Ongerijmdheden in bestaande structuur op korte termijn uit de weg ruimen Binnenstad krijgt woningwetwoningen Lichte daling werkloosheid in Nieuwe Waterweg-noord EAS duföh Wekelijks In onze krant exclusieve WK-bijdragen van Maarten de Vos IAIM 74 rUiTLATEN-i Jeugdwerkloosheid erg gestegen P. Leef lang gepromoveerd POO-PDO Laatste kans op gratis vakantie EXPOSITIE H massief eiken t meubelfabriek I Oisterwijk^ Bliksemloterij voor verkenners KUNSTGEBITTEN MEDEDELING BANKSTELLEN 695.- KLASSIEK BEHANG donderdag 13 juni 1974 23e jaargang no. 33 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 Rijnmondrapport „Taken „Het is van groot belang dat de ongerijmdheden in de thans bestaande structuur en overige samenhangen op de kortst mogelijke termijn uit de weg worden geruimd. Deze betreffen: a) het feit dat overdracht van gemeentelijke taken naar Rijnmond uitsluitend ep basis van vrijwilligheid bij de gemeentebesturen kan tot stand komen; b) het feit dat de kosten van elke uitbreiding van de werkzaamhe den van Rijnmond bijna zonder uitzondering volledig ten laste van de Rijnmondgemeenten komen en c) de stagnatie in voortgang van de destijds aangespannen gemeentelijke herindelingen". Dit zijn aanbevelingen, die gedaan worden in het Rijnmondrapport „Taken verdeeld" welke vandaag is verschenen naar aanleiding van een door leden van de vaste commissie van binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer gestelde vraag over scheiding in bestuurstaken van gewest en gemeente. de eerstkomende vijf jaar het niet mogelijk zal zijn een fundamentele verbetering in het bestuursstelsel in te voeren. Wel acht zij een versterking van het gewestelijk bestuur mogelijk en noodzakelijk door bovengenoemde In het rapport constateert de werk groep, bestaande uit de heren P.J. Bliek, mr.A.van 't Laar, M.H.L. Westrate, drs.L.van Leeuwen, C.M.L.Roozemond, mr.W.J.Note boom en W.A.Fibbe (voorzitter), dat binnen ongerijmdheden uit de weg te ruimen. Van essentieel belang voor het gewest acht de werkgroep taken en bevoegd heden op het terrein van ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, milieu beheer, economische aangelegenheden, recreatie, cultuur en sport, onderwijs, verkeer en vervoer, volksgezondheid, sociale zorg en maatschappelijk werk. Zij wijst daarbij op de regionale belan gen in ondermeer structuur- en streek plannen, grondvoorraadvorming, orga nisatie bouwstromen, havenbeheer, ontwikkeling buitenstedelijke projec ten, geneeskundige verzorging en socia le werkvoorziening. De gemeenten dienen volgens het rap port een belangrijke planuitwerkings- en uitvoeringsbevoegdheid te behou den. De eigen beleidsruimte voor de gemeente zou, in geval van toekenning aan het gewest van bevoegdheden die niet door hoger bestuur worden ver vuld, in de wet moeten worden gega randeerd. Als taken voor het gemeen tebestuur ziet de werkgroep naast de bevolkingsadministratie vooral de uit voering van verordeningen en plannen, het ontwerpen van bestemmingsplan nen en beleid ten opzichte van binnen stedelijke projecten. Ook acht men het gemeentelijk bestuur het aangewezen orgaan voor de uitvoering van de Alge mene Bijstandswet en het verzorgen van een samenlevingsopbouw. In de discussienota is de werkgroep uitgegaan van een taakstoedeling op grond van het karakter van de verschil lende aspecten. Er is onderscheid ge maakt tussen ordenings- en verzor gingstaken. Ordeningstaken behoren volgens de werkgroep tot het regionaal bestuur, omdat zij te maken hebben met de samenlevingsstructuur. Verzor ging of uitvoering heeft te maken met de directe dienstverlening aan de bur gerij en behoren derhalve tot de ge meente, omdat zij primair een lokaal karakter dragen. Het rapport wordt aangeboden aan de vaste commissie van binnenlandse zaken. Noordsingel 91-93 SCHIEDAM De proefwoningen die in de binnenstad gebouwd worden, zullen woningwetwoningen worden. Dit heeft wethouder Eef Collé maandagavond meegedeeld tijdens een commissievergadering van de afdeling woningbouw. Voor woningwetwoningen wordt altijd subsidie verkregen, maar er moet met het ministerie nog overlegd worden hoe groot het bedrag gaat worden. Er bestaat volgens de wethouder de mogelijkheid dat er honderd procent subsidie gegeven wordt, wat gewoon is voor woningen die gebouwd worden in een binnenstad, maar ook kan er een subsidie verleend worden van 125 procent. Over het juiste bedrag moet nog onderhandeld worden. Uit de toekenning van 4e subsidie-aan vraag blijkt van de overheid en de provincie in principe achter de bouw staan. Na veel aandringen van de heer Aad Wiegman vertelde de heer Collé dat de huur van de woningen zonder subsidies ongeveer zevenhonderd gul den zou gaan bedragen en dat de huur nu driehonderzestig gulden is. „Dit is naar mgn mening nog teveel en daar om moet tijdens de onderhandelingen met het ministerie geprobeerd worden dit bedrag te verlagen", verklaarde de wethouder. Aan de orde kwam ook het verlenen van een bouwvergunning voor Bols, die zegt deze nodig te hebben voor uitbrei ding. Dit houdt in dat Bols ruimte nodig heeft om een grote stofafzuigin- stallatie te bouwen die de bestaande De Mariastraptdie met eenvoudige hulpmiddelen een stuk gezelliger geworden installatie zal moeten vervangen. De nieuwe machine vraagt meer ruimte omdat de capaciteit groter wordt en omdat het omgeven wordt door ge- luidsisolerend materiaal. De plannen voor de bouw van de nieuwe ruimte zijn ook naar Rijnmond doorgestuurd, en hebben de goedkeuring ontvangen. Dit was voor de commissieleden de aanleiding om ook akkoord met het voorstel te gaan, mits de garantie Grote vraag naar werkers in metaal VLAARDINGEN - Het aantal werklozen in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg Noord, waaronder o.a. de gemeen ten Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland vallen, is in vergelijking met de maand april van dit jaar gedaald met 85 perso nen. In totaal zijn nu 1425 mannen en vrouwen werkloos. De maand mei gaf een enigszins teleurstellend verloop van de cijfers van de geregistreerde arbeidsreserve te zien. Bij mannen bedroeg dit aantal 1108 en bij vrouwen 396. Deze geringe daling, die in dezelfde periode van het vorig jaar veel groter was, werd veroorzaakt door een vrij hoog aantal nieuw ingeschrevenen. Hier tegenover staat de groter wordende vraag naar zowel mannelijke als vrouwelijke arbeids krachten. De cijfers voor deze gestegen vraag zijn: in april was plaats voor 819 mannelijke en 188 vrouwelijke werknemers. De cijfers voor de maand mei waren respectievelijk 1081 en 229. MAASKANT BEHANG flezelligheiiJperro\ 2e MIDOELUNDSTRAAT 2 - TEL. 23 3fSZ PIEINWEG 204-206 - TEL. 85.78.25 L Rotterdam vrijdagavond-koopavond Een apart probleem vormt de grote werkloosheid onder de jeugd tot en met 22 jaar. De werkloosheid onder hen liep de afgelopen maand op van 156 tot 233. Dit is een stijging van 36. Dit getal kan nog groter worden als in het najaar ook de schoolverlaters op zoek gaan naar een baan in het be drijfsleven. De directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau ziet dan ook met zorg de toekomst van de werkgele genheid voor de jeugd tegemoet. „Men ziet de laatste tijd de trend dat bedrij ven steeds minder jongeren opnemen omdat de lasten die de jongeren met zich meebrengen vaak erg hoog wor den. Niet zozeer financieel, maar eer der op het gebied van de continuïteit., Harbers. Volgens hem is de kans groot dat de maatregelen die genomen wor den vóór de jeugd op den duur in het nadeel van de werkvoorziening voor de jeugd kunnen gaan werken. De arbeidssituatie in Schiedam was volgens de heer Harbert door de slui ting van Schiecarton, waardoor 270 mensen op straat komen te staan, verre van rooskleurig. „Schiedam krijgt straks maar één been waar het op kan staan en dat is de metaal industrie", zo meende de directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau. Uit cijfers blijkt dat de vraag naar personeel in de metaalsector in een maand groeide van 385 tot 539, terwijl het aanbod in die sector daalde van 151 tot 135 perso nen. Noodzakelijk was dan ook vol gens hem een snelle herscholing van de werkloze mens in bijvoorbeeld de Schiecarton Als de jongeren twee dagen per week \yeg zijn omdat ze vormingsonderwijs volgen, dan kan een bedrijf aardig in de knel komen", verklaart de heer De 270 ontslagen werknemers van Schiecarton vond de heer Harberts wel veel maar volgens hem zijn vooral de mensen die werkzaam zijn in de grafi sche sector vrij snel weg. Hij noemde Rotterdam als mogelijk werkterrein. De meeste moeilijkheden zag hij zitten in het vinden van plaatsen vóór vooral de vrouwelijke werknemers, die hoofdzakelijk ongeschoold werk ver richten bij Schiecarton. Over mogelijke plannen van andere kartonbedrijven over een overname van bepaalde pro- duktie afdelingen, kon de heer Bar- berts niets meedelen. Wel wist hij dat vooral de sigarenindustrie in Nederland zich zorgen adn het maken is over de toelevering en produktie van voldoen de sigarendoosjes. Hiervan heeft Schie dam een aandeel van veertig procent. De algemene conclusie die de heer Harberts trekt uit de cijfers van de werkloosheid in het gebied Nieuwe Waterweg-noord is dat de zo gevreesde daling van de conjunctuur gelukkig niet is voorgekomen. Wel moet ieder een erg alert zijn wat betreft de werk loosheid, om zo nodig sterk in te kunnen grijpen. AUTOMATISCHE TELEFOON REGISTERS PASSAGE 7 SCHIEDAM Vorige week donderdag is de Schiedammer P. S. H. Leeflang gepromoveerd op een proefschrift dat de titel draagt van „Mathematical Mo dels in Marketing". Het doel van de studie waarop de heer Leeflang gepro moveerd is, is het geven van een overzicht en een evaluatie van een aantal wiskundige marketing modellen, die de werkelijkheid op een gestyleer- de wijze weergeven. P. S. H. Leeflang werd in 1946 gebo ren te Schiedam. In 1964 ging hij economie studeren aan de Nederlandse Economische Hogeschool. Na de pro- padeuse werd gekozen voor de kwanti- tatief-economische studierichting. In 1969 was hjj als student-assistent werkzaam op het Econometrisch Insti tuut, waarna hij eind 1969 in dienst trad van de Interfaculteit Bedrijfskun de. Vanaf die tijd richt hij zowel in onderwijs als in onderzoek zijn aan dacht op marketing-vraagstukken. H AARIMPORT BHOERSVELp 169 SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 Boutique Pour Hommes Hoogstr.60/Schiedam W K-actie Havenloods Tot en met vrijdag is het nog mogelijk mee te spelen in de poule, die ons blad ter gelegenheid van de wereldkam pioenschappen voetbal in West-Duits- land houdt. Een groot aantal mensen stuurde in de afgelopen weken een briefkaart in met kans op een gratis vakantie voor twee personen. Aan de aktie wordt medewerking ver leend door winkeliers in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland. De deelnemende winkeliers hebben in hun advertentie een prognose staan van de wedstrijden die binnenkort beginnen in de poule waarin het Nederlands elftal is inge deeld. Wat moet u als lezer doen? Bekijk de prognose die de winkeliers in hun advertenties hebben staan. Stel dan vast met welke winkelier u het eens bent wat de uitslag betreft. fl stuurt een briefkaart naar ons kantoor in Vlaardingen, postbus 220, met ver melding van de naam van de winkelier die volgens u de juiste uitslag heeft voorspeld. Voor de goede inzenders heeft De Havenloods drie reizen be schikbaar gesteld. Bij meer goede uit slagen beslist het lot. De prijzen zijn: le prijs: volledig ver zorgde achtdaagse reis naar Zwitser land voor twee personen2e prijs: vier dagen Boppard, geheel verzorgd verkregen kon worden dat met de plaatsing van de nieuwe installatie ook werkelijk de overlast voor de bewoners zou verminderen. De heer Collé moest de opmerking nog kwijt dat hij erg tevreden was over de resultaten die bereikt zijn in de Maria- straat met de renovering van de hui zen. Hij vond dat de straat er stukken gezelliger uitzag en dat hierdoor de bewoners ook wat meer zin hadden om zelf wat aan de woonsfeer te verbetren. Een voorbeeld hiervan zag hij in het aanbrengen van veel bloem bakken en planten aan de voorkant van de huizen. n «wandkasten «2 BANKSTELLEN TAFELS Lj «STOKI.EN«TV KAST EN p DEKENKISTEN n Toonzaal: p BERKEL RODENRIJS pi Noordeindseweg 116 (langs htt water) P tel. 01891-4670 SCHIEDAM - Tussen een en acht mei werd ingebroken in het verkenners- kwartier van de St. Christophorus- groep, waarbij een bungalowtent, luchtbedden, gastanks e.d. werden buitgemaakt. De padvinders zijn hier door niet in staat om op zomerkamp te gaan in Loon op Zand, waarvoor de reiskosten al betaald zijn. Om de ver kenners toch in staat te stellen op vakantie te gaan, is er in Schiedam- Zuid een bliksemloterij op touw gezet, waarvan de uitslag op 6 juli bekend gemaakt wordt. Een lot van deze loterij kost vijf gulden en worden verkocht door verkenners, belangstel lenden en ouders. REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25.- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3, 6, 8 eri 9 en buslijnen 32, 34. 39 en 49. Tot 1 december zal ons kantoor op zaterdag middagen vanaf 1 uur gesloten zijn. reisburo: rotindamsedijk-lOl, ld269060 net 5 jaar garantie op binnenwerk Hoekbankstel in ribcord 795.—^ Aassief eiken 995 LUNSTROO MEUBELEN Rotterdam, Industriegeboui Bleiswijk, Hoef weg 129. Oostzeedijk 234, HUNTENBURG Hoogstraat 45, tel. 26.23.41 BANDENSPECIALIST Ook voor uitlijnen en balanceren. Altijd speciale aanbiedingen of hoge korting De Nederlandse afvaardiging naar de wereldkampioenschappen voetbal, die dezer dagen naar het Waldhotel in Hiltrup (bij Munster) is vertrokken bestaat uit 33 man. Naast de 22 geselecteerde spelers een aantal trainers, verzorgers en officials. In hun kielzog trokken ook een groot aantal Nederlandse journalisten richting West-Duitsland. Het is ons gelukt om in beide groepen vooraanstaande personen te vinden, die speciaal voor onze lezers de sportieve verrichtingen en organisatie bij dit wereldkampioenschap te observeren. Carel Akemann, lid van het WK-buro van de KNVB en dagelijks begeleider van ons nationale team, is één van de 33 door de bond aangewezenen. Hij zal in de loop van het toernooi ons op de hoogte houden van zijn belevenissen. Maarten de Vos is de man in de groep journalisten, die wekelijks rechtstreeks vanuit West-Duitsland exclusieve en actuele bijdragen voor ons blad zal verzorgen. Onder de Nederlandse journalisten, die zich met voetbal bezighouden wordt Maarten de Vos gezien als een van de kundigste. Tijdens de wereldkampioen schappen van 1970 in Mexico werd hij bekroond door U.P.I. Onlangs ver scheen van hem het boek „De slag om het voetbalgoud" en regelmatig zijn in het dagblad De Tijd, waar hij chef- sport is, artikelen over het Nederlands Elftal, andere deelnemers en de organi satie van het wereldkampioenschap van zijn hand te lezen. De Vos wordt ook wel „voetbalprofes sor" genoemd, omdat vrijwel niemand in Nederland en ver daarbuiten zich kan meten in parate kennis over het internationale voetbal met de kleine Amsterdamse journalist. Hij was dan Truus van Hanegem. Piet Schrij- ook degene, die de uitdaging van Boom-Ruygrok uit Haarlem aannam om binnen twee maanden een goed informatief boek oyer de wereldkam pioenschappen te schrijven. Hij reisde over de gehele wereld, sprak met aller lei sterren en trainers en maakte bij voorbeeld onlangs nog een reis van drie weken door Latijns Amerika om zijn kennis bij te schaven. Maarten de Vos beoefent zijn vak zeer serieus. De menselijke aspecten en persoonlijke omstandigheden, die van invloed kunnen zijn op de prestatie van een voetbalteam kent De Vos door zijn veelvuldige contacten met alle grote sterren van het internationale voetbal. Zijn menselijke benaderings wijze en zijn persoonlijke kennis van het voetbalspel hebben hem ook in het verleden in staat gesteld om een boek als „De Ajacieden" te schrijven en de film „Nummer 14 (Johan Cruyff)" te maken. Het feit, dat hij in 1973 werd uitgeroepen tot sportjournalist van het jaar is ook een bewijs, dat de topspor ters zelf de bepaald niet kritiekloze artikelen van De Vos waarderen. De Vos is zeker ook geen regelschrij- ver. Toen wij hem benaderden om naast zijn dagelijkse bijdragen in De Tijd voor ons tijdens de wereldkam pioenschappen regelmatig achtergrond verhalen te maken en hij zich daarmee akkoord had verklaard was direct de pas afgesneden voor de vele anderen, die artikelen van hem wilden hebben. De Vos zei: „Naast mijn direct na wedstrijden te schrijven bijdragen voor mijn eigen krant kan ik nog wel een artikel schrijven waarin ik gebeurtenis sen van de laatste dagen nog eens rustig overdenk, maar dan houdt het op vind ik. Een keer direct en een keer met enige afstand en dan is het afgelo pen". In de komende weken dus zal Maarten de Vos in ons blad beschouwingen publiceren over wat er op het sportieve vlak in West-Duitsland gebeurt. Over de oorzaken van succes en falen. Zijn eerste bijdrage verschijnt in onze vol gende uitgave. BEN VAN HAREN

De Havenloods | 1974 | | pagina 1