Camouflagiste werkt meer dan vlekje weg Midden-Hol land'schrijft integratie met hoofdletters MET DE HAVENLOODS OPREIS Preparaat maakt huidafwijkingen onzichtbaar SCHOLENBOUWTEAM WERKT AAN NIEUWE VORMEN Per bus ol boot Expositie in de Doelen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 APRIL 1974 GOUDA - De vernieuwing van het onderwijs is de laatste jaren in een stroomversnelling geraakt. Voor het scholenbouwteam Midden Holland betekent dit, dat zijn activiteiten van een geheel andere aard zijn geworden, zo wordt geconstateerd in het jaarverslag over 1973. De doorvoering van de mammoetwet in het voortgezet onderwijs, de integratie van kleuter- en basisonderwijs en de tendens naar „ontzui ling" in het onderwijs, hebben tot gevolg gehad, dat men zich in het scholenbouwteam moest bezinnen of de oorspronkelijk gekozen doelstellingen en werkmethodes nog wel zin hadden. Hut afgelopen jaar werd in het kader van de activiteiten van het bouwteam de eerste gei'ntegreerde kleuter/lagere school geopend. Dit betekende be paald geen eindstadium. De met het kleuter- en basisonderwijs belaste werkgroepen hebben zich in hét ver slagjaar bezig gehouden met het ont werpen van een geheel nieuw soort lagere school, namelijk voor kinderen van 4 tot 12 jaar. De school waarvan minister Kemenade heeft gezegd: „In deze school zal de nadruk worden gelegd op individuele ontwikkelingsfasen. Daarin zullen geen klassen meer bestaan. Het zittenblijven zal zijn afgeschaft. Kinderen uit alle milieus zullen dezelfde kansen krijgen om zich te ontwikkelen. Ruime aan dacht zal worden geschonken aan de ontwikkeling van andere talenten dan intellectuele en technische". Voor het scholenbouwteam betekent dit echter, dat men bij de bouw van nieuwe scholen deze tendens toch wel in het achterhoofd moet hebben. Een ander punt is te komen tot effi ciënter gebruik van schoolgebouwen. Dat wil zeggen: scholen neer te zetten waarin naast onderwijs ook sociaal- culturele activiteiten kunnen plaats vinden. Zeven jaar scholenbouwteam Midden-Holland hebben ervaringen op geleverd die wijzen in die richting. Aan hut eind van de zestiger jaren deed de basisschool met zijn afzonderlijke gemeenschapsruimte zijn intrede. Aan vankelijk werd deze bijna uitsluitend gebruikt voor de expressievakken en schoolfeesten, maar geleidelijk aan werd de ruimte als volwaardige onder wijsruimte voor steeds meer activitei ten ingeschakeld. De aanvankelijk zo vurig bepleite gei'solecrde ligging van de gemeenschapsruimte, in verband met eventuele geluidsoverlast, bleek niet nodig. Integendeel: het in relatie brengen van dez.e ruimte met de les lokalen werd noodzakelijk. Integratie Vanuit het onderwijs, gezien komen voor integratie in de eerste plaats in aanmerking: jeugdbibliotheek, erêehc, .sportaccommodaties, hobbyruimten, jcugdsociëteit, wijkzaal en muziek school. Vanuit meerdere sectoren n geïntegreerde kleuter/basisschool. Vrijdag 19 april vond de feestelijke heropening van de school aan de Van Maerlantlaan 6 plaats. bezien kan men zich een veel groter aantal mogelijkheden voorstellen, bijv. maatschappelijk werk, medisch cen trum, dienstverleningen als post, bank, bejaarden-sociëteit, kerk, toneel/film zaal en zelfs.... café. Niet alleen het kleuter/basisonderwijs blijkt volgens enkele projecten van het sehotenbouyvteam voor deze integratie- vormen in aanmerking te komen, maai ook de diverse types van het voort gezet onderwijs. Het ervaringsmateriaal op dit gebied is in ons land echter beperkt en voor ervaring op langery termijn is men aangewezen op het buitenland. Wat de financiële kant van de scholen bouw betreft, wordt gesteld dat on danks kostenstijging de goede schooi toch betaalbaar moet blijven. Het ont werp, de materiaalkeuze, de produktie en eontinuiteit kunnen elk hiertoe bijdragen. „De bezinning over de taak, de maat schappelijke plaats en de uiteindelijke structuur, waartoe de aanzet in 1973 is gedaan, zal vooral dit jaar gestalte moeten krijgen", aldus het jaarverslag. „Units" Het werken met zogenaamde „units" blijkt bijvoorbeeld erg voordelig te zijn. Bij een tiental scholen werden in het verslagjaar de gestandaardiseerde ontwerp-eenheden al toegepast. De bouwkosten van deze permanente scholen gelijk aan die van semi-perma- nente gebouwen. Exterieur van een geïntegreerde school. GOUDA Iedereen kent ze wel: de stille lijders", de mensen die aan hun in feite geringe lichamelijke of psychische handicap zo'n belangrijkheid hechten, dat ze die onvolkomenheden stevig in een minderwaardigheidscomplex verpakt hebben. Je zal ze de kost moeten geven, zegt men wel eens. Want er zijn er meer dan men zich ooit zal kunnen voorstellen. Zo'n probleemgroep vormen de mensen met een huidafwijking, zij die aan wijnvlekken, witte vlekken of lidtekens lijden", om de meest voorkomende oneffenheden te noemen. „Veel mensen weten niet d it vlekken en lidtekens gecamoufleerd kunnen worden", zegt mevrouw De Regt. „Als ze 35, 40 jaar of ouder zijn vinden zij het zelfs niet meer nodig om daar nog iets aan te laten doen. Ze hebben inmiddels met hun handicap leren le ven". F.en van haar eigen handen toont een wijnvlek; het doet haar volstrekt Niet alleen ouderen, ook jongeren en dus ook kinderen behoeven niet langer met een huidafwijking te blijven rond lopen. Voor de goede orde: een ca- mouflagiste maakt een huidafwijking tijdelijk en cosmetisch onzichtbaar maar werkt deze niet voor altijd weg. Dat laafste ligt op de weg van de huidartsen en plastisch chirurgen. Bo vendien moet de huid van kinderen eerst uitgegroeid zijn. De juiste metho de is overigens nog piet gevonden. Twee Daarom kan een camouflagiste zulk belangrijk werk doen. „Er zijn twee preparaten ontwikkeld", legt mevrouw De Regt uit. „Eerst werkten we alleen met een Engels preparaat, Keromask genaamd. Maar de Amerikanen zorg den voor een ander middel: Cover mark. En dat Amerikaanse produkt biedt meer mogelijkheden wat kleur nuances betreft. Wanneer een camou flage eenmaal aangebracht is, kun je er Voor en na de behandeling met het camouflage-preparaat. VLAARDINGEN - De Paulusschool in Vlaardingen heeft weer een nieuw onderkomen. Ruim 1 1/2 jaar geleden, in november 1972, werd de school door een Boekingen HOOFDKANTOOR DE HAVEN LOODS Pr. Hendrikkade 14, Rotter dam, tel. 132170. BIJKANTOREN VLAARDINGEN, Hoogstraat 122, tel. 35291 1. KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Boekhandel Bokhorst, Vierambacht- straat 105, tel. 253716. Boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128, tel. 189356. Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83, tel. 184424. Boekhandel Bokhorst, Koperwiek (Winkelcentrum) 61-63, tel. 503251, Capelle a/d lJssel. Boekhandel Van Dordrecht, Benthui- zerstraat 84, tel. 243026. Sig. Mag. Nic. van de Spek, Nwe. Binnenweg 456-460, tel. 231644. Sig. Mag. Hanselman (De Bokser), Zwaanshals 245, tel. 658494. Van der Kaay Reizen, Beethovcnlaan I, Nieuwerkerk a/d iJssel, tel. 01803- 2776. Er zijn zelfs mensen die er zo'n pro bleem van maken, dat ze psychisch gestoord raken. Zoals die vrouw die zich met haar wijnvlek vanaf haar vijftiende jaar niet meer op straat durfde te vertonen. Natuurlijk: zij is een uiterste. Die anderen komen wel buiten, leven als ieder ander, alleen gedragen zij zich niet zoals ze zouden willen. Vaak zijn ze gefrustreerd om maar eens een modewoord te gebrui ken, wat schuw, tonen zich in gezel schap nogal geremd. Te weinigen weten dat in Engeland en de Verenigde Staten cosmetische pre paraten ontwikkeld zijn waarmee huid afwijkingen „weggemoffeld" kunnen worden, of om de vaktechnische aan duiding te gebruiken: „gecamou fleerd". Twee jaar geleden startte in ons land de opleiding voor cosmeti- sche-camouflagiste. Zij die aan deze cursus deelnamen waren al gediplo meerd schoonheidsspecialiste. Op dit moment zijn 40 vrouwen in ons land bevoegd om als camouflagiste te wer ken. Er zijn er nu voldoende, omdat men wil voorkomen dat er meerdere camouflagistes in één straat zijn,-zoals wel eens bij de schoonheidsspecialistes voorkomt. Goudse Eén van de 40 is de Goudse mevrouw J. de Regt-van der Meer, die sinds enkele maanden in de llloemendaalse Moerbeistraat 12 woont en daar ook haar praktijk uitoefent. Zij helpt al een aantal mensen met huidafwijkingen, maar er zijn nog veel meer bij wie een brok geestelijk leed weggenomen kam worden. Het vak van camouflagiste is nog nauwelijks bekend. De puhlikaties daarover zijn zeer gering. Bij het eerste bezoek aan de camoufla giste gaat deze eerst de juiste tint uitproberen. Zij zoekt dan de basis huidskleur. Covermark heeft erg veel kleurnuances ook voor donkere huid typen. Het preparaat is niet verkrijg baar bij apotheken of drogisten, maar alleen bij de camouflagiste. De creme moet kloppend worden aan gebracht en daarna gefixeerd met poe der. Handelingen die niet meer dan tien minuten in beslag nemen. Met watten en een speciale remover wordt de creme in drie minuten verwijderd. In weinig tijd kunnen huidafwijkinge'n en minderwaardigheidscomplexen dus worden weggewerkt. Thuis Mevrouw De Regt vindt het bijzonder belangrijk dat zij de cliënten bij haar thuis kan behandelen. In haar nieuwe huis heeft zij daarvoor een kamer ingericht. „De meeste mensen moeten niets van het ziekenhuissfeertje heb ben. Het enige wat ze moeten doen is bij de huisarts een „verklaring van geen bezwaar" ophalen. Dat is nu eenmaal vastgelegd in onze .officiële bevoegd heid. Daar willen wij ons aan houden, want ook de camouflagiste heeft haar beroepsethiek". B.C. U mag al om half tien aan boord, komt u niet vroeger dan moeten wij u buiten laten wachten. We varen naar de Van Brienenoordbrug, om links de mon ding van de Hollandse IJssel op te gaan, waar onder meer de stormstuw te zien is. Bij de kruising van de drukste binnen- scheepvaartroute ter wereld aan de Noord en de Lek ziet u de grote scheepswerven. Vanaf de Lek een schilderachtig gezicht op Kinderdijk en de negentien molens. Vervolgens gaan we naar Lekkerkerk, Schoonhoven om tenslotte onder de brug bij Vianen door te varen naar het keerpunt, de rivierstuw bij Hagestein. Tijdens de tocht, ongeveer vijf en een half uur varen, krijgt u koffie met koek, een warme lunch (dus sbep, groenten, aardappelen, vlees en des sert) en thee met cake. U ziet het Hollandse landschap voortglijden ter wijl een rustig achtergrondmuziekje de juiste sfeer brengt. Voor f 32,50 alles in vaart u mee. bedenkt tt eens wat u kwijt zou zijn aan een etentje in de stad! Voor kinderen tot en met twaalf jaar is de prijs f 27,50. Gezelschappen van mini maal 20 personen krijgen korting hierover ons hoofdkantoor bellen 132170 mej. Kaptein. Op de Berlin, een schip van 90 meter lang en 16 meter breed, is niet alleen een deskundige bemanning aanwezig. -In de keuken staan acht koks en er is een goede bediening. U kunt natuurlijk ook voor eigen rekening consumpties bestellen. Van donderdag 9 mei t/m zondag 12 mei organiseert ons blad een vierdaagse geheel verzorgde reis naar het Sauer- land in Duitsland. Wij hebben als standplaats voor deze reis het stadje Winterberg uitgekozen. Tijdens deze vakantie worden de deelnemers ontzet tend verwend. Men logeert in het zeer gemoedelijke en van alle comfort voor ziene Hotel Dortmunder Hütte. Het comfort van dit hotel bestaat uit een klein verwarmd overdekt zwem bad, een solarium, een sauna, zeer ruime kamers, eer. gezellig restaurant, een gezejlige bar en een zonneweide. Het. hotel Dortmunder Hütte is iets buiten Winterberg prachtig tussen de bosSen gelegen, waardoor iedere gast van dit hotel heerlijke wandelingen kan maken. Tevens worden tijdens deze vierdaagse reis prachtige tochten door een groot deel van het Sauerland gemaakt. Op de derde avond wordt een originele Duitse Spieshratenavond De prijs voor deze reis bedraagt f 264,50 per persoon 1-persoonska- merf 17,50 toeslag). Op 9 mei om 8.15 uur vertrek uit Rotterdam vanaf de Westblaak t.o. Cinera ma Van vrijdag 10 mei tot en met maan dag 13 mei organiseert ons blad voor zijn lezers een geheel verzorgde vier daagse reis per luxe touringcar langs de Rijn. Tijdens deze reis zullen wij loge ren in het eerste klas hotel „Bellevue", dat aan de prachtige Rijnboulevard van het bekende plaatsje Boppard gelegen is. Niet alleen het verblijf in dit hotel en het gezellige plaatsje, maar ook de boottocht over de Rijn, de rondrit door het Taunusgebergte, de koffieta fels op de heen- en terugweg en het afscheidsdiner in Arnhem, zijn een boeking voor deze reis waard. De prijs voor deze reis bedraagt f.245,- per persoon 1-persoonskamer f. 17,50 toeslag) en is inclusief logies en maal tijden in het hotel, de maaltijden op heen- en terugweg, het boottochtje op de Rijn en alle in onderstaand pro gramma opgenomen rondritten. onmachtwelk laatste thema op de tentoonstelling extra benadrukt zal worden. De tentoonstelling wit een verslag zijn in tekst en beeld van de samenwerking tussen gebruikers en ontwerper en tevens een mogelijk voorbeeld voor een zelfde aanpak bij projekten elders. Deze tentoonstelling van hel projekt Rubroekstruat kwam tot stand dank zij de medewerking van: de bcwoiucrs van de Rubroekstruat. de jeugd van hel clubhuis Rubroek de staf van het zelfde clubhuis, Harry K/cinlcugeu- mors (fotograaf). Huns Abelman en de Rotterdamse kunststichting. Gedurende deze tentoonstelling zullen dagelijks twee bewoners/bewoonsters Rubroekstruat aanwezig zijn om. in dien gewenst, kommentaur te leveren. Voor enkele liefhebbers hebben wij monster kruiswoordpuzzels te koop. Het formaat van deze puzzel is 204 x 90 centimeter. Een puzzel met maar liefst 1700 te vinden woorden. Een typisch werkje voor het gehele gezin of voor de puzzelgrootmeester alleen. De prijs van flit geweldig stuk vrijetijdsbesteding is f 14,95. Uitsluitend verkrijgbaar aan ons hoofdkantoor Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. Zondag 28 april organiseren wij een ééndaagse vaartocht op het gigantische m.s. Berlin van de bekende rederij KD German Rhine Line. Er is meer dan voldoende ruimte aan boord om u rustig te bewegen en wat bediening en service betreft kunnen wij u een optimale verzorging garanderen. Wat gaan we allemaal met u doen? We starten om 10 uur van de aanlegsteiger aan de Maasboulevard (ter hoogte van de Willem Ruyslaan). gasontploffing geheel verwoest. Afwijkend van.de gebruikelijke gang van zaken hij dit soort opdrachten betrok Abelman zowel de bewoners van de straal als de elubhuisjeugd- en leiding bij elke fase van het projekt. In overleg met hen werden als thema's voor de muurschildering gekozen de onderwerpen ..rijk en arm"en „Mathl

De Havenloods | 1974 | | pagina 13