is Mn door cairainmtRmniL DP IE RIIRSI1IIIE MUI DE IRID mms Verwantschap in liefde voor kunst en natuur DIENST BESTEMMINGSPLAN RIJNPOORTHAVEN TER VISIE GELEGD termeulen Haaientanden op gevaarlijk kruispunt termeulen Geen spreekuur 'Schiedam-Zuid' I It. Expositie van Marijke Rek en Carla Sparreboom Hoger beroep defensiedijk door mr. van Wessem ontraden DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JUNI 1974 26-555 De Rijnpoorthaven duikt weer op. Nauwelijks tien jaar geleden bracht Rotterdam voor de eerste keer dit plan voor een nieuwe containerha ven in de openbaarheid. Deze haven zou worden ingeklemd tussen Maassluis, Hoek van Holland en het Westland. Tuinders uit het Westland vreesden verzilting, de bewoners van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam het lawaai van containervervoer per trein en per truck. Hel bestemmingsplan Rijnpoorthaven blijkt een gedetailleerde beschrijving te zijn van havengebied met omliggende groengordels. Opvallend is dat in het bestemmingsplan niet wordt gesproken van een eventuele containerhaven op de Maasvlakte. Wel wordt de tijdelijke uitbreiding van de container-terminal aan de Eemhaven genoemd als opvang van de containergroei op korte ter mijn. Voor de wat langere termijn wordt Rijnpoorthaven aangewezen om de steeds groeiende stroom containers op te vangen. Volgens het bestem mingsplan moet Rijnpoorthaven in 1979 in gebruik worden genomen. Uit ^le rapportage blijkt, dat het ont- werp-bestemmingsplan Rijnpoorthaven is toegezonden aan de betrokken ge meenten, aan het openbaar lichaam Rijnmond, aan de Stichting „Het Zuid-Hollands Landschap" en aan di verse andere instanties. De gemeenten en Rijnmond hebben geen noemens waardige bezwaren tegen Rijnpoortha ven. Rijnmond en het Zuid-Hollands Landschap maken wat opmerkingen over de groenstroken, over het haven gebied zelf .wordt niet gesproken, laat staan geprotesteerd, pe gemeente Naaldwijk neemt het plan voor kennisgeving aan. Zoals be kend heeft deze gemeente tot voor de Kroon het graven van Rijnpoorthaven bestreden. De Kroon heeft echter be slist ten gunste van Rotterdam en ook de dwingende aanwijzing van de toen malige minister van Ruimtelijke Orde ning tot Rijnpoorthaven, slaat Naald wijk nü alle wapens uit handen om te protesteren. van. Een paar maanden geleden is er De tuinbouwkassen nog een delegatie van het Rotterdamse Kunnen ze blijven of gemeentebestuur in Maassluis geweest, maar toen is er niet over een tervisie- legging gesproken. Wel zijn er opmer kingen gemaakt dat wat, Rotterdam betreft we de Rijnpoorthaven wel kon den vergeten. Over de huidige gang van zaken ben ik toch ongerust". BEZWAREN Burgemeester en Wethouders van Maassluis lieten weten het Rijnpoort- havenplan nog nader te bestuderen. Wethouder H. Hummelen va"n Maas sluis vertelt echter: „Ik wist er niets Jongepier met pensioen SCHIEDAM - De heer K. Jongepier, technisch hoofdambtenaar van de af deling Riolering en Bestrating van de dienst voor Gemeentewerken zal, we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, na ruim twintig jaar dienst op 30 juni 1974 de gemeen tedienst verlaten. Ter gelegenheid hiervan zal de heer Jongepier op vrijdag 28 juni a.s. van 16.45 uur tot 17.45 uur recipiëren in de recreatiezaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1. De heer Jongepier, die op 4 juni 1909 te Serooskerken is geboren en thans aan de Burg. van Haarenlaan 1287 woont, trad op 1 maart 1954 als hoofdopzichter in dienst van Gemeen tewerken. Hij werd op 1 januari 1961 technisch ambtenaar A, op 1 januari 1963 technisch hoofdambtenaar om op 1 januari 1965 zijn huidige rang te bereiken. als al onze andere aanbiedingen is dit flanellen laken. Dus kwa liteit voor een lage prijs. Een extra-ruime maat flanellen laken (150x250 cm) in de kleur ecru met extra-ruime korting. Van f 14,25 voor Uit de stukken blijkt dat ook het openbaar lichaam Rijnmond niet tegen het bestemmingsplan Rijnpoorthaven is. Op het streekplan, vastgesteld doot de Rijnmondraad, staat de Rijnpoort haven ingetekend. Dit moest gebeuren op de eerder genoemde dwingende aanwijzing van de minister. Gecommitteerde C. M. L. Roozemand, die zich bezig houdt met planologische zaken, geeft een verklaring waarom. „Het is ons te doen om de groenstro ken in het bestemmingsplan Rijnpoort haven. Zolang daar een agrarische be stemming Op ligt kunnen we niet met de aanleg beginnen. We hebben de groenstroken nodig om het Staelduinse Bos te beschermen en voor de recrea tie". Een nadere bestudering van het be stemmingsplan leert dat het met die groenstroken niet zo best is. Er is een niet onaanzienlijk gebied aangewezen als natuurhistorisch en landschappelijk waardevol gebied. Door dit terrein is echter volgens de kaarten het Europa tunnel-tracé getekend. Het gebied aangegeven als groenstro ken wordt doorsneden door wegen, spoorwegen en andere infrastructurele voorzieningen ten behoeve van Rijn poorthaven. Van het recreatiegebied groot 90 ha wordt tenslotte 60 ha bestemd voor golflinks ten behoeve van de Rotterdamse Golfclub. Mr.H. B. Engelsman, gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland, om nader commentaar gevraagd, zegt ook dat het uitsluitend gaat om die groenstro ken. „Ik zal het u maar zeggen, we hebben al een voorlopig koopcontract gesloten met de Rotterdamse Golf club. Die krijgen dit terrein in plaats van de terreinen in het Staelduinse Bos, die ze eerder hadden aange kocht". De wonderlijke tervisielegging, zo lijkt het erop, blijkt te hebben plaatsge vonden omdat er onwillige pachters zijn in het betrokken gebied, die niet willen wijken voor de golflinks. In de pachtwet wordt bepaald, dat bij ver koop van grond de pachters het eerste recht van koop hebben. Om dat onge daan te maken zou Rotterdam op aandrang van de provincie Zuid-Hol land het bestemmingsplan Rijnpoort haven ter visie hebben gelegd. Op de dag van de tervisielegging vervalt name lijk genoemd artikel uit de pachtwet SCHIEDAM - Razendsnel werd maandagavond de raadsvergadering af gehandeld. Het ene punt na het andere werd goedgekeurd. De heer Poot vroeg bij de behandeling van de ingekomen stukken, wat er gedaan werd aan de gevaarlijke kruising Stadhouderslaan/- Willem de Zwijgerlaan. De heer Bol- mers verklaarde dat het pre-advies nog niet bij de raad is ingediend, maar dat dit binnenkort wel klaar zou zijn. Hij meende dat het kruispunt inderdaad wat opgepoetst kon worden. Het aan brengen van de bekende haaientan den zag hij als een van de mogelijkhe den. Op de stelling dat de bewoners geen antwoord gegeven is op een schrijven, antwoordde de wethouder dat de actievoerders d.m.v. informele contacten op de hoogte waren gesteld van de ontvangst van de brief. Het punt van de sloop van enkele woningen aan de Broersvest werd ook nog aan de orde gesteld. Bekend is, dat de gemeente onlangs begonnen is met de afbraak van een aantal woningen aan de Broersvest om de doorbraak te maken naar de binnenstad. Enkele omwonenden hebben geklaagd dat de gemeente vóór de sloop niets van zich heeft laten horen. Wethouder Bolmers: „De sloop aan de Broersvest is gewoon volgens plan gestart. De mensen van omliggende panden zijn tevoren wèl door ons ingelicht". Met deze discussie kwam een eind aan de raadsvergadering. Hier en daar kwam er een opmerking van de raads leden los, maar zonder al teveel opont houd haalden alle plannen en vóorstel- len de eindstreep. De plannen zijn keer op keer uitgesteld en in de plaats ervan kwam het plan om op de Maasvlakte een containerterminal aan te leggen. Terwijl Rotterdam en het openbaar lichaam Rijnmond hierover al een principe-akkoord hebben bereikt en niemand eigenlijk meer aan de Rijnpoorthaven denkt, heeft Rotterdam plotseling het bestemmings plan Rijnpoorthaven ter visie gelegd. die groenstroken, formeel ligt dat be stemmingsplan ter inzage, we moeten nu formeel bezwaren indienen, doen we niet, dan ligt die haven er voor we het in de gaten hebben". Het CAR maakt bezwaar plegen de overlast van Rijnpoorthaven voor de mensen die langs de spoorbaan wonen in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Hier zullen minimaal 80 a 90 treinen per dag, of liever per nacht, extra gaan passeren als de containerhaven door gaat. Verder zijn er bezwaren tegen het feit dat een zo groot deel van een broodnodig recreatiegebied wordt ver kocht aan een particuliere vereniging, zódat het maar door een zeer beperkt aantal mensen benut kan worden. Bezwaren zijn er. ook tegen de aange kondigde opslag en overslag van explo sieven in de Rijnpoorthaven ten behoe ve van het ministerie van Defensie, op grond van het feit dat de Rijnpoortbe- volking al aan te veel gevaren wordt blootgesteld door de aanwezigheid van de petrochemische industrie. Eveneens wordt als een bezwaar ge voeld dat gedeputeerde H. B. Engelsman, bestuurslid is van de stich ting het Zuid-Hollands Landschap, een natuurbeschermingsorganisatie, daar op deze wijze het provinciaal bestuur zichzelf kan adviseren inzake natuur beschermingsaangelegenheden en re creatiemogelijkheden Het CAR deelt mede dat bezwaar schriften tegen Rijnpoorthaven tot 10 juli kunnen worden ingediend bij Bur gemeester en Wethouders van Rotter- en kunnen de pachtrechten onteigend worden. Een zonderling spet met [>ach- ters dus om een golfclub aan grond te helpen. Wethouder Hummelen noemt de beweegredenen van provincie en Rotterdam echter een In dianenverhaal". NOODZAKELIJK Intussen blijft het mogelijk dat Rotter dam toch de plannen om een Rijn poorthaven te creëren, uit gaat voeren Mr. Engelsman acht de kans hierop niet zo groot „gezien het verkiezings programma van de Rotterdamse PvdA, waarin Rijnpoorthaven wordt afge wezen". Maar mr. B. H. Engberts, hoofdmabtenaar bij de gemeente Rot terdam, verklaart, dat het Rotterdamse gemeentebestuur een haven op die plaats toch noodzakelijk acht. „De boten van Harwich-lijn bij Hoek van Holland liggen in de weg in de Nieuwe Waterweg, daar heeft Rijkswa terstaat al herhaaldelijk op gewezen. De loodsboten moeten een haven heb ben. Er zijn anderen aanspraken van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Defensie. Onze plannen doen geen afbreuk aan de afspraak met Rijnmond voor een containerterminal op de Maasvlakte. We zijn er echter niet zeker van dat die terminal vol doende zal zijn. Daarover bestaat in derdaad een verschil van mening met Rijnmond". Volgens geruchten welke de laatste maanden in het Rijnmondgebied de ronde doen, is het minusterie van Economische Zaken in het geheel niet gelukkig met een container-terminal op de Maasvlakte. Dit ministerie zou de grond liever besteed zien aan een hoogovenbedrijf of aan metallurgische industrie. Vooral de laatstgenoemde bedrijfstak ligt gezien de aanwezigheid van straks de grootste (kern? )-energie-centrale op de Maas vlakte wel voor de hand. Het Maasvlaktezand zal wel te duur worden geacht om te vergraven tot een goederenhaven. In het licht daarvan lijkt het logisch dat Rotterdam de Rijnpoorthaven zo zoetjes aan verder gaat voorbereiden. Om met mr. Eng berts te spreken: „Rotterdam gaat geen vijf of zes jaar zitten duimen Ruiten is troef! Dat v\ e aan mode doen wil nog niet zeggen dat onze prijzen aan mode onderhevig zijn. Neem nou deze ruitblouses van luchtig polyester/ katoen. Nog geen tien gulden! En keus uit vele modellen in ver schillende frisse ruiten. Ze zijn er beslist in de kleuren die je zoekt, bijvoorbeeld in groen, rood, oranje of marine. Maten 36 t/m 46. Normaal 16 tot 20 gulden, nu SCHIEDAM - Zoals ieder jaar, zijn veel mensen tijdens de zomermaanden op vakantie. Daarom neemt de belang stelling af van bijvoorbeeld bewoners in een wijk. De bewonersvereniging Schiedam-Zuid zal dan ook gedurende de zomermaanden geen spreekuur voor de bewoners houden. Afgelopen dins dag was het laatste spreekuur. Pas op dinsdag 3 september wordt het eerste spreekuur gehouden. Voor dringende gevallen kunnen de bewoners zich wenden tot de volgende personen: Dettmeijer, Lekstraat 18b, tel. 267620; Komen, Oude Maasstraat 7b, tel. 264012 en Van der Poort, Oude Maasstraat 8b, tel. 263769. Aktiegroep vraagt aanpassing maximum snelheid VLAARDINGEN De aktiegroep „De lastige Vlaardinger" heeft aan de raad van Vlaardingen gevraagd bij de ministers en Tweede Kamerleden stap pen te ondernemen om een wettelijke regeling te laten treffen met betrek king tot de maximum snelheid van 50 km. in de bebouwde kom. De aktie groep stelt voor deze snelheid terug te brengen tot 25 km. in straten die door de bewoners aangewezen zijn. Het college van B. en W. is van mening dat de gevraagde maximum snelheid van 25 km. per uur in woonstraten wettelijk niet mogelijk is. Wel is momenteel een wetswijziging in voorbereiding die de mogelijkheid zal openen voor de betrokken gemeente besturen de maximum snelheden meer aan het karakter van de betreffende straat'aan te passen. In afwachting van deze wetswijziging ziet men geen aan leiding verdere stappen in deze te ondernemen. MAASSLUIS - In het zwembad „Dol-fijn" hebben donderdag 20 juni 491 cursisten een zwemdiploma behaald. Voor het zwemdiploma A slaagden 237 en voor het zwemdiploma B 208 kandidaten. Het diploma C werd 42 maal behaald mdiplor voldeden a ir het AKTIE MOEDERS VOOR MOE DERS: Voor Schiedam mevr. Ver- kaik-Menne, Diepcr.brockstraat 8, tel 702646. E.H.B.O. weekenddiensten van vrijdagavond 22.30 iur tot maan dagochtend 7.30 uur Gemeente Zie kenhuis, Burg. Knappertlaan 25, tel. 269126. HUMANITAS: spreekuren Schiedam. Woensdagmiddag 14-15 uur in het bejaardencentrum Thurlede, Nieuwe Damlaan 759, tel. 707044. KERKDIENSTEN -erk: 10.00 uur: ds. S. Tijmstra H. Doop; 17.00 uur: ds. H. Kraaij, Buuren. 'kapel 10.00 uur: ds. J. Diepersloot, 10.00 uur: GEEN ONGERUST Het Centraal Aktiekomité Rijnmond doet dat ook niet en bereidt een bezwaarschriftenactie tegen Rijnpoort haven voor. Arie van Dijk van het CAR vreest dat Rotterdam wel degelijk iets in de zin heeft met Rijnpoorthaven. „Ik geloof niet zo in dat verhaal van VLAARDINGEN Tot 6 juli is er een interessante expositie in het Weeshuis van Marijke Rek en Carla Sparreboom. Marijke en Carla hebben elkaar léren kennen in de letterkundige workshop van de Rotterdamse Kunststichting. Het bleek dat ze zoveel raakpunten hadden op allerlei gebied, dat ze niet om elkaar heen konden. Behalve de verwantschap met de schilderkunst en poëzie, hebben ze ook de liefde voor de natuur en muziek gemeen. Toch is het werk van beiden zeker niet identiek. Er zijn weliswaar enige raakpunten, maar de benadering is geheel anders. Carla isoleert zich meer, kijkt met angst naar haar omgeving. Marijke lijkt optimistischer. Carla: ,,De mensen kunnen niet gewoon genieten van een mooi bloemetje, het moet dan zonodig geplukt worden". Marijke: „Ik zoek de mensen op die het wel kunnen". Carla: „En ik erger me alleen maar". Het werk van Carla lijkt minder te willen zeggen. Vooral haar recentere werk is op een afstand objectief. Mooie tekeningen van planten, diertjes en kaarten. Zo te zien staat ze dichter bij de natuur dan Marijke. De schilde rijen van Marijke dragen vaak een boodschap mee. Het is de mens die bij haar centraal staat. Carla Sparreboom studeerde aan de Academie y>or beeldende kunsten te Rotterdam en woont sinds een jaar in Vlaardingen. Marijke Rek kreeg haar opleiding aan de Amsterdamse Riet veld Academie en'voltooide haar stu die aan de academie St. Joost te Breda Het tentoongestelde werk van Marijke zijn olieverf schilderijen, veelal op klei ne paneeltjes, uiterst exact geschilderd. Het laatste werk neigt naar het ma gisch realisme. Carla exposeert olieverf schil (brijen, aquarellen, pentekenin gen en etsen. Ook staat er een box van haar „herinneringen 2020", waarin een lange tekening met poëzie in boek vorm ligt. „Ik geloof dat jullie meer overeen komst hebben in de poëzie dan in de schilderkunst". C: „Dat kan wel. Vroeger probeerde ik altijd een boodschap in de schilderijen te leggen. Tegenwoordig raak ik die dingen met schrijven kwijt". M: „Ik moet voorlopig met dichten ophouden en wil me er van distantië ren, het wordt me te problematisch. Van nature ben ik nai'ever. Voor mij is Marijke Rek (links) e. Carla Sparreboom. schilderen belangrijker dan schrijven". C: „Dat kan ik niet zeggen, het loopt door elkaar heen". Identiteit gen v, M: „Het is zoeken naar een identiteit, dat echter niet ten koste van m'n omgeving moet gaan. Ik wil zo harmo nisch mogelijk leven". C: „Ik heb een pessimistisch wereld beeld. Ik hou van de natuur en zie alles verdwijnen. In Ommoord zat ik in een projectgroep groenvoorziening. We hadden er wilde tuinen ontworpen, maar die zijn vernield. Mensen zijn onafhankelijk van de natuur, hoe is het toch mogelijk, vraag ik me steeds weer af, dat men daar geen eerbied voor op kan brengen". „!n het werk van Marijke komen steeds mensen voor, terwijl dié bij Carla, op één tekening na, ontbreken". C: „Ik zie de mensen als de grote verstoorders. Mensen is massa, daar ben ik bang voor. Ik vermijd het om ze in mijn schilderijen te plaatsen". M: „Ik gebruik wel mensen, omdat ik van mensen hou. Vroeger zei men wel eens, dat ik blind was voor de fouten van vrienden. Maar ik leef me nu eenmaal makkelijk in een ander in ik geloof in mensen eigenlijk ben ik een rare idealist". C: „Ik werd er gek van, werkelijk ik kon er niet tegen". M: „Ze zouden geen flats meer moeten bouwen, het is gewoon onmenselijk". „Hoe werken jullie? C: „Ik werk ongeorganiseerd. Dat komt waarschijnlijk omdat ik geen kinderen heb, zoals Marijke. Het gaat bijzonder moeizaam. Veel dingen maak ik niet af, vaak krijg ik andere ideeën terwijl ik met iets bezig ben".M: „Ik heb lange tijd niets ge daan, omdat ik kleine kinderen had. Nu werk ik meestal 's avonds. Ik zie het beeld totaal voor me en maak geen schets vooraf. Het vreemde is dat ik wel in de huiskamer kan schilderen, maar om te schrijven moet ik me afzonderen". C: (verwonderd) „Bij mij is dat precies andersom. Schilderen moet ik in m'n eigen hoek doen, terwijl ik overal kan schrijven, des noods in de bus". Flits „Hoe ontstaan de ideeën? C: „Ik zie het in een flits. Vaak voordat ik ga slapen. Tegenwoordig neem ik een blocnote mee en krabbel het dan in het donker op, om het niet te vergeten". M: „Ik kan soms maanden niets aanra ken. Dat doe ik bewust. Ik krijg dan indrukken, die op een gegeven mo ment gaan condenseren, dan werk ik het uit tot ik me leeg voel". „Sommige dingen maken me blij. Het (Aan Carla) „Er is je werk". „Inderdaad, Om een idee ktvijt te raken heb ik meestal een serie nodig". „Jullie schilderwerken zijn klein M: dat vind ik fijner. Op een groot doek kan ik het niet overzien. Ik heb gevoel voor detail". C: „Dat heb ik ook, vroeger maakte ik wel eens grote schilderijen, maar ging dan zo op een detail in, dat de verhouding zoekraakte". Tenslotte raken we in gesprek over dingen waaraan je je gaat hechten. Ze verwonderen er zich over. Carla vertelt dat wanneer je op vakantie bent je de relativiteit ervan ervaart. „Maar toch, je hebt het nodig. Je voelt je thuis met al die herkenbare prulletjes om je heen". Marijke is van mening dat het remmend werKt. Toch kunnen geen van beiden afstand doen, van al die ogenschijnlijk overbodige dingen. „Misschien als iedereen het doet, dat ik het ook zou doen", zegt Carla. Als ik wegga zegt Marijke nog: „Eigen lijk is het een ondoenlijke zaak om in een paar uur te vertellen wat je in het leven beweegt om bepaalde dingen te doen". ROB VAN OLM VLAARDINGEN - Stadsadvocaat J.J. van Wessem heeft de gemeente Vlaar dingen ontraden in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de presi dent van de rechtbank te Rotterdam over de compartimenteringsdijk. Hij is van mening dat hem de argumenten ontbreken waarmee hij het Gerechts hof zou kunnen trachten te overtui gen, dat de president van de Recht bank te Rotterdam de belangen van de partijen verkeerd heeft afgewogen Bovendien heeft mr. Van Wessem ook de vrees dat de uitspraak van het Gerechtshof wel eens heel anders uit kan vallen, zodat Vlaardingen alle kos ten van het kort geding èn die van het Gerechtshof zal moeten betalen. Toch raadt hij de gemeente aan niet voor het einde van de appèltermijn onvoorwaardelijk en definitief van het recht tot het instellen van hoger be roep afstand te doen. Er is namelijk een regel van procesrecht, die mee brengt dat indien de provincie en G.S. in hoger beroep zouden gaan, de ge meente Vlaardingen daarna alsnog in hoger beroep kan gaan. In dit geval is de gemeente bovendien niet aan een bepaalde termijn voor het incidentele hoger beroep gebonden. Ook ziet mr. Van Wessem een moge lijkheid de zaak aan de Kroon voor te leggen, maar dan als twist tussen over- heidstakken. Dan zou men eerst moe ten trachten met G.S. overeen te ko men om de voormelde omstreden vraag gemeenschappelijk aan de Kroon voor te leggen.

De Havenloods | 1974 | | pagina 3