Bewoners Bijdorp onzeker over sanering van wijk li [j Technische bedrijven Schiedam gaan waterleidingen spuien MUYS "SCO KUNSTGEBITTEN Klok van carillon krijgt naam notaris Blaisse orgineel deetis parket. om zélf te leggen muy5& roggeband bur. Zaterdag Nationale Molendag «SSBsS^sS Jan van der Hulst Behang Eén jaar zonder Theater rDEMPERSn EXPOSITIE massief eiken meubelfabriek Oisterwijk donderdag 9 mei 1974 23e jaargang no. 24 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 Onderhoud huizen komt in geding SCHIEDAM Bijdorp, een kleine wijk met niet meer dan vijfhon derd inwoners. Juist door deze beslotenheid is het een gezellige hoek van Schiedam. Iedereen kent iedereen en daardoor is er een sterk samenhorigheidsgevoel van de bewoners. De wijk ligt verscholen tussen enkele drukke verkeersaders: de Rijksweg, de spoorlijn en Nieuwe Damlaan. Bijdorp zal echter niet eeuwig blijven bestaan, want het ligt ifi de bedoeling dat de wijk wordt gesaneerd. Wanneer weet teerde in deelname niemand en door deze onzekerheid zijn er veel mensen die een stichting, afwachtende houding aannemen wat betreft het onderhoud van de huisjes. Deze zijn bijna allemaal in het bezit van de bewoners zelf. kaartclub, BFC (Bijdorpse Footbal Club) die op 25 mei een toernooi organiseert, een ta/eltennisclub en een toneelgroep van amateurs die op 24 mei de eerste uitvoering geeft. Onlangs zijn er contacten geweest met de SSSN, de Stichting Samenlevings opbouw Schiedam Noord, wat resul- Bijdorp in de wSliltal Zes jaar geleden werd in de wijk de vereniging Bijdorp opgericht door o.a. dè heren Van Dooren en Blaauw die ook nu nog zitting hebben in het bestuur. De aanleiding van de oprich ting is dat een wijk als Groenoord al een wijkvereniging had opgericht. Ook vonden veel bewoners dat er eens iets gedaan moest worden aan de stinkende sloten, de speeltuin en het onderhoud van de straten. Al een jaar na de oprichting werd van gemeente zijde meegedeeld dat „men op de hoogte was van de wensen van de bevolking." De eerste activiteiten van de wijkver eniging waren het organiseren van kaartavonden en het in ere herstellen van oude gebruiken zoals paaseieren rapen, de intocht van St. Nicolaas. Zoals iedere vereniging, wilde ook Bijdorp een eigen wijkgebouw hebben. Na contact met de gemeente kwam er na enig dralen eén ruimte beschikbaar in de vorm van een houten lokaal. Voor dit lokaal en voor verbetering van o.a. de kleedaccommodatie op het sportveld, heeft de gemeente Schiedam een financiële steun verleend van honderdvijftigduizend gulden. Ondanks de beslotenheid van de wijk en het samenhorigheidsgevoel is het moeilijk de mensen bij de activiteiten te betrekken. De heer Blaauw zegt hierover: „Het is altijd zo jammer dat je de mensen bij de oren moet trekken om ze aan de activiteiten deel te laten nemen. Als je eens een tijdje niet zo veel organiseert, vragen ze: Komt er niet eens wat leuks? Maar als je dan wat leuks op touw zet komt er bijna niemand opdagen. Meestal is het de vaste kern die meedoet." afspraak te komen wat betreft het onderhoud. Wachten Maar na een jaar wachten, hebben de bewoners nog geen antwoord gehad. Zo is het ook gegaan met vragen over de Blauwe Brug. Deze brug is al tijden afgesloten voor het verkeer en wordt Het wijkgebouw Trefpunt Bijdorp, dat niet meer onderhouden. Het gevolg is door de leden van de wijkvereniging dat de brug op instorten staat. Het ligt zelf is opgezet, met hulp van een in de bedoeling om een deel van de gemeenteopzichter. Poldervaart te dempen en een ander deel te bestemmen voor de recreatie. Welk deel dat precies gaat worden is geleden besloot dit bedrijf te ver- nog onbekend. De bewoners van de wijk willen de brug, ondanks alles, graag behouden zien, omdat het een Financieel wil Bijdorp liefst zo onaf- typerend beeld geeft aan de wijk. Een hankelijk blijven. Dus geen subsidie ander probleem is onlangs opgelost. - Veel last werd namelijk ondervonden van een transportbedrijf in de Burge meester Veenstraat, maar enige tijd de gemeente voor de De leden van de vereniging (liefst 400 betalen f.1,50 per echtpaar per maand en voor kinderen wordt een kwartje betaald. Een financiële drempel is er dus niet. Door veel pro-deo werk van leden zijn de kosten niet hoog. Wel wordt er subsidie verkregen voor acti viteiten als op koninginnedag, maar dat zijn geen bedragen. Andere inkom sten komen uit de bar van het wijkcen trum het Trefpunt Bijdorp, waar jongeren gratis werk verrichten voor de vereniging. Zo wordt bereikt dat Bijdorp grootdeels „self-supporting'\ kan zijn. JAN VAN DER VEN Erg veel ongerief is er niet onder de wijkbewoners. Uit het gesprek blijkt Afdelingen dat veel bewoners zich zorgen maken O over de toestand van het wegoppervlak van de Spoorbaanstraat. Deze straat is namelijk privébezit, het onderhoud komt dus voor rekening van de eige naar. Maar voor hem loont het niet. Daarom hebben enkele leden van Bijdorp één jaar geleden een onder houd gehad met wethouder Bolmers en hebben gevraagd contact te zoeken met de eigenaar om met hem tot een Spreekuur voor bewoners in De Kreek De spoorbaanstraat, die privé bezit is. SCHIEDAM Gedurende een aantal weken heeft het huurombudsteam van de bewonersvereniging „Schiedam- West" iedere maandag huurspreekuur voor de bewoners van de wijk gehou den in centrum „De Kreek", Lange Haven 92. Nu de aktualiteit rondom het al of niet weigeren van de niet-verplichtende jaarlijkse huurverhoging wat aan het vervagen is, maar ook 'omdat op het TEGELS KIJKEN TEGELS KOPEN De laatste tegelmode bij tienermeubels REPARATIES 20-ka'r U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT^0, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3, 6. 8 en 9 en buslijnen 32, 34. 39 en 49. SCHIEDAM - Wanneer de in uitvoe- voor de acties, die hebben geleid tot ring zijnde restauratie' van het carillon een bijdrage van particuliere zijde aan uit de toren van de Grote of St. de restauratie. Dat zijn streven gedu- Janskerk voltooid is en de herstelde of rende vele jaren het resultaat hebben nieuwe klokken hun klanken c stad zullen uitstrooien, zal één van de klokken de naam dragen van notaris mr. A. S. H. ABlaisse. De in juli 1970 overleden notaris mr. Blaisse heeft jarenlang geijverd voor de restauratie van het Schiedamse klok kenspel dat zijn grote belangstelling en voorliefde had. Hij heeft veel gedaan gekregen van een algehele restauratie van het carillon, heeft notaris mr. Blaisse helaas niet meer mogen beD- Verkoop plastic vuilniszakken SCHIEDAM - Aangezien in de praktijk gebleken is dat nog niet alle huisvrouwen hiervan op de hoogte .zijn, wijst de V.R.O.M.- dienst nogmaals op de bestaande mogelijkheid om bij het kantoor van de gemeentelijke Reinigings dienst aan de Buitenhavenweg 154, plastic vuilniszakken te kopen. De prijs is f 3,75 voor een pak van 20 zakken van een goede kwaliteit en voorzien van het KONO-keur. Compleet afgewerkt, geschuu Probleemloos zelf-leg-parket waar geen spijker aan te pas komt. Dus verhuisbaar! 22 mm dik. Uitgevoerd in onverwoestbaar massief beuken. Origineel Junckers parket. Ook in essen en eiken lamellen, voor uitgebreide dokumentatie? Bel 010 - 264955. i: Rouwkooplaan 7, Amster Soesterberg: Amersfoortsestraat 24 (achter nieuwbouw), Alkmaar: Lim Geopend van 9-17 uur, Zaterdag van 10-13 uur (keukens tot 16 uur), A keukens, open haarden, parket en tegels erhoek 24 (begin Laat) AUTOBAAOEn uitlijnen balanceren /chokbreker/ Excel/lor Banden Van Riem/dy kuiea23 Rotterdam 293222 huurspreekuur gebiekcp is dat de be woners van de wijk ook veel andere problemen hebben dan het weigeren van de huurverhoging heeft de bewo nersvereniging „Schiedam-West" beslo ten het spreekuur voort te zetten, maar dan voor alle problematiek die met het woon- en leefmilieu van de wijk „Schiedam-West" te maken heb- Hiervoor houdt men iedere maandag avond van 18.30 uur tot 19.30 uur een spreekuur in centrum „De Kreek", Lange Haven 92. De bewoners kunnen buiten het spreekuur voor hun problemen ook terecht bij: D.J. van Vooren (voorzit ter) Frans Halsplein 3a, tel. 268197. A. van Loenen (secretaris) Nieuwe Haven 157d,> tel. 265014 en bij de beheerder van centrum „De Kreek" G. Vos tel. 267767. Anti Navo manifestatie van de PSP SCHIEDAM Zaterdag 1 f mei organi seert de P.S.P. in Amsterdam een anti Navo manifestatie in de Smederij, Lastaweg. Aanvang 14 uur. Sprekers zijn B. v.d. Lek, F. v.d. Spek, H. Riethof en Saridakis van het Grieks Donderdag 9 mei is er een vergadering over de verkiezingsaktie in Schiedam en Rijnmond in de Linkerhoek. met he t de drinkwaterleidingen. Dit voorzorg gedaan om zoveel mogelijk roestdeeltjes te verwijderen. Een deel van het leidingnet is n.l. van gietijzer of staal en dat geeft onvermijdelijk In de wintermaanden met een betrek kelijk laag waterverbruik blijft de roest aan de buiswand zitten. Maar in het voorjaar en vooral in de zomer neemt het waterverbruik sterk toe. Uit dezelf de buizen wordt dan mcér'water ge lapt, waardoor het water sneller gaat stromen in de buizen. Door de hogere snelheid raken de roestdeeltjes los van de buiswand en worden door het water meegevoerd. Het toegepaste systeem is om in de hoofdleidingen de snelheid van het water kunstmatig te verhogen. De hoofdkranen langs de wegen worden opengezet en met grote kracht spuit het water er uit. De roestdeeltjes worden losgescheurd, maar komen nu niet meer bij de afnemers uit de kranen, maar in de riolen. Een bezwaar daarbij is echter, dat in de omgeving van de openstaande hoofdkranen de druk van het water tijdelijk wat lager is. Om dit ongerief weer zoveel moge lijk te beperken, heeft het spuien plaats in de avonduren en op werkda gen van ongeveer half zeven tot twaalf Dit spuien gebeurt in alle delen van de stad; ook in de nieuwe wijken, hoewel de waterleidingbuizen daar vaak uit MAASSLUIS - De Nederlandse molenbezitters hebben de Ver eniging ),De Nederlandse Molen verzocht de Nationale Molendag tot een jaarlijks terugkerend eve nement te maken. De dag werd verleden jaar voor het eerst ge houden, namelijk op 6 oktober. De wieken van ruim 300 Neder landse Molens waren toen in be weging, maar een groot aantal moest door gebrek aan wind ver stek laten gaan. Voor dit jaar is de viering wat vroeger in het jaar geplaatst, namelijk op zaterdag 11 mei. Ook de Maassluise korenmolen „De Hoop" (Zuiddijk) doet mee aan de presentatie. Niet alleen zullen zijn wieken (althans voor zover de weersomstandigheden dit mogelijk zullen maken) de gehele dag in bedrijf zijn, boven dien worden belangstellenden in d'e gelegenheid gesteld het inter ieur van het uit de 17e eeuw daterende bouwwerk te bezich tigen. Deskundigen van de dienst van gemeentewerken zullen aanwezig zijn om desgevraagd uitleg te geven. kunststof bestaan. Maar de mogelijk heid bestaat dat ook in de nieuwe buizen roestdeeltjes zitten afkomstig uit de oude ijzeren hoofdleidingen. Daar dit spui-werk tussen het gewone werk door moet gebeuren, is het on doenlijk voor de C.T.B. om vooruit vast te stellen (en bekend te maken) waar precies en op welk tijdstip ge spuid zal worden. Kruidentuinen in Groenoord en Kethel SCHIEDAM In Groenoord en Kethel zijn op een viertal plaatsen de volgende kruiden gezaaid: Boragie, Basilicum, Dille, Kervel, Bieslook, Peterselie en Tuinkers. De kruidentuintjes zijn geplaatst nabij de huishoudschool „De Hargahof", de Oreliosingel, ter hoogte van het Zimmerplein; bij de dierenweide Borodinlaan en bij de Apostolische kerk in Kethel. De tuintjes zijn gemarkeerd met groen-witte paaltjes. Het ligt in de bedoeling dat de bewoners van Groen oord en Kethel in beperkte mate ge bruik kunnen maken van deze kruiden om hiermede meer bekend te geraken. Momenteel komen de kruiden weer meer in de belangstelling en in de diverse winkels kan men dan ook in ruime mate tuinkruiden aantreffen. Het is uiteraard niet de bedoeling dat de hoofdafdeling plantsoenen de han del gaat beconcurreren, maar men wil alleen een duwtje geven in de richting van meer gebruik van tuinkruiden. Belangstellenden voor kweekmethoden in eigen tuin kunnen zich richten tot de hoofdafdeling plantsoenen aan de Fokkerstraat 550, telefoon: 010- 154605. OOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. JE L. 010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond. SCHIEDAM Het Passage Theater is voor de bejaarden en 's avonds de film gesloten. Gedurende een jaar zullen de „Help de dokter verzuipt", De Teer- deuren voor het publiek dicht blijven, stoof zal in die tijd moeten voorzien in Alleen werklieden zullen in- en uitlo- de behoefte aan cultuur van de Schie pen om in een jaar tijd het interieur dammers, fin als Schiedam het danig te veranderen. Aan te passen aan 700-jarig bestaan viert, zal het theater de eisen van het jaar 1974. weer de deuren openen. Lange rijen Op koninginnedag werden de laatste wachtenden kan men dan waarschijn- voorstellingen gegeven, 's Middags één Karper concours in Beatrixpark SCHIEDAM - Woensdag 15 mei orga niseert de H.S.V. Schiedam Omstre ken een filmavond voor haar leden in het Wijkcentrum Nieuwland Dr. Wi- bautplein 129. Aanvang 20.00 uur. Toegang op vertoon van lidmaatschap 1974. Vertoond worden de volgende films: Ierland zoetwater vissen (forel, snoek, baars, voorn en paling) Forel op het Veej-se meer (vissen op zware beek- en regenboogforel). Tevens wordt op deze avond een hengelshow gegeven. Zaterdag 1 juni wordt er een karper concours gehouden voor de leden in het Prinses Beatrixpark van 's morgens 4.00 - 11.00 uur. Men behoeft zich niet in te schrijven. Op een drietal plaatsen in het park kan men zijn vangst melden. Het gaat om de groot ste karper. Er zijn een aantal prijzen door het bestuur beschikbaar gesteld en een extra prijs voor de jeugd. De prijsuitreiking is om 11.30 uur bij het Theehuis. Nieuwe leden kunnen zich in laten schrijven op donderdag 30 mei, 6 juni en 13 juni tussen 19.00 en 21.00 urn- in het Wijkcentrum Nieuwland Dr. Wibautplein 129. „Jong Insulinde" viert feest SCHIEDAM - Het 12 1/2-jarig be staan van het jeugdkoor „Jong Insu linde" zal vrijdag 10 mei worden gevierd d et een bijeenkomst in de Maranathakerk. In de middaguren krij gen de kinderen een broodmaaltijd aangeboden en 's avonds is er voor de ouders van de kinderen een feestpro gramma, dat door de kinderen zal worden verzorgd. Tijdens de kerkdienst die zondag 12 mei te 17 uur in de Pniëlkerk begint, zal speciale aandacht worden besteed aan het koperen jubileum van „Jong Insulinde". Het koor zal dan tevens medewerking verlenen aan de kerk- lijk zien en het bewijs is geleverd dat de behoefte aan een theater wel dege lijk bestaat. SCHIEDAM - Het koor van de H.Hart- paiochie van Schiedam-Zuid herdenkt deze maand haar twaalf en een half jarig bestaan als gemengd koor. Op zondag 12 mei zal de eerste feestelijke viering plaatsvinden, die de titel draagt Pray for Peace. SCHOK Noordsingel 91-93 010-242075 WANDKASTEN BANKSTELLENeTAFELS STOELEN.TV KASTEN DEKENKISTEN Toonzaal: v BERKEL RODENRIJS toegang

De Havenloods | 1974 | | pagina 1