Hengelaars moeten veel over hebben voor faun geliefde sport Met Andere Woorden Unieke pleisterplaats voor zakenmensenl Zaterdag weer er op uit..! CAFE V.D. HOEVEN Ga eens vliegvissen Problemen achter de dobbertjes Lorelei en Parkpaviljoen: The Young Vic met „Much Ado" DE HAVENLOODS, DINSDAG 28 MEI 1974 22-510 kreupel, 139 steekwapen, 140 verpak king; 141 sprookjesfiguur; 142 keur; 143 metselspecie; 144 vis; 145 groen te; 146 walm, 147 opgekropte haat; 148 woest; 149 rolprent; 150 woning; 151 handeling, gevecht; 153 gordel; 154 maal; 155 maatstaf; 156 traag; 157 fraai, 158 mand; 159 moed; 160 schalk; 161 gezichtje; 162 plaats in woestijn; 163 schuifbak; 164 vogel: Het gaat weer druk worden op ome vaderlandse binnenwateren waar naar schattingen van de Stichting Landelijke Hengelsportorganisatie ruim één miljoen hengelaars gebruik van maken. Deze stichting heeft becijferd dat in ons land achthonderdduizend geregistreerde hengelaars opereren. Voor alle duidelijkheid: dat is de groep die jaarlijks van de overheid een wettelijk verplicht gesteld visserij-document koopt. ledereen die vijftien jaar of ouder is moet namelijk in het bezit zijn van zo 'n document). Groots is het sensationele gevoel om honderdduizenden Nederlanders naar toe leven. In de agenda van deze mensen staat sinds tien weken dat op die datum het visseizoen weer wordt geopend en zij laten geen minuut ongebruikt om er in alle vroegte op uit te trekken slechts gewapend met hun hengel, viskoffer, leefnet en voor wie pessimistisch gestemd is - een paraplu. agenaar G.V. Ctasquin Ie MIDDELLANDSTRAAT 5 TEL 149886 - ROTTERDAM „te slaan" of een fel gevecht te leveren met een woedende brasem. Vergeten zijn de lange zondagen waarin slechts de hengellat mocht worden opgepoetst of opnieuw bekeken en de viskoffer voor de zoveelste maal ingeruimd. Het voertje is gelegd, vers aas is aan de haak, het water lonkt veelbelovend. Alle factoren lijken mee te werken om het de visser zo aangenaam mogelijk te maken. De visser die het dicht bij huis zoekt vindt een „willige" poldersloot; de hengelaar die zich wat meer moeite getroost zoekt zijn „geheide stekkie" OP Het gaat weer druk worden op onze vaderlandse binnenwateren waar naar schattingen van de Stichting Landelij ke Hengelsportorganisatie ruim één miljoen hengelaars gebruik van maken. Deze stichting heeft becijferd dat in ons land achthonderdduizend gere gistreerde hengelaars opereren. Voor alle duidelijkheid: dat is de groep die jaarlijks van de overheid een wettelijk verplicht gesteld visserij-document koopt. (Iedereen die vijftien jaar of ouder is moet namelijk in het bezit zijn van zo'n document). Toch blijven er nog altijd een slordige 200.000 „zwartvissers" over die er niet over piekeren een vergunning te gaan halen. De derde groep tenslotte zijn de jongeren beneden vijftien jaar die zon der enig document met één hengel mogen vissen. Betrouwbare schattin gen taxeren deze groep op honderddui zend man. Een indrukwekkend totaal waarmee de overheid in zijn recreatiebeleid reke ning zal moeten houden. Of dit ook gebeurt is een heel andere vraag en naar de mening van de Landelijke Hengelsportorganisatie en de Algeme ne Hengelaarsbond (AHB) valt er nog heel wat te verbeteren. In die kringen is men het er niet mee eens dat jaarlijks enorme bedragen worden toe gelegd op de ontspanning van de voet baller, de korfballer, de wandelaar, de zwemmer of de watersporter, terwijl de geregistreerde hengelaar eerst een dikke twee miljoen gulden belasting moet betalen aan rijk en gemeente voor gevist mag worden. „Er is kennelijk een groot veruhil tussen de vader met tien spelende kinderen aan de rivieroever en dezelfde vader die op dezelfde plaats al vissende uitrust. Het is blijkbaar een ruw bedrij} dat hengelen; veel gevaarlijker dan gravende en ravottende jeugd en ouderen" zei SLH-voorzitter K.J. Vrijling onlangs tijdens een studiedag voor de sportvisserii. Onduidelijk Hij typeerde daarmee op schilder achtige wijze de onduidelijke situatie waarin de hengelaars verkeren. Het klinkt weinig logisch dat water sport in zijn algemene zin gratis beoe fend mag worden maar om te mogen vissen moet aan rijk, provincie of gemeente achtereenvolgens een bedrag van f. 4,- belasting betaald worden, een bepaalde som voor het visrecht, in andere gevallen ook nog enkele gul dens zgn. „looprecht" terwijl de ge meente er nog één gulden leges boven op legt. Daarbij komt dat leden van een visver eniging het gevaar kunnen lopen wette lijk aansprakelijk te worden gesteld voor vermeende schade aan een oever. De Landelijke Hengelsportorganisatie noemt het een vorm van discriminatie omdat, bijvoorbeeld, de watersporters op z'n zachtst gezegd financieel in de watten worden gelegd. Zij hoeven, als ze een brug passeren, maximaal één gulden neer te tellen; in veel gevallen slechts enkele dubbeltjes. De gratis faciliteiten die geboden worden bij het vinden van een ligplaats, het innemen van drinkwater en afvoeren van huis vuil: het wordt door de Nederlandse hengelaar als een groot onrecht erva ren. Professioneel Omdat de hengelaarskringen wordt be seft dat individueel geweeklaag weinig uithaalt, heeft men sinds enkele jaren de organisatie professioneel aangepakt. Dit leidde in '72 tot oprichting van de Stichting ter Voorbereiding van de Landelijke Hengelsportorganisatie waarin bijna twintig regionale federa ties van hengelsportverenigingen deel nemen en de oudste bond op dit terrein: de Algemeene Hengelaarsbond (AHB). Het belangrijkste beleidspunt van deze ionge stichting is: een zo groot moge lijk aantal hengelaars in zoveel moge lijk viswater tegen redelijke kosten te la terv vissen. Een eerste zeer belangrijke stap in die richting is de instelling van de gemeen schappelijke visvergunning geweest die de naam „Grote Vergunning" heeft gekregen. 350.000 georganiseerde hen gelaars zijn inmiddels in het bezit van zo'n „Grote Vergunning" en kunnen nu in eikaars water vissen. Een sterke uitbreiding van de recreatieve ruimte! In de Grote Vergunning zijn, als eerste aanzet, 50.000 ha viswater opgeno men; dat is 38 pet. van alle binnenwa teren. Uitkopen Een ander punt dat de portvisser hoog zit is de uitkoop van de schubvisstapel van de beroepsvisser op binnenwate ren. Wanneer deze groep het vissen op schubvis staakt en zich uitsluitend op aal toelegt, betekent dit meer moge lijkheden voor de individuele henge laar. Een zaak die door de minister van Landbouw en Visserij werd onder steund door in '72 met een beschik king te komen waarin de uitkoop van het schubvisrecht is geregeld. Echter, de gelden die de overheid daarvoor beschikbaar heeft, zijn zo krap dat de beroepsvisser - wanneer Een heel bizondere vorm van sportvis sen is vooral in Engeland populair. Daar heeft de vliegvissen-rage grote vormen aangenomen niet in de laatste plaats gesteund door de plaatselijke waterleiding-bedrijven (overheidsin stanties! de Waterboards. Draycote Water bij Rugby Northamptonshire) bijvoorbeeld is zo'n gebied waar het „trout fishing" in enkele jaren erg geliefd is geworden. Het gebied leent zich dan ook uitste kend voor vliegvisserij en veel vissers weten een forse forel te verschalken in dit van oorsprong drinkwater-reservoir. Het visseizoen is daar al sinds april geopend en duurt tot 13 oktober. Hoe groot de kans op een „beetje" is bewijzen de cijfers van vorig jaar. Toen zijn niet minder dan 19.661 vissen aan de haak geslagen! Het vliegvissen is zowel bij de aankomend visser als bij doorgewinterde leden van een hengel sportvereniging erg in trek omdat het vangen van zo'n kanjer in ieder geval iets is om het fotografisch vast te leggen en het thuisfront te overtroe- Wie meer over het vliegvissen in Draycote Water wil weten kan kontakt opnemen met Britain Piccadilly Tours aan de Westblaak II in Rotterdam. Zaterdag 1 juni is zo'n dag waar honderdduizen den Nederlanders naar toe leven. In de agenda van deze mensen staat sinds tien weken dat op die datum het visseizoen weer wordt geopend en zij laten geen minuut ongebruikt om er in alle vroegte op uit te trekken slechts gewapend met hun hengel, viskoffer, leefnet en voor wie pessimistisch gestemd is - een paraplu. Groots is het sensationele gevoel om een schichtig voorntje uit het water „te slaan" of een fel gevecht te leveren met een woedende brasem. Vergeten zijn de lange zondagen waarin slechts de hengellat mocht worden opgepoetst of opnieuw bekeken en de viskoffer voor de zoveelste maal ingeruimd. Het voertje is gelegd, vers aas is aan de haak, het yvater lonkt veelbelovend. Alle factoren lijken mee te werken om het de visser zo aangenaam mogelijk te maken. De visser die het dicht bij huis zoekt vindt een „willige" poldersloot; de hengelaar die zich wat meer moeite getroost zoekt zijn „geheide stekkie" op Als gebruikelijk zien we uw inzending weer tegemoet uitsluitend per brief kaart. U moet de kaart adresseren aan: Met Andere Woorden, Postbus 5204, Rotterdam. Oplossingen moeten uiter lijk dinsdag 4 juni binnen zijn om mee te dingen naar de prijzen 3xfl0,-. Oplossingen en winnaar vindt u in ons blad van donderdag 6 juni Rondom de nummers in deze kwartet- tenpuzzel moeten woorden van 4 let ters worden ingevuld. De eerste letter van de eerste elf woorden komt precies boven het nummer; alle andere woor den beginnen op willekeurige plaatsen. Alle woorden draaien in dezelfde rich ting rond de nummers: die van de wijzers van de klok. Bij juiste oplossing van de gehele puzeel leest men in het diagram, van links naar rechts, 13 aardrijkskundige namen. hij in uitkoop toestemd - er niets wijzer van wordt. Zelfs met een bijdra ge van de hengelaars uit eigen zak komt zo'n visser niet uit de kosten. Hij kan dan beter op schubvis blijven vissen. Deze zuinigheid van het rijk is voor de hengelsportverenigingen erg teleurstel lend; temeer daar in hun sector geld- omzet en werkgelegenheid een grote voorsprong hebben op de beroepsvis- De 850 professionele vissers die ons land telt (150 full-time, de overigen beoefenen het vak uit bijverdienste) worden getaxeerd op een jaarlijks in komen van f. 3.715.000,-. De sportvis sen) investeert zeker een bedrag van 50 miljoen gulden per jaar in haar hob by! Symbolisch Op aandrang van de overkoepelende federaties, hebben de lokale visvereni gingen het advies gekregen, wanneer het huurcontract voor het viswater van rijk, provincie of gemeente vernieuwd moet worden, de overheden te verzoe ken in het nieuwe contract het visrecht voor de symbolische som van één gulden te verhuren. Men beschouwt dit als een kleine tegemoetkoming in de kosten van de hengelsport; een sport die van oudsher weinig of niets kost. De Algemene Hengelaarsbond bericht te enkele weken terug aan haar leden: „Vraag niet alleen verlaging van de huurprijs voor het visrecht, maar ook subsidie voor de kosten die aan uit koop van de schubvisstapel verbonden zijn. Dien een verzoek in bij het 1 grafsteen; 2 soort laken; 3 Peruaanse titel; 4 daarna; 5 graafafval; 6 huidver harding; 7 modewoede; 8 vulkaanpro- 'dukt; 9 schuifbak; 10 bars; 11 hetzelf de; 12 soort bevlieging; 13 bloedvat; 14 lichaamsdeel; 15 dorp in Z.-Lim burg; 16 steek; 17 tobbe; 18 plaats in België; 19 vreemde munt; 20 onbe groeid; 21 stengel; 22 gewoonterecht (Maleis); 23 graanprodukt; 24 eetgerei; 25 derhalve: 26 stuk chocolade; 27 rif; 28 ladder; 29 flink; 30 vochtig-kil; 31 gemeen; 32 plaats in Drenthe; 33 kledinggebruik; 34 kledingstuk; 35 stuk; 36 tooi; 37 overschrijving; 38 worp; 39 bepaald aantal; 40 tak; 41 makker; 42 gemeen; 43 tocht; 44 opslagplaats; 45 bakenton; 46 klank; 47 voedsel; 48 afvoer (buis); 49 dief stal; 50 kader; 51 laatst; 52 sierplant; 53 smerig; 54 put; 55 smet; 56 Europ. staatshoofd; 57 kraam; 58 plank; 59 Germ, godheid of gewicht; 60 tref fend; 61 voorman, patroon; 62 gebak je; 63 metaal; 64 voorwerp; 65 kron kel; 66 gierigaard; 67 Europ. land; 68 middag, 69 metaal; 70 vreemde munt; 71 half vergaan schiip; 72 zoutachtig; 73 strook; 74 vacht of ontspanning; 75 drinkgerei; 76 lichaamsdeel; 77 zeer; 78 flessebodem; 79 dunne stof; 80 sier; 81 streven: 82 Ned. rivier. 83 doch; 84 wurm; 85 uitstapje; 86 buig zaam; 87 bergplaats; 88 diepe wrok; 89 filter; 90 geur; 91 fris-zuur, 92 deel van arm; 93 zakvormig tiet; 94 onheil; 95 deel van Limburg; 96 bedehuis; 97 kledingstuk; 98 foto; 99 rustig; 100 oorgaan; 101 smerig; 102 kwaad; 103 staaf; 104 paradijsfiguur; 105 zang stuk; 106 rij; 107 slijk; 108 hardop; 109 zedig; 110 Ned. rivier; 111 soort gas; 112 Europeaan; 113 faam; 114 opening; 115 erkentelijkheid; 116 balk; 117 fout; 118 inkeping; 119 toestemming; 120 dikwijls; 121 onop recht; 122 stuk gereedschap; 123 steenpoeder; 124 vrouwspersoon; 125 denkbeeld; 126 voeg; 127 mooi; 128 nakomeling; 129 deel van gelaat; 130 spelonk; 131 goed gekookt; 132 soort sluier; 133 vergunning of houtsoort; 134 aanw. v.n. woord; 135 soort paard; 136 klem; 137 vuurtong; 138 165 rivier in Limburg; 166 wedren; 167 lichaamsdeel, 168 Egypt, godheid; 169 mogelijkheid; 170 tweetal; 171 ceintuursluiting; 172 vrucht; 173 be richt; 174 hemellichaam; 175 diepe snede; 176 slim, 177 beleid; 178 zoon van Adam; 179 bloem; 180 gerafelde naad; 181 diplomatiek stuk; 182 jon gensnaam (afk), 183 hoogleraar (afk.); 184 soort brandewijn; 185 geluid van schot; 186 deel van Indonesië; 187 eiland in Middell. Zee; 188 soort hand schoen; 189 scheepsbouwplaats; 190 metalen band; 191 ontk. voegwoord; 192 frisdrank; 193 salaris; 194 een der Ver. Staten; 195 knaagdier; 196 soort vet; 197 dikwijls; 198 voorzetsel of haast. Als oplossing moeten dus alleen de 13 aardrijkskundige namen worden ingezonden. college van B. en W. of anders bij de gemeenteraad. De zaak waarvoor u opkomt is goed en gerechtvaardigd. Jaarlijks worden enorme bedragen uit getrokken voor allerlei takken van sport, terwijl de hengelaar slechts las ten heeft te betalen". Al met al komen de 350.000 georgani seerde hengelaars met enkele, reële wensen waar ook de niet-aangesloten van kunnen profiteren. Het is goed dit l*Jj te lossen. Een tweetal restaurants, die de zakenman vertrouwen inboezemen. Dat is de kracht van Lorelei en Park paviljoen. Zakenlunches, maar ook re cepties of diners worden tot in de De zakenlunch neemt een belangrijke plaatsin. De zware leren bureaustoel, achter de indrukwekkende fagade, die de koopman van weleer onmisbaar achtte om zijn prestige te handhaven en zijn woorden gewicht bij te zetten, raakt steeds meer op de achtergrond. Zaken worden in onze tijd vaak voltrokken in een „plesante- sfeer", volgens moderne opvattingen, onder een gezellige zakenlunch, waar een goed glas, een goed etentje en een streling van maag en tong het praten gemakkelijker maakt. Problemen worden vaak spelenderwijs overwonnen door de sfeer, die sommige zaken, speciaal in Rotterdam, hun gasten blijken te kunnen „Lorelei" (Charloisse Hoofd) en Park paviljoen, kinderen van één vader, vor men een uniek voorbeeld van weinig opvallende restaurants, die alleen de ingewijde leert kennen, waarderen en naar volle waarde schatten. De tijd vliegten voor je het weet is er plotseling een „understanding", een definieerbare sfeer, die geen enkel pri- vékantoor ooit kan bieden. De eigenaar, de heer J. H. Pley-Koning, is erin geslaagd met schijnbaar eenvou dige middelen een'sfeer te scheppen in zijn beide zaken, waar ieder zakenman zich zondermeer op zijn gemak voelt. Bindende afspraken, voordelige over eenkomsten komen soms in een mini mum van tijd tot stand door het persoonlijk, aangenaam kontakt, dat zo'n rustig etentje in een typische mannenzaak ongemerkt tot stand brengt. Een prettige omgeving, een goede keu ken, een wijntje (zelfs zonder Trijntje) brengt een unieke, vertrouwenwekken de sfeer, die menig onoverkomelij- klijkend probleem ongemerkt weet op perfectie verzorgd, terwijl de bediening juist die mate van discretie in acht neemt, die niet hindert, maar ook foutloos functioneert. Op werkdagen een ideale plaats voor een zakenge- sprek. Tijdens de weekends een gezel lig „uitje" voor vrouw en kinderen van ieder drukbezet manager, die zijn gezin mee wil laten leven in de sfeer, waar zijn dagelijks leven voor een belangrijk deel vorm krijgt. Twee zaken, die niet ieder zondermeer zal weten te vinden. Maarprobeer db weg te vinden: U zult er beslist geen spijt van hebben. Tonny Bok In tegenstelling tot het eerder aan gekondigde programma zal The Young Vic uit Londen in het komende Holland Festival niet Shakespeare's „Twelfth Night" op voeren, maar „Much ado about nothing" („Veel leven om niets"). Omdat de première van „Twelfth Night" in Londen tot na de zomer moest worden uitgesteld, heeft re gisseur Frank Dunlop besloten het dit seizoen eerder uitgebrachte „Much ado" te vertonen op de Westeuropese tournee die The Young Vic naar Antwerpen, We nen, Zörich, Den Haag, Amster dam, Rotterdam en Eindhoven zal voeren. Voorstellingen: Den Haag 16 en 17 juni; Amsterdam 18 juni, Rotter dam 20 juni en Eindhoven 21 juni. te bedenken wanneer zaterdag weer het „simmetje" uitgegooid mag wor den. Aan het water immers kan de oplossing gezocht worden, omdat op die rustieke plek heldere ideeën spon taan plegen op te borrelen. Wie kan tenslotte weten of de uiteindelijk be slissende ambtenaren geen verwoede hengelaars blijken te zijn? RESTAURANT-BODEGA dagelijks geopend RECEPTIES van 10.00 tot 24.00 uur DINERS Charloisse Hoofd 28. Rotterdam-5022 Tel. (0I0) 292872 2971 25 WIEG At DAM RESTAURANT-BODEGA

De Havenloods | 1974 | | pagina 3