DE HAVENLOODS at±y MbivuUi Na acht jaar hard werken Is Spiritcomplex officiëel open Voorlichting RET laat niets aan het toeval over BEZORGERS (STERS) Ds. Keiling nieuwe predikant in Wijkgemeente Immanuel BANKSTELLEN 795.- 995.- JUWEEL Zonetarief-systeem ruim onder de aandacht Dinsdag 20 augustus 1974 23e jaargang no. 52 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. TEL. 35.29.11 Een macht aan informatie via adver tentie-pagina 's in alle Rotterdamse dag bladen en huis-aan-huis bladen, folaers in de voertuigen strooit de RET over de Rijnmond-bewoners uit. Ga er maar aanzitten! Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS SCHIEDAM - Afgelopen zater dagmiddag was het dan zover! Eindelijk werd het clubhuis van de Schiedamse Hockey Cricket vereniging Spirit officieel ge- VLAARDINGEN - Op zondag 1 september wordt ds. G F. H. Keiling bevestigd tot predikant van de Hervormde Wijkgemeente Immanuël door dr. A. H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. De kerkdienst zal worden gehouden in de RK Heilige Geestkerk, Van Hogendorplaan/hoek Meidoornstraat en begint om 16 uur. Ds. Kelling werd geboren in 1932. Hij testantse Gemeente rondom het meer studeerde aan de Universiteit van Gro ningen en werd in 1960 candidaat in de theologie. Hij was eerst werkzaam als vicaris in Nijmegen, daarna in Dreischor. In 1961 werd hij predikant in Noordgouwe/Dreischor en in 1965 Biervliet/Driewegen. In 1970 werd van Genève met als centrale plaatsen Genève en Lausanne. In Genève was dr. A. H. van den Heuvel, toen nog in functie bij de Wereldraad van Kerken, één van de gemeenteleden van ds. Kelling. De Hervormde Wijkgemeente Imma- hij predikant van de Nederlandse Pro- nuëlkerk ontstond in 1954 en ontving Roozemond naar Maassluis MAASSLUIS - Op woensdag 4 winkelcentrum Koningshoek, De september zal Cees Roozemond, lid van Dijkpolder en de Steendijkpolder aan het dagelijks bestuur van het openbaar zal doen. Om 15 uur zal het gezelschap lichaam Rijnmond, een kijkje nemen in ontvangen worden op de Maassluis. Het ligt in de bedoeling dat gemeentesecretarie. Het bezoek zal Cees Roozemond, vergezeld door ongeveer twee uur duren. burgemeester van Dijke en de commissie voor ruimtelijke ordening van Rijnmond, de oude binnenstad, het haar eerste predikant in 1955. In december van dat jaar werd de Imma- nuëlkerk in gebruik genomen. De wijk was de eerste naoorlogse nieuwbouw wijk. Momenteel omvat de wijk zo'n 1500 hervormde gezinnen, waarvan echter een groot deel niet bij het gemeentewerk betrokken is. Ds. A. J. Hoorn was vanaf 1964 de tweede predikant. Na het vertrek van ds. Hoorn in februari 1971 stond de centrale financiële situatie niet toe dat het beroepingswerk direkt ter hand werd genomen. Dat was pas mogelijk in 1973. In december werd het eerste contact gelegd met ds. Kelling. De familie Kelling heeft zich in Vlaar- dingen gevestigd. De bevestigingsdienst vindt plaats in de RK Heilige Geest kerk. Niet in de „eigen" Immanuël- kerk. Die werd op 8 juli door het College van Kerkvoogden verkocht aan het Leger des Heils, zodat, de wijkge meente Immanuël moest omzien naar andere ruimte. Het is nog niet bekend waar de kerkdiensten in het vervolg zullen worden gehouden. Massief eiken LUNSTROO MEUBELEN h/eerJe iVAAe/fcoe 'MONO VM VOL tJ WJT f£aC£/3SrETA£IVe-MCWe®0Dl) ji/n&fi Moumeu/N y/ mX)D OM/A/TB&m// opend. In een gezellige en drukke sfeer werd de sleutel van het nieuwe clubhuis door de bouw commissie overgedragen aan de vereniging. Voorzitter Ted Janse nam deze in ontvangst na afloop van de speech van Win Koever mans, de voorzitter van de bouw commissie. Tevens werd de bouwcommissie opgeheven, om dat het zijn taak volbracht had. Hiermede is een belangrijk hoog tepunt in de geschiedenis van Spirit bereikt: het bouwen van een eigen clubhuis, voor een bij zonder groot gedeelte door de leden van Spirit zelf gedaan. De bouw van het clubhuis heeft een uitermate lange geschiedenis. De vroeg ste schermutselingen tekent men aan in het jaar 1966, toen het bestuur in september de ledenvergadering voor stelde een bouwcommissie te benoe men. Het was niet direct de bedoeling om een nieuw clubhuis te bouwen, maar men veronderstelde, dat een uit breiding van het oude clubhuis op het terr'ein in het Thurledepark wel op zijn plaats was. Een ontwerp werd gete kend door Toon ter Braak voor een uitbreiding met vier kleedruimten en twee wasruimten. In 1969 moest dit geheel gerealiseerd zijn: kosten waren f30.000,-. De financiën speelden hierbij een grote rol en de bouwcommissie begon met inzamelen van geld en dat heeft men vele jaren moeten blijven doen. Begin 1968 werd er door het bestuur van Spirit een rapport opgesteld over de slechte conditie van de velden op Thurlede. Na overleg met de gemeente Schiedam, bleek dat men in de toe komst kon gaan denken aan het aan leggen van een nieuw sportterrein en zodoende moest men de uitbreidings plannen weer even opzij schuiven. Maar nog steeds bleef de behoefte naar geld erg groot. De „Eendracht" de zeegaande gaffelschoener van de vereniging Het Zeilend Zeeschip waarmee de twee door onze lezers aan te wijzen jongeren eind september een reis zullen maken, was vrijdag en zaterdag in Rotterdam. Dit ip juni tewater gelaten schip lag afgemeerd in de Veerhaven, waar zaterdag zo'n 850 belangstellenden een bezoek aan brachten. Een van de opstappers (mensen met enige ervaring, die een gereduceerde prijs betalen). Jaap Pieter Oranje uit Enschede zie inzet, maakte voor ons vanuit de top van de voormast een overzichtsfoto van de Eendracht. Hoe men iemand kan aanwijzen die dan kans krijgt op een kosteloze reis als scheepsgezel aan boord van dit schip, leest u hieronder. Elke lezer, die meent een jongen of meisje te kennen, die zo'n kosteloze reis met De Eendracht verdient, moet i een brief aan onze redactie meede len welke jongen of meisje hij wil voordragen en motiveren om welke bijzondere verdiensten hij deze kandi daat heeft gekozen. Uit deze voor drachten zal onze vaste redactie onder leiding van coördinator Ben van Haren een selectie van tien kandidaten ma ken, welke wij over enkele weken in ons blad zullen presenteren. Uit de tien kandidaten kunnen tenslotte de lezers een definitieve keuze van twee maken. Er zijn slechts weinig beperkingen. Volgens de pegels van het schip moeten de kandidaten, die als scheepsgezel I zullen meegaan, jong zijn (minimaal 16 en maximaal 25 jaar), normaal gezond en zich zonder assistentie kunnen be wegen. Brieven met voordrachten van kandi daten moeten worden gezonden aan Redactie De Havenloods, Postbus 1980, Rotterdam. Op de enveloppe moet dan linksboven vermeld worden „Geef 'n kooi". Begin 1970 besloot de Gemeenteraad van Schiedam tot het aanleggen van hockeyvelden voor Spirit en de ver huizing werd gepland op mei 1971. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hield er echter een andere mening op na, omdat de begrotingspositie van de gemeente Schiedam niet toereikend genoeg was om de bouw te steunen. Toch bleef het beleid van de bouw commissie gericht op nieuwbouw, om dat men met een komende verhuizing in het achterhoofd, het oude clubhuis niet wilde opknappen. Eindelijk in 1971 nam de gemeente het initiatief in handen en men begon met de aanleg van de velden op het stuk land tussen de rijksweg naar Maassluis en het Hargapark. Nu plande men de verhuizing op mei 1972. De tijd brak aan om het ont werp van het clubhuis te maken en na langdurig rekenwerk besloot men het derde schetsplan van Paul Peeters te verwezenlijken. Op basis daarvan is men verder gaan werken en is dit werk tot stand gekomen. De subsidieaan vragen naar de Nederlandse Sportfede ratie en de Provincie Zuid-Holland werden in december verzonden. Inmid dels was het Spirit ook gelukt om met de steun van de Sportraad, na onder handelingen die ongeveer een jaar duurden, de gemeente via de commis sie Gemeentewerken tot het inzicht te brengen, dat op het geplande hockey- complex vier velden i.p.v. drie konden worden gezet. Het uiterst riskante ulti matum van drie velden of anders niet verhuizen werd overleefd. de bouw enigszins op gang te komen. De aanneemsom kon met f 30.000,— verlaagd worden door een bijzondere tegemoetkoming, waarvoor de vereni ging de heer Van de Waal eeuwig dankbaar zal zijn. Op 21 mei werd een feestelijk versierde paal de grond in geslagen en eind oktober werd het gebouw opgeleverd. Spirit kon nu beginnen met de eigen werkzaamheden. De totale kosten van de aanbouw en de zelf uitgevoerde karweien bedroegen f 192.409,-. Van dit bedrag heeft de vereniging zelf het lieve sommetje van f63.409,- bijeen gebracht en dat mag toch wel een uitzonderlijk resultaat genoemd wor den. Dit geld verkreeg men door de tegelvloer aan te leggen, de elektrische installatie en de centrale verwarming aan te brengen, de kleedkamers, club ruimte, berging en het kalkhok zelf in te richten enz. Voorzitter Ted Janse sprak zijn dank uit voor alle leden van Spirit, die een steentje hadden bijge dragen aan de bouw, maar in het bijzonder dank voor de leden van de bouwcommissie, die in de voorgaande acht jaren de bouw van een geweldig clubhuis hadden voorbereid' en vol tooid. Vele Schiedamse verenigingen kunnen jaloers zijn op de accommoda tie van Spirit, maar men heeft er wel menig zweetdruppeltje voor moeten laten vallen. Wethouder Cor Bolmers toonde zich erg"enthousiast over het nieuwe com plex van Spirit inclusief het fraaie clubhuis. Hij stelde, dat door de opening van het nieuwe complex, de sportaccommodatie van Schiedam er duidelijk op vooruit was gegaan. Voor zitter Ted Janse moest zich echter niet wanen in een probleemloze toekomst nu het clubhuis er eenmaal staat. Maar als men geconfronteerd wordt met eventuele problemen, doet men juist ervaring op met het oplossen hiervan. Het verlaten van het terrein pp Thur lede zal niet makkelijk geweest zijn voor Spirit, omdat Thurlede volgens Bolmers een van de gezelligste sport parken in Schiedam is. De bosrijke en sfeervolle entourage zal Spirit moeten missen, maar daar tegenover staat, dat de groei van de vereniging voorlopig onbeperkt door kan blijven gaan en dan zal de gezelligheid automatisch weer toenemen. KEES JONKER Resultaat Verhuizing Eind 1968 werd duidelijk, dat Spirit aan een verhuizing moest gaan denken. In verband hiermee stelde de bouw commissie richtlijnen op voor de bouw van een nieuw clubhuis. Men moest er van uitgaan, dat de vereniging zou groeien tot een vereniging van onge veer 350 spelende leden. De bouw commissie stelde zich voor ogen. dat er voor de bouw van een nieuw clubhuis f 90.000,- uitgetrokken moest wor- Vanaf 1972 ging Spirit zich bezighou den met het opstellen van concrete plannen; o.a. het uitwerken van de bouwplannen, de contacten met de aannemer, het opstellen van een bouw schema, de voorzieningen rond de vel den, de verkoop van het oude clubhuis en niet in het minst het overleg met de Gemeente over het leggen van de water- en elektriciteitsleidingen. Voor de laatste maal werd tenslotte de verhuizing uitgesteld tot mei 1973. Nog steeds bleken de financiële midde len van de verenigingen een groot probleem. Moest men er wel mee doorgaan? In deze periode moest de bouwcommissie een bittere pil slikken door het overlijden van Martin Klop pers, die vanaf het begin in 1966 lid was geweest van de commissie. it dc openingswedstrijd De RET wil niets aan het toeval overlaten wanneer zondag 1 september de reizigers in Rotterdam en omstreken, die gebruik maken van het openbaar vervoer, moeten gaan betalen volgens het zönetarief. Met een uitgebreide reclamecampagne, deze week gestart, wil de afdeling voorlichting van de RET de reizigers vast een beetje vertrouwd maken met het nieuwe systeem van reizen en betalen. Tot die uitgebreide maatregelen van het RET-voorlichtingsteam behoren: het laten plaatsen van een serie van tien advertenties in de Rotterdamse dagbladen, waarin in de vorm van een soort vervolgverhaal de mensen ver trouwd gemaakt worden met het Inter- zone-Plan. Dit „vervolgverhaal" zal in verkorte vorm ook in de huis-aan-huis bladen verschijnen. - in de loop van deze week zullen in het hele RET-vervoersgebied huis aan huis folders worden verspreid met daarin de benodigde informatie over het Interzone-plan: achtergrondinfor matie, een duidelijk overzicht van de zonegrenzen en het lijnennet, een over zicht van de plaatsbewijzen en een groot schema met de tarieven - in de metro, tram en bus zullen de reizigers een „pluk"-folder mee kun nen nemen waarop een kaartje met zonegrenzen staat afgedrukt met op de achterkant een schema met de tarie ven. - persoonlijke informatie zal verstrekt worden aan de kantoren van de RET, aan de agentschappen en door de conducteurs op de voertuigen. - bij iedere tram-, bus- en metrohalte zijn borden geplaatst met een platte grond var, de agglomeratie van Rottèr- dam en daarop de zonegrenzen „We verwachten dat met deze vorm van voorlichting de reizigers voldoende zijn ingelicht", vertelt de heer J. Rein- ders, hoofd afdeling voorlichtingRET. De ervaringen in het buitenland, waar soortgelijke zonetariefsystemen al ja ren worden gehanteerd, zijn zeer be moedigend", zegt hij. „Hetjs alleen even een kwestie van wennen". Tijdens de presentatie van de reclame campagne vertelde drs. C. G. van Leeu wen, directeur van de RET, dat het Interzone-Plan niet direct gezien moet worden als een Rotterdamse zaak, maar meer als een onderdeel van een landelijke ontwikkeling. „Het zoneta rief is onder meer een voorwaarde voor verdere tariefintegratie in de regio en daarna in het land. Een dergelijke gedachte leeft dan ook sterk bij de huidige regering. We moeten het zonetarief dan ook zien als een vrucht van jarenlange ontwikkeling", meent de heer Van Leeuwen. „Een ontwikkeling die vijf jaar geleden van start ging toen de Studiecommissie Samenwerkingsver band Openbaar Vervoer Rotterdam en Omstreken een rapport uitbracht waar in reeds sprake was van een zone-inde ling die veel weg had van het huidige zone-systeem". Als het meest belangrijke voordeel van het huidige zonetarief-systeem noemde de heer Van Leeuwen dat het prijsver hogende „overstapje" was komen te vervallen. „Over de invoering van dit tarievensysteem ben ik zeker niet pes, simistisch gestemd. Per slot van reke ning moeten we de reizigers niet on derschatten", aldus de directeur van de RET. Uitgangspunten Ter completering vermelden we in deze krant (in De Havenloods van 22 augustus zal de RET in de vorm van twee pagina's advertentie uitvoerig aandacht besteden aan het Interzone- Plan) nog even de belangrijkste uit gangspunten van het nieuwe vervoers plan: - de reiziger gaat in principe betalen voor de afstand die hij aflegt. Het vervoergebied van de RET is daartoe verdeeld in acht zones. - de reiziger betaalt volgens één ta riefsysteem dat is gebaseerd op het aan elkaar grenzende aantal zones dat „be reisd" wordt. - de plaatsbewijzen zijn geldig voor tram, bus en metro. Ze zijn verdeeld in zonekaarten: 1 zone-, 2 zone-, 3 zone- en allezonekaarten. Elke zonekaart is geldig voor metro, bus of tram en wel voor het aantal zoi^es dat er op staat. Het is duidelijk dat het Interzone-Plan mogelijkheden biedt tot een totale integratie van in eerste instantie het vervoer in de regio, vervolgens de randstad en wellicht in de toekomst voor het vervoer in het gehele land. TG

De Havenloods | 1974 | | pagina 1