Electromobiel levert bijdrage aan ontwikkeling van 'schoon vervoer' nm.vjciiMiAj Experiment met Witkar goed van start 129?° MET DE HAVENLOODS OP BEIS een slim idee... 'Batterijen worden veel sneller opgeladen Proefritten door Vlaardingen 16 juni vaderdag mattËÊt ■HL ^jwMwi termeulen BEZORGERS (STERS) 16 juni vaderdag termeulen 2450 deSpaarBank DE HAVENLOODS, DONDERDAG 13 JUNI 1974 Inwoners van Vlaardingen zullen sinds vorige week af en toe wat verwonderd omkijken als ze een blauwe bestelbus zien rijden die niet het voor auto's gewone geluid maakt, maar die zoemt. Het bedoelde voertuig is de electromobiel van Chloride Batterijen uit Vlaardingen, die vorige week donderdag haar nieuwste aanwinst aan belangstellen den presenteerde. Direct na deze presentatie werd de electromobiel ingezet als vervoermiddel voor de firma van poststukken en het afhalen van gasten. Deze ritten zijn bedoeld om het nog in een proefstadium verkerende vervoermiddel te beproeven. In Manchester rijdt sinds enige tijd de grote broer van de Electromobiel rond. Deze bus, die geschikt is voor ongeveer vijftig personen, wordt voortgedreven door een electromotor, die gevoed wordt door geweldige grote batterijen. Tot voor kort vielen de meeste experi menten om auto's op batterijen te laten rijden in het water, omdat men erg veel problemen had met de oplaad- tijd en daaraan gebonden de maximale afstand die kon worden afgelegd zon der dat de batterijen moesten worden bijgevuld. Met het laden van de batte rij enwas vaak acht of meer uur ge moeid, maar de Vlaardingse firma 1 heeft nu een gelijkrichter geconstru eerd waardoor het mogelijk blijkt deze tijd te reduceren tot drie en een half Nadat deze gelijkrichter bleek te vol doen, aan de gestelde eisen, werd contact opgenomen met een busonder neming in Manchester, die wilde mee werken aan het experiment. Hiervoor werd een gewone bus omgebouwd tot electrobus. Het resultaat was, dat er plaats werd gemaakt voor ruim vier ton batterijen. Hierdoor kan de bus 64 kilometer afleggen door het drukke stadsverkeer van Manchester met een maximaje snelheid van 64 'kilometer per uur. Een busonderneming heeft tijdens de drukke uren van de dag meer bussen in de roulatie dan tijdens de rustige uren. Hierdoor ziet men de electrobus als ideaal vervoermiddel voor in de stad omdat de accu's opgeladen kunnen worden tijdens de momenten dat er geen behoefte aan de bus is. Juist in deze tijd dat de prijs van aardolieprodukten met vele procenten verhoogd wordt, lijkt het nuttig om onderzoeken naar alternatieve vervoer middelen voort te zetten en te stimule ren. Toepassing op grote schaal zien de mensen van Chloride niet direct. De functie van de auto zal waarschijnlijk nooit helemaal vervangen kunnen wor den door voertuigen zoals de bus die in Manchester rijdt, maar toch kan een Einde van het "waar-is-m'n-tuinspa" probleem Elk stuk tuingereedschap hangt vader nu overzichtelijk op aan dit geheel geplastificeerde rek. Zes verstelbare haken zorgen ervoor dat ook de hark en de schoffel een goede plaats in de schuur krijgen. Afmetingen 70x16 cm. Als vaderdagaanbieding sterk in prijs verlaagd. Van &h50 voor 3S® electromobiel gezien worden als hulp middel bij het oplossen van de grote problemen waar centra van grote ste den mee te kampen hebben. Het spreekt voor zichzelf dat de electrische auto's geen lawaai veroorzaken en niet vervuilend werken. Eeh nadeel is echter dat men de bron van vervuiling verplaatst naar de electriciteitscen- Mocht op gróte schaal gebruik ge maakt gaan worden van electrobussen voor het personenvervoer in het cen trum van de stad, dan zal de vraag naar meer kunnen voldoen aan de steeds groter wordende vraag en dat men gaat denken aan de bouw van bijv. een kernenergiecentrale, wat door de nog niet gewaarborgde veiligheid, moet worden afgeraden. Het enige probleem dat direct wordt opgelost door het gebruik van electrobussen of auto's is dat van de lawaaioverlast. Zoals het nu staat met de technische ontwikkelingen van de electrobus, zo als die in Manchester rijdt, blijkt dat nog veel zal moeten worden onder zocht en aangepast. Deze bus kan bijvoorbeeld niet meer dan vijftig pas sagiers vervoeren. De vier tons accu's maken dit onmogelijk. Hierdoor wordt de concurrentie met een dubbeldeks bus bijna onmogelijk. Zo'n bus kan namelijk tweehonderd pasagiers ver voeren en door dit aantal kan nu nog van geen echte concurrentie sprake zijn. Maar de ontwikkelaars van Chlori de zien dat ook niet als eerste vereiste. Zij willen alleen een bijdrage proberen te leveren aan de ontwikkeling van electro-vervoer. Daarom ook is er nog niets bekend over de financiële kant van dit vervoermiddel. Men hoopt rond 1980 zo ver te zijn dat de experimentele fase kan worden afge sloten en dat gedacht kan worden aan een invoering van electrische auto's. De electromobiel, die vanaf vorige week af en toe door Vlaardingen zal rijden. Verschillende andere bedrijven hebben al belangstelling getoond voor het nieuwe vervoermiddel. lange afstanden aflegt. Voor deze lan gere afstanden wordt dan ook gedacht aan stations waar de auto's de accu's kunnen verwisselen. Het zijn nu nog toekomstplannen. De stijging van de olieprijzen heeft er wel voor gezorgd dat men meer geld en aandacht aan alternatieve vervoermiddelen gaat be- hoofd te bieden aan de nadelige as pecten die het auto-vervoer nu heeft. Maar één ding is zeker, nooit meer zal wat voor vorm van mechanisch vervoer dan ook goedkoop kunnen worden. Gezocht moet daarom worden naar die middelen van vervoer, die het meest efficiënt zijn en die zo weinig mogelijk energie gebruiken en waar zoveel mo gelijk mensen van kunnen profiteren. Jan van der Ven. V-IJ-F meter breed. Voor al die kamers breder dan 4 meter is er nu dit extra brede- kamerbreed nylon tapijt (500 cm). Koop 't en zie hoeveel mooier het is zonder die storende naden. Dit tapijt met schuimrubberrug en in een mooie kleur beige, goud of bruin nu 50 gulden voordeliger. Per meter n f J795Ö Dit tapijt wordt gratis gelegd. Rendement Veel ontwikkelaars hebben problemen met het rendement dat de accu^s kun nen geven. De electrobus in Manches ter en de electromobiel in Vlaardingen hebben om dit probleem gedeeltelijk te kunnen opvangen een' systeem in gebouwd dat de mechanische energie die vrijkomt bij het afremmen, weer kan omzetten in electrische energie, zodat de accu's weer wat worden bijgeladen (recupereren). Dit recupe reren zal vanzelfsprekend groter zijn bij een auto die alleen in de stad wordt gebruikt, dan bij een auto die alleen Medewerking gemeente Amsterdam valt tegen Al meer dan twee maanden rijden door het centrum van Amsterdam Witkarren rond. Na de eerste rit met dit nieuwe vervoermiddel, die gemaakt werd door minister Vorrink van milieuhygiëne, is het een beetje stil geworden rond dit experiment, dat uniek genoemd mag worden. Dit houdt niet in dat het hele experiment als een nachtkaars aan het uitgaan is. In tegendeel, de Witkar- vader, Luud Schimmelpenninck, is uiterst tevreden over de hele gang van zaken. Wat hem alleen een beetje dwars zit, is de medewerking van de gemeente Amsterdam om het hele net van stations voor de Witkarren te verwezenlijken. De Witkar is een kleine ronde „auto" die wordt voortgedreven door een electromotor, die weer gevoed wordt door een batterij. Al in 1972 werd met dit vervoermiddelen de eerste proefrit gemaakt. Het werd een succes en langzaam maar zeker liepen verschil lende overheidsinstanties en de ge mocht Luud Schimmelpenninck zijn experiment voortzetten, met als gevolg dat sinds een .maand of twee de Wit karren door het centrum van Amster dam zoemen. Het Witkarproject wordt beheerd door de Coöperatieve Vereniging Witkar U.A.S Mensen die gebruikt van het vervoermiddel maken, moeten eerst lid worden van deze coöperatie door vijfentwintig gulden te betalen. Daarna moeten zij nog eens hetzelfde bedrag betalen als sleutelgeld. Wil men een ritje maken, dan steekt de persoon in kwestie een sleutel in de kiespaal. Een ingebouwde computer gaat eerst na of de gebruiker „kredietwaardig" is. Daarna,wordt de kiesschijf ingesteld en de computer controleert of op die aangegeven plaats een parkeerplaats vrij is. Mocht dit niet het geval zijn, dan wordt de gebruiker aangeraden een andere route te nemen en de „kar" op een ander station in de buurt te stallen. Als de Witkarren staan te wachten op gebruikers, hebben zjj contact met een rails, die zorgt voor de aanvoer van de benodigde electriciteit om de accu's te laten. Het eerste Witkar station is ge-bouwd op het Amstelveld, een plein dat door veel acties van de bewoners enige tijd geleden auto-vrij werd. De gemeente Amsterdam heeft beloofd dat als het experiment na drie maanden goed bleek te functioneren, bekeken zou worden of de8 resterende aanvragen voor meer stations, zouden worden gehonoreerd. Maar zoals het er nu voorstaat, is Luud Schimmelpenninck hier niet bijster enthousiast over. Luud: „Wil het experiment slagen, dan zullen er meer stations moeten komen. Het werk aan de Elandsgracht kan wat ons betreft beginnen. Alle benodigde vergunningen zijn er, maar alleen de afdeling Stadsontwikkeling is nog wat aan het rommelen". Ingrepen gepraat Een schetsmatige voorstelling van de Witkar. Voör de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS door jantje Men kan de onlust en de kwaaltjes van oudere aurdappefoaltjes, naar VVageningen meent, in feite aan ppaiaardap jxd moe hetd wijten Een wandelende tak uit Bladel bleek, na een onderzoek, van adel; „Dan vorm ikzelf', sprak de platzak, waarschijnlijk de verarmde tak". Voor schroeven, bouten, spij kers, munten of postzegels. Is vader een verwoed hobbyist.... dan maakt u hem op 16 juni erg blij met dit opbergsysteem. Schroeven, bouten, spijkers, munten of post zegels krijgen na vaderdag een overzichtelijk plaatsje. De set bestaat uit 2 profielstrips (ieder 50 cm lang) en uit 10 bakjes. Normaal zo'n twaalf gulden, nu slechts Het experiment liep in het begin niet over rolletjes, maar daarom heet het dan ook experiment. Door bepaalde kleine ingrepen is er echter wel het een en ander veranderd. De handrem is nu electronisch geworden, zodat die nu een knopje vanaf het dashbord te bedienen is en de gebruikers niet weg kunnen rijden op de handrem. Het dashbord zelf is wat aangepast waar door er wat meer ruimte voor de passagiers (maximaal twee) en voor bagage is gekomen. Eerst werden de wielen aangedreven door middel' van kettingen maar dat gaf hinderlijk ge rammel. Daarvoor in de plaats is een directe aandrijving gekomen. Toch is het hele experiment voor velen een zaak waar men niet aan kan wennen. Luud: „De tijd dat mensen begonnen te lachen als ze de Witkar zagen rijden is wel voorbij, maar als ik bijvoorbeeld mijn rijbewijs thuis heb laten liggen, dan wil de politie nogal eens snel ingrijpen, terwijl ze echt wel weten dat ik een rijbewijs heb Vier dagen Parijs of Sauerland Van vrijdag 5 tot en met maandag 8 juli organiseert ons blad een vierdaagse geheel verzorgde reis naar het Sauer land in Duitsland. Wij hebben als standplaats voor deze reis het stadje Winterberg uitgekozen. Tijdens deze vakantie worden de deelnemers ontzet tend verwend. Men logeert in het zeer gemoedelijke en van alle comfort voor ziene Hotel Dortmunder Hütte. Programma Het comfort van dit hotel bestaat uit een klein verwarmd overdekt zwem bad, een solarium, een sauna, zeer ruime kamers, een gezellig restaurant, een gezellige bar en een zonneweide. Het hotel Dortmunder Hütte is iets buiten Winterberg prachtig tussen de bossen gelegen, waardoor iedere gast van dit hotel heerlijke wandelingen kan maken. Tevens worden tijdens deze vierdaagse reis prachtige tochten door een groot deel van het Sauerland gemaakt. De prijs voor deze reis bedraagt f 249,50 per persoon (1-persoonska- mer f 1 7,50 toeslag). Het vplledigg programma luidt: Op 5 juli om 8.15 uur vertrek uit Rotterdam vanaf de Westblaak t.o. Cinerama via Utrecht naar Arnhem, waar een koffiepauze gehouden wordt. Na deze koffiepauze gaan we bij Elten de Nederlands-Duitse grens over en rijden naar het Kurhotel waar een warme lunch gereed staat. Na de war me lunch rijden we verder via de autobaan naar Oberhausen, vervolgens via Werl, Arnsberg, (theepauze), Meschede, Olsburg naar Winterberg. Diner in hotel en rest van de avond Gedurende de 2e en 3e dag maken wij prachtige rondritten door het Sauer land. Tijdens één van deze dagtochten gebruiken wij de warme lunch bij de Listertahlsperre aan de Biggesee. 4e dag: ontbijt in het hotel en om 9.00 uur vertrek uit Winterberg via Schmal- lenberg (koffiepauze), Saalhansen naar Keulen, waar in Café Restaurant Alt Köln een uitgebreide koffietafel voor ons gereed staat. Na deze koffietafel krijgt u tot 1 5.00 uur de gelegenheid deze prachtige stad nader te bekijken. Om 15.00 uur vertrek uit Keulen via de autobaan naar Oberhausen naar Arnhem, waar in hotel Haarhuis een uitgebreid afscheidsdiner genoten zal worden. Om 20.30 uur vertrek uit Arnhem. Aankomst Rotterdam circa 22.00 uur. Van 24 tot en met 27 juni en van 7 tot en met 10 juli maken we een vierdaag se reis naar Parijs. Er wordt gelogeerd in het Paris Lyon Palace Hotel, waar ook alle maaltijden gebruikt zullen worden. Met diverse rondritten zullen wij u geheel Parijs laten zien, wij maken een tocht naar Versailles en bovendien krijgt u gelegenheid om te winkelen. Wilt u extra theaterbezoek, de reislei der weet er alles van en de tourincar is steeds ter beschikking. Dc prijs be draagt f 232,50 per persoon (i per soonskamer f 17,50 toeslag) inclusief logies en alle maaltijden in hotel, alle rondritten in Parijs, de tour naar Ver sailles, koffietafel op heen- en terugreis en groot afscheidsdiner bij Gorinchem. Ie dag: Vertrek om 8.15 uur vanaf de Westblaak, Rotterdam via Breda, Ant werpen en Gent naar Kortrijk waar in restaurant Francois een koffietafel ge reed staat. Vervolgens via Lille naar de autoroute no. 1 en aankorrfst in het hotel te Parijs om 18 uur. Diner 19.30 2e en 3e dag na het ontbijt gaan we om uur toeren door de verschillende stads delen van Parijs. Om 13 uur lunch en om 19 uur diner. Op de derde dag staat om 21 uur de toeringcar gereed voor een avondrit door de lichtstad. 4e dag: Na het ontbijt gaan wij Parijs weer verlaten en rijden eerst naar Kortrijk voor de warme lunch. Verder rijden wij terug over Gent en Antwer pen (pauze) en gaan dan naar hotel Gorinchem voor het grote afscheids diner. Terug in Rotterdam om 22.00 uur. Boekingen: HOOFDKANTOOR DE HAVEN LOODS Pr. Hendrikkade 14, Rotter dam, tel. 132170. BIJKANTOREN VLAARDINGEN, Hoogstraat 122, tel. 352911. EN BIJ ONZE AGENTSCHAPPEN. Potdicht Door het centrum van Amsterdam wandelend ziet men al snel dat. het zó niet langer kan. Tijden dat een stad niet zo druk behoort te zijn, zit in Amsterdam alles potdjeht. Uren rijden, wachten en vloeken zijn nodig om door de stad'te komen. Eenmaal in het centrum blijkt dat er nergens een plaats is voor een auto en dan gaat het weer richting Zuid, om daar een hoek je te bemachtigen. Hierbij wordt nog niet eens gesproken over de overlast die lawaai en stank veroorzaken. Wie hier iedere dag mee geconfronteerd wordt, ziet al snel het voordeel en nut van een Witkar in. Geen lawaai, geen stank en ook de maten van de Witkar werken in het voordeel van een gunsti ge beoordeling. Een normale auto heeft voor het parkéren gemiddeld zes meter nodig. Op die plaats kunnen drie Witkarren staan. Luud Schimmelpenninck ziet in de Witkar niet de auto van de toekomst, want één van de moeilijkste punten is de energiebron, die iedere keer langdu rig moet worden opgeladen. Wel is de Witkar volgens Luud het middel bij uitstek om het hoofd te kunnen bie den aan de onvoorstelbare problemen waar de Amsterdamse binnenstad mee heeft te kampen. Hij ziet het centrum van de toekomst als domein voor fietsers, wandelaars, trams, bussen, metro, en dan natuurlijk de Witkar. Jan van der Ven Deze wandelwagen met hoofd steun is zo plat opvouwbaar dat u er weinig hinder van heeft in het openbaar vervoer. Aan de buitenzijde bekleed met stof, aan de binnenzij'de met plastic. Nu van f^4^56^vo E SPAARBANK TE ROTTERDAM EEN DUIZEND GULDEN 60%-groeispaarbewijs j|% voorde attente belegger, een hoogrendement: geen koersrisico en geen kosten voor al uw geldzaken zilveren M ■J

De Havenloods | 1974 | | pagina 13