Eitaituhtt aatvc llaVJaiyMMIIIo Weinig belangstelling voor Schaefer Geslaagde Gemeente geeft toef aan eisen actievoerders Ookop 1 Hemelvaartsdag Expositie massiefeiken meubelen meubelfabriek OisterwijkJI AUTOCROSS HEMEL VAARTSDAG ZEVENHUIZEN^ Jan van der Halst Behang I Oostwijk en VOP ongerust over bouw woningen VLAAR01NGEN Donderdag 16 mei was staatssecretaris Schaefer de gast van de linkse vier (P.v.d.A.. D66, P.P.R., P.S.P.) in Vlaardingen. Deze avond was voornamelijk georganiseerd voor de Oostwijk en Vettenoordse Polder, waar de problematiek rond de huisvesting het grootst is. Het is bekend, de P.v.d-A. heeft van Stadsontwikkeling, naast milieu, het belangrijkste program mapunt gemaakt. In Bas Goudriaan hoopt de P.v.d.A. Vlaardingen een alternatief voor de post Stadsontwikkeling te hebben.Omdat ook minister Gruijters en zijn staatssecretarissen Van Dam en Schaefer met een andere mentaliteit dan voorheen de problematiek benaderen: het „kaalslag denken" (sloop, gevolgd door nieuwbouw) is vervangen door „vernieuwbouw", kan de toekomst met redelijk optimisme tegemoet gezien worden. De subsidies voor allerlei zaken die met wonen te maken hebben - een ongelooflijk ingewikkelde materie - zijn in belangrijke mate verbeterd. Toch noemde Schaefer er later op de avond de subsidies op de huren lap middelen, die noodzakelijk zijn door de grote inkomensverschillen. Pas wan neer dit genivelleerd is, zal er sprake kunnen zijn van een gezond beleid betreffende de huisvesting. Verder schreef Schaefer het boek „ver nieuwde stad", waarin alle bestaande en toekomstige regelingen op het ge bied van stadsvernieuwing staan. Ach terin staat een verklarende woorden lijst om de moeilijke termen en begrip pen te verklaren. Een belangrijke informatiebron voor de belanghebbende groepen die met deze materie bezig zijn. Het is dan ook spijtig te constateren dat geen van de aanwezigen op deze avond kennis van het boekje had genomen. In zijn openingsrede vertelde Schaefer dat om de nota van 1966 weliswaar al de aandacht werd In zijn openingsrede vertelde Schaefer dat in de nota van 1966 weliswaar al de aandacht werd deze nota nog sterk de zorg voor een zo goed mogelijk patroon van stede lijke uitbreidingen overheerste boven de zorg van hoge kwaliteit in oude stadsdelen door middel van stadsver nieuwing. Pas in de jaren daarna klinkt de ernst van de situatie door in de nota tafels, kasten, bankstellen, stoelen, dekenkisten j Toonzaal i BERKEL-RODENRIJS Noordeindseweg 116 (langs het I ij water), tel. 01891-4670, ge- j opend: maandag t/m zaterdag 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 ui Vrije toegang „De Toekomst van het oude woning bestand" en in het besluit bijdragen reconstructie- en saneringsplannen. Mede onder invloed van de sterke welvaartsgroei in de jaren zestig zette zich de suburbanisatie voort. Vooral de 25-40-jarigen, met kleine kinderen, trokken uit de stad weg. Voor een deel als gevolg van een gebrek aan wonin gen en privacy, als de behoefte aan een rustige woonomgeving. Apathie Over de oude wijken zei hij dat de kansen op een beter bestaan ongunstig zijn. Hier concentreren zich dikwijls de protesten tegen het maatschappelijk bestel. Anderzijds is de opkomst bij de verkiezingen slecht. Beide reacties, het politieke protest en de politieke apa thie, hebben volgens hem een gemeen schappelijke oorzaak: namelijk dat de besluitvorming over belangen die de mensen onmiddellijk raken, buiten hen om plaats heeft. Aan de apathie en het protest liggen dan ook dieper liggende maatschappelijke problemen ten grondslag. Uit een onderzoek bleek dat de lage inkomens in oude wijken sa mengaan met de maatschappelijke achterstand. In oudere stadswijken heeft tweederde van de bewoners een besteedbaar inkomen onder de 12.000,- per jaar. Het is dan ook ondenkbaar dat zij zelf hun slechte woonomstandigheden kunnen ver- In de onlangs aan de kamer aange boden nota van aanbieding van het voor-ontwerp stadsvernieuwingswet - die nogal afwijkt van de wet zoals opgesteld door de voormalige minister Udink - zijn enkele algemene maat regelen om de situatie te verbeteren. De gemeente moet een voorkeursrecht krijgen, dat is een recht op eerste koop. De gemeente moet de bevoegd heid krijgen om eigenaren van wonin gen aan te schrijven om woningen te verbeteren. En bevoegdheid van de minister om met rijkssteun verbeterde woningen bindend vast te stellen, ge volgd door jaarlijkse huurverhogingen. Hij besloot met te zeggen dat iedereen het erover eens is, dat er een stadsver nieuwingswet moet komen. Over de inhoud zal nog fors gediscussieerd moeten worden. Om deze discussie op gang te brengen is het voorontwerp op de stadsvernieuwing, opgesteld door een werkgroep, met een nota waarin de bewindslieden hun visie geven, naar allerlei instanties gestuurd om advies. Tot half juni heeft men de gelegenheid voor commentaar. Het op deze wijze publiceren van een voorontwerp ver gezeld van een eigen mening is onge bruikelijk. In het najaar zal men een definitief ontwerp bij de 2e Kamer indienen, aldus de staatssecretaris. uitspraken of hun plannen voor de woningen met Lokale subsidie" op tijd - voor 1 november - bij het ministerie zullen zijn, omdat wethou der Mooij hun lange tijd aan het lijntje ■had gehouden. Jos Noordhuizen (PSP) zei, dat de voorschriften ook naar de vertegen woordigende groeperingen en wijkver- enigingen gestuurd moesten worden, zodat zij niet meer belazerd konden worden. Schaefer wees toen op zijn boekje, waarin alles staat. Waarna Jos zweeg. Iemand vergeleek de regel met: „We geven voor acht uur een rondje dan kost het niet zoveel". Hij vroeg dan ook of de termijn uitgesteld kon wor den. Dit kon volgens Schaefer niet, omdat het een eenmalige aktie was, die uitgevoerd kon worden door de 100 miljoen extra waarmee 5000 woningen (100 voor Vlaardingen) gebouw kun nen worden. Men voert een landelijk beleid en als één stad toegestaan zou worden later met de plannen te ko men, dan zouden er nog meer gemeen ten komen. Bovendien staat deze aktie in het kader van de werkgelegenheid in de bouw. Gerard Schut vroeg welke kriteria er dan golden voor de plannen en of Schaefer geen normen kon stellen. Schaefer repliceerde dat hij in dit stadium van de ontwikkelingen inder daad geen normen kon stellen. Die hadden ze vroeger wel: namelijk dat de huizen zonder meer gesloopt werden. Waarna ook Gerard Schut zweeg. (Opgemerkt moet worden dat ook Re mi Poppe de hele avond opvallend stil was). Spoed Bas Goudriaan was van mening, dat het hem wel zou lukken om de plan nen, als hij eventueel wethouder in september wordt, nog op tijd aan het ministerie door te spelen. Schaefer betwijfelde dit sterk. Het beste was volgens hem de huidige wethouder tot spoed aan te zetten. Uit het publiek werd dan ook gevraagd of de P.v.d.A. daar geen druk achter kon zetten. Ook werd Schaefer verweten dat het tijd stip ongunstig was gekozen, omdat men nu met een oud college zat. Waarop hij nogmaals zei, dat er een landelijk beleid werd gevoerd en men geen rekening kon houden met de plaatselijke verwikkelingen. Tenslotte koos men zelf de leiders. Jan van Ginneken zei daarop dat hij plannen zou aanbieden die zo groot waren dat ze niet in een of andere lade konden verdwijnen. Chiel Verhoeven opperde het plan om de mensen bij renovatie zelf te laten beslissen wat er verbouwd moet wor den en dat men eventueel zelfs een verbouwing zou mogen weigeren. Daar was Schaefer het helemaal niet mee eens. Gelet op de kosten werden het nu eenmaal confectiewoningen. Ongerust Na de pauze was er een discussie waar de vertegenwoordigers van Oostwijk en Vop voornamelijk hun ongerustheid Aanvang 14.30 uur. Rotterdam in kleur Het fotoboek van Rotterdam met meer dan honderd kleurenplaten die elk facet van onze stad belich ten is ook per giro verkrijgbaar. Inclusief portokosten gelieve u f 10,75 over te maken op giroreke ning 18.3.44 ten name van De Havenloods te Rotterdam met ver melding „fotoboek". [SokhujwhÜis BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. JEL. 010-26.97.02 Donderdagavond - k—[-* dinsdag 21 mei 1974 23e jaargang no. 27 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 minder bekende honden te zien. Zoals het kleinste hondenras ter wereld de Chi Hua Hua met maar liefst 25 titels. Verder waren er een Schweizer Law Hund een Leonbergse Hond en een Shet land Sheepdog. Na de show van de rashonden werd er een demonstratie gege ven door politiehonden uit Vlaar dingen en De Bilt. Op de foto's enkele deelnemers aan de wed strijd. VLAARDINGEN - Uit alle de len van Rijnmond en ook van daarbuiten waren zaterdag hon den met hun baasjes naar het Lijnbaancomplex gekomen. Buiten de rashonden, zoals poe dels en boxers waren er vele Nieuwe dienstregeling treinverkeer VLAARDINGEN - Voor de Vlaar- dingse reizigers is het van belang dat m.i.v. de nieuwe dienstregeling per 26 mei de treinen van en naar Hoek van Holland te Rotterdam een betere aan sluiting krijgen op de stoptreinen rich ting Gouda. Tegen het einde van dit jaar zullen de eerste exemplaren van het nieuwe tweewagentreinstel de „Sprinter" wor den afgeleverd. Ze zullen worden inge zet op de lijn Rotterdam-Vlaardinger* Hoek van Holland. Vrijwillige brandweer hield oefeningen SCHIEDAM - De Schiedamse brand weer heeft onlangs een serie van acht praktische brandbestrijdingsoefeningen besloten. Juist in een periode, waarin branden van enige omvang weinig voorkomen, loopt in het bijzonder de vrijwillige brandweerman het gevaar zijn ervaring op het gebied van de brandbestrijding te verliezen. Om die redenen is besloten om regel matig een aantal praktijkoefeningen te houden, waarin de brandweerman ge oefend wordt in een zo snel en effec tief mogelijke bestrijding van branden in de categorie „middelbrand". Deze serie oefeningen werd gehouden in enige voor afbraak bestemde pdnden aan de Parallelweg. Extra aandacht werd besteed aan het voorkomen van overbelasting van het milieu, onder meer door het gebruik van weinig rook veroorzakende blusstoffen. De oefe ningen bleken zeer leerzaam te zijn en -werden door alle korpsleden zeer ge waardeerd. waarbij je niet kan vragen „hoe had u het gehad willen hebben". In de wijk moet één huurpett-korftvn, dan krijg, je niet het probleem dat de bewoners óm overnamegeld gaan vragen. Chiel vond het geen sociaal beleid als je zelf niet kan weigeren dat er ver bouwd moet worden. Schaefer stelde, dat het voor Oma Van Putten waar schijnlijk niet nodig zou zijn dat er een douche kwam, omdat ze zich haar leven lang al in de gootsteen gewassen had. Maar sociale aspecten gelden ook voor de toekomstige bewoners, leder een had recht op een goede wasgele genheid; waarbij de excellentie enigs zins rood aanliep, omdat hij volgens zijn zeggen deze ellende zelf heeft meegemaakt. Rob van Olm COMITÉ LORENTZLAAN TEVREDEN SCHIEDAM - De gemeente Schiedam heeft tijdens een gesprek met de leden van het actiecomité Lorentzlaan toe zeggingen gedaan om de veiligheid van het veelbesproken kruispunt te verho gen. Aan het onderhoud werd o.a. deelgenomen door wethouder Bol- mers. Ook was de commissaris van de politie, de heer C. van der Haagen, aanwezig en vertegenwoordigers van gemeentewerken en openbare werken. Tijdens het gesprek werd ieder punt van de lijst met wensen van de actie voerders, behandeld. Van gemeentezijde kwamen de volgen de toezeggingen: In de toekomst wor den er verkeerslichten rond het kruis punt geplaatst. Binnen afzienbare tijd worden er boven de zebra's verlichte borden gehangen, die duidelijk aange ven dat men een oversteekplaats na dert; ook komen er knipperlichten en worden er „koehekken" geplaatst. De ze hekken zorgen ervoor, dat overste kers alleen via de zebra de overkant van de weg kunnen bereiken. Ook heeft de gemeente beloofd navraag te zullen doen naar het bestaan van zwar te borden met rode letters: „vijftig kilometer". De zebra's zelf worden door middel van verf, meer herkenbaar gemaakt. De politie heeft toegezegd meer te gaan controleren, wat o.a. inhoudt, dat het betreffende kruispunt nu wordt opgenomen in de route van de politie. Een ander belangrijk punt is de erken ning van de ouderwacht. Dit houdt in dat de gemeente zorgt voor de aan schaf van rode poncho's en „spiegeleie ren". Wel moet dan de ouderwacht zelf goed op touw worden gezet en daarom zal waarschijnlijk pas na de grote vakantie gestart worden met de nieuwe opzet. De deelnemende ouders zijn dan collectief verzekerd en daar mee is een groot probleem van de verantwoordelijkheid uit de weg ge ruimd. Het plaatsen van de toegezegde borden zal pas over ongeveer zes A acht weken gebeuren. Tot die tijd zal aan de situatie niet veel veranderen. De woordvoerster van het actiecomité, mevrouw Hendriks, vertelde dat ze erg tevreden was na het gesprek. De ge meente toonde alle bereidheid om aan de gevaarlijke situatie iets te doen. „Alleen vraag je je af, waarom ze dat pas na acties doen en niet als wij met redelijke argumenten vragen of er een oplossing gevonden kan worden voor de oversteekplaats". SCHIEDAM - Vrijdagavond om zeven uur vond de „lancering" plaats van: atmosferische luchtsculpturea van de Amerikaanse professor Howard Woody. Deze sculpturen zijn gebaseerd op wind- en luchteigenschappen in de natuur en worden op de plaats van de lancering gevuld met helium. Hierdoor stijgen de voorwerpen totdat het ge wenste evenwicht tussen wind en lucht is bereikt. Als het zover is spelen de voorwerpen een „spel" met de lucht stromen. De luchtsculpturen waren het hele weekend boven het Stdelijk Mu seum te zien en in het Museum zelf was een kleine expositie ingericht. Andere lanceringen hebben al plaats gevonden in Londen en Antwerpen en de lancering in Schiedam is de enige die in Nederland zal plaatsvinden.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1