Zeevisserij in de zorgen: wij kopen liever vlees Utrecht's spoorwegmuseum ondergaat grote uitbreiding Oud-militair spit in defensie-archieven Tentoonstelling „Tuinplezier" trok ruim 70.000 bezoekers Deze zomer gereed Verdere plannen Twee inzamelingsdagen historische kleding DE HAVENLOODS, WOENSDAG 1 MEI 1974. 18-511 Vis eten is gezond Krachtige aansporingen hebben ons volk er toe gebracht om langzamerhand meer vis te gaan consumeren, met als resultaat.dat thans nog slechts (jaarlijks) 11,6 kilogram per inwoner wordt genuttigd. Zonder tegenstribbelen legt men zich er bij neer, dat bijna driekwart van de nationale vangsten wordt geëxporteerd. Zal spoe dig te tijd aanbreken, waarin de Nederlanders hun zeebanket op juiste waarde gaan schatten, omdat het slechts tegen zeer hoge prijzen en/of nauwelijks verkrijgbaar is? Onze zee- en'kustvis serij ervaart op pijnlijke wijze, dat een medaille twee kanten heeft. Het gunstige klimaat in de visserij heeft in de voorgaande jaren een ongekende jachtdrift ont ketend op de schatten der zee. Onkundig van het groeiende machtsbewustzijn in de sjeikdommen installeerden de vissers en steeds groter vermogen in hun trawlers, kotters en botters. Hun bouwlust bereikte vorig jaar een hoogtepunt. Toen werden maar liefst zeventig moderne kotters - bouwkosten gemid deld twee miljoen gulden - aan de vloot toege voegd. Crisis Weddend op de steeds grotere kracht van hun mechanische paarden (P.K.'s) hebben de vissers hun besommingen kunnen verhogen. De aanvoer overschreed vorig jaar het totaal van 400 miljoen gulden, terwijl de score in 3972 nog maar 345 miljoen bedroeg. Tegelijkertijd echter was een steeds grotere plas gasolie nodig als brandstof voor de grotere motoren. Toen deze brandstof nog acht cent per liter kostte, leverde dit nauwelijks problemen op. (terecht) beweert dat onze kottervloot dank zjj recente aanpassing, de mo dernste van Europa is en zelfs kan wedijveren met vloten, waar ook ter Hebben onze vissers zich met al te grote voortvarendheid gewijd aan de perfectionering van hun vloot? In het kantoor aan het Prins Mauritsplein (bekend als het Visserijhuis) wjjst men op de neiging, om het belang van de visserij voor onze economie te onder schatten. Niet alleen zijn er trawlers in de vaart, die aan gigantische besom mingen komen van meer dan 2,5 mil joen gulden, maar de visserij heeft een indrukwekkende „toegevoegde waar de.*. Verbluffend is bijvoorbeeld, dat op een totale besomming van 400 miljoen gulden 450 miljoen wordt geëxporteerd en dat dan nog afgezien van de binnenlandse consumptie. Deze waardestijging wordt veroorzaakt door allerlei bewerkingsmethoden zoals in vriezen, verpakking in blik, roken en op andere wijze veredelen van de Er dreigt echter een crisissituatie, nu voor dezelfde hoeveelheid 28,2 cent betaald moet worden. Vaardige cijfe raars zoals dr. H.A.H. Boelman Kra nenburg, secretaris van de Nederlandse Visserijstichting (een overkoepelend orgaan voor allerlei organisaties en verenigingen) hebben aan de hand van dit voorbeeld een somber toekomst beeld geschetst. De prijsstijgingen van meer dan driehonderd procent zal onze visserij in ernstige moeilijkheden brengen, als de overheid niet te hulp snelt. Zo'n noodkreet wordt verklaarbaar, als men weet dat de vissers evenveel liters brandstof nodig hebben als het aantal guldens dat hun besomming omvat: 400 miljoen liter. Het prijsverschil is te groot om dit door betere vangsten goed te kunnen maken; voor een mid delgroot schip zou dit neerkomen op een extra-opbrengst van f.200.000,- per jaar, slechts te realiseren door Handel Vorig taar nog naacten de zeevissen een heel goed inkomen. Maar anno 1974 middel van wonderbare visvangsten zoals die eertijds aan de discipelen ten deel vielen. En daar rekent niemand op. Alarm Er is dus groot alarm gegeven op de circa 500 kotters en 80 trawlers van onze zeevisserij. Hun opvarenden (een kleine 5000 man) staan voor de op dracht, om honderd miljoen gulden extra bü elkaar te vissen. Driekwar daarvan om de gestegen gasolieprijzen op te vangen, de rest ter compensatie van onprettige bijverschijnselen. De nylonnetten waarin platvissen ver schalkt worden zijn de helft duurder geworden omdat ze van petrochemi sche produkten zijn gemaakt en het zelfde geldt voor veel verpakkingsma teriaal. In het kantoor van de reeds genoemde stichting „De Nederlandse Visserij" aan het Prins Mauritsplein in 's Gravenhage staat men met ingetogen strijdvaardigheid voor onze vissers op de bres. De secretaris is in deze veelbe wogen dagen vaak op reis. Zijn assi- stent(adjunct-secretaris) drs. B.J. Lang straat licht voor ons een tip op van de sluier, die voor oningewijden de gehei men der zee aan het oog onttrekt Hij geeft toe, dat ook tal van andere bedrijfstakken door de hoge brandstof prijzen worden getroffen, transport ondernemers bijvoorbeeld. Met dien verstande echter, dat zij deze exploi tatielasten in hun tarieven door kun nen berekenen. Zijn in de visserij 5000 mensen werk zaam, een even groot aantal heeft deel aan handel en verwerking van de vis. Gezwegen van de kapitalen die toeleve ringsbedrijven incasseren voor schepen, motoren, vriesinstallaties, netten, fou- rage enz. Wie met al deze factoren rekening houdt komt volgens drs. Langstraat op niet minder dan vijftig duizend Nederlanders die in of aan de visserij hun boterhan verdienen. Men preekt dus niet a leen voor eigen parochie, nu bij de regering is aange klopt om financiële hulp, in beginsel ter overbrugging van een aanpassings periode. Het is trouwens dezelfde over heid, die altijd op de bres heeft gestaan voor modernisering van de vloot. Niemand heeft kennelijk de donkere wolken zien aandrijven waarvan de heer K. Hoekstra (toen in zijn funktie als voorzitter van het Visserijschap) gewaagde in zijn laatste nieuwjaars- Pessimisme Het optimisme is omgeslagen in pes simisme. Afgezien van het oliepro bleem zijn er structurele moeilijkhe den, die misschien te voorkomen wa ren geweest, zoals de ongeremde inves- teringsdrang. Daar plukt men nu al de wrange vruchten van. De in enkele jaren voor tachtig procent vernieuwde vloot kan buitengaats bijna 350.000 P.K. ac.n motorvermogen in de strijd werpen en slagschepen van trawlers die zo'n f 5.000.000, per stuk hebben gekost. Sterkere kotters trotseren de elementen, er kan bij slecht weer langer gevist worden en in sneller ..Goudvis" De tong is een goudvis geworden, in restaurants de prijs van een malse biefstuk overtreffend en dermate lu cratief voor de vissers, dat onder deze vissen een mortaliteit van zestig pro cent is gesignaleerd. In onze havens noteerden de veilingen aueen aan deze platvis vorig jaar een opbrengst van naar raming 140 miljoen gulden. Deze hausse is voorbij. Een internationale werkgroep van biologen wil de tong stand verbeteren door de vangst op de Noordzeë te reduceren tot 6000 ton. Veilingklok Vissers kunnen dat niet. Zij zijn afhan kelijk van door de veilingklok aange wezen dagprijzen. Bij een zo schielijke lastenverzwaring is allerminst te ver wachten, dat het prijsmechanisme van zelf voor aanpassing zal zorgen. Daar is - als het ooit lukken zal - tijd voor nodig. Daar kunnen de vissers niet op wachten. De kotterschippers zijn gro tendeels zelfstandigen, die soms kapi tale leningen hebben aangegaan om hun vangstcapaciteit te kunnen vergro- Moderne vloot DM zijn ontmoedigende uitspraken voor een man als drs. Langstraat, die Het klinkt in dit verband wat vreemd, dat óók proeven worden genomen met geëlectrificeerde boomkornetten, die de buit aan tong met 27 procent doen toenemen. De visserij verkeert in een wonderlijk dilemma, nu techniek en wetenschap grandioze vangsten in theorie mogelijk maken, op een mo ment dat steeds sterkere remmingen zich doen gelden. In visserijkringen leidt dit tot een zekere gespletenheid Van de regering verlangt men subsidie om op de oude voet te kunnen door gaan, maar anderzijds is men zich er van bewust, dat roofbouw moet wor den tegengegaan. Onze vissers kunnen er terecht op wijzen, dat aan hun concurrentieposi tie - die thans vrijwel onaantastbaar is - de nekdag zou worden gegeven, als hun overheid hen in de kou laat staan. Zij bogen op een schittérend exportcij fer en de mooie aanvoer van meer dan 300 miljoen kilogram vis in IJ muiden, Scheveningen, Urk, Den Helder en tal van andere havens, in totaal een dertig tal. Vorig jaar leidden hun besommin gen tot verdiensten voor de opvaren den, waar menig hooggeplaatst funkti- onaris aan de wal niet aan kan tippen. Helaas zal minister mr. A. P. J. M. M. van der Stee met de miljoenen die de vissers van hem verwachten, geen won deren kunnen doen. Voorlopig is 15 miljoen uitgetrokken, grotendeels in de vorm van bankgaranties. De vissers kunnen van de hoge literprijzen circa 3 cgnt financieren. Blijkt later dat zij verlies hebben geleden dan komt dit bankcrediet voor rekening van de staat. De besprekingen met het mi nisterie over een betere en minder ingewikkelde regeling, worden nog voortgezet. Intussen duurt de onzeker heid voort. Het fundamentele pro bleem van een visserij in de branding vraagt andere oplossingen i.v.m. de uitputting van de visstand. Professor Korringa heeft al voorzichtig het toe komstvisioen van een gereglemen teerde ,zee-bouw" ter sprake gebracht, een soort monocultuur met vissers die als boeren onder de zeespiegel hun kudden onder controle houden. Deze gerichte kweek, met wetenschappelijke begeleiding, zou als nadeel hebben, dat de vissen gevoed moesten worden meteiwitten die dan slechts tien procent van hun voedingswaarde op brengen. Het is maar een suggestie uit velen. Overal ter wereld houden biologen zich bezig met research, er op gericht om de visserij een nieuwe toekomst te geven. Zo tracht men in Engeland vissoorten, die in grote populaties voorkomen maar-nog-niet gegeten wor den, aan de consument voor te zetten. Dit zijn vaak diepzeebewoners. Zoals de „rattail", het dier dat griezelig veel overeenkomst vertoont met de staart van een rat, maar zich volgens kenners uitstekend laat smaken. Leo J. Leeuwis Dezer dagen wordt aan de oostzijde van het NS Maliebaan-emplacement te Utrecht een begin gemaakt met de bouw van een nieuw overdekt perron voor het Spoorwegmuseum. Een 30 meter lange en 2 1/2 meter brede voetbrug zal de verbinding vormen tussen dit nieuwe perron en het bestaande museumcomplex. Het perron krijgt een overkapping met een lengte van 130 meter en aan weerskanten een spoor. De mogelijkheid voor het overdekt opstellen van museummateriaal wordt hierdoor met 260 meter vergroot. kosten van het gehele werk, dat in middels is aanbesteed, bedragen ruim f900.000,-. De bouw is voorbereid door de afdeling Staalbouw van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. De aannemer hoopt eind juli of begin augustus met het werk gereed te zijn. Nadat pogingen om een oude kap te vinden, die uit historisch oogpunt ge schikt zou zijn als museumkap, als technisch en financieel onhaalbaar moesten worden opgegeven, is be sloten de nieuwe kap volledig gelijk te maken aan die van het eerste perron om de eenheid van beide te accen- Kinderen in Holy houden actie voor veilig kruispunt VLAARDINGEN. Naar aanleiding van het dodelijk ongeval op 16 april op het kruispunt Reigerlaan bij het zwembad Holy, hebben een aantal kinderen het initiatief genomen een handtekenin- genaktie te starten. Door deze actie willen ze aantonen dat veel bewoners van Holy voor de bevei liging van het kruispunt zijn. Zij willen de gemeente vragen op korte termijn veiligheidsmaatregelen te nemen. De eerste 600 handtekeningen werden dinsdag 23 april aan de commissie voor verkeer aangeboden. De verwachtingen dat de tentoonstelling „Tuinplezier" inde Rivièra- hal in Diergaarde Blijdorp veel bezoekers zou trekken is wel bewaarheid. Van 5 tot en met 16 april, dus 12 dagen, hebben ruim 70.000 bezoekers de tentoonstelling bezocht. Door dit evenement heeft Diergaarde Blijdorp wat het bezoek betreft een ruime voor sprong op vorig jaar. Tot op heden passeerden 225.000 bezoekers de poorten van Diergaarde Blijdorp (vorig jaar waren het 200.000 personen). Hiermee staat Diergaarde Blijdorp door het bezoekersaantal van Pasen 1974 als derde genoteerd van alle toeristische instellingen in Nederland, nl. achter Keukenhof en Madurodam. Meertong? Regering De kuil (pak haring) komt aan boord. .naamste waren: twee Aziatische Goud- kaaten. drie Moeraskatten, twee Sumatraan se tijgers, vier Emoe's, drie Dwerggeiten, drie Boommarters, één Indische antiloop, één Dwergzebu en één giraffe. Twee pasge- Siberische tijger bij de moeder moest wor reggehaa ie Win wijk als botaniscl i De 6000 r< vele aantrekkelijke stukjes hoogd en hier zullen 600 vas 3e tentoonstelling ..80s en H 21 mei te bezichtigen. Tot n >ijna 10.000 personen het Mui igen kweek 1 Hei" is nog tot hebben Meer dan 80 schoolklassen zijn rondgeleid In voorbereiding is, dit in samenwerking mei het Rijksmuseum Twente te Enschede, eer tentoonstelling van tekeningen en schilde rijen van dierenschilders zoals Kuhnen er tueren. Immers de twee perrons worden door vijf sporen, waaronder twee geëlectrificeerde hoofdsporen, van elkaar gescheiden. De voetbrug zorgt dus niet alleen voor een veilige overloop maar biedt de bezoeker tevens een blik van bovenaf op het levende spoorwegbedrijf. De - nu nog hoofdzakelijk goederen - treinen rijden zogezegd dwars door het De bouw van de tweede kap staat niet op zichzelf. Ze vormt een onderdeel van een groter uitbreidingsplan voor het museum. Dat plan omvat ook het optrekken van een nieuw gebouw dat in de toekomst, samen met het Malie baanstation, de museumcollecties zal huisvesten. Daarmee samenhangend zal te zijner tijd ook de doelstelling van het Spoorwegmuseum worden uit gebreid. Nu houdt het museum zich bezig met de geschiedenis van de spoor- en tramwegen en toont het bovendien een aantal moderne technische aspecten van de Neder landse Spoorwegen. Het ligt echter in de bedoeling een ruimer gebied te gaan bestrijken en het museum uit te bouwen tot een Openbaar Vervoers- museum. Naast een overzicht van het openbaar vervoer in deze tijd, zal er ook een grote plaats worden ingeruimd voor de toekomstplannen op dat ge bied. Dan zullen naast tram en trein ook metro en bus in het museum vertegenwoordigd zijn. Staal, beton en hout Het skelet van beide onderdelen wordt uitgevoerd in staalbouw. De perronkap krijgt een dak van betonnen kassetten- platen met in het midden over de gehele lengte een zadeldakvormige lichtkap. Aan de boven-buitenzijde zorgen draadglaswanden over de halve hoogte voor bescherming van de museumobjecten tegen maartse en andere buien. Hout vormt het hoofd bestanddeel van de voetbrug, waarvan de borstwering uit donkerbruin ge conserveerde delen zal bestaan. De De herdenkingsplaat, aangeboden door de leden van het vierde en het achtste regiment van de veldartillerie aan de leiding van de kazerne waar deze regimenten eens gelegerd waren. SCHIEDAM De Tweede Wereldoorlog bestaat voor velen slechts in een vage zitten in het opzoeken van oud-gedien- herinnering. Anderen weten alleen de feiten die in geschiedenisboeken staan. den. Hoewel het lange tijd geleden is dat de oorlog heeft plaatsgevonden, zijn er nog vele Nederlanders die hun herinneringen hebbcty Een opvallend feit is dat bepaalde groepen van de Nederlandse bevolking die tijdens de oorlog veel met elkaar te maken hadden, ook nu nog een hechte band hebben. De groep die waarschijnlijk tot een van de grootste behoorde en waarvan bijna iedereen te lijden heeft gehad onder de Duitse bezetting, is die van de militairen. Slechts enkele dagen was er sprake van verzet, maar die korte tijd en de tijd van internering, was voldoende om vriendt 7 voor het leven te maken. Opzoeken De band die door al de gebeurtenissen van de oorlog gevormd werd is daarvan ook nu nog vaak aanwezig. Ieder oud legeronderdeel orpniseert heden ten dage nog regelmatig een reünie voor de oud-gedienden. In Schiedam woont, naar zijn zeggen, de organisator van Nederlands grootste reünie voor militairen die in de Twee de Wereldoorlog hebben gediend. Het is de heer Wolthuis. Al jaren besteedt hij zijn vrije tijd aan het snuffelen in archieven, op zoek naar gegevens van oud-strijders voor het Vaderland. Gedurende de oorlogstijd was hij gele gerd in het vierde regiment van de artillerie in Ede. Na de oorlog verwa terde het contact van de groep. Daar om werd vrij snel na de oorlog begon nen met het organiseren van reünies en in 1952 begon de heer Wolthuis te helpen met deze taak. Het organiseren van zo'n reünie op zich is niet zo erg moeilijk, maar de meeste tijd gaat VLAARDINGEN De kleurige historische kleding, die vorig jaar zo vaak in de Vlaardingse straten te zien is geweest, hangt nu ongebruikt in de kast. Voor de meeste eigenaressen en eigenaren zou het spijtig zijn, wanneer die japonnen en kostuums geen dienst meer zouden doen. Velen hebben dan ook de vraag gesteld wanneer zij de gelegenheid zouden krijgen, die kleding te verkopen Die gelegenheid doet zich thans voor als antwoord op het beroep dat vanuit Leiden /dat dit jaar het 400-jarig ontzet viert) gedaan werd 00 de Commissie Historische Kostuums. In samenwerking met het Vlaardingse Gemeentebestuur worden er twee inzamelingsdagen gehouden in Het Redershuys. Westhavenkade 45. Men kan daar kleding ten verkoop aanbieden, waarvoor men zelf de vraagprijs vaststelt. Voor Je afgegeven kleding krijgt men een ontvangstbewijs. De tijden zijn als volgtkleding inleveren (tegen ontvangstbewijs) op donderdag 2 mei. 's middags tussen 2 uur en hal) 6, 's avonds tussen 7 en 9 uur, en voorts vrijdagmiddag 3 mei tussen 2 uur en lialf zes. Uitbetaling van de koopprijzen en teruggave van onverkochte kleding één week later. n.l. op donderdagmiddag 9 mei tussen 2 uur en half 6 en op vrijdagmiddag 10 mei tussen 2 uur en half 6. Ontvangstbewijs meebrengen. Men wordt verzocht elke japon/kostuum afzonderlijk in een plastic zak te verjiakken, de maat op te geven of (bij kinderkleeding) voor welke leeftijd de kleding bestemd is. De heer Wolthuis: „Ik ben, naar ik weet de enige Nederlander en tevens oud-militair, die toegang heeft tot de archieven van het ministerie van defen sie. Ze hebben daar grote bakken met namen van alle militairen, vanaf 1890. Ook is er een verdeling van regimenten en daar duik ik in als ik in Den Haag ben. Ik schrijf dan de naam, het adres en de geboortedatum op. Veel heb je er niet aan, want iedereen is getrouwd en verhuisd. Maar het is een begin. Dan stuur ik een stencil naar de betreffende gemeente met daarin het verzoek na te gaan of de persoon verhuisd is, en als dat zo is, naar welke plaats. Na verloop van tijd krijg je de formulieren tgrug. Je stuurt ze op naar bijvoorbeeld Leeuwarden en het komt terug uit Amsterdam, want als de persoon in kwestie verhuisd is naar een andere gemeente, wordt het formulier naar die gemeente doorgestuurd" Snuffelen Zo heeft de heer Wolthuis in de afgelopen jaren al een man of 7000 opgespoord. Allemaal uitnodigingen voor een reünie kan haast niet In praktijk komt het er op neer dat er een kleine 2000 man op zo'n dag komen. Dat is naar de mening van de heer Wolthuis meer dan genoeg, omdat er geen plaats is voor nog meer. Op onze vraag of een reünie een bepaald thema draagt, antwoord hij ontkennend. Het komt er op neer dat er gezamenlijk gegeten wordt en daarna is er voor iedereen de mogelijkheid om „elkaar" te ontmoeten. Het woord „elkaar" moet in dit verband niet letterlijk gezien worden, omdat het vaak ont moetingen zijn tussen mensen die el kaar al laren niet gezien hebben en elkaar niet meer kennen. Maar nog niet alle namen zijn verzameld en om ze allemaal in het archief van de heer Wolthuis te zien, zal nog wel enige tijd duren. Door al dat snuffelen in archie ven heeft de heer Wolthuis de nodige kennis opgedaan over de geschiedenis van het regiment. Daarover heeft hij na veel „archiefwerk" een stuk geschre ven onder de titel „de geschiedenis van het vierde regiment Veldartillerie".

De Havenloods | 1974 | | pagina 4