Zuiver ademen -119?° 15.95 museumnieuws ot-^Sg' termeulen termeulen termeulen termeulen DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JUNI 1974 26-551 -.oi lonte^en Qoeenu\o sopetmo^fswp (y Wa«npo«neS ^«jgetgo" boot)eS uttKU»0'en 8KÖerd^e^ et ,\ege* \«a*Vi se»«e«en moon> «obbe«v „vast Ronzeo "°PP,eS^e^430U ^#r.n^do9 the** *«p die»enKa««P - v\elKa een^Iöuin eW bc enjg9i ajvac^g^en e pSn^ïmutten. >kJ^rn«derland un;i<s<o»»ert Schoenen, laarzen, klompen en muil tjes hebben de eeuwen door een be langrijke plaats ingenomen. We komen ze tegen in spreekwoorden als „Wie de schoen past trekke hem aan", in sprookjes als dat waarin Assepoester haar muiltje verliest en, met een vaak dubbelzinnige betekenis, op oude schilderijen. Enerzijds dient schoeisel tot bescher ming van de voet tegen koude, mod derige wegen en scherpe voorwerpen, anderzijds kan men juist met schoenen en laarzen uitstekend tonen met de mode op de hoogte te zijn. Schoenen vertellen ons dan ook veel over de dragers: de tijd waarin ze leven, de omstandigheden waaronder ze verke- Zo zien we bijvoorbeeld dat in de late middeleeuwen de ridders bij hun steeds zwieriger wordende kledij schoenen met lange puntneuzen gaan dragen. Soms zijn deze punten zo lang, dat ze met behulp van een kettinkje worden verbonden met een bandje onder de knie, omdat anders het lopen onmogelijk is. Rond 1600 dragen de Venetiaanse modebewuste dames hoge klossen on der hun schoenen, verborgen door wijde japonnen, om aldus groter en forser te lijken. In de tweede helft van de 17e eeuw zien we herenschoenen, versierd met enorme rozetten of kost bare soms met edelstenen versierde gespen, terwijl tritsen kostbare kant de wijduitlopende schacht van menige laars verfraaien. De 18e eeuw kent elegante dames schoenen van kostbare zijde of prach tig borduurwerk. En wie verbaast zich niet over het geduld van de jongeda mes die rond de laatste eeuwwisseling met behulp van een knopenhaak hun hoge rijglaarsjes moesten dichtknopen. Naast deze modieuze voorbeelden is er het simpele, nauwelijks veranderde schoeisel. De klompen van boeren en vissers, de degelijke burgerschoenen met rechte neuzen en de muiltjes waarop huisvrouwen en dienstboden geruisloos door hun heldere gangen liepen. Door de vergankelijkheid van het ge bruikte materiaal is zeer oud schoeisel tamelijk zeldzaam. In het HISTO RISCH MUSEUM kan men niettemin in één der bovenzalen, temidden van andere bodemvondsten, een paar trip pen aantreffen, die dateren uit de 15e eeuw. Dit eenvoudige schoeisel, dat men makkelijk even aan kon schieten als men naar buiten ging, werd veelvul dig vervaardigd en algemeen gedragen tot ver in de 16e eeuw. Het is grappig om te weten, dat het paar trippen dat het Historisch Muse um bezit, vrijwel identiek is aan een Trippen uit de 15e eeuw paar dat voorkomt op het beroemde schilderij van Jan van Eyc.k uit 1434, voorstellende Giovanni Arnolfini en zijn echtgenote, met op de achter grond een bolle ronde spiegel, waarin het paar weerkaatst wordt, en op de voorgrond het paar trippen. Tijdens de komende schoolvakanties onderneemt het MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS, Hemsterhuisstraat 2E in Den Haag verschillende activi teiten voor de jeugd. In de periode van 29 juni tot 11 augustus is er een omvangrijke treintafel, waar de bezoé- kertjes onder leiding met elektrische miniatuurtreinen kunnen spelen. Voor speurneuzen is er elke dag een puzzeltocht getiteld „Op reis voor een prijs". Tijdens een rondgang door het gehele museum zoeken de kinderen tal van voorwerpen uit de collectie op. Voor diegenen, die de meeste voorwer pen weten te vinden is een prijs be schikbaar. De prijsuitreiking vindt in september plaats. Tussen 9 juli en 8 augustus is er elke dindag- en donderdagmidddag een speciale kinderfilmvoorstelling in de aula van het museum. De toegang daarvoor bedraagt f 1,-. De toegang tot het museum kost een kwartje. In het museum BOYMANS- VAN BEUNINGEN is tot en met 18 augus tus in de nieuwe vleugel een tentoon stelling te zien van Amerikaanse en Europese realisten. De titel „Kijken naar de werkelijkheid" heeft betrek king op de manier van schilderen, tekenen enz. en op de onderwerpen die zijn afgebeeld. Zowel de Amerika nen als de Europeanen proberen de zichtbare werkelijkheid in schilderijen, beelden, tekeningen of prenten (d.w.z. via druktechnieken) vast te leggen. De Amerikanen maken hierbij heel vaak gebruik van de fotografie. De foto is een uitstekend hulpmiddel, beter bijvoorbeeld dan een schets; alles ligt vast, niets kan er veranderen. Bij deze manier van weergeven, die we realisme noemen, gaat het niet alleen om de weergave van de werkelijkheid, maar ook om de manier van kijken van de mens. Hoe kijken we naar de wereld om ons heen? Wat zien we? Hoe bekijken we die wereld? Wat zien we over het hoofd? Dat zijn allemaal dingen, waar we zo dagelijks niet bij stel staan. We kijken gewoon. Het kijken zelf is een proces van kiezen: het menselijk oog kiest het stukje, waar het naar kijken wil, uit en bekijkt dat dan; daarbij stelt het oog zich in op veraf of dichtbij. Meestal dwalen de ogen van links naar rechts en van ver naar dichtbij: de ogen zijn voortdurend in beweging. Maar het camera-oog is veel nauwkeuriger. De Amerikanen schilderen vooral voor werpen en situaties uit het dagelijks leven, in dit geval de Amerikaanse samenleving, zoals duidelijk te zien is aan de toeristen (zie foto). Andere thema's zijn landschappen, stadsge zichten, portretten, etalage's van win kels, interieurs van snackbars, auto- showrooms, paarden, boksers, auto kerkhoven, vliegtuigen en vrouwenbe- De Europese realisten zijn onderling erg verschillend gn minder duidelijk in een groep onder te brengen. Het nauwkeurig weergeven van een bestaand voorwerp, bijvoorbeeld van een Italiaanse stoel, lijkt bijna onecht. Het ziet er wat uitdagend uit, één zo'n lege stoel tegen een kale muur, op een marmeren vloer. Die spanning wordt nog versterkt door de toevoeging van een enkel detail, het stopcontact met stekker en snoer, dat als het ware uit het schilderij „loopt". Ook worden wel details van voorwerpen zeer ver groot weergegeven. Door de vergroting en het geïsoleerd weergeven, komt de werkelijkheid nog indringender over. De Europeanen gaat het vooral om het zichtbaar maken van de realiteit en wel zó, dat datgene wat is afgebeeld duide lijk en meteen te herkennen is. Soms levert de schilder kritiek op de samenleving. Op een schilderij van de Franse schilder Aillaud is een deel vah een hok met tralies in de dierentuin te zien. Achter de tralies is de slurf van een olifant zichtbaar, een levend we zen dat opgesloten is, gevoederd en bekeken wordt en volgens een dage- „De toeristen" van Duane Hanson lijks routine leeft. Aillaud ziet in het leven van dieren in een dierentuin een zekere gelijkenis met de manier waar op mensen leven. Met liters tegelijk..... beg iet u de tuinplanten en bloemen en dat gaat wel zo snel. Onbreekbare plastic tuingieter in fris geel of groen, inhoud 10 liter. f 7,90 voor „Italiaanse Claudio DE HAAGSE GEMEENTELIJKE MU SEA, te weten het Haags Gemeente museum, het Nederlands Kostuummu seum en het Museum Bredius, zijn op woensdagavond 26 juni gesloten. Dit in verband met de wereldkampioen schappen voetbal. Al eerder is name- lijke gebleken dat het museumbezoek op woensdagavond sterk terugloopt wanneer de televisie een belangrijke wedstrijd uitzendt. Op donderdagavond 4 en vrijdagavond 5 juli worden in het MUSEUM VOOR LAND- EN VOLKENKUNDE aan de Willemskade 25 in Rotterdam in sa menhang met de tentoonstelling „Kunst van een beweging" Japanse avonden georganiseerd. Leden van de rel igieuze/kunstenaarsgroep Oomoto, die ook voor de expositie verantwoor delijk is, komen speciaal uit Japan over voor deze avonden, waarvan de laatste speciaal bestemd is voor Nederlandse esperantisten. Zoals bekend staat de Oomoto-beweging een universele broe derschap der mensen voor en bedient zij zich van het Esperanto als internati onale voertaal. Deze avonden beginnen om 19.30 uur en duren tot ca. 21 uur. Zij zijn vrij toegankelijk. Er moet echter rekening gehouden worden met de beperkte accommodatie: de grote filmzaal van het museum beschikt over niet meer dan 150 zitplaatsen. Belangstellenden wordt dus verzocht tijdig aanwezig te Uitgevoerd worden: Nóh-muziek en -dans; kotomuziek op twee- en dertien- snarige instrumenten; Aikido (een vecht „kunst' der zelfverdediging) als mede Ikebana (bloemschikdemonstra ties). Bovendien zullen films en dia's worden vertoond als de tijd dit toelaat. De programma's op de twee avonden zijn identiek; alleen vindt op vrijdag 5 juli de toelichting plaats in Esperanto; op de andere avond is er een Neder landse toelichting. De calligrafie-demonstratie en theece remonie op de woensdag- en zondag middagen (14.00 en 15.30 uur) gaan uiteraard gewoon door. Zindelijkheid, dat is mijn lust, mijn leven 'k Zou alles wel een soppie willen geven Wat ik niet plas, wat ik niet boen, wat ik niet wrijf 'k Sop eens per veertien dagen zelfs mijn lijf En lekker stofafnemen met de stof doek Plinten, riggels, kasten, elke uithoek Droog en stofvrij ook de binnenkant Ik ben zó Hollands zindelijk, zó pro per Ik klop op Vrijdag alle kleedjes, poets het koper Ik zeem de ramen en ik doe de pui Ik ga te keer, ik transpireer, ik ben niet Ik sop, ik was, ik boen, ik plas, ik 'k Sta op de trapleer elke vrijdag te kijk Ik heb geen tijd voor aangenaam ver- 'k Heb larie aan die schillen en die dozen 't Is opgeruimd en netjes bij mij thuis rommel hoort op straat en niet in Leen de Zwart U en de prijs moeten 't doen. Ze If van een gewoon bed een luxe ombouw maken? Da's makkelijk, dat kost bijna geen tijd en niet al te veel geld met deze ongemonteerde ombouw. Een losse ombouw be staande uit twee kastjes met schuif deurtjes en een open opzetkastje, in de kleur wit. P 55 cm li Zonder passen en meten gaat alles mee. Niet in extra draag tassen, maar iri deze ruime rondkant- koffer. Een koffer in beige/grijze ruit met extra hoekversteviging en verchroomde sloten. Nu voor een prijs die zonder passen en meten betaalbaar is. 75 cm lang f 17,95 Voor ons ligt het tekstboekje over de t.v.-uitzending „Zienswijze" van enige weken geleden over Adem en Gezondheid". Jack van Belle formuleert de vraagstelling aldus: Is beter ademen beter leven? Ik geloof wel dat iedereen doordrongen is van het feit, dat adem leven betekent. Zowel bij artsen, als bij fysiotherapeuten en yogaleraren bestaat de overtuiging dat het percentage mensen dat op de juiste wijze ademhaalt, eigenlijk maar heel gering is. Goed ademhalen blijkt van groot belang voor ons lichamelijk welzijn te zijn, zegt men in het Westen. En in het Oosten voegt men daaraan toe en ook voor ons geestelijk welzijn. Uit een boek over ademhaling heb ik deze zin getoverd: Beter ademhalen leidt tot verhoogde levenskracht, tot vermindering van de kans op ziekte en tot opheffing van allerlei psychische stoornissen als angsten, depressies, nervositeit en slapeloosheid De inhoud van onze longen is vijf liter, maar bij „normale"ademhaling wordt er slechts een halve liter verplaatst. De meeste mensen nemen hun ademhaling helemaal niet bewust waar en ademen over het algemeen te oppervlakkig in en uit. En omdat hun houding over het algemeen teveel in elkaar gezakt is, kujgt de borstkas geen gelegenheid om uit te zetten en zich voldoende in te trekken waardoor afvalstoffen onvoldoende verwijderd worden. Goed ademhalen is in het algemeen: zoveel mogelijk ruimte maken, zodat er zoveel mogelijk lucht binnen kan komen. En dan zoveel mogelijk vernauwen, zodat het koolzuurgas en andere afvalstoffen zoveel mogelijk worden verwijderd. Het oppervlak dat we met platgemaakte longblaasjes zouden kunnen beleggen is geweldig groot en bedraagt vijfhonderd vierkante meter. Het wordt gemakkelijk aangetast door vergiftigde gassen en door bacteriën en dus is grondige zuivering bij het in- en uitademen van groot belang. Het gaat om zuiver milieu ook in het klein. In de loop van de uitzending vroeg Jack van Belle: Als je je met je adem gaat bezighouden, als je die op de helling gaat zetten, als je zegt: ik ga beter leren ademen, zou je dan misschien niet je hele leefwijze moeten veranderen? Betekent dat dan ook dat je bijvoorbeeld een dieet moet gaan volgen, vegetariër moet worden, enfin, al de dingen die daarom heen zitten (afzien van roken, alcoholgebruik, drugs enz.) Hierop antwoordde een medewerkster: Het is niet zo dat je daarmee moet beginnen, maar wij geloven wel dat als je gaat ademen, en de adem dus op een andere manier in je opneemt en verwerkt in je hele systeem, dat je dan vanzelf andere ideeën krijgt. Het is een ontwikkelingsmiddel. Het is heel leuk, dat er al enkele scholen in ons land zijn die beginnen de kinderen al vanaf hun zesde jaar ademhalingsoefeningen bij te brengen. Wij hebben de uitspraken van hoofden van die scholen, die zeggen: deze kinderen zijn intelligenter, meer geconcentreerd, prettiger in hun hele wezen, harmonischer dan de kinderen waar men op het ogenblik in't algemeen mee te maken heeft. Dus ik geloof wel dat je aan die voeding en aan andere ideeën in het leven eigenlijk vanzelf toekomt door de manier van ademen. Dat is ook eigenlijk het grote geheim dat altijd in alle oude tempelscholen in de hele wereld, op alle oppervlakkig. Omdat in deze tijd de meeste mensen te gehaast zijn, ademen ze heel oppervlakkig in en uit. Een andere medewerkster blijft wat dichter bij huis en demonstreerde in de uitzending ademhalingsoefeningen waarmee je de longen van rook enz. stoots/ge- wijz kan zuiveren. „Als je begint met: je mag niet roken, dan zeggen ze: nu, daar begin ik al niet aan Een arts liet in de uitzending verschillende dia's zien om aan de tonen, dat in medische boeken, het levende lichaam teveel als levenloze materie wordt uitgebeeld. Hij eindigde met een plaatje van het bekende beeld van Zadkine in Rotterdam: „Het is indrukwekkend hoe Zadkine laat zien dat het hele middengebied van het hart en de ademhaling een gat geworden is. Ik geloof zeker dat hij daarmee het onbewuste gevoel van heel veel mensen symboliseert, dat wij geen enkele toegang meer hebben tot de ervaring van de lichamelijkheid in ónze ademhaling". Wij geloven dat in deze NOS-uitzending heel belangrijke dingen aan de orde zijn gesteld, die ook geestelijk van groot gewicht zijn. 1. In de Havenloods en langs allerlei andere wegen hebben wij ervoor gepleit, dat de gemeente van Jezus nog altijd de taak heeft om de zieken te genezen, zoals de Heer zelf en zijn apostelen en de hele Christelijke kerk gedurende de eerste twaalf eeuwen dit met veel zegen heeft mogen verrichten. Maar genezing is meer dan het wegnemen van storingen in lichaam of in ziel of in beide. Genezing is vooral ook een terugkeer tot het gehoorzamen aan de ordeningen, die God voor het goede en gezonde leven in Zijn vaderlijke zorg heeft willen vaststellen. Het eerste woord dat we in de Bijbel over Gods genezing vinden, duidt daar al heel duidelijk io: „Indien gij aandachtig luistert naar de stem van de Here uw God, en doet wat recht is in zijn ogen en uw oor neigt en al zijn inzettingen onderhoudt, zal ik u geen enkele van de kwalen opleggen, die Ik de Egyptenaren opgelegd heb. Want Ik, de Here, ben uw Heelmeester". De kwalen, die God de Egyptenaren oplegde (Hij spreekt deze woorden tot Israël, als ze net uit de slavernij in Egypte zijn ontkomen) zijn eenvoudig de gevolgen van een verkeerd levenspatroon. En dat mag, moet en kan bij Zijn volk andersEen nieuw volk en een nieuwe leefwijze1 2. Het is duidelijk, dat in de moderne geneeskunde de aandacht heel sterk geconcentreerd is op de bestrijding van alle mogelijke en onmogelijke ziekten. Door de pharmaceutische industrie worden miljarden in alle mogelijke medicij nen geïnvesteerd en de waarmee je de longen van rook enz. stoots/gewijs kan zuiveren. „Als je begint met: je mag niet roken, dan Maar er is naar verhouding veel minder aandacht voor het genezen van ongezonde levenspatronen. De grote positieve betekenis van zuiver en juist ademen is door artsen zelf klaarblijkelijk nog nauwelijks in hun eigen leven tot zijn recht gekomen. Laat staan dat ze het grote publiek,daarvan hebben kunnen doordringen. De medische wetenschap leeft ons nog veel te weinig zelf het diep.-gezonde leven voor. 3. Ik heb eens een stukje gelezenwaarin verschillende lichaamsdelen klaagden over de behandeling die ze van hun meesters ondervinden. Een maag klaagde over voortdurende overbelasting, als een paard dat schandalig veel moet trekken. Een hart klaagde over de zweep, waarmee het voortdurend tot veil te zware dwangarbeid werd gedwongen. Longen klaagdem over voortdurende verwaarlo zing. De tong klaagde over schadelijke verwenning-een „bedorven" kind. Enz. Het eerste woord dat we in de Bijbel over Gods genezing vinden, duidt al heel duidelijk op: Maar hoe is het met ons discriminerend omgaan met ons eigen gestel? Wat lijdt in onze ziel en in ons lichaam onder verwaarlozing of verwenning? En moeten we niet elkaar helpen, om tot meer verantwoorde levenspatronen te komen? Dat is geen zaak van de enkeling, want een levenspatroon vraagt om gemeenschappelijke bemoediging en stimulering. Wie de yoga-cultuur afwijst om zijn oosters religieuze en occulte achtergronden, zal moeten helpen om andere cultuurpatronen voor te leven. 4. M.i. hebben juist ook christelijke leefgroepen hierin een belangrijke taak. Kunnen we zindelijk bezig zijn in de dienst der genezing, als we de Heer vooral zoeken in de genezing van onze ziekten en kwalen, en te weinig luisteren naar het positieve vermaan: „Hij, de God van het heil, heilige u geheel en al, en geheel uw geest, ziel en lichaam moge bij de komst van onze Heer blijken in alle delen onberispelijk bewaard te blijven Er zijn mensen, aie van deur tot deur gaan, omdat ze de komst van Jezus al in het volgend jaar verwachten. En ook vele anderen zijn van de verwachting van een spoedige terugkeer van Hem vervuld. Maar daar hoort dan toch zeker ook een streven naar lichamelijke onberispelijkheid bij. Hij heeft ook op dit gebied veel meer te geven dan wij van Hem willen ontvangen. De adem van Zijn Heilige Geest heeft ook iets te maken met het zuiver ademen van ons lichaam. Onberispelijk; dat is nogal wat! Dr. KJ. Kraan. Wfl Andere Woorden Door een storende fout in de tekst bij onze vorige puzzelopgave was velen niet bekend welke oplossing ingezonden moest worden. Deze namen derhalve geen risico en stuurden het compleet ingevulde diagram in. Een puzzel derhalve voor onze redactie, omdat de opgave was: het aantal letters S. Uiteindelijk hebben wij dat dan maar zelf gedaan. Het juiste aantal was 32. Uit de goede oplossers kwamen als winnaars naar voren: mevr. Van de Pol, Heemraadssingel 262b, Rotterdam; L. A. Bamberg, Parklaan 36, Rotterdam en mevrouw Vermeulen, Zonnebloem 46b, Rotterdam. Zij krijgen een tientje thuisgestuurd. Vlaardingse dominee in radioprogramma Donderdag 27 juni kan men luisteren naar een opname die is gemaakt tijdens een dienst die uitgaat van de stichting Alle-dag-kerk te Amsterdam. Deze middagpauzedienst in de Begijn hof wordt elke woensdag zowel van 12.40 tot 13.00 uur als van 13.10 tot 13.30 uur gehouden. Voorganger is ditmaal dr. H. J. Kouwenhoven te Vlaardingen. Thema van zijn toespraak is: „Wat de boer niet kent...". Deze dienst wordt door de NCRV om 12.53 uur via Hilversum 2 uitgezon- „FILTER" OVER VAKANTIEWERK Om met vakantie te kunnen gaan vele scholieren werken: ze oberen, bakken pannekoeken, wroeten met onwennige handen in de zwarte aarde, kortom verdienen een paar centen bij. Er is in het vakantiewerk nogal wat variatie. De betaling is navenant. Er zijn jongeren die met vijftig gulden per week naar huis gaan, maar er zijn er ook die in dezelfde periode enkele honderden guldens halen. Vandaar dat hier en daar stemmen op gaan om het vakantiewerk ook te betalen volgens de regels van het wettelijk minimum- Over deze moeilijke materie handelt het jongerenprogramma „Filter", za terdag 29 juni om 15.03 in het NCRV-programma via Hilversum 3. Vrijdag 28 juni om 20.30 uur begint er in 't Swarte Schaap, Voorstraat 180 in Brielle een schilderijententoonstelling van Piet Mid- delhoek. Deze tentoonstelling duurt tot en met 21 juli en is geopend van dinsdag t/m zaterdag 10-18 uur en vrijdags van 10-21 Voor een insekten-vrije zomer. Irritant zoemend nadert het onheil ....au... Ja, in de zomer hebben we er allemaal last van. Gebruik daarom Kill Quick insekticide. Hét middel tegen vliegende en kruipende insekten. Nu per twee bussen (inh. 1 bus 12 ounce). Van f 3,96 voor

De Havenloods | 1974 | | pagina 11