'E HAVENLOODS Maassluis heeft nieuw carillon Gemeenteraad verontrust over bouw snelle kweekreactor Schiedamse scheidsrechters OU^WJOiJLTIJLAJ Leuke Vent in Teers t BROERSVEST 85 BEZORGERS (STERS) MUYS"2CO Twee moties worden één V eiliger oversteken voor kinderen In zijn motie, die mede ondertekend was door Willem Kwakkelstein (PPR) en Hans Versluijs (PvdA) dringt Prins erop aan bij regering en parlement de deelname aan het Kalkar-project te beëindigen en dientengevolge de wet Snelle Kweekreactor in te trekken. Verder om stappen te ondernemen bij de andere bouwpartners het gehele project stop te zetten. Willem Kwakkelstein drong er bij het college nog op aan alle verbruikers in Vlaardingen een brief te schrijven, waarin de mogelijkheid van aparte betaling wordt genoemd en uiteen gezet. De PCG-fractievoorzitter Jelie Wijn stok kwam daarna met een motie die mede was ondertekend door de heren Rockx (KVP), Lensvclt (SGP-GPV) en mevrouw Van Toor (VVD). Wijnstok legde vooral de nadruk op een stuk verontrusting dat er bij iedereen leeft „Het Kalkar-project is in feite geen Nederlandse aangelegenheid Toen het wetsontwerp in de Kamer werd behan deld, bestond er m alle fracties onzekerheid en was er vrees over de negatieve effecten. Niet meedoen van Nederland zou niet betekenen dat het project niet doorgaat. Meedoen is in ieder geval ook inbreng hebben. Na drukkelijk is toen gevraaèd regelmatig op de hoogte te worden gehouden over de veiligheidsaspecten. Als gemeente raad van Vlaardingen kunnen we de minister vragen hoe de stand van zaken is en of het kabinet al zijn invloed wil uitoefenen om m overleg tot een standpunt te komen over het wel of niet doorgaan van het project." Het nieuwe VVD-raadslid Quast steide dat de mens nu reageert op de kern energie, zoals in het begin van déze eeuw werd gereageerd op de auto. We moeten de problemen wel in z'n pro porties blijven zien. Ik heb wel ver trouwen in het denkvermogen van de mens. We moeten niet de kop in het zand steken De fractie van de KVP kon zich uiteraard het beste vinden in het L toog van de heer Wijnstok, die, zoals oud-wethouder v.d. Linde het noemde, de zaak zo objectief en eerlijk mogelijk had benaderd. Na de indiening van de beide moties ging het college van B W in beraad en werd tussen de fracties druk overleg gepleegd op initiatief van mevrouw Vermeule over het komen tot één stanapunt. Duidelijk was wel ge worden dat bij stemming over de nota de Stemmen zouden staken (18 tegen 18), omdat wethouder mevrouw Van Duijn-Spruij t (PvdA) wekens vakantie niet aanwezig was. De moties werden samengevoegd. Niet iedereen was het echter met dit compromis eens. Tegen stemden de PvdA-leden Droppert en Schippers, alsmede de socialistische wethouders v.d. Velden en Bovenberg (PPR) omdat nu niet meer werd aange drongen op stopzetting van het pro ject. Kwakkelstein stemde wel voor, omdat, zoals hij stelde, „er beter iets dan niets kan gebeuren" H.S. SCHIEDAM Donderdagavond vindt de première plaats van het programma „Leuke Vent" van het cabaret Honoloeloe. Deze lande lijke première is bedacht en ge schreven door Hessel van der Wal Rob van de Meeberg en Henk Alkema met aan de piano Dolf Pierie. De regie van het stuk is in handen van John Heawood. Het stuk wordt opgevoerd in het Zol dertheater in de Teerstoof. De aanvang is om half negen. De prijzen zijn. j.7,50 (CJP-ers f.6,-). Reserveringen tot drie dagen voor de voorstelling bij de Schiedamse V. V. V. tel. 266000. JAN VAN DER HULST BEHANG Maandag na 13.00 ui Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Mimrfium leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS (ffl dinsdag 8 oktober 197< 23e jaargang no. 6', EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29." Burgemeester Van Dijke onthult de maquette van de gevers, waarop de namen staan van de mensen die de klokken hebben geschonken. MAASSLUIS - Zaterdag heeft burge meester Van Dijke van Maassluis het nieuwe carillon in gebruik genomen. Met dit nieuwe carillon beschikt Maas sluis nu in één kerkgebouw over twee muziekmogelijkheden van grote klasse. Befaamd is immers ook het uit 1732 daterende Garrels-orgel, een schenking van de reder Govert van Wijk. Bij de openingsplechtigheid waren niet veel belangstellenden aanwezig, waar schijnlijk door het slechte weer. Des ondanks werd het een geslaagde middag. De musicus Koos Bons heeft namelijk voor deze plechtigheid een speciale compositie geschreven. Na de plechtigheid speelde de stads- beiaardier van Dordrecht, Oudewater en Schoonhoven, de heer J. van den Ende, op het nieuwe carillon. Meer controle Rotterdamsedijk SCHIEDAM Het college van B. en W. van Schiedam heeft de Com missaris van politie verzocht een ver scherpt toezicht te houden op het verkeer op de invalswegen van Schie dam en in het bijzonder op de Rotter damsedijk. Op dit verzoek heeft de commissaris positief gereageerd. Dit besluit is genomen naar aanleiding van brieven van de Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgangers en van de Werkgroep Verkeersveiligheid van de bewonersvereniging Schiedam- Oost inzake de verkeersveiligheid op de Rotterdamsedijk. Deze brieven wer den geschreven n.a.v. een dodelijk on geval da enige tijd geleden heeft plaats gevonden op de oversteekplaats op de Rotterdamsedijk. In verband met het spoedeisende ka rakter zal de gehele problematiek rond de verkeersveiligheid op de Rotterdam sedijk besproken worden in de Com missie voor Verkeer en Vervoer, waar bij ook de twee bovenbedoelde brieven ter sprake zullen worden gebracht. B en W Maassluis ongerustheid over Kalkar MAASSLUIS - Burgemeester en wet houders zullen de gemeenteraad voor stellen zijn ongerustheid uit te spreken over het feit dat de gelden uit de Kalkarheffingen op dit moment alleen worden aangewend voor de Nederland se deelname in het Kalkarproject. Zij gaan de gemeenteraad vragen in te stemmen met een voorstel om de regering en de Staten Generaal in overweging te geven de inkomsten uit de heffing op grond van de „Wet financiering ontwikkeling snelle kweekreactor" tevens aan te wenden voor de ontwikkeling van andere nieuwe energieleverende systemen. weet.u dat er zoveel, soorten gevelstenen zijn? Zowel voor binnen als voor buiten? Nee? Dan moet u eens bij ons ko men kijken Showroom géfepend van 9 tot 1 7 00 uur, Informatiebureau's RET andere openingstijden SCHIEDAM - De RET-inlichtingenbu- reaus op de Koemarkt in Schiedam en op de hoek van de Beijerlandselaan en de Randweg, zullen met ingang van zaterdag 5 oktober op andere tijden geopend zijn. In Schiedam zal het inlichtingenbureau geopend zijn op za terdag van 10.00-18.00 uur en op de Beijerlandselaan van 8.00-18.00 uur. De openingstijden op de andere dagen blijven ongewijzigd. Op zaterdag 26 oktober zal de RET in het metrosta tion Hoogvliet een nieuw inlichtingen bureau openen. SCHIEDAM - De mentaliteitsverandering is in een stroomversnelling terechtgekomen. Ontzag is bijkans een vergeten woord en voetstukken bestaan al lang niet meer. Nu hebben voetbalscheidsrechters nooit de intentie gehad om zich op ten voetstuk te plaatsen, maar ontzag, begrip gekoppeld aan de acceptatie van door hen genomen beslissin gen, kan een waardevolle hulp zijn bij het uitoefenen van wat dikwijls slechts een hobby is Maar dat is niet meer. Discussie is het modewoord en welke macht de scheidsrechter ook reglementair nog heeft, hij ontkomt er dikwijls niet aan om de beweegredenen van zijn beslis singen omstandig te motiveren. Het ontbreekt er nog aan, dat twee elftal len vlak voor de wedstrijd snel even een ondernemingsraad vormen om bij tijd en wijle tijdens de twee maal drie kwartier de koppen bij elkaar te steken om te bezien of het beleid van de arbiter nog door de beugel kan. Het is geen vooruitzicht om bij te watertanden. Dat is immers niet de oplossing voor een uit de hand gelopen probleem. Immers de scheidsrechter staat meer dan ooit tevoren in het centrum van de belangstelling. Dat is triest, want niemand schijnt te besef fen, dat deze mensen onmisbaar zijn bij het voetbal. Dat meer dan negentig procent van al die scheidsrechters geen enkele vergoeding krijgen voor hun hulp. Het is niet meer d;» i i i berij. Net zo goed als heV0lm33Kt al die spelers een hobby is. Volmaakt is tenslotte niemand. Zeker als het er op aankomt beslissingen te nemen in tienden van seconden. We hebben ooit een arbiter in de laagste klasse van de afdeling Rotterdam ho ren zeggen: „Mannen, ik fluit reserve derde klas afdeling en jullie spelen reserve derde klas afdeling. We zijn dus allemaal even slecht." De man had gelijk en in de tweede helft hielden ze allemaal de mond gesloten. alleen binnen de vereniging werken. We zien het als onze taak om de kennis van zaken van onze leden zo groot mogelijk te maken. Hen te ondersteu nen bij de nastudie, de training en in de mentaliteit. We willen de mensen wat meegeven op het veld. Ik geloof niet, dat het op onze weg ligt om de mening van het publiek weer naar de positieve zjjde om te buigen." rechtervereniging deze maand viert. Vijfentwintig jaar zorgen dat een arbi ter een basis heeft waar hij kan praten met collega's. Op het veld is hij immers een eenling, in zijn vereniging één van de velen. Zegt voorzitter Leen Schotting: „Het is een instituut waar elke scheidsrech ter zich thuis moet voelen. Een vereni ging, die alles in zich heeft. Een vakvereniging, gezelligheidsclub, waar hij ook kan trainen." Desondanks blijft de scheidsrechter bij spelers en publiek een uiterst discuta bele figuur. De SSV is een vereniging voor scheidsrechters, maar ligt het niet op haar weg om de positie van de arbiter aan het publiek beter te verko pen? Leen Schotting: „Dat hebben we in het verleden ook wel getracht! Bij de thuiswedstrijden van SVV hebben we in de pauze soms - compleet met voorbeelden - op het veld spelregeluit leg gegeven. Maar ik geloof alleen niet dat het enige positieve uitleg heeft gehad. Vandaar dat we nu eigenlijk Het bestuur van de SSV. beginnend linksboven (met gestreept overhemd) voorzitter Schotting, rechts daar van secretaris L.C. Web er s en verder penningmeester li. Sabel, II. v.d. Veer en A. Oudde (commissarissen). 0ntsp3nriir|g Hoe serieus de SSV ook bezig is met de vakstudie, het blijft ook een ont spanningsvereniging. Vandaar ook, dat het bestuur het zilveren jubileum niet zonder meer ongevierd wil laten. Op donderdag 17 oktober is er een buiten gewone algemene ledenvergadering in het clubgebouw van de SVSen HV „Schiedam", waarop alle leden en oud-leden verwacht worden. Tijdens deze feestelijke vergadering (die de ondertitel „oudejaarsavond" mee kreeg) zullen eventueel ere-leden en leden van verdienste benoemd worden. Daarna is er op vrijdag 18 oktober in de grote zaal van „Irene" aan de Nieuwe Haven 155 van half negen tot tien uur een receptie en op zaterdag 19 oktober in dezelfde zaal om acht uur een grote feestavond. Bovendien zullen ook de pupillen be trokken worden bij het jubileum. Voor het beste D- en E-pupillenelftal heeft de SSV namelijk een cup beschikbaar gesteld, terwijl uit de stand die voort vloeit uit de prestaties van deze elftal len ook de beste vereniging zal ont staan. Aan deze vereniging zal dan de SSV-pupillencup worden uitgereikt. GSV Studie-reis PSP-ers naar Cuba VLAARDINGEN - Onlangs is tijdens een in het l'SP-pandje gehouden verga dering een groep gevormd die van plan is in de zomer van 1975 een vakantie/ studiereis naar Cuba te maken. De bedoeling is dat deze groep zich hierop gedurende de komende 10 maanden door bestudering van dc Cubaanse geschiedenis en het leren van Spaans voorbereidt. Alvorens daarmee tc beginnen wil de groep ook posnicf geïnteresseerden van buiten de PS' in de gelegenheid stellen zich aan te sluiten. Er is daarom een informatief pamplet gemaakt, waarop aken als de voorbereiding en de financiële kant van dc reis aan de orde komen. Dit pamflet wordt toegestuurd aan degenen die da! vragen door te schrij ven aan Ria Zeef, J.W. Erisolaan 74, Vlaardingen of door te bellen (010- 345760 of 010- 352186). ZIE ELDERS IN DE KRANT VLAARDINGEN De gemeenteraad heeft vorige week zijn veront rusting uitgesproken over de bouw van de snelle kweekreactor in ^fCalkar. Dit onderwerp kwam tijdens de woensdag gehouden raadsver gadering ter sprake naar aanleiding van brieven van de heer L. N. van der Bos uit Haarlem, de Atoomgroep Stop Kalkar en het Vlaardingse Anti-Kalkar Comité. In de brief die aan regering en parlement werd verstuurd stelt de raad dat er grote onzekerheden bestaan over de aan het project verbonden gevaren voor het voortbestaan van alle biologische organismen. Overwegende dat nog geen voldoende waar borgen zijn geschapen tegen deze gevaren, wordt erop aangedrongen invloed aan te wenden om in overleg met de deelnemende landen (West-Duitsland, België en Luxemburg) in het Kalkar-project de voortgang van de bouw van deze kweekreactor alleen afhankelijk te stellen van het feit dat negatieve effecten op het leefmilieu in de nabije en verre toekomst voorkomen kunnen worden. s!a? van kernenergie en het ook nog steeds onopgeloste probleem van de bedrijfsongevallen. Prins sprak van de mateloze arrogantie van de technici die denken dat de mens feilloos is. Hij haalde evenzeer een uitspraak aan van Wim Smit, lid van de Bezinnings- groep Energiebeleid, die onlangs zes weken in het donker zat, omdat hij weigerde de „Kalk r-heffing" te be talen. Smit, theoretisch fysi :us. stelt dat bij een mogelijk ernstig ongeluk met een 1000 Megawatt kerncentrale op de Maasvlakte (één van de drie centrales die de regering in haar plan ning heeft opgenomen) het geschatte aantal doden 90.000 bedraagt. Wim Prins De motie die deor de meerderheid van de raad werd ondertekend was tot stand gekomen door overleg tussen PvdA en de overige fracties in de raad. In eerste instantie was een motie inge diend door de PvdA-er Wim Prins, die in een zeer deskundig betoog sprak over „de zekerheden en onzekerheden van de kernenergie". „Veel feiten zijn zeker", zo stelde hij, „maar onzeker is de toekomst van onze kinderen. Zeker is ook dat de eenmaal veijgekomen radioaktiviteit niet meer uit de atmos feer te verwijderen is." Hij ging in zijn betoog in op vier punten nl. de gevolgen voor de drink watervoorziening, de misdadige ele menten in de maatschappij (denk aan een „doe het zelf" kernbom), de op- SCHIEDAM - Burgemeester en Wet houders van Schiedam hebben op 1 oktober besloten om de vluchtheuvels op het Lorentzplein en in de Prof. Kamerling Onneslaan/Lorentzlaan tot ca. 3 meter te verbreden bij een handhaving van een rijstrookbreedte van 5 meter. Hiermee wordt bereikt, dat het uitzicht op de oversteekplaat sen rond het Lorentzplein wordt ver beterd, terwijl de overstekende voet gangers een veiliger en comfortabeler rustpunt krijgen. Dat is vooral aantrek kelijk voor de schoolgaande kinderen, die veelal in groepjes oversteken.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1