z 3 Moeller cc w A.I.V. J. REMKES „GROEN VAN PRINSTERER" CURSUSSEN in: FRANS DUITS ENGELS SPAANS X O m Hoge interpretatiekunst op eerste prommenadeconcert STADSTONEEL Ein abend in Wie in de Doelen Vereniging wil voorlichting slechthorenden verbeteren JONGE MONTEURS JA ©0!RS©DIM^iTl] MILACRON HAVENLOODS, DINSDAG 27 AUGUSTUS 1974. Ofschoon het optreden van Willem van Hanegem op het openingspromenadeconcert van het Rotterdams Philharmonisch Or kest in het sportpaleis Ahoy een stunt mag worden genoemd, is het enorme succes, dat het Philharmonisch met dit concert heeft behaald, toch in hoofdzaak te danken geweest aan de bijzondere samenstelling VD,"nhet Pro8ramtm en de perfekte uitvoering daarvan. Wat ons Philharmonisch onder leiding van Edo de Waart hierin heeft gepres teerd, stempelt het tot het meest moderne orkest in Nederland Technisch reikt het naar het volmaakte en ook in het samenspel treedt een raffinement aan de dag dat boeit van het begin tot het eind. Zo spelend kon het Philharmonisch de perikelen van een nog wat storende acoustiek in het Sportpaleis glansrijk doorstaan en de naar schatting 4000 aanwezigen hebben van heel veel kun nen genieten. Om te beginnen van de briljant ge speelde Slavische dans nr. 8, de Fu- riant genaamd, die opwindend en mee slepend in de gigantische ruimte van de zaal werd overgedragen, gevolgd door het Capriccio Espagnol van Rimsky- Korsakow, een reeks van Spaanse volksliederen. De muzikale waarde is betrekkelijk gering, doch de klank kleur is zo levendig en boeiend, dat wij ons dit gemis niet realiseerden onder het voortreffelijk spel waar wij naar luisterden. Het eerste programmadeel werd afge sloten met de Piet Hein Rhapsodie van Peter van Anrooy, een no6 steeds aantrekkelijke muziek in de Neder landse orkestliteratuur. Van Anrooy kwam in 1900 met een zenuwdepressie van Glasgow naar Holland weer terug, na eerst twee maanden in Berlijn en drie maanden in Glasgow als eerste violist te hebben gespeeld. Als een soort geneesmiddel schreef hij toen de Piet Hein-rhapsodie, wat tot een betere genezing heeft geleid dan de pillen en poeders uit de geneesmiddelen industrie konden bereiken. Het Rotter dams Philharmonisch Orkest speelde deze Rhapsodie met veel glans en Maar het onbetwistbaar hoogtepunt van de avond werd toch wel de vertol king van het eerste pianoconcert in Des, opus 22 van Tsjaikowsky, dat door de 28-jarige Spaanse pianist Rafaël Orozco met een onvoorstelbaar talent werd gespeeld. Zelden hoorden we een technische weergave, die zó sterk in het muzikale opgetrokken was dat de techniek geen middel maar doel werd: een modernisering van het pianospel, die uniek mag worden ge noemd. Edo de Waart had et zijn werk orkest, dat door Edo de Waart uiten Middenvelder-dirigent Willem van Hanegem bekwaam werd geleid. Deze vertolking was dan ook een belevenis. Nog één orkestwerk scheidde ons van de gastdirigent van dit concert, Willem van Hanegem: nl. de ouverture „1812", eveneens van Tsjaikowsky, hem opgedragen ter gelegenheid van de Pan-Russische kunst- en kunstnij- verheidstentoonstelling. Zij werd ech ter in 1882 uitgevoerd ter gelegenheid van de wijding der kathedraal van de H. Verlosser in het Kremlin. Deze geprogrammeerde muziek werd door het orkest al even klankvol en suggestief weergegeven als de reeds gespeelde werken, al werden de kanon schoten van een compagnie artillerie tijdens de premiere in 1882 in de AJioy vervangen door revolver- of ge weerschoten. Maar de muziek is soepel en humaan, want na de dreigpnde knallen werd de vrede ingeleid met een allergeestigste bewerking van Feyenoord's clublied „Hand in hand, kameraden", door Jurriaan Andriessen gearrangeerd en door Feyenoord's middenvelder-dirigent Willem van Ha negem gedirigeerd. Had de directie wat afwisselender mo gen zijn, zij muntte uit door degelijk heid en brain-work, die zo kenmer kend zijn voor Van Hanegem's voetbal spel- en taktiek. De vertolking groeide uit tot een communitysinging en -rit misch handgeklap, dat aan het slot overging tot een ovationeel applaus. IDO EYL „Stadstoneel Rotterdam" stelt zich voor. Deze foto is een eerste zichtbaar levensteken van de groep, die onder leiding van Jos van Gasteren en Cor Stedelinck een poging wil doen om de gunst van het Rotterdams schouwburgpubliek te veroveren. a U stellen zich voor: (zittend v links n r rechts op de voorste Zulk spel hebben we in onze lange loopbaan nog niet gehoord. Doch de solist werd dit mogelijk gemaakt door de moderne speelinterpretatie van het BIJ DAHSSCHOul Vanaf heden kunt u zich laten inschrijven voor de nieuwe KURSUSSEN CLUBS VOOR ALLE LEEFTIJDEN Inlichtingendagelijks van 14.00- 21.00 u aan de dansschool BINNENSINGEL 9 Lid N.B.D. Tel 010 -357312 Talenprakticum Vlaardingen voor beginners en gevorderden Rotterdamseweg 55 De lessen zijn zuiver individueel. Studietempo zelf te bepalen. Bij inschrijving van groepen (b.v. bedrijven) wordt een belangrijke korting op het lesgeld toegepast. Start van de lessen: begin september. Folders worden op aanvraag toegezonden. KANTOORADRES: van Hogendorplaan 100a, tel. 010 - 349925 - 343666. I. Mario Mocenni; 2. Joep van Gilpen; 3. Yolly van Kan; 4. Johan Ooms; S. Josephine van Gasteren; 6. Robert Prager; 7. Jeroen Rooyakkers; 8. Theo Pont; 9. Tatiana Radier; 10. Jan Kieboom. Achterste rij, staand van links naar rechts: II. Canci Geraedts; 12. Lou Landré; 13. Paul van Corcum; 14. Louis van de Velden; IS. Peter Stam; 16. Jan Wegter: 17. Hans Hoes; 18. LSb Vol werk; 19. Cor Stedelinck; 20. Rein Edzart; 21. Yvonne Barendrecht; 22. Chiel de Meij; 23. Piet Romer; 24. Edo van Dijken; 25. John Leddy; 26. Johan Sirag; 27. Hugo Labout; 28. Kees Waterbeek; 29. Ann Hasekamp; 30. Theo Boskamp. De eerste voorstelling van het „Stadstoneel Rotterdam" vindt plaats op zaterdag 5 oktober met een voorstelling van „Figaro", spel van Beaumarchais, in de bewerking van Turrini. Mise en scène Cor Stedelinck. In de loop van november komt „De wijze kater" (Herman Heijermans) opnieuw voor het voetlicht. Regie René Lobo, met in de titelrol Lou Landré als de kater. Weinig verschil in kwaliteit kleurentelevisies Wie van plan is een kleurentelevisie apparaat te kopen, moet vooral attent zijn op de bestaande prijsverschillen. In kwaliteit ontlopen de diverse mer ken elkaar namelijk niet veel. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek, die 14 kleuren-tv's onder de loep nam: 12 met een grootbeeld en 2 met een kleiner beelddiagonaal. De meeste geteste toestellen kunnen op afstand worden bediend; een extraatje dat een toestel enkele honderden guldens duurder maakt. VWO constateerde, dat de kleurentele visie nog steeds verder wordt ontwik keld. Buizen zijn in nagenoeg alle apparaten vervangen door transistoren, wat minder stroomverbruik en warmte-ontwikkeling betekent. Steeds meer toestellen worden voorzien van tiptoetsen, die mindeT aan slijtage on derhevig zijn dan de oude druktoetsen. Voor de kwaliteit van het Philips-toes- tel (en daarmee dan ook Aristona en Erres die vrijwel gelijk zijn) bleken de onderzoekers al met al de meeste waardering te hebben. Saba en Tele- funken volgden daama. Het volledige testrapport (nr. 36) van kleurentelevisies is verkrijgbaar bjj de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek, Leeuwendaallaan 10, Rijswijk (ZH). De brochure kan worden besteld door storting van f 1,75 op postgiro 1477321 ten name van deze stichting, of door het bijplakken van f 1,75 extra aan geldige postzegels op de adreszijde van een briefkaart. If- Margit Schramm Samen met het Nederlands Theater Bureau organiseren wij „Ein Abend in Wien" in de grote zaal van De Doelen op vrijdagavond 30- en zaterdagavond 31 augustus. Het meest geliefde ope rette-paar Margit Schramm en Rudolf Schock, zal dan met een groot orkest onder leiding van Willi Boskovsky - be kend van de nieuwjaarsconcerten in Wenen een progamma uitvoeren van werken uit de meest succesvolle ope rettes van Johann Strauss, Franz Lèhar, Robert Stolz en Emmerich Kal man. Aanstaande vrijdag 23 augustus begint de kaartverkoop uitsluitend aan de kassa's van De Doelen. Dagelijks geopend van 10-16 uur en zondags van 12-16 uur. De prijzen der plaatsen zijn vanaf f. 15,- tot en met f. 30,-. Ons land telt meer dan 400.000 slechthorenden en doven Daarvan is slechts een deel redelijk goed gerevalideerd, door middel van een hoortoestel. Door een tekort aan goede voorlichting blijven veel slechthorenden nog steeds sociaal min of meer geisoleerd. Vooral doordat de auditieve communicatie zo'n belangrijke rol speelt in onze maatschappij hebben deze mensen het extra moeilijk. De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (N.V.V.S.) wil hier iets aan gaan doen. Onder vooizitterschap van de K.N.O.-arts/audioloog dr. J. van Ebbenhorst Tengbergen heeft de N.V.V.S. nu voorlopig een dertigtal „informatie-posten" gevestigd, verspreid over het gehele land. De bedoeling is, dat deze informa teurs/trices als wegwijzer zullen funge ren tussen de slechthorenden en ailer- anties die met deze problema- maken hebben. Daar de infor- worden gelegd. Het stimuleren van de aanleg van ringleidingen in bejaardentehuizen, kerken, schouwburgen en andere open bare gebouwen behoort tot hun werk terrein. Verder het onder de aandacht brengen bij slechthorenden van de doofheid met zich mee nieuwste induktie-hulpmiddelen bij brengen en die veelal op het sociale het beluisteren van televisie en radio, vlak liggen, zullen kontakten met de Ook het organiseren van lipleeskursus- plaatselijke maatschappelijke diensten sen in samenwerking met logopedisten Men kan bij de informateurs brochures en folders aanvragen betreffende zowel de relatie goedhorenden- slechthorenden als de nieuwste luister- apparatuur, alsmede een proefnummer van het vernieuwde maandblad van de N.V.V.S. „Omega". Ook in de regio Rotterdam zijn thans informatrices gevestigd, te weten: T. A. Zuur-Wolters, B. Lef. de Montig- nylaan 194, tel. 18.66.70; M. P. Hart- man-Prange, Abbenbroekweg 82, tel. 802628 en A. v. Herpen-Heesbeen, Groenezóom 134, tel. 191323. In plaatsen waar (nog) geen informa- tiepost is, kan men zich wenden tot de N.V.V.S., Weerdsweg 1, Epse-Gorssel. MINI OF MAXI maximaal bereik van uw advertentie tegen minimale kosten via: DE HAVENLOODS Wij zijn een internationale onderne ming op het gebied van LAAGSPAN- NINGS - SCHAKELMATERIAAL, -VERDEELINRICHTINGEN EN -BE- STURINGEN. Het kontakt met onze afnemers wordt onderhouden door meer dan 250 tech nische rayonkantoren in 60 landen, waarvan 4 in Nederland. Uitvoerige sollicitaties te richten aan de KLÖCKNER-MOELLER B.V.BSÖ Overschiesestraat 33 Postbus 7b, Schieaam, UMJJU tel. 26.35.94/26.80.02 KSÜ IK DOE MEE Ik wil MEE PROFITEREN van uw 18-jarige ervaring als CONSUMENTEN - IN KOOPBEMIDDE LINGS— VERENIGING en de daardoor te verkrijgen HOGE Ie mogelijke aankopen, informatie uw dokumentatie Woonplaats (portvrije open enveloppe c Machtiging 1130, Rotterdam. rriefkaa KORTINGEN - enige percentages: 40 pet. op cadeau artikelen, 39 pet. op complate-kooktets, 25 pet. op roes tv rijt taal pannen. 25 pet op koel/vries/was/droog- apparatuur. 22 pet. op canettes, 22 pet. op kop en scho tels. 20 pet op serviezen en gasstellen. 20 pet op kle ding. speciaal ook vrijetifdskleding. 20 pet op matras sen, 20-15 pet. op zonwering. 20 pet. op vloerbedek king. 40 pet. op deodorant, shampoo, bad schuim, luchtverfrissers, anti-zonnebrandtchuim etc. etc. Algemene Inkoopbcmiddelings Vcrcnigi inenten. Voorlichting, documentatie en vooraeeiaar dingen Sehiedamseweg 17). Rotterdam-west 3007, 010-76.75.44 Rotterdam. Consii- Cincinnati Milacron B.V., Vlaardingen De toenemende vraag naar onze gereedschapsmachines, zowel in eigen land als op de internationale markten, betekent vele mogelijkheden in ons bedrijf voor vakbekwame medewerkers. Het bouwen van gereedschapsmachines vereist namelijk nauwkeurig werken, meestal in enkelfabrikage, soms in kleine Wij hebben ruime ontplooiingskansen in de volgende afdelingen verspanend: frezers (groot en klein werk) slijpers (rond en vlak) Nu Be boorders schavers draaiers plaatwerker staalstraler montage. machinemonteurs elektromonteurs precisievlakkers bankwerkers Ook als u nog niet dat n Wij bespreken graag met u de mogelijkheden voor plaatsing in een van de bovenstaande vakgebieden Onze medewerkers ontvangen een vast salaris per periode van 4 weken Dit salaris ligt, afhankelijk van leeftijd en ervaring, voor volwassenen tussen de f. 1.250,- en f. 1.600,- Daar komt voor degenen die in ploegendienst werken (de verspanende afdelingen) een zeer aantrekkelijke toelage bij n vakmanschap bereikt hebt dat u wilt bereiken, ligt uw toekomst bij Cincinnati Milacron Maar uw salaris en andere arbeidsvoorwaarden kunnen wij veel beter met u persoonlijk bespreken. U bent daar toe welkom overdag tussen 10 en 4 uur en op de donder dagavonden 29 augustus en 5 september tussen 18.30 en 20.00 uur. U kunt ook even bellen om een afspraak te maken (010 - 347944) of een briefje schrijven naar Cincinnati Milacron B.V Schiedamsedijk 20, Vlaardingen. Ons be drijf is gemakkelijk te vindeneen paar minuten lopen vanaf station Vlaardingen-Oost.

De Havenloods | 1974 | | pagina 2