HAVENLOODS Vanuit Rotterdam toeristische Delta- Exporoute Vlaardings voetbalkampi@@ns@hap wordt felbegeerde titel Rechter Maasoever nog in de zorgen.... Excursie naar Achterhoek Boeiend informatiecentrum over strijd tegen t water Jan ran der Hulst Behang i (jfrSPÜRÜ Afsluiting seizoen 'V, Bewoners voor herinrichting Mariastraat SCHIEDAM - De gemeente Schiedam heeft onlangs een enquête gehouden onder de bevolking van de Mariastraat, naar aanleiding van plannen tot herin richting van deze straat. In totaal werden 94 gezinnen bezocht. Uit het onderzoek bleek dat bijna 98 procent van de ondervraagden vóór de plannen en waren en dat 87,5 procent de gevolgde procedure (enquête) goed vond. Verder bleek dat veel bewoners bezwaar hadden tegen de kerstboom branden, er meer verlichting gewenst werd, dat het afgelopen moest zijn met het sleutelen aan oude auto's in de straat, dat er volgens de bewoners een té grote concentratie van gastarbeiders is en dat de buitenlanders geleerd moet worden wat de elementaire Hollandse begrippen zijn. Ook vonden veel on dervraagden dat men de gastarbeiders wegwijs moet maken, zodat ze niet meer uitgebuit kunnen worden. De gemeente heeft bij de bepaling van de plannen tot herinrichting van de Mariastraat een procedure gevolgd die een maximum aan inspraak voor de betreffende bewoners bood SCHIEDAM - De Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging, afd. Schiedam en Vlaardingen, organi seert op zaterdag 27 april een geweste lijke excursie naar de Gelderse Achter hoek in de omgeving van Winterswijk. Er wordt een bezoek gebracht aan de landgoederen Bekendelle en Wooldse Veen, waar nog vervening plaats vindt en steengroeven aangetroffen worden. Ook op de botanische tuin is er in die omgeving veel interessants te zien. De deelnemers vertrekken om 7.18 uur vanaf het Groothdndelsgebouw in Rot terdam. Telefonische aanmeldingen bij W. van Meggele (704273) en bij F. v.d. Ent (116552). Op zondag 28 april is er voor de leden van de vereniging een voorjaarswande ling in et Hof en Oranjepark in Vlaardingen, die onder leiding staat van de I.V.N. natuurgidsen. Samen komst om 7 uur bij de kwekerij aan de Hofsingel. dinsdag 23 april 197- 23e jaargang na 19 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 (OOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. mÈ TEL. 010-26.97.02 Donderdagavond ur"iy Vorige week is door minister drs. T. E. Westerterp (Verkeer en Waterstaat) de nieuwe Delta-Expo geopend. Delta-Expo is een bezoekers- en informatiecentrum met daarin een permanente exposi tie over de deltawerken, gelegen op een terrein ten zuiden van de uitwateringssluizen in het Haringvliet. Komend vanuit het noorden bereikt men Delta-Expo via de Dammenweg die over de Haringvliet- sluizenn is aangelegd; vanuit het zuiden rijdt men naar het plaatsje Stellendam - gemeente Goedereede - waar vanaf de oude vissers haven het felgeschilderde gebouw staat. Delta-Expo is na de thans voltooide uitbreiding bijna drie maal zo groot als bij de opening twee jaar geleden en dat het in die tijd ruimschoots zijn bestaansrecht heeft bewezen blijkt uit de bezoekers cijfers die in de seizoenen 1972en 1973 rond de 85.000 lagen. Dertig procent hiervan waren buitenlanders. „De Haringvlietsluizen" zo merkte de bewindsman tijdens de opening op, „zijn zo ongeveer het beste toeristiche exportartikel dat de overheid de laatste jaren op de markt heeft gebracht." Het pronkstuk van de Delta-Expo is de 17 meter lange maquette waarop de bouw van de Haringvlietsluizen op duidelijke wijze in beeld is gebracht. De maker van deze maquette, de 69-ja- rige heer M. K. A. van der Weghe was bij de opening aanwezig en hij vertelde hoe hij op de zolder van zijn woning in Landsmeer 7 jaar heeft gewerkt eer dit pronkstuk was voltooid. Op basis van informaties die hem door Rijkswater staat werden verstrekt, maakte de heer v.d.Weghe eerst een tekening van het geheel, aan de hand waarvan hij vervol gens kon beginnen met het vervaardi gen van de honderden onderdelen, exact op schaal 1:100. De heer v.d.Weghe die de laatste van werkjaren bij de N.D.S.M. als (touwen vari gietv werkzaam was, légde al zijn vakman schap in het bouwen van de maquette, die stukje bij beetje onder het schuine zijn zolderkamer gestalte kreeg. De hele maquette bestaat uit 165 delenen weegt maar liefst 6000 kilo. Strijd Hoewel alles op deze expositie via foto's, dia's, film, maquettes en kaar- n sterk verkleind wordt weergegeven winnende vereniging door de heer Frederiks in nieuwe trainingspakken gestoken worden. Het toernooi, een destijds aan het brein van Zwaluwen's wedstrijdsecretaris Cees Faber ontsproten idee, is inmiddels aan zijn derde jaargang toe. Hoewel derby's vaak de schijn tegen hebben, zijn escalaties in deze wedstrijdenreeks een zeldzaam voorkomend verschijnsel. Het toernooi is een brok pure voetbalpropaganda, dat zich zowel bi; de verenigingen als bij het publiek afgaande op de grote belangstelling bij de wedstrijden in 1973 een vaste plaats als seizoenafsluiting aan het verwerven is. Legpenning voor redding kind SCHIEDAM Op maandag 28 april zal aan mevrouw J. de Koning-Varewijck, zwembadmeesteres van het Zwembad-Zuid, door dr. Stevens, directeur van De G. G. en de G. D. de legpenning worden uitgereikt van de maatschappij tot het redden van drenkelingen. De uitreiking zal plaatsvinden tussen 14 15 en 14.45 uur in Zwembad-Zuid. Mevrouw de Koning heeft in september 1973 in Zwembad-Zuid, Ali Aksu, een Turkse leerling van de Theo Thijssenschool tijdens het schoolzwemmen van de verdrinkingsdood gered. De jongen had kennelijk door taalmoeilijkheden de instrukties niet begrepen en sprong zonder de zwemkunst te beheersen in het diepe gedeelte van het zwembad. Film-a vond VLAARDINGEN - Ter gelegenheid van de 1-mei-viering worden er in het Ontmoetingscentrum 't Nieuwelant een tweetal films gedraaid. Een film gaat over het arbeidersverzet in een Franse fabriek, de andere over Vietnam. Hij is door Viëtnamezen zelf gemaakt. Verder zijn er stands in het Ontmoetingscentrum van diverse progressieve groeperingen. Aanvang 20 Minister Westerterp hijst de Delta-Ex po vlag en verklaart daarmee het nieu we informatiecentrum voor geopend. in vergelijking tot de werkelijke om vang van de deltawerken, geeft het toch een Lndrukwekkênd beeld van de strijd die Nederland door de eeuwen heen tegen het water heeft moeten voeren. En dan staat men stil bij een indruk wekkende foto met daarnaast de tekst: .„O God, daar gaan we, de dijken breken, het water stroomt binnen, zout water, bitter als de dood." foto bij deze dichtregels toont een dijkdoorbraak in 1953 toen op 1 februari van dat jaar de grote waters noodramp 1855 slachtoffers opeiste en 145.000 hectare polderland overspoel de. De deltawerken vormen momenteel een gigantisch wapen tegen het water en op Delta-Expo krijgt de bezoeker een duidelijk beeld van de geschiedenis van deze werken en net vernuu v mee zij tot stand werden gebracht. Delta-Expo staat onder dagelijks toe zicht van de Rijkswaterstaat en wordt geëxploiteerd door het National Bu reau voor Toerisme. Daarvoor betaalt men per bezoek dan f. 1,50 per per soon. Maar dat is gezien de meer voudige sensatie voor het gebodene in ieder geval goed besteed. Voor hen die van een bezoek aan Delta-Expo een wat uitgebreider tocht je willen maken zijn er onderweg tal van recreatieve mogelijkheden en ook op het voormalige eiland Goeree en Overflakkee en het nabijgelegen Zee land valt genoeg te beleven.. Route Het National Bureau voor Toerisme heeft zelfs een 160 kilometer lange Delta-Exporoute via de Nieuwe Zee weg ontworpen. Deze route, die bij alle VVV-kantoren verkrijgbaar is, heeft als begin- en eindpunt Rotter dam, maar men kan ook vanuit andere plaatsen beginnen. De route loopt via het eiland IJsselmonde langs Rozen burg, Voorne, Brielle en Haringvliet- dam naar Delta-Expo en vandaar via Goedereede, Brouwersdam, Zierikzee, Grevelingendam en Haringvlietbrug weer terug naar Rotterdam. Onderweg zijn er legio uitwijkmogelijkheden en zo biedt deze tocht een recreatief dagje uit met als hoogtepunt het be zoek aan Delta-Expo, waarvan minister Westerterp aan het eind van zijn ope ningsspeech zei: „Wij zijn erg blij dat we op zo'n unieke plaats in een ty pisch Hollands landschap zo'n goed uitgerust voorlichtingscentrum he bben, u zult straks de uitgebreide Delta-Expo kunnen bekijken. Oordeelt u zelf." Woorde- J-!» i weinig valt Excelsior M. bestuur stapte op de fiets MAASSLUIS - Ze hebben Am sterdam gehaald, die twaalf man nen en één vrouw. Zaterdagmorgen in alle vroegte stapte het bestuur van Excelsior M op het stalen ros om de belofte na te komen, dat ze op de fiets naar de laatste uitwed strijd zouden gaan wanneer hun vereniging nog kans had op promo tie of reeds gepromoveerd zou zijn. Nu had Excelsior M op paaszater dag in eigen huis door een gelij kspel tegen degradatie-kandidaat ZCFC de kans laten liggen om de promotie te grijpen en dus moest de beslissing in Amsterdam vallen. Het reeds gedegradeerde NDSM deed zijn sportieve plicht, maar was niet in staat de mannen van trainer Joop Schop van een 2-0 zege af te houden. Arie van der Sar was, evenals in 1969 toen Excel sior M eveneens kampioen werd van de tweede klas, de maker van de doelpunten in deze beslissende wedstrijd. In onze rubriek „Waterweg-top- scorer" beschouwt trainer Joop Schop de gebeurtenissen in deze enerverende competitie. VLAARDINGEN Gemeentewerken heeft weer een boekwerkje uitgegeven over het heempark aan de Marnixlaan. De voor/aars- en zomerwandelingen opgenomen in de m 1972 uitgegeven beschrijvingen zijn in dit boekje verwerkt, terwijl de tekst werd uitgebreid met bloeitabellen en een aantal afbeeldingen. Op eenvoudige wijze kunnen ook niet deskundige plantenliefhebbers, die zich aangetrokken voelen tot dit assortiment planten, op duidelijke wijze worden geïnformeerd. Hel belangrijkste van dit boekwerkje is, dat interesse wordt opgewekt. De makers zullen j>as dan hun doel bereikt hebben, wanneer de inhoud van dit boekje wordt getoetst aan hetgeen te zien en te beleven is op een mooi „natuurplekje" in het park Het boekje is te verkrijgen voor f. 1, op de heejrituin. bij het gemeentelijk voorlichtingsbureau Achter het Veerplein IX, bij de gemeentebibliotheek aan de Fransenstraat en de dependancesbij de VVV in de Visbank De Haringvlietsluizen in werkelijkheid, vanaf het bedieningsgebouw van Rijks waterstaat bieden ze een imposant schouwspel. Een auto op de vierbaans- weg die over de sluizen leidt wordt dan een speldeknop. Hollandiaan. Dinsdag 7 mei volgt DVO'32-Sunlight, woensdag 8 mei Satelliet- HVO, donderdag 9 mei VFC-Vlaardingen en vrijdag 10 mei Fortuna-TSB. Alle wedstrijden van de voorronde starten in verband met de vroeg invallende duisternis reeds om Naar de kwart-finales op 13, 14, 16 en 20 mei gaan de winnaars van de zes ontmoetingen in de eerste ronde. Bij een gelijkspel zullen strafschoppen genomen worden om alsnog de winnaar aan te wijzen. Tevens zullen twee verliezende teams gerechtigd worden in de halve finale uit te komen. Voor deze twee plaatsen komen in aanmerking de elftallen, die hun wedstrijd afsloten met een gelijkspel, maar na het nemen van strafschoppen verliezer werden. Mochten er echter meer dan twee wedstrijden in een gelijkspel eindigen, dan gaan die verenigingen over, die de hoogste score hebben behaald (concreet gesteld: 3-3 is beter dat 1-1). Wanneer slechts één ontmoeting of helemaal geen in een gelijkspel eindigt, dan zal het zestal worden gecompleteerd met de «ereniging(en), die in hun voorronde-wedstrijd het beste resultaat hebben behaald. Om dit resultaat te bepalen heeft de commissie een systeem ontwikkeld, waarbij elk gescoord doelpunt bij de tegenpartij drie punten krijgt. Het verkregen puntenaantal zal verminderd worden met één punt voor elke tegentreffer (een 2-3 nederlaag zal aldus 3 punten opbrengen en 2-5 verlies slechts één punt). De kwart- en halve finalewedstrijden (27 en 28 mei) beginnen om kwart over zes, terwijl de finale (die in principe gespeeld zal worden bij RK WIK, tenzij deze vereniging zelf de finale bereikt) om kwart voor zeven aanvangt. Het toernooi wordt evenals vorig jaar gesponsord door juwelier Frederiks, die aast de reeds door hem beschikbaar gestelde wisselbeker, dit jaar aan de spelers van het winnende elftal een in goud uitgevoerde herinneringsspel zal uitreiken. De verliezers van de finale ontvangen dezelfde speld in zilver. Tevens zal de VLAARDINGEN - In de ateliers van juwelier Frederiks wordt op dit moment de wisselbeker gepolijst, die dadelijk inzet is bij de strijd om het (officieuze) Vlaardingse voetbalkampioenschap. RK WIK, de winnaar in 1973, heeft het kleinood voortijdig moeten afstaan, maar dat is de consequentie, die verbonden is aan zo'n wisselbeker. Niettemin start de competitie op een latere datum dan in de voorgaande jaren. De commissie, die gevormd is uit bestuursleden van de Vlaardingse verenigingen, werd nadrukkelijk geconfronteerd met de moeilijkheid, dat het uitlopen van de competitie het toernooi in de wielen kon rijden. In de Meer zette zich de terugval van het eens almachtige Ajax voort. Tegen een fel Sparta, waarbij vooral doelman Pim Doesburg tot de uitblinkers hoor de, werd het een puntloos gelijkspel. Zelfs Sparta Felle protesten tegen beslissingen van scheidsrechter Hoppenbrouwer lever den als enig resultaat weer wat relletjes na afloop op. Er kwamen weer bier blikjes en wat zitkussentjes aan te pas. Het Amsterdamse publiek moet nog wennen aan de onvermijdelijke terug val van de voormalige wereldkampi oen. Overigens mag men de mannen van leo Steegman zeker het compli ment niet onthouden met het jonge team (zonder de geschorste Walbeek) de landskampioen van vorig jaar op eigen veld van de zege te hebben afgehouden. Vooral rechterverdediger Jansen ontpopte zich wederom als een „grote" voor de toekomst. Henk Zon Excelsior strandde gisteren op eigen zenuwen en het Schiedamse SVV, dat op eigen veld nog altijd ongeslagen i.sf. Een merkwaardige ploeg, daar op Hagra. Geen nederlagen in Schiedam en buiten de eigen omgeving slechts éénmaal (0-1) tegen PEC de volle buit. Suprematie op het middenveld leverde tegen het zelfverzekerde Excelsior een onverwachte voorsprong (1-0) bij rust. Trainer Peeters (zeer verbolgen) zette alles op de aanval, maar te ver opdrin gen werd de Kralingse rood-zwarten noodlottig. Volhouden Maar... die ene nederlaag betekent geen ranjp voor Excelsior, als het hoofd wordt koel gehouden. Er resteren nog twee uitwedstrijden (Heracles en Veen- dam), maar op Woudesteyn zal de beslissing wel moeten vallen. PEC (Zwolle) komt zondag a.s. op bezoek, maar de laatste thuiswedstrijd brengt het Arnhemse Vitesse in het veld. Beslist geen gemakkelijk programma met slechts twee punten voorsprong. Volendam blijft de favoriet voor het periodekampioenschap, maar met Henk Zon aan het hoofd zien we nog prima kansen op het kampioenschap voor de mannen van Ben Peeters. Tonny Bok. In verband namelijk met de versterkte promotie/degradatie-regeling is voor enige verenigingen de mogelijkheid aanwezig, dat zij nog bij beslissingscompetities betrokken raken, terwijl andere teams nog redelijke kans hebben om een titel te veroveren. Deze problemen hebben centraal gestaan bij het vaststellen van de speeldata. Zoals bekend was de loting van de voorronden reeds op de eerste bijeenkomst van de Vlaardingse verenigingen verricht. De deelname van Fortuna aan dit toernooi is nieuw, waardoor een even aantal deelnemers bereikt werd en voor de voorronden niemand vrijgeloot behoefde te worden. Fortuna heeft toegezegd met een zo sterk mogelijk amateurelftal aan te treden, hetgeen betekent, dat ook C-spelers zonder contract opges'teld zullen worden. Het toernooi zal op donderdag 2 mei worden geopend met het treffen tussen Zwaluwen en RK WIK. Een dag later is vastgesteld CION-De Henk Zon zou de ma.' i, straks tegen PEC en Vitesse, weer eens persoonlijk moeten toespreken

De Havenloods | 1974 | | pagina 1