E HAVENLOODS n& „Mijn laatste vier jaren waren niet gemakkelijk" Welzijnswerkers bekritiseren houding gemeenteraadsleden Burgemeester Roelfsema in afscheidsrede: mreiTS"eï 'We worden wereldkampioen' jV Comité voor verfraaiing Holy Ie charle\ BEZORGERS (STERS) „Water naar Tjurup" werd groot succes dinsdag 2 juli 1974 23e jaargang no. 38 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 SCHIEDAM - Na twee weken handen schudden en toespraken houden, heeft burgemeester Roelf sema donderdagmiddag zijn laatste raadsvergade ring voorgezeten in de aula van het Museum, 's Morgens werd bekend gemaakt, dat de burge meester benoemd was tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De versierselen werden hem uitgereikt door de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de heer M. Vrolijk. In de toespraak, die de burgemeester hield, toonde hij duidelijk zeer vereerd te zijn met de onder scheiding. Maar ook toonde hij, dat hij vooral de laatste vier jaar niet eenvoudig heeft kunnen werken met een Program college. „In Schiedam was het de laatste jaren bepaald niet gemakkelijk. Te meer, omdat, men de burgemeester hier bij de portefeuille-ver- deling zo veel mogelijk buiten schot wilde laten en het liefst alleen wilde plaatsen in de represen tatieve functie. Het gevolg daarvan is geweest, dat ik mijn bescheiden talenten elders heb trachten te gebruiken: voornamelijk in provincia le of landelijke culturele organisaties en in enkele organen voor bestuurlijke aangelegenheden". Als voorbeeld noemde hij de berichtge ving van de plaatselijke pers, waar hij niet erg tevreden over is. Hierover zei hij: „Ik hoop, dat in de toekomst de berichtgeving over de gemeentelijke zaken en bestuurders in de Schiedamse dagbladpers vollediger, eerlijker, objec tiever, juister en minder brokkelig zal zijn. Misschien moet zij minder via het café of langs heimelijke weg worden gespeeld. Onze burgerij heeft naar mijn stellige mening in de afgelopen paar jaar vaak een vertrokken beeld van de werkelijkheid voorgeschoteld gekre gen, of zij kreeg helemaal geen beeld. Dat is jammer en komt de politieke belangstelling allesbehalve ten goede". re houding, die veel leden van de gemeenteraad aannamen tijdens raads vergaderingen. „De laatste vier jaren van uw ambtsperiode zijn niet de gemakkelijkste geweest, maar toch is er enorm veel tot stand gekomen onder uw leiding. U zult in de geschie denis bekend blijven als een burgemee ster, die veel nieuw leven aan de ontwikkeling van onze stad heeft we ten te brengen. Nestor Humor Roelfsema: „Straks ben ik geen speler meer. een toeschouwer". De burgemeester meende, dat het bé ter was, geen uitgebreid overzicht te geven van alles wat er tijdens zijn ambtsperiode gebeurd was. In plaats daarvan hield hij een politieke be schouwing, waarin naar voren kwam, dat er vergeleken met vroeger een politieke verharding aan het ontstaan Was, wat Roelfsema wel erg jammer vond. „Ik geef een politieke achten grondbeschouwing, omdat de geestelij ke achtergronden van het politieke leven tegenwoordig zo slecht gekend worden. De politieke strijd schijnt uit te monden in een louter pragmatische benadering van de problemen, in de opbouw van de machtsposities, die angstvallig worden bewaakt en verde digd, in agressieve objectpolitiek. Hier ligt naar mijn gevoel de reden, waarom in de laatste jaren een kille verharding in de politieke verhoudingen is opge treden, die vele gevoelige figuren deed besluiten tot heengaan. Waarschijnlijk heeft deze ontwikkeling haar diepte punt nog niet bereikt", zo meende de burgemeester. Somber over de toekomst was de heer Roelfsema niet. Wel zag hij duidelijk dat vooral bij jongeren het besef leeft dat ongebreidelde economische en technische groeiprocessen kunnen lei den tot een onherbergzame wereld en dat in vele opzichten een soberder en minder gecompliceerde levensstijl het leven zelf echter en dieper zou kunnen maken. Prestige Na zijn toespraak kwam weij, de loco-burgemeester, aan""het woord. Zij somde enkele goede en minder goede eigenschappen van de heer Roelfsema op. Humor, acteerta lent, de gaven om een stad te besturen, Over het nemen van beslissingen zei de loco-burgemeester het volgende: Bij ernstige beslissingen bcnjc dan geheel op jezelf teruggeworpen. De drük, die het nemen van beslissingen voor dui zenden mensen op je legt, wordt vaak onderschat. Vooral omdat je niet mag afgaan op wat jij zelf vindt eft een stokpaardje mag berijden, maar omdat je, geholpen door anderen, moet afwe gen wat voor de bewoners van de stad het meest gewenst is. Na de laatste hamerslag van de burge meester, werd het hout door mevrouw Verweij ter hand genomen en sprak de heer Roelfsema zijn dankwoord uit aan allen, die waren gekomen om afscheid te nemen. Verder werd er gesproken door de heer mr. J. Heus- dens en een vertegenwoordiger van de ambtenaren. Onder de aanwezigen op de publieke tribune bevond zich verder de heer J. A. Hill, de burgemeester van het Engelse Wandsworth, die ook nog enkele woorden sprak. Andere aanwe zigen waren o.a. de heer mr. H. A. N. van Kruiningen, chef kabinet en verte genwoordiger van de Commissaris der Koningin, W. A. Fibbe, de voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond, enkele raadsleden uit Rotterdam, bur gemeester Heusdens, die namens de kring van omliggende gemeenten sprak. Na de meer dan twee uur .durende raadsvergadering konden de aanwezigen het echtpaar Roelfsema nog de hand drukken. IAIM74 zo beperkt Schiedams mogen denken, „De dagelijkse arbeid rhoet verlost h deze b king ons door de worden van de krampachtige prestige- wet is opgelegd.' Gekonfronteerd met overwegingen en van onechte standsge- dc arm™de %lders de wereldi voelens. De kille deskundigheid mag schaam je je we, ecns orer het wtj n ver- h.er hebben niet overheersen over menselijke ver houdingen. Wie deze ontwikkelingen in het denken van de jeugd zichtbaar ziet worden, dwars door de huidige politieke scheidslijnen heen, voelt, dat men niet behoeft te wanhopen". Noorse expositie in Stedelijk Museum SCHIEDAM - Van woensdag 4 juli tot en met 5 augustus zal in het Stedelijk Museum van Schiedam aan de Hoog straat een tentoonstelling worden ge houden van moderne Noorse kunst nijverheid. De collectie omvat keramiek, textiel- stoffen, wandtapijten, sieraden, email- lewerk, glas en van hout vervaardigde voorwerpen van meer dan 50 kunste naars. De tentoonstellingsvitrines en tafels werden eveneens in Noorwegen gemaakt, wat een smaakvol karakter aan de expositie geeft. Deze in 1973 samengestelde reizende tentoonstelling wordt alléén in het Stedelijk Museum getoond, dankzij de medewerking van het ministerie vbn Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk en de Noorse ambassade. Tijdens de tentoonstelling zullen de volgende films over Noorwegen wor den vertoond: - Norway northern neighbour, - De vossa brudlaup, - Top of europe. In de kelder van het museum zullen tevreden zijn ook. Ter wijl op vele plaatsen in de wereld nog niet aqn de allereerste levensbehoeften kan worden voldaan. Wil men ernst maken met een rechtvaardige verdeling van de schatten der aarde, dan zal het Het lag niet in de bedoeling van de mijns inziens niet anders kunnen, dan burgemeester om een klaagzang aan te dat in ons land, ook op plaatselijk heffen over wat hij vindt en denkt over niveau, de kraan wordt teruggedraaid. Schiedam. Wel vond hij, dat veel zaken Deze mening is er een, die vooral in uw een stuk beter gedaan konden worden. laatste bestuursperiode post heeft ge vat naar aanleiding van het rapport van Na de toespraak van mevrouw Verweij, kwam de heer Lansbergen als nestor van de gemeenteraad aan het woord. Hij bood zijn verontschuldigingen aan voor de zijns inziens vaak onhandelba- tijdens de zomermaanden de kleiwerk- stukken te zien zijn, die kinderen gemaakt hebben tijdens het klei-pro- jtekt o.l.v. Diet Wiegman. Tevens zullen dia 's van het projekt worden vertoond. De natuurgeluiden van o.a. vogels, kikkers, verduidelijken de sfeer van het projekt, waarin de relatie natuur/klei centraal stond. „Dat het hier groot feest is, hoef ik eigenlijk niet te vertellen, want ieder een weet al, dat we zondag The Cats uit Volendam op bezoek hebben ge had. Vervelen doen de spelers zich geen moment. Nu het allemaal zo lekker loopt worden van alle kantep mogelijkheden geboden om afleiding te hebben. Hans Boskamp, de bekende Amsterdamse acteur die tevens kan voetballen, loopt hier regelmatig rond. Lenny Kuhr, Willy Alberti en Toni Eijk bijvoorbeeld zijn ook hierheen gehaald. De ideeën, die men misschien krijgt door allerlei publikaties over in het water smijterijen, dat men zich gaat vervelen wil ik wel even ontleden. Er heeft zelfs een foto in een ochtendblad gestaan, waarop gesuggereerd werd dat ik ook een nat pak heb gekregen. Ik kan je verzekeren dat daarvan niets waar is. Er is één journalist (Ben de Graaf van de Volkskrant) door spelers in het water gegooid. Dat was een represaille van de spelers, die door de bondsleiding ernstig betreurd wordt. Zelf heb ik de laatste dagen fijne ontmoetingen gehad. Zondag trof ik vele Oostduitse vrienden, die ik als begeleider van verschillende vertegen woordigende elftallen zo'n tiental keer ontmoet heb. Na afloop van de wed strijd hebben ze me gefeliciteerd met dit voetbalelftal, wat volgens hun over tuiging het beste van de wereld is. Ook heb ik Piet van der Linden van mijn vroegere club Fortuna hier op bezoek gehad. Dat was hardstikke leuk. Zelfverzekerd Ten aanzien van de wedstrijd tegen Brazilië kan ik wel verklappen, dat de ploeg zo zelfverzekerd is, dat ze alle maal rekenqp op de finalewedstrijd zondag. En dan praten ze niet eens over een gelijkspel tegen Brazilië. Je proeft aan alle kanten, dat ze vinden dat ze wereldkampioen moeten wor den. Overigens heb ik reeds het verblijf in de omgeving van München geregeld. We gaan een dag voor de wedstrijd naar een hotel in Rottach-Egern. Het zit erin, dat na de laatste wedstrijd daar dan ook weer de dames van de spelers naartoe gehaald worden. Voorlopig echter bereiden de spelers zich zorgvuldig voor op alle wedstrij den. Daarvoor is een vast schema, waarvan vrijwel niet wordt afgeweken. Elke dag begint om half tien met het ontbijt. Van half elf tot half een wordt er getraind, niet meer zo pittig als in het begin, maar wel consequent. Om een uur wordt er gelunchd en vervol gens tot vier uur gerust. Op dat mo ment begint meestel de persinstuif, waaraan iedereen zijn medewerking verleent. Om zeven uur gaan we di neren en daarna houdt men zich bezig met ontspannende spelletje:, met vis- weten ze in Duitsland wel, hoe Nederlandse voetbal- Supervisor Rinus Michels door ieder een bewondert, maar ook Fadhronc draagt zijn steentje bii. sen, lezen, plaatjes draaien en of waar in men maar zin heeft. Zingen Op de dag van een wedstrijd ligt dat natuurlijk wat anders. Dan zijn er tactische besprekingen en leeft men kalm toe naar de betreffende wed strijd. Vlak voor het vertrek naar zo'n wedstrijd is er nog een vaste ritus, die voor de eerste wedstrijd tegen Uruguay door Fadhronc werd aangegeven. Hij begon toen met Ruud Krol en Wim Suurbier een wals te zingen uit een bekende operette. Sindsdien zingt de hele ploeg elke keer vlak voor we de bus instappen dat lied. Een bijzondere pluim zou ik tenslotte nog willen zetten op de hoed van verzorger Pierre van den Acker. Met Johan Neeskens en Wim Suurbier is hij letterlijk dag en nacht bezig geweest om ze fit te maken voor de wedstrijd tegen Oost Duitsland. En ook nu is hij weer druk bezig. Andere blessures zijn er gelukkig niet. Je ziet wel de stemming is optimaal en iedereen doet zijn best het Nederlands Elftal aan het wereldkampioenschap te helpen. Ik ben ervan overtuigd, dat we dat behalen. Ons totaalvoetbal - zoals het spel van onze jongens internatio naal bewierookt wordt - is het beste van ds gehelr wereld. Als dit zondag in München bewezen is hoop ik je te kunnen vertellen over het grootste feest, dat ik in mijn leven heb meege maakt". Zie elders in de krant VLAARDINGEN Burgemeester en wethouders hebben besloten accoord te gaan met het voorstel van het comité Stadsverfraaiing en Stadsver- zorging tot instelling van de werkgroep verfraaiing wijk Holy. In deze werk groep zullen zitting nemen de heren G. J. Davidse, L. Droppert, A. J. ter Braak en F. Wèber. Als secretaris is aan deze werkgroep toegevoegd de heer M. Bot. Als eerste taak heeft de werkgroep zich gesteld de verbetering en verfraai ing van de wandelroutes door en om de wijk Holy. Met name stelt men zich voor de routes van en naar de winkel- ra een plezieriger aanzien te geven. Accommodatie Fortuna wordt verbeterd VLAARDINGEN - Het bestuur van de Vlaardingse voetbalvereniging „For tuna" heeft het college verzocht finan ciële medewerking te willen verlenen in de werkzaamheden tot verbetering van de kleed- en wasaccommodatie van het sportcomplex gelegen aan de Ma- rathonweg. De huidige toestand van de accommo datie is op het moment zo slecht dat het noodzakelijk wordt geacht nog voor de komende kompetitie, in ieder geval ten aanzien van het gedeelte dat door de scheidsrechters en door de bezoekende teams wordt gebruikt, te verbeteren. B. en W. stellen de raad voor een krediet van f 22.000,- be schikbaar te stellen, voor de totale verbouwingskosten. Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS SCHIEDAM - De vastenactie van het Dekenaat Schiedam (Vlaardingen, Schiedam en Maassluis) heeft een bedrag van f. 61.000, opgebracht. Het geld is bestemd voor de bouw van een eenvoudige dam bij de stad Tjurup op Zuid-Sumatra in Indonesië. Onder het motto „Water naar Tjurup" is er dit jaar actie gevoerd. Het projekt was goedgekeurd voor een bedrag van f. 14.000, Een bedrag dat viermaal is overtroffen. Voor het meerbedrag worden nu door het dekenaat andere projecten gefinancierd. Eén daarvan is het project dat een bijeenkomst wil organiseren van de delegatie sodales van Irian Jaya met experts en adviseurs te Jayapura in Indonesië. Dit project vraagt een bedrag van f. 10.000, - en is door het landelijk bureau van het dekenaat toegewezen. De bedoeling van de bijeenkomst is: evaluatie, informatie, overleg en coördinatie op interdiocesaan niveau, nl. van de provincie 'Irian Jaya, welke omvat: het aartsbisdom Merauke, het bisdom Jayapura, het bisdom Manokwari en het bisdom Argats, evenwel in samenspraak en met de hulp van de Indonesische instituten. nisf worden besteed. Overleg Stichtingen zijn onafhankelijk' VLAARDINGEN - De welzijnswerkers in Vlaardingen hebben in een brief aan B. en W. en de raad hun verbazing uitgesproken over de discussies in de raad over de ingezonden brief van de Belangencommissie Eksterlaanflats. De Belangencommissie had in een brief aan de raad gevraagd of het mogelijk is dat welzijnswerkers geen medewerking verlenen aan activiteiten in de wijk. Het ging hier met name om een folder over de kinderlokker. De welzijnswerkers van de Heipaal weigerden hieraan hun medewerking te verlenen. In de brief zeggen de welzijnswerkers in principe achter het conceptantwoord van B. en W. te staan, waarin het conflict tussen de Belangencommissie Eksterlaanflats en de staf van de Heipaal werd terugverwezen naar het bestuur. Zij vinden het onjuist dat een gemeenteraad zich ad hoe en indent eel bemoeit met één bepaalde activiteit in een wijkcentrum aan Vlaardingen. De stichtingen voor sociaal-cultureel werk cq buurtwerk zijn onafhankelijk en staan volledig los van de gemeente, aldus de brief. De verantwoordelijkheden voor de activiteiten die liggen dan ook bij het bestuur van de stichting, beroepskrachten en wijkbewoners gezamenlijk. Alleen in geval van niet voldoen aan subsidievoorwaarden zou de gemeenteraad kunnen ingrijpen door het stopzetten van de subsidie. De welzijnswerkers vinden dat mocht een conflict in een wijkcentrum intern niet opgelost worden dan is de Stichting Welzijn nog altijd de meest aangewezen instantie, die bemiddelend kan optreden. Het KVP-raadslid mevrouw Van Gent maakte tijdens de vergadering bezwaren tegen een eventuele toekomstige bestuursstructuur, waarin ook beroepskrachten particip eren. De welzijnswerkers zeggen: van nieuwe concept-statuten voor de Stichting Sociaal cultureel Werk in Holy is overigens in het geheel nog geen sprake. Daarnaast is het de vraag of men dan voor een structuur zal kiezen, waarbij beroepskrachten zitting hebben in het bestuur. De toekomstige structuur is namelijk nog volop in discussie. Bovendien vragen wij ons af waar mevrouw Van Gent haar informatie vandaan heeft gehaald, maar vooral waarom de raad deze informatie als zijnde juist accepteerde. Wij wijzen er ten overvloede nogmaals op, dat wijzigingen van de structuur van een stichting bepaald worden door bestuur, beroepskrachten en participerende wijkbewoners gezamenlijk. De gemeenteraad heeft daar geen enkele zeggenschap in. Frappant is overigens dat in een aantal stichtingen in Vlaardingen gedacht wordt aan een structuur, waarin beroepskrachten op een of andere wijze participeren in het bestuur. Opbouwwerkers behoeven zeker niet alle initiatieven in de wijk te steunen, zo vinden de briefschrijvers. „Wellicht is het voor te stellen dat wijkbewoners initiatieven nemen die het welzijn van andere bevolkingsgroepen in gevaar brengen (bijvoorbeeld een comité anti-gastarbeiders). Daarnaast hebben beroepskrachten een beperkte tijd beschikbaar, zodat er prioriteiten gesteld moeten worden". De brief is ondertekend door: Fred Schot, Gerard van Dijk en Truus Bogaert, allen Stichting Welzijn, Kees Brouwer, ontmoetingscentrum Westwijk, Kees Nobel, Hugo Mulder en Madeion van Ingen-Schensa, alleen clubhuis „de Haven", Ben Dubbeldam, wijkcentrum Oost, Frans Weeber, Ineke Vogels, Hans Pots en Cor van Houselt, allen wijkcentrum de Heipaal. Jos van der Laan en Jacques Thijssen, beiden ontmoetingscentrum 't Nieuwelant, A. Maarsen, werkadviseur Weth. B.E. Col Ié geen spreekuur Wethouder B.E. Collé van Gemeentewerken, Woningdienst en Volks gezondheid zal geduren de de gehele maand juli 1974 zijn wekelijkse spreekuren op de woens dagochtend niet houden.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1