EAS Voorlopig feestprogramma zevenhonderdjarig bestaan „Beleid peuterspeelzaal wordt mede bepaald door de ouders" 9690 9?5 9 NODIGING Manda Kapil van „De Burg" 16 juni vaderdag 16 juni vaderdag Bewoners willen veiliger kruispunt 'I'M' Winko keukenswinst I k r - winko citroën A den ouden termeulen 16 juni vaderdag -IÜp# MN HARDLOPEN: KAREINONEEKT/EOAAT KLED/N0PER 0NA VERKOPEN.' DE HAVENLOODS, DONDERDAG 13 JUNI 1974 24 - 556 MAASSLUIS Opvoeding betekent voor veel kinderen een aaneenschakeling van: dat mag niet, dit kan hiet, het hoort niet, daar probeer ik verandemg in te brengen zegt Manda Kapil, zij is lid vat het bestuur van de Burg, peuterzaal in de Burg:meesterswijk in Maassluis. Haar taak in dat bestuur is het begeleiden en eventueel bij scholen van de daar werkende leidsters. Ik ben voor de tweede keer voot drie jaar in het bestuur gekomen, en vind het bijzonder belangrijk dat wij ouders, opvoeders meer aandacht gaan beste den aan de emotionele- en sociale ontwikkeling van ons kind dan het constant bij te brengen wat liet wel en niet mag. Je moet niet zeggen hou op met huilen, maar vraag je maar eens af waarom huilt het kind. kele kleuteronderwijzeressen en nog andere mensen die nodig zijn voor bijvoorbeeld de artistieke zaken zijn al gevonden. Ouders „Wat ik voor ogen had toen ik begon met „de Burg", is voor het grootste deel waar geworden. Naar mijn inzien was het beslist noodzakelijk dat het beleid van een peuterzaal bepaald werd door de ouders die hun kind toever trouwen aan dat bepaalde peutercen trum. Daardoor was het ook nodig dat de ouders betrokken moesten worden bij de gang van zaken in „de Burg". Dat gebeurde door ouders uit te no digen, informatie te verstrekken, moe ders die bleven helpen. Vaak denken de mensen nog dat een kind alleen maar speelt, maar dat is beslist niet zo. Bewust doen we bepaalde spelletjes, een voorbeeld: we laten een tekening zien van kindergezichten met verschil lende uitdrukkingen. We praten met de kinderen hierover, vragen waarom huilt dat jongetje op de tekening, waarom lacht hij, hoe kijkt dat meisje enz. zo leren ze begrip voor anderen kinderen te krijgen. Ik noem dat betrokken worden bij het doen en laten van zo'n peuterzatt' ouderparticipatie. Twee keer per jaar worden de ouders bij elkaar geroepen, we spreken over allerlei zaken. We hebben onlangs, de leidsters en de ouders, bepaald dat een kind pas bij ons mag komen als het 2 1/2 jaar is. Dit hebben we besloten omdat de leidsters merkten dat veel kinderen van twee jaar nog niet rijp waren voor het peuterspeelzaaltje. Mocht het nu zo zijn dat er een moeder komt met een kind van 2 1/2 dat beslist wel rijp is, Manda Kapil: leren veel van hët peuterleven te beleven. Je moet met deze aandacht niet begin nen als de kinderen groter, dus vaak „lastiger" zijn. Al vanaf de geboorte moet je intensief met het kind bezig zijn, proberen zijn belevingswereld in te denken. Door mijn werkzaamheden in peuterzaal „de Burg", leer je erg veel van bet peuterleven en beleven. Het peuterstadium begint vanaf het tweede levensjaar tot aan het vierde, dan begint de kleuterfase. In het peu- terstadium maakt het kleine kind een aantal belangrijke fasen mee. Het zin delijk vtorden is een lichamelijke kwes tie, maar daarnaast zijn er nog de geestelijke ontwikkelingen. Zo is er een koppigheidsfase, als moeder zegt nee, zegt het kind ja, die in deze tijd een (voor zichzelf noodzakelijke) dwarsligger is. In deze periode leert het kind rijn eigen ik kennen, vooral in contact met andere kinderen is dit erg belangrijk. Dit is een deel van de sociale ontwikkeling. De wijze waarop de ouders de reacties van de peuter (tot aan het vierde J vijfcfe jaar wordt het kind voor een zeer groot deel gevormd) opvangen is beptlend voor het latere levenspa troon, als het kind volwassen is gewor- Zingend, springend en fluitend onder de douche of in het bad. Ja, iedereen merkt dat vader onder de douche,zit. Vader met zijn zojuist ontvangen kado: Fa douche- schuim. Fa met de prettige, pittige geur van limoenen, de verfrissend- ste vruchten ter wereld, u een halve liter voor nog geen vijf gulcfen. Van L9-6(f voor leidsters zijn die aan deze ontwikkeling van het kind bewust mee willen wer ken. In de Burg is het zo dat de helft van de bezoekertjes een keer per week een ochtend of middag komen. De andere helft komt twee I drie keer per Excursie Manda Kapil: „De leidsters die er zijn worden begeleid, dat gebeurt in de vorm van gesprekken met elkaar, ze gaan op excursie naar andere peuter centra elders in het land. Ik geef cursussen aan leidsters, ook aan ouders die belangstelling hebben. Deze cursus sen worden regelmatig georganiseerd door Interkruis, alle kruisverenigingen zijn hierin opgenomen. De cursussen worden gehouden in: Maassluis, Maasland, Hoek van Hol land, Rozenburg enz. Naast een goede begeleiding in een peuterzaal zijn er nog een aantal pun ten die je niet over het hoofd mag zien. In de eerste plaats is de ruimte, de zaal, bepalend voor de sfeer. Als het een groot, licht gebouw is en niet genoeg omgeven door groen dan zou ik persoonlijk zeggen dat een dergelijk gebouw niet geschikt is voor peuters. Deze hebben heel, veel sfeer nodig. Hen intieme ruimte.- Kr moet een zandbak zijn en water want zand en water zijn beide rustgevend speelmate- Verder moet een groep niet te groot zijn, vijftien kinderen is met drie leid sters voldoende. Dit is ook zo het geval in „de Burg". Wij zijn daar erg blij mee, want er zijn speelzalen die er niet zo gunstig voorstaan. Zo krijg elk kind individueel aandacht. „De Burg" draait nu drie jaar. Kr wordt gewerkt aan een tweede peuter- zaal en wel in de Dijk polder. Als alles doorgaat, zal het zaaltje in september al draaien. Bereidwillige moeders, en- VOOR EEN PROEFRIT Citroën Den Ouden nodigt U uit voor een vrijblijvende proefrit in de CITROËN G SPECIAL. Zelfs al zou U de G SPECIAL niet op Uw verlanglijstjehebben staan, wat wij ons overigens niet voor kunnen stellen, een proefrit ver plicht U tot niets. Na afloop van de proefrit krijgt U van ons een komplete dokumen- tatie over deze grandioze auto mobiel. Om te onderstrepen dat U zojuist in een échte Franse auto proef heeft gereden, voegt Citroën Den Ouden er nóg een échte Franse surprise fiCPEfTAl aan toe. 3 Proost Ck-IAL klare wijnglazen en... U heeft het wel begrepen. A VOTRE SANTÉ! Op de volgende adressen bent U de gast van Citroën Den Ouden - Rotterdam. AUTORADIO'S EN CASSETTERECORDERS dan is daar natuurlijk een mouw aan te passen". Wat zijn nu de „werkzaamheden" van een peuter in „de Burg? Manda Kapil: „Iedere ochtend en middag hebben we een indeling, omdat een peuter het fijn vindt vaste punten te hebben. We beginnen met vrij spelen. Daarna vinden er activiteiten plaats. Hieronder kun je verstaan kleien, ver ven, plakken. Kortom: omgaan met materialen. Peuters maken eigenlijk nog niets, ze gaan alleen maai om met de aanwezige materialen. Na deze bedrijvigheid drinken we een kopje melk. Tijdens dit moment ver telt de leidster een verhaaltje, zingt ze een liedje met de kinderen of een ander klein dingetje. We eindigen met vrij spelen omdat sommige kinderen een beetje moe geworden zijn en dus hun aandacht niet meer zo kunnen concentreren op gerichte bezigheden". Momenteel bestaat er nog geen oplei ding voor peuterleidster. De hoofdleid sters zijn gediplomeerde kleuterleid sters. Er zijn echter moeders over die graag opgeleid zouden willen worden voor peuterleidster. Een dergelijke op leiding zou dan niet alleen overdag te volgen moeten zijn, maar net als zo veel andere studies 's avonds. Contact Waarom gaat een moeder op een peu tercentrum werken? Manda Kapil: „Behalve dat ze uit huis zijn, krijgen ze persoonlijk erg veel mee, doen vcqI ervaringen op met andere kinderen, ondervinden cpntact met andere moe ders. Zij ervaren de bijscholingen als erg prettig. Kr zijn moeders bij die het al een paar jaar doen, die zijn net zo ver als een kleuterleidster. Op de cursussen die ik 's avonds geef heb ik veel gesprekken met moeders over het wel en wee van hun kinderen. Ik leg sterk de nadruk op het gevoelsle ven van het kind. Niet onderdrukken maar laten ontwikkelen vind ik. Moe ders vinden het vies als een kind bezig is met vingerverf, kleine of andere „gevaarlijke" materialen. Ik laat ze dan als ik merk dat ze dat vinden, knutse len met klei en verf. Zo leren ze meer van hun kind dan wanneer ik zeg dat het nodig is voor een goede ontwikke ling. Meestal nodig ik tijdens zo'n cursus vader ook eens uit. Dat geeft altijd enorme leuke resultaten. Kr ont staan dan vaak gesprekken waar man en vrouw samen niet eens over gepraat hebben. Dat vind ik nou fijn hê...." Manda Kapil, een 38-jarige vrouw, zelf moeder van drie kinderen, 3, 6 en 8 jaar. Zoals ze zelf zegt met al hun fijne en minder fijne eigenschappen. Een ontzettend actieve en positieve vrouw. Hoe komt het dat ze zo positief gestemd is. „Door mijn opvoeding, daarom weet ik dat het zo onnoeme lijk belangrijk is voor de mensen. Dat begint al bij de geboorte". ANN KM IKKE VAN DER HOUWEN Nog geen 8 gulden. Onmisbaar in ons wisselvallig klimaat is deze automatische herenparaplu. Een geschenk waar, vader erg blij mee zal zijn. En niet duur ook. Eén druk op de knop en de 8-baleins zwart- nylon bespanning opent zich automatisch. Van U3#6"\ SCHOKBREKERS EN AANDRIJFASSEN Gratis testen Gratis montage of Hoge korting SCHIEDAM Al meer dan twee maanden wachten enkele bewoners van de Willem de Zwijgerlaan en de Stadhouderslaan op een antwoord van de gemeente op een brief met daarin het verzoek maatregelen te nemen om de verkeersveiligheid van het kruispunt van deze twee lanen te vergroten. Dezelfde schrijvers hebben nu weer een brief aan B en W verstuurd met de vraag waarom er nog steeds geen ant woord ontvangen is. Op woensdag 22 mei reed een auto in de tuin van de familie Willemsen aan de Willem de Zwijgerlaan. Hierdoor durft mevrouw Willemsen haar kinde ren niet meer voor in de tuin te laten spelen, bang voor nieuwe ongelukken. Wanneer zoiets nog eens voorkomt, zo staat te lezen in de brief, dan zal de gemeenteverantwoordelijk gesteld wor den voor de schade. Ook dient er rekening mee gehouden te worden dat de kans groot is dat de bewoners of de familie Willemsen een kort geding aan spant tegen de gemeente, om zo te proberen de gevraagde en noodzake lijke voorzieningen af te dwingen, als niet binnen eeh maand een antwoord van de gemeente ontvangen is. In het Stedelijk Musei p de diverse salon i ill i SCHIEDAM Eind maart van het volgend jaar starten de festiviteiten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de gemeente Schiedam met de nationale indoor tenniskampioenschappen. Van zaterdag 26 mei tot en met 4 mei wordt in de sporthal de Schiedam Promotion georganiseerd. Dit is een manifestatie van de industrie en midden stand die wordt voorbereid door de stichting Inliabé, de stichting. Sporthal en door de maatschappij voor Nijverheid en Handel. Verder wordt hieraan natuurlijk ook meegewerkt door het comité dat gevormd is om heel de viering van het eeuwenfeest van Schiedam op poten te zetten. Voor de feestviering is aan het comité dat er een nieuwe voorzitter gekozen een bedrag van honderdduizend gulden is. beschikbaar gesteld. Burgemeester Hieronder volgt het voorlopig feestpro- Roelfsema zal aftreden als voorzitter gramma.Hierin kunnen indien noodza- van het organisatiecommité, omdat hij kelijk natuurlijk nog wijzigingen in zoals bekend binnenkort met pensioen worden aangebracht, gaat. De vice-voorzitter, de heer J. J. Zondag II mei: Nationale schermwed- Bieze zal deze functie waarnemen tot- strijden. um Cool singel 4, Kipstraat 27 1 Moltzerstraat 16 Folkert Elsingastraat 2 Walravenstraat 89 iingenVan Hogendorplaan 139 1and Kon. Julianaweg Telefonische afspraak onde nummer 144400' Begin mei wordt er een toonkunstcon cert gegeven in de Grote Kerk. Op 1 7 en 1 8 mei wordt er een badmin- tontoernooi georganiseerd in de sport hal. Zaterdag 24 mei: Zwemwedstrijden in Bad Groenoord om 9.00 uur. Georga niseerd door Schiedamse Redding Bri gade voor district West, Grote wandel mars om 1 2.00 uur, met défilé langs Stadhuis. Georganiseerd door De Schiedamse Tippelaars. Vertrek van Sporthal, Ruiterdemonstraties en -wedtrijden om 14.00 uur. Georgani seerd door Ruitersportverenigingen Schiedam en Spalandruiters, Jeugdto neel door scholieren in de avonduren. Zondag 25 mei: Waterpolo-toernooi in Bad Groenoord. Georganiseerd door S.Z.C., Wielerwedstrijden op de wieler baan in Harga, Jeugdtoneel door scho lieren in de avonduren. Maandag 26 mei: Volleybaltoernooi in de Sporthal, Schaakwedstrijden in het Stadskantoor, Muzikale evenementen als pleinconcerten e.d. Dinsdag 27 mei: Grote gymnastiekde- monstratie door de gezamelijke Schie damse gymnastiekverenigingen om 19.00 uur op het parkeerterrein Broersvest, Bridgewedstrijclen in het Stadskantoor. Woensdag 28 mei: Uitvoering door Schiedamse Muziekschool, Zaalvoet baltoernooi in de Sporthal, Donderdag 29 mei: Koorzang in de Grote Kerk, afgewisseld met declama tie, Zaalvoetbaltoernooi in de Sport hal,'Bridgewedstrijden in het Stadskan toor. Vrijdag 29 mei: Ouderwetse markt met attracties in Lange Kerkstraat/ Grote Markt/ Hoogstraat, geopend van 's morgens tot 's avonds,Damwedstrij- den in het Stadskantoor. Zaterdag 31 mei: Sportdag met diverse evenementen zoals: 's morgens pupillenwedstrijden tussen Schiedam en Vlaardingen 's middags gecostumeerde voetbalwed strijd voorafgegaan door tocht door de stad. Daarna Rugby-wedstrijd door goede teams en een voetbalwedstrijd, Grottt bal in de Sporthal. Vrijdag 5 september t/m 7 september: Nationale Dahliatentoonstelling in de Sporthal. j-, Kevue Ook worden er enkele evenementen georganiseerd gedurende meerdere da gen van de feestweek. Zo zullen Ed Verkade en> Chris van Bezooijen met een revue komen die speciaal is samen gesteld ter gelegenheid van het eeuwenfeest. Dit tweetal heeft ter gele genheid van het 700-jarig bestaan van Vlaardingen vorig jaar ook een revue in elkaar gezet. Met groot succes werden verschillende voorstellingen gegeven. De heren Verkade en Bezooijen zijn al geruime tijd bezig om verschillende Schiedammers te polsen of er mede werking gekregen kan worden, zowel op financieel als op muzikaal gebied. Enkele andere evenementen zijn: een etalagewedstrijd, een ken-uw-stad-spel en een fotowedstrijd. Voor de jeugd wordt in verschillende wijken poppen kast gespeeld en ook een kindercircus wordt georganiseerd. In wijken worden ook openluchtbals en een optreden van Schiedamse muziekgroepen gehou- Voor een echt vakantieprijsje. Laat ze in hun vakantie maar hun gang gaan. Deze spijkerbroek kan ertegen. IJzersterk. Met wijde pijpen, jukstuk achter, brede riem- lussen en sterke zakken. Dus precies wat ze willen. In 'n blue navy kleur en de maten 104 t/m 152. Van vc SCHIEDAM - Op woensdag 26 juni v: half acht tot halt tien zal in de rekreatieza van het Stadskantoor aan de Kmmastra jen afscheidsreceptie gehouden wordi t.g.v. het vertrek van burgemeester Roelf; ma. Deze receptie kan door iedere belan stellende bezocht worden. Van zwart of bruin generfd kunstleer. Vanaf maandag gaat hij met een nieuwe tas naar zijn werk. Vader met een solide en ruime 1-vaks clippertas (bodemmaat 43 cm), Een perfekt afgewerkte tas met koperen handvatbevestiging, imitatiestiksels en een slot. Keus uit zwart en bruin generfd kunstleer. Nu als vaderdagaan bieding nog geen tien gulden. Van f Jj&;75"voor Wie helpt Karei Konfektie van 30 ton prima kleding van zijn voorganger af? Om 't extra voordelig en extra aantrekkelijk te maken verkoopt Karei Konfektie tot 8 augustus pakken, jurken, broeken, rokken en andere prachtige spullen per ons! Niet te geloven, komt 't zelf zien, komt 't zelf D/T00/T0EZ/EN. stuksprijs

De Havenloods | 1974 | | pagina 7