li E HAVENLOODS Werkgroep wil vredesonderwijs op basisscholen activeren Doelpunten-gemiddelde geeft de doorslag Lorentzlaan kwartier bezet Namen voor Lijnbaancomplex Jan van der Hulst Behang Maasluise Wereldwinkel opgeheven Politiek ca ie in de Teerstoof feiri =;s VLAARDINGEN - De Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie heeft enige maanden geleden een prijsvraag voor de „Naamgeving complex Oude Lijnbaan" uitgeschreven. Hierop hebben 40 personen in totaal 163 suggesties ingezonden. Een jury bestaande uit de heren Th. Poelstra, gemeentearchivaris, J. Ander son namens de Historische Vereniging Vlaardingen en H. Looman van de afdeling sport,'recreatie en jeugdzaken van de gemeentesecretarie hebben deze inzendingen beoordeeld en de vol gende uitslag bepaald. Het gehele complex blijft heten „De Oude Lijnbaan". De heer H.K. van Minnen heeft een prijs ontvangen voor de wijze waarop hij gemotiveerd heeft, dat deze naam gehandhaafd moet blij- Het pand Baanstraat 4" gaaf heten „de Lijndrayer" op voorstel van de heer M. Tol, Lobeliastraat 19c, Vlaar dingen. De evenementenhal zal voor taan „Lijnhal" gaan heten, een in zending van de heer M. Valstar, Riouwlaan 144, Vlaardingen. Voor de spelhal is de naam „De Baan uit de bus gekomen. Hiervoor gaat een prijs naar de heer M. Stolk, Petuniastraat 25b, Vlaardingen. „Zeg het met bloemen" in het Weeshuis VLA A RDINGHN - Voor de ter, toonstelling „Zeg het met bloemen" van de KNMTP zijn 150 werkstukkèn ingeleverd. De jury bestaande uit de heren J. de Raat, H. Kijne en L. Dijkshoorn hebben inmiddels het werk beoordeeld en de prt/zen toegekend. De tentoonstelling van de werk stukken wordt gehouden in de expositiezaal van het Weeshuis. De tentoonstelling is geopend woens dag 15 mei van 14-17 uur, donder dag 16 mei, vrijdag 17 mei en zaterdag 18 mei van 10-12 uur en van 14-1 7 uur. begin De beide turnzalen tenslotte gaan „De Touwladder" heten en hier is de prijs winnaar de heer A. v.d. Pijl, W. Bunninglaan 70 uit Waddinxveen. Minder werkelozen ;in dit jaar VLAARDINGEN - In het district van het Gewestelijk Arbeidsburea Nieuwe Waterweg Noord waren op 30 april van dit jaar 1210 werkloze mannen ingeschreven tegen 1414 in dezelfde maand van het vorige jaar. Van dit aantal Waren er 116 tewerk gesteld bij aanvullende werken en sociale voor zieningen. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg 435, tegen 305 in de maand april van het jaar 1973. Op het arbeidsbureau was een vraag naar 819 mannelijke arbeidskrachten en 188 vrouwelijke. Bij het aantal aanvragen naar werkne mers is een daling te constateren. In dezelfde maand van het vorig jaar waren het er 1126 voor mannen en 386 voor vrouwen. Oversteekplaats op Uiverlaan MAASSLUIS - In de raadsvergadering van 4 december vorig jaar heeft de fractie van W(elzijn) M(aassluis) (19)80, bij name van de heer A.P. Zwaard, het college van B en W ge vraagd voor een aantal oversteek plaatsen in Maassluis-West (met name op de Uiverlaan) te willen zorgen. Vele schoolgaande kinderen (ca. 300) moeten viermaal daags een drukke weg oversteken. Een situatie-schets met cijfers werd daarbij overhandigd. In antwoord op dit verzoek ontving de fractie één dezer dagen een schrijven van B en W, waarin mededeling werd gedaan dat, mede naar aanleiding van de aanbeveling van WM 80, verkeers tellingen op de Uiverlaan waren ge houden. Aan de hand van de resultaten daarvan heeft het college besloten één over steekplaats op de Uiverlaan (ter hoogte van „Koningshoek") te doen aan brengen. Vanavond vergadering openbaar onderwijs VLAARDINGEN - Vanavond zal in de raadszaal van het stadhuis een openbare vergadering worden gehou den van de schoolraad. In deze verga dering wordt het jaarverslag 1973 b- esproken. Verder komt een adviesaanvraag van burgemeester en wethouders ter tafel over de toelating van de leerlingen voor het openbaar gewoon lager onder wijs. Behalve het overzicht van de aantallen leerlingen die zijn ingeschre ven voor de nieuwe eerste klassen en de vermoedelijke klassebezetting der scholen komen hierbij - zo dit moge lijk mocht blijken - ook de maatrege len ter sprake, die worden overwogen i.v.m. de aangifte en de klassenbezet- ting. Ook wordt bezien hoe de huisvesting het beste kan worden geregeld, met name voor de scholen die in het eigen gebouw niet voldoende plaatsruimte hebben en gebruik moeten maken van een of meer dependances. Tenslotte-vermelden wij nog het agen dapunt inzake het functioneren van de schoolraad en de drie ouderraden. Op voorstel van de schoolraad gaan de bestaande 3 ouderraden (kleuteronder wijs, lager onderwijs en voortgezet onderwijs) na, of er voldoende „be staansrecht" overblijft, nu sinds 2 jaren de gemeenschappelijke school raad als „hoogste verdieping" van het Woningen in aanbouw VLAARDINGEN - Op 1 mei van dit jaar waren in totaal 221 woningen in aanbouw in opdracht van particu lieren. Hiertoe behoren 100 woningen in Holy en 121 aan de Blois van Treslongstraat (120 bejaarden- woningen en 1 beheerderswoning ten behoeve van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten). In de maand april werden 35 woningen gesloopt, te weten 4 woningen Spoor- singel; 6 woningen 3e Spoorstraat; 5 woningen le van Ley den Gaelstraat; 20 woningen Binnensingel. gebouw van de adviserende organen voor het openbaar onderwijs functio- In deze vergadering zal vermoedelijk de uitslag van de eerste peiling van de meningen van de oudercommissies en ouderraden naar voren komen. De vergadering begint om 20.00 uur. Schaefer komt VLAARDINGEN - Op 16 mei komt staatssecretaris Jan Schaefer naar Vlaardingen. Hij zal spreken op een bijeenkomst in de Harmonie, op uit nodiging van de afd. Vlaardingen van de P.v.d.A. Schaefer zal spreken over stadsontwik keling en met name over de nieuwe ontwikkelingen die hierbij gaande zijn (vernieuwbouw). Ook de inspraak van de bewoners bij de bouw van nieuwe wijken zal aan de orde komen. De bijeenkomst begint om 20 uur. Vanavond vergadering deelgemeenteraad Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND - Vanavond zal de gemeenteraad weer om half acht bijeenkomen tbv zijn maandelijkse ver gadering. Naast de gebruikelijke onder werpen, zal op deze avond ook worden gesproken over de kwestie kennisma kingsbijeenkomst met de nieuwe inwo ners van „de Hoek". Een onderwerp, dat de laatste tijd, tengevolge van een schrijven van de fractie van de Partij v.d.Arbeid over „onbehoorlijk bestuur" in de belang stelling is gekomen. Ook de verplaat sing van de weekmarkt zal, gezien de proefopstelling van de markt in de Prins Hendrikstraat (op dezelfde dag), weer onderwerp van gesprek zijn. De vergadering begint om 19.30 uur. (j OOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. TEL.010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond. VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 dinsdag 14 mei 1974 23e jaargang no. 25 EDITIE SCHIEDAM Welk materiaal wordt hiervoor ge bruikt en wordt er samengewerkt met andere basisscholen op dit terrein? De resultaten van de enquête zijn op dit ogenblik nog niet bekend. De vredeswerkgroep heeft in totaal 43 instanties, waaronder: NOVIB, CAR, Medisch Komité en Angola Komité, aangeschreven om zoveel mogelijk ma teriaal te verzamelen. Daardoor hoopt zij de plaatselijke leerkrachten zo goed mogelijk van informatie te kunnen voorzien. Bram v.d. Berg: „Wij pretenderen niet zelf vredesonderwijs te kunnen geven, wij proberen alleen te helpen. Wij hebben hierover de afgelopen jaren ook nogal wat informatie gehad. Waar de huisvesting van de Vredes werkgroep zal zijn is nog .lie; duide lijk, de ruimte die beschikbaar gesteld werd door de hervormde jeugdraad voor de Wereldwinkel zou ideaal zijn, maar daarover is nog niets bekend. Annemieke van der Houwen. SCHIEDAM - Er zal een POLITIEK CAFF. plaats vinden op donderdag 16 mei in het gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12 in de ruimten van de sociëteit Q.T. 'Herman Noordegraaf (P.P.R.) en P. Rosman (C.D.A.) zullen inleiden. Hoe gaat Schiedam in de komende 4 jaar bestuurd worden? Voor Schiedam is dit een vraag van groot belang. Ook de burgers moeten zich hierover uitlaten, een ontmoeting van politici en kiezers is hiervoor een dringende noodzaak. „Samen Links" actief in Babberspolder VLAARDINGEN - Vanavond organi seert „Samen Links" (D'66, PvdA, PPR en PSP) een openbare avond over de Babberspolder en de problemen in de wijk. Ook de vorming van een programcollege zal aan de orde komen. Het is de bedoeling de bewoners kennis te laten maken met diegenen die hen gaan vertegenwoordigen in de raad en de eventuele wethouders. De bijeenkomst wordt gehouden in het buurthuis 't Nieuwelant aan de Goudsesingel, aanvang 20 uur. VLAARDINGEN VFC heeft zon dagmiddag een klein stapje gedaan in de richting van een herovering van verloren geraakte stellingen. In een moeilijke beslissingscompetitie met CDARjipwetering en Postduiven zijn de doelpunten duur, maar terdege be slissend geweest over de promotie van de Vlaardingers naar de derde klas. Een prachtig besluit van de trainers loopbaan van de Schiedammer Leen Pil, die na september nooit meer in de dug-out zal terugkeren. Over zijn team zei hij ons na de zege op GDA nog: „Door dadelijk te^n Postduiven ka rakter te tonen zullen onze jongens het moet maken". Welnu, VFC heeft het gemaakt. Niet overtuigend, daarvoor stonden te grote belangen op het spel en waren de zenuwen te hoog opgeschroefd. Het doelpuntloze gelijkspel op het neutrale DHC-terrein in Delft was voldoende, temeer omdat Rijpwetering slechts een magere i-0 zege behaalde op GDA. Het Vlaardingse team en zijn suppor ters bleef hiervan echter lange tijd onkundig, Omdat op het terrein tele foon aanwezig was. Nadat via het bondsbureau van de KNVB officieel de bevestiging was ontvangen, dat Rijpwe tering door de oneven goal de winst aan zich had getrokken, was een kleine deelsom van het doelgemiddelde (VFC, 2 voor en 1 tegen resulteerde in 0,50 en Rijpwetering drie voor en twee tegen wat 0,666 opleverde) voldoende om de feestvreugde te laten ontbran- Hoewel de Vlaardingse inzet in Delft markant was speelde het team toch de slechtse wedstrijd van de beslissings- SCHIEDAM - Vorige week vrijdagmiddag heb ben de bewoners en leden van liet buurtcomité de kruising aan de Lorentzlaan en de Boerhaave- laan een kwartier bezet. Dit om te laten blijken dat men het in het geheel niet eens is met de handelwijze van de gemeente Schiedam, wat betreft de oplossing voor deze gevaarlijke krui sing. De bezetting verliep rustig. Slechts één incident deed zich voor. Een bestuurder wilde namelijk toch doorrijden, maar het grote aantal omstanders en bezetters (enkele honderden) kon den de bestuurder hiervan weerhouden. Ook de politie was aanwezig, maar greep niet in. Er werd volstaan met de omleiding van het naderende verkeer en na ongeveer een kwartier staakten de bewoners vanzelf deze kortstondige bezetting van het kruispunt. Enkele weken geleden besloten de bewoners na een vergadering de gemeente een brief te schrij ven met daarin de vraag om direkt maatregelen te riemen. Als er vóór 6 mei geen antwoord kwam, zou men overgaan tot aktie. Nu heeft de gemeen te wél vóór 6 mei iets van zich laten horen. Het buurtcomité werd namelijk uitgenodigd door B. W. om eens te komen praten en de grieven naar voren te brengen tijdens een commissiever gadering. Maar de bewoners vonden dat met dit antwoord nog niets verandert aan de noodsitua tie op het kruispunt. Men hoopt nu door deze bezetting duidelijk te hebben gemaakt dat er iets moet gebeuren. Door het grote succes van de aktie, wat o.a. bleek uit de belangstelling van zelfs een radiore porter van een omroeporganisatie, vinden de bewoners dat nu wel bewezen is dat het hier niet gaat om het belang van enkelen, maar dat velen vinden dat het kruispunt gevaarlijk is. gestapt en in de politieke hoek terecht gekomen." Bram v.d. Berg concentreert zich, evenals Jaap van de Griend, op het wel en wee van de plaatselijke afdeling van de P.P.R. Bram: „Als je een tijdje meedraait in zo'n Wereldwinkel, besef je dat je onderaan moet beginnen: bij de kinderen. Als er een meer leefbare wereld moet komen, moeten zij weten wat er gaande is in die wereld waar zij het straks voor het zeggen krijgen." Er is dus een einde gekomen aan het korte bestaan van de Maassluise We reldwinkel, die toch zekeT wel enige goede vruchten afgeworpen heeft. In de afgelopen jaren werd de Vredes- week voor een groot deel georgani seerd door de Wereldwinkel; de men sen die aan de Wereldwinkel hun krachten gegeven hebben zijn zelf be wuster geworden inzake politiek, maatschappij en milieu. Onderwijs Een leuk resultaat is vooral dat Meer- ten Doddema en Bram v.d. Berg tot de oprichting gekomen zijn van de Vre deswerkgroep Wereldwinkel. Deze groep mensen gaan zich van nu af aan inzetten om de plaatselijke basisscho len te aktiveren in het geven van vredesonderwijs. Wat verstaan wij onder vredesonder wijs? De volgende definitie benadert het voor een groot deel: de leerkrach ten moeten niet alleen de verplichte vakken behandelen,maar de kinderen vooral wijzen op de werkelijke situatie in de wereld, in eigen land of zelfs in eigen gemeente met als doel: voor iedereen een vrediger bestaan. Bram v.d. Berg: „Dat vredesonderwijs moet als het ware een voedingsbodem zijn voor later bewustzijn. Zelf heb ik meegedaan aan een rollenspel op enke le scholen, dat verzorgd werd door de Wereldwinkel. Het is opmerkelijk dat de kinderen een grote belangstelling aan de dag leggen voor zaken als maatschappij, oorlog en vrede." Momenteel worden de laatste enquête formulieren, die de Vredeswerkgroep verzonden heeft naar alle basisscholen in Maassluis en tevens aan de ouder commissies en ouderverenigingen van deze basisscholen, opgehaald. Het en quêteformulier ging vergezeld van een brief van de wethouder van onderwijs, Koos Smit. In deze brief vroeg de wethouder extra aandacht te besteden aan het feit dat deze Vredeswerkgroep de intentie heeft op zakelijke wijze informatie te verkrijgen omtrent de situatie van het vredesonderwijs. Een aantal vragen uit de enquête: Behandelt u in de lessen onderwerpen als tegenstelling rijke- arme landen, diskriminatie, welvaart- welzijn e.a.? Onderaan VFC naar de derde klas De ploeg van VFC was na de besli. gestreden. Het wachten was op het GDA-R ijp we tering. competitie. Bovendien deelde ook de arbiter in de malaise, terwijl de KNVB het had aangedurft een „neutrale" grensrechter uit Rijpwetering aan te stellen. De Vlaardingse spits Harry Hartog liep na drie forse ingrepen van de Postduiven-achterhoede een blessu re op, waardoor hij na twintig minuten vervangen moest worden door Joop Wolf. In de tweede helft was VFC toch weer de betere ploeg en dat drukte het ook uit in een doelpunt van Harry Schui ten, dat echter werd afgekeurd. Door deze tegenvaller en de wetenschap, dat slechts bij een overwinning met zeker heid de promotie kon worden veilig gesteld ging VFC gejaagd spelen, maar verder dan enkele voor een strafschop rijpe situatie kwamen de Vlaardingers niet. Niettemin bleek de 0-0 vpldoen- de. MAASSLUIS „Tot oktober '73 heeft de Wereldwinkel nog redelijk en regelmatig gedraaid, maar dat werd steeds minder en nu is besloten tot de opheffing van de Wereldwinkel", zegt Meerten Doddema, één van de mensen die aktief was in het „Wereldwinkelleven". Samen met Bram van de Berg vertelt hij over het langzaam gedoofde vuur van het „aktiemodel" Wereldwinkel, zoals zij het zelf noemen. „We hebben het een tijd lang geprobeerd de mensen voor te lichten over zaken als de Boycot-Outspan- Aksie, Suriname Vrij, Amnesty International, oorlogen in het Midden-Oosten en Vietnam en noem maar op. Wij dachten hierdoor wat te kunnen doen aan de vaak trieste omstandigheden waarin mensen elders in de wereld verkeren. Het was teleurstellend dat er zo weinig mensen waren die respons gaven op hetgeen de Wereldwinkel deed. We begrepen na een korte tijd dat je hier in de rijke landen, in de landen waar de mensen de touwtjes in handen hebben, werkzaam moet zijn. Daarom zijn bijvoorbeeld Jaap van de Griend, de huidige lijsttrekker voor de P.P.R., en Bram v.d. Berg uit de Wereldwinkel Op vrijdagavond en zaterdag was de winkel open; er kwam dan wel een enkeling langs. Dat was meer om de rietsuiker thuis weer aan te vullen of om koffie te kopen. Maar waar het ons om te doen was bleek uiteindelijk niet mogelijk te zijn.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1