Zaterdag manifestatie van werkende jongeren 3780 2450 Faso-jubileumconcerten in professionele sfeer MEN&HE ■DIENST „Thema: minimumloon naar achttien termeulen Ongenoegen bij katholieken over lezing termeulen PvdA-lezing over Tanzania termeulen Prachtige heruitgave van „Geschiedenis van Rotterd -üi.u termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 APRIL 1974 17-559 Minimumloon naar 18 jaar. Dat is het centrale thema van de „Samen staan we sterker". De organisaties van werkende jongeren manifestatie van werkende jongeren, die aanstaande zaterdag wordt weten zich daarbij gesterkt door succesvolle acties bij de invoering gehouden. De Rotterdamse afdelingen van KWJ, NVV jongeren en van het minimumjeugdloon. ANJV hebben hiervoor de handen ineen geslagen onder het motto Merkbaar in prijs verlaagd. Keer op keer hebben we met onze vitrage-aanbiedingen bewezen dat het echt goedkoper kan. Ook een vitrage als deze draion open weave hoeft niet duur te zijn.... maar dan moet je toevallig wel bij ter meulen zijn. Kies uit de kleuren beige, oranje, bruin en paars en betaal minder, veel minder. Normaal 12 tot 14 gulden, nu per meter (150 cm breed) Dit jeugdloon is afgeleid van het wettelijk minimumloon dat vanaf 23 jaar geldt. Onder druk van de werkende jongeren heeft de regering geen collectieve ontheffingen verleend, waar sommige grootwinkelbedrijven om hadden gevraagd. Zo heeft dus bijna iedere werkende jongere recht op het minimumjeugdloon. Toch krijgt lang niet iedereen dat bedrag uitbetaald. De afgelopen maanden hebben werkende jongeren organisaties en vakbonden een flinke stroom jeugdigen geholpen, die te weinig kregen. De werkende ongeren willen niet blijven staan bij het jeugdloon. Voor ieder jaar dat je- jonger bent krijg je 7 1/2 procent minder. Dat betekent voor een 15-jarige ruim f 60.- per week, bij 18 jaar f 110.- netto. Vanwege de Machtigingswet hebben alle werknemers een loonsverhoging van f 15.- en f30.- ontvangen. Alleen de jongeren niet, zij kregen hiervan slechts een percentage afhankelijk van de leeftijd. Vandaar dat de w.j. zaterdag zullen stellen: „Loonsverhoging voor iedere arbeider jong en oud in gelijke bedragen". Goedkoop „Werkende jongeren worden door de bedrijven gebruikt als goedkope arbeidskrachten, omdat zij nog steeds jeugdloon krijgen. Kn dat terwijl zij vaak hetzelfde werk doen als hun oudere collega's". De invoering van het wettelijk minimumjeugdloon is een eerste tegemoetkoming aan de verlangens van de werkende jongeren. Zij gaan verder voor minimumlonen vanaf I 8 jaar, de leeftijd waarop je binnenkort officieel meerderjarig wordt. Steeds meer jonge mensen willen graag hel huis uit, op zichzelf zijn, hun eigen leven leiden. Voorwaarden daarvoor is natuurlijk voldoende inkomsten, terwijl ook aan hel huisvestingsbeleid nog veel moei worden veranderd. In het arbeidsvoorwaardenbeleid van de vakcentrales voor dit jaar is als aktiepunl opgenomen: wettelijk minimumloon vanaf 22 in plaats van 23 jaar. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft reeds laten welen daar geen bezwaar tegen te hebben. Dal de leeftijdsgrens voor het minimumloon omlaag moet, zijn de werkende SCHIEDAM Enkele verontruste Rooms Katholieken van het Bisdom Rotterdam, hebben een open brief geschreven aan de leden van de Weten schappelijke Kring, afdeling Schiedam, om het ongenoegen te uiten over de lezing van de heer Groenendaal over het leven van St. Liduina van Schie dam. De briefschrijvers zijn vooral boos over de beantwoording van bepaalde vragen Net zo komfortabel als thuis. Zelfs tijdens uw vakantie slaapt u net zo lekker als thuis op dit kom fortabel? rustbed met vierdelige matras. Ook ideaal als extra slaap plaats voor de onverwachte logé. Met solide, stalen frame en verend opgehangen canvas loper in diverse kleuren. Dit luxe rustbed (70x 190 cm) met verstelbaar hoofd einde, nu met aantrekkelijke prijs verlaging. Van f_47^5tfvoor van de heer Groenendaal. Een van de aanwezigen vroeg namelijk of het waar zou zijn, dat na de grote brand die de grote kerk verwoestte, St. Liduina de belofte deed dal er voortaan niet meer dan één pand tegelijk zou afbranden. Deze vraag werd door de heer Groene- veld ontkennend beantwoord. De verontruste briefschrijvers zijn het met dit antwoord niet eens. Zij wijzen er op dat bij bestudering van de brandweerrapporten duidelijk blijkt dat wat Liduina gezegd heeft, tot nu toe is uitgekomen. Nieuw zwembad in Groenoord-Kethel SCHIEDAM - Het plan om in Groen oord-Kethel een nieuw instructiebad te stichten, zal zoals het zich thans laat aanzien, niet doorgaan, maar vervan gen worden door een open zwembad. De kosten voor eerstgenoemd bad wor den namelijk te hoog geacht. In het fonds van de watergelden is een bedrag van ongeveer een miljoen gul den uitgetrokken, maar dat is niet voldoende voor een instructiebad, zo als uit een onderzoek is gebleken. Volgens mededeling van wethouder Verwey-de Graaff in de vergadering van de Sportraad is het college B en W voornemens plannen te doen ontwer pen voor een open zwembad. Bij uitbreiding van de woningbouw in Woudhoek wordt het noodzakelijk ge acht in die omgeving een zwembad te stichten omdat Groenoord vaak reeds overbezet is op drukke zomerdagen. Nagegaan wordt welke mogelijkheden er zijn tot de-bouw van het zwembad voor het beschikbaar gestelde bedrag. Wedstrijden op wielerbaan SCHIEDAM - Op de Schiedamse wielerbaan in het sportpark Harga wordt zondag 28 april het baanseizoen 1974 geopend met een nationale baanwedstrijd voor amateurs-junioren nieuwelingen-dames. De wedstrijden beginnen om 14 uur. Op het prqgramma staat een omnium voor: Amateurs öm de grote prijs van Piet van der Lans (oud profrenner), sprint omnium voor junioren om de grote prijs van Ender Schoonmaakbedrijf/resp. Sporthuis Cillekes; nieuwelingen om de grote prijs van E.R.A.D. Dames om de grote prijs van Wester Kantoormachinehan- del; Koppelkoers om de grote prijs van Ender Schoonmaakbedrijven. Een dertig tal renners hebben reeds ingeschreven en de organisatie verwacht dat dit zal oplopen tot ca. 50 man. Geen fooi Daarom houden zij zaterdag de manifestatie „met als doel de regering, werkgevers en vakbonden duidelijk te maken, dat werkende jongeren niet met een fooi wensen te worden afgescheept. Het is alom bekend dat een aantal grote ondernemers miljoenen meer winst maakten dan het SCHIEDAM Op woensdagavond 1 mei zal de PvdA, afdeling Schie dam een lezing houden over Tan zania in het kader van de landelijke actie „Tanzania als toetssteen". De lezing vindt plaats om acht uur in zaal Irene, Lange Haven 155. Tanzania is een arm ontwikkelings land in Oost-Afrika dat tegenwoor dig grote belangstelling wekt door de eigen wijze waarop problemen worden aangepakt en opgelost en door de wijze waarop getracht wordt de bevolking een rechtvaar dige en betere toekomst te geven. Om half twee vertrekt een demonstratieve optocht vanaf het Schouwburgplein bij de Doelen. Door het centrum en het Oude Noorden trekken de werkende jongeren naar het Trefcentrum bij het voormalige veemarktterrein. Om half drie begint daar een meeting, omlijst door jeugdloonliederen van de Minimumband en de Surinaamse cabaretgroep Revo. Naast sprekers van de deelnemende organisaties is er iemand van de VVDM, vakbond voor dienstplichtige militairen. De mannelijke helft van de w.j. immers gaan in dienst, of zijn in dienst of zijn in dienst geweest. De VVDM pleit voor een minimumloon ook voor dienstplichtigen. Verder is er een tentoonstelling over de geschiedenis van het jeugdloon en vele informatiestands. PPR, PSP en CPN verklaarden zich solidair met de actie. Aan het begin van de week was er nog geen reactie van de PvdA en de vakbeweging, voor de manifestatie zijn reeds met vele jongeren contacten gelegd via streekcentra, buurthuizen, vormingscentra, jeugdraden en jongerencommissies in bedrijven: „Komt allen, neemt anderen mee, samen staan we sterker! Hugo Vrind Tien gulden voordeel. De echte Jolly Bag 5-vaks schouder tas van mooi blijvend kunstleer op textielbasis (vookomt uitscheu ren). Met sierriem, sierstiksels, weggewerkte klipsluiting en ver stelbare schouderband. In de kleuren zwart, bruin, cognac, geel, groen, blauw en gebroken wit. Nu maar liefst tien gulden voordeel. Van f 19,95 voor Bag-stop (voorkomt het wegglij- en van de draagriem) f 2,50 Onder de signatuur „Een kwart eeuw Faso" heeft deze landelijk ove.rkoepelende organisatie van amateur symfonie- en strijkorkes ten ter viering van haar 25-jarig bestaan j.l. zaterdag in de grote Doelenzaal een middag- en avondconcert gegeven die, wat het amateuristisch musiceren betreft alle respect afdwongen. We hebben beide concerten bezocht en geven u in vogelvlucht onze indrukken daarvan weer. Het middagconcert werd geopend door het Faso-strijkorkest o.l.v. Bouw Lemkes. Toen wij vernamen dat dit strijkorkest door amateurs uit alle delen van het land voor die gelegenheid was samengesteld, steeg onze bewondering voor de homogenit eit en klankrijkdom waarmede de ouverture „Dido and Aeneas" van Purcell, de „Simple Symphony" van Britten en de tien „Dansen" van Bartók werden uitgevoerd. Het was een perfect musiceren dat dicht aan het professionele grensde. Ook het hierna optredende Faso-fluit- ensemble o.l.v. Piet van den Hurk vroeg onze aandacht voor de wijze waarop het „Andante en Allegro" van Fasch, „Ten flutes and tapes", een experimentele compositie van Will Eisma en het „Divertissement grec" van Phillipe Gaubert werd gespeeld. Klankvol en zeer muzikaal werden deze drie composities op de zaal overgebracht, waarbij wij versteld hebben gestaan van de suggestieve klank waarmede deze amateurs de muziek van Eisma, die zelf de electronische apparatuur bediende, hebben vertolkt. Het middagconcert werd besloten met het optreden van de Orchestergemein schaft 1950 Düsseldorf E.V., een bestaand symfonie-orkest o.l.v. Helfried Viertel. Het gespeelde programma luidde: „Variationen und Fuge über ein Thema von Mozart, opus 132" van Max Reger en „Etude voor symfonie-orkest" van de Poolse componist Henryk Czys. Een gedurfd programma voor een amateur symfonie-orkest. Maar de dirigent had het orkest dusdanig in de hand dat het resultaat boven alle verwachting uitsteeg. Vooral ging onze bewondering uit naar de vertolking van de variaties van Reger, die technisch en ook muzikaal lang niet gemakkelijk zijn en een sterk interpretatiever mogen van de orkestleden verlangen. Het succes dat de vertolking van beide orkestcomposities oogstte was zo groot dat de bravou raai gecomponeerde en gespeelde symfonische „Etude" van Czys moest worden herhaald. Het avondconcert werd geopend door het Faso-koperblazers- ensemble o.l.v. Nico Hermans, dat de avond feestelijk inleidde met de „Entrata festiva", een niet zo geheel geslaagde compositie van Jurriaan Andriessen. Van een hoogstaande prestatie was het optreden van het Orkest van de Koninklijke Turnhoutse Concertvereni- ging o.l.v. Ernest Maes, de eerste hoornist van de Antwerpse Philharmonie. Op het programma stonden Beethoven's Egmont-ouverture, drie Rondo's van de Belgische componist Peter Cabus en het optreden van de 26-jarige Japanse soliste in het vioolconcert van Tschaikowsky. Dit amateur symfonie-orkest heeft mij stérk vertolking van Beethoven'sEgmont. Deze ouverture werd in een opvallende voordrachtsstijl gespeeld: exact en perfect in samenklank en -spel. Het succes was dan ook navenant. Ook voor de drie Rondo's van Peter Cabus, die op Beethoven volgden. Aan het slot van dit optreden hoorden we het orkest nog rn de b egeleiding van T schaikowsky's vioolconcert. Dat wij afwijken van de gebruikelijke norm eerst de solist en daarna het begeleidende orkest te noemen ligt wel hierin dat wij benieuwd waren hoe dit amateur-orkest deze uitermate moeilijke begeleidingspartij zou spelen. Welnu, de perfectie, aarmede het orkest zich van zijn uiterst moeilijke taak kweet noopt ons eerst het orkest, daarna de soliste te noemen. Dit orkest uit Turnhout speelde de begeleidingspartij zo decent en rijk geschakeerd dat onze lof eerst naar dit amateur orkest moest uitgaan. Maar niet minder lof hebben wij voor de jonge violiste, wier interpretatie van Tschaikowsky's concert van een zeldzame allure was, vol romantiek. Een romantiek, die nog ondersteund werd door een prachtige toonvorming en formidabele techniek. Het was een lust naar dit spel te luisteren. Het avondprogramma werd besloten met het optreden van het Faso-symfonieorkest o.l.v. Nico Hermans, die de vierde symfonie van Tschaikowsky tot sluitstuk had gekozen. In tegenstelling tot het Turnhoutse symfonie orkest was het Faso-orkest samengesteld uit amateur musici uit alle delen van Nederland, wat wel zijn stempel op de afwerking en het samenspel moest drukken. Onder de energieke leiding van Nico Hermans werd deze symfonie naar behoren in de zaal overgebracht, ondanks de wat topzware bezetting, die een doorzichtige vertolking enigszins in de weg stond. Desondanks werd het een knap stuk amateuristisch musiceren, waarin Nederland een hoge plaats schijnt in te Er waren op het avondconcert talrijks officiële persoonlijkheden aanwezig. Zo zagen wij onder meer de heer B. P. Wagemans, namens Minister Mr. H.W. van Doorn en Staatssecretaris W. Meijer van C.R.M.; de heer G. Z. de Vos, Wethouder Kunstzaken, namens het Gemeentebe stuur; de heer J. Sobieski, vice;consul van de Bondsrepubliek Duitsland; de heer A. M. van Mosseveld, consul-generaal van het Koninkrijk België; de heer A. Boone, Burgemeester van Turnhout; de heer R. Proost, Schepen van Cultuur te Turnhout; Dr. jur. W. Peeters, Schepen voor Planning en Feestelijkheden te Turnhout; Mr. H. O. Bron, chef van het kabinet van de Burgemeester van Rotterdam; Mr. J. Fleerackers, kabinetchef van de Minister van Nederlandse Cultuur en Vlaamse Aangelegenheden te Brussel en de heer J. H. Rensen, secretaris van de Raad voor de Kunst. IDO EYL AKT1F. MOEDERS VOOR MOEDERS: Voor Schiedam Mevr. Verkaik-Menne, Diepenbrockstraat 8, Schiedam, Tel. 702646. E.H.B.O. weekeinddiensten van vrijdagavond 22.30 uur tot maandagochtend 7.30 uur Noletziekenhuis, Stadhouderslaan 98, tel. 260080. 30 april koninginnedag Noletziekenhuis, Stadhouderslaan 98, tel. 26.00.80. van Kooten, Rotterdam. Bethelkapel 10.00 uur eerw.heer Lambalgen, Vlaardingen Opstandingskerk 10.00 uur ds. S. T Aula, Pinasplein 10.00 uur ds. H.W denburg, Rotterdam. St. Martinuskerk 9.30 uur ds. S. Ger Dorpskerk 10.00 uur ds. P. Magrë Schepphuis 10.00 uur jongerendienst Ned. pro mei. ds. C Oud kathol! 9.3C rde 155. Zondag 18.30 gebeds- kerk (vrijgemaakt) Westvest. en 17.00 uur r' Geref. kerk (vriji Overschie, gebruik Oranjestraat 8.15 uur diens Zevende dag Adventisten. Westvest, zaterdag 10-11 u die, 11-12 uur eredienst. Volle evangelie samenkoms 4 Molens, Burg. Gijsenla •H. Kamerbeek ikt) Schiedam- Chr. rande, 9.30 en 16.30 De „Geschiedenis van Rotterdam", van mr. H. C. Hazewinkel, een in de jaren veertig in drie imposante delen uitgegeven boek wordt opnieuw uitgegeven. Deze week mocht burgemeester Thomassen van Rotterdam in het gemeentearchief het eerste exemplaar van de herdruk in ontvangst nemen uit handen van de heer Van de Voort, directeur van het Algemeen Boekendepot De Maasstad N.V. De boeken van Hazewinkel zijn de afgelopen jaren veel gezocht en ze worden nog regelmatig geraadpleegd, derhalve geldt „Hazewinkel" als hét boek over de historie van Rotterdam. Bij deze heruitgave werden de tekst niet, maar de illustraties wel gewijzigd. De tekst - nu verdeeld over vier delen - is fotografisch herdrukt en de illustrering van dit werk geschiedt door middel van zo'n driehonderd nieuwe afbeeldingen die voorzien zijn van nieuwe bijschriften. De auteur mr. H. C. Hazewinkel werd in 1896 te 's Gravenhage geboren en hij is overleden te Maarn in 1968. Vanaf 1935 tot zijn pensionering in 1961 is hij als archivaris werkzaam geweest bij de emeente Rotterdam. Mr. Hazewinkel was meer historicus dan archivaris en van zijn hand verschenen dan ook talrijke publicaties, waaronder zijn belangrijkste werk: de Geschiedenis van Rotterdam. Deel I van de heruitgave is dus deze week verschenen en de resterende delen zullen met een tussenruimte van vier maanden verschijnen. De prijs is laag gehouden: f32,50 per deel bij inschrijving tot augustus, daarna f 35,- per deel. Een korte inhoudsopgave is als volgt: Deel I: Eerste tijdvak Rotterdam tot 1572 en Tweede tijdvak - Rotterdam van 1572-1795 (bestuur, rechtspraak, kapellen, kloosters en andere instellingen, de reformatie, krijgsbedrijven, het Costermanoproer etc.) Deel II: Tweede tijdvak - Rotterdam van 1572-1795 (de Patriottentijd, handel en scheepvaart, de stad en haar bewoners etc.) Deel III: Tweede tijdvak - Rotterdam van 1572-1795 (postwezen, visserij, industrie, het gildewezen etc.) Deel IV: Tweede tijdvak - Rotterdam van 1572-1795 (kerkelijke zaken, armenzorg en liefdadigheid, onderwijs en wetenschappen, Rotterdam en de kunst. Rondom Rotterdam, de remonstranten, gereformeerden en andere kerkgenootschappen, etc.) Hen beeld van de stad in het verleden. Apostolisch Gen Nieuwe Haven, 10 uur cand. J.H. Olie. uit Pijnacker, Grote kerk 17 uur ds. W.H. van Kooten uit Rotterdam. Chr. geref. kerk (Hoeksteenkerk, BK-laan, hoek Warande 9.30 en 16.30 uur ds. W. van Sorge. Jeugdland 1974 Schiedam SCHIEDAM Van 29 juli tot 10 augustus organiseert de Federatie Sociaal-Cultureelwerk en Samenle vingsopbouw „Jeugdland 1974 Schie dam". Dit evenement waar tien dagen lang dagelijks ongeveer 800 kinderen zich kunnen amuseren vraagt een enorme voorbereiding. Daarom heeft men ongeveer 65 men sen nodig die zich één of twee weken beschikbaar willen stellen om de dage lijkse leiding in handen te nemen. Geïnteresseerden kunnen zich voor 30 april melden bij Gerard Vos tel. 267767 en Roel Rasker, tel. 704671. Grotere schepen in Schiedamse havens SCHIEDAM - Het aantal grote schepen dat de havens van Schiedam aandoet, neemt toe. Zo arriveerden bij het schoonmaakbedrijf in het afgelopen jaar een tanker van 250.000 ton, een van 200.000 ton en twee van 150.000 ton. De werf van Wilton-Fijenoord ontving een tanker van 285.000 ton, een van 250.000 ton, twee van 200.000 ton en twee van 150.000 ton. In verband hiermee, is veel nautische ervaring en vakmanschap van de betrokken loodsen vereist. Door toename van het aantal ontvangen schepen, worden ook meer loodsreizen verricht; in 1973 waren dat 1649 tegen 1503 in het voorgaande jaar. Het aantal binnenschepen dat de Schiedamse haven passeerde, was 2170 tegen 2310 in 1972, hetgeen mede een gevolg is van de schoplvergroting van de schepen. Dit valt oojc te constateren uit de schepen, "welke bij Tankercleaning arriveren. In aantal arriveerde hier tien procent meer schepen, maar met een gezamenlijke inhoud van ruim twintig procent. De vergrote aanvoer van granen en melasse naar de branderijen, welke tegenover 1973 verdubbelde, deed 856 schepen de binnensluis passeren tegen 759 in het voorgaande jaar, zo blijkt uit het jaaroverzicht van de Schiedamse Havendienst. SCHIEDAM - Op I mei zal mejuffrou N. Zwaai, onderwijzeres-logopediste, hai vijftig jarig jubileum vieren. Na dit jubileui zal zij met pension gaan. Ter gelcgenhei van dit jubileum zal zij recipiëren in c recreatiezaal van het stadskantoor van vii tot half zes. Ideaal in tram, trein, bus of metro. Deze wandelwagen met hoofdsteun is zo plat opvouwbaar dat u er wei nig hinder van heeft in het open baar vervoer. Aan de buitenzijde bekleed met stof, aan de binnen zijde met plastic. Nu van ^-34^0 v

De Havenloods | 1974 | | pagina 9