Dagopleiding verplegende en verzorgende beroepen Discussie over rolverdeling tussen man en vrouw LIE IK JU HIJ WIJ JULLIE IK JIJ HIJ WIJ JUL MeUagenda MVM Rotterdams experiment Landeli/ke manifestatie in Met Andere Woorden DE HAVENLOODS, DINSDAG 14 MEI 1974 20-510 „Hoe kunnen we actief iets aan de maatschappij veranderen? is één van de thema's, waarover de Rijnmondle den van Man Vrouw Maatschappij met elkaar discussiëren op de open avon den, die iedere maand worden gehou den. De contactavonden zijn informele kennismakingsavonden voor leden en belangstellenden. Op 4 juni wordt deze avond gehouden bij Mies Kuypere, Anna van Burenstraat 17, Schiedam. Iedere vrijdagavond is er CCC Vrou- wensociëteit in de St. Mariastraat 1 in Rotterdam. Het programma voor mei van MVM ziet er als volgt uit: dinsdag IS mei. politieke bijeenkomst COC in de Club zaal bij Engels. Forum van-diverse we^-ekEmP^ipTtieTCIanvMg1S2onuur! Rol's om is de naam van het discussieproject 1973/1974 van de Donderdag 30 mei, introductie-avond Vrouwenbond NVV en het NVV-secretariaat voor Vrouwelijke COC voor leden en helancrctellpndpn in v/prlrnpmorc rinnr hooi hot hn/4 ^iln knt COC voor leden en belangstellenden in werknemers. Door heel het land zijn het afgelopen jaar discussiegroe- 20 30uur61, Coolsestraat 33a» aanvans pen actief geweest om te praten over de rolverdeling tussen mannen Zaterdag 8 en zondag 9 juni trainings- en v/ouw?n- De discussie mondde uit in een grote landelijke weekend voor degenen die in een manifestatie, zaterdag in het Jaarbeurscongrescentrum. Honderden MVM informatiecentrum willen mee- vrouwen en mannen waren daar aanwezig om hun eisen door te qeven wprir-n nAM aan vakbonden, de overheid en het bedrijfsleven. Er zijn twee redenen waarom dit discussie-project werd opgezet. Ten eerste vinden de Vrouwenbond NVV en het NVV-secretariaat voor Vrouwelijke werknemers dat de vrouw achtergesteld wordt in het maatschappelijk leven. Ten tweede is men van mening dat de positie van de mannen in de maatschappij best voor verandering vatbaar zijn. In de morgenuren werden in Utrecht de eisen doorgenomen, die 's middags aan een forum bestaande uit vertegenwoordigers van „werkgevers" en „werknemers" werden voorgelegd, 's Middags waren de ministers Van Doorn van CRM en Boersma van Sociale Zaken in het congrescentrum aanwezig om de eisen van de deelnemers in ontvangst te nemen, Gast op deze manifestatie was ook Jaap van de Merwe, die de problemen op zijn eigen wijze aan de orde stelde. NVV-voorzitter Wim Kok besloot de bijeenkomst. In een speciaal uitgegeven congresboek zijn de verslagen van de discussie-groepen samengevat en staan de eisen zoals die daaruit naar jaar teerling, werkt dus niet en krijgt voren zijn gekomen. Het is de bedoeling dat met deze gegevens overal als zodanig ook geen salaris in het land acties op gang komen ter voorbereiding van 1975, het In augustus vorig jaar ging in een houten schoolgebouw aan de Tjalklaan in Rotterdam-West een dagopleiding voor Verplegen de en Verzorgende Beroepen van start. Een Rotterdams experiment, waarvoor de weg werd geëffend door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid naar aanleiding van een in 1970 uitgebrachte nota over het beroepsonderwijs in de verplegingssector. In Rotterdam was het de Prinses Margrietschooi die de voorbereidingen trof voor dit experiment. Tegelijkertijd startte in drie andere plaatsen in Nederland, t.w. Leeuwarden, Eindhoven en Hoogeveen, eenzelfde experiment. De opleiding valt nu nog onder verantwoordelijkheid van het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, maar de bedoeling .is, wanneer het experiment slaagt dit onder te brengen bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en deze dagopleiding voor verpleegkundigen de naam M.B.O.-V. te geven. (Middelbare Beroepsopleiding voor verplegenden en verzorgenden). werken. Inlichtingen telefoon 234842. Zaterdag 8 juni landelijke MVM-dag over politiek. Informatie over plaats en tijd Trees Kieft, tel. 050- 122734. Tal van activiteiten Rekreade 1974 De Stichting Algemeen Haags Comité, Stadhuis - 's Gravenhage, organiseert jaarlijks in september op het Haagse Malieveld gedurende twee weken een Rekreade in 1974 zal dat zijn van 6 t/m 22 september. De ruim 20 jaar oude basis van alleen een - overigens heel grote - kermis is sedert 1971 verlaten; zij is nu gegroeid naar de actieve en passieve „Vrije „Er zijn vele voordelen aan deze 3-jarige dagopleiding verbonden", licht mevrouw J. Heitink, directrice van de school Rotterdams experiment toe. „Ten eerste: de leeftijdsgrens is door broken, want leerlingen die vier jaar voortgezet onderwijs met goede resul taten hebben gevolgd, kunnen hier worden geplaatst. Dit was vroeger niet het geval. Toen moest een jongen of meisje de leeftijd hebben bereikt van 17 jaar en 7 maanden om in de ziekenzorg een opleiding te kunnen volgen. Daardoor ging een grote groep jongeren voor de instellingen verloren, want in die tussenliggende tijd kozen zij een ander beroep. Jongeren, die wèl de leeftijd hebben bereikt van 17 jaar en 7 maanden verwijzen wij naar de andere service instellingen. Ten tweede: de leerling is bij Tijd" en „Doe 't Zelf'-manifè'statie door de Verenigde Naties uitgeroepen „Jaar van de Vrouw". Rekreade. Evenals in vorige jaren zullen ook in 1974 o.m. worden georganiseerd een overdekte kosmopolitische markt met gezellige eethuisjes, een theatertje met een café-terras, een overdekte „doe 't zelf'-maaifestatie (demonstreren met, laten proberen en verkopen van mate rialen voor boetseren, schilderen, teke nen, fotograferen, modellenbouw, emailleren, pottebakken, snijden van hout - linoleum - kunststoffen - textiel - leer - karton - papier enz., borduren, vlechten, timmeren, knopen, haken, rijgen e.d.) demonstraties van oude ambachten, een compleet ingerichte radio-studio met dagelijkse uitzendin gen vanaf de Rekreade een caravan- en tuiniershow, optredens van bekende artiesten en (amateur) folkloristische groepen, dam- en schaaksimultaanwed- strijden enz. Het Rekreade-bestuur wil nog een as pect van de vrije-tijdsbesteding in het zonnetje zetten en wel de „zelfmaak- mode". Het is de bedoeling gezamen lijk een zelfmaak-mode-competitie te organiseren voor de leden van het Gewest Zuid-Holland. Het eindresul taat ervan zal getoond worden in een modeshow op de Rekreade, op 14 september 1974. Zij die gefnteresseerd zijn om hieraan mee te doen, worden verzocht zich op te geven vóór 15 juni 1974 bij: Het Centraal Bureau van de N.V.v.H., Jan van Nassaustraat 89, Den Haag. Zowel mannen als vrouwen kunnen actief zijn binnen de vakbewe ging, maar ook daarbuiten, in oudercommissie en in politieke partijen om samen te werken aan een verandering van de maatschappij. Een verandering waarbij inkomen, kennis en macht werkelijk eerlijker worden verdeeld: ook tussen man en vrouw. derde: het is een beroepsvoorbereiden de basisopleiding. In ziekenhuizen gaat men bijvoorbeeld werken voor een A-opleiding (verpleegkundige) B-opleiding (psychiatrie), maar wij Het eerste jaar is een theoretisch jaar. profiteren hier van een stuk gemeen- De leerling zit dan 40 weken op school Links voor het bord de sociologe Gerda Erdtsieck, rechts directrice J. Heitink. e alle kanten op kunnen. Het hele leerplan, vooral in Rotter- Eén van de doelstellingen van hjpt Rol 's Om project was o.a. de mentaliteitsverandering ten aan zien van de opvoeding tot - en de aanvaardingg van - de typische man-vrouw rollen op gang te brengen. Uit de verslagen van de deelnemers is gebleken dat een eerste aanzet daartoe is gemaakt. In totaal zijn 53 discussiegroepen opgezet. Zes of zeven kwamen nauwelijks van de grond. 39 groepen stuurden een verslag in: Hieronder volgen eifkelfe van de eisen, zoals deze door de gespreks groepen werden geformuleerd. Wat de opvoeding van de kinderen betreft vinden practisch alle groepen, dat vaders een groter deel van de opvoeding voor hun reke ning moeten nemen. Om dit mogelijk te maken ziet men part time werk voor vader en moeder tot de mogelijkheden. Het zwaard snijdt hierbij aan twee kanten: kinderen krijgen een meer gevar- Als gebruikelijk zien we uw inzending weer tegemoet uitsluitend per brief kaart. U moet de kaart adresseren aan: Met Andere Woorden, Postbus 5204, Rotterdam. Oplossingen moeten uiter lijk dinsdag 21 mei binnen zijn om mee te dingen naar de prijzen 3 x f.10,-. Oplossingen en winnaar vindt u in ons blad van donderdag 23 mei. Bij juiste oplossing van deze kruis woordpuzzel leest men in de uitste kende randvakjes - boven en onder van links naar rechts, links en rechts van boven naar beneden - de namen van vier planten. HORIZONTAAL: 1 telwoord; 2 strijd perk; 3 omgeving,4 afgemat, 5 metaal, 6 kreet; 7 ontlopen; 8 slinger; 9 onderweg zijn; 10 portefeuille, 11 zoogdier; 12 hoofd; 13 klamp; 14 voorzetsel; 28 zestien boekpagina's; 29 oosterse titel; 30 bijwoord; 31 roof dier; 32 voorzetsel, 35 kloof; 37 bij woord; 38 ziekteverwekker; 39 dienst; 40 wal; 41 effen; 42 pret; 43 belege ring; 45 zeepwater; 46 schaakstuk; 47 onfris; 49 tweetal; 50 buurt; 51 Euro peaan; 52 sporeplant; 53 ceintuurslui ting; 54 melding; 55 mooi; 57 aanw. v.n.w., 58 steen, 59 jongensnaam (afk60 octrooi; 61 goed; 62 secon de, 63 berouwen; 64 web, 65 stekelige plant; 66 tennisterm; 67 uitgang; 68 lapon69 Ned. rivier, 70 halfbloed; 71 voetbaltrofee; 72 schouwspel; 74 berg- overgang; 75 afgelegen, 76 scherp uit kijken; 77 onb. v.n.w., 78 gravure, 79 wezen; 80 derhalve; 81 bediende; 82 drank; 83 jaloezie; 84 bevel; 85 vlees waar; 86 koortswerend middel; 87 kledingstuk; 88 manspersoon; 90 zoomtouw; 91 bijna; 92 raamscherm; 94 ongaarne; 95 melkklier; 96 ijle stof; 98 muziekgezelschap; 99 vluchtig; 100 krachtig van groei; 101 voorzichtig informeren, 102 vertering, 103 kledij, 104 telwoord; 105 puntig voorwerp; 106 intern, trein (afk.); 109 houding; 110 belemmering, 111 traag; 112 kade, 113 samensmelting van bedrij ven; 115 heester, 118 telwoord; 120 meisjesnaam; 121 derde zoon van Jacob, 122 arbeidzaam; 123 onder scheiding, 124 rivier in N.-Brabant, 125 verdoving. VERTICAAL: 1 Ital. rivier; 2 wig; 3 hoofddeksel; 4 Ned. rivier, 5 navigatie middel; 6 onb. v.n.w., 7 wandversie ring, 8 heden, 9 voertuig; 10 deel van schip, 11 bijwoord van tijd, 12 vreem de munt, 13 lijzig spreken; 14 tand been, 15 plaats in theater; 16 knellen; 17 brandstof, 18 Amer. echtschei- wak, 44 bevalligheid; 45 speelgoed;46 boom; 47 laagte, 48 modegek; 49 snel; 50 zeef; 51 zoon van Rembrandt, 52 fraai vertrek, 53 bede, 54 nummer; 55 gereedschap; 56 brugsteun; 57 bed- gerei, 58 rijtuig; 59 klap; 60 gewicht; 61 speelwerk tuig, 62 prul; 63 voorzet sel, 64 sterke drank, 72 kruiderij; 73 boom, 74 vocht; 75 plas; 76 grond soort; 79 beu, 80 parvenu; 81 kil, 82 lichaamsdeel; 83 waterkering, 85 scherp; 86 roeipen; 87 nerf; 88 deel van been; 89 tuimeling; 90 hoofddek sel; 91 bez. v.n.w., 92 pers. v.n.w., 93 ceremonie, 94 voegwoord; 95 stad der Chaldeeën; 96 gereedschap; 97 plaag; 98 richtingwijzer, 100 nu dan; 101 gebaar, 102 soort bond, 103 verdikt sap, 104 zwijn, 105 familielid; 106 dingsplaats; 19 deel van Rusland; 20 voedsel, 107 plaats in Friesland; 108 pers. v.n.w., 21 lengtemaat; 22 voor- zetsel, 23 telwoord; Europeaan, 25 projectiel; 26 gebruik; 27 noodkreet, 28 rasp; 29 soort diploma; 30 Europe aan; 31 zware takel; 32 brok; 33 pers. v.n.w.; 34 heen en terug (afk.), 35 treffend; 36 gevuld; 37 lichaamsdeel; 38 soort onderzoek; 39 bedrag; 40 waard, 41 soort premier, 42 smal; 43 109 bijwoord, 110 pers. v.n w.; 111 plaats in N.-Brabant; 112 vrag. v.n.w., 113 hoofddeksel; 114 lidwoord; 115 hebzucht; 116 meisjes naam; 117 telwoord; 118 voegwoord 119 zoon van Noach; 120 vlaktemaat. ieerde opvoeding, moeders krijgen de kans om aan het maatschappe lijk gebeuren deel te nemen. Er moeten meer en betaalbare crèches komen vinden de deel nemers, hoewel de meningen over het gebruik maken van crèches uiteen lopen. Wel moet er een onderzoek komen naar de be hoefte aan crèches, op basis waar van op korte termijn een urgentie plan tot Oprichting van crèches dient te worden opgesteld. Een crèche dient een normale voor de wijk te zijn. ziening Algemeen wordt de eis geformu leerd dat vader of moeder na de geboorte van een baby zes maanden extra verlof op moet kunnen nemen. Dit verlof zal on betaald opgenomen kunnen worden, maar met behoud van het dienstverbband. Er zal een speciale regeling moeten komen waardoor tijdens .dit verlof de WAO, WW en de ziektewet van toepassing blijven. De duur van het bevallings verlof en - uitkering dient op korte termijn van 6 op 10 weken na de bevalling te worden ge bracht. buitenshuis werkeij, moe groot gedeelte van het houdelijk werk Uitbesteed worden. De noodzaak tot coördinatie is effeciency van het huishoudelijk werk wordt steeds groter. Dit zou kunnen via centra voor huishoude lijke dienstverlening tbv de be woners van' een flatgebouw of de bewoners van een wijk. Naar gelang de behoeften in de wijk of flat kunnen er de volgende diensten in worden ondergebracht: wasserette, kindercrèche, overlijf- gelegenheid voor schoolkinderen, oppascentrale, boodschappen dienst, afwasmachines, schoon maakdienst en klusjesdienst. Eén v Onderwijs Ook wat het onderwijs betreft kwamen er een aantal eisen op tafel. Zo moet de sexuele voorlich ting een integraal bestanddeel worden van het onderwijspakket. Sexuele voorlichting wordt als een duidelijke taak van ouders en school gezien. De ouderparticipatie op de scholen moet bevorderd worden, zodat ouders medezeggen schap krijgen over het onderwijs pakket. De discussiegroepen pleiten ook voor een snelle in voering van de middenschool, omdat door invoering van dit type school een integratie kan plaats vinden van huishoudscholen, het lager beroepsonderwijs en het lager voortgezet onderwijs. Uitvoerig werd er ook gediscussi eerd over de werkgelegenheid. In het grootste gedeelte van het land bestaat geen of onvoldoende ge varieerde werkgelegenheid voor vrouwen Er heerst met name onder gehuwde vrouwen veel ver borgen werkloosheid zij worden niet geregistreerd als werk zoekenden bi/ de arbeidsbureaus, omdat er „toch geen werk is Eén van de eisen is dan ook: een analyse van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt, waarbij ook de niet geregistreerde arbeidsreserve wordt betrokken. Veel meer GAB- aktiviteiten in de wijken en in afgelegen plaatsen, zoals zittings- in de wijken- en dorpscentra specifiek voor vrouwen be langrijke informatie wordt ver strekt. Aangedrongen wordt op meer her en bijscholingsmogelijkheden, be taald verlof bij ziekte van een kind of huisgenoot, gelijke belpning voor gelijkwaardige arbeid, gelijke rechten als de man bij een WW- uitkenng ook voor parttimers. Bij collectieve ontslagen dient de vak beweging er op toe te zien dat niet automatisch de (gehuwde) vrouwen en de parttimers als eerste ontslagen worden. Wanneer man en vrouw beiden gemeenschappelijke ruimte moet komen. Hierbij komt dat kneuterige Nederlandse ideaaltje van ieder z'n eigen wasmachine, draaibank, zandbak dat zo'n grote isolatie van het gezinnetje teweeg brengt, wat meer op de achter grond" Drempels Er blijken voor vrouwen nog heel wat drempels te zijn waar zij over moeten vóór zij aan het buiten- gebeuren kunnen deelnemen. Hier onder wordt verstaan werk dat buitenshuis verricht wordt ten be hoeve van één of meerdere anderen, werk in de wijkcentra, clubs, bommissies, politieke par tijen, vakbond of een betaalde werkkring buitenshuis. „Drem pels" zijn: geen kinderopvang; slechte leiding; morele druk van „vrouw hoort thuis", vooroordelen tav de rollen die vrouwen kunnen vervullen; hoge belasting voor ge huwde vrouwen. Ook de sociale verzekeringen dienen aangepast te worden. Er moet een aanvullende pensioen regeling komen, die geldt voor alle werknemers. Veel mannen en vrouwen vallen niet onder een pen sioenregeling en moeten op 65-jarige leeftijd plotseling van een veel lager bedrag leven. Verder zou er een VAO, een volksverzekering arbeidsongeschiktheid moeten komen, die geldt voor iedereen. Eis is ook de herziening van de Alge mene bijstandswet ten behoeve van vrouwen die alleen komen te staan. Duidelijk is dat met het stellen van de eisen en het verwezenlijken ervan slechts enkele drempels zijn weggenomen voor vrouwen om hen in staat te stellen deel te gaan nemen aan het maatschappelijk leven. Zodra daar hun positie is veilig gesteld kan het echte gevecht pas beginnen, nl. samen met de „geëmancipeerde man" proberen de structuur van de maatschappij te veranderen. Hanneke Schouten. dam, is nauwelijks gebaseerd op de leeftijdsfasen van de mens. De eerste tien weken van het eerste schooljaar kennen wij de oriëntatie: nieuwe vak ken, een nieuwe groep. In de tweede leerperiode staat het kind centraal als eerste levensfase, daarna volgt de derde periode de volwassen mens en in de vierde periode de bejaarde mens". „De sociologie en de psychologie wor den in de praktijk gebracht door mid del van een crèche en kleuterzaal", vertelt Gerda Erdtsieck, sociologe en docente aan de school. „Wij laten de leerlingen het verschil tussen deze twee plaatsen zien. Vanuit de sociologie hebben zij informatie meegekregen. En zo proberen wij een integratie van alle vakken teweeg te brengen. Dit uit gangspunt hanteren wij in iedere perio de". mevrouw Heitink aan, „wij zijn speci aal gericht op de jongeren die nog niet terecht kunnen bij de andere instellin gen vanwege hun leeftijd". „Onze bedoeling is juist die jongeren een kans te geven en hen naast de opleiding ook een stukje (culturele) vorming mee te geven", aldus Gerda Erdtsieck. Sinds januari is er een praktijkvoorbe reider in dienst, die de contacten met de instellingen moet verstevigen. Me vrouw Heitink: „Vooral de laatste maanden is merkbaar dat steeds meer instellingen willen meewerken. Het komende schooljaar gaan wij al met 28 instellingen in zee. Degenen die „ja" tegen ons zeggen voor het tweede opleidingsjaar, hebben een praktijk leider in dienst, die de leerlingen in de diverse instellingen opvangt. Wij probe ten steeds meer praktijkvelden in het 'Weèite' jaar ziet .er anders uit. Dan heeft de leerlihg om de week praktijk in een instelling met gerichte leerop drachten vanuit de school. Zo wordt ervaring opgedaan bij het gezonde kind, maar ook bij het zwakzinnige kind in de wijkverpleging en verpleeg tehuizen. Wij streven namelijk niet alleen naar integratie binnen de school, maar ook buiten de school vanuit de praktijk. Het tweede jaar is een obser vatiejaar en deze periode is een heel belangrijk onderdeel. Het derde jaar wordt het participatie-jaar genoemd, waarin de leerling zich voor 80 pct.jn praktijk De school kent ook werkgroepen, Ook de leerlingen moeten vanzelf sprekend even aan de nieuwe situatie wennen. De eerste reacties zijn echter erg enthousiast. „Wij proberen de leer lingen een stuk vrijheid en verantwoor delijkheid te gevenzegt Gerda Erdtsieck, „Daarnaast krijgen zij werk opdrachten. Het feit dat het eerste jaar een theoriejaar is, vinden de leerlingen gewoon fijn". erdiepen schoolsituatie. 20 pet. Gerda Erdtsieck: „Het grote voordeel van deze opleiding is dat de leerlingen alle soorten opleidingen leren kennen. Wanneer een leerling later de richting Psychiatrie wil kiezen, hoeft zij niet, zoals in de ziekenhuizen het geval is, van voorafaan te beginnen. Hij of zij hoeft ook f*een keuze vooraf te maken, maar kan dat doen wanneer zij alle velden kent. Hebben zij een keuze gemaakt, dan is er nog een voorkeurperiode (inwerk- tijd) in het vak dat zij gekozen hebben. Wij willen namelijk niet meer spreken over het woord „stage", omdat dit woord vaak een zware indruk maakt zoals bij de I.N.A.S.-opleiding. waarin mensen van de gezondheidszorg zitten en docenten van de school. Voordelen Concept-Voorstellen worden ook aan de leerlingen voorgelegd, waarvoor een leerlingenraad is samengesteld. Aan de school zijn drie full-time docenten verbonden, twee verpleeg kundigen en een sociologe. Daarnaast werken negen parttime-docenten aan het experiment mee. In het tweede schooljaar wordt door artsen lesgege- Injichtingen „Een wat scheve verhouding", vindt mevrouw Heitink, „maar de bedoeling is dat de scholen zich meer gaan richten op jongens. Hierbij speelt waar schijnlijk ook een rol op welke leeftijd jongens een beroep kiezen. Voor het nieuwe schooljaar, dat 19 ,Ik kan nog niet zeggen dat zij één lijn augustus aanvangt zijn nog plaatsen rekken merkt Qpen He, cursusgeld bedraagt f 30Q op dit experiment n de ziekenhuizen trekken", merkt Gerda Erdtsieck op, „maar men staat er welwillend tegen over. Hun houding is positief, maar afwachtend, omdat zij nog moeten zien hoe het experiment verloopt". per jaar plus f 75,- inschrijfgeld. Even tueel is een tegemoetkoming mogelijk via het Ministerie. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar aan de school: Tjalklaan 15, tel. 010- 373976. HANNY VROEGH Zeven zinvolle zomerweken in de zomerdienstregeling 1974 bij vormingscentrum Kerk en Wereld - Driebergen 6-13 juli een week voor onvolledige gezinnen een week voor ouders en opvoeders over „Straf, waarom en hoe". 20-27 juli een week voor oudere mensen over „Bijbel, toen en nu" 27 juli - 3 augustus een week voor huisvrouwen die willen gaan werken: „Het huis uit" 3-10 augustus een week met bezoeken aan natuurgebieden „Natuur? Bekijk het maar" Pa, ma en de school, wat doen ze (samen) met de kinderen? een week over arbeid en vrije tijd "Wie niet werkt, zal ook niet eten" Vraag eens inlichtingen bij Kerk en Wereld, Driebergen 03438 - 2241.

De Havenloods | 1974 | | pagina 3