museumnieuws Vil SU HM 11 Vil SI Vi L'Ormindo van Francesco Cavalli vol kostelijke liefdesintriges S.O.S.-Sahel-aktie gaat nieuwe fase in f uniska parket Nog eenmaal „Hair" in de Doelen termeulen termeulen termeulen PERZISCHE TAPIJTEN DERAG termeulen 17-551 Makondebeeldje Nog tot en met zondag 28 april duurt de verkooptentoonstelling van Makonde houtsnijwerk in het Museum voor Land- en Volkenkunde. Deze expositie, die georganiseerd is door de Witte Paters in Rotterdam, heeft zich vanaf de eerste dag, vorige week vrijdag 19 april, in een bijzonder grote belangstelling mogen verheugen. De ebbehouten beelden waren nog maar nauwelijks uitgestald of de eerste kopers dienden zich al aan. De paters hadden handen en voeten nodig om de bezoekers te woord te staan en hen bij hun keuze te helpen. De eerste dag werden al een kleine veertig stuks houtsnijwerk verkocht en zondag steeg de verkoop tot een kleine honderd beelden. „We hebben veel extra ritten moeten maken", aldus een der paters, „om nieuwe voorraad te halen. We zijn "bijzonder tevreden over de gang van Wie interesse heeft voor dit karakteristieke houtsnijwerk van de Makonde moet zich nu haasten. litrf<*r<» Hoorden De namen van de voetbalverenigingen, die in onze paaspuzzel verborgen zaten waren: NAC, Feyenoord, PSV, Ajax, MVV, Sparta en NEC. Winnaars van een tientje werden P. C. Kouwenhoven, Van Adrichemweg 548, Rotterdam; H. Schultinge, Kievitslaan 6, Oostvoorne en A. v.d. Meij-Kruyver, Gerard Douplein 10, Maassluis. U heeft hier en daar al gei'nfor- meerd.... u weet wat een tapijt moet kosten. Tenminste, dat denkt u.... want let 'ns op deze aanbie ding: restantrollen kamerbreed nylon tapijt met schuimrubber rug. In een groot aantal kleuren w.o. groen, bruin, berber, beige, lila en fraise. Nu voor een prijs die u wel heel goedkoop moet voor komen. Per meter (380 of 400 cm breed) Dit tapijt wordt gratis gelegd. Zondagmiddag 28 april a.s. geeft de beroemde Indiase fluitspeler Raghunath Seth een demonstratie van zijn kunnen in de grote filmzaal van het Museum voor Land- en Volkenkunde. Aanvang half drie, toegang gratis. Raghunath Seth geeft de avond tevoren een concert in De Lantaren. Raghunath Seth speelt niet alleen fluit, hij vervaardigt zijn instrumenten zelf. Op zijn concerten en demonstraties heeft hij er steeds een twintig- tot dertigtal bij zich. Hij studeerde aan de universiteit van Lucknow, componeerde een groot aantal op volksmuziek gebaseerde melodieën en werkte mee aan verscheidene documentaire films. Hij is evenzeer thuis in de klassieke als in de amusements- en volksmuziek van zijn De bezoekcijfers van de Rotterdamse Gemeentemusea over het eerste kwartaal van dit jaar geven een ihdrukwekkende stijging te zien in vergelijking met vorig jaar. Gezamenlijk boekten de vier een toename van niet minder dan zo'n 14.500 bezoekers. Vooral dankzij de jubileumexpositie „Schatkamer der scheepvaart" noteerde het Maritiem Museum „Prins Hendrik" 19.412 bezoekers tegen 1 1.779 vorig jaar en „Islamathematica" bleek de grote trekpleister in het Museum voor Land en Volkenkunde, waar dit eerste kwartaal 18.761 bezoekers werden geteld tegen 14.588 in 1973. Het Historisch Museum werd door 15.449 mensen bezocht tegen 12.893 vorig jaar. Museum Boymans-van Beuningen, dat het afgelopen jaar zo'n spectaculaire stijging van het bezoekerstal noteerde; van 150.000 in 1972 naar ruim 200.000 in 1973, bleef op hetzelfde aantal van bijna 50.000 bezoekers. rottendam Weer hebben veel kinderen in hun vrije tijd het museumspel van het Historisch Museum gespeeld. Het woord dat gevonden moest worden was: Kaat Mossel. Ai ie prijswinnaars hebben bericht ontvangen en hun prijs toegezonden gekregen. Nu is er een nieuw spel bij de portier van het Historisch Museum te koop voor een kwartje. Daarmee maken we een speurtocht door het hele museum. In iedere zaal moet een letter gevonden worden. Die letters vormen een woord. Achter in het spel zit een formulier dat bij de portier ingeleverd kan worden, met kans op een prijs. Makkelijk te wassen. Een langharige vachtsprei (150x 215 cm) voor een altijd keurig "op gemaakt" bed. Van probleemloos en makkelijk te wassen acryl. Kies uit de mooie kleuren oranje, nègre, groen en écru. Geef uw slaapkamer een extra luxe tintje en koop deze behaaglijke sprei nu met twee tientjes voordeel'. Van 1^80 vi Franc eso Cavalli 1602-1676). die eigenlijk Piet Francesco Culetti-Bruni heet, was de zoon van de kerkkapelmeester van de kathedraal te Cretnu, Giamhettista Caletti, ook wel Bruni genoemd. Francesco nam de naam aan van zijn beschermheer Frederigo Cavalli, een Venetiuans edelman die podesta (hoogste stadsbestuurder) van Cretna was en hem naar Venetië liet komen, [lij had, zoals blijken zat, een voorliefde zich achter verschillende namen te verbergen. Zo was hij in 1617 koorknaap in de St. Marcuskerk te Venetië, waar hij de haam Bruni aannam. In I62B noemde hij zich Caletti en in 1640, toen hij tot tweede organist in 'de St. Marcuskerk werd benoemd, kende men hem als Caletti detto Cavalli. bewaard gebleven, die Cavalli in 1644 op 42-jarige leeftijd heeft gecomponeerd. Naast organist en kerkcomponist was hij ook auteur van opera's. Zijn eerste opera „Le Nozze di I'eti e di Poleo" werd een jaar vóór zijn benoeming tot tweede organist in 1639 in het Teatro San Cassiano met groot succes opgevoerd. Zijn promoties volgen echter langzaam. Eerst in 1665, vijfentwintig jaar later, wordt hij eerste organist van de St. Marcuskerk en in 1668 als opvolger van Giovanni Rovetta, kapelmeester van deze kerk. Zijn vrouw Maria stierf na een kinderloos huwelijk reeds in 1652 en Cavalli zette zijn vredig leven voort, omringd door zijn zusters, bedienden en leerlingen. Aan zijn trouwe volgeling D. Zuane Caliari vermaakte hij een deel yan zijn manuscripten, die zijn teruggevonden. Avontuur Buiten Venetië ondernam hij slechts enkele reizen om de opera's te monteren die hij voor andere steden had gecomponeerd. Maar zijn grote avontuur kwam toen Mazarin hem in 1660 naar Parijs riep om het in aanbouw zijnde Théatre des Tuileries met een nieuwe opera in te wijden ter gelegenheid van het koninklijk huwelijk van Lodewijk de veertiende, dat in 1662 plaats zou vinden. Gelijktijdig kreeg hij opdracht voor de herdenking van de Pyreneese vrede een opera te componeren, die in 1660 moest worden opgevoerd. Voor deze herdenking werkte hij zijn in 1654 gecomponeerde opera „Serse" om, waaraan hij balletten toevoegde, die afkomstig, waren van de in Parijs werkzaam zijnde Italiaanse componist Lully. De opvoering vond plaats in de Grande Galerie du Louvre, zeer tot ongenoegen van Lully, die zich als hof-componist gepasseerd voelde. Volgens overlevering moet Lully, die aan het hof en in Parijs grote invloed had, de voorstelling ongunstig hebben beinvloed. Ditzelfde lot onderging ook de voor het huwelijksfeest van Lodewijk de veertiende gecomponeerde „Ercole man te", waarmede tevens het nieuw gebouwde Théatre des Tuileries officieel zou worden geopend. In de in scène gezette levendige conversatie van de aanwezigen tijdens de voorstelling en in het lawaai der toneelmachines ging destijds de muziek geheel verloren. C Dinsdag 30 april wordt door de 5 1 Nederlandse Operastichting in S S de Rotterdamse Schouwburg de C C opera „l'Ormindo" van S Francesco Cavalli opgevoerd. Ontgoocheld keerde Cavalli naar Venetië terug, zich voornemend geen enkele opera meer te schrijven. Maar hij was teveel scheppend kunstenaar om dit lang vol te houden. Spoediger dan hij voornemens was, ging hij weer aan de arbeid. Buiten vele orgel- en kerkcomposities schreef hij in totaal 42 opera's, waarvan er 27 bewaard zijn' gebleven. Als leerling van Monteverdi zette hij diens traditie voort. Hij gaf de Venctiaanse opera een v e rbeeldingskrach tiger melodiek, zonder aan de dramatische expressie afbreuk te doen. Onder deze 27 opera's is ook de opera l'Ormindo „L'Ormindo" is hel verhaal van de twee jonge officieren Orinindo en Amida, die aan de krijgstochten van de oude koning Ariadeno hebben deelgenomen, /.ij bezingen juichend hun liejfle en laten elkaar een portret van hun aangebedene zien. 'lot hun onslellenis ontdekken zij dat beide portretten van de jonge koningin Pr is he, de gemalin van de koning is. Bijna komt het lot bloedvergieten, maar zij komen overeen naar de jonge koningin te gaan en haar zelf een keuze te laten doen. Vanaf dit moment is de plot één opstapeling van kluchtige en onontwarbare intriges, die tenslotte tot een happy ending voor iedereen leiden. Armida, de jonge vechtjas, die zijn eerste geliefde, de schone prinses Sicle, in de steek heeft gelaten om zijn liefde aan de jonge koningin te kunnen schenken, stapt aan het eind van het verhaal toch met de prinses in 't huwelijksbootje, na eerst door Sicle, haar kamenier Melide en Erice, de oude voedster van de prinses, in de vermomming van drie Egyptische TJ li- waarzeggers met magische riten en 11 (Hideling toverkunsten bewerkt te zijn geweest. Ook Ormindö en de jonge koningin Erisbe, die op de vlucht zijn geslagen en schipbreuk lijden, ontlopen op wonderbaarlijke wijze de gifbeker, die kapitein Osmano op bevel van koning Ariadeno hun ter lediging moést overreiken. Op miraculeuze wijze ontkomen zij aan een wisse dood en ook voor hen geldt als happy''ending gelofte van huwelijkstrouw op het De koning, achteraf blij dat zijn moordplannen niet gelukt zijn, doel nu afstand van koningin en kroon ten gunste van Ormindo.... En tot besluit wordt aan al die happy ends ook nog die van Mirinda, het kamermeisje van de koningin, met de kapitein van 's konings lijfwacht, Osmano, toegevoegd, die, na haar huwelijksbelofte aan Osmano hem heeft weten te bewegen slaappoeders in plaats van vergif aan het toekomstige -koningspaar toe te dienen. IDO EYl. De singels in de vingerstad Lagen te glanzen in de zon Groen was het gras langs 't blauwe Toen 't eendenfeest begon 't Was lente De woerden op hun best gekleed Metaalgeglansd hun botte kop Joegen met wisselend succes De vrouwtjes-eenden op 't Was lente De eenden pleegden partnerruil 't Feest werd luidruchtig, niets was De veren vlogen in het rond De eenden hadden lol 't Was lente Een woerd met allerfraaiste kop Ging zich even vertreden Hij waggelde de rijbaan op Niet eenmaal, tweemaal, twintig maai Door zwarte banden, 't was zó gek Van d'eend was niets meer over Dan een vettig rode vlek 't Was lente Het eendenfeest bleek niet verstoord e dol Het bleef een daverend festijn De zon poetste zich extra op De lucht was blauw en rein 't Was lente Bijna een jaar geleden doken de eerste berichten op over de dreigende ramp in -; het Sahelgebied van Afrika. Zeven jaar van droogte brachten vele miljoenen;' inwoners van Mali, Senegal, Mauretanië, Niger, Opper Volta en Tsjaad aan de; rand van de hongerdood. Velen zijn gestorven en nagenoeg al het vee trof hetzelfde lot. Hulpakties hebben in 1973 een volledig uitsterven voorkomen. De situatie blijft in 1974 ook nog zeer zorgwekkend. In oktober 1973 startten particuliere organisaties in negen Europese landen de Euro-aktie S.O.S.-Sahel. De S.O.S.-Sahel-aktie is in de eerste plaats er op gericht rampen zoals zich in dit gebied van Afrika hebben voltrokken te voorkomen. Da** noodzaak om voedsel uit te delen om mensen in leven te houden moet in da^ toekomst als het even kan worden vermeden, door tijdig structurele hulp te-» bieden, hulp die de achterstand op landbouw-gebied, in wegenaanleg, woningbouw en dergelijke wegwerken. De aktie, gevoerd onder voorzitterschap van de Europeaan dr. Sicco Mansholt werd in Nederland op 22 oktober via de TV ingeleid door Prins Claus. Inmiddels is 3,7 miljoen gulden op giro 100200 binnengekomen. Van dit bedrag werd 600.000 gulden beschikbaar gesteld aan het ook in grote nood verkerende Ethiopië. Een bedrag van 1,2 miljoen gulden werd uitgetrokken voor kleine snel te realiseren projekten in de Sahel (irrigatie, landbouwontwikkeling, voorlichting, etc.). De derde bestedings-fase richt zich op het hart van de Sahel, waar Niger, Mali en Opper Volta elkaar ontmoeten. In deze streek bestaan reële pèrspeklieven voor een economische ontwikkeling dank zij de aanwezigheid van mineralen en mogelijkheden voor de landbouw. Niger, Mail en Opper Volta hebben reeds een gemeenschappelijk orgaan in het leven geroepen, dat de economische ontwikkeling van deze streek zal moeten coördineren. Omdat ook Europese organisaties zich geconcentreerd gaan bezig houden met deze streek in het grensgebied van drie Sahel-landen; en daarbij nauw gaan samenwerken met de Afrikaanse overheden en met internationale organisaties, kan wordeh verwacht dat tie VN-organisaties en de Europese Gemeenschap zich eveneens bij hun hulpverlening op Liptako-Gourma zullen richten. Dat zou het effect van de Euro-Aktie alleen maar vergroten. In de week van 29 april tot 5 mei zal opnieuw een beroep worden gedaan op de Nederlandse bevolking. Zo komt er op I inei in de zendtijd van Socutera op de televisie een programma van vijf minuten over de S.O.S.-Sahel-aktie. Ook worden er drie TV-spots gemaakt van 1 minuut. Vele groepen in het land zullen in die week opnieuw de bevolking in Nederland betrekken bij de Sahel-problematiek. Met het geld dal op giro 100200.binnenkomt gebeurt veel: In Internationaal verband wordt eraan meegeholpen dat de veehouders. I Verkoopfiliaal Schiedam 's-Gravelandseweg 956 Telefoon 010-70 34 76 Om straks nog meer geld te besparen. Zelf meubels overtrekken of auto bekleding vernieuwen wordt een plezierige en erg eenvoudige bezig heid met deze stoffeerdershecht- machine. Deze zwaar solide hecht- machine met doosje 6 mm nietjes, nu met ruim 10 gulden voordeel. Van UHf&S Ook op de eerste etage verkrijgbaar Wij zijn er in geslaagd om samen met het Nederlands Theaterbureau nog éénmaal de wereldberoemde musical „Hair" naar Rotterdam te halen. Na een tournee in meer dan dertig landen komt de groep nog twee dagen naar ons land. Eén van deze dagen is bestemd voor een optreden in de Doelen en wel op DONDERDAG, 9 MEI aanstaande (aanvang 20.15 uur). „Hair" zal gebracht worden in de oorspronkelijke bezetting die destijds in Londen van start ging, de gehele wereld bereisde en zich overal wist te versterken door het aantrekken van locale krachten. Indien er al sprake is van een boodschap van verbroedering dan werd die nooit beter gesymboliseerd dan door deze internationale cast van sterren uit Londen, New York, Berlijn, Tokio, Kaartverkoop. UITSLUITEND AAN DE KASSA'S VAN DE DOELEN. De toegangsprijs is vanaf f7,50 tot en met f20,- De kaartverkoop start zaterdag 27 april van 10-16 uur, zondags van 12-16 uur, telefonisch vanaf 12 uur onder 13.24.90. Vragend naar de oorzaak van het enorme succes van deze musical, die in 7 jaar evenveel roem en bekendheid verwierf als de populairste operettes in een halve eeuw, mag zeker de magische muziek als eerste genoemd worden. Daarnaast spelen natuurlijk de vloeiende scènewisseling en de verrassende choreografie een belangrijke rol. De kracht van dit stuk pure muziektheater zal wel niet precies te analyseren zijn. Kom naar de Doelen op 9 mei om het zelf eens mee te maken. De voorstelling kan niet herhaald worden, dus zorgt dat u erbij bent! Koop uw rechtstreeks bij de importeur. Een vertrouwd adres met 100 pet. garantie. Altijd voordeliger. ROTTERDAM: Hl LLEGERSBERG: SCHIEDAM: Boezemweg 136-138 Froaricksplaats 9 Rubensplein 12 tel. 14.06.19 tel. 18.77.00 tel. 26.19.75 nomaden en kleine landbouwers in het Sahelgebied weer een toekomst krijgen. Met het geld van S.O.S.-Sahel-aktie wordt strijd geleverd tegen de opdringende Sahara, die mens en dier dreigt te verstikken. Giro 100200, t.n.v. S.O.S.-Sahel, Den Haag. Behalve de traditionele partners' NOVIB, U N E SCO-Nederland, UNK'EE-Nederland, Mensen in Nood, 1IIVOS en de Stichting Oecumenische Hulp, werken vanaf nu ook het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken en de Sectie Internationale Hulpverlening van de Nederlandse Hervormde Kerk in de S.O.S.-Sahel-aktie samen. Belangrijke mededeling voor Rot terdammers,die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van hun stad. „DE GESCHIEDENIS VAN ROTTERDAM" wrnU'uwdt'1 4"deHgeruditW"'n Uitgebreid met ongeveer .'100 illustraties betreffen- Hij/.onder fraai uitgevoerd 'en gedrukt en KebraVcrhtPtegën'de bespot "■lijkt-'lage prijs van fl. 32,50 per deel, mits U intekent vóór het versehijnen van hel tweede deel, dat in augustus 1 974 wordt verwacht. Het le deel is verschenen, de len 3 en 4 verschijnen respectievelijk in december '74 en april 197 5. Na de in- tekentermijn wordt de prijs tl. 35.- per Fijn om mee te kombineren. Alle modieuze details zijn in deze acryl jersey blouse verwerkt: kraag je met lange punten, ingestikte naden en pat middenvoor. U kunt kiezen uit de kleuren bleu, rose en marine en uit de maten 38 t/m 44. Een leuke kombinatieblouse voor een bijzondere prijs. Van f 2L2rj95 voor

De Havenloods | 1974 | | pagina 11