C.A.B. vindt nog reden om te blijven bestaan Ook Rheumapatienten willen zo lang mogelijk in eigen omgeving behandeld worden Opheffings uitverkoop 30%korting! Wetswinkel gaat juridische problemen oplossen termeulen Onlangs in Rotterdam opgerichte Nederlandse Stichting: 50 jaar lang auto- en boottochten voor lichamelijk gebrekkigen van Rotterdam itfïsbiuii. termeulen Onderdak in gebouw sociale dienst Het vertrek Het C.A.B. (Comité Auto- en Boottochtjes voor lichamelijk gebrekkigen te Rotterdam) bestaat vijftig jaar, een reden voor het Comité om vandaag, 9 mei een groot feest te houden in het gebouw Palace, voor De Havenloods echter een reden om even in de geschiedenis te duiken van het C.A.B. Naar het voorbeeld van Amsterdam en Den Haag, waar comité's waren ge vormd om gebrekkige kinderen in de gelegenheid te stellen een enkele maal per auto naar buiten te gaan, werd op 12 mei 1924 het CAB in Rotterdam opgericht. Vanwege het vele water rond Rotterdam werd echter ook gauw overgegaan tot het organiseren van boottochten. leeftijd, het gevolg hadden dat de invali diteit bij kinderen steeds vroeger en beter bestreden kon worden. Ook door de op richting van onder andere de Mytylschool kwam een einde aan de periode waarin invalide kinderen op thuisonderwijs wa ren aangewezen. Vanaf de oprichting tot nu hebben dui zenden invalide Rotterdammers van de auto- en boottochten van het CAB kun nen genieten. Iedere keer weer was het een feestelijke aanblik wanneer de lange stoet auto's met de groen-wit-groene vlaggen wegreden, voorafgegaan door de verkeerspolitie. In 1959 werd in samenwerking met het bureau voor Kerkelijke Sociale Arbeid met een maandelijkse sociëteit begonnen, met als doel afleiding en contact te bieden voor jonge gehandicapten. Na enkele ja ren heeft in verband met de kosten de Nederl. Ver. A.V.O. afd. Rotterdam met K.S.A. de sociëteiten overgenomen en uitgebreid. Geen subsidie Het CAB gaat er trots op al die jaren zonder overheidsgelden te hebben ge werkt, want steun in de vorm van subsi die is door de gemeente nooit gegeven. De laatste jaren werden in verband met de steeds groter wordende drukte op de wegen geen autotochten meer georgani seerd, alleen bleven wel de jaarlijkse boottcohten en het voorjaars- en kerst feest. Nu, anno 1974 vraagt men zich wel eens af of het C.A.B. nog wel zin van bestaan heeft. Er is immers in vergelijking met vroeger zoveel veranderd: betere sociale voorzieningen, medische verzorging, huis vesting, communicatie, betere ontspan ningsmogelijkheden, vakantieweken, autobustochten georganiseerd door aller lei instanties. De oprichting van het CAB bleek een succes want reeds in het eerste jaar wer den tien autotochten en twee boottochten gemaakt en vanaf 1929 werden ook de volwassenen bij de tochten betrokken. Na zelfs het organiseren van bioscoop voorstellingen ging bij het bombarde ment in 1940 alle bezittingen aan dekens, sanitaire artikelen etc. verloren, en ge durende de oorlogsjaren lagen de activi teiten van het comité dan ook stil. Volwassenen Gelukkig werd het CAB na de oorlog weer nieuw leven ingeblazen en in 1947 ging de eerste tocht met 67 auto's en een bus naar Noordwijk. Na de oorlog waren het ook voornamelijk volwassenen die aan de tochten deelnamen omdat de steeds moderner wordende medische verzorging, de revalidatie op jeugdige den. Het Comité heeft nog een kern van 250 meest bejaarde lichamelijk gehandi capten, van wie velen reeds jaren met het C;A.B. meegaan. Vriendschapsbanden zijn er gegroeid die niet zonder meer verbroken kunnen worden. Daarom wil het C.A.B. actief blijven zolang er auto mobilisten, vrijwilligers, verpleegsters, het Rode Kruis en nog vele anderen zijn, die willen helpen. Het secretariaat van het C.A.B. is gevestigd aan de Schiedam- sedijk 78. Willemsplein met volwassengebrekkigen Voorbereiding van het vertrek r G. Bloembollenvelden op 3 mei 1929 Nog geen honderd gulden. Fraaie limba garderobekast met veel hang- en legruimte, 2-deurs en in de maat 100x50x172 cm. Nu ongemonteerd voor nog geen geen honderd gulden. Van tJl3&*S5 voor DE HAVENLOODS, DONDERDAG 16 MEI 1974 Uitvoering van oratorium "Paulus" in de Doelen Op zaterdag 18 mei 's avonds om kwart A>ver acht, zal in de grote Doe lenzaal te Rotterdam een uitvoering worden gegeven van het oratorium „Paulus" van Felix Mendelssohn Bartholdy. Uitvoerenden zijn de ge mengde koren „Com nu met sang" uit Rotterdam en de chr. oratoriumver. „Sursum Corda" uit Pernis. Als solis ten treden op de sopraan Annette de la Bije, die herstelde na lange ziekte, de alt Map Baks, de tenor Willy van Hese uit Antwerpen, de befaamde bas Henk Smit voor de aria's en de bas Ted Schorske (duet). De orkestpartij wordt vervuld door het Gewestelijk Orkest van Zuid Holland. De algehele leiding berust bij Dirk Jansz. Zwart. Kaarten zijn nog telefonisch te bestel len bij A. van Esch, 2de Hogenbanweg 154824, bij de bekende muziekhandels èn bij de kassa van de Doelen. (Van 's morgens 10, tot 's middags, 4 uur, onder nummer 132490). VLAARDINGEN Zondagmiddag van 18.15-18.45 uur zal voor de V AR A-radio voor Hilversum I de 3e uitzending plaatsvinden van het pro gramma „Zin en tegenzin". De bedoeling van deze uitzendingen is om de Nederlandse kiezers te wijzen Mevrouw Brouwer, een Rotterdamse Rheumapatienten wil door gerichte Rheumapatiënte is door haar ziekte hulp haar lijden zo veel mogelijk ver- aan bed gekluisterd. De Stichting voor lichten. De heer Jelderda, bestuurslid van de Stichting: „Na een periode van oriën tering op de interesse en medewerking van honderden patiënten, is gebleken dat vanuit de patiënt de behoefte is ontstaan om te komen tot oprichting van een orgaan dat zal trachten het welzijn van de Rheumapatiënt in onze samenleving te bevorderen. „Onze Stichting", zegt hij, „kan namelijk de problematiek waar de patiënt in zijn eigen milieu mee te maken heeft, beter signaleren en hem daardoor beter in zijn behoeften tegemoet komen." Maar nu hebben we in Nederland al de Vereniging voor Rheumatiekbestrij- ding, in hoeverre lopen de doelstellin gen van beide verenigingen parallel of in hoeverre verschillen ze? De heer Jelderda: „De vereniging voor Rheumatiekbestrijding is meer een charitatieve instelling waar de patiën ten terecht kunnen wanneer ze bij voorbeeld een rolstoel nodig hebben of wanneer ze vervoersproblemen heb- Sociaal-medisch ■Bij onze Stichting echter ligt de aan dacht meer op de sociaal-medische zorg van de thuisverblijvende patiën ten. Zo lang het mogelijk is willen wij de patiënten in hun eigen omgeving houden en ze daar verzorgen. Wanneer ze eenmaal overgebracht worden naar klinieken, dan hebben de patiënten zelf ook het gevoel dat het afgelopen is, en dat willen we een beetje voorko- Ons doel is verder ook de uitbreiding en handhaving van Rheumaklinieken met onvoldoende mogelijkheden tot specifieke poliklinische en klinische verzorging en behandeling van de Rheumapatiënt. In hoeverre wil de Stichting samenwer king met de reeds bestaande verenigin gen Medewerking Bestuurslid Jelderda: „Van de Neder landse Vereniging tot Rheumatiekbe strijding hebben we alle medewerking toegezegd gekregen en ook de diverse kruisverenigingen staan achter onze plannen. Een dergelijke samenwerking is beslist noodzakelijk om die maatre gelen te stimuleren die onder andere nodig zijn voor een goede medische behandeling en sociaal-medische ver zorging van de Nederlandse Rheuma- patiënten." Rheumapatiënten die lid willen wor den van de Stichting behoeven slechts een minimumbijdrage van f.7,50 per jaar te betalen, een bedrag slechts ter dekking van de administratieve kosten. Voor inlichtingen kan men terecht bij het .secretariaat van de Stichting, Mo lenvliet 122, Rotterdam, tel. 326446. TOM GRAAT Wisbrun aan de Korte Hoogstraat22-26gaat dicht. Voor u een onverwachte meevaller. Want de hele nieuwe kollektie stoffen en accessoires wordt verkocht met 30% korting. Wie snel komt heeft de beste keus. PS. U hoeft Wisbrun straks niet te missen. De zaak in het Winkelceqtrum Zuidplein gaat gewoon door. Deze stof verdient zijn naam dubbel en dwars. De dessins zijn zo dekora- tief dat u de stof als wandbespan ning, afscheidingsgordijn of gewoon gordijn gaat gebruiken. Deze extra brede stof (150 cm) met kleine schoonheidsfoutjes die niets aan de kwaliteit afdoen, nu per meter op het belang van de raadsverkiezingen en wat het inhoudt om lid van een gemeenteraad te zijn. Zondagmiddag zal het Vlaardingse raadslid Henk Krabben een half uur zijn zegje doen over zijn werk als raadslid. De documentaire werd gere- giseerd door reporter Joop Daalmeijer. MAASSLUIS - In een eerste opwelling is men geneigd zich af te vragen of het niet wat tegenstrijdig is dat een wetsWinkel ontstaat door initiatief van iemand die werkzaam is bij de gemeente. Het is gebruikelijk dat een instelling als een wetswinkel van de grond komt door particulier initiatief, omdat de gemeentelijke instanties niet voldoende hulp kunnen bieden en dus op deze wijze dat openlijk en eerlijk toegeven. De man die als eerste begon te praten over een wetswinkel in Maassluis is de heer Don, directeur van de plaatselijke Sociale Dienst Sinds anderhalf jaar bestaat het Sociaal Consulentschap in Maassluis. Meer en meer bleek dat er behoefte was aan informatie en advies op juridisch gebied. Er is in Maassluis geen enkel adres waar de bewoners zich toê kunnen wenden juist als het gaat om problemen die niet opgelost kunnen worden door de Sociale Dienst zelf. De wetswinkel die vanaf augustus gaat draaien, is dus als het ware een aanvulling van de bestaande hulpverleningsbronnen, met name vooral een aanvulling van de Sociale Dienst. De wetswinkel zal ondergebracht worden in het gebouw van de Sociale Dienst. Er is ruimte hiervoor beschikbaar. Tevens zullen de mensen die de wetswinkel gaan bemannen de beschikking .krijgen over het documentatiemat eriaal dat eigendom is van de Sociale Dienst. De heer Don zelf zegt het niet zo vreemd te vinden dat een gemeente instantie .het initiatief neemt voor een wetswinkel. „Op deze manier willen we bewerkstel ligen dat de bevolking van Maassluis zo goed mogelijk geholpen wordt. Toen vooral bleek dat het Sociaal Consulentschap de problemen in de juridische sector niet aankon, om de eenvoudige reden dat we daar niemand voor beschikbaar hadden, die de nodige juridische kennis wel heeft, dacht ik aan een wetswinkel Ik heb dat idee voorgelegd aan B. W., die hierop positief reageerde. Een min of meer groot probleem was toen: hoe kom ik aan geschikte mensen die bereid zijn zich m te zetten voor deze zaak? De wets winkels van de Erasmus-universiteit in Rotterdam konden geen namen geven van mensen in Maassluis en er werd me toen meteen gezegd dat vooral het bemannen van een wetswinkel erg moeilijk was". Via een perscommuniqué heeft de heer Don twee inwoners van Maassluis gevonden die het wel zagen zitten om te werken voor een wetswinkel. Het zijn mej. van de Meer en de heer Hoogerwaard. Uit Vlaardingen afkomstig zijn de heer Niemandsverdriet en mevrouw Lijnse die eveneens gaan helpen in de wetswinkel. Drempelvrees Zo hebben we dus in totaal vier mensen nu, dat lijkt me geenszins te veel Dat de wetswinkel in ons gebouw gevestigd zal zijn is omdat er ten eerste altijd een drempelvrees bestaat. Als er hier mensen komen met een probleem dat door de Sociale Dienst opgelost dient te worden en dan blijkt dat het probleem op het juridische vlak ligt kunnen de mensen direct terecht in hetzelfde gebouw Aan de vestiging van de wetswinkel in dit gebouw heb ik wel een voorwaarde gesteld. De ruimte die door de overheid beschikbaar wordt gesteld zal enkel en alleen voor de wetswinkel zijn, het moet beslist mogelijk zijn dat een kast gevuld met allerlei papieren van de wetswinkel op slot kan. De onafhankelijkheid van de wetswinkel moet gewaarborgd zijn. Bij een eventuele afwijzing van financiële bijdrage door de Sociale Dienst bijvoorbeeld, moeten de mensen waarbij dit het geval is de mogelijkheid hebben om hier bezwaar tegen in te brengen. In een dergelijk geval zal de wetswinkel het juiste adres zijn. Vandaar de dringende gewaarborgde onafhankelijkheid van die wetswinkel De openingstijden zullen 's avonds zijn. Gestart wordt met één keer in de veertien dagen. Waarschijnlijk zal dat één keer per week moeten worden De heer Don: „We proberen tevens voor elkaar te krijgen dat de Sociale Dienst eveneens op dat tijdstip spreekuur houdt. Zodoende krijg je dus een betere en snellere samenwerking". De Sociale Dienst is er in geslaagd een wetswinkel in haar gebouw te vestigen. Zij heeft ook geprobeerd mensen van de Kinderbescherming tot dit idee over te halen, wat overigens niet gelukt is. De heer Don zegt dit erg jammer te vinden, voornamelijk om de even hiervoor genoemde drempelvrees, en tevens voor een goede hulpverlening aan de bevolking. Het is nog niet bekend of de mensen die zich in gaan zetten voor de wetswinkel een financiële bijdrage zullen ontvangen voor hun activiteiten. Volgens de heer Don was B. W. wel bereid om financiële steun te verlenen als dat nodig mocht blijken. Gisteren was het overigens acht jaar geleden dat de heer Don in dienst trad bij de Sociale Dienst. ANNEMIEKE VAN DER HOUWEN Van kreukvrij Trevira. De telefoon als enig communicatiemiddel, de medicijnen om de pijnen te stillen. Het gebeurt nog veel te weinig dat gezonde mensen zich het lot van de minder gezonde medemens aantrekken. Bij collectes en andere geldinzamelende acties wordt er weliswaar door het Nederlandse volk gul gegeven, maar van daadwerkelijke hulp is er doorgaans toch weinig sprake. Uw aandacht willen we daarom nu eens vragen voor de Rheumapatiënten, waarvan er in Nederland zo'n kleine tweehonderd duizend zijn. Een schrikbarend aantal, waarvan de grootte nauwelijks tot ons doordringt In het algemeen vragen minder-valide mensen niet om medelijden te tonen met hun situatie, maar gesteld mag best worden dat het overgrote deel van de Rheumapatiënten zijn ziektebeeld veelal als een gesel ondervindt. Willekeurig of onwillekeu rig moet hij of zij een gedragspatroon aanvaarden hetwelk verhindert zich als mens met zijn handicap in de samenleving te kunnen presenteren. Om aan de problemen van de grote Rotterdam de Nederlandse Stichting groep minder-valide mensen tegemoet voor Rheumapatiënten in het leven te komen is er zeer recentelijk in geroepen. Stropdassen van 't kreukvrije Trevira in ontelbare dessins en kleuren. Normaal kosten deze stropdassen f 9,95 en f 13,95.... nu slechts

De Havenloods | 1974 | | pagina 15