Vakantie-een uitdaging WK '74 wordt echt voetbalfeest als geweld geen kans krijgt 94?° 55, termeulen {Wereldkampioenschappen voetbal {bekeken door {Maarten de Vos j chef-sport van Winko keukens: winst! 12395. winko termeulen termeulen termeulen museu Wespenleven op televisie PERZISCHE TAPIJTEN DERAG DE HAVENLOODS, DONDERDAG 20 JUNI 1974 25 - 550 Blijvend mooi. K ij k da's nou handig, even een spons erover en... dat Somvyl ziet er weer als nieuw uit! Somvyl, het overbekende wandvinyl op schuim- basis, van Sommer. Nu in maar liefst 27 verschillende kleuren en evenzoveel dessins. Nu per meter (100 cm breed). Van f Grote stijging fietsenverkoop De fietsenverkoop is in Nederland in de laatste maanden met sprongen om hoog gegaan. Voor zover thans cijfers beschikbaar zijn, steeg in de maand april de verkoop van in Nederland vervaardigde fietsen op de binnen landse markt met bijna tachtig pro- In de eerste vier maanden van 1974 steeg de verkoop met meer dan vijftig procent en een vergelijking van een periode van twaalf maanden (gerekend van april 1973) laat een verkoopstij ging vaa ruim zevenentwintig procent zien. De gemiddelde verkoopprijs steeg in de genoemde twaalf maanden-perio de met circa zes procent. Deze aanzienlijke verkoopstijging is des te opmerkelijker omdat na de recordverkoop in 1972, toen 1.080.000 fietsen werden verkocht, met stabilisatie van de verkoop en zelfs een geringe terugval rekening werd gehouden. Als de Nederlandse voetballers vanuit hun wondermooie Wald- hotel in Hiltrup een middag wil len doorbrengen om te gaan vis sen (voor zover het programma dat toelaat, uiteraard) dan moe ten zij dat gaan melden bij een van de vele politie-agenten, die dag en nacht het gezelschap be waken. Onzin? Mischien, maar een feit is, dat elke voetballer zich plichtsgetrouw aan de in structies houdt. ,Ik vind dat een goede zaak', aldus knvb's secreta ris-penningmeester Henk Burgwal, ,we kunnen in dit sta dium geen enkel risico nemen.' Vergeleken bij het vorige wereldtoer- nooi, in Mexico, is vooral de enorme politie-macht opvallend. De tragedie van de Muenchener Olympiade, twee jaar terug, heeft niet nagelaten een diepe indruk op de Duitsers te maken. Duitsers staan er om bekend, dat zij meesterlijke perfectionisten zijn op het gebied van organisatie (op enkele de tails na klopt alles ook nagenoeg .al leen het kunstlicht in het schitterend Westfalen, stadion van Dortmund heeft nog wel 'ns de neiging voor enkele minuten uit te vallen). Omdat het bepaald niet denkbeeldig, is, dat de fanatieke Palestijnen via een actie op het wereldtoernooi aandacht voor hun zaak vragen, zijn de kopstuk ken van de nationale politie-macht al maanden geleden begonnen met een grootscheepse actie, die uit preventieve overwegingen sowieso al zo veel moge lijk extremisten moet afschrikken. Elk stadion is omgeven van agenten, van wie een aanzienlijk aantal in bur ger. Vooral rond de openings- wed strijd was een record-aantal mensen op de been. Ook de trainingskampen van de zestien ploegen worden zwaar be waakt. Met name die van Chili en Nederland, landen, die om allerlei re den worden beschouwd als een favo riet doelwit. Zelfs de perscentra zijn heel moeilijk te bereiken. Iedere geaccrediteerde journalist draagt een duidelijk herken baar plaatje, compleet met foto en nummer, dat toegang geeft tot trai ningen, trainingskampen en perscentra. Alleen de Brazilianen, van oudsher een gewild opject voor de journalisten, hebben een afwijkende regeling. Om het aantal belangstellenden te beper ken is het nodig, een extra-identiteits bewijs aan te vragen, waarvoor drie foto's en het officiële accreditatie-be wijs nodig-zijn. Op die manier slagen de Brazilianen er inderdaad in het aantal bezoekers te beperken. Maar de dreiging blijft. Juist nu de eerste wedstrijden achter de rug zijn en de concentratie wat verslapt. Het is nu opeens mogelijk stiekem een perscen trum in te komen, of via-via, in een trainingskamp door te dringen. Het is geen geheim, dat extremisten vaak de onverwachte momenten afwach ten om toe te slaan. Vandaar, dat niemand van de beroepshalve aanwe zige wk - gangers zich volkomen Ook op het veld Een ander gevaar voor dit tiende we reldtoernooi voetbal ligt meer op het voetbalveld zelf. Mochten de Duitse autoriteiten er in slagen voor een anti-gewelddadig verloop te zorgen (er bestaan, in geheime codes gestoken, pasklare plannen bij bepaalde inciden ten snel toe te slaan), dan zijn de heren voetballers, trainers en scheidsrechters nog in staat de boel slecht te verkopen. Gevaar nummer een is natuurlijk de hardheid. Rinus Michels trok al vrij snel na het begin van het toernooi de conclusie, dat Duitsland '74 harder is dan Mexico '70. „Het zal rode en gele kaarten regenen." AANBOIIWKEUKEN leveren wij tefion c< T krachtige Plaatsing door ctgon vakm Financiering mogelijk. Ook in afwijkende maten 't Ligt al op u te wachten. U hoeft er echt niet de hele stad voor af te lopen. Bij ter meulen ligt het al op u te wachten, een mcoi en toch-niet-te-duur kamer breed tapijt! En in de kleur die u zoekt, een mooie gemêleerde ber- berkleur. Met schuimrubberrug en maar liefst 400 cm breed. Voor een betaalbare prijs. Per meter Dit tapijt wordt gratis gelegd. Op zondagmorgen 23 juni, 11 uur, zendt de KRp-radio op Hilversum 2 een Brunch- concert uit met werken van Ambroise Tho mas, Maurice Ravel en Richard Strauss. Op het programma staan: Ouverture Mignon. Pianoconcert in G en Suite uit „Der Rosen Vele tientjes voordeel. E en unieke aanbieding Draka polyaether matrassen die u niet kunt laten rusten. Matrassen (s.g. 35) voor een gezonde nachtrust, nacht-in, nacht-uit. Zo'n 15 cm dik en met fraaie blauwe damasten. Normaal f 135,- t/m f 279,- gulden, nu 90x190 cm f 104,80 120x190 cm f 149,80 130x190 cm f 159,80 140x190 cm f 169,80 140x200cm f 189,80 Natuurlijk hebben de scheitsrechters terecht de opdracht meegekregen kei hard op te treden. Het gezicht van de internationale voetballerij is de laatste jaren te veel bepaald door geweld. Bovendien is het wereldtoernooi bepa lend voor het voetbal in het algemeen. Fluiten de scheidsrechters hier streng, dan zal de komende jaren de arbitrage ook in Nederland, Senegal en Korea strenger zijn. Wordt hier toegelaten, dat de bal word weggetrapt, nadat de scheidsrechter heeft gefloten, dantrapt ook in de Rotterdamse onderafdeling de rechtsbuiten van Transvalia 8 de bal weg. Daarom vind ik het goed, dat een scheidsrechter de gele kaart trekt als een speler niet de vereiste afstand neemt, als hij een vrije trap tegen krijgt. Houding coaches Daarmee kunnen de scheidsrechters het gedrag van de voetballers corrige ren. Wat zij niet kunnen doen is het WVVVUVVVWVMAMVMMAAMl Studenten maken propaganda voor de fiets Op I juli zal de cardioloog, prof. Hugenholtz, het start schot geven voor twaalf derde jaars medische studenten van de Rotterdamse Erasmus Univer siteit die dan aan hun achttien honderd kilometer fietstocht door Nederland beginnen. Een Jietspropagandatoër voor de gezonde fietsheweging en hel Hartstichtings Sportfonds. Voor iedere dag slaat zo 'n hon derdvijftig kilometer fietsen op het programma langs pro vin de en gemeentebesturen. Op deze wijze willen deze aanstaande artsen aandacht vragen voor het werk van de Nederlandse Hart stichting en de gezondheidbe- orderende en conditiever be te - rende werking van het fietsen. Leerlingen op de step naar Brussel KRIMPEN AAN DE LEK Leerlin gen van het Rijnlands Lyceum trokken zaterdag 15 juni op de step door Krimpen aan de Lek. Dit gebeurde in het kader van een opvallende propa- ganda-actie o.a. voor S.O.S. Sahel, de zonderdag, Lekker Dier (aktie voor het vegetarisme) en Stop Kindermoord. De leerlingen vertrokken vanuit Oegst- geest op de step met het doel Brussel. Brussel was als einddoel gekozen, om dat hier voor „Stop de vogelmoord" handtekeningen (o.a. die van Prins Bernhard) aangeboden zouden worden aan Koningin Fabiola of aan een rege ringsvertegenwoordiger. De reis duurde twee dagen. Een arts reed mee op de fiets. m jantje „De vreemde vorm van onze snavel" verklaart een kruisbek ons te Bavel, „geeft van vernuft en inzicht blijk: men voert twee jongen tegelijk." Een witkopnonnetje uit Goor bereidt zich op de zomer voor door nu reeds op de balustrade geregeld wat te nonnebaden. spel bepalen. Wat de voetballerij nodig heeft is spektakel. Meer dan ooit is aanvallend voetbal geboden. Wat dat betreft is er een zware wissel getrok ken op de verantwoordelijkheid van de coaches. Het is jammer, maar niet anders: ook onder de coaches schuilt kaf en koren. Rinus Michels houdt van de aanval en de beweging, Uruquay's Roberto Porta stond toe, dat zijn toch talentvolle voetballers een absoluut dieptepunt qua instelling vormden. De Zuid Ame rikanen zijn ueberhaupt opgevallen door hun verdedigende instelling. Zij menen te moeten gokken op de coun ter, wat hun manier van voetbal geen goed doet. Zelfs de Braziliaanse wereldkam pioenen hebben zich in de beide eerste wedstrijden in negatieve manier onder scheiden door vanuit een sterke verde diging te spelen. Experts hopen en Verwachten, dat het aanvallende, Euro pese voetbal, gebaseerd op snelheid, techniek en kracht, het uiteindelijk zal gaan winnen in dit toernooi. Met Joego-Slavie, Polen, Nederland en West-Duitsland als belangrijkste favo- In deze eerste fase van dit tiende wereldtoernooi kan nog van alles ge beuren. Een strikte arbitrage, goed gedrag van de vedetten en positieve instructies van de trainers zouden het produkt van de voetbalshow ten goede komen. Als dat lukt, de komende weken, en de polizei, die zelfs voordu rend van uit de lucht werkt, slaagt er in voor een glad verloop te zorgen, dan mogen we inderdaad van een voetbal feest spreken, dat een wk-toernooi eigenlijk is. Goed voor oog en portemonee. Een zeer voordelige store met modern, ingeweven randdessin. Om wat verandering in huis, maar nauwelijks in uw portemonnee te brengen. Een hagelwitte vitrage, altijd goed in model door het lood- band, in drie hoogtes. 150 cm hoog De zon, die 't van de wolken won Voerde het grasveld en de perken vol met bloemen Naar een kleuren feest. Al wat al blauw was aan de hemel Niet de bejaarde heer naast mij neerzeeg Op de hardhouten bank. Achtenzeventig ben ik, zei hij nors En ik mag er wezen! Dat moogt U zeker, zei ik Achtenzeventig, asjeblieft En nog zo vief! 180 cm hoog f 5,48 210 cm hoog f 6,48 Nee, 2 i de n In onze wereld van het westen Zolang 'k maar niet laat horen Dat 'k er ben. Ik word geduld. Eens wqs ik referendaris! Ik had een stem. Nu ben ik stemloos In een hoek word ik gezet Door die mij nastaan. Zit je goed? Goed zo! Dan zijn we meteen vergeten. Nee, zeg nou niks Wat je vertellen wil Dat hebben we al gehoord. Op straat word ik Met jij en Opa aangesproken Door elke spijkerbroek. Ik zeg dan: ik ben je opa niet: Toen, zonder overgang Hoe oud bent U?' Ik zei, ik ben tweeënvijftig. Goed zo, zei de oude heer Terwijl hij moeizaam opstond. Volhouden. Zorg dat je d'r bij komt. En binnensmonds: Ze komen wel! Leen de Zwart. Menige huisvrouw heeft door de eeu wen heen met welgevallen naar haar glimmend gepoetste koper gekeken. Kunstschilders zagen hoe het koper op prachtige wijze het licht weerkaatste en trachtten dat vast te leggen in hun stillevens en interieurs. Koperslagers, geelgieters (gieters van geelkoper) en kopersmeden trokken langs de huizen en hadden volop werk. De zomervakantie komt nu werkelijk in zicht. Voor velen is het: nog even geduld, maar anderen zijn al onderweg of maken zich gereed. De autowegen beleven ongekende drukte en eindeloze files auto 's leggen hier en daar in het land eert bijna tastbare benzinedamp. Vakantie is voordeel mensen een begrip. Ze kijken er een heel jaar naar uit. Eindelijk eens helemaal kunnen doen waar je zin in hebt. Eindelijk een morgen opstaan en dan kunnen zeggen dat de dag nog helemaal blanko voor je ligt. Een herstel van je vrijheid, een nieuwe kans voor je creativiteit, zo beleven veel mensen de vakantie, daarom gaan ze niet met een georganiseerde busreis of hotelplan, ze willen zichzelf zijn. Daarom weigeren ze uren te wachten voor loketten waar kaartjes te krijgen zijn voor welk evenement dan ook. Het hoeft eens even allemaal niet. Toch doet zich een merkwaardige ontwikkeling voor. We worden, laten we het maar meteen duidelijk zeggen, we worden beziggehouden. Al jaren lang is er een Holland Festival. Dit jaar zijn er de lange - reeks voetbalwedstrijden om het Wereldkampioenschap en straks start natuurlijk opnieuw de Tour de France. We worden op een merkwaardige manier aan alle kanten beziggehouden. Voeg daar nog eens bij al die zomercursussen, -congressen, -conferenties, -weekends en -studiedagen, dan is de lijst compleet. Er bestaat blijkbaar vrees dat we onszelf niet kunnen bezighouden. Dat we met een gat zitten dat nodig gevuld moet worden. Een leegte die ons aangaapt. Nu zal dat voor velen helaas waar zijn. Zij zijn wel blij met de vakantie, maar zitten ook meteen met de grote vraag: waarheen? wat? En je zou er aan toe kunnen voegen: waartoe? Hoe vreemd het ook klinken mag, er blijken altijd weer mensen te zijn die zich vervelen, die enigszins paniekerig om zich heen kijken om zo'n lange dag op de een of andere manier te vullen. Ze zien het als een opgave. Hoe kom je er door heen? Het kan, en dat blijkt wel uit alles, niet ontkend worden: de vakantie stelt ons voor heel persoonlijke vragen. Zeg mij hoe je je vakantie doorbrengt en ik zal zeggen wie je bent. Zoiets is het eigenlijk. In het gewone ritme van ons werk, thuis of buiten de deur, kunnen we onze stand nog ophouden, maar met de vakantie blijkt wie we eigenlijk zijn. Je zou kunnen zeggen dat de vakantie een grote uitdaging is. De vakantie daagt ons uit en zegt zoiets als: je hebt 'l hele jaar gezucht; als ik eerst maar eens vakantie heb! Net alsof je daarmee zeggen wilde: dan zullen ze pas eens zien wie ik eigenlijk ben. Nu, vandaag is het zover, wie ben je dan? Dat zit er ook duidelijk in tijdens onze vakantie. We krijgen de kans, de een meer dan de ander, om te laten zien wie we zijn. Of we ons nu op ons zelf terugtrekken heel goed in te denken voor iemand die het hele jaar met allerlei mensen heeft moeten optrekken, ik noem maar iets: een maatschappelijk werker of dat we nu juist gezelschap zoeken omdat wg 't hele jaar ons nogal vereenzaamd gevoeld hebben. Misschien zijn we tekort gekomen in echt menselijke contacten, om zo te zeggen: van hart tot hart. Er zullen er meer zijn met die reis die u mee gaat maken. Er zullen meer mensen zijn die een werkelijk, dieper gaand gesprek, bijvoorbeeld over de zin van ons leven, graag eens zouden willen voeren. Wie weet wie er op ons wacht in dat opzicht? In ieder geval is vakanlietijd niet iets om helemaal over je te laten komen. Net zoals veel mensen al maanden van te voren reisplannen ma-ken - en anderen dat pertinent weigeren - zo zou je ook een beetje van te voren je plan moeten maken om ook geestelijk wat bij te tanken. Dat zal niet voor iedereen hetzelfde zijn. En ik bedoel hier helemaal niet dat de mensen dan extra naar de kerk moeten gaan, hoewel juist in een vreemde omgeving een kerkgang vaak heel gunstig kan werken, maar ik denk ook aan het meenemen van een boek, het voornemen om die en die eens te bezoeken. Verder ga ik niet, want uiteindelijk moet iedereen het voor zichzelf uitmaken. Visserman. den. Nog in het begin van deze eeuw begonnen de meeste dienstboden hun carrière als kopermeisje, er voor zor gend nooit hun mevrouw te schande te maken door met ongepoetste emmers en glazenspüit op de stoep te verschij- Koperen voorwerpen, die nu in huis meestal een decoratieve functie heb ben, waren in de 17e ens 18e eeuw vooral gebruiksvoorwerpen, zoals kan delaars, tabaksdozen, pannen, vergie ten en ander keukengerei. Koper is al duizend jaren bekend. Het materiaal, dat beter te smeden dan te gieten is, kan vermengd worden met zink. Men krijgt dan het bekende geelkoper, dat harder is dan roodko per. Vermengt men koper met tin dan ontstaat brons. Hoewel antiek koper onder meer door kleur, vorm en manier van vervaardi gen van nieuw koper is te onderschei den, vereist het toch vaak heel wat kennis en gevoel om vast te kunnen stellen wat wel en wat niet oud is. Door vëel naar antiek te kijken gaat men op den duur zeker de verschillen de kenmerken zien. Op de eerste verdieping van het Histo risch Museum staat een vitrine vol met authentieke koperen voorwerpen, waaronder de hier afgebeelde „snot neus", een olielampje dat zijn bijnaam dankt aan de vaak druipende pit, die uit de tuit hing en de olie opzoog uit het reservoir. Om geen last te krijgen van de walm werd de snotneus vaak onder de schouw gehangen. WpI zinder e Woorden De oplossing van de puzzel van vorige week luidt: Aardpeer, Framboos, Abri koos, Aardnoot, Denappel en Bosbe- zie. Uit de goede oplossers kwamen als winnaars naar voren: Mevrouw Proper, Donckselaan 24, Bolnes, Fam. De Win ter, Van Naeldwijcklaan 48 Berkel Rodenrijs en C. A. P. T. Lenaars, Troelstrastraat 59a in Alblasserdam. Deze deelnemers krijgen binnenkort een tientje thuisgestuurd. De zeer verschillende soorten wespen families zijn het onderwerp van een Japanse natuurfilm, die tot stand kwam onder regie van Yuichi Naka. Met groot geduld heeft de regisseur het leven geportretteerd van vleesetende en plantenetende wespen. De KRO-televisie zendt de film fii de vooravond van zaterdag 22 juni op Nederland 2 uit. Wespen kennen zeer uiteenlopende vormen van samenleving en aanpassing aan hun omgeving. De film vindt zijn climax in een soort totale oorlog tussen een bijenvolk en een zwerm binnenvallende wespen. De vijf karakters die de geest van de theeceremo nie weergeven: harmonie, respect, zuiverheid, kalm te en schoonheid. Het „theepaviljoen" dat wil zeggen de ruimte die achter in de tentoonstel lingszaal van „Kunst van een bewe ging" op de eerste verdieping van het Museum voor Land- en Volkenkunde voor de Japanse theeceremonie is gere serveerd - kan de toeloop van bezoe kers zeker op zondagen niet verwer ken. Er is erg veel b langstelling voor dit verfijnde ritueel waarvan elke be weging, elk gebaar, precies is vastge legd en zijn eigen betekenis heeft. Overwogen wordt dan ook om behalve op woensdag- en zondagmiddagen ook nog op andere middagen de theecere- Het theepaviljoen wordt in het mu seum weergegeven door een verhoging van tien vierkante voet of viereneen- halve tatami-mat. Aan de zijkant be hoort een tokonoma een bepaalde rolschildering en bloemen te bevatten, hier weergegeven door een beschilderd scherm met symbolen van de vier seizoenen. Hiervoor staan een houtskoolbrander en de theebenodigdheden: kommen, een spatel en een lepel van bamboe, een kwast van gespeten bamboe, een schaal met spoelwater en een theebus. De gastvrouw komt binnen en knielt om de gasten te begroeten. Zij brengt een waterketel en zet deze op de brander. Voordat de thee gezet wordt moeten alle benodigdheden zorgvuldig schoongemaakt worden en met warm water worden de kommen voorver warmd. Terwijl zij hiermee bezig is, gaat de assistente rond met koekjes, die gegeten worden voordat de thee wordt geserveerd. De thee is groen en tot poeder fijnge maakt. Zij is afkomstig uit de buurt van Kyoto. Iedere kom thee wordt apart bereid en doorgeroerd. De gasten worden één voor één bediend. De benodigdheden worden dan schoonge maakt, de kom met spoelwater en waterketel worden weggehaald, de gastvrouw knielt ten afscheid en de ceremonie U voorbij. «MMMMmmAHMWnMMMVWMMWWHWIMWWWWWHWMMWMWMMWMMI Koop uw rechtstreeks bij de importeur. Een vertrouwd adres met 100 pet. garantie. Altijd voordeliger. Ook voor reparatie Koopavonden geopend ROTTERDAM: Boezemweg 136-138tel. 14.06.19 t.o. Veemarkt lijn 1, 3, 8, 9 en bus 36 en 37. Hl LLEGERSBERG: Freericksplaals 9 tel. 18.77.00 lijn 4, bus 35. Vanuit omliggende gemeenten bereikbi li SCHIEDAM: Rubenspleïn 12 tel. 26.19.75 bus 52, 54, 59. Vanuit Westland bereikbaar met lijn E

De Havenloods | 1974 | | pagina 7