opkomende elites vernietigen XdiviDicKiiis nunnidiiisnnifs President Kaunda streeft naar klassenloze maatschappij üM opruiming opruiming opruiming opruiming DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 JULI 1974 ■V aiül%09lif hl lIMSIilIfIMA Zambia is een onafhankelijke staat in Afrika met ongeveer 4,5 miljoen inwoners. De politiek van het land wordt sterk bepaald door het feit dat het wordt omringd door „blanke" landen: de Portugese kolonies Angola eri Mozambique en daarnaast Rhodesië en Zuid-Afri ka, die beide een blanke minderheidsregering hebben. Wat in Zuidelijk Afrika de gevolgen zullen zijn van de recente coup in Portugal moet nog worden afgewacht. President Kenneth Kaunda en zijn regeringspartij, de UN IP (United National Independent Party), zetten zich scherp af tegen de blanke bevoogding van de landen in zuidelijk Afrika. Dat is een politiek die offers vraagt omdat ede Zambiaanse economie in het verleden grotendeels afhankelijk was van de verbindingen met de buurlanden. De in- en uitvoer geschiedde voornamelijk via Kaapstad, Lourenco Marqués, Bei ra en Lobito. African Development" noemt de sluiting van de grens met Rhodesië, in januari 1973, als één van de belangrijkste gebeurtenissen die in 1973 hun stempel hebben gedrukt op de Zambiaanse economie. Daarnaast wordt genoemd de diversificatie in de goederenproduktie, die in 1972 op gang is gekomen. Die diversificatie was dringend noodzakelijk omdat Zambia vee! te afhankelijk was van één produkt: koper. De laatste jaren is de posittie van koper op de wereldmarkt aanzienlijk verslechterd. In 1970 werd er in Zambia al voor gepleit de té grote afhankelijkheid van dat ene produkt te doorbreken. Ter informatie: na de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Chili is Zambia 's werelds grootste koperproducent. In 1972 bedroeg de produkt ie 698.122 ton. De staatsonderneming Mindeco neemt voor 51 procent deel in de aandelen van de twee grote kopermaatschappijen Koesterend warm. Lichtgewicht slaapzak met warme polyester vulling. Gaat behalve op vakantietochten, ook mee naar caravan of vakantiehuisje. Als extra deken.. Want de slaapzak is geheel uitritsbaar. In blauw en de snijmaat 160x190 cm. Drastisch in prijs verlaagd, vanwege de piep kleine schoonheidsfoutjes. De romantiek herleeft met deze hier-wonen-wij buiten lantaarn. Symbool van ouderwetse gezelligheid. Van zwart gemoffeld plaatstaal en met amberkleurige plexiruitjes. Fors formaat: 30x20 cm. Normaal zou u zo'n 20 gulden betalen, nu slechts Volgens „African Development" is de sluiting van de grens tussen Zambia en Rhodesië van grote betekenis geweest voor de ontwikkeling van de Zam biaanse economie. De onzekerheden over de vraag vof de invoer vanuit Rhodesië al of niet zou doorgaan vielen weg. Zambia werd op die manier voor de opbouw van zijn industrie aangewezen op zijn eigen natuurlijke hulpbronnen, hetgeen al met al een heilzame uitwerking blijkt te hebben De staatsonderneming fndeco is ver antwoordelijk voor de op gang komen de industrialisering in Zambia. De in dustriële produktie neemt jaarlijks toe met een gemiddelde van liefst 16,3 i procent. Ondanks de droogte in de jaren 1972 en 1973 is de opbrengst van de land bouw gestegen. Daarbij moet echter worden aangetekend dat de produktie van mais, vlees en melk is teruggelo pen. In het Tweede Nationale Ontwik kelingsplan en in het nieuwe Tienjaren plan van de UNIP heeft de landbouw een van de hoogste prioriteiten gekre gen, geheel in overeenstemming met de aanbevelingen van de Verenigde Naties en van de Voedsel- en Landbouworga nisatie van de VN. Enkele anderen basisgegevens: In ver houding tot andere Afrikaanse landen heeft Zambia een grote beroepsbevol king (380.000 arbeidsplaatsen op 4,5 miljoen inwoners). Een typisch trekje van de Zambiaanse economie is dat de inkomsten in de verschillende takken van industrie zeer ongelijk zijn en blijven, ondanks alle pogingen te ko men tot een min of meer uniforme loonopbouw. Arbeiders in de mijnsec- tor verdienen ongeveer vijfmaal zoveel als landbouwers. Dit heeft uiteraard tot gevolg dat de plattelandsbevolking als door een magneet naar de stad wordt gezogen, een bekend verschijn sel in vele ontwikkelingslanden. De totale export steeg in 1972 tot K 541,7 miljoen (1 Kwacha is f 4,25) en omdat de invoer beperkt bleef tot K 404 miljoen ontstond een export overschot van K 137,8 miljoen. Toerisme Toerisme begint een belangrijke bron van inkomsten voor Zambia te wor den. De toeristische attracties zijn safa ri's in de wildreservaten en de nationa1 le parken. Geografisch gezien ligt het land echter nogal ongunstig voor de grote toeristenstromen uit de Verenig de Staten en West-Europa. Er zijn in geheel Zambia slechts 32 hotels. Vóór de sluiting van de grens met Rhodesië werd Zambia jaarlijks bezocht door ongeveer 50.000 toeristen, die dikwijls doorreisden naar Zuid-Afrika. Een triest verschijnsel, zo constateert „African Development" tenslotte, is dat er niet voldoende middelbare scho len zijn waar gevorderde leerlingen onderwijs kunnen krijgen. Dit heeft o.a. tot gevolg dat gegradueerde leer lingen in de industriële sector moeten gaan werken, „hetgeen als een onver biddelijke vorm van intellectuele infla tie moet worden beschouwd". Voor de regering is het moeilijk vast te stellen of vitale industriële projecten voorrang moeten hebben boven de uitbouw van het onderwijs. Een rapport van de Stichting Neder landse Vrijwilligers voegt aan deze informatie nog toe dat president Kaun da probeert zijn land op het politieke front sterk te maken in de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, in het blok van niet gebonden landen en door het zoeken naar aansluiting van Zambia bij de Oostafrikaanse Gemeenschap. Er worden enkele grote projecten uitge voerd om Zambia minder afhankelijk te maken van zijn „blanke" buren, zoals de Tarizama-pijpleiding, de Tan- zam-spoorweg en een hydro-elektri- sche centrale. De kloof tussen Zuid- Afrika en Zambia is vergroot door de hulp van de Chinezen bij de aanleg van de Tanzam-spoorweg - dat is koren op de molen van het sterk anticommunis tische Zuid-Afrika. De nieuwe Zuidafrikaanse politiek om te proberen tot een dialoog te komen met de onafhankelijke Afrikaanse lan den wordt door president Kaunda en de UNIP sterk gewantrouwd. Zambia's buurland Malawi is wél begonnen aan die dialoog en wordt daarom door Zambia verdacht van Zuidafrikaanse infiltratie. Of Kaunda zijn politiek van volstrekte onafhankelijkheid, niet alleen politiek maar ook economisch, zal kunnen handhaven hangt af van vele factoren. De koperprijs, de steun van de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid en uiter aard ook de binnenlandse problemen zijn daarvan de belangrijkste. Humanisme Zoals in zovele Afrikaanse landen is het doorwerken van de stammentegen stellingen een van Zambia's grootste binnenlandspolitieke problemen. Het ideaal van One Zambia, One Nation is nog niet, bereikt. Niet alleen op natio naal, maar ook op lokaal niveau ont staan steeds nieuwe conflicten en be langentegenstellingen tussen de ver- schillende stammen. President Kaunda heeft zich tot nu toe weten te handha ven door duidelijk-boven de partijen te staan en door het land te leiden in het kader van een door hem ontwikkeld humanisme. Dit Zambiaanse humanisme is een van de méést fascinerende kenmerken van het politieke, sociale en economische leven in Zambia. Het is een vitaal onderdeel van Kaunda's democratisch socialisme. De president wil een maat schappij opbouwen waarin enerzijds de hoge waarden van de Afrikaanse tradi tie niet verloren gaan, terwijl ander zijds volledig moet worden geprofi teerd van de technische en weten schappelijke ontwikkelingen in de ka pitalistische en de communistische we reld. In de woorden van Kenneth Kaunda zelf: „How do we preserve what is good in our traditions and at the same time allow ourselves to benefit from the science and the technology of our friends from both the West and the East? Kaunda streeft naar een multi- raciale 'en klassenloze maatschappij waarin de mens centraal staat. Hij meent dat zowel het kapitalisme als het communisme leiden tot een ont menselijking van de maatschappij. Daarom grijpt hij terug op de tradi tionele Afrikaanse samenleving die werd gekenmerkt door de volgende karakteristieken: het centraal staan van de mens, sociale harmonie en wederzijdse hulp tussen de verschillen de lagen van de gemeenschap. Harm Dijkstra, assistent-teamleider van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, schrijft in een analyse van het Zam biaanse humanisme dat vrijwel alle Afrikaanse socialistische visies de na druk leggen op oude sociaal-economi sche samenlevingsaspecten, waarin vooral het onderlinge hulpbetoon naar voren springt. Deze normen en waar den, die in een traditionele samenle ving zijn ontstaan en geformuleerd, worden nu geënt op moderne maat schappij vorm en. Men probeert „oud" en „nieuw" met elkaar te verzoenen en op die manier een eigen Afrikaans socialisme tot ontwikkeling te bren- Het humanisme van Zambia werd als een filosofie voor de natie aanvaard op 26 april 1967 tijdens een bijeenkomst van de Nationale Raad van de UNIP in Lusaka. Dijkstra: „Er bestaan verschillende vi sies op dit humanisme. De president van Zambia ziet het zelf als een levens beschouwing die door de mensen via discussies gevoed en ontwikkeld moet worden. Het mag geen opgelegde filo sofie (een „isme") worden. Deze le vensbeschouwing zal moeten leven in het hart van de mens en waargemaakt moeten worden in al zijn handelen. Het uiteindelijke doel is dat het Zam biaanse humanisme een zodanige voor- beeldfunktie krijgt dat de bestaande sociaal-economische systemen van Oost en West zullen verdwijnen. Het is dus een filosofie waarmee elk individu op aarde zich kan verenigen ofwel kan identificeren omdat de mens als een werkelijk mens hierin centraal staat". Zoals gezegd heeft het Zambiaanse humanisme de traditionele samenle ving als uitgangspunt gekozen. Deze draait om de mens, maar de mens is tevens een onderdeel van een grotere eenheid (gezin, stamdeel, stam). In de gemeenschap waarin de mens leeft is ieder mens met „bloedbanden" aan elk ander mens verbonden. Hoewel con flicten tussen leden van de samenleving niet zijn uitgesloten, zal de mens nau welijks -met de samenleving in conflict komen. De samenleving controleert en corrigeert zo nodig het gedrag van haar Uiteraard legt Kaunda's humanistische visie veel nadruk op het respect voor de menselijke waardigheid. Gezagsposi ties worden ingenomen op basis van vertrouwen. Dat vertrouwen zal goed beheerd moeten worden, wil de gezag drager zijn gezag niet verliezen. Ook elk politiek gezag kan alleen maar functioneren als het een morele onder grond heeft. De gehele samenleving, en allen die erin functioneren, moeten mensgericht zijn. Liefde tot de naaste is het doel. Alles wat wordt gedaan moet worden gedaan ten behoeve van de mens(heid). Naast de onderlinge liefdenorm is de wederkerige hulp zeer belangrijk. Men moet willen „delen" met de anderen. Gebeurt dit niet, dan sluipt parasitisme het systeem binnen. Luiheid bijvoor beeld is een vorm van parasitisme - men exploiteert dan de anderen die werken, die vertrouwen op eigen kun de en eigen kennis. Het is echter niet de bedoeling dat de mens zich voor zijn naasten volledig opoffert. Als hij dat doet verliest hij zijn eigen individualiteit. In alles moet er een evenwicht bestaan tussen de belangen van het individu en de belan gen van de samenleving, waarvan hij deel uitmaakt. President Kaunda, aldus Harm Dijk stra, ziet het humanisme als het uitein delijke stadium in de gehele ontwikke lingsgang van de maatschappij. Hij onderscheidt in die ontwikkelingsgang de volgende fasen De schepping van de mens in de praehistorie. Dé mens leeft in een primitieve samenleving. De slavernij doet haar intrede. De periode van het feodalisme. De periode van het kapitalisme. De mens overwint het dierlijke in zichzelf. Het staatskapitalisme en het socialisme doen hun intrede. Dansers bij de Bantoes in Zambia. dienend schepsel voor de anderen - hij is humanist. In Kaunda's visie is de staat nog nodig vanwege de imperfectie van de mens. Veelal gaat de staat nog uit van de ongelijkheid van de mensen en is de staat een doel op zichzelf, namelijk ordehandhaving. Indien echter de mens tot perfectie is gekomen, als hij humanist is geworden, is de staat overbodig. De regering van de staat bestaat uit vertrouwensmensen, ver trouwelingen van het volk die zijn aangesteld om de anti-sociale krachten uit de samenleving te verwijderen. De hoogste macht ligt bij het door het volk gekozen parlement, maar ook in de dorpen of in de secties van een stad. Gelijkheid Alle mensen moeten op democratische wijze deelnemen in de besluitvorming en de uitvoering van de genomen beslissingen. Maar het is onmogelijk dat iedereen in alles deelneemt. Daar om is specialisatie nodig. Voorkomen moet echter worden dat op basis daar van maatschappelijke ongelijkheid ont staat. Iedereen is common man, nie- mands belangrijkheid wordt bepaald door sexe, beroep, ras, kleur, geloof, enzovoorts. Het is niet noodzakelijk dat een echte democratie is gebaseerd op een meer- partijenstelsel. Het bestaan van vele partijen weerspiegelt de verdeeldheid yan de mensen en de imperfecte toe stand waarin zij verkeren, hetgeen tot uiting komt in het najagen van eigen belang. Traditioneel kent Afrika geen meerdere partijen. Een humane samen leving kan sneller worden bereikt met een democratisch éénpartijstelsel. Het is niet nodig aandacht te schenken aan de privé-belangen van de verschillende groeperingen. Ook binnen het êénpartijstelsel echter moeten de primaire regels van de rechten van de mens en de democratie volledig in acht worden genomen. De ene partij is geen machtsapparaat, maar een middel om de deelname van alle mensen in de besluitvorming en de uitvoering te realiseren. De partij is middel tot zelfexpressie van het volk. De vier pijlers van de Zambiaanse democratie zijn: 1. Het verkiezingsap paraat van de UNIP, noodzakelijk voor de doorstroming van leiders. 2. Parle mentaire verkiezingen. 3. Verkiezingen van een lokaal bestuur. 4. Verkiezing van de president. Door middel van verkiezingen zal steeds weer moeten blijken of de leiders, die immers de vertrouwelingen (trustees) zijn van het volk, het ver trouwen van dat volk nog bezitten. Want het is het volk dat de uiteindelij ke macht heeft om de koers van het land te bepalen. De partij en de rege ring moeten regulerend optreden om tot een humane samenleving te komen. De Nationale Raad van de partij moet aanwijzingen geven hoe een egalitaire maatschappij, waarin de mens centraal en boven alles staat, bereikt kan wor- De machtsuitoefening, soms een nood zakelijk kwaad, zal zo gering mogelijk moeten zijn. Soms moet een mens uit de samenleving worden gehaald om te worden gedetineerd. Gebeurt dat niet, dan ontstaat uiteindelijk de chaos. Detentie betekent op de eerste plaats dat de gedetineerde wordt opgevoed, dat hij zijn rechten en plichten leert kennen en dat hij komt tot de kennis van goed en kwaad. Detentie moet zijn: een dienstverlening aan ontspoor de mensen, die door getrainde huma nistische sociale werkers zichzelf terug vinden. Samenvattend: orde en rust mogen dus niet worden gehandhaafd door dwang, en ook niet door hersen spoeling, maar door een proces van opvoeding - een opvoeding van alle burgers in gelijke rechten en plichten en gelijke kansen voor allen. Economie Ook de economie is gebonden aan de morele filosofie van het humanisme. De samenleving dient niet alleen poli tieke, maar ook economische gelijk heid te bevorderen. Er mogen geen bevoorrechte klassen ontstaan! Kaunda onderscheidt vier produktie- middelen: kapitaal, arbeid, natuur en know-how. Van deze vier is de arbeid, dat wil zeggen de mens, de belangrijk ste. De mens moet heersen over de andere produktiemiddelen en deze aanwenden ten bate van de gemeen schap. De natuurlijke hulpbronnen staan hem ter beschikking hij kan ze gebruiken, maar hij mag ze niet bezit ten. In Zambia is het de staat die deze produktiefactor voor en namens alle Kapitalistische particuliere onderne mingen zullen niet meer worden get'o- lereerd. Het is niet goed dat één mens beslist en beschikt over de produktie, over zijn medemensen en over de vergroting van zijn eigen inkomen. In Zambia wordt ernaar gestreefd de eco nomische macht zoveel mogelijk te decentraliseren en de werknemers zo veel mogelijk medezeggenschap te ge- De economische theorie van het Zam biaanse humanisme klinkt erg mooi, maar in de praktijk zien de zaken er minder fraai uit. De regering is zich daarvan bewust. Ontwikkelingen die in strijd zijn met het humanistische ideaal zijn bijvoorbeeld: Elitevorming -de mijnindustrie is te machtig en ook op het platteland zijn vele grote en machtige boeren. Exploitatie van het platteland door de urbanisatie en massale trek naar de steden. Centralisatie van de economische macht in de handen van weinigen. Grote welvaartsverschillen door on gelijkheid van inkomens. Teveel centrale hiërarchie in het bedrijfsleven en onvoldoende medezeg genschap van de werknemers. Toenemende afhankelijkheid van geimporteerde geschoolde krachten. De opkomende elites, constateert Harm Dijkstra, vernietigen het Zam biaanse ideaal. Het gevolg is dat steeds meer mensen zich aan de elite gaan refereren en op zoek gaan naar een leven van welvaart en luxe. Belastingen Blijvend mooi. Kij k da's nou handig, even een spons erover en... dat Somvyl ziet er weer als nieuw uitl Somvyl, het overbekende wandvinyl op schuim- basis, van Sommer. Nu keuze uit maar liefst 27 uitlopende kleuren en evenzoveel dessins. Nu per meter (100 cm breed) Van f>4^£"v Er zal een duidelijk fiscaal beleid gevoerd moeten worden om verkwis tende consumptie tegen te gaan en de hoge inkomens af te romen. President Kaunda denkt aan een belastingtarief dat tot negentig procent progressief is. Steeds weer zal moeten worden gepro beerd het dierlijke instinct in de mens, dat hem doet streven naar steeds meer, te onderdrukken. Voor 1980 worden de volgende idea len gesteld: 1. Duidelijke decentralisa tie van de industrie. 2. Basisonderwijs voor elk kind. 3. Het terugdringen van industriëën en steden die te groot worden. 4. Meer boeren dan industrie- arbeiders. President Kaunda is zich bewust van het gevaar dat buitenlandse ontwikke lingswerkers het humanistische ideaal van de samenleving kunnen aantasten. Zij spelen een belangrijke rol in het versterken van een niet-humanistische houding. Zij identificeren zich niet met de Zambiaanse samenleving; alleen hun specifieke baan is voor hen belang rijk en daarin zijn zij vaak goed. Met hun technische kennis zijn zij dikwijls superieur en samen met de Zambiaanse elite versterken zij elkaar in hun attitu des. Met andere woorden: met de hulp die wordt aanvaard loopt Zambia het ge vaar. tegelijk een turfschip van Breda binnen te halen, waardoor het moeilijk te verwezenlijken opvoedingsideaal de grond wordt ingeboord. Harm Dijkstra geeft tenslotte zijn per soonlijke reactie op de idealen van het Zambiaanse humanisme. Moeten of kunnen wij, zo vraagt hij zich af, er vanuit ons eigen referentiekader (de Nederlandse samenleving) kritiek op uitoefenen? Mogen wij zeggen: het is niet haalbaar, en daarbij verwijzen naar ons eigen gebrekkige systeem? Wat weten wij eigenlijk buiten hetgeen wij zelf bereikt hebben of kunnen berei ken? Moeten wij als buitenlanders niet proberen de voor ons misschien weinig rationele handelingen van een „vreemd" land te begrijpen? In ieder geval moeten wij proberen te verstaan dat een land, dat destijds door het Westen is „achtergehouden", niet van vandaag op morgen een eigen filosofie in praktijk kan brengen. Ook onze eigen praktijken zijn lang niet altijd in overeenstemming met onze eigen.nor men en waarden. Dijkstra: „Laten wij trachten om vooral het positieve van deze ideologie te begrijpen en laten wij ons, ondanks de gebrekkigheid in de uitvoering ervan, toch loyaal opstellen, waarmee niet wordt bedoeld dat wij kritiekloos moeten zijn". Arie Kuiper Uit Vice Versa Uw prijsvoordeel: 13 gulden. Fijne acryl jersey blouse met geruit katoenen zakje, kraag en pas. Een geslaagde kombinatie van sportief en modern. Keuze uit de kleuren marine, rood en appelgroen, de maten 36 t/m 44. De prijs? Een bewijs dat zomermode niet duur hoeft te zijn. Van f

De Havenloods | 1974 | | pagina 3