Geen afsluitdam: Oosterschelde open? SPECTACULAIRE OPRUIMING behang en verf bij JAN V/ D HULST KOM KIJKEN CAISSONS.... Veiligheid DE HAVENLOODS, DINSDAG 30 JULI 1974 31-56 BROERSVEST 85 - TEL. 269702 -SCHIEDAM Honderden coupons behang, wandbekleding, alsmede verf etc. etc. etc. Maandag na 13.00 uuur geopend Donderdag koopavond Nu ook gevestigs: ROTTERDAM, MATHENESSERWEG 261A TEL. 370947 t t Zaterdag weer Oosterscheldedag Yerseke verwacht deze week zaterdag 3 augus tus - meer dan 50.000 bezoekers op de derde Oosterscheldedag. Deze manifestatie tegen het afsluiten van een zeegat omvat veel vertier (muziek, dans, vlootschouw, kermis, vuurwerk) alsmede het gratis opdienen van een kleine twintigduizend kilogram mosselen, het zeebanket voor de gewone man. Ook wordt elke uur de milieufilm vertoond. Terwijl de getijdestroom nog elk etmaal 1100 miljoen kubieke meter water door de stroomga- ten perst, wachten de Zeeuwen vol spanning op de uitslag van een soms verbitterde strijd, die zij onderling hebben gevoerd. Zal de Oosterschelde straks onherroepelijk van de zee gescheiden worden of kan te elfder ure het in vele opzichten unieke zoutwaterbekken gespaard blijven? Zij maken thans mede deel uit van het pakket immateriële bezwaren tegen de afsluiting, waarin de zorg met name de rond duizend werknemers in deze aan verwante branches, die gemiddeld zo'n f 400,- schoon met name de rond duizend werknemers in en aan verwante branches, die gemiddeld zo'n f 400,- schoon per week verdienen. Het waren aanvankelijk alleen deze belangen, die als schaduwzijde van de Deltawerken werden gezien. In de rap porten werd de belanghebbenden een schadeloosstelling in het vooruitzicht gesteld en Yerseke zou via industriali satie en andere vervangende werkzaam heden, op een nieuwe leest worden geschoeid. De Oosterschelde is nu een testcase geworden, dank zij een verbluffende mobilisatie van idealisten en technici Zij zij,n met kennis van zaken hun acties gaan ondernemen, in een kli maat dat snel gunstiger werd voor alternatieve mogelijkheden Het is op merkelijk, dat in het vanouds zeer gouvernementeel en in vaste gezagspa- tronen denkende Zeeland, thans een beslissing wordt geforceerd over het milieubeleid van het kabinet Den Uyl. Dit heeft immers grote daden toege zegd op het gebied van de milieube scherming. 'Ander standpunt De heer B.J. Korstanje, chef interne zaken, ten raadhuize van Reimerswaal (tot welke gemeente Yerseke met tal van andere dorpen sinds 1970 be hoort) en lid van Proviciale Staten: „Als je vroeger voorzichtig het open houden van de Oosterschelde ter spra ke bracht werd je uitgekreten. Ieder een leefde nog in de ban van de ramp, Nu is dit nieuwe plan door de meeste Zeeuwen met instemming begroet. De mentaliteit is helemaal veranderd. Ik zat al jaren geleden in het comité „Zeeland Presenteert", dat actie voer de voor het behoud van de schelpdie rencultures. In die manifestaties stonden de autori teiten centraal. We nodigden prinses sen uit, ministers en burgemeesters. Nu pakken allerlei aktiegroepen zoals „Oosterschelde Open" de propaganda veel harder en wetenschappelijker aan, niet meer alleen op economische gron den. De mensen zijn bang geworden voor de aantasting van een onvervang baar natuurgebied". Het hek is inderdaad van de (Ooster schelde) dam. Er wordt aan alles ge dacht, door de menstu, die trachten te bewijzen dat de stormachtige ontwik keling sinds de totstandkoming van het Deltaplan een andere, niet minder zali ge gewenst maakt. Zeepieren zijn duur -■- der geworden dan biefstuk verklaart Jeroen Nolet, die het welen kan. De mensen die deze wormen steken datv kan alleen langs de Oosterschelde - verdienen er een dikke boterham aan, dank zij de duizenden zeehengelaars, voor wie dit aas onmisbaar is. Yerseke is voor deze sportvissers een belangrijk centrum geworden. Jaarlijks schepen zich duizenden Belgen in om hun geluk te gaan beproeven, hetgeen de verhuurders een mooie broodwinning oplevert. In de schaduw van het gigantische Deltaplan is „herscholing" van wor menzoekers uiteraard geenonoplosbaar probleem. Maar waar moeten de zee hengelaars blijven? Er hebben zich tal van wijzigingen voorgedaan, waar de Deltacommissie - nog - geen rekening mee heeft kun nen houden. Deskundigen tillen nu bijvoorbeeld zwaar aan de functie van het omstreden gebied als „kinderka mer" voor gamalenbroed en prille ton gen, omdat de overbevissing ontstel lende vormen heeft aangenomen Men vreest van de afdamming ernstige ge volgen voor de visserij tot in België en op de Noordzee toe, als de Ooster schelde niet langer beschikbaar zal zijn voor dit opgroeiende zeebanket Tal van vissers in de omgeving zullen bo vendien meteen al hun netten aan de wilgen moeten hangen. Een sterk argument voor de open verbinding ontlenen de protesterende groepen aan de waterverontreiniging. Als de dam er ligt zal het „Oosterschei- demeer" sterk vervuild water van de rivieren gaan opnemen. Van de Rijn bijvoorbeeld, waarin al 6000 stoffen voorkomen die er niet in thuis horen, waaronder reusachtige hoeveelheden zout van de Eranse kalimijnen in de Elzas. Biologen vrezen, dat achter een dam een „waterwoestenij" zal ont staan, hoeveel maatregelen er ook genomen zullen worden om een ander milieu in deze bassins op te bouwen. De tijd dat het Deltaplan op zuiver waterstaats-technische gronden werd beoordeeld behoort tot het verleden, sinds het vorige kabinet schoorvoetend akkoord is gegaan met de instelling van de breed samengestelde commissie- Klaassesz. De thans voorgestelde oplos sing - die overigens nog op uitvoer baarheid bestudeerd moet worden door knappe koppen van de rijkspla nologische dienst - is een variatie op de door deze studiegroep voorgestelde blokkendam, óók een barricade met doorlaatmogelijkheden. Uit het feit dat men zich een extra-uit gave van 500 tot 600 miljoen wil getroosten blijkt wel, dat de milieu aspecten van het vraagstuk bij dit kabinet zwaar wegen. Er is zelfs op dracht gegeven om de reeds in uitvoe ring zijnde werken voor de afsluitdam stil te leggen, hoewel reeds 200 mil joen in dit project is geinvesteerd. Dit zal overigens slechts voor enkele tien tallen miljoenen „weggegooid geld" zijn. —-Oestercultuur Yerseke waeht af en overpeinst de wisselingen van het lot. In de winter van 1962/63 werd negentig procent van de oestercultuur vernietigd, toen bij de bouw van de Grevelingendam zoet water de Oosterschelde was bin nengestroomd, De vorst richtte een gruwelijke ravage aan in de kwekerijen. Omdat toch vaststond dat de afsluit dam er zou komen, gaven, bijna twee honderd merendeels kleine kwekers de moed op; zij stopten er mee en accep teerden een uitkering van een „oester schaderegeling". Een nog groter aantal werknemers en arbeiders uit aanver wante bedrijven ging elders aan de slag. Zij vonden emplooi bij de Deltawer ken, onder meer als bakkenschippers of bij de nieuwe industrieën in het Sloegebied. Andere gedupeerden be gonnen champignons te kweken, bloembollen te telen, kippen te fokken of sportvissers te werven voor hun boten. Het toerisme zorgde m toene mende mate voor een broodwinning. Slechts een dozijn 1. ipitaalkrachtige oesterkwekers/exporteurs besloot met uit Frankrijk, Portugal en Joegoeslavië geimporteerd broed een poging tot herstel te wagen. Na ernstige tegensla gen door de verzoeting van het water en slibvorming gebeurde er een won der. Het oorspronkelijke milieu begon zich te herstellen en de Oosterschelde werd zuiverder dan ooit tevoren. Het water is nu kristalhelder en bezit het ideale zoutgehalte voor de cultures. Oesters De oesters begonnen steeds rapper aan hun geheimzinnige voortplantingspro ces, dat 1.3 miljoen larven vereiste voor één exemplaar van 100 a 110 gram. De kapitalen in deze onderwa terpakhuizen groeiden aan tot miljoe nen. Thans produceren de twaalf „oesterbaronnen" samen meer dan de ruim tweehonderd van vóór het ramp jaar. Als de dam er mocht komen, zal dus opnieuw een fors bedrag aan scha de-uitkeringen op tafel moeten komen. De „aflopende zaak" is weer big bus- sines geworden. Nederlandse oesters en mosselen beheersten de Belgische markt geheel en de Franse voor één derde, dank zij de onvergelijkbare kwa liteit van deze schelpdieren. Volgens dr. P. Korringa is er in dit gebied plaats voor het „verweiden" van jaarlijks 30 miljoen oesters. De heer Verwijs: „Wij benutten maar een derde van de capaciteit. Als de Ooster schelde openblijft zijn er perspectieven voor uitbreiding". In één van de vele rapporten acht men het mogelijk de verkoopwaarde alleen van oesters op te voeren tot f 200.000.000,- per jaar, al lijkt dit wat hoog gegrepen. - Kostbaar Misschien wordt dit kostbare hapje (de grootste kosten nu f 2,- per stuk) dan betaalbaar voor een ander publiek dan de welgestelden die bij Nolet komen dineren. Ook een argument voor het achterwege laten van de afsluitdam? Niet iedereen is gevoelig voor de ma teriele en immateriële aspecten van een open Oosterschelde. Vooral de pleitbe zorgers die wilden volstaan met een versterking van de dijken en het aan leggen van de z.g. Keetendam hebben het vaak zwaar te verduren gekregen. Zij werden door Rijkswaterstaat be stookt met feiten over de beruchte dijkvallen. Dit werk zou bovendien te kostbaar zijn, te lang de onveiligheid laten voortduren en op een andere wijze het milieu in gevaar brengen. Dit strijdpunt zal nu tot het verleden behoren, als een dam van doorlaatcais- sons wordt gebouwd, met de afmetin gen van een zevenverdiepingenflat. „Een wereldpremière",heeft minister Westerterp verklaard, „een nog nim mer vertoonde waterstandstechniek". Het is nog niet te voorspellen, of later dan nog een twee millard kostende stormvloedkering gebouwd zal moeten worden. Vast staat, dat het bedwingen van de Oosterschelde nu al 1,3 miljard gulden zal gaan kosten. Als besparing kan opgevoerd worden, dat de regering zich niet meer het Demonstratie voor een open Ooster- Spreekt voor zichzelf hoofd hoeft te breken over kunstma tige verwaterplaatsen voor de schelp dieren. Over deze instandhouding van de mosselcultuur in Yerseke of elders is veel gepraat, maar in de praktijk bleef het bij experimenteren. De kos ten werden steeds hoger geraamd, thans op 100 miljoen. Hoe krampach tig gestreefd werd naar én een dam én voortzetting van Yerseke's traditie, bleek uit de fantastische plannen om via een pijpleiding van 40 kilometer zeewater naar het dorp te voeren voor een verwateringsbassin van 30 hectare Beroeringen dus allerwege in Zeeland. En ver daarbuiten, want een groep als ..Oosterschelde Open" heeft 3000 be talende leden uit heel Nederland, die boven de verplichte contributie van f. 7.50 soms grote bedragen overma ken. Zelfs Zwitsers maken er deel van uit. Eén van de stuwende krachten is Joop Zoetewey, eigenaar van een gra fisch bedrijf en één van de vele ijveraars, die uit idealisme met hun milieufilm door het land trekken en politici hinderlijk volgden op hun ver kiezingstournees. Zijn beginselverklaring is simpel maar treffend. „Waarom ik dit doe? Omdat ik hier opgegroeid ben en krabbetjes gevangen heb, de zon zag ondergaan. Om de vogels en de vissen. Iets dat zo mooi is als de Oosterschelde mag je niet verloren laten gaan. Ik hoop dat mijn kinderen er ook nog van kunnen genieten". Academici onder zijn mede standers spreken over fysiografische onvervangbaarheid, oecologische rijk dommen en een unieke biocenose, maar bedoelen hetzelfde: de Ooster schelde mag geen dood water worden. Leo J. Leeuwis. Helling voor schepen door middel van eb en vloed. drinken. Rekeningen van f 100,- p.p. zijn geen uitzondering. Deze gastronomische uitstapjes illus treren Yerseke's positie als centrum voor de oester- en mosselcultuur. Toch hebben deze schelpdieren niet de door slag gegeven in het groeiende verzet tegen de afsluiting van de Oosterschel de De reeds genoemde heer PK.M. Verwijs, voorzitter van de vereniging van oesterkwekers en -exporteurs, lid van de Kamer van Koophandel en het E.T.I. in Zeeland, geeft toe, dat de milieuproblematiek in groter verband steeds zwaarder is gaan wegen. Dezelfde afsluiting die oester- en mos selcultuur in de Oosterschelde onmo gelijk zou maken wordt nu gezien als een uiterst zorgwekkende bedreiging voor alles wat zich in, op en aan deze geweldige zoutwaterbaai (met dijken ter lengte van 245 kilometer) afspeelt. Hydrobiologen vragen respect voor de deels zeer zeldzame 650 waterorga nismen, waaronder tachtig soorten kie zelwieren en zeventig variaties van algen. In het opmerkelijk zuivere water heerst een biologische evenwicht, dat vele diciplines van de wetenschap als onvervangbaar beschouwen. Vis Er zwemmen zeventig soorten vis in de Oosterschelde. Botanisch gezien zijn de schorren (25 procent van wat Zee land in dit opzicht te bieden heeft) van grote waarde. In Siberië broedende rotganzen komen hier overwinteren en in Europees verband gezien moet de Oosterschelde beschouwd worden als één van de belangrijkste gebieden voor watervogels. Men heeft er in deze omgeving ooit 170.000 op één dag geteld. En zo kunnen veel van andere unieke functies van dit gebied opge somd worden. Deze „gouden rand van de oceaan" is destijds in het Deltaplan slechts gepre senteerd als een verlengstuk van de wrede zee, dat levens, have en goed bedreigde en daarom radicaal bedwon gen moest worden. De schelpdieren ontlenen hun waarde niet meer alleen aan ecohomische overwegingen, zoals het feit dat zij -tezamen met de uit Noorwegen, Schotland en Noord- -Amerika geimporteerde kreeften die hier in zoutwaterparken opgeslagen en verhandeld worden - een verkoopcij fer van 60 miljoen gulden scoren. - Bezwaren Rotganzen, helft van de wereldpopula tie, overwinteren op de Oosterschelde. mmammmmmmmammm Het keerpunt schijnt te zijn bereikt, nu het kabinet zich in principe bereid heeft verklaard de geprojecteerde afsluitdam te vervangen door een borstwering van caissons. Deze zal weliswaar de getijdestroom temmen, maar voldoende water doorlaten om de moederoesters en haar broed het voortbestaan mogelijk te maken en de merendeels op de Waddenzee gekweekte mosselen te reinigen van zand en slib. Veiligheid ging voor alles. De Delta- ommissie kwam zo'n twintig jaar gele den op tafel met zes dikke boekwer ken, een technologische bijbel die lang als onfeilbaar zou blijven gelden. Een ongekende triomf van de mens in zijn strijd tegen de elementen, lag in het verschiet. Als ,nu aanstaande zaterdag opnieuw tienduizenden mensen aan de mossel maaltijd gaan getuigen tegen hun weer zin van een absolute afdamming, kan dit gezien worden als een sybool. Veel waterstaatsingenieurs zullen met de psalmdichter moeten belijden: „het is een wonder in ons' ogen, wij zien het, maar doorgronden 't niet" Wie had nog maar een jaar of tien geleden kunnen bevroeden, dat vorsten onder de oesterexporteurs als P K M Verwijs (50) zij aan zij op de bres zouden staan voor een open Ooster schelde met biologen, economen, inge nieurs, ornithologen, ecologen, diep zeeduikers, hengelaars, pierenstekers, watersportmensen, binnenschippers, natuurbeschermers en een grote schare van andere verontrusten? De vereni gingen en actiegroepen die elkaar ge vonden hebben in S.O.S. (Samenwer- Pieren spitten: gratis aas óm te vissen. king Ooster Schelde) vertegenwoordi gen zeker 80.000 sympathisanten. ———Victorie In Yerseke gemeenschap van 5600 zielen op Zuid-Beveland, eten de men sen rond Pasen al jaren met enige bekommernis hun traditionele lekker nij van vers aangevoerde krukels (ali kruiken, een soort slakken) met kren tenbrood. Jeroen Nolet's restaurant in de Lepelstraat is nog altijd vermaard onder de Belgen, die oesters en mosse len willen eten „aan de bron". Zij betalen voor dit exclusieve voorgerecht zonder blikken of blozen f,24,- (de prijs voor een dozijn 6 nuls-oesters, de grootste die voorhanden zijn) hebben f 40,- over voor een weelderig opge diende halve kreeft en willen daar ook wel eens een flesje champagne bij

De Havenloods | 1974 | | pagina 4