„Kunstmest ontregelt natuurlijk evenwicht' pasop VIJF KANDIDATEN KREGEN 'N KOOI [UiVüilUlAI Plantsoenendienst Compost beter voor grond Persoonlijke protesten tegen Chili «ga*1 Vrijwillige prik tegen griep termeulen termeulen Wethouders haalden kinderen uit de kou Eenakters in De Teerstoof BEZORGERS (STERS) MEMStHE DIENST Bokswedstrijden in Lijnhal DE HAVENLOODS, DONDERDAG 3 OKTOBER 1974 40-553 SCHIEDAM - De meeste landbouwmethoden die tegenwoordig worden toegepast, veroorzaken schade aan de bodem. Deze schade valt niet direkt te constateren, en vaak ziet men zelfs een vooruitgang in de opbrengst per vierkante meter. Dit is vooral het geval sinds de toepassing van kunstmest op grote schaal. Maar wat veel mensen over het hoofd zagen, waren de gevolgen van het gebruik van kunstmatige middelen. De grond kreeg grote hoeveelheden kunstmatige mest toegediend. voor consumptie gebruikt kan worden, noemt men achteloos „afval". Men staat er niet bij stil, dat juist dit afval een natuurlijke meststof is, die na bewerking weer in de grond gebracht kan worden. Hierbij denkt men vooral aan bladeren, gras van sportvelden en zelfs takken. De Plantsoenendienst van de gemeente Schiedam gebruikt al sinds enkele jaren een aantal methoden, die de afvalstoffen, geproduceerd door plant en dier, weer geschikt maakt voor gebruik als meststof: Alle takhout van bomen en heesters worden niet meer verbrand, maar in een zware machine verpulverd. De houtsnippers worden na deze behandeling weer terugge bracht in de grond. Door deze toevoeging werd heel het natuurlijke evenwicht dat de grond in de loop der jaren had opgebouwd, volkomen ontregeld. Gesteld kan wor den dat vrijwel alle landbouwgronden in Nederland haar natuurlijk evenwicht heeft verloren. Jaarlijks worden er tonnen kunstmest gebruikt en dit neemt ieder jaar toe. Het deel van de opbrengst dat niet Verteerbaar Zo zijn in Nederland de laatste jaren bedrijven gaan werken volgens deze methode, de biologisch-dynamische cultuurmethode. Niet alleen land bouwers, maar ook de plantsoenen diensten van verschillende gemeenten, waaronder die van Schiedam. SCHIEDAM - De PvdA, PPR en CPN'schrijven gezamenlijk een brief naar de militaire junta van Chili, om zo te protesteren tegen het bewind van de militairen. De leden van het CDA, die willen protesteren, kunnen een brief ondertekenen. Dit is het resultaat van het raadsvoorstel, een brief te schrijven naar de junta van Chili. Dit voorstel werd al besproken in de raadsvergadering van augustus, maar het onderwerp werd ingetrokken om dat de indieners van het voorstel van mening waren, dat alleen een met algemene stemmen aanvaard voorstel het gewenste effect kan hebben. Om dat tijdens de bespreking bleek dat niet iedereen achter het voorstel stond, vooral het CDA, werd het onderwerp afgevoerd. Maandagavond stond het weer op de agenda. De progressieve drie (PvdA, PPR en CPN) maakten bekend dat zij gezamenlijk de brief hadden onderte kend, niet persoonlijk, maar namens de partijen. Het CDA meende echter dat het beter was deze brief vrijwillig te laten ondertekenen door de leden van de partij. De brief die verstuurd wordt, is opge steld door de Chili-beweging Rotter dam en is al door verschillende ge meentebesturen ondertekend. Burge meester Arie Lems had gehoopt dat dit ook in Schiedam het geval zou zijn. Tijdens de raadsvergadering van augus tus hield de burgemeester een vurig pleidooi om de raadsleden duidelijk te maken dat hij het erg wenselijk vond dat de brief verstuurd werd. Dit be toog haalde niet veel uit. Het onder werp werd van de agenda afgevoerd. e brie- Ook het blad wordt niet meer geharkt en weggegooid, maar juist tussen de planten gebracht en in de grond gespit. Verder wordt op verschillende plaatsen in Schiedam van afval composthopen gemaakt van snel verteerbaar materiaal en grond. Als het rottingsproces, dat wordt veroorzaakt door schimmels en bacteriën, ver genoeg gevorderd is wordt de compost gebruikt voor grondbemesting. Het afgemaaide gras wordt niet meer weggeharkt, maar het blijft liggen, zodat het kan verteren om door de grond te worden opgenomen. Wordt deze methode van bemesting toege past, dan is het wel noodzakelijk, dat de betreffende grasvelden regelmatig gemaaid worden. Lang gras, dat ge maaid wordt, kan verstikkend werken. Het gras van de wegbermen heeft in het geheel geen waarde om gebruikt te worden als mestmateriaal, omdat dit schadelijk is voor de grond door de grote hoeveelheden lood die er in zit. Het toepassen van deze methoden zal waarschijnlijk voorlopig niet op grote schaal gebeuren. Dit komt omdat met kunstmest de produktie toeneemt. Stapt men af van het gebruik van kunstmest, dan daalt de produktie. In Nederland wordt veel kunstmest gebruikt voor doeleinden die niet zo veel te maken hebben met landbouw. Zo wordt er jaarlijks 6 miljoen ton kunstmest over Nederlandse sportvel den gestrooid, terwijl de graanproduk- tie in de wereld daalt door een gebrek aan kunstmest. Natuurlijke bemesting kan wel in het klein worden toegepast, zoals de ge meente Schiedam aantoont. Maar niet alleen de gemeente kan meehelpen het natuurlijk evenwicht van de grond te herstellen, ook mensen met een tuintje kunnen hun eigen mest maken. Het blijkt, dat veel mensen het afval uit de tuinen afvoeren omdat de hulpmidde len en methoden ontbreken, om dit materiaal voldoende voor te bereiden. De plantsoenendienst denkt er mo menteel over, de mensen te helpen bij het maken van hun eigen mest. Hoe men dit wil doen, is nog niet bekend. Sn Een composthoop van de stadskwekerij. SCHIEDAM - De bewoners van Schiedam kunnen zich laten inenten tegen griep. Deze griepvaccinatie wordt gehouden in nauwe samenwer king met de Schiedamse huisartsen en is medisch noodzakelijk voor mensen die aan suikerziekte en hart- of long aandoeningen lijden. De huisarts geeft dan een verklaring over de medische indicatie, die voor de vaccinatie moet worden ingeleverd op het adres waar de inenting plaats heeft. De vrijwillige vaccinatie geldt voor iedereen vanaf 4 jaar, in het bijzonder zwangere vrouwen en bejaarden. Op de onderstaande adressen kunnen de be woners zich laten inenten: donderdag 3 oktober van 10 tot 21 uur tot 21.00 uur in het dienstencentrum de Vier Molens, ingang Burg. Honnerlage Gre- telaan, woensdag 9 oktober van 16.00 tot 21 uur in het wijkgebouw aan de Westerkade, tegenover nummer 24, op zaterdag 12 oktober van 9 tot 13.30 uur in gebouw De Ark, Hargaplein 101 (ingang aan de Zwaluwlaan naast de apotheek). De kosten bedragen vjjf gulden per persoon, maar mensen die een medi sche indicatie kunnen laten zien, kun nen kosteloos worden ingeënt. Hoewel de vaccinatie per wijk wordt verricht, is het mogelijk voor mensen die op een dag verhinderd zijn,' naar een ander adres te gaan. en, zal de bewonersvereniging i deze buurt een enquête houden om het aantal gebreken te registreren. Deze lijst zal aan het college van B. en W. overhandigd Het is weer plant-tijd. Groenblijvende pyramidaalvormige konifeer (Cham. Laws. Erecta Viridis) met kluit. Normaal f 5,48 Brem (Cytisus Genista) in pot. Doet het op iedere grond. Geeft in het voorjaar een fontein van bloemen. In rood, geel en dubbelkleurig. Normaal f 4,98 Goudgele konifeer (Cham. Pis. Plumosa Aurea) met forse aardkluit. Gedijt zelfs op steenachtige grond. Winterhard. Normaal f 5,98 Nu voor slechts Ja, daar staan dan plotseling vijf kandi daten van onze actie „Geef 'n kooi" aan boord van De Eendracht. De twee zusjes Marianne en Alexandra Zwanen burg en Elly Voorsluis uit Rotterdam, alsmede Frans Schippers uit Papen- drecht en Wim Mes uit Slikkerveer. De actie „Geef 'n kooi", waarin wij in samenwerking met de afdeling Rijn mond van de vereniging Het Zeiland Zeeschip onze lezers de gelegenheid boden om jongeman of vrouw te be lonen, die zich op een of andere wijze bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, kreeg onverwacht een prettig verleng stuk. De Eendracht, deze maal onder com mando van de voorzitter van de afde ling Rijnmond, oud-officier W.P. Jan sen, was dinsdagmorgen vanuit Den Helder vertrokken met onder meer aan boord de twee door onze lezers aange wezen kandidaten, Frans Schippers en Wim Mes. Echter ook met drie lege kooien, omdat door omstandigheden drie deelnemers aan reis 14 op het laatste moment van inscheping moes ten afzien. Wat nu? Zo dacht direc teur J.H. de Gruyter van de stichting Het Zeilend Zeeschip op zijn kantoor in Voorhout. Op de hoogte van de wens van onze lezers om eigenlijk alle geselecteerde kandidaten van de actie Geef 'n kooi zo'n buitenkansje te geven, belde hij ons dinsdag rond het middaguur op. „Kunnen jullie nog drie kandidaten aanwijzen om alsnog aan boord van de Eendracht te stappen? Wij hebben toen onze lijst gepakt, waarop de door de lezers uitgebrachte stemmen geteld stonden. De eerste kandidaat voor een van de nieuw aangeboden kooien was natuurlijk Jan van Roon uit Schiedam. Deze - zich in het afgelopen jaar inzettend voor Noord-Ierse kinderen - jongeman zag helaas echter geen kans om zich op zo'n korte termijn vrij te maken. Dat gelukte wel met de drie meisjes onder de zeven geselecteerde kandidaten, 's Middags om vier uur was alles fond. De zeer verraste meisjes konden ja zeggen, nadat zjj van hun werkgevers spontaan medewerking hadden verkre gen. Onze krant zorgde er vervolgens voor, dat de meisjes de gelegenheid kregen hpn bagage klaar te maken en naar de Buitenhaven in Scheveningen vervoerd werden om rond zes uur dinsdagavond in te schepen. Nu vaart het zeilend zeeschip „Een dracht" tussen Scheveningen en de Kanaaleilanden, de eerste bestemming, die dus ook door vijf van onze kandi daten wordt aan gedaan. BEN VAN HAREN Een blouse voor iedere dag. In deze tijd van het jaar kunt u eigenlijk niet zonder zo'n mooie acryl jersey blouse. Ze staan bijzonder leuk op rokken en pan talons. Door het vlotte model - lange puntkraag, lengte naden, om geslagen manchetten - en de moderne kleuren is deze blouse eindeloos te kombineren met spencers, vestjes e.d. In zwart, oranje, geel, bruin en appelgroen. Maat 38 t/m 48. Van f 1 §j96"Vooi SCHIEDAM - Het kan gebeuren dat de verwarming het begeeft. Op zich geen bijzondere zaak, wei vervelend. Op maandag 23 septem ber viel de verwarming van het gemeentelijk schoolbuitenhuis in Oosterhout uit, terwijl er net een groep Schiedamse schoolkinderen aankwam. Goede raad was duur en daarom belde de leider van de groep naar Schiedam. Het geval werd doorgespeeld naar wethouder Visbeen-Stroman, die op haar beurt weer contact opnam met haar collega Zijdeveld. Het resultaat van het overleg was, dat de twee wethouders vertrokken richting Oosterhout om de kinde ren uit de kou te halen. Het commentaar van wethouder Visbeen was: „Wij vonden dat we naar Oosterhout moesten gaan, omdat er iets moest gebeuren. Het ging tenslotte om kinderen van een Schiedamse school en ons bezoek was in het belang van het onder- Er waren tweeoplossingen moge lijk: de kinderen naar huis halen of de verwarming repareren. De twee wethouders, die speciaal voor dit probleem naar Oosterhout waren gereisd, wisten een oplossing te vinden. Een verwarmingsspecialist slaagde er in een noodreparatie uit te voeren. Voor de zekerheid is er ook nog een hete-luchtkachel ge plaatst. SCHI EDAM-VLA A RDINGEN - Het bestuur van de afdeling Schiedam/Vlaardin- gen van de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging, is er in geslaagd om een vast verjpderlokaal te bemachtigen, waar de werkgroepen en afdelingen hun bijeenkomsten en vergaderingen kunnen houden. Het ontmoetingscentrum is te vin den aan de Goudsesingel 87a in Vlaardingen. Morgenavond is er in het centrum een bijeenkomst van de vogelwerkgroep, aan vang acht uur. SCHIEDAM - Zaterdagavond worden er in het Zoldertheater in de Teerstoof eenakters vertoond van het stuk De Bastaard. Deze eenakters zijn van Ionesco Guy Foissy, Obaldia en Doro thy Parker, afgewisseld met liedjes van Lennaert Nijgh, Ernst van Altena, Pré- vert en Ferrat. Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS f§) SCHIEDAM - AKTIE MOEDERS VOOR MOEDERS: Mevr. Verkaik- Mennen, Diepenbrockstraat 8, Schie dam, tel. 702646. E.H.B.O. weekend diensten van vrijdagavond 22.30 uur tot maandagochtend 7.30 uur Ge meente Ziekenhuis, Burg. Knappert- laan 25, tel. 269126. HUM ANITAS: spreekuren woensdag middag 14-15 uur in het Bejaardencen trum Thurlede, Nieuwe Damlaan 759, tel. 707044. De Paardenkamp bestaat 12 V2 jaar Stichting De Paardenkamp te Soest, nationaal rusthuis voor paarden, be staat al 12 1/2 jaar. Dit feit zal gevierd wofden op 12 oktober. Dan wordt de 37e bewoner, Witte uit Doe- tinchem, verwelkomd. Deze gebeurte nis zal om 14 uur plaatsvinden en Frits, 27 jaar oud, viert deze dag ook zijn 12 1/2-jarige aanwezigheid. De Paardenkamp is, dankzij onze aktie o.a. de rustplaats van Fabiola, de merrie uit Rotterdam. De Paardenkamp is te bezoeken op weekdagen van 9-16 uur met een sluiting tussen 12-13.30 uur. Op zon en feestdagen is De Paardenkamp doorlopend geopend van 10-16.30 uur. Laat het plezier, dat sieraden en kostbaarheden bieden, u niet ontnomen worden. In zo'n geval heeft de politie niets aan vage omschrijvingen en de verzekering niets aan ruwe schattingen. Daarom een stuk veiligheid; van ons - voor u Uw sieraden door ons officieel taxeren op certificaat. - Kostbare veiligheid - ffAY) HOOGSTRAAT 216 TEL. 010-343463 vanRoon aangesloten bij de Internationale Goldrlng t VLAARDINGEN VLAARDINGEN - Maandag 7 oktober organiseert boksvereniging Westland, onder auspiciën van de Nederlandse Boksbond, wedstrijden in de Lijnhal van het complex „De Oude Lijnbaan". Speciale gasten zijn Bep van Klaveren, Herman van 't Hof en Luc van Dam. In de Hoofdpartij komt de zwaargewicht kampioen van Nederland 1974, Piet Holtkamp uit tegen Stefan Rein uits Duitsland. Stefan Rein is zwaargewicht kampioen van Saarland in de jaren 1973 en 1974. Verder staan er twee wedstrijden in de A-klasse op het programma n.l. Luc van Schaick van boksvereniging Huizenaar komt uit tegen B. J. van Dongen van A.B.O.V. Amsterdam. De andere partij in de A-klasse is Wim Rading van boksvereniging De Haan tegen Karei Jansen van boksvereniging Huizenaar. Verder komen er twee partijen in de B-klasse. Rob Czabania van boksvereniging De Haan komt in de ring tegen J. Abcouwer van A.B.O.V. Amsterdam. Het andere B-klasse gevecht is tussen Freek Bandel van b.v. Huizenaar en Dick Hoppe van b.v. De Haan. Verder zijn er nog twee wedstrijden in de C-klasse en 4 wedstrijden in de nieuwelingen klasse. Buiten boksvereniging Westland zijn de deelnemende verenigingen, B.V. Huize naar, B.V. De Haan, A.B.O.V. Amsterdam, en B.V. Kristallijn uit Den Haag. Voorverkoop bij VVV kantoor Visbank in Vlaardingen en café Centraal, Naaldwijkseweg 386, te 's Gravenzande en maandagavond 7 oktober aan de zaal. De wedstrijden beginnen om 20 uur. Op de foto links Piet Holtkamp. SCHIEDAM - Volgende week donderdag organiseert de kampcommissie van Helpt Elkander, een contactavond. Op deze avond zullen er foto's en dia's van het afgelopen kamp te zien zijn, terwijl ook de plannen voor het vakantiekamp in 1975 besproken zullen worden. De avond wordt gehouden in het diensten centrum „de 4 Molens" aan de Nieuwe Damlaan 766. Het programma begint om acht uur 's avonds. KERKDIENSTEN SCHIEDAM Grote kerk 10 uur: ds. M.C. Baart, H. Doop en H. Avondmaal, 17 uur: ds. J. Bogaard, Rotterdam. Bethelkerk, 10 uur: ds. H.J. Groenewegen. Opstandingskerk 10 uur: Eerw. Heer, W.D.J. van der Kaaden, Rockanje. Aula, Pinasplein, 10 uur: Ds. A. Hoekert, Voorburg. St. Martinuskerk 9.30 uur: ds. E.C.B. Kok, pskerk 10 uur: ds. S. Ger- i, 19 uur Vlaardingen, Jeugddienst.

De Havenloods | 1974 | | pagina 3