li Plan voor 120 goedkope woningen in binnenstad PvdA/PPR wil bevolking meer bij beleid betrekken Teun Kornaat „De Killer Havo voor Maassluis betekent erkenning als regionale kern Het legioen is klaar voor nieuwe daden van Feyenoord Jan van der Holst Behang M 8 en W in onderwijsnota Nog enkele plaatsen voor musical Hair dinsdag 7 mei 1974 23e jaargang no. 23 EDITIE SCHIEDAM ÏINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 VLAARDINGEN - Nog deze maand zal de inspraakprocedure op gang komen voor een project nieuwbouwwoningen in de binnenstad. Het gaat om 120 woningen, die gebouw zullen worden op het terrein bij het West-Nieuwland, Jac. van Dijkstraat en Maassluisedijk en aan de Broekweg. Dit deelde wethouder M. Mooij van stadsontwikkeling donderdagavond tijdens de raadsvergadering mee. De werkgroep Wijkbelangen VOP had in een open brief aan het college vragen over het plan gesteld. Donderdag 21 maart hebben vertegen woordigers van 59 door minister Gruy- ters uitgenodigde gemeenten een ge sprek gehad met de bewindsman over extra subsidie op nieuwbouwwoningen met lage huren, speciaal voor kaalslag- gebieden in oude binnensteden. De werkgroep Wijkbelangen VOP schrijft in de open brief: „Uit de krant hebben we vernomen dat ook Vlaar- dingen voor deze subsidie in aanmer king komt en dat wethouder Mooij naar deze bijeenkomst is geweest. Dat is dan ook alles wat we ervan gehoord hebben. Vlaardingen zwijgt als het graf, alsof er niets aan de hand is, alsof er in het Centrum en Oost geen enor me kaalslaggebieden liggen". Op vragen van de raadsleden Jos Noordhuizen en Gerard Schut deelde de wethouder mee, dat er een plan ligt architectenbureau uit Voor- afgevraagd of er voor Vlaardingen mo ten) op 1 november kan worden ver- dienen. Deze plannen bleken, aldus leend. wethouder Mooij, niet haalbaar in het De eis van de minister is, dat er goede kader van het woningbouwplan van de en goedkope woningen moeten wor- minister, den gebouwd. Mooij: „We hebben ons burg voor 120 woningen. Dit plan zal zo snel mogelijk aan de bevolking worden voorgelegd. Er moet snel ge werkt worden, want op 1 juni moeten de plannen bij het ministerie worden ingediend. De behandeling van dit experimentele woningbouwplan duurt vier maanden, zodat de subsidie (f 300,- per woning per jaar plus een extra bijdrage voor de hoge grondkos- (j OOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend, i JEL. 010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond. gelijkheden waren. Op dat moment (21 maart) hadden we nog geen plan nen klaar. Het huidige plan is een aantrekkelijk plan met huurprijzen van f 225,- tot f 250,-, volgens de voorlo pige berekeningen". De plannen omvatten 120 woningen, waarvan 30 eengezinshuizen met tuin, 30 benedenwoningen met tuin en 30 bovenwoningen met een terras (ter compensatie). Er zijn enkele varianten in woninggrootte. De raadsleden A. Cornelisse en me vrouw J. J. van Gent drongen aan op een snel antwoord van de wethouder aan de werkgroep Wijkbelangen VOP. Er moet op korte termijn duidelijkheid komen over wat er in Vlaardingen gaat gebeuren. De VVD-fractie-leider J. Madem vroeg de wethouder in hoever re ook Vlaardingse architecten de gele genheid hebben gekregen plannen in te Avondopenstelling bureau paspoorten VLAARDINGEN - Gedurende de maanden mei, juni en juli zal het bureau paspoorten van de le afdeling der secretarie van Vlaardingen op vrij dagavond voor het publiek geopend zijn van 7 tot 9 uur. Het paspoort of de toeristenkaart, op vrijdagavond aangevraagd, kan vanaf de volgende woensdag worden afge haald. Nodig zijn bü aanvragen het oude reispapier, 2 recente foto's en f.38,— voor een paspoort of f. 14,50 vooreen toeristenkaart alsmede voor minder jarigen de toestemming van ouders of voogd(es). De kampioensploeg van HVO. HVO kampioen rt Hemelvaartsdag, hebben bur gemeester en wethouders vrijdag 24 mei a.s. als marktdag aangewezen. Werkzaamheden aan riool Honnerlage Gretaiaan SCHIEDAM - Op 6 mei 1974 zal een begin worden gemaakt met het ver nieuwen en het op peil brengen van de riolering in de Burgemeester Honner lage Gretelaan, met name in% het ge deelte dat ligt tussen de Parkweg en de Jan van Zutphenstraat. De werkzaamheden zullen, naar ver wachting, ongeveer 6 weken in beslag nemen. Bedoeld weggedeelte zal voor de duur van het werk afgesloten zijn voor het doorgaande verkeer, zoals met borden zal worden aangegeven. Het verkeer kan gebruik maken van de Mgr. Nolenslaan en een deel van de Jan van Zutphenstraat, waar dan tijdelijk een parkeerverbod zal zijn. MAASSLUIS - „Als de ouders een kind komen opgeven voor de school zou onder andere de voorwaarde gesteld moeten worden: het kind wordt tot de school toegelaten als beiden, vader en moeder, tenminste één dag per maand de school bezoekt en meewerkt aan het onderwijs". Dit zo stelt wethouder J. Smit in de dezer dagen verschenen onderwijsnota voor de gemeente Maassluis, moet een uitgangspunt zijn voor het onderwijsbeleid. „Als we stellen dat zoveel mogelijk mensen bij het onderwijs betrokken moeten worden, dan geldt dat in de eerste plaats voor de ouders. Zij zijn verantwoordelijk voor de opvoeding van hun kinderen en hebben de school gekozen als cijfers, kernpunt daarbij is de gemid- een stuk verlenging van hun opvoeding". becijferingen voor de toekomstige be- Het zou wenselijk zijn, aldus het colle- hoeften aan lokalen voor kleuter- en ge, als een didacticus wat inetr de basisonderwijs, en de integratie van eenheid van de lagere scholen te Maas- beide soorten onderwijs. Verder is een sluis zou bevorderen. Er wordt een wetsontwerp voorbereid,' dat voorziet in een nauw samengaan van de onderwijssoorten. Verwacht wordt dat de integratie kleuter- en basisonderwijs na 10 jaar voltooid zal zijn. Pogingen tot integratie vinden momenteel plaats op de openbare kleuterschool „de Blokkendoos" en de openbare lagere Prins Willem Alexan- derschool. Prognoses Bij de berekening van de noodzakelijke schoollokalen moet rekening gehouden worden met de veranderde prognose- De onderwijsnota behandelt in hoofd zaak de scholenbouw in Maassluis. De kwantiteit en de kwaliteit daarvan worden door een aantal factoren be paald. Een voortdurende zorg is de kwantiteit. Hebben we vandaag genoeg scholen? Kernpunten van dit vraag stuk zijn: bevolkingsgrootte, de gezins- dunte, de planologische opzet, de veranderingen in de wijk, die van invloed zijn op de hoeveelheid leerlin gen, die er nu en morgen in wonen, In de nota beperkt het college van B. en W. zich tot een aantal nieuwe delde gezinsgrootte. De leeftijd om tot de kleuterschool te worden toegelaten is steeds vier jaar geweest. Niemand kan zekerheid geven, dat een verdere verlagen van de toelatingsleeftijd wel of niet zal worden ingevoerd. Er zijn stemmen opgegaan om de 3-jarigen toe Integratie SCHIEDAM f De PPR (Politieke Partij Radikalen) heeft een samenwerkings- program met de PvdA uitgebracht voor de jaren 1974 tot 1978. De voornaamste doelstelling van de twee partijen is de direkte betrokkenheid van de burgers bij de totstandkoming en uitvoering van beslissingen. Er moet daarom een inspraak procedure komen, die de burgers al in een vroeg stadium betrekt bij de besluitvorming. Enkele punten, die de politieke par tijen in hun samenwerkingsprogramma noemen om de inspraak voor de burge rij te bevorderen zijn: het opzetten van een communicatiecentrum, waar van uit een actief voorlichtingsbeleid zal moeten worden gevoerd; de wethou ders nemen het initiatief ten aanzien van de voorlichting en geven de voor lichtingsambtenaar daartoe opdracht; in de gemeentelijke verordeningen zal het instituut van hoorzittingen worden vastgelegd; alle gemeenteraadscommis sies zullen in principe openbaar moe ten zijn; het instellen van een perio diek vragenuurtje na de raadsvergade ringen; na de vergadering van B. en W. zal op een persbijeenkomst een samen vatting van de besluiten worden be kend gemaakt; ook de achtergrond stukken zullen in principe openbaar zijn; het verstrekken van informaties door ambtenaren aan burgers en raads leden dient in een verordening te worden vastgelegd; raadsstukken e.d. moeten tegen een symbolische vergoe ding verkrijgbaar zijn; er zal een recht van beroep gegevep worden op alle beslissingen van de burgemeester en wethouders. In het programma staat verder nog te lezen, dat de BB (Bescherming Bevol king) door de partijen wordt afgewe zen, omdat deze organisatie veel geld verslindt en dat door het in stand houden van deze instelling een bijdrage geleverd wordt aan een stuk koude- oorlogsdenken. Meer punten zijn: een grote service verlenen aan werkzoeken den; alleen grond verkopen aan sociaal aanvaardbare bedrijven (hulpmiddel hierbij kan het selectieve investerings beleid van het Openbaar Lichaam Rijn mond zijn); Financiën dat de begroting een leesbaar stuk moet zijn, ook voor niet ingewijden in deze moeilijke materie en dat bij een begroting ook een tekort mag zijn, omdat de behoeften van de bevolking voorop staan. De post representatieve doeleinden zal drastisch moeten wor den beperkt en elk half jaar moet er een gemeentelijk overzicht verschijnen van de uitgaven en de aktiviteiten. Welzijn wordt belangrijker geacht als welvaart en dat, zo wordt gesteld, heeft consequenties voor de planning van het beleid op vele welzijnsterrei nen. Tot deze consequenties moet dan gerekend worden het zodanig schep pen van condities binnen maatschappe lijke systemen, waardoor de bevolking actief betrokken kan worden bij de besluitvorming. In het programma wordt verder nog ruime aandacht besteed aan sociale dienstverlening, opbouwwerk, bejaar den, minderheidsgroepen, kinderop vang, gezondheidszorg, sport, cultuur, jeugd, onderwijs, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, oude wijken en bin nenstad, verkeer, recreatie, milieu. f SCHIEDAM - In het concept van de samenwerkingsovereenkomst van de PvdA en de PPR staat te lezen, dat de fracties van de deelnemende partijen een gezamenlijke fractievergadering houden en dat gevormde standpunten met betrekking tot het kernprogram ma door één woordvoerder zullen wor den vertolkt. Ook zal er een perma nent overlegorgaan gevormd worden, waaraan wordt deelgenomen door de beide partijen. Het hoofdstuk Algemeen behandelt onder meer de grondpolitiek. Er wordt gesteld, dat de grond eigendom moet zijn van de gemeente. De gemeente moet een actieve grondpolitiek voeren, dat wil zeggen, vroegtijdig aankopen en/of onteigenen. De grondpolitiek dient aangepast te worden, dat wil zeggen, de hoogte van de erfpacht is afhankelijk van de be stemming. Dit zal inhouden, dat de zwakkerep (waaronder sociaal-culture le instellingen en woningwetbouw) la gere prijzen zullen gaan betalen en de sociaal-economisch sterkeren hogere prijzen. De PvdA/PPR stelt, dat, als de vorming van een programcollege niet doorgaat, geen medewerking zal worden verleend aan de vorming van een progressief meerderheids- of minderheidscöllege. De voorkeur gaat uit met vijf wethouders, waarvan de Partij van de Arbeid 4 en de Politieke Partij Radicalen 1 wethouder zal leveren, mits de partijen elk tenminste twee raadszetels hebben. Ook willen de twee politieke partijen, dat iri het vervolg de gemeente geen overeenkomsten aangaat met commer ciële projectontwikkelingsmaat schappijen. De gemeente moet probe ren, de problemen zelf op te lossen. Een ander punt dat opgenomen is in het programma van de PPR en de PvdA is, dat van de stedebouwkundige eenheden, waaronder vallen de buurt, wijk, stadsdeel en het stadscentrum. Deze eenheden moeten eigen voorzie ningen hebben. Hiervoor moeten crite ria worden opgesteld en tevens moeten college de bestaande eenheden doorgelicht worden. Schiedam-noord dient beschouwd te worden als een. stadsdeel met de daar aan in overeenstemming te brengen voorzieningen, «oral op cultureel ge bied. Per 1 augustus 1974 zal de invoering van een havo voor Maassluis plaatsvin den. Dit betekent, zo stellen B. en W., de erkenning van Maassluis als regiona le onderwijskern. Het college is van oordeel, dat de scholengemeenschap verder zal moeten worden uitgebouwd en dat er ook behoefte bestaat aan een openbaar atheneum. Deze zienswijze wordt door het Openbaar Lichaam Rijnmond gedeeld. Inmiddels is een interim-rapport uitgebracht door de werkgroep VBO, ingesteld door Rijn mond. Onzekere factor is ook de voortgang van de woningbouw. Plannen en wo ningen te stichten in de omgeving van de Bilderdijklaan en de Haydnlaan en in de Steendijkpolder stuiten op be zwaren. Heel lang is landelijk als uit gangspunt genomen, dat voor het ge middeld aanbod permanente scholen konden worden gebouwd en dat een (plaatselijke) overloop door middel van semi-permanente lokalen diende te worden opgevangen. Hieruit blijkt dat juist het gemiddelde aanbod niet langer met een grote mate van zekerheid is vast te stellen. In dit licht is ook de kreet van wegwerpscho- leri verklaarbaar. Het aantal permanen te scholen zou tot het uiterste beperkt dienen te blijven, het overgrote deel der schoolgebouwen zou wegwerp- scholen dienen te zijn, scholen voor een korte gebruiksduur. Aarf dit onder werp zullen de komènde jaren nog wel vele studies gewijd worden, met name Het collegS is voorstander van de "*n de financiële kanten ervan. - - Wanneer het openbaar lager technisch onderwijs en het openbaar lager huis houd- en nijverheidsonderwijs aan de orde komen, zijn daarbij twee vragen van belang. In de eerste plaats is een regelmatige aanvraag van deze scholen zinvol te achten en dienen deze scho len, wanneer medewerking wordt ver kregen, met het openbaar mavo en havo (en atheneum) één scholenge meenschap te vormen? Middenschool-gedachte. Door het in- De zienswijze van de hoofdleidsters voeren Van dit schooltype, dat direct van de openbare kleuterscholen in aansluit op het gewoon lager onder- Maassluis dat het kleuteronderwijs een wjjSj en bestemd is voor de 12-15 algemene voorbereiding is op het lager jarigen, wordt het doen van een keuze onderwijs, wordt door het college van Van de beroepsrichting verlegd naar de B. en W. gedeeld. Te klassikaal lesge- psychologisch en pedagogisch verant- ven en het bezighouden van de kinde- woorde leeftijd van 15-16. ren past niet meer in het huidige kleuteronderwijs. Wenselijk is om het kleuteronderwijs meer te. programme ren, vooral in het zich richten op de lagere scholen. Ook in de eerste klas sen van de lagere scholen zal meer eenheid in het programma moeten komen. Eén en ander mondt uit in de integra tie van het kleuter- en basisonderwijs. VLAARDINGEN - HVO-trainer Jan van Buitenen een maand geleden: „De huidige situatie komt voor mij en voor heel HVO als een verrassing. We wilden dit seizoen eigenlijk alleen maar verder bouwen op hetgeen we tijdens de vorige competitie bereikt hebben. Maar wat gebeurt er dan: we gaan meedraaien in de top en dan zou het natuurlijk te gek zijn, wanneer je afhaakt onder het motto, dat je zo graag eerst wil bouwen". HVO heeft het gehaald. Een prachtig seizoen werd zaterdagmiddag in Oud- Beijerland afgesloten met een fenome nale 2-1 zege op Maasdam. In deze beslissingswedstrijd, die noodzakelijk was omdat beide verenigingen gelijk waren gefinisht, namen de Vlaardin- gers na de rust door Teun Koornaat de leiding (1-0). Maasdam kwam langszij, maar twintig minuten voor het laatste en zeker verlossende fluitsignaal kwam HVO definitief op winst door (weer) Teun Kornaat. De derde klas (zaterdag) KNVB werd nu dus een jaar eerder bereikt dan was voorzien in de planning. Deze stelling- name heeft HVO zeer waarschijnlijk de kracht gegeven om het treffen tegen Maasdam in winst om te zetten. Secre taris Sjaak HoOgendijk: „Omdat ik vorige week aanwezig was bij de wed strijd Maasdam-Hillegersberg hebben we de speelwijze van Maasdam kunnen analiseren. Het team heeft een sterk middenveld en dat hebben we zaterdag dus bewust trachten te nivelleren door vanuit de verdediging met lange trap pen het middenveld over te slaan". Ruim drieduizend toeschouwers aan schouwden de beslissingswedstrijd en kwamen met Maasdam tot de conclu sie, dat HVO terecht aan het langste eind trok. Sjaak Hoogendijk: „Uiter aard heeft de 4-0 zege op Schelluinen onze mensen het nodige zelfvertrou wen gegeven. Maar wanneer het tegen Maasdam anders was gelopen dan had het ons echt geen moeite gekost om over de teleurstelling heen te komen. Jan van Buitenen had ons al gezegd: verliezen we van Maasdam, dan is het voor mij toch geen verloren seizoen. Worden we gewoon volgend jaar kam pioen". Het liep allemaal even anders. Gelukkig maar. Volleybaltoernooi ambtenaren MAASSLUIS - In de Olympiabal wordt donderdag 9 mei een ambtena ren-volleybaltoernooi gehouden. In twee heren- en één damespoule zullen twee maal 26 wedstrijdsets van tien minuten worden gespeeld. Het toernooi begint om 18.30 uur. De finale-wedstrijden worden om 23.00 en 23.35 uur gespeeld. Omstreeks 24.00 uur zal de heer I. van der Knaap, wethouder van personeels zaken c.a. de wisselprijzen uitreiken. Zo'n twee dagen na het behalen overtuigende manier binnenhalen van het kampioenschap van Fey- van de landstitel 1974, de elfde enoord zijn de gemoederen weer keer voor Feyenoord in het be iets tot rust gekomen. De maan- staan van het betaalde voetbal. denlange spanning heeft hoogtepunt gevonden in het op Ledenvergadering NCVB-Ambacht VLAARDINGEN - Op woensdag 8 mei heeft de N.C.V.B. afd. Vlaardin- gen-Ambacht haar jaarvergadering in de zaal van de Immanuelkerk aan de Rotterdamseweg. Deze avond begint om 6 uur met een broodmaaltijd, terwijl de avondverga dering begint om 8 uur. Er wordt bingo gespeeld, waarvan het batig saldo bestemd zal zijn voor de fondsen. Groot was de vreugde bij de toe schouwers, alhoewel die blijheid eigen lijk pas zondagavond laat meer tot uiting kwam dan tijdens en na de wedstrijd zelf. Pas zondagavond op het stadhuisplein kwamen de ruim dertig duizend supporters en bewonderaars van de kampioensploeg los. Toen klonk massaal het „hand in hand kameraden", het heerlijke lijflied van Feyenoord, dat de laatste jaren eigen lijk zo weinig is gehoord. Evenals in 1970 na het behalen van het kampi oenschap werd er op de Coolsingel gedanst en gehost, gezongen, ge schreeuwd en getoeterd. Wellicht zullen deze momenten van vreugde zich de komende weken weer voordoen wanneer Feyenoord seizoen weer de grootse heldendaden van Fey enoord zoals drie jaar geleden in het toernooi om de Europa Cup I. Feyen oord heeft ondermeer in het duel tegen Twente getoond dat het rijp is voor dergelijke krachtmetingen. Rot terdam met Het legioen ziet het weer helemaal zitten. En wie eigenlijk ook niet?; Er zijn nog plaatsen verkrijgbaar voor de wereldberoemde musical Hair in De Doelen. Het is Uw laatste kans om dit evenement mee .Je beleven. De voor stelling is op donderdag 9 mei aan staande, aanvang 20.15 uur. De kaart verkoop is uitsluitend aan de kassa's van De Doelen, geopend van 10-16 uur, ook telefonisch vanaf 12.00 uur ondernummer 132490. ■aHMHHHM

De Havenloods | 1974 | | pagina 1