folnl TW HAWNT/mm Vragen over bebouwing terrein Liduinakerk UJJJ U MJMh JljxxV Jul«lA/l/JLIi9 Piet de Bruin: „Mensen werken diefstal vaak in de hand" (i V Vechten voor een plaats Van nachtwaker tot bewakingsdienst is maar één stap KUNSTGEBITTEN JanvanderHnlst Behang massief eiken meubelfabriek Oisterwijk^ PSP neemt geen deel aan kern-programma Ik rUITLATEN-1 Hair" tn de Doelen Donderdag 2 mei 1974 23e jaargang no. 22 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 SCHIEDAM Op het bureau van Piet de Bruin staat het beeld van een nachtwaker uit vroeger jaren zoals men die wel kent van afbeeldingen. Gesierd met een hoge hoed en een ratel in de hand. De nachtwaker fungeerde vroeger ook als tijdaanwijzer. Hij vertelde „hoeveel de klok had". De nachtwakerij en al hetgeen daarmee verband houdt, is helemaal anders geworden. Daar weet Piet de Bruin van te vertellen. De eerste Schiedamse Bewakingsdienst met de firmanten Piet en Jan de Bruin bewaakt in Delft en Schiedam dertienhon derd objecten, waarvoor in totaal 130 personeelsleden zijn ingeschakeld. Gegroeid uit een simpele nachtwa- kingsdienst, opgericht door wijlen Piet de Bruin op 28 juli 1916, strekt de bewaking zich nu uit tot o.a. de universiteitsgebouwen in Delft en grote bedrijven en werven in het Waterweggebied. Het nachtwakertje Het begon allemaal heel simpel door wijlen Piet de Bruin, wiens naam overi gens zeer nauw verbonden is met de politieks geschiedenis van Schiedam. Bijzonder actief was Piet de Bruin, toen de S.D.A.P. een partij „in de groei" was. Hij stond voor deze partij in de voorste gelederen en verwierf grote faam en bekendheid. In 1916 werd Piet gemeenteraadslid en hij be kleedde dit ambt gedurende 25 jaar. Het grootste deel van die periode was hij wethouder van onderwijs en sociale zaken. Ook was hij lid van Gedeputeer de Staten. „Wij hebben de politiek losgelaten. Dit houdt niet in dat wij er geen mening over hebben. Ze hebben mij al eens gevraagd raadslid te worden, maar ik voel er niets voor". De gewone bewakingsdienst eist alle aandacht van de gebroeders en hun medewerkers. Politiek is er daarom dus niet meer bij, maar niettemin leeft bij de oudere Schiedammers de naam van Piet de Bruin als politicus nog steeds Vreemd Met het nachtwaken zelf is het eigen lijk een beetje vreemd gesteld. De bewakingsdienst wordt bijna altijd ge associeerd met hetgeen in deze tijd J. COMMIJS JR. Telefoon 23.93.56 SPÉCIAAL IN 1 RUITERSPORT ARTIKELFN tienermeubels REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25.- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3, 6, 8 en 9 en buslijnen 32, 34, 39 en 49. Rotterdam in kleur Het fotoboek van Rotterdam met meer dan honderd kleurenplaten die elk facet van onze stad belich ten is ook per giro verkrijgbaar. Inclusief portokosten gelieve u f 10,75 over te maken op giroreke ning 18.3.44 ten name van De Havenloods te Rotterdam met ver melding „fotoboek". „wijkbewaking" heet. De mannen die 's nachts aan de deuren van de winkels voelen of ze wel gesloten zijn, of de lichten uit zijn, of waterkranen open staan en of er soms een inbreker aan het werk is. Dat was óók de taak van de ouderwetse „nachtwaker" de man die vroeger met de ratel rondliep om uit te roepen „De klok heit één". Of al naar gelang het uur van de nacht. Andere taken van een nachtwaker: alarmeren bij brand en andere gevaren voor de bevolking. De tijd ligt ver in het verleden. De wijkbewaker is er nog steeds, maar er zijn bij de E.S.B. maar bedrijven, kantoren, opslagplaatsen, enz. worden door de mensen van de F.S.B. gecon troleerd. Deze manier van wijkbewaking neemt echter steeds meer in betekenis af. Het wordt voor veel bedrijven en zaken erg duur", zegt Piet de Bruin. De lonen en bijkomende kosten zijn sterk gestegeen en dan neemt men vaak het risico van meer narigheden. De gemeentebedrijven en kantoren worden waarschijnlijk om die reden niet bewaakt". Namen worden niet genoemd, maar Piet de Bruin wil toch wel een en ander kwijt. Bijvoorbeeld over het groepje diefjes van zo'n jaar of zes, dat niet zo lang geleden kon worden opgespoord na tal van inbra ken en diefstallen in scholen, kantines „Vroeger waren het meestal de oudere mensen die uit stelen gingen, ook wel uit narigheid en armoe. Tegenwoordig zijn het meer de jonge lieden van nog geen twintig die er op uit gaan, soms omdat ze teveel geld uitgeven, soms uit sensatie. Er wordt ook weieens ge roofd en vernield in scholen, omdat men een pest aan die school of onder wijzer had of heeft". Dan weer terugtredend naar het verle den: „We zijn eens drie maanden op jacht geweestnaar inbrekers, die het vooral op villa's en grotere huizen in Schiedam hadden voorzien. Uiteinde lijk kon een man in een woning aan de B.K. laan worden gearresteerd. Het systeem was, dat iemand eerst ging aanbellen des avonds en controleren of er iemand thuis was. Weet u, vroeger wist je al gauw in welke hoek je een verdachte moest zoeken, je kende je mannetjes. Dat is er tegenwoordig niet meer bij; ze zitten vaak in kringen, waar je geen inbrekers en dieven zou verwachten", stelt De Bruin. Uiteraard doet de bewakingsdienst niet zozeer aan speurwerk, dat is het ter rein van de politie, maar ook voor een bewakingsdienst is het gemakkelijk te weten waaróp en op wie je letten Bewaking De belangrijkste dienst van de E.S.B. is de z.g.n. „postenbewaking". Dat bete kent het waarnemen van portiers- en bewakingsdiensten bij grote bedrijven, werven, opslagplaatsen enz. Alleen voor deze postenbewaking, zijn 120 man in dienst in het gebied Schiedam, Vlaardingen, Maassluis tot in de Bot lek. Zij vervullen ook brandwachtdien sten. Het zijn mensen, die een vakkun dige opleiding of diploma hebben, zoals Ê.H.B.O., brandwachtdiploma, kunnen werken met persluchtmaskers, ook wel enige talenkennis bezitten. Zij doen dienst voor korter of langer tijd in diverse posten. In Delft ontvangen de gebouwen van de technische hoge school een speciale bewaking, waar voor gebruik wordt gemaakt van auto patrouille. Welvaartshow De Bruin; „Weet u wat gevaarlijk kan zijn? Dat mensen die des avonds een stukje welvaartshow weg zitten te ge ven. Met open gordijnen, volle lichten kostbare stukken, zoals schilderijen, serviezen, enz. voor een ieder presente ren. Alle kans zit er dan in, dat er een keer wordt ingebroken. Én dan de praatjes! Mensen die weten te vertel len, dat ergens in een woning of kantoor een muurkluis zit met veel Piet de Bruin geld. Dat kan een aanmoediging zijn zoals we het eens hadden in een woning, waar men naar zo'n muur kluisje zocht en er kostbare schilde rijen bij vernielde. Over de samenwer king met de politie zijn de gebroeders Do Bruin vol lof. „Wij hebben de prettigste contacten en dat is ook in ons bedrijf onmisbaar", stellen zij. De reeds eerder genoemde Wet op de Weercorpsen, stelt eisen aan bewa kingsdiensten. Vroeger kon iedereen op een goeie dag een nachtwakerij beginnen; dat is er niet meer bij. Merkwaardig genoeg, is genoemde wet ingesteld vlak voor de jongste oorlog met het oog op de bekende weercorp- zoals door de N.S.B. was opge- i woot.-A. de.andere.kant. Bewakingsdiensten vallen nu nog steeds onder genoemde weercorp sen De gebroeders De Bruin erfden dus eigenlijk een stukje bedrijf van hun vader, die 72 jaar mocht worden. In 1940 kwam Piet bij het bedrijf in 1955 gevolgd door Jan, waarna een firma werd gevormd. Het Delftse bedrijf wordt vanuit Schiedam bestuurd. Van „nachtwaker" tot bewakingsdienst is eigenlijk maar één stap. Bij wijze van spreken dan... La 't Hart. richt, met r icties OOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. TEL.010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond. T-v.-yjs Nieuwe commandant brandweer WANDKASTEN BANKSTELLEN TA EELS STOELEN»TV KASTEN DEKENKISTEN Toonzaal BERKEL RODENRIJS Noordeindseweg 116 (langs het water) Vrije toegang SCHILD AM De i de Schiedamse hrandwet W. (I. de Croot, zat in een speciale bijeenkomst van het brandweercorps en genodigden, donderdagavond 2 mei door burgemeester Roelfsema worden geïntroduceerd. De bijeenkomst vindt om half acht plaats in de recreatiezaal van het Slads- De heer De Groot is opvolger van commandant Passchier, die naar de Rijksbrandweerinspectie is overgegaan. De nieuwe commandant onderging vrijdagavond zijn Schiedamse „vuur doop" toen hij de leiding hij het blussingswerk van een forse brand in een stofferingsbedrijf aan de Groene- H AARIMPORT SCHIEDAM De ledenvergadering van de afdeling P.S.P.-Schiedam heeft besloten niet langer deel te nemen aan verdere onderhandelingen om te ko men tot een kern-programma voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Aan de in november van het vorig jaar gestelde essentiële voorwaarden op dat nunt is door de afdelingen van de P.v.d.A. en P.P.R. niet voldaan, aldus P.S.P.-secretaris Eiso Blauw. Deze voorwaarden hielden in het tevoren noemen van namen en porte feuilles voor toekomstige wethouders. Mede door de onduidelijkheid over de wethouderskeuze, maar ook gezien de ervaring in de overlegfase, twijfelde de ledenvergadering ernstig aan het rende ment van de uiteindelijke samenwer king. Het vertrouwen in de werkelijke uit voering van de gestelde punten op het gebied van openheid en inspraak, is steeds kleiner geworden. Men was dan ook van mening dat de punten waarop eventueel een compromis kon worden aangegaan, onverkort moeten worden gehandhaafd. Het wordt wel betreurd, dat gezien de grote lijnen voor wet houdersnamen het tot een breuk moest komen. teerd voor de verkiezingen. Evenwel zullen andere progressieve partijen worden gesteund, waarin men bepaal de punten herkent. RUTOQfinOEn uit lijnen balanceren /chokbreker/ ®J| Excel/lor Deinden Van Piem/dij kuieo23 Rotterdam 299222 Muziekschool viert eeuwfeest SCHIEDAM - De Schiedamse Muziek school bestaat dit jaar een eeuw. Er zullen ter gelegenheid hiervan drie muzikale manifestaties plaats vinden, waarvan de eerste op 15 februari plaats Op vrijdag 10 mei is het de beurt aan de leerkrachten. Dit concert zal wor den gegeven in de Magnalia Dei-kerk aan de Alberdastraat. Door vijftien docenten wordt aan dit concert mede gewerkt. SCHIEDAM De Schiedamse watersportbeoefenaars zitten met problemen. Dat is in feite reeds jaren het geval, maar nu de watersport steeds meer belangstel ling trekt, vergroten deze zich. Het is bekend, dat sinds jaren in de grote jachthaven nabij de Maasboule vard, het bordje „vol" is gehesen. Ieder plekje aan steiger of kademuur is bezet, door de merendeels grote jachten, die het op de Waterweg, Botlek of elders zoeken. Er zijn lange wachtlijsten van jachtbezitters, die met hun jacht of scheepje geen raad weten om aan een ligplaats te komen en ook de win terberging geeft zorgen. De vier verenigingen die in de jachthaven de vaartui gen zo mogelijk aan een plaatsje gaan helpen, zijn volgeboekt en kans voor nieuwe gegadigden is gering, tenzij iemand een plaatsje vrij maakt. Alhoewel de situatie in de grote jachthaven al erg benauwend is, niet veel beter is het gesteld met de ligplaats voor de meer kleinere boten van de mensen die hun vertier op de binnenwateren zoeken. Water sportvereniging De Schie is al vele jaren bezig om voor de leden wat meer ruimte ter .beschikking te krijgen, maar tot nu toe zonder al tevi el succes. Plannen zijn er wel, maar zoals gewoonlijk niet de financiën. Uit de vermaarde „watergeldenpot" wil de gemeente raad een bedrag van ongeveer f 250.000,— halen voor het maken van een nieuwe haven ter) behoeve van de watersporters. Die haven wordt dan gegraven aan de noordzijde van het station. Momenteel zijn de plannen nog in bespreking, ook met de vereniging en de dienst van openbare werken, die de plannen heeft ontworpen. Tot zolang moeten de scheepjes nog ergens langs de boorden van de Schie een ligplaats trachten te vinden. Of nog voor het volgend seizoen de haven gereed zal zijn, is nog een open vraag. ImwimiaaaaaaaaamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaamiaaaaaaaaaamiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaI Noordsingel 91-93 010-242075 SCHIEDAM - Enkele bewoners van de Hofjes van Belois hebben onlangs een bejaar denkoor opgericht in samenwerking met het bestuur van de hervormde vrouwendienst van wijk II. Op zes mei 's middags om vier uur wordt de eerste bijeenkomst gehouden in de N.H. Opstandingskerk. De diligente is mevrouw Leenders. MAASKANT BEHANG Gezelligheid peiYu\ SCHIEDAM B en W van Schiedam zijn van oordeel, dat de ingediende schetsplannen voor bebouwing van het na sloping van de Sint Liduinakerk vrij gekomen terrein aan de Nieuwe Haven, niet in strijd zijn met de daar geldende bestemmingsregeling en voorschriftens voor de bebouwde kom, noch met de plannen voor de binnenstad. In genoemde schetsplannen zijn opgenomen het stichten van een gebouw met 75.000 m3 inhoud, waarvan 2810 m2 kantoorruim te, 1835 m2 winkels en showrooms, 142 woningen en aanleg van 163 parkeerplaatsen. Aanvankelijk is door de nieuwe eige naar van het terrein ook gedacht aan bouw van een hotel, maar later zijn de plannen gewijzigd. Omtrent een en ander zijn door het gemeenteraadslid mevr. M. A. C. Taverne-van Campen aan het college vragen gesteld, waarbij o.a. wordt geïnformeerd naar de gewij zigde bestemming, afmetingen enz. De gemeenteraad zou het bebouwingsplan Wij zijn erin geslaagd om samen met het Nederlands Theaterbureau nog éénmaal de wereldberoemde musical „Hair" naar Rotterdam te halen. Na een tournee in meet Jan dertig landen komt de groep nog twee dagen naar ons land. Eén van deze dagen is be stemd voor een optreden in de Doelen en wel op DONDERDAG 9 MEI aan staande (aanvang 20.15 uur). „Hair" zal gebracht worden in de oorspronkelijke bëzetting die destijds in Londen van start ging, de gehele wereld bereisde en zich overal wist te versterken door het aantrekken van locale krachten. Indien er al sprake is van een boodschap van verbroedering dan werd die nooit beter gesymboli seerd dan door deze internationale cast van sterren uit Londen, New York, Berlijn, Tokio enz. Kaartverkoop; UITSLUITEND AAN DE KASSA'S VAN DE DOELEN. De toegangsprijs is vanaf f 7,50 tot en met f 20,-. Kassa's geopend van 10-16 uur, zon dags van 12-16 uur, telefonisch vanaf 12 uur onder nummer 13.24.90. dienen vast te stellen, meent zij. In antwoord hierop stellen B en W, dat aanvankelijk ook is overwogen het stichten van een kantoor met 10.000 m2 oppervlakte. Een en ander is ook reeds ter sprake geweest in de commis sie voor stadsontwikkeling. Hoewel omtrent de vormgeving, om vang en situering meningen kunnen verschillen, zijn de schetsplannen niet in strijd met de bestemming van het terrein. Het college heeft de bevoeg dheid om nadere eisen te stellen om trent inrichting en bestemming van gebouwen en gebruik onbebouwde perceelsgedeelten. Evénwel heeft het college aan de hand van genoemde schetsplannen geen aanleiding gezien, om zodanige eisen te stellen en van een verandering van gestelde eisen, is dan ook geen sprake. Het college stemt to dat het stads beeld door de bebouwing van het terrein, ingrijpend zal wijzigen. Soepel heid op bebouwingsschema is nood zakelijk, wil geen verstarring plaats vinden, hetgeen juist het geval is op het genoemde zeer markante punt in de binnenstad, dat reeds zo lang een storend aanzicht heeft. De bouwaanvraag dient uitsluitend te worden getoetst aan de Bebouwings voorschriften en geformuleerde be stemmingen. Het ligt dan ook niet in het voornemen van het college, aan de gemeenteraad een voorstel te doen tot treffen van maatregelen met betrek king tot die bebouwingsvoorschriften. Overigens wordt nog medegedeeld, dat een opnieuw gewijzigd schetsontwerp is ingediend voor de bebouwing dat in de commissie voor stadsontwikkeling nader zal worden behandeld. modem behang HUNTENBURG Hoogstraat 45, tel. 26.23.41

De Havenloods | 1974 | | pagina 1