fcneuger jmem&he iges 'DAT WAS DAN DAT'-BOEKJE OVER BURGEMEESTER THOMASSEN 84?° Piet de Goede heeft nu tijd voor schilderen en dichten DIENST termeulen i 16 juni vaderdag 498 Werken met mensen, dat is leven" kwaliteits jongens en meisjes 0.39.75 cciv» 16 juni vaderdag 16 juni vaderdag DE HAVENLOODS, DONDERDAG 13 JUNI 1974 „De meeste mensen willen, dat een autoriteit zich autoritair gedraagt en niet als een gewoon mens. Dat is nou z'n tragiek. Hij is helemaal niet autoritair. Hij is eerlijk, recht op de man af en de mensen rekenen er niet op, dat iemand in zijn positie dat is. Er zijn inderdaad heel wat mensen in Rotterdam, die hem autoritair vinden, maar dan zeg ik: iemand, die geen autoritei tenvrees heeft, die ziet ook geen autoriteiten". We helpen u uit de droom een goede matras hoeft niet duur te zijn. Bij ter meulen koopt u nu een Draka polyaether matras voor een prijs waarvan u niet wakker hoeft te liggen. Maar liefst 14 cm dik (s,g. 30) aan beide zijden doorgestikt en in de kleur blauw. Normaal 105 t/m 205 gulden,nu 80x190 ci 90x190 cm f 94.80 120x190 cm f 134.80 130x190 cm f 144.80 140x190 cm f 159.80 Van soepel leder. Zelfs de kleinste beurs is al groot genoeg om vader deze portemon nee kado te doen. Een soepel lederen portemonnee met 2 klein- geldvakken met rits, 2 portefeuil levakken en een betaalpasvak. Kies uit de kleuren zwart en bruin en betaal nog geen vijf gulden. Van£B^fvo Het door knippen van een tintje. Een ceremonie die door de burgemeester veelvuldig is verricht. Rechts van de burgemeestermevrouw Thomassen. KERKDIENSTEN 15.30 uur ds. P. Magré H. 1 Spreker van het- bovenstaande is Henk van Hulst, schrijver-samen- steller van het boekje „Dat was dan dat", zijnde de kroniek van het leven en werken van Willem Thomassen, burgemeester van Rot terdam. Van Hulst kent Thomassen 42 jaar erg goed. Wat hij al wist, is aange vuld met het resultaat van een serie gesprekken met anderen over „Dux", de bijnaam die de heer W. Thomassen al van kindsbeen mee draagt. Van Hulst: „Het betekent leider, hè. Maar dat wist niemand toen ze 'm zo gingen noemen, hoor". Relatiegeschenk Aanleiding tot het boekje, dat door de burgemeester zelf wordt gefinancierd en dat bestemd is als een soort relatiegeschenk, is uiter aard het naderend afscheid uit zijn huidige functie in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd (begin oktober). Van Hulst: „We hadden het er een keer over en toen zei»hijhet moet aardig zijn om alles nou eens een keer op een rijtje te zetten. Ik heb dat gretig aangegrepen. Omdat ik vind dat er in Nederland te weinig aan biografisch werk wordt ge daan. Biografieën geven vaak beter dan wat ook het beeld van een tijd weer. Maar afgezien daarvan doe ik het graag omdat ik 'm een gave kerel vind. Je treft er niet veel zo". Van Hulst en Thomassen ontmoet ten elkaar in 1932. De eerste was toen hoofd van de bijzondere neu trale school te Hoensbroek. Het roomse zuiden van Limburg telde toen twee van die „linkse" lagere scholen. Van Hulst: „Er was een zekere mate van lotsverbonden heid. Een aantal jaren in het voor oorlogse Limburg als niet-katho- liek, dat smeedt de mensen aan De tweede school stond in Heer len. Daar was als onderwijzeres een mejuffrouw An Lind werkzaam. Mejuffrouw Lind en W. Thomas sen, die een technische opleiding had verruild voor het onderwijs, kenden elkaar uit de NBAS, de Nederlandse Bond van Abstinent (geheelonthoudend) Studerenden, en zijn korte tijd later getrouwd. Van Hulst: „Ook toen was het al een eigengereide jongen. Hoe oud was ie? Een jaar of 23. Ik zelf was vijf jaar ouder. Hij zei wat-ie op z'n hart had. Was altijd eigenwijs, maar dan in de zin van: volgde z'n eigen wijsheid. Hij leerde op een gegeven moment de kinderen het Wilhel mus. Nou, dat betekende de pop pen aan het dansen want de ouders van die kinderen hadden niet zo veel op met dat gezang. Maar hij zei gewoon: een Nederlands kind behoort het Wilhelmus te kennen en daarmee uit en dan zette hij dat door". Werktuigkunde Thomassen was onderwijzer gewor den nadat hij eerst werktuigkunde had gestudeerd in Amsterdam. Van Hulst: „Hij is altijd wild gebleven ziel in de gedichten, zoals het heet". „Uw favoriete schrijvers? „Geen voorkeur. Ik probeer alleen te VLAARDINGEN „Het is nooit mijn bedoeling geweest om een groot bedrijf te hebben, toen ik voor me zelf begon", zegt Piet de Goede. Dat is hem dan niet gelukt, want bij zijn afscheid, door de pensioengerechtigde leeftijd, telde zijn bedrijf 80 werknemers. Zoon Cees beheert nu het geheel. Hij bemoeit zich niet meer met de leiding. Er is ook nog zo veel te doen. Dichten, schilderen, stukjes schrijven voor de vakbladen. Hij is actief in verschillende verenigingen en bovendien schaakt en biljart hij niet onverdienstelijk. Zoon van een kuiper in een groot gezin. Eigenlijk wilde hij tekenleraar worden. Maar er was geen geld. Na de lagere school werd hij melkboer. Daarna schilder bij verschillende bedrijven en tenslotte zelfstandige toen hij 21 jaar was. Hard werken, lange dagen. En zoals eerder gezegd groot wilde hij eigenlijk nooit worden; „maar als je eenmaal groeit, dan kan je niet meer terug". We zitten in een redelijk ruim kantoor, boven het bedrijf. Er staan verschillen de voorwerpen, zelfgemaakt of meege nomen van een reis. Hij praat rustig, maar is voortdurend in beweging. Laat me van alles zien, onder andere het plakboek van het bedrijf dat hij heeft samengesteld. Foto's van werknemers; veel zijn er al gestorven. „Je werkt met mensen, dat is leven. Het karakter van het bedrijf is dienst verlenend. Ik heb het altijd als een spel gespeeld. Het is fijn geweest en boei end". Actueel „Vertel eens iets over uw gedichten „Ik haak in op gebeurtenissen dié actueel zijn. Meestal doe ik dat in rijmvorm. Natuurlijk ben ik in mijn opvoeding op dit gebied tekort geko men. Ik ben een self-made man. Hoe wel, mijn vader dichtte ook, misschien heb ik het wel van hem. Ik leg mijn vatten wat iemand maakt. Maar een vent als Van 't Reve kan ik niet waarderen". VADERDAG MODE DIE MORGEN OOK NOG MODE IS. Mode voor mannen, die wel helemaal anders isen nieuwen apart. Echt mode, die ook „morgen" be wonderende blikken trekt. Bij de herenmodezaak van Schiedam broersvest 6 - tel. 010-26 82 06 vanKoon juwelier Hoogstraat 216 Tal. 010-343463 Vlaarcfingen „Ik vind deze man decadent. Neem de laatste show... ik kreeg het gevoel alsof het een reclamespot was voor zijn boeken". „Ik lees graag, hou van kunst. Gemeen- schapswerk vind ik fijn. Politiek ben ik momenteel minder geëngageerd. Vroe ger was ik lid van de Christen Demo craten, maar toen die partij opgeheven werd heb ik nergens aansluiting meer kunnen vinden. De politiek van tegen woordig stuit me tegen de borst. Wie het stuur in handen heeft voert macht uit. Ook ben ik tegen een programcol lege. Het moet zo zijn dat het bestuur een afspiegeling is van de mensen die hebben gekozen. Het is verkeerd dat de meerderheid de rest uitsluit". „Je moet op de hoogte blijven. De grote Winkler Prins staat er ook. Ik haal er informatie uit, die ik vorm tracht te geven in het gewone leven". „Ik heb altijd een sterk plichtsgevoel gehad. Maar mijn devies is wel dat ik werk om te leven en niet leef om te werken". „U bent onrustig, nu? „Nee, ik ben altijd zo beweeglijk". „U zei zoeven, het leven is fijn". „Ja. Als je de krant leest staan er weinig mooie dingen in, maar het leven op zich is mooi. Ik kan me voorstellen dat men zegt ja, jij kan fijn praten. Maar ik bedoel het leven is mooi door de kleine nietige dingen. In de tuin ben ik blij om de verwondering die ik voel van alle dingen die ik zie". ting bij' „U vindt dat naar? „Laat ik het zo zeggen. Met een heleboel dingen kan ik naast de jeugd staan. De jeugd moet tenslotte aan de toekomst een eigen kleur geven. Maar een andere vraag is of-het te verwezen lijken is met de snelheid die men nu beoogt. Men wil alles tegelijk, dat kan niet. Toch ben ik erg benieuwd hoe hef er straks uit gaan zien". ,,U bent niet te vroeg geboren? „Nee, maar zoveel woog ik niet". „Dat bedoel ik niet". „Oh. Ik geloof dat mijn generatie een tijd heeft meegemaakt die uniek is. Er is zoveel boeiends gebeurd. De wereld is totaal anders geworden, er is veel verbeterd. Maar ik moet vaak denken aan Melis Stoker met wie ik in de oorlog in de gevangenis heb gezeten. We hadden een systeem waardoor we met elkaar in contact stonden. A was één tik, B twee tikken, enzovoort. Hij seinde toen; Als onze lieve Heer de pest aan je heeft, laat hij je het goed hebben. Begrijp je de bedoeling die er achter zit? „Moet ik tot slot nog een bepaalde vraag stellen „Nee, als je me maar niet verheerlijkt in het interview. Ik heb je in grote lijnen mijn leven verteld.... ik heb het in vele facetten beleefd. Ik heb heus wel dieptepunten beleefd, maar het blijft mooi. Er is geen groter wonder dan een mens. Ik heb het verlangen dat de mensen in vrede met elkaar zullen leven. Ik sta op een christelijk stand punt, maar niet met gesloten ogen". van techniek. Hij is er nu nog trots op, dat hij toen in z'n praktijkjaar een keer een stoomloc keurig voor een perron tot stilstand heeft ge bracht. Hij kwam toen bij Philips terecht, maar dat beviel hem toch niet, het werken in een zo kapita listisch bedrijf en hij ging uitkijken naar een meer sociale functie. Zo kwam hij bij het onderwijs, en later bij de AJC, de Jongeren Centrale van het NVV, waar hij veel minder ging verdienen". In de oorlog werkte Thomassen eerst korte tijd bij de jeugdregistra- tie van het arbeidsbureau te Velsen en stapte toen over naar de afde ling personeelszaken van Hoog ovens. Dat heeft hij zijn leven niet meer vergeten, getuige de loftuigin- gen aan (vooral het sociale beleid) van Hoogovens in de periode, dat dit bedrijf solliciteerde naar een plaats op de Maasvlakte. Geen wonder eigenlijk, want Thomassen kreeg er gewoon z'n salaris doorbe taald toen hij moest onderduiken wegens zijn bijdragen aan illegale brochures. „Wij", zo redeneerde rechtlijnig de Hoogovens-drectie. „hebben die man toch niet ontsla gen? Na de oorlog werd hij secretaris van de Nederlandse Volksbewe ging, in welke functie hij belangrijk bijdroeg tot de gedachtenvorming over de oprichting van de Partij van de Arbeid. Toen het in febru ari 1946 zover was, dat de voor oorlogse SDAP, de Vrijzinnig De mocratische Bond en de Christen- Democratische Unie zich ophieven ten gunste van de Partij van de Arbeid, was Thomassen één van de vroedmannen. Van Hulst memo reerde in een gesproken portret voor de VAR A-radio, dat Thomas sen dit als het hoogtepunt van z'n carrière beschouwt. Het verklaart ook waarom hij in later jaren, toen hij juist door zijn partijgenoten werd verguisd, nooit zover is ge gaan om te bedanken als lid. Burgemeesterij Toch vond hij zijn carrière niet in de landspolitiek. Al in 1948 ging hij de „burgemeesterij" in. Eerste plaats: Zaandam. Hij was toen 38 jaar oud - zegt Van Hulst - méér dan in het lidmaatschap van de Tweede Kamer (later: Eerste Ka mer) kon hij als burgemeester zijn „drift tot vormgeven en organise ren" uitleven. Tien jaar later pro moveerde hij naar Enschede en nog eens zeven jaren later, op 22 april 1965, landde hij met vrouw en kinderen op het vliegveld Zestien hoven. Fotografen en filmers wachtten hen op. Thomassen, breed zwaaiend met de hoed, tot zijn familie: „Kom aan kinderen, hieraan zullen we moeten wennen. Dit is nu de grote stad". Rotterdam bleek later, al kon hij er aanvankelijk enorm veel daden - drang inkwijt, toch niet een onver deeld plezier. De problemen (het gewest Rijnmond, milieuvervui ling) waren moeilijker los te wrik ken en de tijden veranderden. Van Hulst: „In Zaandam heeft hij nooit last gehad. In Enschede raken ze niet over hem uitgepraat. Ik weet niet wat het met Rotterdam is. Al zeggen de mensen in het stadhuis: het is een fijne kerel. Ik geloof persoonlijk, dat hij nog steeds te goed van vertrouwen is. En dat kan keer op keer tot teleurstellingen leiden. Ik zou het ellendig vinden 1 als-ie met de pest in z'n lijf het werk moest neerleggen". 1 Inspraak Was u als baas autoritair? „Dat geloof ik niet.... het is natuurlijk moeilijk om over je zelf te spreken. Inspraak heb ik altijd al gehad, dat is de erkenning van de ander. Alleen de AKTIE MOEDERS VOOR MOE DERS: Voor Schiedam Mevr. Ver- kaik-Mennen, Diepenbrockstraat 8, Schiedam, tel. 70 26 46. E.H.B.O. weekenddienst van vrijdag avond 22.30 uur tot maandagochtend 7.30 uur Gemeenteziekenhuis, Burg. Knappertlaan 25, tel. 26 91 26. VERLOSKUNDIGEN: Mej. J. C. Com- mijs, Jan van Zutphenstraat 16, tel 70 73 02. BERT BAKKER mammaaammmmmmmwimm ROB VAN OLM In moderne kleuren. Moderne studie- of hobbylamp. Een vaderdaggeschenk van hoge kwaliteit voor een lage prijs. In alle standen verstelbaar en met de klemschroef op elk tafelblad te bevestigen. In een moderne kleur oranje, bruin of geel en met ver chroomde veren. Deze lamp, geschikt voor gloeilampen tot 60 Watt, nu kompleet met snoer, stekker en tussenschakelaar voor nog geen twintig gulden. Van f,27^6 vooi SCHIEDAM - De enige tijd geleden opgerichte bewonersvereniging Oost heeft iedere maandagavond van zeven tot acht uur een spreekuur voor de bewoners uit de wijk, die dan kunnen komen met klachten over alles wat leeft in de wijk. Dit spreekuur wordt gehouden in het wijkcentrum Oost aan de dr. Zamenhofstraat. Van kreukvrij Trevira. Stropdassen van 't kreukvrije Trevira in ontelbare dessins en kleuren. Normaal kosten deze stropdassen f 9,95 en f 13.95, maar omdat het zondag vaderdag is nog geen vijf gulden.

De Havenloods | 1974 | | pagina 3