Bevrijde vrijheid musèumnieuws PHOTOKINA: meer vakbeurs ..JillilU 'IR ifisft 11 ill 'li# termeulen termeulen termeulen uniksja??? ...wij heten u-n-i-s-k-a/parket termeulen HHHHHHfflHHHL In Ahoy' is altijd wat te beleven. DE HAVENLOODS, DONDERDAG 3 OKTOBER 1974 Voor hem en haar... Goede haarverzorging begint bij het wassen. Gebruik daarom Sunsilk Shampoo. Welk haartype u ook heeft, Sunsilk heeft er de juiste shampoo voor. Maar liefst vijf ver schillende soorten: anti-roos, proteine, voor droog haar, voor vet haar en voor normaal haar. Dus ook voor uw haar. Een grote flacon van f 3,95 nu voor Nu 95 cent voordeliger. Elastische mousse mini-panties ir de mode- en prijsbewuste vrouw. In normale kousenkleur en de maten 36 t/m 42. Deze panties, in de bekende dame-met-pet ver pakking, nu maar liefst 95 cent voordeliger. Van^f>95^oor Anders dan anders was de dertiende 11971 affiche, kleurenzeefdruk Van 5 oktober tot 17 november zal, in de nieuwe vleugel van het MUSEUM BOYMANS- VAN BEUNINGEN, een tentoonstelling worden gehouden van het volledige grafische werk van de Italiaanse kunstenaar Enrico Baj. De tentoonstelling van het grote schilderij -object „De begrafenis van de anarchist Pinelli", in 1973 in het museum, is voor Baj aanleiding geweest al zijn grafisch werk aan het museum te schenken. Het werk omvat etsen, zwart-wit en kleur, kleurenlitho's en zeefdrukken, multiples en boeken. Enrico Baj is in 1924 in Milaan gebo ren. Hij schildert al vanaf zijn veertien de jaar. Zijn opleiding kreeg hij aan de Academie voor Beeldende Kunst van de Brera te Milaan; daarnaast volgde hij ook colleges aan de juridische faculteit. In het begin werkte hij abstract, maar hij ging later steeds meer de figuratieve kant op. Hij illustreerde boeken,, niet alleen van Italianen maar ook van Franse schrijvers. In de jaren 50 heeft hij veel contact met leden van de Cobra-beweging, zoals Karei Appel en Corneille. Baj organiseerde vele ten toonstellingen, schrijft veel over kurist en is verbonden aan internationale tijdschriften. Zowel in zijn grafisch werk als in ziin schilderijen stelt hij gevestigde princi pes aan de kaak en spot hij met de zelfingenomenheid en de macht van bepaalde figuren. Hiertoe gebruikt hij allerlei materialen, stof, hout, plastics, garen, band, knopen, medailles, ma- trasstof, lego en meccano-stukjes. Baj toont in al zijn werk de vele gezichten van de werkelijkheid. Belangrijk is Baj vooral door zijn luid protest tegen elke vorm van machts misbruik en onrechtvaardigheid, waar bij vooral de militairen het moeten ontgelden. In de zalen zijn teksten van Baj groot opgehangen, evenals een uitgebreide biografie. Tot 17 november in het Prentenkabinet en de benedenzaal van de nieuwe vleugel. Het défilé hoogtepunt van de besnij denisriten der Wa-Genia (een stam in Zaire), is net als een grote parade in Kisangani (het voormalige Stanley ville). Eerst komen de „soldaten" die voor de afzetting zorgen. Dat zijn de jongste novieten, vijf tot zeven jaar oud. Ze hebben houten namaakgeweren en zijn helemaal wit gekalkt. Dan komt de kleinste noviet binnen. Hij is verkleed als „bisschop" en gaat op een stoel op de imitatietribune zittjn. Na hem volgen twee novieten die de rol spelen van officieren die het défilé leiden. Dan is er een jongen met een blikje dat hij als microfoon gebruikt: hij is de radioverslaggever. Een ander heeft een bloknoot: hij schrijft voor de krant. Na deze „mannen" komen de overige autoriteiten: de „presedent", de „mi nister", de „generaal", de „burgemees ter". Als die bij de „bisschop" plaats hebben genomen kan de parade begin nen. De „officieren" blazen op hun fluitjes en de troepen marcheren, keu rig in de maat, binnen. Er is ook een muziekkorps bij, jongens die met stok ken op plastic motoroliebussen slaan. ledereen zingt er bij Deze merkwaardige mengeling van heel oud initiatieritueel en hedendaagse westerse ceremonie is onder de titel „De gevaarlijke reis" in de vorm van een tentoonstelling te zien in het Museum voor Land- en Volkenkunde. Hoe de stam der Wa-Genia deze wes terse invloeden in zijn oeroude cul tuurpatroon heeft opgenomen is aan de hand van onder meer een fotoserie aanschouwelijk gemaakt. „De gevaar lijke reis" is de overgang van jongen naar man, geaccentueerd door het be- snijdingsritueel. MUSEUM VOOR LAND- EN VOLKENKUNDE, van 4 oktober tot en met 19 januari. In het MUSEUM VOOR LAND- EN VOLKENKUNDE, Willemskade 25, p Konsenya, Bruidsschat Rotterdam, is van 4 oktober tot en met 19 januari de tentoonstelling „Zambia in tekening" te zien. Geëx poseerde tekeningen zijn gemaakt door patiënten in een ziekenhuis te Lusaka in Zambia, als onderdeel van een arb- eidstherapie. Over het algemeen waren het langdurige zieken: lijders aan tbc, polio en astma. Onder leiding van de Engelse kunste naar Ernest Knight werd aandacht besteed aan vrije expressie zoals teke nen en handenarbeid. Uit de gemaakte tekeningen werd een keuze gemaakt die werd beschreven en samengesteld tot een tentoonstelling door het Com monwealth Institute in Londen. De collectie is nu eigendom van het Livingstone Museum in Zambia. Eer der was zij te zien in Engeland en Canada, en deze zomer in hét Amster damse Tropenmuseum. Deze „naiëve kunst uit de derde we reld" geeft een kernachtig beeld van het dagelijks leven in een land waarin naast landbouw en visvangst, stad en platteland, ook de magie nog altijd een rol speelt. De patiënten behoorden tot verschil lende bevolkingsgroepen met diverse kulturele achtergronden. De meesten kwamen van het platteland en hadden niet meer dan een lagere school oplei ding, soms op een mis.sie- of zendings school. van het werk van één van de meest beroemde vertegenwoordigers van de Haagse School. Matthijs Maris (1839-1917) begon met het schilderen van landschappen. Later kregen zijn werken steeds vagere voor stellingen. Vooral hierin onderscheidt Matthijs zich van zijn broers Jacob en Willem Maris. Het is 35 jaar geleden, dat het werk van Matthijs Maris zó uitgebreid is geëxposeerd. De tentoon stelling wordt begeleid door een uit voerige en rijk geïllustreerde katalogus. In het Haags Gemeentemuseum is van zaterdag 5 oktober 1974 tot en met zondag 5 januari 1975 een tentoonstel ling te zien van werk van Matthijs Maris. Schilderijen, tekeningen en prenten, waarvan een aantal nog niet eerder te zien was, geven een overzicht Uw kunstgebit blijft op zijn plaats en doet geen pijn meer! Voor een gezellige, moderne kinderkamer. Een stevig ledikantje van gestoomd beuken met leuke spijltjes, wit gelakt. De panelen zijn geschroefd, de bodem is van gaatjesboard (60x120 cm). Met kleine schoon heidsfoutjes, daarom betaalt u nu 46 gulden minder. jantje Een bietenvlieg uit Dinteloord bericht: ,,De kunst bloeit ongehoord: men treft in menig pulpschuurtje het eigentijdse naaktsculptuurtje". Een hangbuikzwijn uit San Marino vertelt: „Ik danste bij Scapino, de gouden jaren kwamen later: Het Nederlands Buikdanstheater". dringen van de exposanten was er het nodige aan gedaan om er meer dan in het verleden een ware vakbeurs voor foto en film van te maken. Met een toegangsprijs van twintig Mark werden de minder serieuze amateurs (wie het alleen maar te doen is om met een zo groot aantal folders naar huis te gaan) afgeschrikt en er was in het algemeen minder „show". Maar het aantal deel nemende firma's aan de enorme inter nationale expositie was groter dan Toch waren er niet zoveel noviteiten. In het algemeen beperkte het „nieuws" zich tot minder sensationele verbeteringen en kleinere detailveran deringen. De jaren waarin elke Photo- kina de aandacht vroeg voor opzien barende nieuwe vindingen, lijken voor bij te zijn! Dat een goede elektronenflitser zonder computer bijna niet meer denkbaar zou zijn, was te verwachten, evenals het feit, dat de fabricage van vestzak camera's door steeds meer fabrikanten ter hand genomen zou worden. (Niet minder dan 25 fabrieken kwamen er mee te voorschijn! In de grote Kodak-stand werden de nieuwe goede resultaten gevende diafilms 64 en 25 van respectievelijk 19 en 15 din getoond. Voor de Su- per-8-filmers bood Kodak de Ekta chrome G-film van 23 din, die zowel voor dag- als voor kunstlicht zonder filter gebruikt kan worden. Met de Ektasound-8-super-camera's van Ko dak kunnen amateurs moeitelozer dan ooit geluidfilms maken. Ook Agfa-Gevaert bleek veel aandacht te besteden aan het verbeteren van de geluidsfilm voor amateurs. De Super 8-Sonector L S (live-sound)projektor maakt het voor de liefhebbers mogelijk met geluidsfilmcamera's gemaakte live -opnamen te corrigeren en zo nodig aan te vullen. Zowel Agfa-Gevaert als Kodak deel den,me de, dat zij binnenkort (in con currentie met Polaroid) materiaal voor de kant-en-klaar-fotografie op de markt zullen brengen. Enkele fabrieken bleken zich toegelegd te hebben op het vervaardigen van apparatuur voor het draadloos op af stand besturen van fotocamera's. Het „kiekkastje", dat Canon voor dit doel construeerde, lijkt meer op een camera voor een filmstudio dan op een foto toestel. En een Hasselblad met een antenne erop, ziet er ook wel onge woon uit. De vakman noemt deze nieuwe camera's voor o.a. vogel- en natuur fotografen E.R.C.S.camera's, hetgeen een afkorting is van „Electro nic Remote Control System". Dat de prijs er van vele malen hoger ligt dan van een vestzakcamera laat zich den ken. (Voor het instellen heeft men namelijk ook nog een televisie-monitor nodig! Nog duidelijker dan op de vorige heeft van het reiding van he ziekfestival in stad Bratislava vangen dit festival bSS te Vele beroemde solisten, kam ziek en -orkestensembles, s nie-orkésten en jèèttra-ensem uit het binnen- en buitenland men aan dit Muziekfestival Nederland is, door het Nee té tot ederlands Kamerk onder leiding van Hans van Hombergh. Het festival t/m 20 oktober W4 gkeer Is al weer een hele tijd, misschien al een half jaar, geleden dat m vuur ue televisie een film zag over een woestijnplaatsje waar een aantal steenkloppers een poging deed om via een staking in verzet te komen tegen hun slechte n%ZZÏZryardeï!i Bi, dat conflict werd, meen ik, een man gedood. Op de achtergrond speelde zich echter een ander drama af. Een jonge vrouw raakte op „a2dere maJeI in moeilijkheden, voelt zich door haar dorpsgenoten fïlm ge eneerd ze besluit bet dorp te verlaten. Daarmee eindigde de Ik zie nog die laatste beelden voor mij. Een vrouw die de woestijn in loopt en alsmaar kleiner wordt en tenslotte helemaal in die grote wereld wordt opgenomen. Ik herinner mij hoe mij die beelden ontroerden, want ik bleef wat doordenken over die weglopende jonge vrouw. Ze ging duidelijk de vrijheid in Niet langer zou ze door andere vrouwen van het dorp vanuit de hoogte behandeld en vernederd worden. Ze koos voor de vrijheid J";!' die, Ml ik nog teruf>denk aan die immens grote eenzaamheid en verlatenheid dan huiver ik nog. Een mens kan de vrijheid kiezen en erin terechtkomen en dan tegelijk ervaren dat hij aan alle kanten opgesloten wordt door beangstigende vragen. Hoe moet het nu verder? Hoe kies ik in deze absolute, weg-loze vrijheid de goede richting? Hoe krijg ik een zekere oriëntatie waardoor mijn leven zich niet verliest en in feite ondergaat aan de vrijheid I0?" u T n°l aan Jer?gdacht, stootte ik in een artikel van Professor Schille beeckx op die uitdrukking die hierboven staat: bevrijde vrijheid Die twee woorden duidden voor mijn besef ineens het hele probleem aan. Hoe word ik in mijn beangstigende vrijheid bevrijd tot werkelijke vrijheid En dat alles kwam mij te binnen toen ik me juist nogal intens bezig gehouden had met wat we noemen het eerste gebod: geen andere goden voor mijn aangezicht Ik}as er allerlei dingen over en kwam toen onder andere tot de ontdekking dat de bijbel die tien geboden altijd de tien woorden noemt. Dat klinkt al meteen anders. Ze heten ook „getuigenis" of woorden van gelijke strekking. Ik las ook opnieuw die vergelijking die men de laatste tijd heeft leren maken met andere getuigenissen uit diezelfde tijd van de woestijnreis van het volk Israël. Er bestaat een mooi boekje over de vergelijking met de verdragen 'die Hettische koningen in die tijd met hun vazallen sloten, 't Is namelijk zo dat ook die verdragen of verbondsdocumenten dezelfde elementen bevatten als wat wij noemen „de wet der tien geboden De koning stelt zich voor en noemt daarbij de daden waarop hij zich tegenover zi/n vazal beroemt meestal zijn dat daden van bevrijding. Hij heeft hem om zo te zeggen onder de klauwen van de een of andere despoot weggehaald En dan volet al meteen iets dat heel erg lijkt op dat eerste gebod, nl. het advies: richt uw ogen op niemand anders. Wereldser vertaald: wee je gebeente als je mij in de steek hat regelen er allerlel bepalingen die de omgang met de andere vazallen Wat mij het mef}te trof was de hoofdgedachte van zo'n verdrag. Die tyomt feitelijk hierop neer, dat zo'n koning plechtig verklaart dat hij zich van de hulp van deze onderdaan verzekert. Wordt hij op de een of andere manier aangevallen dan verplicht de vazal zich zijn vorst te hulp te komen. Iemand heeft erop gewezen dat die gedachte aan de bijbel niet vreemd is. Als later de dichteres Deborah alle stammen van Israel opgeroepen heeft om zich eendrachtig tegen de vijanden teweer te stellen blijven de metsen van Meroz thuis. Die doen niet mee. bn wat zingt ze dan in haar lied? „Vervloekt Meroz, vervloekt zijn inwoners omdat gij met zijn uitgetrokken, de Heer ter hulp". Dus, de grote verdragsluiter heeft zijn partners nodig. Die gedachte sprak mij erg aan. Kijk, Israël trekt ook de woestijn in. Jahwe heeft ze bevrijd. Dat staat er ook boven de tien woorden: Ik, Jahwe, ben uw God, die u uit het slavenhuis Egypte heb uitgevoerd. En nu zijn ze in de vrijheid. Maar wat moeten ze in die woestijn? Het is een terrein vol voetangels en klemmen, vol kansen tot verbittering en honger en dorst. In die nood komen de tien woordenals evenzoveel weg-bepalingen, oriëntaties voor dit volk. De eerste is die van de andere goden. Het is duidelijk wie die andere goden zijn. Dat zijn de machten die dit volk in z'n vrijheid bedreigen. In ieder geval geen bevrijders. Misschien wel in schijn, maar niet werkelijk. In hun vrijheid moeten ze nog bevrijd worden. 6 Het gaat om bevrijde vrijheid. En die wordt hen hier aangeboden In die merkwaardige vorm van dat vazallen-verdrag. Het is net alsof deze God die hen bevrijdde daarmee zeggen wil: ik heb jullie nodig. Ik reken op jullie hulp We hoeven ons nu met bezig te houden met de vraag waar het boze vandaan komt bey is dat deze God een strijd heeft met het boze en met de boze. Met de macht die erop is de bevrijding van de mensen ongedaan of onmogelijk te maken. In die strijd roept Jahwe zijn mensen op om aan zijn kant te komen. Dat zal hen in hun vrijheid bevrijden, die strijd mee te maken. Want vrijheid is mooi, maar vrijheid sec, alleen maar vrijheid, is één grote angst. Je kunt het ook van een andere kant benaderen. Vaak wordt gesuggereerd alsof de bijbel erop uit is om ons vooral één ding geweldig in te prenten, nl dat wij ZZ'Z T'j V,n'.- Voordat 'e het weet word je door allerlei bijbelvertolkers aangepraat dat wij mensen maar onbenullige en minderwaardige wezens ziin lJvrYÏY h daar een smadelijk woord voor: deemoedsgedierte. Goed, de bijbel leert ons heel duidelijk dat onze bevrijding van God komt en dat wij wat dat betreft uit genade leven. Maar nooit dat wij niets zijn dï TBt Z'J" wSorden in de bi'bel tot °ns k°mt en ons aanspreekt, zegf Ik heb je hulp nodig. Dat is zijn eer, dat is ook de vorm waarin Hij heerschappij oe/e"!',orn.eens een paar blJbelse woorden te noemen. Zoals Jezus het zegt, dat wil Hiinl^rZTh 'hhY gr ïd 'e ™ordfn maar om te d'enen. In die beweging ons blvrtidZ werkelijke vrijheid van dienend bezig zijn wil Hij on. bevrijden, ons tot echte mensen maken, zijn mensen. Photokina - twee jaar geleden - te kende zich ditmaal het streven af van de fabrieken in Oost en West om tot samenwerking te komen. Minolta werkt samen met Leica, Asahi met Carl Zeiss, enz.... De Vakbeurs is intussen vandaag geslo ten, maar de bij de Photokina onmis bare fototentoonstellingen, die dit jaar niet in de Jaarbeurshallen, maar in de stad (in de Kunsthalle) worden gehou den, blijven nog tot en met 13 oktober geopend. J. van Rhijn Nachtkleding duur? Wij bieden u een restantpartij damesnachthemden met ruim zeven gulden korting aan. Deze tricot nachthemden in verschillende modellen, kleuren en dessins, maat 38-46, kosten normaal f 12,95. Nu koopt u ze voor slechts Op 't kille avondstille tochtige perron Van het station Liep hij heen en weer gejaagd, nerveus. 't Onregelmatig klikken van zijn hakken Op 't plaveisel accentueerde 't ongeduld waarmee hij wachtte op de trein De trein die niet op tijd was Niet op tijd! Hij rekende Hij zou te laat zijn Hij zou 't niet meer halen. De trein De tram daarna En dan nog vijf minuten lopen. Mijn hemel Misschien een halfuur te laat Een vol half uur. Oh ramp, rampzaligheid net niet op tijd! Oh, onheilsdag der dagen Net niet op tijd voor de teevee voetbaluitslagen! 1 JA,GEZELLIG SAMEN NAAR VAN OS 'n lekker kopje koffie drinken en dan gelijk vrijblijvend kennismaken met de nieuwe Lamatex mantels. Wij laten u dan ook graag zien wat wij hebben in wollen mantels - ja ponnen - rokken - blouses - over- yooiers en pantalons. VAN OS fijn om er te zijn" PAUL KRUGERLAAN 221 Den Haag tel. 070/39.09.01 Vanaf station Holl. Spoor met lijn 6 of 12. Bij aankoop vergoeden wij Uw reis kosten voor 2 pers. Donderdag koopavond. 1 ndere Woorden Bjj goede oplossing van onze vorige puzzel kwameri de volgende planten namen naar voren: Speenkruid, steen varen, bosanemoon, egelantier en melkdistel. C. L. Ziech, Mathenesser- dijk 250A, Rotterdam-7; P. Fenton, Mercuriuslaan 56, Rockanje en H. van Buren, Capellelaan 73, Ammerstol wa ren de goede oplossers, die binnenkort een tientje thuisgestuurd krijgen. vr. 4 t/m femina jjjjj di. 15 okt. Na 26 voorgaande keren méér jjjjj dan ooit goed voor een geweldig gezellig dagje uit. Een consumen- tenbeurs met voor elk wat wils. za. 5 okt. amro-proftenniscircuit lllil 19.30 uur Okker, Roche, Pilic en Drysdale. Hj« Vier toppers op één avond in het :HH indoor-tenniswalhalla. zo. 6 okt. i 09.30 uur ahoy' op zondag De eerste van 'n 14-tal specta culaire wielerwedstrijden op de vroege zondagmorgen. Onder meer finale zesbanentoernooi en amateurstayers (aangeboden door Ennia Verzekeringen). za. 12 okt. 20.00 uur jethrotull Alweer een avond met super-pop in het poppaleis bij uitstek. zo. 13 okt. 09.30 uur ahoy' op zondag ma. 14 okt. 20.15 uur do. 17 okt. 19.45 uur heineken boksgala lllil Rudi Lubbers - Ramon Peralta en HUI verder James Vrij en Jan Lubbers HUI tegen nationale kampioenen. nerv-voetbaltrofee... lllil ncrv-wielertrofee lllil Voor de werkelijke sportliefhebber Ui j! een programma om van te water- HHj tanden, dit nieuwe NCRV/Voetbal UUS International-evenement. 23 t/m hout lllil zo. 26 okt. Een vakbeurs voor hout en jjjH houtbewerking. Centraal thema: U:H renovatie. j|j|l zo. 20 okt. 09.30 uur ahoy' op zondag jjjjj Finales Ned. Kampioenschappen jjjj» koppelkoers en sprint (amateurs). r. 25 okt. 21.00 uur europees kampioen schap koppelkoers Aangeboden door Ennia Verzekeringen. kaartverkoop jr het sportpaleis verkoop aan de kassa op de metrobrug. ma t/m za 10-16 tel. van 11-16 uur: (010) 812144 en bij de voorverkoop adressen. alle VW-kantoren in Nederland en bij de Informa- I tiek in het winkelcentrum Zuidplein. voor de Tentoonstellingshallen verkoop aan de kassa bij de hoofdingang. üii lipfnlk. aliliiiBi rotterdam - zuidplein

De Havenloods | 1974 | | pagina 13