeeldingen in de maritieme musea veel te wensen overliet. Een experimenteel documentatieproject zou dui delijkheid moeten verschaffen omtrent de voor waarden die een meer efficiënte ontsluiting van maritieme collecties stelt. Als eerste onderdeel werd de visserij gekozen, omdat tot voor kort geen enkele instelling zich met documentatie van zeevisserijgeschiedenis bezig hield. Bovendien is de zeevisserij het meest verwaarloosde onderdeel van de historiografie en maritieme documentatie. In 1969 werd de Commissie Documen tatie Nederlandse Zoutwatervisserij (voorzitter Dr. R. E. J. Weber) ge vormd, waarin maritieme historici en vertegenwoordigers van maritieme mu sea zitting hebben. Historicus Dr. J. P. van de Voort, die nu drie jaar aan dit documentatiesy steem werkt: „Visdoc beperkt zich tot de Nederlandse zoutwatervisserij, dat wil zeggen de visserij op de Noordzee vanuit Nederland beoefend, op de Zeeuwse stromen tot de uitvoering van de Deltawerken, op de Zuiderzee tot de afsluiting in 1932. Het systeem ontsluit zowel literatuur als collecties voorwerpen en afbeeldingen. De toe gang wordt gevormd door trefwoor den, zowel alfabetisch als systematisch gerangschikt". tati'e (voorwerpen en afbeeldingen). Voor elk wordt een „thesaurus" aange legd. Theasaurus betekent „schat aan kennis", zoals een encyclopedie en een woordenboek; toegepast op de docu mentatie, een lijst van trefwoorden of een trefwoordensysteem. Dr. Van de Voort hierover: „De litera tuurthesaurus bestaat uit twee gedeel ten, een alfabetisch en een systema tisch deel. In het eerste staan ongeveer 2500 trefwoorden alfabetisch geran gschikt. Een beperkt aantal daarvan is afgedrukt in hoofdletters. Dat zijn de „descriptoren". (Een descriptor is een trefwoord, die gebruikt wordt om de inhoud van een document te kenmer- Fasen Visdoc wordt in twee fasen uitge voerd: eerst een literatuurdocumenta- tie en vervolgens de objectendocumen- Bewoners tegen vierbaans weg SCHIEDAM - Bewoners van het Joh. Strausplein in Groenoord hebben middels een aktie bijna 400 handtekeningen verzameld, waarin geklaagd wordt over de plannen tot reconstructie van de Mozartlaan tot een vierbaansweg. Men vreest namelijk niet alleen dat dit veel hinder zal opleveren door lawaai, maar ook SCHIEDAM- Zondag 21 april wordt in gebouw De Kreek aan de Lange Haven de eerste bijeenkomst gehouden voor buitenlandse gastarbeiders, waarin een cursus wordt gegeven in de Nederlandse taal De bijeenkomst begint 's middags om twee oversteken naar het scholencomplex aan het Bachplein. De Mozartlaan ligt nu reeds meer dan een jaar totaal onbenut en verwaarloosd, in afwachting van uitvoering van de plannen, die een verbinding moet gaan brengen tussen de Ed. van Beinumlaan en Woudhoek. Al die tijd heeft het verkeer zich met allerlei omwegen moeten behelpen. Het aanleggen van een brede verkeersweg wordt echter om genoemde redenen onverantwoordelijk geacht. Bestuursleden van de wijkvereniging hebben over dat onderwerp een bespreking gevraagd met het gemeentebestuur. PASSAGE- EN REISBUREAU lEneralÈJteam transport company opent op 6 mei op de WESTZEEDIJK 487 EEN PAS SAGE-EN REISBUREAU. TE LEFOON 76.97.11. Wij verzorgen alle reizen per vliegtuig, boot of trein. Voor uw vakantie hebben wij alle programma's in ons kantoor voorradig. Wij zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00- 17.00 uur. U bent van harte welkom om met onze vestiging in uw wijk kennis te komen maken. Ook op zaterdag zijn wij van 10.00 -13.00 uur geopend. Op zaterdag 20 april houdt het comité „Mensen in nood" weer een kleding-in- zamelingsactie in Schiedam en Vlaar- dingen. Het overweldigend succes vorig jaar van de actie heeft het comité doen besluiten ook dit jaar een inzameling te houden. Vorig jaar werd de kleding o.a. verzon den naar Oostenrijk, voor Oegandese vluchtelingen, naar christelijke scholen in Suriname, naar Vietnam t.b.v. op vangtehuizen voor weeskinderen en naar Peru. Zoekt u maar uit. Voor een extra fijne lente-verras sing moet u op onze sokken-afde ling zijn. Enkele restanten kinder en tienerkniekousen voegden we bijelkaar. Kniekousen in tiental len kleuren en de maten 21 t/m 42. Zoekt u maar uit, voor prijzen waar u nog geen sokjes voor kunt De maten 21-28 37-42 f 1,95 Honderden pakketten kleding en schoeisel gingen naar diverse dorpen in Polen, Tanzania, Kenya, Angola, Mo zambique, Brazilië en Indonesië. In Nederland ging kleding naar het maat schappelijk werk, gezinsvoogdij, kin derbescherming en St. Vincentius ver enigingen. Voor dit jaar heeft het comité aanvra gen uit Ruanda, Cameroen, Brazilië, Transkei, India Zaire en Kenya. De bevolking wordt gevraagd, de kle ding te brengen tussen 10 en 13 uur zaterdagmorgen. Er zullen 30 trailers worden neergezet op 65 verzamelpun- ten.Nog dezelfde dag zullen bij alle inzamelpunten de kleding-pakketten worden weggehaald en naar het maga zijn in Den Bosch worden gebracht, waar vele medewerkers weer maanden lang hun handen vol hebben aan het sorteren, het inpakken en verzenden van de kleding naar de noodlijdende gebieden. De inzamelpunten zijn: in Schiedam, Magnalia Deikerk, Albarda- straat 67, Juliana kerk, Burg. Knap- pertlaan 29, R.K. Kerk, Dr. Schaep- Gegevens bureau huisvesting SCHIEDAM Bij het bureau Huisvesting stonden op 1 maart van dit jaar ingeschreven totaal 4728 woningzoekenden. Hieronder bevonden zich 342 aanstaande echtparen. Voorts 629 echtparen, die onvoldoende zijn gehuisvest en 1989 echtparen die wel voldoende zijn gehuisvest, maar om bepaalde redenen een andere woning wensen. Er zijn 381 echtparen die een verklaring van de GGD hebben, en 134 bejaarden met GGD-rapport en 699 zonder dat rapport. Er staan 163 alleenstaanden als woningzoekend ingeschreven en nog 316 andere personen. Het totaal aantal woningzoekenden bedroeg op 1 januari van dit jaar 4523 en is dus met 250 toegenomen. Er konden in maart 461 huisvestingsvergunningen worden afgegeven. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar werd bureau Huisvesting door 4171 personen bezocht. SCHIEDAM - De oecumenische werkgroep Schiedam-Noord, gaat op iedere laatste woensdag van de maand een avondgebed instellen. In de oude dorpskerk van Kethel dit zal duren van half acht tot acht uur. Ledenvergadering CO—OP SCHIEDAM - Op dinsdag 23 april om' half acht is er een algemene ledenver gadering van CO-O Nieuwe Waterweg in gebouw Triangel, Fransenstraat 15 Vlaardingen. Tijdens deze vergadering worden de leden van de districtscommissie geko zen en de ledenraad. Verder wordt het jaarverslag van 1972/'73 besproken. Gedurende het tweede gedeelte van deze avond wordt er een filmprogram ma verzorgd door de heer H. Brinkhuis uit Bilthoven. mansingel 5, R.K. Kerk, Kerkweg, „Het Trefpunt bij R.K. kerk, Aid. v. Raalteplein, Bethel-kerk, Oude Maas straat, Grote Kerk, Nieuwstraat 12, Wijkgebouw „De Rank", Schiedamse- weg 122. In Vlaardingen: R.K. Kerk, van Hogen- dorplaan 41, Hal van de R.K. kerk, Gedempte Biersloot, Noodkerk, Rei gerlaan 51, Geref. kerk, Prof. Mekel- straat 2, Ned. Herv. kerk, Burg. Verka- desingel 26. SCHIEDAM - Evenals vooigaande jaren wordt dit jaar weer een landelijke Veilig heidswedstrijd georganiseerd voor leerlingen van de Lagere Technische Scholen en voor leerlingen van Bedrijfsscholen. De Tech nische Schooi Schiedam vertegenwoordigt deze gemeente op de wedstrijden, die op donderdag 25 april in Ams* J worden. De Technische J komt uit in de halve finale. Met 1001 mogelijkheden. Deze 25 meter aluminiumfolie (30 cm breed) kunt u gebruiken om allerlei etenswaren in te bewaren, kadootjes in te pakken en zelfs om er feestelijke versiersels uit te knip pen. Alleen vrijdag en zaterdag zo voordelig. Van f 2, ken. Schip is bijvoorbeeld de descrip tor van vaartuigen in het algemeen). Alleen met die trefwoorden mag de inhoud van een boek of tijdschriftarti kel aangegeven worden. Daarom wordt bij alle andere trefwoorden verwezen naar de te gebruiken descriptoren. Feitelijk is de thesaurus een kunsttaal. De inhoud van boeken en artikelen enerzijds en de gestelde vragen ander zijds worden „vertaald" in descripto ren en kunnen dan met elkaar verge leken worden". Om snel en efficiënt te kunnen verge lijken is voor elke descriptor een „doorzichtponskaart" aangelegd. Op deze kaart kunnen de nummers wor den geponst van maximaal 14.000 documenten waarin die descriptor voorkomt. Elke vraag wordt nu ver taald in een aantal descriptoren; de ponskaarten van deze descriptoren legt men op elkaar op een lichtvenster; de gaatjes (de nummers van documenten waar licht doprvalt, vertegenwoordigen de documenten die aan de gestelde vraag beantwoorden. Op deze wijze is het mogelijk complexe vragen zoals bijv. financiële gegevens omtrent vis sersweduwen- en wezenfondsen te Scheveningen in de tweede helft van de negentiende eeuw" onmiddellijk te beantwoorden, mits het documentatie systeem daarover natuurlijk literatuur gegevens bevat. Op dit moment zijn ruim 700 publica ties door Dr. Van de Voort verwerkt. Zo'n 2000 publicaties, vooral tijd schriftartikelen, liggen op verwerking te wachten. Dat wil zeggen analyseren van de inhoud, „vertalen" in descripto ren, ponsen van de documentennum mers in de doorzichtponskaarten en tenslotte het opbergen van de docu mentfiches in de catalogi (numeriek en alfabetisch). Dr. Van de Voort: „Sinds november 1973 ben ik met de objectenthesaurus (voorwerpen en afbeeldingen) in voor bereiding. De objectendocumentatie zal op dezelfde wijze worden ingericht als de literatuurdocumentatie. De tref woorden worden verzameld op basis van de collecties van het Visserijmu seum en de visserijcollecties van andere maritieme musea. Daarnaast worden ook encyclopedieën en woordenboe ken gebruikt". Doelmatig De betekenis van het Visdoc-project ligt niet alleen in de ontsluiting van literatuur, voorwerpen en afbeeldingen met betrekking tot de geschiedenis van de Nederlandse zeevisserij. Er kan ook mee worden aangetoond, dat door- zichtponskaartsystemen een doelma tiger beheer van museale collecties mogelijk maken dan conventionele museumcatalogi. Visdoc tenslotte zou de eerste aanzet tot een documentatie systeem voor de Nederlandse maritie me geschiedenis kunnen vormen. Apart, ook in prijs. Voor mensen die van aparte kamer verlichting houden, deze dekora- tieve vloerlampen, waar de eksklu- siviteit van afstraalt. Met een kera- mieken pul in twee modellen en in de kleuren oranje/bruin en bruin/ beige. De struktuurstoffen kap is ruim gedessineerd en in diverse kleuren verkrijgbaar. Totale hoog te ong. 125 cm. Nu aantrekkelijk in prijs verlaagd. Van f 76,50 voor SCHIEDAM - Het programma van Instuif Schiedam bevat voor de komende weken op 21 april een Top Twintig Disco show, op 28 april optreden van de Crown's Vlan, op Koninginnedag, 30 april, optreden van Acopulco Music and Light Swoh uit Berkel. Op 5 mei Dhoeda Sound-discotheek. De laatste instuif is zaterdag 8 juni, na op 3 juni optreden van de formatie George Baker, alles in gebouw Arcade aan de Lange Haven. Buitenlanders krijgen Nederlandse les SCHIEDAM Nadat enige tijd geleden een oproep verschenen is voor vrijwillig jrs, die bereid waren om les te geven aan gastarbeiders, hebben zich ongeveer 30 mensen gemeld als vrijwilliger. Intussen zijn er verschillende pensions bezocht en daarbij bleek dat er bij de buitenlanders in Schiedam grote belangstelling bestaat voor Nederlandse lessen. Daarom werd besloten om op zondag 21 april in gebouw „tie Kreek" Lange Haven 92 te starten met de lessen. Een les duurt twee uur en wordt eens per week gegeven. De aanvangstijd van de eerste les is gesteld op 14.00 uur. De werkgroep ABC-Schiedam, die het initiatief genomen heeft voor deze lessen, heeft echter nog altijd plaats voor meer vrijwilligers. Zij kunnen zich opgeven bij S. Louis, Bart Verhallenplein 117, Schiedam, tel. 703579. De meest exclusieve meubelen ooit in Rotterdam gezien in de Opheffingsuitverkoop ongekend hoge kortingen!!!!!! Schemerlampen, wandmeubelen, gobelin wandtapijten enz.enz. klassieke interieurkunst SCHIEDAM - Het jaarverslag van de N. V. verenigde Glasfabrieken, waartoe ook de glasfabrieken te Schiedam be horen, geeft over 1973 een omzet van ruim 173 miljoen gulden, een stijging met 12 procent, tegen een stijging van 17 procent in 1972. De loonkosten bedroegen 71 miljoen, een stijging met 15 procent, voorgaand jaar 11 procent. Gemiddeld zijn er 2560 personeelsle den, vrijwel gelijk aan 1972. De gemid delde loonkosten per man bedroegen f27.600,- tegen f23.800,- in 1972. De sterke expansie Van de groep Tafelglas heeft zich het afgelopen jaar voortge zet en verwacht wordt, dat deze ontwikkeling zich blijft voortzetten. De balans voor de Glasfabrieken Schie dam sluit op f 108.649.000 zodat een dividend van f 1.601.000 mogelijk is, tegen f 1.469.000 in 1972. De stijgende lijn in omzetontwikkeling werd in 1973 voortgezet: de omzet nam toe met bijna 12 procent tot f 173,5 miljoen. Deze toename was echter onvoldoende om de gestegen loon- en andere kosten te kunnen compenseren. Bedrijfsresultaat Het bedrijfsresultaat voor belastingen daalde ten opzichte van 1972 van f7.033.000 tot f. 4.473.000 en de netto-winst van f3.813.000 tot f2.938.000. Drie factoren zijn van invloed geweest op deze ontwikkeling: - de prijsconcurrentie in de sector verpakkingsglas ontstaan door over capaciteit in West-Europa die de prijzen tot een onaanvaardbaar peil deed dalen; - een breuk in één van de grote ovens, die onverwacht grote reparatie- en stilstandskosten met zich meebracht; - de energiecrisis, die juist in onze energie-intensieve industrie sterk werd gevoeld. Niet alleen werden wij gecon fronteerd met een drastische stijging van de olieprijzen, maar ook met een tekort aan grondstoffen voor onze kunststoffendivisie. Voorgesteld wordt uit de winst over 1973 een dividend uit te keren van 10 procent ter keuze van de aandeelhou ders. Ten aanzien van de toekomstige resultaten kan worden gesteld dat de ontwikkeling hiervan sterk afhankelijk zal zijn van de herziening van de richtlijnen die thans gelden bij de doorberekening van de kostenstij gingen. De huidige richtlijnen zijn voor een arbeidsintensieve industrie oneven redig zwaar, hetgeen nog versterkt wordt door de wachttijden die in acht genomen dienen te worden betreffen de het tijdstip van doorberekening. Met betrekking tot de export doet zich bovendien de vraag voor in hoeverre de kostenstijgingen in de verkoopprijzen kunnen worden opgevangen. Ondanks de bovenstaande onzekere factoren is er vertrouwen dat de resul taten over 1974 een verbetering te zien zullen geven, mede tengevolge van de reeds gesignaleerde sterke vraag naar de produkten. SCHIEDAM - Morgenavond om acht uur, wordt in het Stedelijk Museum Schie 'ïm een tentoonstelling geopend onder de titel: Nederlands palet. Er zijn werken uit de jaren 1968-1971 van schilders als Jef Diederen, Pieter Defesche, Eduard Flor, Lucassen, Hans Postma, Jan Sierhuis, Pierre van Soest, Ger Lataster, Lucassen en Lucebert. De expositie blijft geefpend tot 20 mei. SCHIEDAM - Zoals ieder jaar, is ook nu weer op initiatief van de Oranjevereniging Kethel een kermis georganiseerd, die plaats vindt nabij het Bachplein. Er zijn tal van vermakelijkheden, tenten enz. opgesteld, vanavond vindt de feestelijke opening plaats. De kermis blijft tot zondagavond geopend. Voor wetenschappelijke kring SCHIEDAM - Op maandag 29 aprit zal de heer J. van Spaandonk onder wijskundig medewerker van N.R.C./Handelsblad) een lezing hou den voor de wetenschappelijke kring Schiedam en Vlaardingen, met als on derwerp de middenschool heeft veel in- en uitgangen". Zoals bekend ligt het in de bedoeling van de minister van onderwijs om het Frans bij het voortgezet onderwijs facultatief te stellen. Op dit voorstel zijn verschillende reacties gekomen. De heer Van Galen-Last, medewerker van genoemde krant, betoogt hierover in Vrij Nederland: Frans is op zuiver utikitaire gronden een taal, die een klein handeldrijvend, industrieel en wetenschappelijk meetellend Europees land, niet straffeloos kan afschaffen. In zijn artikel gaat hij verder: „Kennis van de Franse taal vergemakkelijkt nog altijd de tóegang tot de Latijnse wereld van Amerika tot Italië, maar ook tot het voor Nederland steeds belangrijker wordende Afrika. Kennis van Frans is niet alleen van belang voor het volgen van literaire en artistieke, maar zeker ook van de wetenschappelijke ontwik kelingen, waaraan universiteiten hun bijdrage leveren". Achterstand Onder middenschool" wordt verstaan een geïntegreerde opleiding voor twaalf- tot vijftienjarigen. Het doel is om iedereen gelijke kansen te kunnen geven, waarbij de educatieve achter stand moet worden weggewerkt. Als voordelen worden gezien: gelijke kan sen dus sociale gelijkwaardigheid en sociale emancipatie. De nadelen die genoemd worden zijn o.a.: Begaafde kinderen komen niet tot hun recht waardoor de zin tot studeren verloren gaat; kwaliteitsver lies van het onderwijs indien op het niveau van de minst intelligente leer ling les moet worden gegeven; twee verschillende intelligentieniveaus kan men niet hetzelfde geestelijke voer voorzetten; de scholen worden veel te groot; de meerderheid van de ouders schijnt niet achter de plannen voor een middenschool te staan en de hoge kostenfactor, terwijl op het onderwijs toch al bezuinigd moet worden. De aanvangstijd van de lezing is 20.15 uur in het gebouw „De Teerstoof", 'Nieuwstraat 12. Volkstuinders openen nieuw seizoen SCHIEDAM - Zoals gebruikelijk, zal de vereniging van Volkstuinders „Thurlede", iet nieuwe seizoen met feestelijkheden gaan openen. Dit zal gebeuren op zaterdag 20 april, om twee uur 's middags. De feestelijkheden beginnen met het hijsen van de vlag op het clubgebouw. Daarna zullen kinderen luchtballonnen oplaten. Voor deze ballon wedstrijd, zijn een aantal prijzen beschikbaar gesteld voor de eigenaren van ballonnen, die de langste reis maken. Daarom moeten de kinderen al om half twee aanwezig zijn, om het kaartje aan de ballon gereed te maken. Om acht uur's avonds is er de eerste bingo-avond van het jaar en ook daarvoor zjjn prijzen beschikbaar. Men wil ook een cursus in bloemschikken organiseren, waarover dinsdagavond 23 april om acht uur een bespreking wordt gehouden. Vrijdag 26 april is de eerste klaveijasavond. Zaterdag 4 mei is er bingo- en dansavond. De vereniging houdt ook een speciale cursus voor leden die chrysanten en dahlia's kweken. In moderne tinten. ledereen gaat nu borduren, in de tuin en in de zon. Want borduren is een feest met deze katoenen bordu u r-taf el kleden 130x 160 cm) in matting en raffia. De tinten zijn moderner geworden, nu in kleuren als paars, oranje, geel of bleu. Be drukt met smaakvolle dessins in uitwasbare inkt, zowel kruis- als steelsteek. Normaal f 11,25 tot f 14,95, nu voor nog geen tien gulden.

De Havenloods | 1974 | | pagina 7