Metro-oost de basis van vingerstad? navniiniAi Sportpaleis en Ahoy onder een noemer MET DE HAVENLOODS OP REIS STICHTING VERDWIJNT BEZORGERS (STERS) BANKSTELLEN IZZT- 795,_ Per bus naar Parijs huidige situa veel duurder. en waarschijnlijk ook De werkzaamheden aan :rs verklaard, dat woning- Hitlandgebied niet geheel mag worden geacht. Nieuwerkerk zullen zich dinsdag 23 juli 1974 23e jaargang no. 44 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. TEL. 35.29.11 Rotterdam heeft het kortste maar ook het duurste metrolijntje ter wereld. Het is de stamlijn noord-zuid van de Slinge tot aan het Centraal Station. Deze lijn is alleen rendabel om de exploitatiekosten te drukken, alle andere tram en busverbindingen tussen de linker en de rechter Maasoever zijn opgeheven. Met déze metrolijn gaat het goed. Maar hoe gaat het in de nabije en wat verdere toekomst met het Rotterdams openbaar vervoer. Op 25 juli behandelt de gemeenteraad van Rotterdam verdere metroplannen. Het betreft de oost-west verbinding en wel de eerste fase van het Eendrachtsplein naar het Kralingseveer. Tegen de uitvoering van deze plannen is in Kralingen groot verzet gerezen. De wijkraad van Kralingen heeft de gemeenteraad van Rotterdam verzocht de behandeling van het vraagstuk uit te stellen om de nieuwe situatie nader te kunnen bestuderen en eventuele alter natieve plannen in de beschouwingen op te nemen. Vooralsnog laat het college van burge meester en wethouders de wijkraad geen ruimte, om op de eenmaql ge nomen beslissingen terug te komen. Het college zegt: „Over de tracering van de metro in Kralingen is het besluit al gevallen, de veranderingen in de plannen doen zich niet voor op hel grondgebied van de wijkraad Kralingen en vallen derhalve buiten haar compe tentie". Tegen deze uitspraak verzet de wijkraad zich sterk. Zij weet zich daarbij gesteund door de aktiegroep „stop de metro", het „Bewoners comité Jaffa", „Leefbaar Rotterdam" en de stichting „Leefbaar Kralingen". De wijkraad is van mening dat het gemeentebestuur met fundamentele andere metroplannen komt. Goedkeuring In 1968 heeft de wijkraad op grond van de toen ter beschikking staande gegevens haar goedkeuring gehecht aan het Oudedijk-tracé. Het ging hier om de metro-lijn van het Eendrachtsplein naar Ommoord via de Gerdesiaweg, Oudedijk, 's Gravenweg en Alexander- laan. Kralingen moest een offer brengen om dé nieuw te bouwen woonwijk Ommoord en in latere in stantie ook Zevenkamp van een goede en snelle verbinding met het centrum te voorzien. Ommoord is als woonwijk ook speciaal ontworpen om door een metro te worden bediend. In de directe om geving van de geplande metrolijn zijn hoge flatgebouwen opgetrokken, naar de randen van de wijk liggen de eensg- ezihswoningen. Door de dichte be bouwing langs de ringlijn, zoals de Capelle/Hitland gedacht, woonde een groot aantal mensen op een kleine loopafstand van de metrohalten. Een goed openbaar vervoer leek daarmede veilig te zijn gesteld. Voor de wijk Zevenkamp was een soortgelijk systeem uitgedacht. Bij de verandering van de stedebouwkundige concepties heeft echter het gemeente bestuur ook zijn metro-ideeën ver anderd. In 1973 verscheen een ge meentelijke studie over alternatieve metrotracés voor Rotterdam-oost. De uitkomsten van die studies richtten zich aardig naar de uitkomsten van de structuurschetsvan de dienst voor stadsontwikkeling, de zogenaamde vingerstad-conceptie. Vingerstad Stichting Ahoy" opgeheven? Sportpaleis Ahoy' en de tentoonstellingshallen gaan intern bewogen dagen tegemoet. Naar bui ten uit zal er niet veel van te merken zijn, maar de organisatievorm wordt op korte termijn waar schijnlijk vrij drastisch veranderd. In feite bete kent dit een erkenning van de vroegtijdige Het direkte gevolg van dit succes is, dat de gemeente Rotterdam de zaak wil stroomlijnen en Sportpaleis en Expositieruimte onder één noemer wil brengen; Sport en Recreatiezaken. Dit brengt met zich mee, dat waarschijnlijk op korte termijn de Stichting Ahoy', de juridische opvang voor de beginperiode, zal worden opgeheven. Als datum hiervoor wordt genoemd 1 januari 1975. Reeds voor die tijd, te weten op 1 september eerstkomend, wordt het personeel van de Stichting reeds onder gebracht bij de Sport- en Recreatieza- „volwassenheid" van het complex, dat immers na nauwelijks drie jaar exploitatie een graad van zelfstandigheid heeft bereikt, waarop bij de aanvang der exploitatie - optimistisch beke ken - eerst na vijf jaar gehoopt had mogen worden. met b.v. een Zesdaagse, een Russisch Staatscircus of „Holiday on Ice". Om maar te zwijgen van de zuiver commer ciële besognes, die de directeur van de hallen heeft met handelsbeurzen als Femina, Binnenhuis en alles, wat er verder in de hallen te beleven valt. Politiek Medewerkster van De Havenloods overleden Op 65-jarige leeftijd is vorige week mevrouw L. J. M. Stoel overleden. Me vrouw Stoel, weduwe van J. Verbeek en eerder weduwe van C. J. J. Bots, was vele jaren een zeer gewaardeerd medewerkster bij De Havenloods. De laatste jaren van haar leven heeft zij een pijnlijk ziekte weten te camoufle ren door een grote mate van opgewekt heid en vriendelijkheid. Mevrouw L. Stoel is afgelopen zater dag gecremeerd in het crematorium Rotterdam-Zuid aan de Maeterlinck- weg 101. Het Hoofd van de Afdeling Bedrijven van de gemeente Rotterdam, de heer Van Schaick, stelde een nota samen over Sportpaleis, Ahoy' en de toe komst van deze gebouwencomplexen. Hij bepleit daarin, naast de reeds ge noemde maatregelen, een keuze in het najaar 1975. De keuze ligt tussen een „eigen dienst" (Sportpaleis Ahoy') die zelfstandig kan opereren of, als alter natief, opgaan in de Dienst Sport en Recreatie (Dir. Ir. Aalberts). intern is hierover bij het personeel en alle ingewijden, die regelmatig met het Sportpaleis of met Ahoy' te maken hebben, nog al wat te doen. Er is in de praktijk véél te zeggen voor een onafhankelijk functionerend Sportpaleis Ahoy'. Sport en Recreatie zaken aan de Coolsingel (straks in het Bouwcentrum) houdt zich in de prak tijk sinds jaar en dag bezig met het organiseren van niet-commerciële spor tieve aktiviteiten. Denk hierbij bijvoor beeld aan de Sportinstuiven, aan de verschillende toernooien en ook nu weer aan Jeugdland. Dit alles is vak werk, waar men op is ingespeeld. Commercie In principe betreft het hier veelal aktieve rekreatie, waarbij de kosten- faktor natuurlijk wel een rol speelt (er kan niet met geld worden gesmeten), maar waar de commerciële faktor bij lange na niet zo doorslaggevend is als bij de exploitatie van een Sportpaleis Wethouder Van der Pols, die, samen met zijn collega Worst, over deze materie- zijn mening heeft geuit, helt over tot de mening, die zijn partij, de PvdA, huldigt. Dat wil dus zeggen, dat er zo weinig mogelijk „kleine diensten" moeten worden geschapen. Er zal in de praktijk weinig of niets veranderen meent de wethouder. Toch wagen wij het, dit van een vraagteken te voorzien. Want die kleine groep pioniers (zo'n 45 tot 50 man), die onder Corpeleyn en Hofmeester met een enorme arbeidsinzet Sportpaleis Ahoy' van de grond tilde, is niet gelukkig met de gedachte, straks een radertje in een grote ambtelijke machi ne te worden. Het is in de praktijk voor een zuiver zakelijk» instelling (zoals het „top- sportgtoeuren" nu eenmaal is) moei lijk met lange beleidslijnen te maken te hebben. Er moet gehandeld kunnen worden, er moeten voldoende vol machten zijn en zoveel mogelijk di recte verantwoordelijkheid van direk- tie aan de hoogste superieuren, in casu aan de wethouder of het college van B. en W. Die inzet (het geheim van het succes, zoals dit door de gehele staf in drie jaar is bereikt) zou - volgens psycho logische gevolgtrekkingen weieens duchtig kunnen gaan lijden onder een teveel aan ambtelijke inmenging. Het laatste woord over deze zaak is nog niet gesproken. Laten wij vertrouwen, dat direktie en personeel van Sportpa leis en Ahoy' juist dit seizoen zelf bewijzen een „eigen dienst" meer dan waard te zijn. Tonny Bok DANCING.CAFECHANTANT Weena 227, R'dam. Tel. 137739 Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS [nftj met 5 jaar garantie op binnenwerk loim.le pnjs ggg LUNSTROO -995.- MEUBELEN Rotterdam. Industriegeboi-w Oostzeedijk Bleiswtjk. Hoef weg 129. 234, Geooend dinsdag t/m zaterdaa 10.00 17.00 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur Bekend mag worden verondersteld wat de vingerstad-conceptie behelst: het bouwen van woonwijken langs metro lijnen en brede snelwegen. Met Rotter dam als centrum zouden een aantal woonvingers als een stralenkrans Rotterdam moeten uitwaaieren. De structuurschets is door het merendeel der Rotterdamse burgers als on menselijk bestempeld. Niettemin proberen het gemeentebestuur en het ambtenarenkorps de vingerstad- conceptie stiekumpjes langs de weg der geleidelijkheid te realiseren. Het college stelt namelijk voor om als eerste aanzet voor de metrolijn Een- drachtsplein-Ommoord een traject te realiseren van het Eendrachtsplein naar Kralingseveer. Daarna zou het traject Eendrachtsplein-Marconiplein voor rang moeten krijgen op de uitvoering van het trajekt Kralingseveer Ommoord-west, met dien verstande dat het laatstgenoemde lijngedeelte uiterlijk in 1985 dient te worden voltooid. Capelle/Hitland Insiders zijn echter van mening dat de metro-lijn naar Ommoord-west er nooit zal komen. Het ligt immers veel meer in de lijn van Rotterdam in oostelijke richting een aanvang te maken met het uitleggen van de eerste woonvinger. De aanzet is er al. Op het grondgebied van Capelle aan den IJssel liggen de nieuwbouwwijken Middel watering en Oostgaarde. Onlangs zette minister Gruyters het recreatie-gebied Hitland - ten oosten van Capelle en op grondgebied van Nieuwerkerk aan den IJssel - op losse schroeven door mede te delen dat voor de bouw van 6000 extra woningen aan de oostkant van Rotterdam, het Hitland nadrukkelijk in de beschouwingen moest worden betrokken. Met het bouwen in Hitland zou een hartewens van Rotterdam worden ver vuld. Gezegd moet worden dat Rotter dam daarbij Rijnmond en de provincie aan haar zijde lijkt te hebben. In de toekomst bij het streekplan Rijnmond Ommoord, als woonwijk speciaal ont worpen om dooreen metro te worden bediend. wordt immers bouw in het uitgesloten mag worden geacht. Capelle en Nieuwerkerk zullen zich uiteraard verzetten tegen die voor nemens. Deze gemeenten voelen er weinig voor dat op hun grondgebied slaapsteden worden gebouwd om in een toekomst een redelijk passagiers- aanbod voor de metro te creeëren. Duidelijk is dat bij doortrekking van de metro naar Capelle ook het nu nog groene gebied langs de 's Gravenweg zal worden volgebouwd. Het plan om bij Kralingseveer een kantoortoren voor de dienst Gemeentewerken te bouwen is daarvoor al een aanwijzing. Uitvoering van het trajekt Een- drachtsplein-Kralingseveer is fataal voor de wijk Kralingen. Om de aanleg mogelijk te maken moeten langs de Oudedijk en de 's Gravenweg nog al wat panden worden gesloopt en bomen gerooid. Daardoor zal het karakter van een der aardigste stukjes oud-Rotterdam geheel veranderen. In totaal zullen voor de uitvoering van het trajekt in Kralingen 244 huizen moeten verdwijnen, bij het huidige gebrek aan goedkope woningen een niet onaanzienlijk getal. Tevens wordt nu al door de gemeente het onderhoud van de straten verwaar loosd met het oog op de toekomstige metrobouw. Hierdoor wordt de vrees van de actiegroepen wel gerecht vaardigd als men uitspreekt dat Kralingen aan de verpaupering wordt prijsgegeven, dat de huidige woon bestemming zal worden aangetast en dat in niet al te verre toekomst Kra lingen een kantorencentrum wordt in het stadshart van Rotterdam. Voor het zover komt zullen de in woners van Kralingen nog moeilijke jaren meemaken. Eerst gaat hun wijk overhoop voor de metroaanleg, daarna worden de bestaande bus- en tram lijnen opgeheven zodat de Kralingers voor hun verbindingen met het cen trum en de overige delen van de stad uitsluitend aangewezen zullen zijn op de metrolijn, met één, hooguit twee stations binnen loopafstand. Een ver slechtering dus op het gebied van het openbaar vervoer vergeleken met de Van 11 t/m 14 aug. maken wij weer een vierdaagse reis naar Parijs. Vertrek 8.15 uur vanaf de Westblaak tgo. Cinerama. Wij logeren in het Paris Lyon Palace Hotel, waar ook alle maaltijden gebruikt zullen worden. Er zijn diverse rondritten o.a. naar Ver sailles en een rondrit door de lichtstad. Ook theaterbezoek is met de reisleider te regelen. De touringcar staat ter beschikking. De prijs bedraagt f.232,50 per persoon I-persoonska mers f.17,50 toeslag) inclusief logies en alle maaltijden in hotel, excursies, koffietafel op heen- en terugreis en een groot afscheidsdiner in Gorinchem. Te rugkomst te Rotterdam circa 22.00 Van zaterdag 27 juli t/m 3 augustus organiseert ons blad een achtdaagse reis naar Zwitserland. Wij logeren in Hotel Schmid te Brunnen, direct gele gen aan het Vierwoudstedenmeer. Door middel van vele tochten - waar- La nger/ duurder Om het eindstation Kralingseveer van passagiers te voorzien zullen bus- of misschien sneltramlijnen de mensen aanvoeren uit Ommoord, Alexander- stad en Capelle a/d IJssel. Het ligt voor de hand dat de reistijden naar het centrum voor dit reizigerspubliek eerder langer zullen worden dan korter, maar bovenal veel duurder. Een voorproef daarvan geeft de metrolijn naar Hoogvliet. Vroeger hadden de verschillende stadswijken in- deze Rot terdamse satellietstad een recht streekse verbinding met Rotterdam. Aan het einde van dit jaar worden de reizigers met een stadsbus opgepikt en naar het metrostation Zalmplaat ver voerd. Daar moet men overstappen op de metro, die in het gunstigste geval om het kwartier zal rijden. De ver binding tussen Hoogvliet-Noord en station-Zalmplaat is dagelijks aan hevige verkeersopstoppingen onder hevig. door de veelvuldig openstaande Spijkenisserbrug Wie door deze ver- keerscongesties de metrotrein mist moet een kwartier tot een half uur wachten op de volgende verbinding. Nog ongunstiger wordt de verbinding van Voorne-Putten met Rotterdam. Het streekvervoer levert de passagiers eveneens af bij de metro. Duidelijk is dat de reistijden voor deze mensen, voor hun voorzieningspatroon geheel aangewezen op Rotterdam, veel langer en veel duurder zullen worden. Door trekking van de metro onder de Oude Maas door naar Spijkenisse kan nog lang op zich laten wachten, temeer daar Rotterdam de gehele Rijks bijdrage voor het openbaar vervoer wil spenderen aan de metrolijn Marconi- plein-Kralingseveer. Inzicht Verwarrend in het samenstel van metroplannen is ook het verschil van inzicht wat heerst bij de verschillende gemeentelijke diensten. De R.E.T., daarbij gesteund door de Verkeers dienst, houdt het op de realisering van de metrolijn Eendrachtsplein- Ommoord-west. Na 1980 kan die lijn worden uitgebreid richting Capelle a/d IJssel, Zevenkamp, Marconiplein. Deze onder een boottocht op het meer - laten wij u kennismaken met Zwitser land, waarbij ook is opgenomen eeh bezoek aan Luzern en Zurich. De prijs is f.479,50 per persoon (1-persoonska mers f.25,- toeslag) inclusief alle di ners, lunches, logies met ontbijt onder weg, dagtochten en volledige verzor ging te Brunnen. Vertrek zaterdag 27 juli vanaf de Westblaak tgo. Cinerama om 8.00 uur. Terugkeer te Rotterdam 3-aug. circa 22.00'uur. Boekingen: HOOFDKANTOOR DE HAVEN LOODS -Pr. Hendrikkade 14, Rotter dam, tel. 132170. BIJKANTOREN VLAARDINGEN, Hoogstraat 122, tel. 352911 KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. AGENTSCHAPPEN: Boekhandel Bokhorst, Vierambacht- straat 105, tel. 253716 Boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128, tel. 189356 Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83, tel. 184424. Boekhandel Bokhorst, Koperwiek (Winkelcentrum) 61-63, tel. 503251, Capelle a/d IJssel. Boekhandel Van Dordrecht, Benthui- zerstraat 84, tel. 243026 Boekhandel Hanou, Hoogstraat 50, Schiedam, tel. 269663. Sig. Mag. Nic. van de Spek, Nwe. Binnenweg 456-460, tel. 231644. Van der Kaay Reizen, Beethovenlaan 1, Nieuwerkerk a/d IJssel, tel. 01803- 2776. het Metro - oost project zijn aan de Gerdesiaweg in volle gang. opvatting heet „plan A" en over schrijdt in de totaaluitvoering het magische bedrag van één miljard met 165 miljoen. Twee andere gemeentelijke diensten, te weten Gemeentewerken en Stads ontwikkeling,zien meer in de lijn Marconiplein-Kralingseveer, met ver lenging naar Capelle a/d IJssel en in de verdere toekomst mogelijk naar Schie dam en Vlaardingen. Terwijl voor Ommoord en Zevenkamp een zo genaamde lijn „om de Noord" is ge- projekteerd van het Centraal Station, langs Schiebroek en Hilligersberg, een verdere verlenging dus van de stamlijn noord-zuid. Kosten van „plan C" één miljard en 313 miljoen. Vooralsnog spaart het gemeente bestuur de kool en de geit en kiest een tussenoplossing marconiplein Kralingseveer, met alle mogelijkheden voor de toekomst nog open. Vrije tram Een derde alternatief zal in de komende beraadslagingen van de Rotterdamse gemeenteraad waar schijnlijk niet meespelen. Dat is het plan van de Rijnmondgecommitteerde voor Verkeer en Vervoer, mevrouw N. van Gent-Vermeulen. Zij ontvouwde in een rapport van de stafafdeling verkeer en vervoer van Rijnmond een plan voor de aanleg van vrije tram verbindingen, Aanlegkosten: Centraal Station-Ommoord- Zevenkamp f.25 miljoen Centraal Station-Kralingen-Capelle f.50 miljoen dagelijks aan hevige ver keersopstoppingen onderhevig door de veelvuldig openstaande Spijkenisser brug Metro-aanleg Hoogvlie-Spijkenisse 265 miljoen. Bij elkaar komt dit alternatief op 265 miljoen gulden, aanzienlijk goedkoper dus dan de totaalplannen van de ge meente Rotterdam. Voordelen van een sneltramsysteem: een grotere fijnmazigheid van het openbaar vervoer en veel meer halten, waarschijnlijk veel goedkoper, terwijl de reistijden niet noemenswaardig langer zullen worden. Berekend is dat de afstand Centraal Station-Ommoord per metro een reistijd van 30 minuten zal vragen en dezelfde afstand per sneltram 33 minuten. Het dagelijks bestuur van Rotterdam heeft altijd betoogd dat aktiegroepen en Rijnmond niet teveel moesten zeuren over alternatieven. Men zou daarmee de rijksbijdrage in gevaar brengen. Mevrouw van Gent heeft van minister Duysenberg (Financiën) per soonlijk de verzekering gekregen dat de 400 miljoen van het rijk niet nadrukkelijk bestemd zijn voor de door Rotterdam uitgestippelde plannen. Elk ander goed plan komt voor de rijksbijdrage in aanmerking. Mede op grond daarvan vraagt de wijkraad Kralingen, gesteund door de actiegroepen, aan de gemeenteraad om toch vooral op 25 juli geen beslissing te nemen. Een uitstel van drie maanden acht de wijkraad nodig voor nadere studies.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1