3# I Bert Krauwinkel gebruikt mystiek om werkelijkheid weer te geven MET DE HAVENLOODS OPREIS Beelden ontstaan tijdens het tekenen ter meuten naar Parijs of naar het Wiedbachtal <fvOUs\\ Tentoonstelling voor Dag van de postzegel DE HAVENLOODS, DONDERDAG 3 OKTOBER 1974 40-554 Een groots tapijt voor een kleine prijs. VLAARDINGEN. HOOGKAMER: Van Baerlestraat 252, donderdag 3 oktober', dia avond met de heer Dronkers uit Schiedam. Dia's over Zwitserland. Organisatie Nivon, afdeling Vlaardingen, aanvang 20 uur. STADSGEHOORZAAL: Zaterdag 5 okto ber, „Leer om leer" door spelgroep Argus, aanvang 20.15 uur. LIJNBAANHAL: maandag 7 oktober, Bok- gala van de boksvereniging „Westland". VRIJE ACADEMIE: Stationsstraat 127, cursussen tekenen, schilderen, grafische vak ken, boetseren, handenarbeid, edelsmeden, fotografie, naaldwerken, spinnen en drama tische expressie. ZOLDERTHEATER: De Bastaard, een akters van lonesco, Guy Foissy e.d. afgewis seld met liedjes. Toegang f 6,— (CJP f 4.50). De twee voorstellingen worden gegeven op vrijdag- en zaterdagavond om negen uur. Telefonische reserveringen 9-17 uur: 266000. Het beeldtheater van Herman Tieman met het poppenspel „Ik's reis". Toegnag f 2,50. Aanvang: zaterdagmiddag 14.30 uur. STEDELIJK MUSEUM: Tot 15 oktober is in het Stedelijk Museum van Schiedam de tentoonstelling Konfrontatie 15 te zien, rfiet o.a. werken van Zoltin Peeter, Henk Oil, Willem Kerklaan en Richard Witthern. In het Stedelijk Museum is verder ook ide tentoonstelling „Spellen uit grootmoeders tijd" te zien. Deze tentoonstelling is te zién tot 20 oktober. VLAARDINGEN - De oefenavonden van de Volksdansgroep „Liefde en Vrede" zijn verplaatst naar gebouw Triangel in de Fran senstraat tot en met eind december. Op 8 en 15 oktober en op 10 december wordt er geoefend in gebouw Obadja (hoek Callen- burgstraat-Willem Beukelszstraat). Belang stellenden zijn welkom op dinsdagavond vanaf 19.45 uur. Inlichtingen bij de heer Beets, telefoon 353792. Dit mooie gemêleerde tapijt is bijzonder geschikt voor grote ruimten. Door de geluiddempende schuimrubberrug is het onnodig een ondertapijt te kopen. Dit maakt het nog voordeliger. In de hoofd kleuren beige, oranje en groen. Dit kamerbreed tapijt (400 cm breed) koop u nu per meter voor slechts Dit tapijt wordt gratis gelegd Grafin Mariza is teven het Nederlandse operette-debuut van de artiest Jacco van Renesse, die in deze operette een van de hoofdrollen vervult. Ook de tenor Jan Handerson, vorig jaar terug gekeerd van het Hildesheimer Stadt theaterspeelt eveneens een belang rijke rol. Grafin Mariza werd op 31 augustus door de Hoofdstad Operette in de Stadsschouwburg te Amsterdam in première gebracht. Overige hoofdrollen worden vertolkt door de sopranen Lizzy Schöffmann en Marga de Boer en verder door Lily Loerkens, Antoni Wink, Anita Heins, Aad Jans, Leonard Hom en Rob Snits laar. De regie is in handen van de regisseur van de Weense Staatsopera Alexander Pichler. VLAARDINGEN - Bert Krauwinkel, 39 jaar, leraar tekenen en handvaardigheid exposeert momenteel tekeningen in het Kunstcen trum Burgvliet te Gouda. Het werk van Krauwinkel wordt door drie onderwerpen in samenhang bepaald: religie, de eenwording van de mens zoals hij zich dat voorstelt: oorlog, die dat verhindert; en de oersymbolen of archetypen met een eigen interpretatie daarvan. Deze materie is zo ingewikkeld, dat het beeld alleen eigenlijk niet voldoende is om duidelijk te maken wat hij bedoelt. Daarom voelt hij zich bij bepaalde tekeningen verplicht om door middel van gedachten van hemzelf of van Stephan van Raay duidelijkheid te scheppen. van ééncelligen, organismen, kolonies van organismen enzovoort. We zijn dus bezig om van veel kanten tegelijk naar een eenheid te groeien. Logisch door geredeneerd zal er een bewuste een heid van de schepping komen, dat kan je dan eventueel God noemen. Dit heeft de Westeuropese christen verdrongen, dat komt als een archetype naar voren, die ik probeer aan te wijzen. Hoe dat precies gaat is moeilijk te zeggen. Door conscentieus te werken probeer ik als het ware het archetype visueel te maken. Een man met een grote soepjurk en witte baard, die door de hemel zweeft is een God de vader, dat voelt iedereen zo aan. Ik probeer dit archetype in een andere kontekst te plaatsen, waardoor Bert Krauwinkel beschikt over een gave techniek, jammer is echter dat het tentoongestelde niet voldoende ver zorgd is, met name de inlijsting doet beslist afbreuk aan zijn werk. „Op een spaanplaat of een stuk papier breng ik verschillende kleuren verf op diverse plaatsen aan, waarop ik ben zine of een andere vloeistof sprenkel. Dan rol ik daar met een roller over tot het een bepaalde compositie wordt, van waaruit ik dan ga werken. Ik maak dus gebruik van het toeval. Soms gaat het bijzonder moeizaam, ik. vraag me wel eens af waar begin ik in hemels naam aan. Maar die langdurige werk wijze is nodig om goed na te denken over datgene waar ik mee bezig ben." Hij voelt zich aangesproken door de surrealis, Max Ernst, maar probeert voorbij zijn onderbewuste te gaan. De surrealisten geloofden in een bewuste beheersing van hun werk, maar meen den dat ze niet belemmerd mochten worden door konventionele vorm geving. De beelden die ze maakten werden erkend als komende uit het onderbewuste en moesten het bizarre en de symboliek van die wereld vast leggen. De surrealisten speurden in hun onderbewustzijn om een primitieve mythe, legende en herinneringen uit hun jeugd uit te beelden. Religie „Mijn werk wordt in een belangrijke mate bepaald door mijn gedachten over religie. Volgens mij is het niet zo dat er een God was, die de wereld schiep, maar we komen, dat is bekend, voort uit ééncelligen, daarna kolonies dit kan toch niet. Bepaalde eigenschap pen, die niet in het archetype thuis horen haal ik naar voren. Je zou het kunnen vergelijken met iemand die op een ruit de werkelijk heid, die achter de ruit ligt, met een viltstift overtrekt. Als je nu de ruit aan de achterkant witverft, en denkt dat alleen de tekening nog de waarheid is, dan is dat zoiets als een archetype dat dichtgeslibd is. Ik wil met mijn werk de ruit schoonmaken en de werkelijk heid er achter laten zien. Als de mythe als werkelijkheid gezien wordt en niet meer als beeld van de werkelijkheid, dan krijg je een verkeerd beeld. Ik heb eens een Christusfiguur geschil derd, die een van pijn vertrokken gezicht had. Volgens het evangelie heeft Christus enorm veel pijn geleden, er alles van en de touringcar staat steeds ter beschikking. De prijs bedraagt f 235,- per persoon (1-persoonskamers f 17,50 toeslag) in clusief logies en alle maaltijden in hotel, alle rondritten in Parijs, de rit naar Versailles, koffietafel op heen- en terugreis en een groot afscheidsdiner bij Gorkum. Ons blad organiseert in samenwerking met VANDERKAAY-REIZEN een ge zellige vierdaagse reis naar de prachtige herfsttinten in het wondermooie Wied bachtal (Did.). Het vertrek is bepaald op zondagmorgen 13 oktober, om 6.45 uur van de Westblaak t.o. Cinera ma en om 7.00 uur van de parkeer plaats tussen Centraal Station en Groothandelsgebouw. 1 Via Utrecht naar Arnhem voor de koffie/gebak pauze in het Motel. Na de grenspassage via Oberhausen en Keulen naar Fernt- hal. Hier rijden we het Wiedbachtal binnen. Omstreeks de lunchtijd komen we in Waldbreitbach aan, waar we in twee uitstekende hotels met een piima keuken logeren. In de middag maken we een flinke wandeling en genieten van fraaie vergezichten. Na het diner gezellige dansavond in het hotel. Maandag 14 oktober: Na het ontbijt kunt u desgewenst wederom deelne men aan een prachtige wandeling. Na de lunch rondrit per autocar door veel natuurschoon. Na het diner dia-avond door de Verkehrsverein. Dinsdag 15 oktober: Na het ontbijt per autocar naar Bad Hönningen a.d. Rijn. De goede wandelaars stappen onderweg uit en komen na ca. 2 uur wandelen door de bossen in herfsttooi eveneens in Bad Hönningen. Per auto car terug naar Waldbreitbach. Na de lunch wederom interessante autocar- tocht in de omgeving. Na het diner gezellige kienavond. Woensdag 16 oktober: Na het ontbijt via de Autobahn naar Bonn. Rondrit onder deskundige leiding, (koffiepauze onderweg). Na de lunch in Bonn kunt u nog wat winkelen. Na de theepauze via Keulen naar Berg en Dal, voor het afscheidsdiner in Hotel Hamer. Tegen 22.30 uur zijn we weer voor het Centraal Station terug. Einde van de reis. De reissom voor deze unieke reis is slechts f.165,- p.p. Inbegrepen zijn: Vervoer, alle rondritten, volledige ver zorging welke aanvangt met koffie/ge bak op heenreis t.m. afscheidsdiner, reisongevallenverzekering comb. A (f 0,75 per dag), bel. in Duitsland enz. enz. In de prima hotels zijn vrijwel geen eenpersoonskamers beschikbaar, (toeslag f.12,-). De reisleiding is in handen van M. van der Kaaij. Bij aanmelding dient u f. 100,- te beta len. Vóór 5 oktober het restant op giro 586763 t.n.v. VANDERKAAY-REI ZEN, Beethovenlaan 1, Nieuwerkerk a.d. IJssel. U kunt ook boeken bij onze kantoren ert agentschappen, zie onze eerste Duo-pagina in dit blad. VLAARDINGEN - De Hoofdstad Operette viert dit jaar haar 30-jarig bestaan met een opvoering van de operette „GRaFIN MARIZA" van de Hongaarse componist Emmerich Kal- De operette wordt zaterdag 12 okto ber om kwdrt over acht in de Stadsge hoorzaal gespeeld. Vanaf maandag 7 oktober is de kassa dagelijks geopend van 10 tot 1 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. Op de foto Marga de Boer als Grafin Mariza. Oorlog Oorlog gaat regelrecht tegen de ge dachten van eenwording van Krauwin kel in, vandaar dat dit ook veelvuldig in zijn werk voorkomt, „Ik ben een deel van de mensheid, alleen als groep kan je goed funktione- ren. Maar de groep funktioneert alleen wanneer het individu de persoonlijke problemen heeft opgelost. Dat verdrin gen van een probleem, zoals religie, kan parallel lopen in een grote groep, zoals in de Christelijke westerse cul tuur. Ik probeer met mijn werk de groep weer bewust te maken. Ik ge bruik daar mystieke beelden voor, omdat de werkelijkheid niet' weer te geven is. Maar mystiek wordt tegen woordig afgewezen, zelfs in de kerk moet alles verklaard worden. Dan ben je in feite bezig om die tekening op de ruit te verklaren als werkelijkheid', niet als een afbeelding daarvan. Ik kom steeds op het archetype terug, omdat die als het ware een eigen „leven" is gaan leiden en omdat ik nog steeds niet weet wat de aller diepste betekenis ervan is. Een gewone vrouw, die een kind krijgt van God, kom jé in veel mythologieën tegen. Met mijn werk probeer ik daar achter te komen. De beelden ontstaan terwijl ik aan het tekenen ben, de. gedachten worden daaruit geboren en niet andersom. Dit te beredeneren zou zoiets zijn als een spijker met de kop van de hamer uit het hout halen. Mystiek is weten, een intuitief weten." Het werk van Krau winkel is vanaf 19 december te zien in galerie Egel in Rotterdam. ROB V AN OLM maar ik heb zelden een afbeelding gezien, omdat dat niet aan het beeld van de archetype voldoet. Een pater heeft bijna aan mijn hoofd staan voe len of ik horentjes kreeg. Hij zei: mijnheer u bent demonisch. Nog één keer naar Parijs dit jaar en wel van 10 t/m 13 oktober. Een vierdaagse geheel verzorgde reis, we logeren in het bekende Paris-Lyon Palace Hotel, waar ook alle maaltijden zullen worden ge bruikt. Met diverse rondritten laten wij u geheel Parijs zien, we maken een tocht naar Versailles en bovendien krijgt u gelegenheid te winkelen. Wilt u extra theaterbezoek, de reisleider weet Te gematigd In het interview met Bas de Gaay Fortman dat onder bovenstaande titel was afgedrukt in De Havenloods van 26/9 komt de zin voor: „Om het doel - recht en vrijheid- te bereiken mogen naar mijn mening ook geweld dadige middelen worden gebruikt". Nu zal hij wel de laatste zijn om te ontkennen dat dit in strijd is met het woord van Zacharia, waarvan hij uit ging. Het zal wel met een zucht zijn uitgesproken, er van uitgaande dat we niet het recht hebben de bevrijdings bewegingen in onderdrukte gebieden te veroordelen, waar ik het geheel mee Verderop steli hij; „We hebben geen wereldgezag" en hier stelt hij mij teleur, aangezien hij best weet dat de lidstaten van de V.N. het Handvest, dat geweld afwijst, hebben aange nomen en tevens de rechten van de mens, zoals die zijn omschreven in de Universele Verklaring, hebben beloofd te zullen eerbiedigen. Elk lid dat in strijd handelt met deze overeenkoms ten zou dus door de overige leden tot de orde geroepen moeten worden krachtens art. 104 dat luidt: „De Organisatie zal op het gebied van ieder van haar leden zodanige rechtsbe voegdheid bezitten, als nodig zal zijn voor het verwezenlijken van haar doel einden". Op papier is het wereldgezag er dus wel degelijk, het wordt alleen niet uitgeoefend. Niet alleen de onderdruk ker, maar alle naties zijn schuldig. Daardoor is de V.N. verworden tot een complot van nationale machthebbers die elkaar niet hinderen in het eigen Vallende bladeren, storm en re gen. De herfst heeft duidelijk zijn intrede gedaan. Kale tak ken tegen de achtergrond van een grauwe hemel, een beeld dat dit jaargetijde weerspiegelt. De mtuur wordt dor. Ook echter nieuw leven in de vorm van paddestoelen, die niet alleen tussen rottende blade ren omhoog schieten. Zelfs langs het door de regen glim mende asfalt groeien zé welig. Foto's Dick Hogerwerf jr. rechter spelen, waarbij bevrijdingsbe wegingen worden gedwongen tot ge weldpleging. Hoe sympathiek je ook kan staan tegenover bevrijdingsbewegingen, het neemt niet weg dat: a, de slachtoffers aan beide kanten gewone mensen zijn die het ook niet kunnen helpen, b, de leden worden besmet met een bloeddorstige agressiviteit die vaak doorwoekert als het doel is bereikt, c, als het doel is bereikt en er totaal andere problemen moeten worden opgelost, de leiding als regel weigert de verantwoording over te dragen aan hiervoor capabele leiders. De V.N. heeft de plicht elk volk te beschermen tegen machtsmisbruik en de uitspraak van de Gaay-Fortman dat Nederland bij de V:N. had moeten aandringen op een gewapende inter ventie, in Cyprus is m.i. veel te ge matigd. W. Dirkson, Rotterdam. Traditiegetrouw wordt elk jaar de Dag van de Postzegel gevierd, waartoe reeds in 1968 door de Nederlandse Bond van Filatelisten het initiatief genomen werd. In Rotterdam wordt dit feit herdacht met een tentoonstelling in de hal van het postkantoor aan de Coolsingel. De postzegelverenigingen uit Rotterdam en omstreken nemen hieraan deel en ca. 50 leden tonen op 250 M2 oppervlakte hoe zij zich in hun hobby uitleven. Naast zeldzame en waardevolle collecties zijn er ook inzendingen, die ofschoon in 't geheel niet duur of kostbaar zijn, toch interessant zijn door speurwerk en opzet. Speciale aandacht is dit keer besteed aan de jeugd. 30 jongens en meisjes in leeftijd variërend van 6 tot 16 jaar laten zien wat met veel toewijding te bereiken is. Ook is er voor de jeugd een aparte stand ingericht, compleet me) voorbeeldbladen, met of Zonder hawid- stroken, stockboe ken, diverse soorten papier etc. etc. waar zij met deskundigen kunnen praten over de diverse manieren waarop zij hun postzegels kunnen verzamelen. Evenals vorige jaren is er ook dit jaar weer een fraai uitgevoerde envelop aangemaakt met daarop het postkantoor van Amsterdam en gefrankeerd met het jubileumzegel U. P. U. met daarop een bijzonder stempel „Dag van de Postzegel 1974". De enveloppen zijn verkrijgbaar op de tentoonstelling a f 1,25 per stuk, of worden toegezonden na ontvangst van f 1,75 per stuk op giro nr. 1543700 t.n.v. Penningmeester Dag van de Postzegel te Rotterdam. Op zaterdag 12 oktober is in de grote zaal een ruilbeurs: alle postzegels van de gehele wereld zijn hier vertegenwoordigd. Eveneens in de grote zaal is een boekenstand ingericht waar vele filatelistische boekwerken verkrijgbaar zijn. De tentoonstelling is geopend: vrijdag 11 oktober van 19.00 tot 21.00 uur, zaterdag 12 oktober van 10.00 tot 22.00 uur, zondag 13 oktober van 10.00 tot 16.00 uur. Alle verdere inlichtingen worden verstrekt door de secretaris van het Comité Dag van de Postzegel A. den Otter tel: 257775. Nu is het de tijd om 's-avonds gezellig te handwerken. Begin eens met een sierkussen in hele kruissteek. Keuze uit zeven ver schillende dessins. In ieder pakket vindt u een in kleur voor geschilderd stramien, voldoende garen, een borduurnaald en een werkbeschrijving om snel in hele kruissteek te borduren. Het resultaat is een prachtig sierkus sen van 40x40 cm. AAr

De Havenloods | 1974 | | pagina 7