Genezing der herinnering ff5 Tiuseumnieuws 16 juni vaderdag 16 juni vaderdag Nieuwe stedelijke vormgeving Op „New Babylon" van Constant 16 juni vaderdag Overvloedig gebruik van pijnstillers en drop oorzaak van nierziekten Cursussen tot zelfvorming 16 juni vaderdag PERZISCHE TAPIJTEN DERAG DE HAVENLOODS, DONDERDAG 13 JUNI 1974 24- 551 Dezer dagen is het speelgoed in het HISTORISCH MUSEUM, dat in ver band met een tentoonstelling tijdelijk was opgeborgen, tot veler genoegen weer tevoorschijn gehaald. Vooral de poppen trekken de aandacht. Naast twee grote poppen, gekleed in de dracht zoals de Rotterdamse weeskin deren uit de Goudsewagenstraat tot enkele jaren voor de tweede wereld oorlog droegen, telt de collectie grote en kleine speelpoppen, meestal uit de 19e eeuw. Oudere poppen zijn een grote zeldzaamheid. De 19e eeuw was bij uitstek de eeuw van de pop.i Er waren poppen met koppen en handjes van was, porselein of van papier maché en later ook van een soort rubber. De poppen van was werden meestal door Italianen vervaardigd. In Italië was de gewoonte om levensechte pop pen te maken, bijvoorbeeld voor kerst groepen, uitgegroeid tot een bedrijf. Heel wat goedkoper waren de ,soms erg fijn beschilderde, poppekoppen van papier maché. Wel moesten de de hele families zich bezighielden. Naast figuren voor deze groepen maakte men al spoedig poppen voor kinderen. Dit gebeurde soms met grote zorg. De ogen van geblazen glas werden apart aangebracht, de haren één voor één ingeplant en het gezicht kreeg een karakteristieke uitdrukking. Heel wat goedkoper waren, soms erg fijn beschilderde poppekoppen van pa pier maché. Wel moesten de poppen- moeders deze poppen goed opbergen, want omdat er bij het bereiden van papier maché roggebloem werd ge bruikt waren ratten en muizen erg geïnteresseerd. Vooral in Duitsland werden poppe koppen en -handjes van porselein ver vaardigd. Omdat porselein nogal zwaar is, hadden poppekoppen die verzonden werden naar het buitenland een groot gat in hun schedel om de invoerrech ten te drukken. Op de plaats van bestemming werd hierover het pruikje geplakt. Omdat vooral in Duitsland het poppen maken veelal een familiebedrijf was, waar met eigen mallen werd gewerkt, zien we zelden poppen met eenzelfde uitdrukking. Ook in de poppenwereld was er sprake van een zekere mode. Zo werden wel beroemde gezichten nagemaakt door de poppenfabrikanten. We vinden dan ook poppen die lijken op koningin Victoria, of de in het midden van de 19e eeuw beroemde Zweedse zangeres Jenny Lind. De poppenlijven werden vervaardigd van stof, opgevuld met lompen of zemelen. De armen en benen scharnier den omdat de stof was platgenaaid ter plaatse van de gewrichten. Later wer den ook verbindingen van stukjes leer gemaakt en tenslotte werden verbete ringen toegepast als kogelgewrichten en een draaiende hals. Inmiddels kwa men ook de kostbare poppen die konden lopen, mama zeggen of slapen. Omstreeks het midden der 19e eeuw kwam de al spoedig zeer succesvolle babypop. Van de poppenfabriekanten is één der bekendste de Fransman Jumeau, die zijn familiebedrijfje binnen enkele tientallen jaren uitbouwde tot een waar concern, met tal van toeleverings bedrijven waar pruikjes, ogen, handjes en voetjes werden gemaakt. Jumeau-poppen in allerlei formaten en soorten zijn alle van uitzonderlijké kwaliteit, waarbij het meest kenmer kende is de sprekende gelaatsuitdruk king en de iets te grote ogen met de ragfijn geschilderde wenkbrauwen. De oudste en zeldzaamste Jumeau's heb ben een gesloten mondje, de latere een open mondje waarin de tandjes zicht baar zijn. Ook aan de kleur is de grootste aandacht besteed. Het is dan ook te begrijpen, dat een liefhebber er veel voor over zal hebben zo'n pop te bezitten. Deze week is de Buffel van Alblasser- dam naar Schiedam versleept. Het voormalige marineschip is afgemeerd bij de werf Nieuwe Waterweg, ih af wachting van verdere beslissingen over de restauratie. De werf in Alblasserdam die het res tauratiewerk zou uitvoeren. Van der Giessen- De Noord, heeft de kade waar De Buffel lag, op het ogenblik nodig voor andére werkzaamheden. En zo lang nog geen definitieve beslissingen zijn genomen over de uitvoering van de verbouwing van De Buffel in zijn oorspronkelijke staat om dienst te gaan doen als dépendance van het Maritiem Museum „Prins Hendrik" moest het voormalige ramtorenschip plaats maken. Het penseel wordt niet alleen horizon taal bewogen om de karakters te schrij ven maar ook de vertikale beweging is van grote betekenis voor de dikte en de aard van de lijnvoering. Men dient het penseel soepel te hanteren. Wan neer op het ogenblik dat het penseel De Calligrafiedemonstraties en de thee ceremonie op de tentoonstelling „Kunst van een beweging" in het Museum voor Land- en Volkenkunde trekken bijzonder veel belangstelling. Men komt dan ook zelden in de gelegenheid om deze uitingen van verfijnde Japanse cultuur uitgevoerd te zien door kunstenaars uit het land zelf. Degenen die hun krachten beproefd hebben met penceel, inktsteen en rijst papier weten hoe moeilijk het schrij ven of liever schilderen van de karak tertekens is. Als wij schrijven plegen wij op een stoel aan tafel te zitten en men leunt dan met de elleboog op tafel. In Japan daarentegen zit men op de grond voor een lage tafel en wel zó, dat de gehele arm volledig vrij kan bewegen. Bij het calligraferen beweegt soms het hele lichaam mee. In tegenstelling tot de pen of het potlood, moet het penseel loodrecht vastgehouden worden met de toppen van de duim en andere vingers. De Tabac geschenkdoos, die vaders nooit voor zichzelf kopen.... maar 0 zp graag kado zouden krijgen. Een geschenkdoos met 5-delige inhoud: 2 stukken zeep, een fles after shave, 1 bus scheercrème en 1 bus deodorant. Nu slechts Vanwege de haarscherpe ontvangst op zowel middengolf als FM band (met AFC fijnafstemming), van wege de volle geluidsweergave, de luxe uitvoering, de 1 vol jaar garantie en vanwege de speciale prijs. Eén moderne radio met schuifpotmeters voor volume en klankkleurregeling. Speelt zowel op lichtnet als op batterijen. Kompleet met oortelefoon, licht- netsnoer en de batterijen in luxe geschenkverpakking. Nu als vaderdagaanbieding ruim 40% onder de normale verkoop- Van J<K9.-- In het Haags Gemeentemuseum is van zondag 16 juni tot en met zondag 1 september een tentoon stelling van Constant te zien on der de titel „New Babylon". In het projekt „New Babyion"geeft Constant uitdrukking aan zijn gedachten over een geheel nieuwe stedelijke vormgeving zo als die in een toekomstige geheel geïndustrialiseerde wereld zou kunnen zijn. Constant stelt zich voor dat in de toekomst alle niet-creatieve werkzaam heden geautomatiseerd zullen zijn, waardoor de mens vrij is en z'n onge bruikte en onderdrukte creativiteit kan ontdekken. Het leven zal dan niet meer beheerst worden door de dwingende regelmaat van het werk, maar het zal een avontuurlijk en fanta sierijk spel zijn. De expositie in het Haags Gemeente museum laat alle maquettes en kaarten zien die op het projekt „New Babyion" betrekking hebben, alsmede een groot aantal schilderijen en teke ningen. Van de dynamische leefwijze zoals Constant die ziet, kan het pu bliek op de tentoonstelling iets ervaren in een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt deurenlabyrint. Ter gelegenheid van de expositie is een boek verschenen waarin de belangrijk ste teksten van Constant over New Babyion zijn bijeengebracht. De opening van de tentoonstelling New Babylon is een van de hoogtepun ten van de Museum-Ouverture, de ope ningsmanifestatie van het Holland Fes tival op zaterdag 15 juni in het Haags Gemeentemuseum. Voor deze avond is de belangstelling zo groot dat nu reeds geen toegangskaarten meer verkrijg baar zijn. In verband met de voorbe reidingen voor de Museum-Ouverture is het Haags Gemeentemuseum op zaterdag 15 juni de gehele dag geslo ten. Op zondag 16 juni is alleen de tentoonstelling „New Babyion" toe gankelijk. over het papier glijdt ook maar één fraktie van een seconde de aandacht wordt afgeleid heeft dat terstond een fout in het geschreven karakterteken tot gevolg. Ononderbroken concentra tie is een eerste vereiste. Calligrafie is een Vaardigheid die men zich eerst na jarenlange oefening onder deskundige leiding kan verwerven. Langzamerhand komt dan een eigen stijl, waarin men de tekens schrijft, tot ontwikkeling. Bovendien, zoals het al tijd al in China en Japan werd beschouwd, is uit „de sporen van inkt" die de mens nalaat ook zijn eigen karakter af te lezen. Bij de hevige regenval van de laatste dagen is gebleken dat er enige lekkage is opgetreden in de nieuwe vleugel van het Museum Boymans-van Beuningen. Om elk risico uit te sluiten is de tentoonstelling „Kijken naar de Werke lijkheid" naar de benedenverdieping gebracht. Er worden maatregelen geno men om zo spoedig mogelijk de nodige herstelwerkzaamheden te doen plaats vinden. Passend voor alle maten. Voor nog geen zes gulden heeft u 'm al in de keuken. Uw man bedoelen we. Want met dit barbecue fondueschort gaat iedere man graag aan de slag. Een schort in een goed dessin en in de echte mannenkleuren bruin/donkergroen. Van i-H-^Jlfvoor „Langdurig en overvloedig gebruik van pijnstillers, zoals Chefarine 4, APC, Witte Kruispoeders, Saridon, Dolviran, Sanalgine en Zwitsalet- ten, kan een ernstige nierziekte tot gevolg hebben. Ook het gebruik van drop is niet zonder invloed op de nieren. In vrijwel alle interne klinieken kent men het beeld van het meestal jonge meisje, dat 50—100 gram drop per dag consumeert en geleidelijk een ernstige hoge bloeddruk ontwikkelt die, wanneer deze langdurig blijft voortbestaan, een secondaire nierbeschadiging tot gevolg heeft". Dit alles vertelde Dr. J. Silberbusch, internist, verbonden aan het Bergweg ziekenhuis te Rotterdam in een inlei ding over „Nierbeschadiging door ge neesmiddelen" op de jaarlijkse algeme ne ledenvergadering van de Vereniging tot Steun aan de Nier Stichting Neder land, afd. Rijnmond en Omstreken. Zolang in Nederland deze middelen in de vrije verkoop zijn, zal het aanbod patiënten aan dialyse- en trans- „In Engeland, aldus dr. Silberbusch, heeft men uitgerekend, dat gemiddeld 540.000 kg phenacetine per jaar wordt verkocht. Dit komt overeen met 32 tabletten per jaar per hoofd van de bevolking. Het is aannemelijk, dat de Nederlander gemiddeld eenzelfde orde van grootte inneemt. Deze preparaten bevatten als werkzaam bestanddeel naast acetylsalicylzuur en coffei'ne als werkzaam bestanddeel phenacetijié en het is bekend, dat door misbruik van dit laatste nierbeschadiging optreedt". Tussen 1967 en 1970 werden in het Dijkzigtziekenhuis 49 patiënten behan deld, die dagelijks 2 of meer pijnstillers hadden ingenomen gedurende vele ja ren. In enkele gevallen trad kort na de opname in het ziekenhuis de dood in. Drie patiënten worden momenteel chronisch gedialyseerd. Bij al deze patiënten speelde een chronische pijn (hoofdpijn, rugpijn etc.) een rol bij het ontstaan van de verslaving, maar velen gaven toe, dat zij ook gemakkelijk naar de tabletten grepen voor het bestrijden ftet Andere Woorden De oplossing van onze vorige puzzel luidde: „Geld raakt nimmer uit de mode". Uit de goede oplossers kwa men als winnaars naar voren: mevr. Been, Geuzenstraat 3a, Rotterdam; mevr. I. Holl, Heemskerkstraat 2, Bleiswijk en mevr. Treffers, Insulinde- straat 137b, Rotterdam. Zij krijgen tientje thuis gestuurd. binnenkort e Op 14 juni herhaalt de KRO-televisie (Nederland 2, 18.55 uur) „Het kind van de rekening", een film van Aad van den Heuvel, Ad Braamhorst en Robert Jongbloed die eerder werd uitgezonden op eerste Kerstdag 1973. De film gaat over het lot van duizen den „zwerfkinderen" in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul. Ze slapen onder bruggen en in riolen, stelen, zijn voortdurend op zoek naar voedsel en worden opgejaagd door de politie. Ze hebben geen toekomst. Reeds een paar maal heb ik in De Havenloods geschreven, dat door gebed en zegening in de naam van de Heer een wonderlijke genezing van herinneringen en togelijk is. Het zal, hoop ik, velen bemoedigen hierover de J zijn toestemming zijn brief i iemand te lezen. We drukken t zielswonden getuigenis v integraal af. „Mijn probleem was heel in 't kort- dat ik ooit verliefd was op een meisje, dat mijn liefde niet beantwoordde, iets waar ik nooit overheen kon komen. Langzamerhand werd zij symbool voor al mijn mislukkingen die me zo gingen obsederen dat ik nauwelijks de straat meer op durfde om toch vooral geen mensen te zien die wél blij waren, want dan was mijn weerstand al verdwenen om in de volgende dagen problemen het hoofd te kunnen bieden. Toen ik u die dag verliet was ik dan ook erg nieuwsgierig of ik er nu echt „van af" was. Ik wist het namelijk helemaal niet en ik voelde me niet anders. Wel onder de indruk en vol verwachting, maar geen bijzondere zekerheden of iets dergelijks. Die dag gebeurde er verder niets, waaraan ik het kon toetsen, maar de dag daarop barste het los. In de loop van de volgende dagen overkwam me letterlijk alles wat me tot dusver mentaal had gevloerd, maar ik reageerde er niet eens op! Mijn verbittering en soms wanhopige gedachten waren weg en bleven weg. Dat wil zeggen: ik weet ze nog wel, de teleurstellingen van de wrok, maar ze doen geen pijn meer- het zijn gewoon herinneringen geworden. Ik genoot zelfs van allerlei dingen, die me overkwamen: gewone reacties die bij mij nooit gewoon waren geweest. Voor het eerst was het leuk om mensen te zien flaneren en zetf rond te kuieren, mezelf te gehad. Nu komen er dingen te voorschijn die nooit een kans hebben gehad. Verlangens en mogelijkheden worden harmonieuzer; het inzicht in eigen motieven Wordt groter en ik geniet veel meer van alles. Ik ben er zeker van dat dit alles te danken is aan de zegen van die Oasedag en uw gebed. Wat wen je er gauw aan, dat alles verloopt zoals je het graag ziet (want op het ogenblik loopt hier alles werkelijk op rolletjes). Nu ik dit zo neerschrijf komen herinneringen aan vroeger me weer voor de geest en dan weet ik weer: ja, zo was het! En dan dank ik de Heer dat die verschrikking vvorbij en verslagen is. Zelfs mijn vrienden zeggen dat ik anders ben geworden. Toch komen na deze Grote Schoonmaak ook andere zaken naar vorefi: fouten en twijfels, angst en onwil en ondanks alles ook gebrek aan vertrouwen. Misschien zijn sommige daarvan juist nodig voor mij om niet teveel eigendunk te krijgen. Eerst meende ik dat deze dingen kwamen door mijn eigen gebrek aan geloof en liefde. Dat is dan ook de reden dat het zo lang geduurd heeft voor ik u deze toch i Wie ik dit alles te danken heb. >et ik de zaak meteen in gebed dat is steeds weer gebeurd. Dat Nochtans word ik er regelmatig aan herinnerd Soms dreigt het weer terug te komen en dan brengen om mijn gemoedsrust terug te krijgen geeft een sterk besef van afhankelijkheid. Eenmaal heb ik het echt moeilijk gehad. Na een week of HBS-vlam tegen in de stad en toen heeft het een volle dag geduurd dat het voorhij was. Je moet er wel voor vechten af en toe goede berichten kon of wilde schrijven, alsof ik weer verknoeid zou hebben wat met Gods hulp bereikt was.... Maar er is niets verknoeid; eerder is het vanzelfsprekend dat er kleine dingen gaan opvallen nu de grote geestelijke ballast is opgeruimd. En ook dat zal Hij vervolmaken. Ik heb de indruk dat maar weinig van mijn kennissen deze getuigenis geloven. De reactie is meestal voorzichtig: We zijn blij voor je en het wordt tijd dat je eindelijk eens volwassen wordt en van die ellendige geschiedenis afkomt". En dat terwijl ik zelf het idee had dat het er met de jaren steeds hopelozer uit ging zien. Maar er zijn ook andere retfcties, gelukkig. Ik had een goede vriend een juichende brief geschreven en hij was woedend. Dat was niet verwonderlijk, want hij had me nog geen drie weken eerder op onze vakantie in een afschuwelijke toestand meegemaakt en dan zo'n brief! Nochtans moest hij onlanks nog erkennen dat hij niet begreep waar ik die metamorfose vandaan heb en als niet-gelovige kwam ik (je bewuste toegeven dat hier iets Anders aan het werk was geweest") ik zeker Ik ben diep dankbaar voor dergelijke wonderlijke ervaringen, die we nu met velen mogen delen. Dr. KJ. Kraan i alleen aspirine vrij verkocht ku nen worden, omdat het niet verslavend werkt en weinig pijnstillers bevat. Als resultaat van de activiteiten in 1973 van de afd. Rijnmond en Omstre ken kon een bedrag van f 116.000, aan de Nier Stichting Nederland wor den afgedragen, aldus deelde de pen ningmeester, de heer W.E. Melchior, Het filosofisch studie- en begeleidings centrum, Noorderhavenkade 20d, Rot terdam, vraagt voor het gehele Rijn mondgebied vrijwilligers die bereid zijn mensen met straatvrees pet auto of openbaar vervoer naar het centrum te begeleiden. Ook heeft zij vrijwilligers nodig die meehelpen bij het organiseren van con tact- en wandelgroepen voor mensen met psychische moeilijkheden. De vrij willigers moeten bereid zijn in een groep samen te werken en instructie bijeenkomsten bij te wonen. Ook mensen die innerlijke moeilijk heden hebben, zoals sterke angsten en onzekerheid in gezelschap van andere mensen, kunnen zich aanmelden. In deze organisatie wordt allerlei hulp en advies geboden en getracht mensen met psychische moeilijkheden zichzelf en elkaar te helpen. In het centrum kunnen allerlei cursussen gevolgd wor den waardoor men tot zelfvorming komt en waardoor psychische moei lijkheden worden voorkomen. Het geeft ademhalings- en ontspan ningstherapie. Verdèr cursussen in de reflexieve, vergelijkende en practische wijsbegeerte en cursussen in kinderpsy chologie en maatschappelijke vorming. In het centrum, dat uitgaat van de vereniging voor zelf- en oudervorming, zijn ook vrijwilligers verenigd die ge spreksgroepen voor zelfvorming, in het bijzonder van ouders, vormen in de wijken van het Rijnmondgebied. Men is welkom op een van de spreekuren na telefonische afspraak met studieleider drs. J. G. van Veen of een van de medewerkers. Telefoon: 010- 183760 of 010- 263303. Correspondentie: Jan Bakker, Postbus 1282, Rotterdam. 'k Stem mijn gitaar, 'k ben troubadour 'k Zing voor burgers en voor boeren ja, zo was het! En dan dank ik de Heer dat die verschrikking voorbij en ver slagen-is. Zelfs mijn Wie lacht niet die de mens beziet Wat zijn voor de begrafenissers De effektiefste tranenwissers? De schalen met belegde broodjes Eet en vergeet degeen die dood is Zo hoort het ook, bij dood hoort leven En mag ik nou die krant 'ns even 'k Zing U drie advertenties voor Daarin klinkt bolle waanzin door. Club vraagt beschaafde assistentes Duizend per week, jong twintig 't Kan zijn dat zo 'n annonce slaagt Maar waarom niet: nette hoer ge vraagd? Echtpaar zoekt naar een vrouw of man Bisexueel Drie in de pan Zo'n advertenties sprinkt eruit Die willen alle kanten uit! Een eigen huis op dertig jaar Dan is 't betaald, dan ben je klaar Lig je niet krom meer, zogezegd Maar netjes recht.... Wél afgelegd Geduldig is krantenpapier De mens, het allervreemdste dier Zoekend 't geluk waar het niet ligt En nu vouw ik die krant maar dicht. Zo'n krant is een verukkelijke Een werkelijke onuitputtelijke Bron van inspiratie! Wie lacht er niet Die de mens - de naakte aap - beziet CONSUMENTEN VOORLICHTING Het Nationaal Voorlichtingsin stituut geeft gratis schriftelijk advies waar u, naast een goede service, met de hoogste korting onderstaande artikelen kunt ko- O autobanden O diepvriezers O televisie kleur/zwart wit O wasautomaten O koelkasten O gashaarden O afwasautomaten O foto/film-apparatuur. Zet een kruisje in het betreffen de vakje en zendt deze coupon Adres Plaats HLR Voor wel heel weinig geld maak je vader erg blij met dit katoenen weekendshirt. Het shirt met de korte mouw, dat hij ook zeker na de vakantie met plezier zal dragen. In een kleine meerkleurige ruit en de maten 37 t/m 44. Koop uw rechtstreeks bij de importeur. Een vertrouwd adres met 100 pet. garantie. Altijd voordeliger. Ook voor reparatie Koopavonden geopend ROTTERDAM: Boezemweg 136-138 tel. 14.06.19 t.o. Veemarkt lijn 1, 3, 8, 9 en bus 36 en 37. HILLEGERSBERG: Freericksplaats 9 tel. 18.77.00 lijn 4, bus 35. Vanuit omliggende gemeenten bereikbaar met lijn 2 en 4. SCHI EDAM: Rubensplein 12 tel. 26.19.75 bus 52, 54, 59. Vanuit Westland bereikbaar met lijn 53. MfMMMMMMMMMMMMMAMMMMWMMIMMMWI kMMMimn

De Havenloods | 1974 | | pagina 15