fcpcugen Politieman in Rotterdam- PSP-er in Rijnmondraad 9?° 95?° 31.- PvdA/PPR wil betere voorlichting aan publiek VVD:„lnspraak is iets anders dan spandoeken" MEM&HE DIENST BOUWE DIRK KALMA: termeulen termeulen DRIES Eén van de kandidaten Vragen over intrekken witte kaart termeulen termeulen DE HAVENLOODS, VRIJDAG 24 MEI 1974 „De kale vlakten van Rotterdam, direkt na de oorlog, kwamen angstaanjagend op mij over. Voor het eerst zag ik wat het wil zeggen als geweld losbreekt". Dit zegt de Rotterdamse politieman Bouwe Dirk Kalma, die zich van de meeste Rotterdamse politiemannen onderscheidt doordat hij lid is van de PSP. Hij is voor die partij zelfs lijstaanvoerder voor de verkiezingen van de Rijnmondraad. Jong getrouwd met dochter Ien van de vroegere Rotterdamse hoofdcommissaris H.M.C.A. Stahl, bewust jong kinderen gekregen en bewust niet meer dan twee. Dat werden twee zoons, nu 26 en 24. Twaalf jaar inwoning, daarna een flat, thans hoofdinspecteur en als zodanig hoofd van de zeden- en kinderpolitie. De heer Kalma is Fries van geboorte en kwam in 1946 naar Rotterdam. Hij is in 1924 in Beetsterzwaag geboren en verhuisde op 10-jarige leeftijd naar Groningen, bezocht daar de HBS en beëindigde deze als onderduiker na deel (e hebben genomen aan verzets werk. Hij behaalde toch het diploma en keek na de oorlog rond wat hij kon gaan doen. Hij voelde zich aangetrokken tot de vliegerij, maar werd als vlieger afge keurd vanwege een niet helemaal opti maal functionerend oog. Dacht toen, dat hij wel kon solliciteren naar een baan bij de politie in Rotterdam. Hij werd vlot aangenomen en reisde met één van die zonderlinge treinstellen, waarmee in de eerste jaren na de oorlog het treinverkeer in Nederland op gang werd gebracht, naar Rotter dam. De drie grote steden hadden na de Geeft een buikje geen kans. U ziet er een maat slanker uit in deze lichte panty, die met stevige lycra uw figuur korrigeert. Met niet-rekbaar buikpand en voor en achter dubbele panden (gekruist, voor een maximum aan bewegings vrijheid). In wit en huidkleur en de taillematen 70-75-80-85, nu a f J4MHTvoor Zuiver wollen smyrnakleden. Een ongekend voordelige aanbieding luxe smyrnakleden, bijpassende lopers en kleinere kleedjes. Zuiver wollen kleden van een zeer bekend merk, in prachtige dessins en kleurstellingen. Enkele voorbeelden: 50x90 cm 70x140 cm f 62, - 90x145 cm f 85, - 38x140 cm f 36, 137x165 cm f 127,50 137 cm 0 f 127,50 oorlog een eigen- inspecteursopleiding. Er was een grote behoefte aan inspec teurs, want vele politiemensen waren ontslagen als gevolg van fout gedrag in de oorlog. Op de kortst mogelijke termijn moesten de rangen gevuld wor- „Ik kwam zo uit de klei", vertelt Bouwe Kalma. „Rotterdam was een leerschool voor het politievak maar ook voor het leven. Vanuit het vak, dat ik uitoefende, werd je geconfron teerd met de naweeën van de oorlog. De immense nood aan woningen schiep conflicten. Mensen moesten bij elkaar intrekken, er ontstonden span ningen, uitzettingsdrama's, familie misère, als politieman had je er vaak mee te maken. Er waren heel veel dingen, die ik moest verwerken. Dat heeft op mij een onvoorstelbare indruk gemaakt. Nergens anders De ontwikkeling van Rotterdam heb ik helemaal meegemaakt. Ik leerde de stad kennen vanuit de bevolking en vanuit mijn werk. Wat de bevolking betreft, ik zou in Nederland geen andere plaats weten, waar ik dit vak liever zou uitoefenen. Er is hie name lijk contact met de bevolking mogelijk. Hier in Rotterdam is een publiek waar ik aleen maar van kan zeggen, dat er ongelooflijk goed mee is samen te werken. Humor heeft die bevolking ook. Ik herinner me een gek voorval Toen ik als jonge inspecteur aan een afde lingsbureau was verbonden, moest ik met een paar mensen uitrukken op. een bericht, dat er in de Hofplein-fontein Er lag inderdaad een man heerlijk in te spartelen, hij had zijn hemd uitgetrok ken en bracht zo nu en dan speels de voetjes hoven water, 't Was op een zondag en in een minimum van tijd teld. Tra nemgte bleven stilstaa stonden aan de rand van de met de gedachte, dat het aanlokkelijk was om in het v gaan. Want al was het bassin ondiep, kon e ietten irder als je er in stapte. Wat je ook tegen die man zei, hij kwam er niet uit. Integendeel, hij ging nog c tel hei kopje onder z'n rug liggen om als een walvis hél binnengekomen water uil te spuwen. Op een gegeven ogenblik voel je, dat er iets van je wordt verwacht. Met mijn nette politiepak aan stapte ik in het water. Maar de man wilde nog niet weg, er was geen beginnen aan. hij pakte me vast en ik ging met hem aan het rollen. Ik struikelde daarbij ook nog en ging kopje onder. Toen ik onder luid hoera-geroep van het pu bliek me weer verhief zag ik, dat hij mijn pet trots op z'n kop had. De situatie was zo gek, dat ik er inwendig Uiteindelijk ging de man met ons mee om op het hoofdbureau droge kleren aan te trekken. Het bleek een wedden schap om... een pakje sigaretten te zijn, die de man naar het bassin van de Hofplein-fontein had gedreven. Later bleek me, dat twee agenten met wie ik was uitgerukt op de kant van het bassin hadden gestaan. Ze wilden niet het water in om me even te helpen. Maar ze hebben een duwtje gekregen... 'van het publiek ja, en ze hebben dus ook een rondedansje in het water moeten doen. Ik heb dit verhaal menigmaal aan m'n kinderen moeten vertellen De heer Kalma werkte bij de recher che, bij verschillende afdelingen van de geüniformeerde politie en bij de ver keerspolitie. Geweldloosheid „In 1967 werd ik lid van de PSP. Dat neemt niet weg, dat ik vanaf het ontstaan van de PSP sympathie voor die partij koesterde. Vanaf het begin, zo omstreeks 1957, was die partij het principe van de geweldloosheid toege daan. Ik behoorde voor die tijd tot de mensen, die veel heil zagen in de vredesbeweging „De Derde Weg". Je had toen die koude-oorlog-toestand, die erg overheersend was. Op basis Derde Weg wel een mogelijkheid om de immense tegenstellingen tussen oost en west te overbruggen". „In de PSP", zo vervolgt de heer Kalma, „trekt mij aan het karakter van geweldloosheid. Dat spreekt erg tot mij. He is de enige partij, die dit als hoofdbestanddeel van haar politieke taak ziet met daaraan onverbrekelijk verbonden de gedachte van het socia lisme". yrij korte tijd nadat hij lid is geworden van de PSP is hij bestuurslid van de afdeling Rotterdam geworden en uit eindelijk voorzitter van die afdeling. Vorig jaar werd hij als lid van de Rijnmondraad benoemd en toen is hij als voorzitter afgetreden. Hij is name lijk een verklaard tegenstander van samenballing van functies. Momenteel bezet Bouwe Kalma de enige PSP-zetel in de Rijnmondraad. „Maar met de komende verkiezingen hopen we op meer. Ik verwacht ook wel iets van een links program-college. Al zal uit de praktijk moeten blijken wat het uithaalt. Maar met name door de PSP en ik meen in de PvdA genoeg radicaal-socialisten - de nieuwe „nieuw-linksers" zal ik maar zeggen te kennen, dat er waarborgen aanwezig zijn dat via deze linksere programcol leges mogelijkheden zijn de bevolking op een 5ndere wijze te helpen dat tot nu toe de machthebbers via de afspie gelingscolleges tot stand hebben ge bracht". „Ik ben van mening dat in de politiek aktiegroepen en politieke partijen el kaar moeten aanvullen. Tot dusver gebeurt dat veel te weinig. Om te komen tot het punt aktievoeren in de Rijnmondraad: tot mijn ontzetting is men akkoord gegaan met uitzonde ring dan van de PSP met de bouw van dat nieuwe Shell-gebouw aan het Hofplein. Het waren weer aktiegroe pen, die er op wezen dat het 't zoveelste milieuvervuilende gebouw wys dat zou worden opgetrokken. Dan moet je die aktiegroepen een stem geven in de Rijnmondraad, op dat punt kun je dan iets doen, alleen moet je op den duur meer mensen vinden die dat standpunt steunen". Schijntolerantie Bij de politie werd het feit, dat hij Medewerkers voor lessen gastarbeiders VLAARDINGEN Georganiseerd door de werkgroep A.B.C.-Vlaardingen hadden gastarbeiders en Hollanders in „de Vleet" aan de Schiedamseweg vorige week een gezellige middag. Hol landse lesgevers en buitenlandse lesne- mers hebben met elkaar „Bingo" ge speeld en volksdansen als: Twee emmertjes water halen en de /even- sprong uitgevoerd. liet feestje onderbrak de cyclus van Hollandse lessen op zondagmiddagen en woensdagavonden op een manier, waaraan alle deelnemers met plezier zullen terugdenken. Besloten werd de lessen in de vakantie maanden voor zover mogelijk voort te zetten, om de continuïleit niet te verbreken. Een besluit, dal echter om uitbreiding van het aantal Nederlan ders vraagt! Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij: Jan van Es, lel. 349267. u laat uw autoschade toch niet repareren zonder garantiebewijs? ISpaansel polder» Bokelweg 100 Schiedam Tel. 010-154540 socialistisch dacht, niet als bezwaarlijk bevonden. „Maar mij is in de loop der jaren gebleken, dat aktief zijn in de PSP eigenlijk wel ongaarne wordt ge zien. De politie tolereert weliswaar voor z'n mensen het ondernemen van aktiviteiten op politiek gebied, maar niet verder dan een bepaalde grens. De ervaring leert mij, dat een radikale politieke stellingname slechts een schijntolerantie tot gevolg heeft. Men laat het wel toe, er wordt niet zoveel over gesproken, maar je voelt, 'at het als ongewenst wordt gezien, dat poli- tie-ambtenaren radikale standpunten in- Op de vraag, of hij, als hij opnieuw een beroep mocht kiezen, weer politieman zou worden, antwoordt hij: „Nooit en te nimmer meer. E;i wel omdat het beroep op het terrein van de persoon lijke vrijheid niet die mogelijkheden geeft, die ik ieder mens gegeven wenst te zien. Ik geloof dat, wanneer je op totale vrijheid bent gesteld voor een ieder, je in het politie-apparaal te zeer belemmerd wordt. Bepaalde politieke groeperingen, waar toe ook de PSP behoort, ziet men als revolutionaire bewegingen, die als zo danig gevaarlijk zijn voor het bestaan de kapitalistische systeem. De politie draagi er naar mijn gevoel op een bepaalde wijze aan bij dit systeem in stand Ie houden. altijd erg betrokken gevoel alschappelijk gebeuren, me sociale kant. Ik zou n een beroep kiezen op Ik maatschappelijk werk, hoi Geen partijman Ik ben geen typische partijman. O wee, als je een typische partijman bent. Ergens moet je de mogelijkheid heb ben om te kunnen relativeren wat je als absolute waarheid ziet. Naar mijn gevoel ontbreekt dat bij veel politici. Ik verbind hieraan meteen het begrip humor. Waar de politiek vaak dood aan gaat en politici kapot aan gaan is, dat ze niet duidelijk zien hoe ze een soort Ollie B. Bommel zijn, heren van standing met hoge idealen en een mooi doel. Men lacht wel als heren politici onder Woensdag 29 mei gaan we naar de stembus, tenminste we mogen gaan want wettelijk worden we daartoe niet meer verplicht. Voor de Rijnmonders geldt, dat zij zeljs tweemaal een hokje kunnen rood maken. Eenmaal om mee te bepalen, wie in de komende vier jaar over de zaken in eigen gemeente kunnen beslissen en andermaal om de leden van de Rijnmondraad te kiezen. De stembiljetten vermelden vele namen. Zelfs hij partijen, die bij voorbaat een voorzichtige hoop uitspreken op slechts een enkele zetel treft men een hele rij kandidaten. Op de 16 Rijnmondlijsten staan in totaal 328 namen, waarvan het merendeel het grootste deel van de kiezers niets zegt. Ook op gemeentelijsten zal dit wel het geval zijn. Achter al die namen gaan echter personen schuil, die naar verwacht mag worden - vanuit een bepaalde bezieling zich bereid verklaard hebben zich te willen inspannen voor het belang van de burgerij uit gemeente of gewest. Onder hen zijn er, die een politieke carrière nastreven, maar er zijn er ook die slechts hopen een bijdrage te kunnen leveren om de gemeenschap zo te leiden als naar hun mening het beste is. Er zijn erbij, die persoonlijk voordeel kunnen hebben van zo'n raadslidmaatschap en er zijn erbij, die er persoonlijk nadeel van kunnen hebben. Er zijn erbij, die uit verschillende motieven hun persoon verkiesbaar stellen om een bepaalde landelijk partij te ondersteunen en er zijn er, die voor het dienen van het belang van hun eigen gemeenschap de voorkeur geven aan landelijke ongebondenheid. Over vier dagen kunnen wij kiezen aan welke persoon wij de leiding van onze plaatselijke en gewestelijke gemeenschap toevertrouwen. Vandaag schetsen wij het profiel van een van de Rijnmondkandidaten. Niet om de lezer af te raden of te adviseren op die man te stemmen, maar uitsluitend om een beeld te schetsen van een van de voor velen onbekende 328 Rijnmond-kandidaten, kunnen helpen de MMMMMN SCHIEDAM Mevrouw J. Ouwens- Muller en de heer A. Verlinde (PvdA/PPR) vragen aan het college van B en W of berichten die spreken van het intrekken van de z.g. witte kaart juist zijn. Een witte kaart wordt uitge reikt aan jonge woningzoekenden door het gemeentelijk bureau woonhuisves tiging. Bezitters van zo'n kaart staan dan ingeschreven als „erkend woning gelegenheid behoevend". Mocht het inderdaad zo zijn, dan vragen de briefschrijvers zich af of deze maatregel inhoudt dat jonge men sen niet meer in aanmerking kunnen komen voor toewijzing van een woning van een der woningbouwverenigingen. Mocht ook dit juist zijn, dan menen de briefschrijvers dat deze maatregel in strijd is met de toezegging van de betrokken wethouder tijdens de begro tingsbehandeling van 1974. De wet houder had toen namelijk gezegd geen bezwaar te hebben tegen het verlagen van de leeftijdsnorm voor het in aan merking komen voor een toewijzing. Deze norm was dat men samen 44 jaar oud moest zijn en gevraagd werd dit te verlagen tot 40 jaar. In zijn antwoord op dit voorstel van de PvdA heeft de wethouder (Collé) gezegd er geen be zwaar tegen te hebben omdat z.i. jonge mensen die vroeg trouwen ook een kans moeten hebben. Verder heeft hij gezegd, dit punt in het college aan de orde te zullen stellen en er later op terug te komen. De heer Verlinde en mevrouw Ouwcns vragen nu of dit punt inderdaad aan de orde is geweest en zo ja wat nu de beslissing is t.a.v. de norm en zo nee, wanneer de wethouder denkt dit on derwerp aan de orde te stellen. De briefschrijvers merken verder nog op: „Met verontrusting zien wij het inwo neraantal van de stad Schiedam steeds maar dalen, mogelijk zou een dergelij ke maatregel mede oorzaak kunnen zijn van deze daling". Bouwe Dirk Kalma elkaar, maar af en toe vind ik dat met name in de Kamer bla bla-gelach. Dat strakke van het partijgedoe moet je ergens kunnen doorbreken. Mijn vrouw is ook geen partijmens. Ze is zelfs geen lid van de PSP, al is ze wel overtuigd socialiste". Mevrouw Kalma: „Maar ik stem wel op m'n man, hoor. Ik zou het ontzet tend zielig vinden als hij het niet zou halen. Hij en die anderen werken zich Tuinders en vissers krijgen financiële hulp Binnenkort zullen de „beschikking ga rantie olie-aankopen voor glastuin bouwbedrijven en die voor de visserij" in werking treden. Dit als gevolg van de sterk gestegen olieprijzen begin dit Op basis van deze beschikking zullen ondernemers van glastuinbouwbedrij ven en eigenaren van vissersvaartuigen bij hun bank een lening kunnen opne men voor de bekostiging van olie-aan kopen, voor zover die noodzakelijk zijn voor de normale exploitatie van het bedrijf. Deze leningen hebben een looptijd tot 28 februari 1975. De minister van landbouw en visserij zal uiterlijk 28 februari 1975 beslissen of de Staat, gezien de financiële uit komsten van de bedrijfstakken in 1974, al dan niet de terugbetalings plicht van de gegarandeerde lening overneemt. Over deze lening is de gebruikelijke bankrente verschuldigd; het Rijk zal daarin echter een bijdrage verlenen, waardoor de rente tot aan de vervalda tum van de lening èigenlijk op ca. 5 procent neerkomt. Iedere voor deze regeling in aanmer king komende tuinder zal na afloop van elk kwartaal van de Provinciale Directie voor de Bedrijfsontwikkeling een opgave ontvangen van het oliever- bruik in dat kwartaal. Onder overleg ging van deze brief kan de tuinder zich wenden tot zijn bank met het verzoek hem tot het daarin genoemde te garan deren bedrag een lening te verstrekken. ije Academie toont werk van cursisten VLAARDINGEN - Vanaf 24 mei wordt werk getoond van cursisten van de Vrije Academie. De werkstukken zijn tot en met 8 juni te zien in de expositiezaal van „Het Weeshuis", Weeshuisplein 18. De expositie is ge opend op werkdagen van 14-17 uur, op koopavonden van 19-21 uur en op zaterdagen van 10-17 uur. Vrij Liefst 16 cm dik. Super kwaliteit polyaether matras sen met een s.g. van 30, aan twee zijden doorgestikt. Deze 16 cm dikke matrassen met oranje damast nu voor droomprijzen. 80x190 cm 90x190 cm f 109,80 90x200 cm f 119,80 120x190 cm f 145,80 130x190 cm f 159,80 140x190 cm f 179,80 140x200 cm f 199,80 SCHIEDAM Dc l'l'R (Politieke Partij Radicalen) gaat de verkiezingen samen met dc PvdA in. Evenals vorig jaar hebben de twee partijen één programma opgesteld. Hij onderhandelingen met de PSP bleek dut de laatstgenoemde partij liever zag dut vóór dc verkiezingen dc namen van de wethouders hekend gemaakt werden. Omdat de PvdA en de PPR dit echter niet wilden doen, besloot de PSP af te haken en met een eigen programma uit te konten. De PPR heeft voor de verkiezingen van 29 mei een informatiepakket uitgebracht met tien punten die het hoofdprogramma vormen van de partij. Dit pakket komt sterk overeen met dat van dc PvdA en kan daarom gezien worden als gezamenlijk program, ma. Voorop staal dat hel gemeentelijk beleid moet streven de 'mensen zoveel mogelijk te laten beslissen over hun eigen situatie en dat voor Schiedam een coinmunicatiècenlrum moet wor den opgericht 0111 de voorlichting aan het publiek te bevorderen. Zo moet ook de inspraakmogelijkheid vergroot worden. Bij het voorbereiden van gemeente- besluiten in de raad moeten georgani seerde en ongeorganiseerde vertegen woordigers van de minderheidsgroepen worden geraadpleegd en moeten deze groepen inspraak kunnen hebben. De voorlichting over het onderwijs moet verbeterd worden zo vindt de PPR. Over de wijken staat o.a. hel volgende te lezen: „In de periode 1974/1978 moeten totaalplannen voor de oude wijken tot stand komen, die alle van belang zijnde elementen voor een goed woon- en leefklimaat moeten bevat ten". Wijkorganen en bewonersvereni gingen' zullen door de PPR en PvdA als vertegenwoordigers van de bevol king worden geaccepteerd. Bij het verkeersbeleid van de partij moet het uitgangspunt zijn dat snelver keer zich aanpast aan voetgangers en fietsers. Ook moet het gebruik van de auto worden teruggedrongen en het Milieu Bij iedere beleidsbeslissing zal het milieucriterium een doorslaggevende rol moeten spelen,, dat wil zeggen, indien niet een redelijke mate van zekerheid beslaat, dat na een mense lijke ingreep in het milieu het natuur lijke systeem kan blijven funktioneren, moet deze ingreep achterwegen blij- De PPR wijst de B B. af (doet naar hun zeggen denken aan het in standhouden van de koude-oorlog mentaliteit) en er moet een meerjaren begroting komen, waaraan een meerjarenbeleidsplan ten grondslag ligt. Op de sierlijke toer. Het eerste dat op valt aan dit jurkje is het rijke borduursel dat het hele voorpand siert. Het is van 100% katoen, bedrukt met een vlotte ruit en met wijde mouwen. In rood marine met goud en groen/zwart met goud. Konfektiematen 38-40- 42, lengtematen 79-80-81, nu SCHIEDAM De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft, zoals bijna iedere partij, een programma voor de gemeenteraadsverkiezingen van 29 mei. Lijsttrekker is de heer Gerard Verhulsdonk, al sinds jaar en dag een bekende in de Schiedamse politiek. Hieronder volgen de belang rijkste punten van de VVD. De partij is van mening dat inspraak iets anders is dan aktiegroepen en spandoeken. „Inspraak" zo zegt de VVD, „is dat een politieke partij naar de burgers gaat en zich laat voorlichten over wat er gaande is." Over subsidie staat het volgende te lezen: „Subsidie moet niet een doel zijn, maar een middel om de bewezen prestatie te steunen." De liberalen zijn van mening dat de politie de mogelijkheden krijgt voor de taak die haar wordt toebedeeld, name lijk de bescherming van persoon en bezittingen. De ontwikkeling van de binnenstad zal in een verhoogd tempo moeten plaats vinden. Nog enkele andere punten die in het VVD-programma voorkomen zijn: het milieubeheer, dat ook geldt voor de bewoners zelf, werkgelegenheid en schone industrieën, zo spoedig moge lijk starten met de bouw van een winkelcentrum in Groenoord, een goe de TV-ontvangst voor iedereen, uit breiding van spo'tna! Margriet, geen politieke beïnvloeding van de school gaande jeugd en voorstander van een afspiegelingscollege. SCHIEDAM - AKTIE MOEDERS VOOR MOEDERS: voor Schiedam Mevr. Verkaik-Mennen, Diepenbrock- straat 8, Schiedam. Tel. 702646. E.H.B.O. weekeinddiensten van vrij dagavond 22.30 uur tot maandagoch tend 7.30 u„ Gemeente Ziekenhuis, Burg. Knappertlaan 25, tel. 2691 26. HEMELVAARTSDAG: Gemeentezie kenhuis, Burg. Knappertlaan 25, tel. 269126. KERKDIENSTEN Grote kifrk'lO.OO u. ds.M.C. Baart; 17.00 u. Bethelkapel: 10.00 u. ds. H.J. Groene we Opstandingskerk: 10.00 u.: ds. S. Tijm: 17.00 u. ds. S. Tijmstra; jeugddienst m.: erk: GEEN DIENST. ds. P. Magré. Een NH c kerkelijk Avond- Met een luchtballon naar Oxford om een blazer te kopen? Onzin! Niet nodig! Mode van ver- dicht bij huis de herenmodezaak van Schiedam broersvest 6 - tel. 010-26 82 06

De Havenloods | 1974 | | pagina 7