Vormingsinstituut "Jan Backx" levert eerste professionele kantoormensen af.. Filter maakt drinkwa ter Het werk van grondstewardess maakt je MET DE I HAVENLOODS OPREIS GASTVROUW OP Jongeren bepalen sfeer in de haven Naar Zwitserland Administratieve opleiding raakt beter bekend LUCHTHAVEN VRIENDELIJK EN GEDULDIG DE HAVENLOODS, DINSDAG 14 MEI 1974 20-51! Ws In juni gebeurt er bij de haven- en vervoerschool „Jan Backx" aan de Parkhaven iets bijzonders. Dan levert dit vormingsinstituut de eerste vier leerlingen af, studenten zou je haast zeggen, die een even gedegen theoretische als praktische kennis bezitten van de vele zaken die zich rond een wereldhaven afspelen. Zij mogen zich assistent-cargadoor of assistent-expediteur noemen; al naar gelang 'de door hen gekozen eindstudie. „Gelooft u me dat we hier echt een beetje trots op zijn? Een jaar geleden zijn we met deze leerlingen begonnen. Volgende maand zit hun studie erop. We laten ze echt met een gevoel van melancholie gaanDit zegt de heer H. Vreeswijk, directeur van het opleidingsschip „Jan Backx" te Rotterdam. De „Jan Backx" aan de Parkkade en de haven- en vervoerschool „Prof. Rutten" aan de Waalhaven leveren sinds vele jaren geclassificeerde werkers af voor het praktische werk in de haven. Vaklui die bij cargadoor of stuwadoor graag geziene medewerkers zijn. Immers, zij zijn niet alleen vertrouwd gemaakt met de talloze facetten van het werk in de haven maar hebben tevens algemeen vormend onderwijs ontvangen. Om een voorbeeld te noemen: op het voor het operationele werk in de haven rooster is negen uur uitgetrokken voor (,4e havenwerker") praten we met gymnastiek, sport, spel, zwemmen en directeur Vreeswijk over het tweede roeien. Het onderwijs wordt gegeven in facet dat vooralsnog alleen de „Jan teamverband, waar de klasseleraar en Backx" biedt. De opleiding in de vormingsleider nauw bij betrokken technisch-administratieve sector ofwel zijn. „Je kan bij ons gerust spreken van de kantoorjob. een zekere lotsverbondenheid. De leer krachten die hier werken zouden niet naar een normale school terug willen. Marcel Luijendijk, Nico Jansen, Hans Zij missen daar de typische sfeervan i0pfk en Roland van der Heul zijn aldus de „Jan-Backx"-directeur. de vier koplopers die volgende maand de „Jan Backx" gaan verlaten. Alle vier hebben al een vaste job... Corel van Beek; chef grondpersoneel dodend werk. En tegenwoordig zijn de reizen naar het'buitenland zo kort 1at er van een verblijf in dat aantrekkelijke buitenland ook niet veel meer komt. Het werk op de luchthaven hier is veel omvattender en heeft voor mij daarom ook meer charme", aldus Harmeke Haringsma. Haar collega (in totaal zijn er op Zestienhoven twintig grondstewardes sen werkzaam) Map Berghout laat zich ook erg positief over haar werk uit. „Het werk van grondstewardess vind ik erg gezellig, het maakt me gewoon blij", zegt ze vrolijk lachend. „De mensen doen een beroep op ons en wij zijn in staat hen te helpen. Je zou het een beetje sociaal werk kunnen noe men", meent Map. Maar is het dan niet moeilijk altijd maar vriendelijk en geduldig te moeten zijn? „Doorgaans valt dat wel mee", vindt Map Berghout. „Het is een ver eiste voor ons de passagiers yriendelijk te woord te staan en te helpen. Wan neer ze echter ojiredelijk zijn, dan reageer ik alleen maar door ze brutaal aan te kijken en niets te zeggen. De mensen merken dan zelf wel dat ze verkeerd zitten". Ammo „Over het algemeen bestaat er veel animo voor het beroep van grondste wardess", zegt de heer Van Beek, „Vooral veel meisjes van de middelba re school melden zich aan, maar in principe zijn die voor ons een beetje te jong. Oudere meisjes zijn stabieler en kunnen beter het hoofd bieden aan de diverse problemen die zich kunnen voordoen". Gezien de hoeveelheid werk meent de heer Van Beek dat het werk van grondstewardess niet zwaar behoeft te zijn. „Maar met een zware mistperiode werken de meisjes onder hoogspan ning, krijgen ze te maken met wach tende en zenuwachtige mensen en dat zijn situaties waarin het een en ander van een grondstewardess gevraagd wordt. Vandaar ook dat wij een vrij strenge selectie toepassen op onze sol licitanten". Toekomstige grondstewardessen moe ten zich daardoor niet laten afschrik ken, zeker wanneer we de woorden van stewardess Map Berghout in herin nering brengen: „Het is gezellig werk, het maakt je blij". Wanneer we de lachende gezichten van de meisjes achter de balie bekijken, dan geloven we dat Map geen woord teveel heeft gezegd. TOM GRAAT Aan deze opleiding kan zowel door jongens als meisjes deelgenomen wor den. De kantoorsektor leidt op voor administratieve banen bij o.m. rederij en, cargadoors, stuwadoors, veem- en expeditiebedrijven. „De interesse van de kant van het bedrijfsleven is erg groot. De vier jongens die nu afstuderen zijn al zeker van een goede job". De mogelijkheden om de technisch-ad ministratieve opleiding te volgen lopen praktisch parallel met die van de ope rationele sektor. Kinderen die de lage re school verlaten kunnen direkt op een brugklas geplaatst worden. Na deze brugklas, waar men twee jaar over doet, .volgt plaatsing op de dag school, eveneens voor twee jaar. Dan kan men kiezen. Via een zoge naamd leerlingstelsel kunnen de jon gens en meisjes nog eens twee jaar studeren. Zij zijn dan ongeveer zestien jaar. In die twee jaar ligt de nadruk behalve op de theoretische kant vooral op de praktische zijde. De leerlingen lopen namelijk vier dagen per week stage bij een havenbedrijf. Zij werken (en verdienen! achtereenvolgens bij een stuwadoor, een expediteur, een cargadoor en een rederij. Eén dag per week gaan ze nog naar school waar met leraar en vormingsleider theorie en praktijk bespröken worden („Weet u dat ze het daar heel anders vertel len? School zorgt er voor In die twee jaar leerlingstelsel - dat veel wegheeft van het LEAO/MEAO- onderwijs maar die naam officieel niet mag dragen - zorgt de school voor plaatsing bij de verschillende bedrijven. Om enkele grote te noemen: Holland Amerika Lijn, Van Ommeren en Mül- ler tellen heel wat van de „Jan Backx"- -pupillen onder hun gelederen. Na twee jaar leerlingstelsel volgt een rijks examen. Wie slaagt krijgt het diploma junior en kan, als hij of zij dat wil, direct het bedrijfsleven binnenstappen. Maar wie zich nog verder wil specialise ren krijgt bij de „Jan Backx" een unieke kans. Men kan nog eens een jaar naar school (vier dagen werken en twaalf uur les) om zich te bekwamen als assistent-cargadoor of assistent-ex pediteur; de betere banen bij een scheepvaartbedrijf. Ook nu weer kan de school zorgen voor plaatsing bij een kantoor; de leerlingen kunnen echter ook zelf hun keus doen. Na afloop van deze cursus krijgen ze het diploma senior. Marcel Luijendijk (19), Nico Jansen (18), Hans van Lopik (19) en Roland van der Heul (19) weten waar ze het over hebben als ze vertellen deze voortge zette studie als onmisbare pijler te zien voor hun toekomstplannen. „We zijn naar de „Jan Backx" toege komen met niet meer dan lagere school, wat opleiding betreft staan we nu op hetzelfde niveau als een middel bare scholier, terwijl wij het voordeel hebben dat we de praktijk van binnen en van buiten kennen. We hebben dan ook geen enkel probleem gehad met Hoewel water vrijwel overal ter wereld in overvloedige hoeveelheden aanwezig is, wordt goed drinkwater steeds schaarser. Met „goed" wordt in dit verband vooral „smakelijk" bedoeld; zo is leidingwater van onbesproken kwaliteit bacteriologisch zuiver en chemisch onschadelijk, maar het is zeker niet het ideale drinkwater. Aan de andere kant is het water in sommige streken - bijvoorbeeld de Zuideuropese vakantielanden - vaak uitstekend van smaak, maar helaas niet altijd»„schoon", d.w.z. kiemvrij of chemisch voldoende zuiver. De combina tie van zuiver èn lekker drinkwater is zeldzaam; in feite voldoet alleen het onder strenge controle verpakte, speciale „tafelwater" aan deze voorwaar- Toepassingen De filterschijf kan worden beschouwd als een moderne ontwikkeling van het Ogden-filter, dat vóór de Tweede We reldoorlog in-de V.S. werd ontworpen. Na talrijke verbeteringen, onder meer onder druk van de oorlogsomstandig heden, ontstond een groot aantal toe passingsmogelijkheden, waarvan onder meer door General Electric en de luchtvaartindustrie veelvuldig gebruik wordt gemaakt. De Zwitserse firma Filopur A.G. in Basel heeft de filter schijf tenslotte in zijn huidige, univer seel bruikbare vorm vervolmaakt. Eigenschappen De werking van het Filopur-filter ma nifesteert zich op drie verschillende De ontwikkeling van het Filopur-filter heeft in dit opzicht nu een nieuwe mogelijkheid geschapen: niet alleen leidingwater uit de kraan, maar zelfs onbetrouwbaar slootwater, regenwater of ander ongecontroleerd water kan dank zij de unieke selectieve filterwer king van het Filopur-medium in sma kelijk gezond drinkwater van uitmun tende kwaliteit worden omgezet. De ontwerpers van het Filopur-filter hebben rekening gehouden met twee toepassingsgebieden: gebruik in de huishouding of voor vakantie- en kam- peerdoeleinden. Deze gedachtengang heeft geleid tot de constructie van twee eenvoudige apparaten, waarvan de platte, handgrote Filopur-filter- schijf het werkzame element vormt. het vinden var. een vaste baan", zegt het viertal. Dit jaar zijn het er vier, volgend jaar hoopt direkteur Vreeswijk achttien leerlingen af te leveren. Raakt bekend „Langzamerhand raken onze tech nisch-administratieve opleidingen beter bekend. In '69 zijn we met zestig leerlingen begonnen, nu hebben we er 235 in de dagscholen en 150 in het leerlingstelsel", zegt hij. Toch hoopt de heer Vreeswijk dat de opleidings mogelijkheden een nog ruimere be kendheid krijgen. „Het is doodzonde voor jongens en meisjes die van avon turieren houden dat ze niet weten wat hier mogelijk is. Wie aan boord van ons schip een studie heeft gevolgd kan er zeker van zijn later een toffe job te Want, en dat bleek uit een praatje dat we met de toekomstige eindexamen- -kandidaten hadden, het is bijna onmo gelijk de „Jan Backx"-pupillen nog iets wijs te maken. Zo zeer zijn ze door hun leraren getraind in de discussie WIEGER DAM Haven- en Vervoerschool „Jan Backx" aan de Parkhaven heeft veel mogelijk heden voor gespecialiseerde opleidin gen. Van zaterdag 15 tot en met zaterdag 22 juni organiseert ons blad voor zijn lezers een achtdaagse reis naar Zwitser land. Tijdens deze reis, zullen wij logeren in Hotel Schmid in het zeer aantrekkelijke Brunnen. Hotel Schmid ligt direct aan het Vierwoudsteden- meer, waar zich ook de grote terrassen bevinden. Tijdens ons bedrijf in Brun nen zullen wij onderstaande tochten maken. Een middagtocht naar Luzern, een boottocht op het Vierwoudsteden- meer, een volledige dagtocht naar de Sustenpas, Meiringen en Interlaken, waarbij de lunch onderweg gebruikt zal worden en een middagtocht naar 'Rapperswil, Zürich en Zugesse. Kort om wij zullen u met een groot deel van Zwitserland laten kennismaken. De prijs voor deze 8-daagse reis be draagt f.479,50 per persoon, éénper soonskamers f.25,- toeslag en is inclu sief alle lunches, diners en logies met ontbijt onderweg, volledige verzorging in Brunnen en alle vermelde dagtoch ten. Bovendien zullen wij zowel op heen als terugweg verschillende routes door het Schwarzwald rijden, hetgeen een attractie op zich is. Op de heen- en terugweg zal gelogeerd worden in Ho tel Kreif te Karlsruhe. De lunches op heen- en terugweg worden gegeven bij Wiesbaden, in Hotel de Engel in Lies tal, in Hotel Ketterer in Villingen en in Alt Köln te Keulen. Het afscheidsdiner wordt gegeven in restaurant Haarhuis te Arnhem. Wij vertrekken zaterdag 15 juni vanaf de Wcstblaak t.o. Cinerama-te Rotter dam om 8 uur en zullen op zaterdag 22 juni daar weer om ca. 22 uur arriveren. Bij aanmelding dient u f 100,— vooruit te storten, het restant uiterlijk vier weken vóór de reis. U dient in het bezit te zijn van een geldig paspoort Circa 10 dagen vóór de reis ontvangen de deelnemers een uitvoerig programma, alsmede een deelnemers lijst. Annuleringsrisicoverzekering f 7,50 plus f 3,50 poliskosten voor maximaal 4 personen per inschrijvings- bewijs. Boekingen: HOOFDKANTOOR DE HAVEN LOODS Pr. Hendrikkade 14, Rotter dam. tel. 132170. BIJKANTOREN VLAARDINGEN, Hoogstraat 122, tel. 352911. KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. AGENTSCHAPPEN: Boekhandel Bokhorst, Vierambacht- straat 109, tel. 2S3716; Boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128, tel. 189356; Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83, tel. 184424; Boekhandel Bokhorst Koperwiek (winkelcentrum) 61-63, tel. 503251, Capelle a/d IJssel; Boek handel Van Dordrecht, Benthuizer- straat 84, tel. 243026; Boekhandel Hanou, Hoogstraat 50, Schiedam, tel. 269663. Sig. mag. Nic. van de Spek, Nwe. Binnenweg 456-460, tel. 231644; Sig. Mag. Hanselman (De Bokser), Zwaanshals 245, tel. 658494; Van der Kaay Reizen, Beethovenlaan 1, Nieuwerkerk a/d IJssel, tel. 01803- 2776. gebieden: F) zuiver „mechanische" fil tering van vaste deeltjes (dus ook micro-organismen) tot een afmeting van 0,4 micron (4/10.000 ste milime- ter). 2) vorming van een selectieve barrière voor bepaalde chemische ver bindingen, 3) steriliserend effect voor wat opgevangen micro-organismen be- - het „uitzeven" van eventuele, minus cule vaste verontreiningen zoals roest, kalkdeeltjes, fijn verdeeld vuil en door chloortoevoeging gedode algen en bac- - Het neutraliseren van smaakbederven- de, onwelriekende stoffen zoals chloor en de beruchte fenolen. - Het verwijderen van eventueel aanwe zige kleurstoffen en sporen van on kruid- of insektenverdelgingsmiddelen. - Zelfs bij langdurig gebruik verhinde ring van het ontstaan van bacterie-ko- Dank zij de selectieve werking worden aan het water echter niet de voor de smaak en de menselijke gezondheid belangrijke mineralen onttrokken. Op re/s Bij gebruik van het Filopur-filter op vakantie zijn niet alleen bovengenoem de factoren van belang, maar ligt het accent vanzelfsprekend op het tegen houden en onschadelijk maken van eventuele ziekteverwekkers, waaronder amoeben, bacteriën en schadelijke vi russen. Natuurlijk is ook de filtering van vaste deeltjes en de ontkleurende werking van groot belang. De grote vakantie nadert en vele meisjes op de diverse middelbare scholen zitten voor hun eindexamen, met daaraan voor een groot deel van hen het onvermijdelijke probleem verbonden te moeten kiezen voor een baan in de maatschappij. De mogelijkheden zijn talrijk en het ene beroep is aantrekkelijker dan het andere. Vele meisjes bijvoorbeeld kijken op tegen het beroep van stewardess. Lekker reizen, denken ze dan, en tussen dat reizen door heerlijk zonnen op brede buitenlandse stranden. Dat droombeeld willen we momenteel niet wreed verstoren, wel willen we ons nu verdiepen in het werk van de grondstewardess, en de realiteiten waarmee het grondpersoneel van een luchthaven wordt geconfronteerd. „Onze grondstewardessen zijn in de geduld tonen voor de problemen van eerste plaats gastvrouwen van de lucht- de passagiers. Als het ware zijn zij een haven vertelt de heer Carel van Beek. chef van de afdeling grondpersoneel i Rottgrdam Air op de luchthaven Zestienhoven. „Op de tweede plaats zijn zij vertegenwoordigsters van de diverse maatschappijen die hier op Zestienhoven zijn gevestigd. Hier op Zestienhoven hebben de grondstewar dessen een veelzijdige taak te vervul len. Van hen wordt niet alleen ge vraagd dat ze vriendelijk zijn en veel vooruitgeschoven post van de maat schappijen, waarop in eerste instantie alles neerkomt". Aandacht Neen, het werk van de grondstewar dess beperkt zich zeker niet tot het aanpakken van de vliegtickets en het wegen van de koffers. Zij „lezen" de ticket, controleren of) de doorverbin dingen goed zijn en bij eventuele ver traging moeten zij dienovereenkomstig handelen door bijvoorbeeld het boe ken van de passagier op een andere vlucht. De grondstewardessen begelei den de passagiers naar het vliegtuig, besteden speciale aandacht aan invali den en zorgen vooral goed voor ouden van dagen en ouders met jonge kinde- „Ik vind het een heerlijk beroep" zegt Hanneke Haringsma, en dat blijkt wel want ze wérkt al drieëneenhalf jaar op Zestienhoven. Door haar ervaring zal ze dan ook zelden door vragen en problemen van passagiers in moeilijk heden worden gebracht. „Het verschil met Schiphol", zegt ze, „is dat je „hier" alles doet en „daar" gespeciali seerd werk moet verrichten, hetgeen eentonig kgn zijn". In die 3 1/2 jaar heeft Hannt^e heel waf passagiers geholpen en heel wat vliegtuigen zien landen en stijgen. Het heeft haar echter nooit bekoord zelf als stewardess de lucht in te gaan. Charme „Neen, dat zie ik eerlijk gezegd niet zo zitten. Wanneer je weet dat de meisjes in de lucht een middelbare opleiding hebben genoten en ze moeten daarmee koffie en aanverwante dingen rond brengen, dan vind ik dat maar geest-

De Havenloods | 1974 | | pagina 5