lVENLOODS Suske en Wiske worden gemaakt in Schiedam „Universiteit wil geen ivoren toren zijn" mÊtm m rT1* Foor fihn^jmamen EXPOSITIE N massief eiken meubelfabriek 3 Oisterwijk s termeulen BROERSVEST 85 Waterweg-topscorer j Rector Magnificus Prof, dr. P.W. Klein: BEZORGERS (STERS) dinsdag 17 september 1974 23e jaargang no 58 EDITIE SCHIEDAM ER - K VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 l SCHIEDAM - Onbekend zijn ze niet: Suske, Wiske, Lambik, tante meebrengt. Ook worden er handen Sidonia en Jeroen, de bekende helden van het stripverhaal „Suske en gemaakt. Met kleren aan moet het een Wiske". Figuren die in de loop der jaren een eigen persoonlijkheid S wrfe^jkheidte^en striphelden Figuren die in de loop der jaren een eigen persoonlijkheid hebben gekregen. Hun vader heet Willy Vandersteen, de Belg die al jaren het ene avontuur na het andere schrijft. Een paar maanden geleden kwam Vandersteen op het idee om de hoofdpersonen van zijn strips „levend" te maken. Hij wilde er een filmpje van maken, maar dan moest er natuurlijk wel iemand zijn die de figuren „echt" kon maken. Hij speelde zijn idee door naar producer Wies Andersen, die het ook wel zag zitten. De filmpjes zullen in België waarschijn lijk worden uitgezonden via de t.v. Hierover wordt onderhandeld met de BRT. Nederland, waar veel boeken van Suske en Wiske worden verkocht, kan Andersen ging op zoek naar iemand die popjes kon maken, die als twee druppels water op de striphelden moesten lijken. Hjj kwam tenslotte terecht in Schiedam, bij de gebroeders Hendrickx, de twee bekende Schie- damse kunstenaars. Maar met z'n tweeën een dergelijke opdracht uit voeren was niet mogelijk, daarom be sloot André Hendrickx de taak op zich te nemen. Al twee maanden is hij bezig met dit werk. Toen wij bij hem op bezoek kwamen, was er net een van de mensen van de studio van Andersen, die wat voorbeelden kwam halen van de popjes. André Hendrickx: „Ze zijn nog niet helemaal klaar, maar het moei- lij ste en tijdrovendste werk zit er bijna op. In die twee maanden heb ik veel moeten experimenteren met ver schillende soorten rubber e.d. om te zien welk materiaal ik het beste kon gaan gebruiken". Vaardigheid De popjes worden als volgt gemaakt: Er is een tekening van Willy Vander steen. André Hendrickx maakt hiervan een getrouwe kopie van klei. Deze taak i TAFELS* STOELEN' i WANDKASTEN i BANKSTELLEN i TV KASTEN DEKEN KIS EEN Toonzaal: M BERKEl IZ.H.) Noo,d.indS,. (S 1 weg 116 (langs het water), tel. 'j 01891-4670, geopend: ma t/m Efl "8 uur, vrijdagavond tot M is niet erg eenvoudig. De popjes moeten exact lijken op die van de tekening, wat veel vaardigheid vergt. Is het hoofdje eenmaal uit de oven, dan wordt het overgoten met een soort latexrubber, dat na enkele uren hard is. Na enige behandelingen met deze latexrubber, kan het rubber van de vorm gehaald worden, waardoor er een negatief van het hoofd is ontstaan. Maar dan is het hoofd nog niet klaaar. Het moeilijkste komt nog: in die vorm moet een stof worden aangebracht, die het definitieve hoofd gaat vormen. Waarom zo moeilijk? André Hen drickx: Ze willen met de poppen een film gaan maken. Om te beginnen moeten ze kunnen „spreken", wat inhoudt, dat de mond moet kunnen bewegen. Dit moet de speler met de hand doen, zoals in een echt poppen theater. Hij moet er dus met zijn hand in kunnen. Ik heb nu al verschillende soorten rubber geprobeerd, maar de ideale stof is nog niet gevonden. De een is te dik, de ander weer te dun en net had ik een rubber, dat erg broos Verschrikt Van ieder figuur heeft Willy Vander steen verschillende tekeningen ge maakt. Lambik boos, lachend, gewoon, huilend en verschrikt. Zo moet elk hoofd apart gemaakt worden, wat natuurlijk veel werk met zich VLAARDINGEN - Burgemeester en wet houders hebben besloten om degenen die in deze gemeente de Kalkar-heffing niet be taald hebben in dit stadium nog niet af te sluiten van electriciteit. Voorlopig zal daarom ook in Vlaardingen door het G.E.W.B. een afwachtende houding worden aangenomen, dit mede omdat de Hoge Raad in de beroepsprocedure, die over deze kwestie aanhangig is gemaakt, nog geen uitspraak heeft gedaan. VLAARDINGEN - Op donderdag 19 september houdt de soos de pit (Floris de Vijfdelaan 2) in het ontmoetingscentrum een „balroomdancingavond", welke dan om de 14 dagen voortgezet wordt. Medewerker les Berveling en zijn vrouw zullen hierbij, aanwezig zijn om de dans pasjes nog eens op te frissen. De avond begint om 8 uur. Deelnemers vanaf 18 jaar. Uit ons tuincentrum 2e etage. Levensboom (Thuya Occidentalis), een ideale haag- en sierplant, zowel in zomer als winter groen, in pot. Goudgele conifeer (Chamaecyparis pis. plumosa aurea) in pot, gedijt zelfs op steenachtige grond, ook zeer geschikt voor balkonbakken. Lavendel (Lavandula), laagblijvende plant, geeft veel donkerblauwe bloemen, geurt heerlijk. Pak turfmolm vanJ^Sffvoor f 2,98 Studiedag voor leraren uit Maassluis MAASSLUIS - Vandaag wordt in De heer H. J. Jacobs, onderwijskundig Maassluis een studiedag gehouden voor medewerker van het Algemeen Pedaeo- de leraren van het nlaatseliik vnnr/re. gisch Studiecentrum te Amsterdam, de leraren van het plaatselijk voortge zet onderwijs. Het thema luidt: On derwijs en samenleving". Deze studie onder algehele leiding van IT/ CW, "Cl zal een inleiding houden. Na de brood maaltijd, die aangeboden wordt door het Maassluisse gemeentebestuur, wordt een uur lang gesproken in groe pen over het onderwerp „Onderwijs en samenleving". De heer P. H. van Huizen, hoofddo cent onderwijskunde aan de Leraren opleiding te Amsterdam, zal vervolgens een inleiding houden over het onder werp „Groepswerk, wie is er meege- wend? Deze twee belangrijke onder werpen voor leerlingen en leraren en samenleving worden niet alleen door de docenten van de Maassluisse scho len voor voortgezet onderwijs bespro ken, maar ook door een aantal hoof den van openbare basisscholen en be stuursleden van alle plaatselijke school verenigingen, die ook uitgenodigd zijn voor deze dag. over enkele maanden (waarschijnlijk in januari al) de avonturen van Suske en Wiske op de buis zien. De TROS heeft besloten om eens per week 5 af leveringen tegelijk te vertonen. Deze vijf afleveringen, ieder van vier minu ten, vormen samen één avontuur. De datum van uitzending hangt af van de vorderingen die André Hendrickx maakt met zijn werk. Een snelle „pro- duktie" zit er niet in, omdat dit materiaal nieuw voor hem is. Zijn' broer Frits, die niet direkt meewerkt maar wel meedenkt zegt hierover: „Het is voor ons een nieuwe ervaring. We moeten leren wat er wel en wat niet kan met dit materiaal. Eigenlijk zijn wij glazeniers, maar door het grote scala van opdrachten, werken wij Vrije toegang 4 i - HflL T'\. SI natuurlijk met veel meer stoffen dan glas. Van de ene kant is dat bijzonder interessant, maar als je eenmaal een beetje weet hoe je moet werken met bijvoorbeeld rubber, dan komt er een andere opdracht, die vereist dat je weer met een andere stof gaat werken. Je krijgt zo wel meer dimensies in je werk, maar je leert het werken met een materiaal nooit volkomen beheersen". Voor- en nadelen, maar in ieder geval een ervaring erbij. Het is echter niet te zien, dat André Hendrickx voor het eerst deze popjes maakt. Het resultaat is waard om gezien te worden. Dat was ook de mening van de heer Andersen, die is komen kijken en wild enthousi ast was over het resultaat. JAN VAN DER VEN JAN VAN DER HULST BEHANG Vijfde jaargang, nummer één. „De fabricage van doelpunten in het huidige voetbal is een teer vraagstuk geworden, stelden we in onze eerste „Waterweg topscorer" op 10 september 1970. Het probleem is in al die jaren niet opgelost. Zelfs nauwelijks dichter bij een oplossing gekomen. Wanneer nu een trainer stelt, dat de aanval zijn grootste zorgenkind is, dan beseft hij direct met een dermate cliché-achtige kreet aan te komen, dat hij zijn opmerking onmiddellijk laat volgen door: „Maar ik ben de enige niet, die daarmee geconfronteerd wordt". Het voetbal lijkt te verdrinken in zijn systemen. Systemen, die er voornamelijk op gericht zijn, doelpunten te voorkomen. Immers wanneer aanvallers slechts sporadisch aan het maken van een doelpunt toekomen, moet in ieder geval gezorgd worden, dat defensief de zaak gesloten blijft. Of deze systemen stand kunnen houden en het publiek kunnen blijven boeien, valt te betwijfelen. Het zelfverzekerde Italië (de mening van de spelers tijdens een televisie-interview: West-Duitsland en Italië spelen in de finale dach t het met een ver doorgevoerd defensief concept te maken tijdens de wereldkampioenschappen voetbal in West-Duitsland. Ze vielen - gelukkig voor het voetbal - finaal door de mand. De systemen veranderen, de voetballers dikwijls niet. Zo heeft de verguisde buitenspelval echter dóór de jaren heen wel stand gehouden. Het is een vorm van doelpunten voorkomen, die perfect uitgevoerd dikwijls inderdaad succes heeft, maar verder amper bewonderd mag worden. Het is een defensieve brief van onvermogen, die schijnbaar nog steeds door vele trainers op handen gedragen wordt. De wereldkampioenschappen hebben het voetbal in het verleden dikwijls nieuwe impulsen gegeven. Nieuwe systemen (van Brazilië bijvoorbeeld) werden maar al te graag overgenomen. Zo te bezien lijkt de WK 1974 weinig opgeleverd te hebben. Natuurlijk, Nederland kwam met totaalvoetbal. En wanneer het voetbal uit het slop van de systemen wil komen, dan zal dat de toekomst zijn. Maar toevallig beschikte „generaal" Rinus Michels over tien rasvoetballers en een rasdirigent. Dat kan menige trainer in de amateursector niet zeggen en daarom zal de buitenspelval, het 4-4-2 of het 4-3-3 nog we enige tijd het voetbal blijven beheersen. „Waterweg-topscorer" gaat ook in zijn vijfde seizoen weer de doelpunten registreren van de veertig standaard-elftallen uit Vlaardingen, Schiedam, Maas land, Maassluis, Maasdijk en Hoek van Holland. Vandaar dat we nog even onze werkwijze verklaren. Omdat niet alle teams eenzelfde aantal wedstrijden spelen, stellen we de stand samen aan de hand van een moyenne. Het totaal aantal gescoorde doelpunten per speler wordt gedeeld door het aantal wedstrijden, die inmiddels gespeeld zijn door zijn elftal. Ter verduidelijking: mocht een speler een aantal wedstrijden geblesseerd of gepasseerd zijn, dan tellen deze wedstrijden gewoon mee bij het bepalen van het gemiddelde. jOnbetwist koploper van onze eerste stand is MSV '71-speler Jan Pijpers. In twee wedstrijden nam hij niet minder dan twaalf doelpunten voor zijn rekening, waarmee hij dus aan een moyenne van zes komt Zo'n hoog startgemiddelde is in onze eerdere klassementen nog nooit voorgekomen. Heel ongelukkig was tijdens dit competi- tieweekeinde het Schiedamse WK. De defensie schoot namelijk tijden de wedstrijden tegen het Vlaardingse CION tweemaal in eigen doel. De stand luidt: 1. Jan Pijpers MSV '716 (12 uit 2); 2 en 3. Peter Friedrich (FCN '66) en Peter Hoek (Satelliet) 1,5 beiden 3 uit 2); 4 en 5. Wim Stoevelaar (TSB) en Coen Winkelman (PPSC) 1,33 (beiden 4 uit 3). Dit vijftal wordt gevolgd door veertien spelers met een gemiddelde van één Joel punt. ZIE ELDERS IN DE KRANT Zowel Rotterdam als Tilburg doen verwoede pogingen pleisterplaats te zijn voor de zevende letterenfaculteit in ons land. De Erasmus Universiteit van Rotterdam heeft vorige week een rapport uitgebracht aan de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen waarin als aanvulling op de vier bestaande faculteiten in Rotterdam (deseconomische, juridische, sociale en medische faculteiten) de behoefte wordt gesignaleerd van 3 nieuwe studierichtingen behelsen de geschiedenis, de taalwetenschap en de algemene kunstwe tenschappen, waarbij prioriteit wordt gegeven aan de subfaculteit geschiedenis. Eén van de denkersachter het rapport is de rector magnificus van de Erasmus Universiteit prof. dr. P. W. Klein (42) die zich als een gelouterde maecenas schaart achter de menswetenschappen. Als Oostenrijker van origine emigreerde hij in 1939 naar Nederland waar hij zich in 1950 wierp op de studie economie aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool in Rotterdam. Prof. Klein, grijzend en prettig ogend door zijn bril met zwaar, donkerbruin montuur, bleef werkzaam aan de hogeschool en promoveerde in 1965. Er was bij hem weinig ambitie te bespeuren om rector magnificus te worden maar hij is de mening toege daan dat ieder die ervoor gevraagd wordt aan een dergelijk verzoek ge- hoormoetgeven. Wel ambitieus is hij op zijn eigen vakgebied, de economische geschiedenis. Prof. Klein: „Ergens is het jammer, zo'n rectoraat, ik begon juist een beetje internationaal mee te tellen; over 20 jaar vraagt niemand je of je ooit rector magnificus bent ge weest, wel hoeveel boeken je gepubli ceerd hebt. Ik ben een vakidioot en ga helemaal op in mijn vak, het is tegelij kertijd m'n hobby. Hoewel het aan vaarden van een rectoraat drukke Prof. Klein fulmineert tegen de dik- werktijden met zich meebrengt, houd ik er geen vaste dagindeling op na; van nature ben ik nogal chaotisch". geen kritiek Met snedige frases weet prof. Klein duidelijk te maken waarom hij zich opwerpt als schutspatroon van de menswetenschappen: „de humanoria moesten een beetje worden geprote geerd want na de tweede wereldoorlog stond de hele onderwijspolitiek zo'n beetje in het teken van de industrialisa tie. De verhouding tussen technische en geesteswetenschappen werd een beetje scheefgetrokken ten gunste van de eerstgenoemde". Dit jaar is het wetenschapsbudget voor ons aan de lage kant; ik oefen geen kritiek uit op Den Haag maar het is wel een feit dat ze daar niet goed bemand zijn voor het Dergelijke ideeën, zoals ze zijn neergelegd in het matineuze „letterenrapport", druisen lijnrecht in tegen de opvatting die door de Katholieke Hogeschool in Tilburg wordt gehuldigd: een conventionele letterenfaculteit in een tijd waarin de nieuwe lerarenopleiding het afleveren van leraren lijken te gaan overnemen van de verscheidene letterenfacul teiten. De Erasmus Universiteit speelt poker met Tilburg maar kan hoge ogen gooien bij de staatssecretaris die met het toewijzen van een uitgebreide letterenfaculteit aan Tilburg het risico loopt een enclave zonder achterland te scheppen. wetenschappelijk onderwijs; van de 150 mensen die er werken hebben er slechts negen een hooglerarensalaris, en dat geeft te denken", aldus prof. Klein. In Rotterdam zijn vorig jaar de 2 instellingen voor wetenschappelijk on derwijs tot een fusie gekomen: de particuliere Economische Hogeschool met de faculteiten economie, rechten en sociologie en de jonge medische faculteit (rijksinstelling). Prof. Klein: „de fusie had tot doel een basis te zijn voor verdere uitbouw waarbij we die in beginsel moesten zoeken in de culture le sfeer zoals dat precies in het lande lijk onderwijsbestel paste". Rector Magnificus Prof. Dr. P.W. Klein van de Erasmus-universiteit. wijls geuite kreet dat de universiteiten ivoren torens zijn. „Vroeger trok de universitaire gemeenschap zich niets aan van s'ociale problemen: nu is er hen heel wat aan gelegen mee te helpen met het maatschappelijk leven. De E.U.R. wil naar een goede vorm van samenwerking toe en neemt zich voor de samenleving met raad en daad terzijde te staan, ten behoeve van de gemeenschap. We moeten integreren met de regio, werkgroepen zetten zich in om een oplossing te vinden voor sociale vraagstukken als de gastarbei der en het eroscentrum Prof. Klein acht Rotterdam tot veel in staat. De medische faculteit is in een rekordtijd van de grond gekomen, de noodzaak ervan werd ingezien. De rector magnificus wil nog wel van leer trekken tegen de numerus fixus die zwaar op vele studierichtingen drukt. „Eén van de redenen schijnt het tekort VLAARDINGEN - Zaterdag hield de jubilerende brandweer open huis in de kazerne aan de Ho/laan. De gehele dag konden belangstellenden terecht om het materiaal te bekijken, waaronder het pronkstuk de nieuwe volautomatische autoladder, verder blusvoertuigen en hulpverleningsapparatuur. Veel belangstelling ook was er voor de stands, waar een overzicht werd gegeven van alle takken van de brandweer. Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS tifie ken". Prof. Klein legt weinig koketterie aan de dag wanneer de toewijzing van de nieuwste letterenfaculteit ter sprake komt. Wel ziet hij echter een dergelijke faculteit als noodzakelijk attribuut om van de Erasmus Universiteit een vol- waardige universiteit te maken, een idee waarvoor hij zich al jaren inzet. Het tot stand komen van het „letteren rapport" is onder andere aazijn inzet te danken, al enige jaren geleden is aan veel historici commentaar op het rap port gevraagd en gekregen, wat getuigt van een goede voorbereiding. Hij spreekt verder de hoop uit dat er met deze letteren faculteit niet zo geschipperd wordt als dat eertijds met de 8e medische faculteit (in Maas tricht) het geval was. Door politieke machinaties heeft Tilburg toen de boot gemist ten gunste van Maastricht. Prof. Klein: ,,Er waren al medische facultei ten in Hasselt, Leuven en Aken; ik zou mijn voorkeur hebben uitgesproken voor bijvoorbeeld Enschede of Tilburg. RALPH VAN HESSEN

De Havenloods | 1974 | | pagina 1