„In de mode komen mannen er heus niet bekaaid vanaf" 29s5 99?° iiir^ Is "stampend vissen" nieuwe manier van hengelen? «9 termeulen termeulen IS Stijging van energieprijzen rampzalig voor glastuinbouw Vlaardings protest tegen martelingen in Chili MEM&HE DIENST Academie de Couture nu twintig jaar termeulen termeulen Q95 DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 JULI 1974 27-553 Het is jammer dat u de leerlingen eigen gemaakte creaties niet in kleur kunt zien. Ze zouden nog liever over komen dan n\ Keukenwandkast. Daar heeft u naar gezocht., ideale kast voor Doe-het-zelf-keuken- opknappers. Uitvoering in blank limba met kunststof deurtjes in grijs blauw en teak. Twee schuifdeuren op nylonrail. Compleet met tussen- plank en ophanghaken voor een ongekend lage meeneem-prijs van 50 cm hoog 30 cm diep Tientjes voordeel! Polyaether matrassen in wel 7 ver schillende maten en in de kjeuren goud en blauw. Met doorgestikte damasten en borders. Een extra dikke matras (ong. 16 cm dik) met een zeer hoog s.g. van 35. Nu voor prijzen waar u niet van wakker hoeft te liggen. Normaal 129,- tot 250,- gulden. 80x190 cm 90x190 cm f 109,80 90x200 cm f 129,80 120x190 cm f 154,80 130x190 cm f 174,80 140x190 cm f 184,80 140x200 cm f 199,80 Landbouwschap in brief aan minister VLAARDINGEN - Met het oog op een spoedige besluitvorming in het Kabinet over het aardgasbeleid heeft het Landbouwschap een brief verzonden aan de Minister-President. Daarin worden nogmaals de wensen van het tuinbouwbedrijfs leven voorgelegd aan de regering. De aanpassing van het aardgasprijspeil voor de tuinbouw zal slechts zeer geleidelijk mogen gebeuren. Een aanpassingsperiode van zes jaar is nodig. Het Landbouwschap meent dat de aanpassingsmogelijkheden jaarlijks bezien zullen moeten worden op grond van de inkomstenontwikkelingen. Mogelijkheden om op energie te besparen zullen daarbij betrokken moeten worden. Het streven naar een evenwichtige verhouding tussen de verschillende energiedra gers wordt door het landbouwschap niet onvoorwaardelijk afgewezen. Deze pariteit kan er evenwel alleen zijn op basis van de kalorische verhoudingen tussen de energiedragers. Het Landbouwschap wijst er op dat een te snelle stijging van de energieprijzen..een rampzalige uitwerking zal hebben op de Nederlandse glastuinbouw. Met grote klem verzoekt het Landbouwschap aan de Minister President met deze wensen van de tuinbouw rekening te willen houden bij de beraadslagingen omtrent het aardgasprijsbeleid. VLAARDINGEN „Het proces tegen de voornaamste medewerkers van de regering van president Salvador Allende is een aanslag op de meest fundamentele rechtsbeginselen, omdat men geen mensen kan vervolgen voor het feit dat zij hebben meegewerkt aan een wettig gekozen constitutionele regering". Dit schrijven B. en W. in een brief aan het ministerie van Buitenlandse zaken op verzoek van de Chili-Beweging Rotterdam en de Chilenen in Huis ter Schie. Het gemeentebestuur sluit zich hierdoor aan bij de protesten die regelmatig naar de Chileense Junta worden gezonden. Eind mei begonnen in Chili de massale processen tegen 6000 vooraanstaande politieke gevangenen, die zich in de verschillende kampen, op marineschepen en op het eiland Dawson bevinden. Door de militaire Junta is na de staatsgreep van 11 september vorig jaar de nu nog steeds geldende noodtoestand afgekondigd. De politieke gevangenen, aanhangers van de Regering Allende, worden volgens de onder de noodtoestand geldende oorlogswetten berecht. De Junta heeft binnen deze noodtoestand de regering van President Allende onwettig verklaard. De gevangenen worden berecht en veroordeeld volgens wetten, die nog niet bestonden op het moment dat zij hun zogenaamde misdaden begingen. Zijn eenmaal de voornaamste personen volgens deze oorlogswetgeving berecht, dan kunnen de andere politieke gevangenen via de dan gevonden procedure moeiteloos volgen. Dat een krachtig protest vanuit het buitenland effect kan hebben verklaart het feit dat een woordvoerder van de Junta heeft toegezegd, dat de vluchtelingen in de ambassades binnen een maand een vrijgeleide zullen krijgen. SCHIEDAM - AKTIE MOEDERS VOOR MOEDERS: Voor Schiedam mevr. Verkaik-Mennen, Diepenbrock- straat 8, Schiedam, tel. 702646. E.H.B.O. weekeinddiensten van vrij dagavond 22.30 uur tot maandagoch tend 7.30 uur Noletstichting, Stadhou derslaan 98, tel. 260080. Humanitas: spreekuren, Schiedam: woensdagmid dag 14-15 uur in het Bejaardencen trum Thurlede, Nieuwe Damlaan 759, tel. 707044. Ofschoon we niet meer leven in een tijd van koket geklede dames, gehuld in sierlijke lange rokken, getooid met breedgerande hoeden; pendant geklede heren, goed gecoiffeerd en de snorren statig omhoog gekruld. Neen, die tijd is voorbij, alhoewel we zeker niet durven zeggen „voorgoed" voorbij, want de geschiedenis bewijst ons eens te meer dat mode-ontwerpers graag teruggrijpen naar het oude, althans zich door de Haute Couture van eeuwen her willen laten inspireren. Onder de mensen die met een tikkeltje heimwee terugdenken aan de stijlvolle tijd van vroeger, aan de tijd dat de vrijetijdskleding, hoe charmant ze ook kan zijn of kan staan, nog niet aan het brein van de ontwerpers was ontsproten, kan stellig mevrouw M. Lemmen-de Wit worden gerekend. Vijfenveertig jaar lang nu voert zij haar modehuis aan de Eendrachtsweg. In die jaren verwierf zij niet alleen een naam, waardoor de hele Rotterdamse „chique" bij haar kwam kiezen, passen en kopen, maar onder haar leiding werd twintig jaar geleden ook de Academie de Couture opgericht. Een academie voor hen die de modieuze ontwerpen van de toonaangevende Franse couture zelf willen kunnen vervaardigen. Ondanks het tikkeltje heimwee naar het verleden wil mevrouw Lemmen- de Wit haar aandacht richten op vandaag en nog meer op de dag van morgen. Bij mode komt het er immers op aan vooruit te kijken en te werken. „Ik heb vroeger een gedegen opleiding aan de Parijse haute couture scholen gekregen en tot op de dag van vandaag reis ik nog steeds alle belangrijke modehuizen in onder andere Parijs en Wenen af, om goed op de hoogte te blijven", aldus mevrouw Lemmen. Veelzijdig Haar liefde voor de haute couture heeft er toegeleid dat meisjes en vrou wen vanaf zeventien jaar aan de acade mie een veelzijdigheid aan te volgen cursussen aantreffen. Niet alleen op de dagschool (duur twee jaar) maar ook op een middag of avondcursus worden de leerlingen ingewijd in de techniek van patroontekenen, knippen, moule- ren etc. tot en met bewegingsleer en figuurcorrectie toe. „Veel van onze leerlingen komen door gaans terecht in de grote confectiefa brieken of zaken, anderen zijn voor zichzelf begonnen, de een in de vorm van een eigen zaak, de ander gewoon thuis. Wat dat betreft hebben onze leerlingen mogelijkheden genoeg om goed weg te komen met hun diplo ma's", meent mevrouw Lemmen. „De mode-industrie heeft de laatste jaren wel enkele gevoelige tikken ge kregen, maar ik dacht dat het diepte punt nu wel voorbij was. Makkelijk en alternatieve kleding vind ik tot op zekere jioogte best leuk, maar als ik zie hoe de jeugd soms gekleed gaat, dan vind ik dat gewoon jammer. Daar zit geen greintje smaak meer aan". Het spreekt vanzelf dat de cursussen aan de Academie de Couture geheel zijn ingesteld op de praktijk van het zelf doen. Elke cursus is dan ook een afgerond geheel (zo zijn er om enkele voorbeelden te geven: cursussen mode tekenen, kinderkleding, hoeden en een mannequincursus) en staat onder lei ding van internationaal geörienteerde en ervaren leerkrachten. Begeleiding „We gaan ervan uit, dat ieder mens wel iets creatiefs in zich heeft", vertelt mevrouw Maaskant, een van de leer krachten van de Academie. „Het is onze taak via een goede begeleiding dat creatieve goed te benutten. Soms wordt wel een gedacht dat de leerlingen van onze Academie bij het verlaten van de school allemaal dezelf de ontwerpen ingepompt hebben ge kregen, maar het tegenovergestelde is echter waar. Geen leerling wordt afge leverd die hetzelfde denkt en werkt als een ander. Aan een persoonlijke stijl mag je immers niet knoeien", meenl mevrouw Maaskant, „het is enkel eer kwestie van bijschaven". Ook mevrouw Maaskant is ervan over tuigd dat het zijn voordelen heeft da de mode sterk aan veranderingen on derhevig is. „Het is niet alleen eei kwestie van een druk van de confectie fabrieken", zegt ze" „omdat anders d< Een gezellige school lijkt het ons wel, alhoewel er toch echt hard moet wor den aangepakt. productie zou stagneren. De mode althans bepaalde facetten uit de mode zijn sterk geënt op de actualiteit. Aai de andere kant heeft de geschiedeni: ook altijd geleerd dat op een actit reactie volgt: de mini-rokken maker plaats voor de maxi-mode, kort haai wordt lang haar, vervolgens half lanj of weer helemaal kort. En het is juist de kunst van een mode-ontwerper ol -ontwerpster in dat steeds terugkeren de beeld nuances aan te brengen, die het geheel aantrekkelijk en modieuzei maken". De Mannen vanaf komen, voeren de dames Lem men en Maaskant aan, dat juist aan de mannen na de oorlog extra aandacht is besteed. „Een belangrijke verbetering voor mannen is de vrijetijdskleding", menen zij, „en hoe wordt de laatste tijd niet ingehaakt op de figuur van de man. Alles strak getailleerd en nu gaat men zelfs zo ver dat er speciale overhemden worden gemaakt voor elke type figuur. Mannen met dikke buiken krijgen hun eigen shirt. De meest onmogelijke ma ten gaan in de handel komen. Neen, de mannen hoeven niet te klagen dat aan hen geen aandacht wordt besteed". Meer dan genoeg, vinden de dames. Aan het einde van ons gesprek in maison Lemmen-de Wit snellen beide dames plotseling naar het raam en wuiven naar buiten. Een trouwkoets gevolgd door een Jan Plezier rijden het pand voorbij. Een charmant geklede dame in de open volgkoets wuift terug. Mevrouw Lemmen-de Wit lacht geluk kig. Zij heeft daar haar reden voor want zowel het bruidje als de chique geklede dames in de Jan Plezier zijn door haar gekleed. Zoals in het verle den zovele bruidjes, moeders en andere familieleden, dat werden in haar maison en door haar deskundige han den. Voor hen is maison Lemmen-de Wit nog steeds een begrip. TOM GRAAT Zeg het met sprekende kleuren. Dat u zich gelukkiger zult voelen in dit Happy sportshirt willen wij niet beweren, maar dat het prettig draagt is zeker. Licht getailleerde shirts in een mooie ruit, met hoge boord, lange punten en sportmanchetten. In alle courante herenmaten en in de kleuren geel, hardrose en hard blauw, per stuk van f 21,90 voor lil Ook als het niet regent.. n toch een frisse en verzorgde tuin dankzij deze tuin/autoslang. 30 Meter slang, ook ideaal voor het wassen van de auto, onge monteerd van f 16,75 voor Slangophangers vanaf f 2,35 Als men aan vissen denkt, dan ziet men in gedachten langs ontelbare waterkanten rustieke figuurtjes zitten met een hengeltje in hun hand, de blik gericht op hun dobber. Niet iedere visser zit echter kalm te turen. Zo is er in Rotterdam een zekere Robert Plurk die van mening is dat vissen en stilte niet onverbrekelijk met elkaar verbonden zijn. De 23-jarige Robert, heeft een nieuwe dimensie aan vissen toegevoegd. De H.T.S.-er is uitvinder van het stampend vissen en zijn relaas luidt als volgt: „Ik houd van experimenteren en daar vissen mijn lievelingssport is, heb ik heteen en ander uitgeprobeerd. Iedereen zit maar rustig aan de waterkant en dat noem ik ouderwets vissen. Mijn club telt 16 leden en heet „De stampende Visser". Met zware schoenen (met verstevigde zool) stampen wij op de grond, want wij zijn van mening dat er niet geruisloos gevist hoeft te worden. „Waarom" zo vragen de mensen mij weieens, „moet er tijdens het vissen op de grond worden gestampt? „Kijk" vervolgt Robert: „Vissen zijn echt niet zo dom als men weldenkt. Ze kijken altijd even wie er aan de water kant zit en denken: als het een stille is, zal het wel een visser zijn, terwijl ze, als er iemand staat te stampen, geloven dat het een eenvoudige passant is, dus zeker geen visser en daarom ongevaar lijk en dan bijten ze in het aas". „Over het aas gesproken, daar heb ik ook een eigen mening over, zoals zoveel vissers. Bij bepaalde weersom standigheden raad ik een augurk, een knakworst of een stukje rauw ei aan onder het motto: de vissen lusten ook wel eens iets anders, maar meestal gebruik ik op orthodoxe wijze brood, met dien verstande dat het brood wel volgens eén bepaald procédé bereid moet worden. Ik koop eerst brood bij de warme bakker, dat besprenkel ik met jenever en voeg er een teentje knoflook aan toe en dan zet ik het brood 3 dagen in de diepvries. Het ontdooide brood is het meest ideale Ik blijf echter experimenteren met het aas want bij bepaalde weersomstandig heden moet er bepaald aas worden gebruikt. Ik beschik over een complete „stamper visser" uitrusting: laarzen met verstevigde zool en hak, hengel van fiberglas, een slanke dobber van 25 cm. lengte en een draaddikte van 25/100. Sommige mensen vinden mij een schertsfiguur en vinden dat ik er rare ideeën op na houd. Dat vonden ze vroeger ook van de man die zei dat de aarde rond was. Binnenkort zal er ook een boek van mij uitkomen, getiteld: „Gezellige stamptochten door Neder lands Polderlandschap" met een voor woord van Paul Brandjes (leraar Schoe- vers Instituut te Vlaardingen). Een belangrijk voordeel van een stamp visser t.o.v. een stille visser is dat laatstgenoemde de sport passief be leeft, terwijl een echte stamper aktief deelneemt met zijn hele lichaam. Ro bert ziet de toekomst voor de stamp visserij rooskleurig in. Degenen die lid willen worden van „De Stampende Visser" en deze moderne vissport wil len beoefenen, dienen f 10,00 te stor ten op gironummer 2049484 ten name van Robert Plurk, Waterloostraat te Rotterdam KERKDIENSTEN Grote Kerk 10 uur ds. H.W. Hemmes, Oegstgeest, 17 uur eerw. heer L. Stuurman, Vlaardingen. Bethelkapel 10 uur ds. J. Feu- nekes, Capelle a.d. IJssel. Opstandingskerk 10.15 uur ds. K.H. Schuring, ger. predikant. Aula, Pinasplein, 10 uur ds. S. Tijmstra. KETHEL St. Martinuskerk 9.30 uur eerw. heer De Bruin, Den Haag. Dorpskerk 10 uur eerw. heer J. Hoogendam, 19 uur geen j dienst. Ark 17 uur ds. J. Nierop.

De Havenloods | 1974 | | pagina 3