rut" chts: Tegen de muur COWBOY EN AUTOOTJE museumnieuws opruiming opruiming pak een stoeltje.. Winko keukenswinst! winko f opruiming opruiming DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 JULI 1974 Oudhollands voor Holland's jongsten. Terug uit grootmoeder's tijd deze solide houten kinderstoel met spijltjes en voetsteuntjes. Nu in vier kleuren: in bruin, groen, rood of oranje gebeitst, nu voor een oud- oudhollands prijsje, i Van fj62^>Ü voor Dat is zo'n kwartje per komplete kleurendia. Pentor 18 DIN kleuren-diafilm voor 36 briljante vakantie-kleuren dia's. Een bekend Orwo produkt. Nu inklusief ontwikkelen èn inramen in plastic diaraampjes (24x36 mm) voor een echte vakantieprijs, Tot en met 22 september wordt in het prentenkabinet van Museum Boy mans-van Beuningen een tentoon stelling gehouden, onder de titel „Denkers, dichters en mensen van de wetenschap", van portretten uit de 16e en 17e eeuw, een keuze uit de rijke prentenverzameling van het werd meer als een kuriositeiti beschouwd. Zij graveerde ook haar eigen portretten. De term geleerde moet men in dit verband ruim opvatten, wan in het verleden waren de grenzen tussen de vakgebieden niet zo duidelijk afgeba kend, ook niet die tussen vakman en amateur, omdat de wetenschap nog niet zo verregaand gespecialiseerd was als nu. Amateurs, wier dagelijks werk op geheel ander terrein lag, deden belangrijke ontdekkingen. De Utrech tse arts Van Gessel was tevens een historicus van naam en Constantijn Huygens, sekretaris van drie Oranje vorsten, was natuurkundige, kompo- nist en dichter. Vrouwen komt men overigens uiterst zelden tegen als ge leerden. In deze zoipermaanden worden in de kleine hoekzaal van het oude gebouw van het Museum Boymans-van Beu ningen waaiers uit de rijke museum- kollektie geëxposeerd. Door schenkingen, ondermeer van de kollekte De Monchy, bezit het mu seum vele fraaie exemplaren. Getoond wordt een aantal 18e en 19e eeuwse waaiers. Er zijn exemplaren met ge sneden montuur van parelmoer of ivoor, soms gekleurd, soms met goud papier belegd, of geschilderd. Men kan er huwelijkswaaiers bewonderen, kerk- waaiers, waaiers a la suprise, de Chinese zogenaamde mandarijnenwaaiers en nog vele andere. Tot en met 1 septem ber. Volgende maand verschijnt onder de titel „Pak een stoeltje..." een pro grammaboekje van de vier Rotter damse gemeentemusea. In dit boekje wordt een overzicht gegeven van alle aktiviteiten die de edukatieve diensten van Museum Boy mans-van Beuningen, het Historisch Museum, het Museum voor Land- en Volkenkunde en het Maritiem Museum „Prins Hendrik" in het nieuwe (school- )seizoen te bieden hebben: rond leidingen, kursussen en lezingen, niet alleen voor scholieren, maar ook voor werkende jeugd en volwassenen. De steeds groeiende belangstelling van groepen en individuele musuem- bezoekers voor begeleid tentoon- stellingsbezoek, maar ook kursussen als boetseren, glasgraveren enzovoorts waren aanleiding om een dergelijk pro grammaboekje voor het seizoen 1974/1975 uit te doen geven. Het boekje zal vanaf medio augustus in de vier musea voor f 0,50 verkrijgbaar Luxe AANBOUWKEUKEN voor een ZEER LAGE PRIJS! Inklusief inbouwkoelkast. komfoor en wasemkap l=J—1Kijk in onze showroom Financiering mogelijk Ook in afwijkende maten Bergweg 164 Tel. 010-244518 Ook zaterdags geopendj Ido Eyl in programma van de Vara Woensdag 31 juli 's middags om 13.25 uur treedt Ido Eyl, reeds negentien jaar muziekmedewerker van De Havenloods, voor de radio als £ast op in de Vara-rubriek „Een middagje Stoomradio". In dit pro gramma van Betty van der Laan en Joop Groesz vertelt de op 1 augus tus tachtig jaar worden Ido Eyl tussen half twee en twee uur het een en ander over zijn carrière als musicus. Het programma wordt uigezonden op Hilversum I. Nog geen honderd gulden. Fraaie limba garderobekast met veel hang- en legruimte, 2-deurs en in de maat 100x50x 172 cm. Nu ongemonteerd voor nog geen geen honderd gulden. Van U-33^5 Ik geloof dat we heel nuchter moeten vaststellen, dat duizenden mensen kunnen leven zonder God. En dat ze ook kunnen sterven zonder Godsgedachte. Neem b.v. het korte verhaal van Sartre „De Muur". Het gaat over drie mensen, die in de Spaanse burgeroorlog veroordeeld en gefusilleerd worden. Het is een indrukwekkend stuk proza. Niet alleen omdat Sartre zo goed vertellen kan. Maar ook omdat het een volstrekt God-loos verhaal is. Het enige wat aan God en godsdienst herinnert is de vraag van de commandant, nadat hij het doodvonnis heeft voorgelezen: ,,U wilt zeker geen priester? De reactie van de veroordeelden op dit punt is: geen reactie. Wat zijn dan hun gedachten en gevoelens? Allereerst een nameloze angst. Eén van de mannen zegt: „Het is net als in nachtmerries. Je wilt aan iets denken, je hebt steeds het gevoel dat je het hebt, dat je erachter komt en dan ontglipt het je, het ontgaat je en het is weer wegMaar er is iets dat niet klopt. Ik zie mijn lijk: dat is niet zo moeilijk, maar IK zie het met MIJN ogenDit bespringt ons van achteren, Pablo, en we hebben ons er niet op kunnen voorbereidenHet is niet natuurlijk om te kunnen sterven. En omdat ik rru sterven ga, schijnt mij niets meer natuurlijk toe". Hier wordt de angst voor de dood aangrijpend weergegeven. Maar het is niet de angst voor God of voor een oordeel hierna. Zijn er dan helemaal geen schuldgevoelens? De hoofdpersoon begint na het doodvonnis aan zijn leven terug te denken. Hij zegt: „Een massa herinneringen kwamen zonder enige ordening bij me op, goede en slechte. Of tenminste - zo noemde ik ze v r o e g e r". Hij voelt het in die laatste ogenblikken zo aan, dat zijn leven niet te beoordelen is: „Het was slechts een eerste aanzet: ik heb mijn tijd doorgebracht met wissels op de eeuwigheid te trekkende dood heeft alles kleurloos gemaakt". Wissels op de eeuwigheid, dat heeft hier niet te maken met een leven hierna. Het is hier de houding van een mens, die geleefd heeft alsof dit leven zelf eeuwig was. En die nu opeens ontdekt dat dit alles voorbij is, eer hij het wist. Nu zakt alles in elkaar, en alles lijkt zinloos en kleurloos. Dit geldt voor zijn geluk, zijn vrijheid en politieke overtuiging, waarvoor hij toch zijn bestaan op het spel heeft gezej. En zelfs ook voor zijn geliefde. „Nu had ik geen verlangen om haar terug te zien, ik had haar niets meer te zeggen". Ook hier heeft de komende dood alles zinloos gemaakt. Het komt neer op een soort onthechtingsproces, dat de overgang in het niets inluidt. Dit verhaal is een ontnuchtering voor al diegenen, die denken en hopen dat uiteindelijk alle mensen diep in hun hart nog wel geloven en die daarvan in de benadering van hun medemens willen uitgaan. Men redeneert vaak: „Zet de mensen maar tegen de muur, dan krijg je ze uiteindelijk, in de laatste grenssituatie van het leven, toch wel te pakken. Uiteindelijk roepen ze allemaal om hun moeder of om God". Maar dat gold misschien wel de mens van gisteren. En gedeeltelijk de mens van vandaag. Maar als dit alles bij de mens van morgen anders ligtAls Sartre in dit verhaal ons profetisch er iets van laat zien hoe de mensen straks en overmorgen bij duizenden om ons heen zullen leven en sterven Misschien zijn we het zelf wel. Misschien onze kinderen en kleinkinderen, die zó uit het leven zullen heengaan. van Wolkers is God nog op iedere bladzijde te vinden, hoewel (of liever juist omdathij met God zo geweldig in de clinch ligt. Maar de mensen van Sartre leven zelfs in de dood helemaal aan God voorbij. God? Er zijn veel belangrijker dingen, juist als je sterft. Toch behoeven wij ons over de mens der toekomst geen zorgen te thaken. Omdat God Zelf zich over die mensen geen zorgen maakt. Wij behoeven de mensen niet tegen die muur van God te zetten met de dreiging van de dood en het leven hierna. God Zelf raakt de mensen aan. Nu deze, dan gene. Nu eens midden in het leven, dan weer vlak voor het heengaan. Wij hebben geen methodiek om de mensen naar God toe te praten. Maar God Zelf opent altijd wel weer ergens een dialoog, met deze of met die. En we hebben alleen maar op te letten waar God met iemand of met onszelf in gesprek komt. Ik denk aan het bekende gedicht van een Amerikaanse soldaat, die er hooit iets aan gedaan had, maar die opeens, vlak voor nul-uur door God werd aangesproken. Zo is het niet altijd. Maar zo kan het ook. Kijk God, ik had nimmer een gesprek met U, Maar nu wil ik opeens zeggen: „Hoe gaat het met U? Ziet U God, ze vertelden mij dat U niet bestaat En ik geloofde (lie zottepraat. Vannacht zag ik vanuit een granaattrechter Uw hemel Toen wist ik opeens: dat gepraat is gezemel. Had ik de tijd genomen om te zien wat U hebt gemaakt. Dan was ik de waarheid niet kwijtgeraakt. Ik vraag me af: „Pakt U mij:- hend nu aan? Ik voel dat U mij wel zult verstaan. Gek, dat ik in deze helse plaats moest belanden. Voor ik ontdekken kon, Uw gezicht en Uw handen. Ik denk dat er niet veel is dat ik zeggen moet. Maar ik ben heel blij, o God, dat ik U vandaag heb ontmoet. Het nul-uur nadert dat duurt niet lang. Omdat ik U hier Weet, ben ik niet bang. Het signaal! Wel, God ik moet nu nodig weg. Ik houd erg van U, mijn hart wil dat ik dat duidelijk zeg. Kijk, dit wordt een verschrikkelijke slag Wellicht kom ik bij U thuis aan het eind van de dag. Ik vraag, mii af. of U op mij te wachten staat. Bij Uw deur, al was ik vroeger niet Uw kameraad. Kijk tranen ik huil ik, een grote vent. Ik wilde dat ik U al deze jaren had gekend. Nu,-moet ik gaan God, vaarwel Sinds ik U ontmoette, ben ik niet bang voor dood of voor het. Wij denken misschien dat God altijd u en de aandacht voor kunnen opbreng een geweldig n 1 ij er maar de tijd vergissing. IIet is weg dan of ,e nu leeft of Dr. KJ. Kraan. 'k Heb een mooi spiegeltje gevonden Een van de vele illustraties, te zien op de tentoonstelling Henriëtte Willebeek Ie Mair tot I september in het His torisch Museum aan de Korte Hoog- Een stuk drijfhout spoelt aan In een haakvorm, vermolmd Nog met koper Benageld en speurend Herken ik de resten Herken ik het beeld Van wat het eens was. Een stuk van een kast! Een stuk drijfhout, hoelang Is 't geleden, dat dit Als een deel werd Gezaagd en gemeten Geschaafd en gepast Als een hoek van een kast En voor wie die wel was! Met liefde gemaakt Met de hand en ik speur Nog de resten Van zwaluwstaart en Van pinnen en gaten Secuur voor de duur Van het levenOh tijd Oh, vergankelijkheid! CONSUMENTEN VOORLICHTING Het Nationaal Voorlichtingsin stituut geeft gratis schriftelijk advies waar u, naast een goede service, met de hoogste korting onderstaande artikelen kunt ko- O autobanden O diepvriezers O televisie kleur/zwart wit O wasautomaten O koelkasten O gashaarden O afwasa-«tomaten O foto/film apparatuur. Zet een kruisje in het betreffen de vakje en zendt deze coupon Nationaal Voorlichtingsinstituut; Postbus 616 te Hilversum. Adres Plaats HLR Met Andere Woorden R. den Ouden, Emelister dam 26; R. Willemsen, Numansdorp; Juffr. J. Kra Oud Beijerland. Jk, Oostdijk 251, Oplossing Humanitas puzzelactie-1974 De oplossing van de „Humanitasr puzzelactie-1974" luidt: „Humanitas helpt-helpt Humanitas". Bij de gehouden trekking op 18 juli 1974, kwamen onderstaande inzenders als prijswinnaars uit de bus: Hoofdprijs f 500,- mevrouw C. Renkema-Spelbeink, St. Maartensregt- laan 22, Schipluiden, 2e prijs f 250,- de heer A. W. F. Timp, Beethovenlaan 181, Delft. 3e prijs f 100,- de heer G. van den Berg, Chopinstraat 18b, Vlaar- dingen; 4e en 5e prijs f 50,- de heer P. van Bree, Essenlaan 8, Sassenheim; mevrouw Ondwater, Bosweg 27, Oost- voorne. 6e en 7e prijs f 25,- de heer A. van Amerongen, Anatole France plaats 658, Rotterdam, firma M. Heemskerk Zoon, J. Vossensteeg 71, Leiden. Oergezellig velours, een stof die de sfeer uitademd van "weleer", be. haaglijk en huiselijk. In een warme diepglanzende kleur groen, rood, fraise, geel, blauw of beige. Deze velours wordt verkocht in coupons van 5 tot 20 meter. Nu per meter (120 cm breed) farttfe Een bleke inktvis uit Montmartre verdiepte zich in Jean-Paul Sartre en schreef: „Wij existeren tastbaar, ik denk niet, dus ik ben uitwasbaar". Een pissebed uit Lüdenscheid verhandelt her en der tapijt; het filiaal in Chamonix heet La Tapissebedderie. tekst: Rob van Olm tekeningen: Sim one M. Dettmeijer \v^//r y,\ ,\i w rm ooooopo. De volgende dag gingen autootje en cowboy weer op weg. Ze kwamen bij een stad aan, waar de mensen en auto's net zo groot waren als vowboy en autootje. Madurodam, las cowboy op een bord. Ze reden een tunnel door en naderden een vliegveld. Cowboy vroeg aan de piloot of ze mee mochten. „Dat is goed", zei de man, „maar schiet op, want we vertrekken bijna". „Wat geeft vliegen een raar gevoel in je maag", zei autootje. Ze kregen een snoepjy van de stewardess, dan zou het vast wel overgaan. „Mag ik rijden in het vliegtuig", vroeg autootje aan de piloot, „dan rijd ik in de lucht, dat lijkt me leuk". „"Als je maafüilkijkt dat je hefgens tegenaan botst hoor", antwoordde de piloot. Cowboy zei tegen de stewardess: „rij met ons mee, dan kan je zo de drankjes aan de mensen geven". „Dat gaat vlug", vond de stewardess, „en ik word niet moe". Toen iedereen zijn drankje op had, haalden ze de vuile glazen op en hielp cowboy haar met afwassen. „Nu gaan we landen", zei de piloot, „doe de riemen vast". „Ik berr ,blij dat ik een auto ben en geen vliegtuig", zei autootje, „wat lijkt vliegen me moeilijk". Ze namen afscheid van de piloot en beloofden de stewardess nog eens te komen helpen. Ze kwamen bij een speeltuin aan. Cowboy ging in de draaimolen. Autootje vond dat niet zo leuk, hij wilde liever op de wip. Maar hij was te zwaar voor cowboy. „Dan kom ik bij jou zitten" zei een jongetje. „Houd je goed vast autootje", zei cowboy. „Het lijkt wel of we weer vliegen" zei autootje. Het jongetje klapte van plezier in zijn handen. Dat was een beetje dom van hem, want nu viel hij er af. Zijn knie bloedde. „Kom gauw in autootje, dan brengen we je naar de dokter", zei cowboy. Autootje reed zo hard als hij kon. De dokter plakte een pleister op zijn knie. Het viel gelukkig mee. Cowboy kocht een ijsje voor het jongetje en daarna brachten ze hem naar huis terug.

De Havenloods | 1974 | | pagina 5