117 TT/ITTTi'TVrT AAH Samenstelling waterschappen op de tocht door inning van zuiveringsbelasting B. en VI. hebben geen bezwaar tegen oprichting door Fortuna van stichting betaald voetbal Jan van der Hulst Behang BenW willen wijziging vergunning Windmill Open huis PSP A Woensdag 1 mei 1974 23e jaargang no. 21 EDITIE SCHIEDAM DAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 Ingelanden zijn niet meer enige belanghebbende De waterzuiveringsbelasting stuit in flinke delen van Nederland op grote tegenstand. Er zijn duizenden wanbetalers, die vinden, dat niet de gewone man dient op te draaien voor de vervuiling van de rivieren, vaarten, kanalen, meren en andere oppervlakte-wateren. Daarnaast is er een andere vorm van tegenstand: ook een aantal gezagsdragers is het er niet mee eens, dat de uitvoering van de sanering van het oppervlakte-water in handen wordt gelegd van de waterschappen. Met deze handelswijze wordt een algemeen belang, zo vindt men, onttrokken aan democratische besluitvorming, omdat de water schappen autonome lichamen zijn, van oudsher agrarisch ingesteld en er op gericht om voornamelijk agrarische belangen te dienen. Zo doen in de Hoekschewaard momenteel verschillende gemeenten pogingen om te komen tot de op richting van een gezamenlijk water zuiveringsapparaat, omdat men er niets voor voelt die taak op te dragen aan de waterschappen. In feite is daar een juridisch gevecht om de uitvoering van die taak ontbrand, waarbij enkele ge meenten zich keren tegen het provin ciale bestuur van Zuid-Holland, dat de waterzuivering wel wil opdragen aan de waterschappen. In Zeeland zou op 1 januari de heffing van de milieu-belasting al ingaan. Hier zouden de waterschappen de gelden innen, aldus bepaalde het provinciale bestuur. De gedeputeerde mr. J. F. G. Schlingemann, lijsttrekker van de VVD, heeft al voorzichtig laten weten, dat de heffing van de milieu-belasting per huisgezin niet meer dan f 80,- per jaar zal kosten. Voöfiopig is echter de aanvangsdatum van de heffing een. halfjaar uitgesteld. En dijkgraaf J. B. Becu van het waterschap „Het Vrije van Sluis", heeft al laten weten, dat het zeer twijfelachtig is of de water schappen in Zeeland per 1 juli de gelden zullen gaan innen. Er zouden teveel administraticf-technische be zwaren zijn. Men kan ook stellen, dat de milieu-belasting een steen op de maag van de waterschappen is, omdat de heffing de gemoederen heftig be roert en daarmee de volle aandacht op het bestaan der waterschappen richt. Oude democratie Eeuwenlang hebben de waterschappen een verborgen bestaan geleid, zij het dan dat ze in de betrokken gebieden machtige organisaties waren. In het noorden van het land stammen een aantal waterschappen nog uit de achtste eeuw en hanteren nu nog restanten van het Germaanse recht, het zogenaamde Markenrecht. Hoekse en Kabeljauwse twisten, de tachtigjarige oorlog, de Franse over heersing en andere vaderlandse woelingen hebben de waterschappen en al wat daarmee samenhangt zoals dijkkringen, hoogheemraadschappen etc. niet aan kunnen tasten. Ook de wetgevende arbeid van Napoleon ging de waterschappen voorbij, zodat heden ten dage het waterstaatsrecht het oudste stukje Nederlandse staatsrecht is en als zodanig uniek in de wereld. En dit alles omdat de Lage Landen aan de zee van oudsher goeddeels beneden de zeespiegel liggen en voor vriend en vijand het bestaan afhing van de water schappen onder het motto: „laat ons waterschappers met rust, want het is pompen of anders allemaal verzuipen". Waterschappen hebben primair tot taak het onderhouden en bewaken van dijken en de waterbeheersing goed in de hand te houden. De boeren en de grondeigenaren hadden bij die water schappen het meeste belang. Wie in een waterschap grond bezit heet in geland en ingelanden kiezen de hoofd ingelanden, de laatsten kiezen uit hun midden het dagelijks bestuur terwijl de dijkgraaf door de Kroon wordt be noemd. Door de trits „belang, betaling, zeggenschap" zijn de water schappen in hun oervorm behoorlijk Politieke markt in Lijnbaanhal VLAARDINGEN - De Vlaardingse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk en de Jeugdgemeenteraad organiseren op vrijdag 10 mei een politieke markt in de Lijnbaanhal. De avond staat in verband met de gemeente raadsverkiezing op 29 mei in het teken van voorlichting aan de jonge kiezer. De secretaris van de V.R.J.J. zal een kort praatje houden onder het motto „Wat heb je nou aan die gemeente". Vervolgens worden alle Vlaardingse politieke partijen in de gelegenheid gesteld gedurende 10 minuten een toelichtihg te geven op hun program ma voor de periode 1974-1978 of een onderdeel daarvan. Het geheel wordt afgewisseld met muziek. Aan alle politieke partijen wordt een marktkraam beschikbaar gesteld voor de presentatie van verkiezingsmateriaal en affiches. Tevens vinden aan deze marktkramen de discussies plaats. De zaal is reeds vanaf 7 uur geopend aanvang politieke markt half acht. De toegang is gratis. democratisch van opzet. Maar vooral in de laatste decennia zijn de water schappen zich gaan bewegen op terreinen, die ook andere belang hebbenden raakten, zonder dat deze echter medezeggenschap kregen. Na de watersnood-van 1953 vroegen sommige Tweede Kamer-leden zich af of het beheer over zeeweringen wel in handen mocht blijven van lichamen, die in wezen doelcorporaties zijn, waarbij het belang van de grond eigenaren in de eerste plaats wordt behartigd. De dijken beschermen immers niet alleen de agrarische gronden maar ook de steden en de dorpen tegen het omringende water. Vakcentrales Onder druk van de omstandigheden tracht de overheid de besturen van de waterschappen thans meer volgens de democratie van onze tijd te. formeren. De besturen moeten anders wofden samengesteld, zo is ook wel de mening binnen de waterschappen. Een be scheiden poging is reeds gedaan door huishoudelijke en industriële vervuilers bestuurszetels te geven. Van algemene verkiezingen is echter geen sprake. Alleen de agrariërs kiezen hun ver tegenwoordigers rechtstreeks. Ook de vakcentrales zijn benaderd voor bestuurszetels. Landelijk hebben de samenwerkende vakcentrales echter besloten geen gebruik te maken van de mogelijkheid tot het stellen van kandi daten voor hoofdingeland. Officieel omdat het een nieuwe belasting be tekent voor de toch al overbelaste vakbondsbestuurders. Officieus zoals de heer W. Pel van het NVV te Middelburg meedeelt: „Omdat wij geen pispaaltje willen worden. Straks gaan die waterschappen natuurlijk zeggen, dat de milieubelasting is be paald na overleg met de vakcentrales. Nou, daar passen wij voor, vooral omdat de milieu-belasting in Zeeland knap aan de hoge kant gaat worden, Als wij in die waterschappen zitting nemen kunnen we daar geen invloed op uitoefenen, want we bezetten maar een paar zetels". Moeilijkheden Het lijkt er op, dat de traditionele opvattingen van de waterschappen in de nabije toekomst moeilijkheden op zullen gaan leveren bij de voort schrijdende democratisering. In Zuid- Holland bereidt het provinciaal be stuur voorstellen voor de water zuivering, uit te laten voeren door de waterschappen. Uit een inmiddels uitgebrachte nota waterzuivering en een saneringsplan Z. Holland blijkt al heel duidelijk hoe het met de waterzuivering is gesteld. Zo is er een inventarisatie opgemaakt van het vervuilingspotentieel in de Z-Hollandse wateren, waarbij het op vallend is, dat een inventarisatie van de vervuiling in het industriegebied Europoort/Botlek ontbreekt. Het grote vervuilingspotentieel van basis industrieën, raffinaderijen en petro chemie markeert zich door een witte plek op de kaart. Met het industriële afvalwater weet men niet goed raad. In de nota heet het „Industrieel afvalwater kan zo danig specifiek zijn, dat het zich niet zonder voorbehandeling in de (zuiverings) installatie voor huis houdelijk afvalwater laat behandelen. Globale richtlijnen kunnen hiervoor niet worden gegeven". Men kan zich voorstellen, dat leden van gemeenteraden vragen over dergelijke kwesties willen stellen voor er beslissingen worden genomen. Maar de waterschappen zijn nog steeds vrij wel autonoom, al staan ze in naam onder controle van de provincie. Het ziet er naar uit, dat de water schappen tengevolge van het vuile water in onze rivieren uiteindelijk toch zullen moeten democratiseren. Een helicopter, voorzien van televisie- breedbandantenne, heeft onlangs bo ven westelijk Nederland gevlogen. Doel van deze rondvlucht was het verzame len van informatie over de ontvangst mogelijkheid van veraf gelegen televi siezenders. Dit dan ten behoeve van kabeltelevisienetten in het betrokken gebied. Siemens antennespecialisten deden metingen onder andere boven en bij Zoetermeer, Rotterdam, Katwijk, Leidschendam en Den Haag. Opvallend was daarbij dat de weersgesteld- men. Een duidelijk gevolg van de exceptio- Heel duidelijk bleek dit bij Bodegraven, waar een Duitse en een Engelse zender beide op kanaal 46 konden worden gevonden met op een hoogte van 120 meter respectievelijk sterkten van 61 en 53 dB. microvolt. Dat de meetresultaten geflatteerd waren verhinderde echter niet dat toch een paar duidelijke conclusies konden worden bereikt met betrekking tot de afschermende naalsterkte en antennehoogte overduidelijk In dit heid zo goed v s dat in feite veel t< verkregen. Weersge steldheid en ontvangstkwaliteit hebben nu eenmaal veel met elkaar te maken. Een groot aantal Engelse zenders bijvoorbeeld bleek eigenlijk storend sterk binnen te ko- als referentie het signaal op de «es meter paraboolantenne kon worden gebruikt, om te bepalen of gedurende de metingen de ontvangstcondities zich al of niet wijzigden. Hierbij bleek onder andere dat de ontvangst met een antenne op een hoogte van 150 meter tweemaal beter is vergeleken met een hoogte van 90 meter en dat een antenne hoogte van 250 meter zelfs tot een viermaal betere ontvangst leidt. Vergelijkende metingen bij Zoetermeer en Katwijk wezen uit dat boven 150 meter het verloop van de signaalsterkte met de hoogte gelijk bleef. Daar beneden was de ontvangst kwaliteit - bijvoorbeeld op 100 meter - in Katwijk nog maar een derde deel van de kwaliteit in Zoetermeer. De afschermende werking die door een grote wsonconcentra- tie wordt uitgeoefend is nu zonneklaar. Eenzelfde conclusie, maar dan voor zenders dichter bij huis, werd gevonden in de omge ving van Rotterdam met betrekking tot de ontvangst van respectievelijk de zenders Goes en Lopik. De serie metingen zal in de nabije toekomst worden voortgezet, en dan met name bij minder gunstige weersomstandigheden. Dan ook zullen verdere meetresultaten meer kun nen vertellen over de mogelijkheden in het westen Duitse en Engelse televisieprogram ma's met centrale antenne inrichtingen op te vangen en te distribueren. Morgen neemt gemeenteraad beslissing Donderdag 2 mei, moet de Vlaardingse gemeenteraa'd haar standpunt 15 mei. bepalen ten aanzien van de toekomst van Fortuna en van het betaalde Zoa's ^kend zijn er sinds de gerucht voetbal in Vlaardingen. Het college van B. en W. stelt de raad voor om ma en -e es.issing. van de Vlaardingse gemeenteraad om Fortuna geen subsi- te verlenen als het vasthield aan - onder bepaalde voorwaarden- Fortuna's schulden (f. 220.000,-) te saneren nu de algemene vergadering van deze vereniging definitief b^ocht o^^nie^aUee^^'tmdrie besloten heeft terug te keren naar het amateurvoetbal. Daarnaast stelt foettalvereniging van6" Vlaardingen het college voor het door het a.v. gemachtigde Fortunabestuur (Fortuna bestond onlangs 70 jaar) toestemming te verlenen de voor de voor continuering van het maar toch °°k het betaalde voetbal betaalde voetbal in Vlaardingen noodzakelijke handeling (het oprich- ten van een stichting betaald voetbal) te verrichten. Donderdag kan dus de eerste stap gezet worden om naast de voetbalver eniging Fortuna ook het betaalde voet bal voor Vlaardingen veilig te stellen. Als de Vlaardingse raad akkoord gaat met de voorstellen van B. en W. kun- voor dat aan recreatie-vormen arme gebied te behouden. Op instignatie van vele sympathiebe tuigingen en toezeggingen uit het be drijfsleven heeft een werkgroep in nen de verdere noodzakelijke stappen ondernomen worden. Deze zullen ech- twee maanden tijds een rapport ter wel zeer snel gezet moeten worden, gesteld, waarin de mogelijkheden omdat in verband met de door de KNVB ten behoeve van competitie indelingen gestelde termijn eindigt op behoud betaald voetbal onder de loupe werden genomen. Dit rapport ver scheen onlangs en werd van diverse zijden geprezen om haar doorwrochte De samenstellers van het rapport gin gen daarbij uit van de honorering van de uitspraak van de Vlaardingse ge meenteraad, in december gedaan, dat zjj een faillissement van de vereniging Fortuna zou helpen voorkomen door een sanering van de schulden. Deze - door een accountant van de verifica- tiedienst van de Vereniging van Neder landse Gemeenten inmiddels berekend op f. 220.000,moet sowieso ge delgd worden om Fortuna's terugkeer naar de amateurs mogelijk te maken. De KNVB laat namelijk geen verenigin gen toe, die een schuldenlast hebben. stichting betaald voetbal in het leven te roepen kon men echter geen vol mondig ja zeggen. Men wilde wel, maar kon alleen ja zeggen, als de gemeente raad daartegen geen bezwaar zou maken. In het communiqué, dat Fortuna na zijn algemene vergadering verstrekte, stond derhalve als laatste opmerking „Fortune zal niettemin voor 2 mei tot de oprichting van een dergelijke stich ting overgaan, om de gemeenteraad alle gelegenheid te geven zich over een dergelijke stap uit te spreken". Kans Dilemma mi- 1 Het Fortunabestuur, dat in de laatste moeilijke tijd eendrachtig veel werk heeft verzet, stond voor het ijzige dilemma: Fortuna laten bestaan èn het betaalde voetbal in Vlaardingen niet de nek omdraaien. Van KNVB-reglementen bepalen, dat slechts een bestaande betaald-voetbal organisatie een stichting in het leven gemeentelijke zijde lag er de eis, dat Fortuna zich van het betaalde voetbal distancieerde en de KNVB-reglemen ten bepalen, dat slechts een bestaande betaald voetbal organisatie een stich ting in het leven kan roepen die voortzetting van het betaalde voetbal waarborgt. Uit het voorstel van B. en W. blijkt thans, dat zij niet ongenegen is om de strijders voor het behoud van betaald voetbal in Vlaardingen een kans te geven. Zij adviseert om het Fortuna bestuur in de gelegenheid te stellen gebruik te maken van de machtiging, welke zij van haar leden gekregen heeft om de „louter formele handeling" van het oprichten van de stichting te ver richten. Nadrukkelijk is daarbij ge steld, dat dit een eenmalige juridische handeling is, die verder geen conse quenties heeft voor Fortuna. Er wordt van uitgegaan, dat als de stichting van de grond komt, Fortuna daarmee noch financieel, noch juridisch banden heeft. De toekomst van Fortuna lijkt derhal ve verzekerd, ook al, omdat het er niet naar uit ziet, dat in de gemeenteraad tegen de nu door het voltallige college voren gebrachte voorstellen be- het Fortunabestuur zich van meet af zwaren zullen bestaan. Overigens be- aan afzijdig gehouden van de plannen, die door de werkgroep werden ontwik keld. In haar onderhandelingen met de gemeente werden dan ook door Fortu na de - uiteraard wel met belangstel ling gevolgde- aktiviteiten voor het behoud van betaald voetbal buiten discussie gehouden. Toch kon Fortuna niet geheel afzijdig blijven. Op het verzoek van de werkgroep om een helst aanname va.i die voorstellen een grotere uitgave dan in december werd voorgesteld. Toen stelde wethouder Kloots in zijn minderheidsvoorstel voor f. 130.000,- te voteren. Thans is het bedrag f. 220.000,- omdat nu ook langlopende leningen (o.a. met een brouwerij) geheel afgelost moeten wor den om van werkelijk schuldenvrij te kunnen praten. Korte termijn rOOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. LJEL.010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond^ li m JiiÊIlii Jan VUijn en Adri van Wijk zien als bestuursleden van Fortuna de toekomst zonnig 'tegemoet. De toekomst van het betaalde voetbal hangt echter af van de in de komende dagen te nemen beslissingen. Als de gemeenteraad zijn fiat geeft aan Fortuna een stichting in het leven te roepen, waarin zij haar afdeling betaald voetbal inbrengt, dan moeten de financiers hun toezeggingen op korte termijn in klinkende munt omzetten en garanties deponeren ten overstaan van de KNVB. Dan zal er een stichting, compleet met acte, raad van toezicht, dagelijks bestuur en deelnemers gevormd moeten zijn en aan trainers e.d. contracten zijn aangeboden voor 15 mei. Het is dus zaak, dat financiers en andere belanghebbenden zeer snel spijkers met koppen slaan. Ben van Haren. VLAARDINGEN BenW dringen er bij Gedeputeerde Staten op aan een wijziging aan te brengen in de aan Windmill Holland BV verleende ver gunning ingevolge de Hinderwet B en W willen een aanvullende voorwaarde m.b.t. de plaatsing van een drietal stofmonitoren. De president van de rechtbank te Rotterdam was niet be reid deze maatregel aan Windmill op te leggen en ook Windmill was niet bereid de monitoren vrijwillig op haar terrein te plaatsen. Op 18 april diende de voortzetting van de behandeling van het kort geding, dat de gemeente Vlaardingen tegen Windmill Holland BV had aangespan nen. Windmill was wel bereid tot de navolgende gedragsregels: poedervor- mige stoffen uitsluitend in de daartoe bestemde gesloten opslagplaatsen en schepen op te slaan; bij het lossen en laden met grijpers van poedervormige of stofbevattende produkten uitslui tend morsarme grijpers te gebruiken, met morsarme grijpers wordt gedoeld op grijpers zoals thans in gebruik bij Frans Swarttouw te Vlaardingen; het lossen en overslaan van produkten in trechters of lichters zodanig te doen plaatsvinden, dat de grijper zo diep mogelijk wordt neergelaten en eerst dan geopend en geledigd wordt; het lossen en laden met een grijper in de binnenhaven, van haar bedrijf op eigen initiatief te stoppen ten aanzien van de poedervormige produkten, bij een windrichting tussen 140,o en 250,oen een windsnelheid groter dan 4 meter per seconde, een en ander te meten op een door de K.N.M.I. te De Bilt aan te geven wijze; een zelf-registrerende windrichting- en windsnelheidsmeter op het terrein te installeren en in werking te houden; Het personeel dui delijk te instrueren met betrekking tot de windrichting en de windsnelheid, waarbij de lading en de lossing moeten worden gestaakt. Tegen deze achtergrond voelde de pre sident er niet voor dwangsommen op te leggen ter verzekering van de nako ming van de door Windmill Holland B.V. vrijwillig te nemen maatregelen. Op verzoek van de president heeft Windmill Holland B.V. zich verplicht zich aan bovengenoemde regels te hou- SCHIEDAM - Iedere donderdagavond van 7 tot 9 uur en iedere zaterdagoch tend van 10 tot 12 uur houdt de PSP-afdeling Schiedam open huis aan het Proveniersplein 18. Er zal infor matie worden gegeven over het pro gramma van de partij voor de gemeen teraadsverkiezingen van eind mei en voor de Rijnmondraad. De verkiezings kandidaten zijn op de genoemde tijd stippen aanwezig voor informatie en discussie. De PSP gaat ervan uit, dat openheid, ook vóór de verkiezingen voorop staat. Natuurlijk is er ook een PSP-markt- kraam, elke zaterdag op de Hoogstraat.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1