Tussen naakt en bikini Buitenlucht maakt dorstig TUIN ER NIET IN TEVREDENHEID r%, SLECHTE ETERIJ DOE MEER MET LEGO A i i DINSDAG JULI 1974 Een verblijf in uw tuin is pas dèn ideaal, indien zo'n intiem plekje zo comfortabel en praktisch mogelijk is aange- kleed. Voor degene, die elk ogenblik naar binnen moet om iets te halen, is de aardig heid er al gauw af. Men wil in zijn eigen kleine wereldje met volle teugen kunnen relaxen en luieren. Maar buitenlucht maakt dorstig en zonder een drankie bii de hand te hebben Is men niet volmaakt tevre den. Glazen en flesies hebben echter de onhebbelijkheid bij na altijd om te vallen wanneer men er even tegenaan stoot. Zo'n klein ongelukje kan de onbezorgde sfeer volledig ver storen. Men moet ODStaan. naar binnen gaan om het een én ander te halen waarmee men de ravage kan ooruimen, èn weer nieuwe drankies la ten aanrukken. Daarom is 'n meubeltie waaroo men alles wat men nodig heeft bii het ideaal relaxen onmisbaar. Kies daarvoor een handig tuintafeltie van kunststof Dit Meinmeubeltie is tevens een stab*ele parasolcombinatie, want de voet kan worden ge vuld met zand. grint of water oodat 'n windstoot geen roet In het eten kan gooien. Het tafeltje bevat voorts vier losse *Él5J|g^ Als u van bezorgde (ondeskundige) tuinliefhebbers te horen krijgt, dat uw gazon zo veel en zo vaak moge lijk besproeid moet worden in de zomer, tuin er dan niet in. Want de deskundigen zijn het er allemaal over eens, dat het besproeien van 'n grasveld alleen maar zinvol is wan neer dat met overleg, mondjesmaat en niet volgens een vast schema wordt gedaan. U kunt 't om u heen Dit is de komfortabele parasol-com binatie voor balkon en tuin. Het is 'n produkt van de Curverjabrieken te snackbakjes voor zoutjes, koekjes of andere versnape ringen. Het ronde blad kan ook dienst doen als tijdelijke rustplaats voor lektuur Op de ronde bak onder het tafelblad is een houder voor vijf flessen aangebracht. Temidden van de vier snackbakjes is een opening uitgespaard voor de stang van een parasol. In de meeste beschaafde landen was het een eeuw geleden nog een heel waagstuk èn een hele sensatie, als een vrouw het waagde zich in bad pak te vertonen. En toch zag het „badpak" er in die tijd nog niet eens gewaagder uit dan een opzich tig wandeltoilet. Over een op de en kels hangende wijde of poffende pantalon werd een lange tuniek ge dragen en alles was zö ruim gehou den, dat men alleen maar kon raden naar de vrouwelijke vormen, die onder deze „onzedelijke kledij" wa ren verborgen. Waarom een „fat soenlijke vrouw" toen in zo'n tooi niet mocht baden zwemmen was een kunst die slechts weinigen ver stonden zal wel eeuwig een raad sel blijven. Onze zeden en de nor men die we stellen zijn nu eenmaal in de achter ons liggende eeuw enorm veranderd. Of dat in elk op zicht moet worden toegejuicht, zou den we zeker niet willen beweren. Maar zelfs de meest preutse vrouw zal toch wel met ons eens zijn, dat we ons gelukkig mogen prijzen ver lost te zijn van het keurslijf en meer bewegingsvrijheid hebben ge kregen, óók bij het baden en zwem men. Via het over de huid gescho ven badpak, aanvankelijk nog met halve mouwtjes, kwamen we tot de bikini. Bloter kon het niet, meende men. Maar nauwelijks is de bikini „gemeengoed" geworden, of we werden verrast met een nieuw „verschijnsel" op het gebied van de badmode, de tanga of chico. Tanga is de naam van het „schaamlapje" der inheemse Indianen, in Brazilië, een oeroude klederdracht dus. Dit kledingstuk werd afgestemd op deze tijd en aangepast aan onze moderne samenleving als het kleinste bikini broekje dat we kennen op de markt gebracht. Het biedt alle mogelijkhe den om vrij en zorgeloos egaal bruin te worden over het- gejhele lichaam. Specialisten ufit de kleding industrie verwachten' dan ook dat deze nieuwe badkleding Europa stormenderhand zal veroveren. Foto links: Deze vrouw laat duidelijk zien dat je er in een tanga, de jongste ster aan het badmode-jirmament op windend en tóch decent kunt uitzien. Dit model wordt door Triumph In ternational onder de naam „Tanga" in de handel gebracht. Foto onder: Ook de Tweka-fabrieken gaan helemaal met de tijd mee. Zij brengen deze Tanga onder de naam „Chico" op de markt. Je moet er wèl het figuur voor hebben, maar heb je dat, dan is zo'n bikini ook wel het absolute einde. zien: talloze grasvlakten in parken en plantsoenen moeten het uitslui tend of vrijwel geheel van het he melwater hebben. Ze verliezen in droge perioden misschien wel hun frisse kleur, maar herstellen zich binnen de kortst mogelijke tijd zo dra de eerste regen valt. Dat kun nen ze doordat de graswortels niet afsterven, maar volledig blijven funktioneren, óók in de droogste pe- Het verheerlijken van de „tevreden heid" klinkt wel erg zoetelijk en „on- eigentijds". En toch, willen onze kin deren eenmaal tot gelukkige mensen kunnen uitgroeien, dan zullen ze in hun prille jeugd met dit gevoel van tevreden zijn moeten kennismaken. Het is een heel moeilijk vraagstuk waar het „verwennen" begint, vooral in een tijd van welvaart. Dat een klein peutcrtje liefde, koestering en veiligheid behoeft is wel zeker. Maar het kind groeit op, komt tussen de vriendjes te leven en de verschillende opvattingen van de ouders komen aan de oppervlakte. Gemakzucht, oneven wichtigheid van optreden en ook wel gebrek aan inzicht kunnen ertoe voe ren de kinderen veel te veel toe te ge ven dan goed voor ze is. Maar an derzijds kan ook 'n te „strenge" hou ding. hoezeer bedoeld in het belang van het kind. dit isoleren en ongeluk kig doen zijn. Zo zal er dus een wik ken en wegen ontstaan om de gren zen te bepalen lot hoever we willen gaan. En zo goed mogelijk moeten we ons dan ook aan die grenzen hou den en het kind van meet af aan le ren daarmee tevreden te zijn. Dit is niet de tevredenheid die afstompt om alles, rechtvaardig of niet. maar over zich te laten komen. Het is het op roepen en versterken van de krach ten die een halt weten te stellen aan een nooit eindigend „meer" hegeren, dat van binnenuit komt. Men kan streven naar een doel, maar dat hoeft nog niet te betekenen dat men „onte vreden" is. In ontevredenheid ligt zelfbeklag besloten en dit is het nu juist wat we het kind vooral niet moeten aanpraten. Nog zo vaak ne men onverstandige moeders het op voor hun dierbare spruit als het om een kinderruzie gaat, die heus van zelf wel uitwoedt. Hoe dikwijls is niet de onderwijzeres „de schuld" en het kind „de dupe" als liet op school met leren niet zo best blijkt te gaan. Hoe menigmaal horen tre klachten over kinderen, neefjes of nichtjes, klein kinderen. die worden voorgetrok kenvergeleken bij dit eigen kind Het zijn allemaal onschuldig lijkende kiemen, die echter gemakkelijk aan slaan. Het kind vindt dat eerst wel fijn en interessant, deze rol van slachtoffer. Maar er is wel een heel sterk karakter voor nodig om later dit ongegronde gevoel „misdeeld" te zijn weer te overwinnen. Jetty riode. Teveel water is schadelijker voor het gras dan te weinig. Wie volgens een vast schema gaat sproeien, doet meer kwaad dan goed, want de graswortels worden lui en groeien traag. Daardoor drin gen ze niet diep genoeg de grond in, met het gevolg dat ze in een droge periode geen voedsel uit „lagere re gionen" kunnen halen. Gras heeft echt niet overmatig veel water no dig. Op warme zomerdagen ver bruikt een vierkante meter gazon dagelijks 2 tot 3 liter water, wat on- Lekkages bij het sproeien behoren tot het verleden sinds er zo'n uitgebreide set handige en goedkope slangverbin dingen op de markt is. Vanaf één gulden vijftig kunt u reeds een keus maken. (Foto: Tuininformatiebureau Wolf, Ede) geveer overeen komt met ca. 3 mm neerslag. Deze dauw dekt dikwijls 15 procent van de waterbehoefte van het gazon. Voorts profiteert het grasveld ook nog van de vochtige lucht, die achterblijft in de gras nerf, wanneer het gras tenminste niet te kort is gemaaid. Vier centi meter maaihoogte moet wel worden aangehouden; beter nog is het de maaier op 5 of 6 cm af te stellen. Lichte, poreuze grond die weinig water vasthoudt moet met kor tere tussenpozen worden besproeid, maar elke keer niet lang. Voor zwa re grond geldt het omgekeerde: lie ver met langere tussenpozen royaal sproeien. U kunt er van de zomer dus rekening mee houden: kweek met overdadig sproeien geen luiheid bij de graswortels aan. En laat zij, die het beter weten maar praten. Tuin er niet in. Met „slechte eterij" bedoelen we niet het gekieskauw van (sommige) kinderen, maar de slechte eetgewoontes die in veel gezinnen hoogtij vieren. Marktonderzoekers naar de eetgewoontes van het huisgezin hebben in dit opzicht een aantal vreemde (on)hebbelijkheden gesignaleerd, waarvan wij er hier enige zullen opnoemen. Het ontbijt, vroeger een gezellige gezamenlijke maaltijd, wordt vaak apart en in haast genuttigd en zelfs geregeld overgeslagen. Om het gevoel van honger in de morgenuren te onder drukken, worden dikwijls hapjes gebruikt met een hoge calorische waarde, maar met weinig belangrijke voe dingsbestanddelen. Is moeder alleen thuis, dan zal ze meestal de lunch over slaan en iets eten wat onvoldoende is. Als er 's morgens of 's middags bezoek komt, zal zij koffie of thee serve ren met snoep. Vader, die het ook „steeds maar drukker krijgt", zal er eveneens gauw toe komen de lunch over te slaan en in plaats daarvan (gauw) een snack te gebruiken, die veel meer calorieën bevat dan de gebruikelijke lunch. Is va der zakenman, dan gaat hij vaak met anderen buitens huis eten natuurlijk veel te veel. Vlak voor de hoofdmaaltijd mogen kinderen niet snoe pen. En hoewel moeder dat maar al te goed weet, krij gen ze tóch snoep om „van het gezanik af te zijn". De gezamenlijke maaltijd (diner) bestaat veelal uit een assortiment kant-en-klare spijzen, zonder er op te letten of dit voedsel ook de nodige vitamines en mineralen be vat. Misschien slaat deze toestand niet op üw gezin, maar de voedingsdeskundigen zijn ervhn overtuigd, dat dit in vele gevallen toch wèl zo is. Zij bevelen daarom aan: meer maaltijden thuis; meer maaltijden met onmisbare voe dingsstoffen; geen hapjes tussendoor, tenzij deze een nood zakelijk aanvullend karakter hebben èn voldoen aan de eisen van de moderne voedingsleer. Goede voorbeelden zijn: vers fruit, vruchtensap, rauwe groente, melk, melk- produkten en graanprodukten (bijv. Corn Flakes) met melk. Spelen is prettig en spelen is tevens een ernstige aangelegenheid. Spel biedt kinderen een veelzijdige trai ning op velerlei gebied. Spelen be gint met ontdekken en onderzoeken. De peuter gaat uitproberen hoe be paalde dingen funktioneren, hoe ze aanvoelen, of er iets aan te veran deren valt en wat hij er zoal mee kan doen. Met talloze experimenten bezorgt een kind zijn ouders de no dige last, maar zolang de schade ge ring is en het kind zichzelf of ande ren niet in gevaar brengt, is die „schade" als leergeld goed besteed. Spel houdt voor kinderen ook een aansporing in om te denken, te pra ten en te fantaseren. Bij hun spel gedragen ze zich alsof hun voorstel ling van zaken werkelijkheid is Een voorwaarde om intensief te kunnen spelen is. dat er goed speelgoed voorhanden moet zijn. Daarmee moeten ze tal van ervaringen op doen. Spel is waardevol en belang rijk voor veel van hetgeen ze later moeten kunnen. Een van die goede spelen is *t we reldbekende Lego-spel. blokjes, staafjes, wieltjes en vele andere dingen, waarmee ze kunnen bou wen: scheppend bezig-zijn Om u en uw kinderen een handje hierbij te helpen is er een waardevol boek verschenen, getiteld: „Doe meer met Lego", geschreven door Karin Grossmann. 't Boek is geïllustreerd met 205 afbeeldingen in kleur Het is een boek voor allen, die met kin deren leven en werken, of dat nu in de familiekring is of in de kleuter klas en op de basisschool Het boek bevat 1000 tips en suggesties om op natuurlijke wijze bij kinderen van 0 tot 10 jaar kreativiteit. handvaar digheid. geduld en zelfstandigheid aan te kweken Kinderen hebben evenveel behoefte aan spelen als aan eten. drinken en slapen Daar om mag de prijs van dit boek teen bezwaar zijn Het is zijn en dwars waard (Uitgave t" Helmond, Helmond. Pri

De Havenloods | 1974 | | pagina 4