Vraagtekens rond boek waarover veel te doen is ADVERIEREN DOEI VERKOPEN I OUD NIEUWS? Neerlands Hoop met 2 maanden Express verlengd aiüai lïV MEDEWERKER ster) een klassiek voorbeeld van voordeel bij Hoogenboezem 2195.- 35? HOOGENBOEZEM! BOEKHOUDER STER Keukens met 30—40% korting Vanderlinde b.v. AANKOMEND ELECTRONICUS DE HAVENLOODS, DONDERDAG 16 MEI 1974 Theo Koomen klaagt Theo Koomen, Nederlands veelbesproken radio verslaggever, heeft een moeilijke week achter de rug. Zijn sensationele boek „25 jaar doping" heeft de gemoederen in de sportwereld danig in beweging gebracht en vooral van de zijde van de wielrennerij (waaraan hij nota bene via de „Tour de France" reportages een groot deel van zijn populariteit dankt) waren de reacties al bijzonder heftig. Er is van allerlei kanten gedreigd met processen. Vooral Jan Janssen, maar met hem ook zijn naamgenoot Karei Janssen van de VVCS, dreig den met een kort geding. Theo Sijthoff, in wiens boetiek overigens vorige week vrijdag de eerste exemplaren met een feestelijk tintje aan de sportjournalisten ter hand werd gesteld, acht zich als geslaagd zakenman door Koomen bedrogen, omdat hij in zijn boek de openhartige onthullin gen van Sijthoff zodanig zou hebben „gemixt", dat van een waarheidsgetrouw beeld geen sprake meer zou zijn. Tja, Koomen heeft met zijn „25 jaar doping" eiaeniijk een open deur ingetrapt, tedere insider in de sportwereld kent de meeste van de verhalen, die er sappig (maar daar zit juist de clou) en met een extra-pittig sausje overgoten zijn opgediend. Koomen is nu eenmaal een man van uitersten. Maar tussen een chauvinistisch-opgepepte reportage van schaatsen, fietsen of wielrennen en een half-weten- schappelijk boek, waarin één van de moeilijkste problemen van de laatste decennia óp populaire wijze wordt benaderd, ligt nu eenmaal een hemelsbreed verschil. Koomen gaf mij vrijdagavond volmon dig toe, dat het gebruik van stimulan tia (pepmiddelen, doping dus) beslist niet alleen in de sportwereld een kwa lijke rol speelt. Ook in het „wereldje" van journalisten, radio- en TV-verslag gevers, van studenten, doktoren, staatslieden en managers is het gebruik van pepmiddelen beslist niet onbe kend. „Maar dat is een ander hoofd stuk", zei Koomen ons. „Ik heb er één bladzij over geschreven, maar dat vind ik eenvoudig een bewijs van de „ver rotting van onze maatschappij". Zelf heb ik driejaren in de gloriedagen van Pellenaers, Wagtmans en. Van Est de Tour gevolgd, samen met een Italiaanse filmploeg, die met „La Bomba" maar al te goed op de hoogte was. Het is geen verschijnsel van van daag of gister. Het wordt bestreden en bestudeerd door medici en specialisten met meer wetenschappelijke kennis, dan waarover een sportjournalist ooit zal kunnen beschikken. Heeft dit boek zin? Zal het de opbouwende uitwer king hebben, die Koomen ervan zegt de verwachten. Ach, de vraag stellen is hem beant woorden. De „mannen van het vak", die pakken, slikken of spuiten, weten er langzamerhand meer van dan de normale huisarts. En de jongeren? Betekent dit boek een waarschuwing, of zouden zij zich juist beter gedocu menteerd in de strijd werpen na het lezen van het „geheim der kampioe- Barend Barendse, een oud-collega met wie ik zondagavond nog eens diep gaand over dit boek sprak, is ook geen leek op het gebied van de wielrennerij. Hij loopt er al zo'n veertig jaar mee en volgde ook de Tour. „Mag ik dit boek een beetje eenvoudig houden, heren medici, en voor de meeste lezers begrijpelijk", vraagt Koo men op de eerste bladzij vetgedrukt aan het lezerspubliek. Tja, betekent dit, dat hij een soort vrijbrief vraagt voor publicatie van een boekje, dat door het onderwerp en de menselijke nieuwsgierigheid zeker een flink lezers publiek zal bereiken, hoewel er voor de HH Medici, maar ook voor de meeste sportmensen zelf maar weinig in te vinden zal zijn, waarvan opbou wend resultaat voor de sport kan worden verwacht. „Ik heb wantoestanden willen signale ren", zei Koomen. „Dit boek bete kent, dat ik de vinger wil leggen op de verziekte toestanden in de topsport. Niet de wielrenners, voetballers en gewichtheffen zijn de hoofdschuldi gen", is zijn conclusie, maar de bege leiders hebben gefaald, zozij er al journalistiek (de goede niet te nage sproken) om- juist die wielersport in een bepaald daglicht te stellen. Bij de laatste Ronde van feeder land stond ik tussen een aantal jongere journalisten, heus met een bepaalde landelijke repu tatie. Je staat verstomd met hoeveel „deskundigheid" zij alles weten te verklaren, wat er gebeurt. Zij weten alles van dope, van combine en als je niet beter wist, zou je denken: die mensen moeten wel over een unieke massa inside-informatie beschikken. Meestal zitten ze dan een paar jaar in het vak Aldus Barend Barendse, die hieraan nog toevoegt: „Als je dan al wilt praten over „mensonterend" en „levensgevaarlijk, dan vraag ik me af, of Goddet en Levitan het een menson waardige opgave vinden om zo'n veld coureurs in 22 dagen, met één enkele rustdag, zo'n paar duizend kilometer te laten fietsen, met als enig doel.... meer kranten te verkopen voor L'Equipe en Le Parisien Libéré „Wimme van Est" Wim van Est vertelde me over Koo men. met wie hij als chauffeur niet' lang geleden Bordeaux-Parijs volgde. „Hij heeft zoveel verstand van koersen, als die asbak, die hier voor mijn neus staat", zegt Van Est, al laat ik die. woorden uiteraard voor zijn rekening. „Ik heb heel wat afgezien en heus wel wat gepakt. Ik heb Leon Sonnet als soigneur meegemaakt en Gerlach, se rieuze mannen, die hun vak verston den. Goed zo'n Vidal die zou ik niet in mijn buurt willen hebben. Maar ik ben zo gezond als een vis, ik heb een zaak met 150 man personeel en ik zou niet kunnen zeggen, waar mijn hart en mijn maag zit. Ik rijd de laatste weken alle mannen er weer uit, al had ik in tien jaar geen fiets aangeraakt". „Nee", zegt Wim van Est. „Die Koo men is geen fijne jongen. Wie eerst de schaatssport heeft opgehemeld, Ard Schenk en Kees Verkerk, ze dan later als de room er af js bij het professiona lisme, laat zakken, ach trek je eigen conclusie. Tijdens die autorit heeft hij Nobel? Het klinkt allemaal erg nobel. Maar toen achtte Koomen het noodzakelijk om tot „leringhe ende vprmaeck" een zeer groot aantal bekende sportmensen (met wie hij overigens jarenlang optrok en die door hem via radio en TV werden bewierookt) plotseling nogal eenzijdig in een zeer kwalijk daglicht te stellen. Overigens, ik herhaal, me rendeel met oude waarheden en ge beurtenissen, dié reeds uitvoerig jaren geleden uit de doeken werden gedaan, maar bovendien met een aantal aantij gingen en beschuldigingen, die van halve waarheden tot roddelpraat variëren. Zinnig? Meningen me urenlang verhaleh verteld. Ook Verkerk reed alleen op „drog". Vind jij dat een leuke jongen? Het is een controversieel boek. Heeft Koomen de sport een dienst willen bewijzen? Ik vrees, dat hij in dat geval zijn doel heeft voorbijgeschoten. Kees Pellenaers (anti-dopingprijs 1970) „Koomen is een kerel apart, weet je wel. Voor de radio is hij een prima vakman hoor. „Wat wil Koomen nu eigenlijk bewe ren. Jaren geleden heeft hij mij per soonlijk verteld dat hij voor zijn broer, die om het kampioenschap van Noord-Nederland moest biljaren, zelf bij dr. Rolink wat pilletjes had ge haald. Hij kon geen bal raken, zei Theo, zelfs de volgende dag nog niet. Kijk, moet hij nou juist dat boek schrijven? „Tonny, ik zou voor geen enkele wielrenner mijn hand in het vuur willen steken, nog geen nagel. Om al die controles moet ik gewoon lachen, na wat ik op dat gebied heb meege maakt. In 1972 moest ik met Tabak, Vianen en nog een paar jongens op controle. Pel, zeg maar, dat we naar huis zijn, zeiden ze. Nee, beslist niet. Mee naar de controle. Weet je wat er gebeurde? „In de eerste dagen van de Tour durfden ze niet te fietsen, niets te nemen. Want dan zou het natuurlijk helemaal mis gaan. Nou, ineens komt er een officiële brief van de Bond: ze waren allemaal negatief en de KNWU schreef: Jongens, gefeliciteerd. Ga zo doorGelachen dat ze hebben, je hebt er geen notie van". Het is maar een klein uittreksel van meningen. Wout Wagtmans en Jan Janssen heb ik gesproken. Er staan aparte onjuistheden in het boek, maar dat is de hoofdzaak niet. Niemand is onfeilbaar. Alleen wielrenners? Ook in dit artikel komt de wielrennerij weer in een bepaald daglicht te staan, ik geef het toe. Maar wat weten we van de voetballerij? Wat schrijft Koomen over Ajax? Wat over dokter Rolink of de Limburgse arts Jessen, waar overi gens ook nu nog tientallen- Brantse coureurs (een amateurs en nieuwelin gen) een ritje van een honderdvijftig kilometer voor overhebben om „vita mines" te halen? Rolink pleit voor goede medische be geleiding. Het boek heet te pleiten voor gedegen, deskundig medisch toe zicht. Rolink acht het zijn persoonlijke verantwoordelijkheid sportmensen, die hun brood aan hun metier verdienen, te geven, wat hij, als medicus, verant woord acht. Ér zijn onvoldoende sportartsen in ons land, dat is een betreurenswaardig feit. Maar of er veel medici zich, na de publicatie van dit boek geroepen zullen voelen, juist nu in die sport betrokken te raken, is nauwelijks een vraagteken. Wie steekt graag de hand in een wespennest. Eén man heeft het gedaan: Theo Koomen. Het is te vroeg om te beoor delen, wat de resultaten van zijn ge schrift zullen zijn. Ik ben er, na mijn gesprek met hem, van overtuigd, dat hij het deels geschreven heeft uit eerlij ke overtuiging. Die processen, ach, dat zal zo'n vaart niet lopen. Daar is ook vroeger al zo vaak mee gedreigd. Maar zo we Koomen dus willen geloven, waar hij stelt de sport te hebben willen dienen, moet er toch wel bij worden gezegd, Conrll IQIÉ» 1131 het op een vrij sensationele wijze is gebeurd, waardoor de naam van vele sportlieden voor lange tijd bevlekt zal blijven. En juist op dit punt zou ik een levensgroot vraagteken willen zetten achter de vraag, of Theo Koomen met „25 jaar doping" de sport een dienst heeft bewezen. Jammer Tonny Bok Van 4 tlm 9 juni in Luxortheater Neerlands Hoop Express, de nieuwste show van Freek de Jonge en Bram Vermeulen, in combinatie met de mu zikanten Thé Lau, Jan de Hont en Harry Heeren, is een groot succes geworden. Sinds de première op 28 december in Tuschinski in Amsterdam is de show nog aanzienlijk hechter geworden. De publieke belangstelling is navenant: overal in Nederland is de voorstelling uitverkocht; slechts in Bel gië viel tijdens een korte toernee de zaalbezetting iets terug. Het mag dan ook geen verrassing heten dat de aanvankelijke einddatum van de toernee, 7 april, te vroeg komt Van daar nog twee maanden extra Neer lands Hoop Express. De helft van de extra voorstellingen zal plaatsvinden in de drie grote steden die in de aanvankelijke toernee wat karig bedeeld waren: in Amsterdam verhüist „Neerlands Hoop" van Tuschinski naar Carré (negen avonden begin mei), in Den Haag wordt opnieuw het Circus theater bespeeld terwijl in Rotterdam een slotserie gegeven wordt in Luxor. Van 4 tot en met 9 juni dus in het Luxortheater eljce avond om acht uur Freek de Jonge en Bram Vermeulen met hun succesvolle show. VLAARDINGEN - Vanavond komen bewoners uit de omgeving van het kruispunt Reigerlaan-Lepelaarsingel bij elkaar om te komen tot de oprichting van een comité „Veilig Kruispunt". De bewoners zijn teleurgesteld over het feit, dat nog geen maatregelen zijn genomen ter beveiliging van het kruispunt. Na het dodelijk ongeval op het kruispunt op 16 april werd er actie gevoerd door een aantal schoolkinderen in Holy. Zij verzamelden 1200 handtekeningen die werden aangeboden aan de raadscommissie voor verkeer en vervoer. Het verzoek van de verontruste ouders aan de gemeente was op korte termijn veiligheidsmaat regelen te treffen door het plaatsen van stoplichten. Meegedeeld werd echter dat beveiliging van het kruispunt voorlopig vanwege de financiën noet mogelijk was. De bijeenkomst vanavond wordt gehouden in De Heipaal en begint om 20.30 Wij zijn niet groot. die bereid is zich volledig in ti DISKOMARKT B.V. Industrieweg 40 (Groothandelsmarkt "Spaanse Polder") Rotterdam. Tel. (010) 37.40.22, vragen naar de heer Th. v.d. Burg. hoe u merkt dat Prins' Keuken installatieteam* meer kan dan andere? denkt aan het installeren van een nieuwe keuken, kunt u werken met een aparte architekt loodgieter, timmerman, tegelzette elekt U kunt ook een bezoek brengen aan eén vari.de showrooms van Prins Bouwstoften Kompleet advies met levering van keuken, tegels, plavu alle denkbare inbouwapparatuu Kompléte installatie door één van Prins' Keuken- nstallatieteams" (aannemer, loodgiete tegelzetter en elektricien in één team) Geen rompslomp, klaar in een wip en daardoor zee kostenbesparend Mensen die het ..keukenvak" beheersen prinsheerlijk" bij Ongelooflijk! Hoogenboezem is keer op keer voordejiger en ook Het smaakvolle, klassieke gedistingeerde interieur wordt nu extr betaalbaar. Met een voordeel van f 800,- op de massief eiken kastenwand en een voordeel van f 500,- op het monumentale, echt lederen bankstel. Let op! U kunt de kastenwand ook per deel kopen v.l.n.r. f 745,- - f 775,- f 735,- f 440, f 650, Komt u toch vooral eens kijken in de showroom waar nog véél meer buitengewoon mooie meubelen zijn te zien! Allemaal voordeliger dan waar ook! Echt lederen (ook de romp) 3-zitsbank met 2 fauteuils AftA_ 2795,- Bij Hoogenboezem 22907 De massief eiken kasten met effen of bewerkte panelen met verlichting (de delen 1,2, en 3 v.l.r in effen panelen) 2995, Bij Hoogenboezem Salontafel, echt wagenwiel. fabrieksgarantie kredietservice mogeli/k 9000 1 m' toon kamers dagelijks vrij te bezichtigen, ook Linker Rottekade 36 (hoek Linker Rottekade- Crooswijksestraat) bij Zaagmolenbrug. Telefoon 11 71 58 11 71 59 Rotterdam. Uitstekende bus en tramverbindingen tot vlak voor de deur bus 38 lijn 6 en 9 Vrijdagavond koopavond tot 9 uur. rNETHERLANDS SUPPL1 COMPANY B.V. Mathenesserlaan 271 - Rotterdam. We zijn een internationaal duty free toeleverings bedrijf (o.a. voor het Corps Diplomatique) en hebben met ingang van heden op onze afdeling Boekhouding plaats voor een ACTIEVE MEDEWERK ST ER (tot 30 jaar) Opleiding op MAVO niveau. Wij bieden: Een goed salaris. 18 vakantiedagen. 7,25 procent vakantietoeslag, -f evtl. opname in het pensioenfonds. Indien u belangstelling hebt voor^deze funktii Dhr. T. Kroon, tel 010°25995o! neme" m<S CANALCO EUROPE Coornhertstraat 43-67-69, Vlaardingen. Telefoon 010-34.85.74. zoekt op korte termijn een tot 35 jaar. Onze gedachten gaan uit naar iemand met ervaring die geheel zelfstandig de boekhouding van ons be drijf kan verzorgen. Kennis Engelse taal vereist. Uw sollicitatie kunt u schriftelijk of telefonisch richten aan bovenstaand adres. Door vernieuwing van onze toonzalen zijn er een aantal Monke keukens beschikbaar met deze hoge kortingen. Hieronder zijn zowel houten als kunststof keukens. Vrijblijvend advies. Heemraadsingel 125 Rotterdam. Tel. 010 25.88.16 23.69.62 Maandag t/m zaterdag van 9.00—17.00 uur. Leeftijd plm. 21 jaar Rijbewijs BE Onze gedachten gaan uit naar een nette gieke medewerker die na een inwerkperiode in buitendienst belast wordt met het repa reren van electronische orgels. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties aan dë Directie. Afwisselende baan Wij zoeken een Jongste medewerkster 16 jaa aamheden zijr bezoekers type erzorging bewijs Hebt U interesse, belt U 76 25 66, toestel afspraak DRUKKERIJ-UITGEVERIJ WYT P. de Hoochweg 111 - R'dam Tel. (010) -76 25 66 (toestel 3) Rotterdam 3008 SECRETARESSE - Kunt u zelf stand ig'werken? - Stelt u epn afwisselende baan op prijs? - Beheerst u stenö Nederlands en Engels? Telefonisch kunt u een afspraak maken tel. 010 154066,

De Havenloods | 1974 | | pagina 9