rotter dams phi/ha*co ahoy' i'ii "-V ii Edo de Waart Het eerste concertseizoen waarin Edo de Waart als artistiek leider van het Rotterdams Phitharmonisch Orkest optrad is achter de rug. Het is voor orkest en dirigent in vele opzichten erg succesrijk geworden. Het aantal verkochte abonnementen is ten opzichte van het voorafgaande jaar toegenomen. De eerste door Phonogram in het kader van een exclusief contract met het R.Ph.O. uitgebrachte plaat (suite uit het Ballet 'Romeo en Julia' van Prokofjew) is internationaal zeer positief beoordeelden wordt goed verkocht. Het verwende Engelse publiek en de zich meestal in hooghartige under statements uitdrukkende muziekrecensenten van de grote Britse kranten toonden zich buitengewoon enthousiast over de verrichtingen van de Rotterdammers gedurende hun toernee in het voorjaar. Edo's ster rijst intussen steeds verder aan het muzikale firmament. In het komende seizoen zal hij behalve zijn eigen Rotterdamse orkest o.m. de vermaarde orkesten van Boston en Chicago en de Berliner Philharmoniker dirigeren. Voorts aanvaardde hij de eervolle uitnodiging om een maand per jaar als vaste gastdirigent te werken met het San Francisco Symphony Orchestra. Redenen te over dus om het aan de keerzijde van deze pagina staande programma voor 74/75 goed te bestuderen en zo gauw mogelijk abonnementen te bestellen. De respons op de aan oud-abonnementhouders toegezonden voorlopige prospectus wettigt de verwachting dat het in dat seizoen nog voller wordt. De chef-dirigent is er in geslaagd een gevarieerd repertoire samen te stellen en dat zodanig over de verschillende series te verdelen dat een gerichte keuze mogelijk is. Degene die verzot is op de herkenning, en die - wel jammer - liever geen noot modern wil horen, wordt verwezen naar de series CD of C W, 7 dinsdagavonden of 7 woensdagavonden. Er is voor gezorgd dat de woensdagconcerten nimmer samenvallen met een Europacupduel. De 7 zondagmiddagconcerten van de serie B zijn qua aanvangsuur en programma vooral ook uitermate geschikt voor een regelmatig uitje met de hele familie en gezien de reductiemogelijkheden voor de kinderen zelfs nauwelijks duurder dan een bioscoopje. De uit 14 concerten bestaande vrijdagavondserie A en de daaraan beurte lings voorafgaande concerten van de beide donderdagavondseries E en F hebben nu volledig gelijke programma's, ook wat de gastorkesten betreft. Deze programma's bieden in hun opzet de meeste variatie, ofschoon er geen avant-garde aan te pas komt. Daarvoor moeten we naar de serie Z, 5 concerten op vrijdagavond, eigenlijk de meest avontuurlijke van alle. Naast werken uit de 20ste eeuw - zeker niet allemaal avant-garde - vinden we daar ook minder bekende composities uit de prae-klassieke, klassieke en romantische periodes. De Z-serie is vooral een geschikte aanvulling op een van de andere die hierboven zijn opgesomd. Zij, die een Z-abonnement nemen in combinatie met een ander abonnement, krijgen een grote reductie (zie het prijsoverzicht elders op deze bladzijde). Gastdirigenten en solisten Een globale blik op de programmalijst leert ons al dat er wat dat betreft bijzondere dingen te gebeuren staan A= E F. Bij A, E en F springen de grote namen Rubinstein, Previn, Leitner (die het vorige seizoen wegens ziekte helaas verstek moest laten gaan), Haitink en Menuhin, evenals de aankondiging van het London Symphony Orchestra onder leiding van Eugen Jochum onmiddellijk in het oog. Velen zullen verheugd zijn Jean Fournet weer als dirigent van het R.Ph.O. terug te zien, temeer als we weten dat hij de leiding van het herdenkingsconcert ter gelegenheid van de 100e geboortedag van Maurice Ravel voor zijn rekening neemt. Dat Yuri Ahronovitch en Hans Vonk terugkomen zal niemand na hun successen van het vorige jaar meer verrassen. De Pool Witold Rowicki die met het voortreffelijke orkest van de Hessische Omroep komt, is evenmin een onbekende in Rotterdam. Samen met Haitink en Vonk komt Anton Kersjes het Nederlandse aandeel in het gastdirigentendom versterken. Een vertrouwen wekkende keuze, wantzo De Waart is vertrouwt hij zijn gastdirigenten. Opvallend is ook de aankondiging van de gitarist John Williams die ondersteund door het Wim Overgaauw trio de solo zal spelen in Previns Gitaarconcert. Let vooral ook op het gezamenlijke optreden van de zangeressen Sheila Armstrong en Julia Hamóri. Het is een goede gewoonte van Edo om regelmatig eigen orkestleden als solist aan de concerten te laten meewerken. Hier zijn het de violist Gerard Hettema, de altist Gerrit Oldeman en de cellist Harro Ruijsenaars. Abonnees op deze serie hebben op verzoek gratis toegang tot een concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest op 25 oktober in het kader van het ISCM-festival, het jaarlijkse muziekfeest van het Internationaal Genootschap voor Eigentijdse Muziek dat dit jaar in Rotterdam plaats vindt. serie A14 vrijdagavonden 70,- orgelringFG 90,- ringEH-tribunell 125,- parterre ll-ring DJ-tribune I 160.- parterre l-ring ABCKLM 180.- loge Losse kaarten 16.-, ƒ11.-, orgelring en reductie f 7.50 Edo de Waart Breuker - Nieuvfle compositie Castiglioni - Arabeschi Feldman - Cello and Orchestra Rde Leeuw - Abschied serie CD/CW 7 dinsdag- en 7 woensdagavonden 27.50 orgelring FG 37.50 ringEH-tribunell Yehudi Menuhin André Previn Z. In Z begroeten we de fabuleuze Japanse marimbaspeelster Michiko Takahashi, het Nederlands Blazers Ensemble, het Cuarteto de Madrigalistas de Madrid dat oudspaanse madrigalen zingt en met het orkest onder leiding van Ferdinand Leitner een minder bekend werk van De Falla uitvoert. EHy Ameling en Bernard Kruysen zullen met medewerking van het Groot Omroepkoor zingen in het Requiem van Fauré dat gedirigeerd zal worden door Jean Fournet. In dezelfde periode zal met dezelfde medewerkenden door Philips een plaat van dit werk worden gemaakt. Het laatste Z-concert wordt verzorgd door het Concertgebouworkest onder leiding van zijn eigen dirigent en met als solisten de sopraan Dorothy Dorow, de fluitist Paul Verhey en de hoboïst Werner Herbers. Het zal de oplettende beschouwer van het programma-overzicht zijn opgevallen dat alle gastorkesten in de maand april optreden. Dat komt omdat het Rotterdams Philharmonisch dan een grote concertreis van een maand door de Verenigde Staten maakt. serie Z 65.- 75.- parterre l-ring ABCKLM loge Ook abonnementen in halve series Losse kaarten/12.-,/ 9.-, a 50.-ring EH -tribune II orgelring en reductie 6.- a 70.-parterre ll-ring DJ-tribune I A14/10,1/11,29/11,17/1,21/2,21/3,18/4 A2:18/10,15/11,20/12,31/1,7/3,4/4,2/5 serie E 7 donderdagavonden serie F 7 donderdagavonden serie B 7 zondagmiddagen 32.50 orgelring FG 42.50 ring EH-tribune II 35.- orgelring FG 45.- ringEH-tribunell ƒ75.- 85.- parterre l-ring ABCKLM loge 80.- 90.- parterre l-ring ABCKLM loge Losse kaarten 14.-, 10.-, orgelring en reductie 7.50 Losse kaarten ƒ16.-, 11.-, orgelring en reductie 7.50 In serie E niet beschikbaar alle plaatsen 30.- bij afname van een abonnement op een andere serie/20.- f 15,- reductie abonnement Losse kaarten/8.-, reductief4,- Alle prijzen inclusief plaatsbespreken en garderobe (verplicht) Schriftelijke bestellingen door middel van het onderstaand antwoordformulier, dat in een ongefran- keerde envelop kan worden verzonden. Adres: Antwoordnummer 640, Rotterdam Plaatsbespreking geschiedt strikt in volgorde van ontvangst van de bestellingen. Betaling Gelieve niet tot betaling over te gaan alvorens een rekening is ontvangen. Het tijdstip van binnenkomst van de bestellingen is bepalend voor de afwikkeling van de aanvragen, niet de datum van betaling. Zij, die voor het seizoen 1974/1975 reeds een schriftelijke bestelling hebben ingezonden,behoeven deze bestelling niet te herhalen. Kassaverkoop en de daarbij behorende plaats bespreking beginnen op 5 augustus aan de kassa van de Doelen, Schouwburgplein 50, tel. 132490. Reductie-abonnementen in de series B, CD, CW, E en F (parterre ll-ring DJ-tribune I) zijn verkrijgbaar voor 65studenten, CJP en door hun ouders begeleide kinderen beneden 16 jaar. Deze abonnementen zijn strikt persoonlijk en worden verstrekt tegen overlegging van de nodige legitimatie (65+-paspoort, bewijs van inschrijving aan een instituut voor hoger onderwijs, conservatorium, academie voor beeldende kunsten en technische wetenschappen e.d., cultureel jongerenpaspoort) en moeten worden voorzien van een pasfoto. Deze regeling geldt in het algemeen niet voor avondcursisten. Arthur Rubinstein Emmy Verhey B. In B zien we, behalve enigen van de reeds genoemden, o.a. de violisten Emmy Verhey en Kyung-Wha Chung van wie het nodige vuurwerk verwacht mag worden. Velen zullen het prettig vinden onze Haagse vrienden van het Residentie- Orkest onder leiding van Jerzy Semkov in het programma vermeld te zien. Ook op de zondagmiddag weer orkestleden/solisten: Oldeman en Ruijsenaars. CD/C W. Ook bij CD/CW treffen we enige eerder genoemden aan, maar het is altijd fijn tussen de namen van de solisten die van Daniel Wayenberg, wiens spel zo langzamerhand alleen maar vergeleken kan worden met dat van de allergrootste pianisten, terug te vinden. Vermeldenswaard zijn de violisten Gérard Poulet en Christiane Edinger en de pianisten Paul Schenly en Murray Perahia. In een programma van Hans Vonk spelen de violist Gerard Hettema, de cellist Michel Roche, de hoboïst Heinz Friesen en John Mostard, die het volgende seizoen als 1e fagottist de gelederen van het R.Ph.O. komt versterken, de Sinfonia Concertante van Haydn. In deze series een tegenbezoek van de Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, in welks concertzaal het Rotterdamse orkest op zaterdag 23 maart jl. een van de meest succesvolle concerten van de Engelse toernee gaf. Grootse opening van het concertseizoen 74/75 in Sportpaleis op zaterdag 24 augustus Dirigent: Edo de Waart Solist: Rafael Orozco, piano Dvofék - Slavische dans nr 8 Rimski-Korsakow - Capriccio espagnol Van Anrooy - Piet Hein-Rhapsodie Tsjaikowski- Eerste pianoconcert Ouverture'1812' Waarom ook weer een abonnement? AJ was het alleen maar om een beetje meer zekerheid te hebben dat je regelmatig eens een avond uit bent, weg van die eeuwige beeldbuis. Van goeie voornemens om bij tijd en wijle naar een los concert te gaan komt toch niks terecht. Als je tot die mensen behoort, die 's avonds veel om handen hebben, dan zetje de concertdata vast in je agenda. Dat betekent evenzovele rustpunten in het drukke leven. Verder wordt de toegangsprijs per concert aanmerkelijk lager en ben je tenminste het hele seizoen verzekerd van een vaste plaats. ringt ring B - ring A ring M ring L bestelformulier kleurpagina Vindt u de kleurpagina leuk? .vullen en het in een gesloten Dan kunt u een nieuw exemplaar ongefrankeerde envelop, op nog beter papier aanvragen gericht aan Antwoordnummer 640 door onderstaand formulier in te Rotterdam te sturen. ondergetekende adres woonplaats bestelformulier abonnementen 74/75 ondergetekende adres woonplaats telefoon thuiswerk handtekening geeft de voorkeur aan plaats bespreken in 2e keus ab. serie A ab. serie B ab. serie E ab. serie F ab. serie CD ab. serie CW ab. halve serie A1/A2 ƒ180.- 85.- 90.- 90.- 75.- 75.- parterre I ring A ringB ringC ring K ring L ringM ƒ160.- 75.- 80.- 80.- 65.- 65.- ..ab.Z parterre II tribune I ringD ring J 125.- 60.- 62.50 62.50 52.50 52.50 70.- tribunell ringE ringH ƒ90.- 42.50 45.- 45.- 37.50 37.50 50.- orgelring F orgelring G ƒ70.- 32.50 35.- 35.- 27.50 ƒ27.50 alle plaatsen 30.- bij afname andere serie 20.- reductieab. serie B I 37.50 I reductie ab. serie E/F 40.- reductie ab. serie CD/CW 32.50 reductie ab. serie Z alle plaatsen 15.-

De Havenloods | 1974 | | pagina 23