li Mb lhi€0¥©iRi§©lbibdl Een worsteling met de onvolkomenha!^ MANOEVRE VAN ELK SCHIP KAN termeulen Prijswinnaars van Havenloods-actie i/mm Expositie in stal van boerderij Schilderijen van Henk Valstar termeulen DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JUNI 1974 26-556 Houdt u van leer en hout.... Vrijdagavond 28 juni, zal er een tentoonstelling annex ontmoe tingsavond gehouden worden van 8 uur tot 's nachts 3 uur in de ca. 300 jaar oude boerderij van de héér Los aan de IJsseldijk 144 te Krimpen a/d IJssel. Acht kunste naars met zeer uiteenlopende kunstwerken, zullen er exposeren. Het zijn Willem Borgh uit Ouder kerk a/d IJssel met schilderijen en beeldhouwwerk. Jacky Bouw uit Gouda met keramiek, Edd de Hoo- ge uit Rhoon met schilderijen, grafisch werk, keramiek en teke ningen, Rini Leefsma-Nagtegaal uit Gouda met gouaches. Jan Neder- veen uit Maastricht met etsen, aquarellen en gouaches, Annemiek Tjepkema uit Krimpen a/d IJssel met wandkleden, Henk Valstar eveneens uit Krimpen met schilde rijen en Clemens Zijlmans uit Beek met schilderijen, tekeningen en gouaches. Tijdens die avond en nacht zal de muziekgroep „Wargaren" uit Utrecht enige malen optreden met liedjes en muziek uit verschillende landen; presentatie Kees v.d. Poel, Rina de Heus en Rob Smaling. Belangstellenden worden uitge nodigd deze eenmalige expositie te bezoeken. De geëxposeerde kunst werken zijn te koop. De tentoonstelling wordt gehou den in de stal van de boerderij. De heer Los, die deze boerderij in huur heeft van de gemeente, is stedebouwkundige. Daarnaast is hij kunstschilder en drukker. De entreeprijs voor deze avond be draagt slechts f 1,— per persoon. Op vrijdag 8 september begint op dezelfde plaats een Jugendstil-ten- toonstelling. Deze zal in passend kader (kleding, muziek, enz.) ge houden worden en zal, gezien het vele voorbereidende werk, drie we ken (ook voor scholen) te bezich tigen zijn. zoek dan niet langer naar een eigen tijdse klomp, hou het bij deze houten clog. De kap in zwart/geel of effen zwart leder is vastgezet met tazen, het loopvlak afgewerkt met een nylon zool. Maten 36 t/m 41. Nu voor een prijs om van te houden. deel onvolkomen, zo is het leven im mers? De hoop die ik daarnaast tot uiting breng, spruit voort uit mijn christelijke levensovertuiging. Ik leef in de toekomstverwachting, na elke herfst komt een lente. Na dit leven, een ander leven", aldus Henk Valstar. Het genoemde thema komt geregeld in zijn schilderijen voor: een mooie gi taar, doch gespleten; een rij stengels, maar allen geknakt. Één stengel treedt echter uit deze rij en stelt zich apart KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Een woning aan de Linde in Lange!and. Op het naambordje staat H.D. Valstar, grafisch ontwerper G. V. N. Deze letters betekenen dat de heer Valstar lid is van de beroepsvereniging Grafische Vormgevers Nederland. Nou... en...? zult u wellicht denken. Wel, bij nadere kennismaking blijkt Henk Valstar (45) een veelzijdig en begaafd man te zijn, een groot kunstenaar. Zijn teken- en schilderwerk en zeker de werkstukken die hij maakte uit doodgewoon jute, zijn juweeltjes van het zuiverste water. Wie zijn woning binnentreedt, kijkt zijn ogen uit, want niet alleen zijn eigen werk of dat van zijn vrouw (keramiek) hangt of ligt daar, maar ook werken van andere kunstenaars. Henk en z'n vrouw Tineke blijken tevens een goed oog en gevoel te hebben voor antiek. Zij zijn dan ook trouwe expositiebezoekers. Ofschoon de heer Valstar uit een echt ambtena ren familie stamt, zonder enige artis tieke neigingen, kwam bij hem al heel vroeg de ambitie naar boven om te tekenen. Anderen, onderwijzers b.v. zagen al snel dat deze jongen talent had en advis rden de ouders hun telg die richting op te laten gaan. Zo kwam hij terecht op de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotter dam. Dit was een openbaring voor hem. Hij volgde de opleiding „tekenen en schilderen". Na beëindiging hiervan, besefte hij echter dat „leven van de vrije kunst", risico's met zich mee bracht. „Ik had kennelijk toch wel zo'n stuk degelijkheid meegekregen dat ik dat niet aandurfde en ben toen overgestapt naar de afdeling publiciteit (commercial arts) op de Academie", aldus Henk Valstar en hij vervolgt: „Met die opleiding kun je in het reclamevak je diensten verlenen aan bedrijven en instellingen. Dit impli ceert vormgeving aan normaal druk werk, maar ook aan dure boeken. Reclame uitingen in de breedste zin, tot en met de vormgeving aan stands op tentoonstellingen. Evenzo het ont werpen van vignets (handelsmerken), die dan in het gehele bedrijf doorge voerd moeten worden (house-styling) en de vormgeving aan verpakkingen voor grote ondernemingen, de ver koopstrategie. Hier verdien ik, geheel zelfstandig en op free-lance-basis, mijn brood mee. Daarnaast beoefen ik dan mijn oude liefde, het tekenen en schil- Een gedachte neem de werkelijkheid en speel daarmee. Het is soms een gedachte, die me bezighoudt. Bijvoorbeeld de mili- eu-hygiëne. Heel vaak ook de gebro kenheid van het leven, maar daar staat dan tegenover de hoop. De meeste voorwerpen die ik schilder zijn esthe tisch kapot, gespleten. Een worsteling met de onvolkomenheid, zou je kun nen zeggen. Van alles is er altijd een op. Hiermee stelt hij dat het niet nodig is mee te hollen met de massa, men kan terzijde treden en zijn eigen weg gaan. Doch ook deze eenzame stengel is geknakt. Zijn jute werkstukken zijn ook mees terlijk. Ze zijn geplooid, golvend, stuk jes apart opgerold, dan geverfd in felle kleuren of geheel in witte kleur. Op vrijdag 28 juni exposeert Henk Valstar met andere kunstenaars in de boerderij van de heer Los aan de IJsseldijk. Van 's avonds 8 uur tot 's nachts 3 uur. De kunstenaars kunnen onderling commu niceren, omgeven door (af en toe) middeleeuwse zang en muziek op oude instrumenten. Publiek met interesse voor kunst, kan gedurende die uren komen kijken en kopen. Henk Valstar zal daar zijn met 10 van zijn laatste schilderijen. Mooie dingen In de vakanties kun je de Valstars vaak Deze week de uitslag van de Havenloods-actie tijdens de voorronden van het wereldkampioen schap-voetbal in West-Duitsland. Vier weken lang konden lezers van ons blad meespelen en hun prognoses insturen. Medewerking verleenden een groot aantal adverteerders in Vlaardingen, Schiedam, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland. Geen enkele winkelier behaalde echter 6 of 5 punten. Wel waren er diverse met 4 goede voorspellingen. Door loting werden de winnaars aangewezen. De le prijs een 8-daagse reis naar Zwitserland, geheel verzorgd voor twee personen is gewonnen door de heer J. W. van Vliet uit de Meerpaal aan de Willem de Zwijgerlaan in Vlaardingen. Hij was het eens met dé suggestie van Rijwielhandelaar Vari, Stationsstraat 111 in Vlaardingen. De 2e prijs, 4 dagen naar Parijs, eveneens geheel verzorgd voor 2 personen gaat naar de heer G. J. Peek, Bachplein 271 in Schiedam. Deze prijswinnaar was het eens met de suggestie van Modehuis Kreuger aan het Broersvest in Schiedam. De reis naar Boppard voor 2 personen gaat naar mevrouw Knuijff, De Mareesstraat 32 in Hoek van Holland. Zij stuurde haar goede inzending in op suggestie van Fotohuset, Nieuwstraat 1 in Maassluis. Illllllllllllilllllllllllllllllllllll Hoek van Holland won Interwijk zwemwedstrijden Afgelopen zaterdag vond in het zwem bad West de finale plaats van de Interwijk-zwemwedstrijden. Als eerste eindigde de equipe van Hoek van Holland met 165 punten, op de twee de plaats eindigde Alexanderpolder met 115 punten en de derde plaafs werd veroverd door Ommoord met 103 punten. vinden in Drente, daar getuigen zijn tekeningen en aquarellen van. Zij hou den van mooie dingen: een zevenar- mige kandelaar uit Brabant, een uit plaatijzer geknipte gitaarspeler uit Drente. Een houten beeld, uit een boomstam vervaardigd door Wil Fer- werda uit Dordrecht, een Spaanse lamp, Baardman kruikjes (het handels merk van Monnikenwijn) uit de zeven tiende eeuw. Voorwerpen van een edelsmid uit Gouda, enz. Henk Valstar heeft reeds verschillende keren geëxposeerd, bijvoorbeeld in de expositiezaal in Barendrecht, in het stadhuis te Alblasserdam, in de Steeg op een boerderij in Dwingelo, in de expositiekelder „De Kattenbeker" in Vlaardingen en in het gemeentemuse um in Maassluis. In de John F. Kenne- dyschool te Maassluis hangt een groot werkstuk van hem: jute op spaanplaat en dan geschilderd in vele kleuren olieverf. Maskers Tineke Valstar (45) zijn vrouw, heeft eveneens veel plezier in het maken van artistieke dingen. Zij is een verdiensté: lijke keramiste. Zij wordt steeds ge boeid door „koppen", die haar geihspi. reerd hebben tot het maken van velé maskers. Roodbakken of witte en ge glazuurd. Er is een aparte open kast, waar al deze maskérs goed tot hup recht komen, Zij bakt ook potten, schalen en kralen. Zij is daarnaast begonnen met weven, o.a. tassen, kle den enz. In beide (keramiek en weven) heeft zij les gehad. „Ik moet nog zoveel leren van de technieken, zegt zij, dus noem mij nu maar niet, mijri werk is trouwens niet belangrijk": „Wel waar", zegt haar man, ,je doet het bijzonder goed. Juist omdat je alle] technieken nog niet kent, werk je spontaan en mede daardoor zijn vooral je maskers, heel erg goed" Kyra Dijkstra, Over een maand of wat wordt in het Europoortgebied de eerste nog experimentele fase van een nieuw scheepvaartbegeleidingssysteem voor de Rotterdamse havenbekkens begonnen. Dat betekent dat de komende jaren stap voor stap de taak van de bestaande conventionele radarbegeleiding langs de Nieuwe Waterweg wordt overgenomen. Dat wil zeggen; de vertrouwde radartorens blijven wel bestaan, maar de apparatuur erin wordt vernieuwd. Hij legt uit: Het bijzondere is de natuurgetrouwe presentatie. Je ziet op het scherm het betreffende havenge bied en daarin het manoeuvreren van de schepen. In principe kunnen we iedere vaarbeweging registreren. Via cijfercodes kun je tegelijkertijd afme tingen, soort, lading enz. van een schip erbij op het scherm projecteren. En die informatie is weer per gewone tele foonlijn naar elders over te brengen. Iedereen kan er dus op worden aange sloten. Zo kan dit systeem de vopding zijn voor een haven-databank, maar het kan ook onschatbare diensten be wijzen bij de bestrijding van rampen omdat je in één oogopslag kan zien welk schip wat voor lading vervoert". Dat Rotterdam de komende tijd dit data-extractiesysteem (zo heet het nou 'eenmaal) kan gaan opzetten, heeft lange tijd aan een zijden draad gehan gen. Pas een serie proefnemingen, die vorig jaar in de Lekhaven zijn gehou den met een data-extractor van Thom- M oderne, kunstlederen schoudertas (met verstelbare schouderriem) in twee modellen. Eenvoudig en sportief van vorm. U kunt kiezen uit de kleuren zwart, bruin, geel, groen en oranje, fijne tas voor alle dag of speciale gelegenheden, maar in ieder geval voor een prettige prijs. Bag-stop f 2,50 son CSF, gaven de doorslag bij de betrokken rijksinstanties. Thomson CSF is de Franse, in automatische navigatiesystemen gespecialiseerde (oorlogs-)industrie. Le Havre Van Krimpen: „Thomson heeft een dergelijk systeem ook in de haven van Le Havre geïnstalleerd. We hebben nog geprobeerd om het samen met Le Havre te doen om de kosten te kunnen delen, maar daar trapte men niet in. Vergelijkbare experimenten neemt men op het ogenblik in San Francisco, waar een paar jaar geleden een geweldi ge botsing tussen twee tankers voor kwam. In Amerika wil men op grond van de proeven in San Francisco ko men tot een uniform systeem voor alle Amerikaanse havens". Tot eind vorig jaar stond Rotterdam vrijwel alleen in de mening, dat men de kant van de data-extractie uit moest. De regering, die via het Rijksloodswe zen (ministerie van Defensie) en Rijks waterstaat (ministerie Verkeer en Wa terstaat) een belangrijke vinger in de pap heeft, bleef hardnekkig vasthou den aan de uitvoering van een door Philips (HSA Hengelo) uitgedokterd walradarsysteem, dat 200 miljoen gul den kostte en dat door Rotterdam werd beschouwd als een peperdure „elektronische kerstboom", die bij realisatie „een' schaterlach over de hele wereld" zou hébben doen rond- Deeloplossing Het Philips-ontwerp was in feite niet meer dan het conventionele mist-bege- leidingssysteem, dat sinds de jaren vijftig al in de Rotterdamse haven funktioneert. Alleen wat moderner en met als extraatje de mogelijkheid om via responders (antwoordbakens, die door de loodsen mee aan boord van schepen zouden worden meegenomen) een identificatiesignaal over te brengen naar het radarscherm. Rotterdamse deskundigen, later bijge staan door TNO Delft, voerden aan, dat het Philips-systeem niet meer dan een deeloplossing was van de proble men, die men op navigatiegebied tot een oplossing wilde brengen. Om te beginnen konden alleen de beloodste zeeschepen erin worden geregistreerd. De honderdduizenden binnenvaartbe- wegingen en ook de ruim twintig procent onbeloodste zeeschepen zou den ongeïdentificeerd blijven. Voorts kon het Philips-systeem alleen over de rivier en niet in de havenbekkens „kijken". Een zo mogelijk nog groter bezwaar vond men de kosten. Te meer omdat Rotterdam had ontdekt dat het data extractiesysteem niet meer behoefde te kosten dan hoogüit een derde van de tweehonderd miljoen, die de Phi- lips-plannen zouden vergen. Door Rot terdam geraadpleegde deskundigen constateerden bovendien dat de „kerstboom" van Philips er één van driedubbelovergehaalde degelijkheid kon worden genoemd. Een voorbeeld: men verwerkte computers van negen ton (f 900.000) per stuk, oorspron kelijk ontworpen voor gebruik op ma rinefregatten. En zo waren er meer dingen. Concurrentie De indruk is gewettigd dat die riik Proefnemingen met data-extractie: i het midden van de foto Chris va Krimpen, plaatsvervangend hoofd ha venbeheer Rotterdam. Het einddoel is, dat een achttal radarposten liet gehele havengebied gaat' aftasten. Deze onbemande posten geven hun informatie door aan drie bemande regionale posten, die op hun beurt worden gecoördi neerd door een hoofdpost. Grootste winstpunt van deze opzet zal, aldus mr. Chris van Krimpen, plaatsvervangend hoofd van het bureau havenbeheer van Rotterdam, zijn, dat men dan de beschikking heeft over „een centraal communicatiesysteem voor het hele havengebied". gestoffeerde offerte valt terug te ren op het ontbreken van concurrentie tot op dat moment. Een onderstreping hiervoor is wellicht dat de Philips- HSA-inschrijving op de proefnemingen in Europoort met het data-extractiesy steem niet afsteekt in het beeld van de overige offertes en dus ook niet bij de gedachten, die in Rotterdam leven over wat men wil uitgeven: nog geen twintig miljoen gulden voor èn de vervanging van de aparatuur in de bestaande radarposten èn de installatie van de eerste regionale controlepost. Van Krimpen: „De proef met Thom son CSE vorig jaar was weliswaar niet op alle punten even geslaagd, maar gaf ons wel het vertrouwen, dat we op de goede weg zaten. Het is te vergelijken met de doorbraak in de luchtvaart een jaar of tien geleden. De ontwikkeling van allerlei anti-aanvaringssystemen s- voor op zee kwam daar nog eens bij. Tenslotte: „In de aparamur, die we nu hebben gezien, word: nog gewerkt met registratie van schepen als punten met een cijfer erbij. Maar er zijn ook mogelijkheden om een schip verhou dingsgewijs op ware grootte op het scherm te presenteren. Uiteraard kun je nooit zover gaan, dat je iedere roeiboot met een eigen specificatie op het scherm registreert, maar de grote binnenvaart moet er wel degelijk bij. Je hebt duwboten van tweehonderd meter tegenwoordig, dat zijn belangrij ke masten voor ons. En de rest van de scheepvaart is bovendien wel per radio bereikbaar, zodat het mogelijk wordt om vanuit de posten het geheel met generale wacht- en vaarorders te c troleren". BERT BAKKER

De Havenloods | 1974 | | pagina 7